Unul din cele mai mari lanturi de cafenele din lume,

Starbucks intra pe piata din Romania

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2007, 0:00


Unul dintre marile branduri globale

Starbucks va functiona in regim de franciza, fiind adusa in Romania de compania greceasca Marianopoulos, care mai opereaza de asemenea francizele pentru Marks&Spencer, Sephora si The Body Shop.

Starbucks - o reteta de succes americana

Starbucks este in acest moment cel mai mare lant de cafenele la nivel mondial, cu peste 12.000 de locatii. Infintata la Seattle in 1971 de catre un profesor de engleza, Jerry Baldwin, unul de istorie - Zev Siegel, si scriitorul Gordon Bowker, compania Starbucks a fost achizionata in 1987 de Howard Schultz, principalul artizan al evolutiei spectaculoase.

In noiembrie 2006, Starbucks detinea peste 7100 de locatii in toata lumea, dintre care 5668 numai in Statele Unite. La numarul acestora se mai adauga peste 5500 de locatii, operate in sistem de franciza. Scopul declarat al companiei este atingerea unui numar de 20.000 de locatii in urmatorii ani, una din tintele cele mai atractive fiind piata din China.

Simbolul imperialismului american

Compania Starbucks este privita in acest moment drept unul din cele mai puternice simboluri ale capitalismului american, o serie de cafenele fiind vandalizate de activistii de stangacu ocazia ultimului summit al Organizatiei Mondiale a Comertului.

In ciuda criticilor la care a fost supusa, referitoare la monopolul pe care il detine pe piata comertului de cafea, Starbucks detine in acest moment controlul asupra unui procent foarte mic din productia de cafea la nivel mondial: aproximativ 2%.

Compania a fost acuzata ca achizitioneaza materie prima din tari in care nu sunt respectate drepturile muncitorilor. Pentru a contracara aceste acuze, companie a anuntat ca in anul 205 a achizionat peste cinci milioane de tone de cafea in spiritul “comertului corect”.

Mai exact, cafea a carei provenienta este cunoscuta cu exactitate din plantatii care respecta toate drepturile muncitorilor sau ale micilor fermieri.

Intram in randul lumii

Romania se alatura unui numar impresionanat de tari in care Starbucks opereaza: Australia, Austria, Germania, Grecia, Indonezia, Irlanda, Japonia, Cipru, Franta, Oman, Iordania, Liban, Olanda, Noua Zeelanda, Qatar, Singapore, Marea Britanie, Elvetia, Taiwan, Hong Kong, etc.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1858 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 29 martie 2007, 23:17)

    nu conteaza [anonim]

    nenea autoru', sa stii ca sunt 3 mall-uri in Bucuresti... si or sa mai apara...
  • 0 (0 voturi)    
    cafea (Joi, 29 martie 2007, 23:35)

    sorin [anonim]

    minunata cafea, traiesc in Adelaide de citiva ani si de cite ori am ocazia " ocolesc" pe la ei sa cumpar o cafea.
  • 0 (0 voturi)    
    de dragul acuratetii... (Joi, 29 martie 2007, 23:44)

    Pierre de Vara [anonim]

    mai puneti pe lista: bahrain, canada, chile, china, kuweit, malaiezia, mexic, peru, filipine, puerto rico, arabia saudita, coreea de sud, tailanda, bahamas, turcia, emiratele arabe unite. punct.

    ratiunea pentru care am completat lista nu e numai nevoia (normala) de acuratete - vai, atit de putin resimtita de jurnalistul roman mediu... -, cit o observatie interesanta care reiese din lista completa: romania e prima tara est-europeana in care vine starbucks.

    si inchei cu o gluma: stiti unde s-a deschis ultima cafenea starbucks? in wc-ul unei alte cafenele starbucks... (asta apropo de ubicuitatea lor in metropolele - in special cele nord-americane)
  • 0 (0 voturi)    
    Nice, but (Joi, 29 martie 2007, 23:59)

    SebyM [anonim]

    " companie a anuntat ca in anul 205 a achizionat peste cinci milioane de tone de cafea" ce-mi plac articolele cu greseli... dar totusi, asta e simpatica (sper ca nu va deranjeaza putina critica). in rest, nice article
  • 0 (0 voturi)    
    Intram in randul lumii (Vineri, 30 martie 2007, 8:28)

    Claudiu [anonim]

    O stire senzationala. O investite americana de proportii prezentata de ambasadorul american Nicholas Taubman. Vom avea acum cafenele americane, si vom intra in randul lumii. Asta-i articol sau reclama?
  • 0 (0 voturi)    
    Dap .. (Vineri, 30 martie 2007, 8:39)

    Nelson Mandravela [anonim]

    In Plaza cu siguranta, pentru ca chiar ieri am vazut bannerul care anunta deschiderea spatiului (in sala mare de laparter, cum intri din parcare imediat in stanga). Dar nu mi-a placut asta cu intram in randul lumii .. ce sa spun .. daca nu veneau "turcii" astia sa ne vanda cafea, nu eram in randul lumii cand draq o sa scapam de tarele astea de limbaj si mai grav, de mentalitate ..
  • 0 (0 voturi)    
    dar despre pret... (Vineri, 30 martie 2007, 9:13)

    relu [anonim]

    sper ca nu vor face ca si IKEA, sa vina cu preturi mai mari ca in afara, ca nu stiu cine, in afara de fitzosi ar da 3 4 doari pe o cafea aici. In rest sunt ok, cafeaua lor e minunata, iar ideea de cafea in "to go cups" lipsea cu desavarsire de la noi.

    Ii astept cu drag, sper sa nu se limiteze doar la bucuresti si doar in mall-uri, in NY sunt la fiecare colt de strada, peste tot
  • 0 (0 voturi)    
    cat priveste cafeaua.... (Vineri, 30 martie 2007, 9:34)

    AB [anonim]

    ... cam apa de ploaie; americanii au o idee gresita in ceea ce priveste cafeaua; o confunda cu ceaiul :); beau un ibric de la filtru (probabil 2 coffee cups) de-alungul unei zile si se plang ca sunt addicted...

    dar poate ca Starbucks va "adopta" reteta corecta daca tot ajung si in Estul Europei; altfel dupa mine, bauturile lor sunt excelente, gen cofetarie, mai ales alea cu caramel, capuccino, frisca multa, si tot felul de arome nemaiauzite
    ps. sa mai taie si din zahar, caci chiar sunt prea de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    lokaktzii (Vineri, 30 martie 2007, 11:23)

    kiriash [anonim]

    incercati, ka si sugestie (sic!) sa traduceti utilizand curata limba romana: fara companii, locaktsii, braduri si alte d-astea...
  • 0 (0 voturi)    
    dupa ureki (Vineri, 30 martie 2007, 11:59)

    coldnews.ro [anonim]

    cum zicea cineva mai sus, de vreo doua saptamani se amenajeaza cafeneaua starbucks in plaza din dr taberei. nu era mare efort documentarea asta. asa, dupa ureche, stand la calculator e comod. astea nu mai sunt stiri, raspundeti clar la cine o aduce, unde etc. v-ati obisnuit cu totii sa scrieti "pe surse" si dupa ureche, se pare, se drege etc
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru AB (Vineri, 30 martie 2007, 12:24)

    CD [anonim]

    Bea intai o sumatra mare si mai vorbim dupa.
  • 0 (0 voturi)    
    calitate si pret (Vineri, 30 martie 2007, 12:29)

    MPM [anonim]

    Am avut ocazia sa gust produsele Starbucks la Viena, insa in afara de pretul piparat nu mi s-au parut absolut deloc deosebite, speciale la gust - nici macar cafeaua nu era destul de tare si aromata - am baut cafele muuult mai bune fara "renume" .... mai ales in Grecia, la Salonic pe faleza !! Aia da aroma !! te trezea si din morti :-))
  • 0 (0 voturi)    
    news (Vineri, 30 martie 2007, 13:55)

    cafengiul [anonim]

    "nu stiu cine ar da 3 4 doari pe o cafea aici". Ei nu, poate n-ai fost la Gloria Jeans sau la tentativa de cafenea de deaspura Starbucks-ului. Acum pe bune, din ce ati vrea sa-si plateasca chiria in Plaza? Din 3 cafele la 10 mii?
  • 0 (0 voturi)    
    Cool stire (Vineri, 30 martie 2007, 14:02)

    Mihaela [anonim]

    Si ambasoadorul Spaniei va confirma deschiderea noului Zara din Baneasa... oare ambasadorul Italiei ne poate confirma daca se mai poarta dungile anul asta... Comme on, people... Cool stire...
  • 0 (0 voturi)    
    Un loc bun de tolaneala (Vineri, 30 martie 2007, 14:08)

    Per [anonim]

    Asta-mi place la Starbucks, e un loc bun de tolaneala la o cafea, sau ce vand ei acolo :) Starbucks trebuie vazut ca un concept, nu ca o cafenea, pentru ca au un stil American de a face cafeaua. Dar derivatele: latte, etc, etc, sunt OK.
  • 0 (0 voturi)    
    boicot (Vineri, 30 martie 2007, 16:35)

    Andrei [anonim]

    invit la boicot :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai multa acuratete! (Vineri, 30 martie 2007, 16:42)

    Geo [anonim]

    Nu stiu cum s-a informat autorul, dar in Olanda nu exista Starbucks.
  • 0 (0 voturi)    
    si parerea mea... (Vineri, 30 martie 2007, 17:09)

    mai sa fie... [anonim]

    Mai intai: imi place cafeaua de la Starbucks.
    Dar... ce mare investitie americana este? E vorba de o franciza si nimic mai mult. O investitie produce ceva.. asta doar vinde cafea... eu nu m-ash lauda cu o asa investitie (daca ambasadorul USA a zis de asta ca e investitie, imi confirma faptul ca e un idiot). Apoi... conceptul este "take and go"... deci nu are ce cauta in Plaza Romania sau orice mall. Devine evident ca cei care au luat franciza sunt nishte idioti care nu au priceput nimic. Locul Starbucks-ului e la strada... langa piete... unde trece lume multa/repede si nu are timp de stat la cafea. Ma asteptam la P-ta Romana, la P-ta Victoriei... nu la mall... Gresit total. Dar asa le pricep unii dintre noi... pe dos... pe toate. Cineva mai sus a scris: "stil American de a face cafeaua". Am acasa Starbuks: pe unul dintre modele scrie: "French Roasted" - tipic american, nu?
    Daca vreau tolaneala o sa ma duc la Hard Rock Caffe, ca o sa apara si aia curand.
  • 0 (0 voturi)    
    ma intreb cati oare... (Vineri, 30 martie 2007, 18:45)

    Yellow apple [anonim]

    tot timpul s-a speriat k un venit mai mare , un trai de viata mai bun ne-ar aduce in randul lumii...da sa spuneti k un starbucks ne aduce in randul lumi....it's so stupid it's not even funny..
  • 0 (0 voturi)    
    coffee to go (Duminică, 1 aprilie 2007, 0:49)

    jimmy [anonim]

    sustin comentariul de mai sus privind conceptul starbucks...coffee to go...intr-adevar trebuie sa fii idiot sa bagi aceasta cafenea intr-un mall...mai ales ca este prima cafenea starbucks...este felul tipic bucurestean de a gandi...cafeaua starbucks o savurezi..mai ales in primavara si vara ..pe terasa proprie(cea mai buna experienta) nu intr-un mall idiot unde toate fufele bucurestene isi etaleaza fitele impreuna cu gorilele lor insotitoare...mai bine ar fi deschis prima cafenea starbucks la brasov,unde lumea stie sa aprecieze calitatea (si nu cantitatea) ...in fine lucru greu de realizat avand in vedere preconceptia idioata a bucurestenilor fatza de "provincie"....aici tine mai mult de investitori( if it works for bucharest it works for the whole country)...wrong !! that's just stupid
  • 0 (0 voturi)    
    coffee to go (Luni, 9 aprilie 2007, 10:17)

    mihai [anonim]

    prima oara am baut starbucks in spania, in barcelona pe langa diagonal, care stie. e o cafea super buna, cel putin pentru mine, e cat de cat accesibila pentru restul lumii. conceptul lor de fapt consta in faptul ca trebuie deschisa una nu in mall, si intr-o zona comerciala, pe langa o piata ( cum a zis cineva mai sus) , pe LANGA mall-uri, nicidecum in el. romania la capitolul adus brand-uri la noi acasa NEVER!!! norocul meu ca ajung in romania o data la 1-2luni si asta doar pentru 2 zile. mi-a ajuns.
  • 0 (0 voturi)    
    coffee to go (Luni, 16 aprilie 2007, 13:40)

    Cornel [anonim]

    se poate savura o cafea Starbucks si in mall daca tinem cont de fololiile confortabile din cafenea ( sper sa pastreze traditia si la noi ). Cel putin in Londra sunt unele cafenele asa si poti sa stai la taifas fara sa te deranjeze cineva dupa ce ai facut cumparaturi.
    Eu cred ca suntem prea circotasi .
  • 0 (0 voturi)    
    Starbucks SUCKS ! (Sâmbătă, 26 mai 2007, 17:36)

    UN CLIENT [anonim]

    Starbucks?.....sandarde occidentale???...PENTICOSTALE poate!!!...Prieteni dragi...cafeaua se face altfel,si mai ales NU SE BEA , ci se savureaza......!!!! ...CAFEAUA este mai mult decat un pahar de carton plin cu zeama fiarta si un capac de plastic ....cafeaua este un ritual...este ceva de finete!...Este parerea mea,dar cred ca “E”-urile n-ar trebui sa le asimilam si din cafeaua “americailor”,avem de unde,dar macar sa nu uitam un lucru : a-ti bea cafeaua,fie de dimineata fie in orice moment al zilei trebuie sa fie ceva mangaietor....ceva relaxant, nu un pahar de 500ml de fiertura,cumparat in graba spre biroul in care devenim roboti !!!
    Felicitari romanilor care stiu, inca, sa-si bea cafeaua cum trebuie !!!
  • 0 (0 voturi)    
    sbux rocks! (Duminică, 19 august 2007, 20:25)

    Someone [anonim]

    sry dar Starbucks e una din cele mai tari cafenele in care am fost! cafeaua nu e de loc apa de ploaie, poate ca romanii nostrii asa o fac in sbux din mall, dar unde am fost eu Starbucks inseamna prestigiu pentru calitate. ma bucur foarte mult ca a aparut in romania si sper sa se extinda in alte orase. intr-adevar, sa crezi ca un Starbucks sau 10 vor imbunatati traiul romanesc it's just stupid, dar ma indoiesc ca asta urmareste cafeneaua. just enjoy it and see how gr8 it is!
  • 0 (0 voturi)    
    pretul????????? (Marţi, 6 noiembrie 2007, 9:04)

    lia nicu [anonim]

    dece asa de scumpa ? an sua e de 3 ori mai eftina si acolo face orice om 500 pe saptamana la noi ati ripi oasele pentru 500 pe luna si nu vad o locatie asa buna an mall.o locatie buna este unde e un trafic de oameni pe jos sau genul unde poti sa intri cu masina .orcum comentariile sant degeaba dar preturile sant foarte piperate