Vodafone a lansat un program de reciclare a telefoanelor mobile

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2007, 0:00



Vodafone Romania a lansat miercuri un program de reciclare a telefoanelor mobile si a accesoriilor, ce are drept scop reducerea cantitatii de deseuri electronice, se arata intr-un comunicat al operatorului de telefonie mobila remis HotNews.ro.

Colectarea telefoanelor mobile si al accesoriilor, in scopul reciclarii, se va face in punctele special amenajate din cele 74 de magazine ale companiei din toata tara.

Potrivit reprezentantilor Vodafone, persoanele care vor da telefoane in vederea reciclarii vor primi mici cadouri promotionale.

Prin acest program, Vodafone va colecta telefoane mobile, baterii, incarcatoare, dispozitive hands-free, cabluri de date, indiferent de model si de starea de functionare a acestora.

Dispozitivele colectate de companie vor fi procesate de Fonebak UK, firma cu care Vodafone colaboreaza la nivel international pentru reciclarea dispozitivelor uzate.

Telefoanele care sunt in stare de functionare vor fi reconditionate si reutilizate in tari in curs de dezvoltare din Africa, facilitand astfel accesul la serviciile de telefonie mobila utilizatorilor cu posibilitati materiale limitate.

Terminalele si accesoriile care nu pot fi reparate vor fi dezmembrate, iar materialele componente vor fi recuperate si refolosite pentru fabricarea de echipamente noi, printr-un proces de reciclare ce se va derula in afara Romaniei.

Vodafone va dona eventualele sume de bani obtinute din reciclarea telefoanelor mobile pentru sustinerea proiectelor de protectia mediului, se mai arata in comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


311 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nu o fac din proprie initiativa (Miercuri, 28 martie 2007, 12:42)

    Iulian [anonim]

    Legislatia EU impune tuturor producatorilor IT&C sa se ocupe de reciclare.

    Astfel cei de la DELL de exemplu, sunt *obligati* sa ia de la client serverele obsolete/stricate. Pana acum clientii trebuiau sa apeleze la firme specializate in astfel de activitati pt ca nu puteau sa-l arunce direct la tomberon ca mai primeau si ditamai amenda (cum nici baterii nu ai voie sa arunci in cosurile normale de gunoi)

    Acum, legislatia EU impune furnizorilor sa se ocupe si de reciclare.

    Deci nu e Vodafoneul asa preocupat de reciclare si-un mediu mai curat ci toti vor trebui s-o faca.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Vodafone (Miercuri, 28 martie 2007, 12:48)

    reciclatorul [anonim]

    Felicitari Vodafone, nu credeam s-o vad si pe asta in Romania...
    E bine
  • 0 (0 voturi)    
    colectarea tel vechi (Miercuri, 28 martie 2007, 13:17)

    bonyes [anonim]

    acum 2 sapt am cumparat un tel nou, si am intrebat-o pe domnisoara care vindea daca au un punct de colectare, fara sa am pretentia la contravaloare, doar pentru ca in educatia mea de electronist nu intra gestul de a arunca ceva ce contine contacte aurite, la gunoi menajer. mi-a raspuns ca proasta-n tirg: ei nu sunt firma de mina a 2-a. ghici a cui era magazinul? VODAFONE. ca sa vezi.
  • 0 (0 voturi)    
    FoneBak - niste rechini (Miercuri, 28 martie 2007, 16:17)

    Stan [anonim]

    Am vazut un reportaj despre Fonebak UK - niste profitori.
    Iau gratis telefoane aruncate si le re-vand pe bani buni. Reportajul era facut in Romania, in judete mai sarace unde vindeau telefoanele si se mai si dadeau tari ce impact social are business-ul lor, si cum ajuta ei oamenii dintr-o "tara saraca" ca Romania sa comunice, si bull-shit-uri d-astea...
    Englezoi , se uita la noi ca la tigani, pana si pe indieni ii iubesc mai tare ca-s din common-wealth-ul lor...
  • 0 (0 voturi)    
    MNO BINIE (Miercuri, 28 martie 2007, 22:58)

    BUSY [anonim]

    APOI E UN ARTICOL PENTRU TOATA PROSTIMEA
    VODAFONE RECICLEAZA, CA SA VEZI CE FIRMA DE TREABA E.
    CU TAXELE CE SE MAI AUDE DOMNULE VODAFONE SAU DOAMNA.
    DOAR E CARTEL IN TOATA REGULA INTRE MARIILE COMPANII DE TELEFONIE NICI O CONCURENTA REALA.
    RECICLEAZA, VAI DE MINE....
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Voda ! (Miercuri, 28 martie 2007, 23:01)

    0723 [anonim]

    E foarte bine ce fac. Si daca e un inceput in materie de colectari de deseuri electronice: bravo lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca-i musai , cu placere! (Joi, 29 martie 2007, 11:56)

    reader [anonim]

    Daca tot esti obligat sa faci ceva, de ce sa nu te lauzi ca abia asteptai sa fii obligat?
    Avem o obligatie noua? Vai ce ne bucuram...!
    Asa se face PR, si intotdeauna se gasesc fraieri care sa puna botu`.
  • 0 (0 voturi)    
    E doar un business... (Joi, 29 martie 2007, 14:59)

    Octav [anonim]

    Parerea mea e ca e normal sa fie asa, si ca pana la urma toata lumea are de castigat :

    - Castigam noi prin o mai buna protectie a mediului.
    - Castiga vodafone (isi fac datoria deci nu pierd prin amenzi, ca sa nu mai zic ca tocmai si-au marit ratingul pentru ca majoritatea oamenilor de rand vor vedea Vodafone ca prima companie care ii pasa de mediu si de tzarile subdezvoltate).
    - Castiga cel care recicleaza - pentru ca revinde produse (cu siguranta nu le vinde pe costul de reciclare+transport , ci isi mai adauga si el ceva).
    - Castiga end-userul din africa sau ma rog alte tzari , ca isi ia un mobil relativ ok cu bani putini.

    Voi vedeti in asta o problema? Eu nu vad nici un defect, si nu cred ca e de condamnat vreo unul dintre participanti. Dar cred ca suntem doar frustrati , atata tot :)
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone a lansat un program de reciclare a telefoanelor mobile (Marţi, 3 aprilie 2007, 2:41)

    Catalyn [anonim]

    Am si yo o intrebare...La cat is de dezvoltzati ei...oare nu recicleaza si japonezi niste telefoane si sa ni le de-a noua k si noi suntem in curs de dezvolatare....fratzilor va da'tzi seama ce telefoane tari am avea...:P
  • 0 (0 voturi)    
    pt stan (Joi, 16 august 2007, 13:52)

    ionel [anonim]

    domnule stan,
    daca crezi ca sunt profitori nu va obliga nimeni sa duceti telefonul intreg, la fel incarcatorul.
    puteti f bine inainte de colectare sa ii executati 20 de ciocane :)
    si asa stiti sigur ca nu va fi refolosit :)

    dar asa suntem noi: daca se face ceva gasim repede chichite de astea, daca nu se face strigam ca doar la noi nu se face.
    a , ca la noi se face mereu pe o cale de "mijloc" asta e altceva ... k doar tre sa fim si noi "originali" :)