Alegerile pentru Baroul Bucuresti s-au amanat din lipsa cvorumului

de George Florea     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 martie 2007, 0:00



Surpriza la alegerile de sambata pentru noua conducere a Baroului Bucuresti. Desi campania electorala a fost presarata de atacuri dure intre cele doua tabere majore din Barou, alegerile au fost amanate pentru 30 aprilie din cauza lipsei de cvorum.

Din cei aproape 7.200 de membri ai Baroului Bucuresti, la Adunarea Generala nu s-au prezentat decat aproximativ 2.000, pentru demararea procedurii de alegere a unei noi conduceri fiind nevoie de jumatate plus unu din numarul total.

Candidatii la sefia Baroului, in numar de patru, s-au intrecut in ultimile saptamani de campanie electorala in declaratii si replici acide. Avocatii sunt divizati in doua tabere: "a lui Iordanescu" si cealalta. Actualul decan, Cristian Iordanescu, si Mircea Stanculescu sunt favoritii la ocuparea functiei de sef al Baroului Bucuresti.

Programarea noii Adunari Generale pe 30 aprilie nu a fost scutita de controverse, mai multi participanti acuzand incalcarea Legii pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat termenul.

Potrivit acestei legi, termenul pentru reprogramarea alegerilor este de cel mult 15 zile, dar actuala conducere a Baroului a motivat alegerea datei de 30 aprilie prin faptul ca nu se poate gasi o sala adecvata in termenul legal de 15 zile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


229 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    idem la urmatoarele alegeri ! (Sâmbătă, 31 martie 2007, 17:58)

    marius george [anonim]

    probabil ca asa se va intampla si la alegerile generale care vor urma.romanul e scarbit de hotii astia care se tot schimba din 4 in 4 ani.trebuie sa se termine odata cu hotia asta generalizata din romania,ca ne-am saturat sa tot privim la hoti cum nu se mai satura de furat.
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc (Duminică, 1 aprilie 2007, 11:06)

    popa [anonim]

    Iordanescu asta nu este avocatul lui Patriciu cel mai mare mafiot din Romania? Brava dragi avocati o sa fiti e acum sclavi la prtile patriciului. Nu ne mai indoim de cat de credibili veti fi. Si asa o mare parte din voi presteaza servicii in functe de numarul de euroi pe care ii primeste de la cel aparat sau de la cel parat.
    Sa nu mai vorbim de birurile pa cea acest barou condus de oamenii lui patriciu le pun celor care au tupeul de dori sa profeseze aceasta meserie. Halal sa va fie daca nu sunteti in stare sa-l anihilati. A amanat alegerile in dispret total fata de legea pe care este pus sa o respecte, tot la sfatul celui care a amanat si europarlamentarele si tot in dispret fata de lege. Din ce in ce mai bine. Trebuie sa ne plagem CE. Poate numai asa vom scapa de jigodi.
  • 0 (0 voturi)    
    next time, same shit (Luni, 2 aprilie 2007, 10:11)

    crazy diamond [anonim]

    Eu sunt din cei care n-au fost la adunare, chiar daca abia am intrat in "nobila" profesie. Si va spun si de ce: tot ce se intampla in Baroul Bucuresti e o sfidare la adresa membrilor sai, incepand cu atitudinea lipsita de minima politete a angajatilor semiscolarizati care sunt platiti din contributiile noastre si pana la modul in care sunt administrate fondurile. E de preferat sa pleci undeva in weekend, decat sa iti pierzi vremea ascultand balivernele lor la asa-zisa adunare. Si bine ca urmatoarea adunare e cam de 1 mai, ca iar n-o sa vina nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    am fost inspirat (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 20:00)

    Lazarovici Bogdan [anonim]

    Din fericire pentru mine nu am fost la alegeri, desi am fost anuntat, insa cu siguranat nu o sa ma duc nici pe 30.04.2007, deoarece la fel ca si in politica tot ce se promite in campanie, este uitat in secunda doi, din momentul in devin "conducatorii" Baroului
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Miercuri, 11 aprilie 2007, 13:08)

    bica [anonim]

    ESTE NEVOIE DE O MARE SCHIMBARE IN BAROUL BUCURESTI...... MAI ALES IN ECHIPA CA RE CONDUCE ACEASTA INSTITUTIE.....

    POATE ASTFEL SE VOR CLARIFICA SI ASPECTELE LEGATE DE DESTINATIA FONDURILOR ACUMULATE DIN " BIRURILE" PROVENITE DE LA AVOCATI, TAXELE EXORBITANTE CE TREBUIE PLATITE DE CEI CE DORESC SA PRACTICE ACEASTA MESERIE ( in alte vremuri... o meserie onorabila... astazi devenita dezagreabila din cauza lipsei de profesionalism si seriozitate ).

    ESTE INEXPLICABIL DE CE TREBUIE SA PLATESTI TAXA DE INTRARE IN PROFESIE ( cca.2000 lei - 20 mil.lei vechi) DACA DAI EXAMEN DE ADMITERE SI ESTI ADMIS ?!!!!
    DACA MI-AM CASTIGAT DREPTUL DE A PROFESA ACEASTA MESERIE PRIN PROMOVAREA UNUI EXAMEN, DE CE SA MAI SI PLATESC O SUMA NU CHIAR NESEMNIFICATIVA ?!!

    CINE IMI POATE DA UN RASPUNS ?!
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Luni, 21 mai 2007, 12:01)

    floarea [anonim]

    imi pare rau ca , desi avocat in barou, nu mai locuiesc in tara si nu am putut participa la alegerile pentru noul decan,caci as fi fost curioasa sa vad cati din cei care l-au ales pe dl. iordanescu vor fi si de data aceasta de partea dumnealui.; si asta cu atat mai mult cu cat dl. iordanescu si conducerea actuala a baroului au impus majorari de taxe, taxe suplimentare etc; pentru mine personal este de neinteles faptul ca, in momentul in care , suspendat din profesie fiind, doresti sa te reintegrezi, trebuie sa platesti o taxa in valoare de aproape 1000 de euro! se pare ca decanul si conducerea baroului au pierdut de mult simtul banului, intrucat pentru unul din cei multi avocati din bucuresti 1000 de euro este o SUMA pe care nu o obtin doar dintr-un songur proces....avocatura este o loterie, cu siguranta, insa conducerea baroului ar trebui sa faciliteze membrilor exercitarea profesiei, in loc sa o ingreuneze
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Luni, 21 mai 2007, 12:15)

    floarea [anonim]

    parerea mea este ca exercitarea avocaturii in romania a devenit, de fapt, o lupta de supravietuire, iar avocatii nu mai pun si pasiune, pe langa profesionalism, iar de cele mai multe ori, nu mai pun nici macar profesionalism, ci doar cauta sa obtina, pe cat se poate, contravaloarea subzistentei zilnice pentru ei si familiile lor....conducerea baroului ar trebui sa mai invete si din practica barourilor europene, ca si din practica sociala europeana...de exemplu, in tara in locuiesc actual, bancile sunt la concurenta in a oferi credite si facilitati financiare avocatilor, iar palatul de justitie se inchide la ora 4, intrucat profesia de avocat este considerata a fi una demna si importanta, nu ca la noi la bucuresti, unde noi, avocatii, suntem considerati hoti fara scrupule - clientii nostri nu au habar cat ne ramane in buzunar dupa achitarea taxelor si impozitelor.nu vad cum avocatii stagiari se descurca,cei care deja au familie in mod sigur abia o duc de la o zi la alta, iar cei care au ceva vechime se lupta sa-si pastreze clientela, ajungand sa negocieze onorariile, ca la piata.apararea din oficiu nu mai este o aparare a drepurilor, ci o lupta a avocatului pentru propia sa existenta.in plus, parerea mea este ca in barou sunt primiti toti neaveniti, este deja prea mare numarul avocatilor fata de populatie, si, sincera sa fiu, in tribunale sunt mereu aceeasi avocati, pe cand la conferinte si congrese apar fete noi, necunoscute si nevazute, avocati pe care nu i-am vazut niciodata la bara.este pacat ca proaspetii stagiari devin dezamagiti in cateva luni, iar cei cu vechime devin blazati si-si trag servietele si robele precum niste sisifi.ar trebui ca domnii avocati sa se gandeasca si la faptul ca nu numai conducerea baroului ar trebui sa aduca schimbari, dar insasi avocatii ar trebui sa-si schimbe comportamentul si mentalitatea.