Reportaj HotNews.ro

Ursul carpatin face sluj in restaurantele frustratilor

de Vlad Telibasa     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 0:00


O forta a naturii umilita de ignoranta
Foto: HotNews.ro

Simboluri ale puterii si frumusetii vietii salbatice, ursii din Romania au ajuns animale de casa, batjocorite si umilite de mitocanii patroni de han ce-i tin pe post de “lucru deosebit”, numai bun de distrat turistii. Cat despre gradinile zoologice, acestea sunt adevarate lagare unde, cu o cruzime rara, animalele sunt exterminate fizic si psihic fara ca nimeni sa faca ceva.

Animale care nu au simtit niciodata mangaierea pamantului si ierbii sau placerea atingerii unui semen. In tot acest timp, o initiativa iesita din tipare se desfasoara in anonimat complet, in ciuda eforturilor si banilor investiti. Rezervatia de ursi “Libearty” din Zarnesti isi propune sa elibereze aceste animale, sa le ofere un trai cat mai apropiat de cel normal.

Vezi o galerie foto cu ursuletii de la rezervatia Libearty-Zarnesti

Insa sprijinul primit de la autoritati e aproape nul. Nepasarea statului e cu atat mai impardonbila cu cat exista un cadru legislativ, care insa nu e aplicat.

Povestea Libearty incepe o data cu moartea ursoaicei Maia, tinuta mai bine de zece ani intr-o cusca de fier si beton, undeva langa Bran. Dupa o existenta mizerabila, Maia nu mai suporta cusca si, practic, se sinucide. Cum? Mancandu-si labele din fata si sangerand pana la moarte.

A fost punctul de la care Cristina Lapis, initiatoarea proiectului, si-a dedicat sapte ani pentru strangerea de fonduri necesare eliberarii ursilor tinuti in captivitate.

Dupa ce a convins asociatia britanica World Society For The Protection Of Animals(WSPA) ca in Romania exista un cadru legislativ care sa-i permita sa-si desfasoare activitatea, Cristina Lapis primeste un milioon de euro si, impreuna cu primaria din Zarnesti, se apuca de construirea centrului “Libearty”, intr-un varf de munte.

Demersurile facute pentru a reusi sa puna pe picioare asezamantul sunt absurde. S-ar umple sute de pagini. Autorizatii peste autorizatii, de la ministere, directii, agentii si aproape orice alta forma in care se imbraca birocratia. Au fost pe punctul de a fi blocati de o autorizatie lipsa ce trebuia sa vina de la Academia Romana, pe motiv ca in Romania nu au cum sa existe rezervatii.

Clinica ursilor/HotNews.ro

Au reusit pana la urma sa demareze proiectul. Cateva hectare de teren imprejmuit cu gard, unde fiecare urs salvat are un spatiu de cateva mii de metri patrati, vizuina sapata in pamant, un bazin de apa in care sa se scalde si unde sunt hraniti si ingrijiti asa cum ar trebui.

Mai mult, din banii obtinuti s-a construit o clinica veterinara, tot in varful muntelui, destinata tratarii animelor bolnave. In acelasi timp va fi construit cel mai mare centru european de conferinte avand in prim plan problemele acestor animale.

Ursi condamnati la arest in rezervatie

Nu mai pot fi redati naturii. Nu se pot adapta, nu stiu sa-si caute hrana, si, mai ales, sunt mult prea obisnuiti cu oamenii pentru nu prezenta riscuri.

La “Libearty” sunt in acest moment stransi peste 20 de ursi din circuri, carciumi si gospodarii. Intre ei, vestita Mura, ursoaica “artista” care ani de zile a dansat pe Lambada la circul Globus, sau Odi, o alta femela tinuta intr-o cusca de sase metri patrati timp de 12 ani.

Povestile unora dintre ei sunt masura exacta a rautatii, ignorantei si pana la urma a lipsei de civilizatie a multora dintre noi.

Una din cele mai triste figuri ale rezervatiei e Ionica, un urs de 23 de ani, tinut toata viata intr-o gradina zoologica din zona Moldovei. De sase luni, de cand locuieste in rezervatie, sta lipit de gard si singurul lucru pe care-l face este sa se plimbe doi metri stanga, doi metri dreapta, si inapoi. Zi de zi, ora de ora. Pentru ca la asta s-a redus viata lui timp de 20 de ani, doar asta stie sa faca.

Autist, rememoreaza singurii pasi pe care a putut sa-i faca timp de 276 de luni sau 8395 de zile sau 200 de mii de ore petrecute in acelasi spatiu meschin.

Hansel si Gretel sunt copiii lui. Au doi ani si au fost tinuti la gradina zoologica Calarasi, captivi intr-o incapere oarba, cu doar doua luminatoare mici, in care ingrijitorii nu puteau intra din cauza spatiului foarte stramt.

De la agonie la extaz
Foto: HotNews.ro

Pata de culoare a rezervatiei e data insa de doua "fetite" de aproape un an. Au fost recuperate de la Balcu, o localitate de langa Miercurea Ciuc, unde erau tinute intr-o cusca dupa ce mama lor a fost impuscata. Isi petrec acum timpul intr-un tarc de cateva mii de metri patrati, se alearga si se balacesc in bazinul asupra caruia au drept de proprietate exclusiv.

Cateva zeci de ursi se afla in continuare in ghearele hangiilor

In acest moment sunt mult prea multi ursi care au nevoie de ajutorul oamenilor.

“Din datele noastre rezulta ca mai sunt 30 de ursi imprastiati in toata tara si care trec prin chinuri groaznice. Si aici nu sunt inclusi cei din gradinile zoologice. Am facut nenumarate tentative de a-i elibera, insa nu am reusit” spune Cristina Lapis.

Unul dintre ei e tinut captiv langa benzinaria Lutch 2000 de langa Arad.

“Am fost acolo si cu politie si cu cei de la Agentia Sanitar-Veterinara, insa nu am putut sa-l luam. A facut patronul o criza de isterie pe loc si l-a inchis pe veterniar in cusca ursului. Putea sa se intample o tragedie, insa a a vut noroc cu pusca cu tranchilizat pe care o avea la el”, povesteste Cristina Lapis.

O problema mai mare s-ar putea ivi insa o data cu venirea lunii octombrie, cand expira termenul de modernizare dat de Uniunea Europeana gradinilor zoologice.

“Deja ne confruntam cu cereri foarte multe de a lua acesti ursi, insa parcul nostru e potrivit pentru un numar de 50 de ursi. Daca numarul lor s-ar dubla, ar insemna iar inghesuiala si conditii rele pentru ei. Si acesta e ultimul lucru pe care ni-l propunem”, mai spune Lapis.

Ursi otraviti pentru mandria frustratilor

Una din metodele cele mai atroce de ucidere a ursilor ramasi in salbaticie este descrisa de Roger Lapis, consulul onorific al Frantei in Romania si sotul Cristinei Lapis.

“Se ung pungi de plastic cu untura de porc si se lasa la marginea padurii. Ursii le manca si se sufoca in chinuri cumlite. Urmatorul lucru e sa se ia blana animalului, care se vinde cu cateva mii de euro vanatorilor straini loviti de ghinion”.

Cel mai mediatizat si dramatic caz care a adus in centrul atentiei un urs a avut loc la Brasov, in 2004. Atacul de atunci a dus la moartea a doua persoane si ranirea grava a altor zece. Concluziile de atunci indicau ca animalul era in ultimul stadiu al infectiei cu virusul turbarii.

Lucrurile sunt cu putin diferite si sunt dezvaluite chiar de ingrijitorii rezervatiei “Libearty”.

“Din cele spuse de martorii incidentului de atunci, ursul a fost ademenit de mai multe persoane care faceau gratar in padure.
Dupa ce acesta a fost hranit de turisti, animalul s-a apropiat periculos de mult, iar una din persoanele din grup i-a infipt o tepusa de frigaruie in ochi. A fost suficient de mult pentru ca ursul sa o ia razna”.

Mai mult, Cristina Lapis spune ca analizele efectuate de veterinarii din Brasov au identificat in corpul animalului prezenta turbarii dupa doar 12 ore, lucru de altfel imposibil.

“E imposibil sa stabilesti un astfel de diagnostic intr-un timp atat de scurt. Mai mult, la nivel mondial cazurile de turbare la ursi salbatici se numara pe degetele de la o mana. Practic nu exista animal care sa poata infecta cu rabie un urs. O vulpe sau un liliac nu vor musca niciodata un urs”, explica Cristina Lapis cazul din 2004.

Jumatate din ursii Europei se gasesc in Romania

Mai mult de jumatate din totalul ursilor din Europa se gasesc pe teritoriul Romaniei. Raportul s-ar putea modifica dramatic atata timp cat cotele de vanatoare calculate de Ministerul Agriculturii cresc de la an la an si exista dubii serioase asupra veridicitatii numaratorilor.

Umflarea artificiala a numarului real este motivata de sumele imense de bani care se pot obtine prin taxele percepute vanatorilor. Astfel, impuscarea unui urs de dimensiuni medii este taxata cu aproape 10 mii de euro, suma ce nu pare a fi considerata prea mare de sutele de vanatori straini ce vin in Carpati an de an.

Potrivit informatiilor oferite de reprezentantii “Libearty”, numarul ursilor la acest moment nu deopaseste 3500-4000, iar pentru sesoznul de vanatoare 2007-2008 este permisa uciderea a aproximativ 350 de ursi, adica aproape zece procente din efectivul total.

“Romania e cautata pentru ca in Franta sau Germania ei si-au ucis toti ursii. In plus, tarifele percepute nu sunt considerate prea mari”, spune Cristina Lapis.

Urmareste un film despre dramele ursilor si eventualele solutii



Plecam de la Libearty lasand "stapanii" acestui loc sa doarma catarati in copaci sau adulmecand frumusetea muntelui. Plecam lasand in urma o promisiune de a contribui pe toate caile posibile la eliberarea ultimilor ursi " de restaurant".

HotNews.ro incepe o campanie pentru salvarea ursilor tinuti captivi in gospodarii, hanuri si alte locuri improprii. Daca vrei sa participi la aceasta campanie, semnaleaza-ne orice caz de acest gen. Acesta este primul pas. Noi vom face tot ce e posibil pentru a-i readuce acolo unde le este locul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


4905 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ursii (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 9:39)

    Fleur [anonim]

    Admirabila initiativa! FELICITARI!
  • 0 (0 voturi)    
    ursii din Gr.Zoo Targoviste (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 11:10)

    Vasilescu Mariana Livia [anonim]

    Felicitari doamnei Cristina Lapis!
    In Gr. Zoo Targoviste 6 ursi traiesc de peste 12 ani, in conditii de captivitate groaznice: custi stramte, numai beton si fiare, am vazut urs dandu-se cu caput de zabrele de trauma; hrana este proasta si insuficienta, apa lipseste mai ales vara- directoarea mi-a spus ca nu iubeste ursii ca sunt rai!!!!!!!!
    De ce ar trebuie inchise aceste gradini zoologice, NU ! SA SE SCHIMBE MANAGERII!
    Ar trebui facut ceva si pentru acei ursi, desi spatiu exista, dar de atata timp, nu s-a dorit investitii in acest proiect ci doar in prosperitatea proprie...
    Din disperare , am cautat un partid care sa includa in platforma program si protectia animalelor si am gasit PARTIDUL VERDE din Romania-) care este afiliat VERZILOR din UE) ; am fost la Congresul acestuia pe 31 martie a.c. si m-au nominalizat la departamentul de silvicultura si PROTECTIA ANIMALELOR.
    Nu stiu daca sunt seriosi, eu astept atributii in acest sens, dar si site-ul lor (in formare), unde se poate vedea clar daca este adevarat sau nu!
    Am conditionat voturi pentru partid, de aceasta problema.
    Am pus si problema cainilor fara stapan, al cailor torturati de proprietari dar si al animalelor captive din gradinile zoologice din tara.
    Vreau sa transmit filmuletul dvs. la camera deputatilor, senat, guvern, etc.
    Exista legea 205/2004 pentru protectia animalelor, responsabil Agentia Nationala sanitar- Vetarinara si Ministerul de Interne, ei bine politia habar nu are ca trebuie sa aplice amenzi sau sa faca confiscari.
    NU, nu trebuie sa ne lasam- lupta merge mai departe, oricum si oricat!
    Cu simpatie si speranta,
    Vasilescu Mariana Livia
    Targoviste tel 0727.794424
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Vineri, 20 iunie 2008, 19:02)

      szaby [anonim] i-a raspuns lui Vasilescu Mariana Livia

      foarte frumos raspuns.. de ani de zile urmaresc ce se intampla cu animalele la noi, si este o catastrofa, nu se dau pedepse pe masura etc, iar prevenirea acestui fenomen aproape ca nu exista..:( e trist.
      acum am vazut numai clipul n-am stiut de acest loc.nu-mi vine sa cred ce au facut pentru ursi, e absolut fantastic, ar trebui sa fie un exemplu pt multi.
      iubesc animalele salbatice si mai ales canii..si cu ei ce se intampla e groaznic. numai cei care tin la ei din suflet ii duc de mancare. si eu aproape zilnic las mancare pe aici pe acolo, mai ales iarna, si toit felul de nimicuri dar cu speranta ca totusi ajuta cu ceva...si foarte putin sunt care fac ceva..eu ce am vazut, mai ales batranii si din banii putini ce au ii ajuta, ti se rupe inima cand vezi asta...
      sunt foarte bucuros pt ursi! e foarte frumos ce au facut!
      ..si inca un lucru..e rusinos ca asa cultura avem...ca si de aici sufla vantul..cei mai multi nici nu se gandesc la astfel de lucruri. macar copii ar trebui sa fie altfel educati, sa-si dea ei interesul pt lucrurile astea. tara asta e plina de oameni pasivi si inculti. daca ar constientiza ce se intampla deja ar fi luat ceva decizii concrete pentru protectia animalelor.
    • 0 (0 voturi)    
      sustin initiativa d-nei Vasilescu (Vineri, 2 ianuarie 2009, 15:39)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Vasilescu Mariana Livia

      am vazut deseori ursii de la zoo Targoviste, din vechile custi si am ramas oripilat. Chiar este atat de greu sa le schimbi locatia sau este nesimtire si ignoranta.
  • 0 (0 voturi)    
    Ursii (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 11:15)

    Ghiorma Vlad [anonim]

    Felicitari Liberty, felicitari Hotnews!

    Aveti si un numar de telefon pentru semnalari? Adica pana se trimite e-mail, pana se confirma, multe se pot intampla, prin telefon e totul mult mai rapid si eficient.
  • 0 (0 voturi)    
    Reportaj ursul carpatin (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 11:16)

    Moshu49 [anonim]

    Bravo, bravo, bravo!
    Admirabil!
  • 0 (0 voturi)    
    semnalari (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 11:53)

    Andrei [anonim]

    sunt doi ursi captivi la cabana principala de la Baile Balvanos, jud Harghita.

    felicitari pentru intiativa

    Andrei
  • 0 (0 voturi)    
    excelanta initiativa (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 12:17)

    ron [anonim]

    Bravo, campania hotnews e stire buna , initiativa cu parcul Liberty excelenta. Ma duce gandul la o stire recenta cum ca de ieri, Marea Britanie are o noua lege privind protectia animalelor. Legea este considerata moderna in pas cu evolutia societatii. Petru prima data se stipuleaza raspunderea completa a proprietarilor de animale fata de bunastarea din toate punctele de vedere a necuvantatoarelor ce le au in posesie - conditii de trai, de igiena, de nutritie, sanatate fizica si psihica s a. Raspundera de a poseda un animal este considerata atat de mare incat se stipuleaza ca o persoana sub 16 ani nu poate fi proprietar de animal. Pedepsele sunt pe masura seriozitatii cu care legea priveste protectia animalelor. Proprietarii de animale obeze, de ex, sunt trimisi in justitie si pedespsele sunt intre cateva mii de lire sterline pana la inchisoare de numarul anilor. Povesti cu animale captive ca cele din reportajul de fata sau cea a elefantului de la Gr Zoo Baneasa din Bucuresti sunt cruzimi de Evul Mediu si nu au nimic comun cu timpul nostru sau Europa de azi. Succes tuturor celor ce au putere sa ia initiativa in acest domeniu. Sunt multi care vor le vor fi alaturi, multi care vor incepe sa gandeasca altfel. E importanta creearea dezbatarii, mediatizarea ideii de protectie a animalelor si luarea de masuri - cu prioritate in salvarea celor mai expuse animale.
  • 0 (0 voturi)    
    Feel the Libearty (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 12:49)

    Marius [anonim]

    O initiativa remarcabila ! Cei de la Libearty au initiat un proiect care merita extins si pentru alte animale aflate in pericol. Apreciez mult Hotnews pentru astfel de stiri si de aceea va citesc zilnic. Va doresc un Paste fericit !
  • 0 (0 voturi)    
    masacrarea ursilor din Romania (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 13:14)

    sempere [anonim]

    La fel de grava ca situatia mizerabila in care se afla ursii din captivitate din Romania e permiterea organizarii de partide de vanatoare de ursi in tara noastra.
    Ministerul Agriculturii si Padurilor masluieste cifrele efectivelor de ursi pentru a justifica "necesitatea" vanarii unui asa zis surplus anual. Asa se face ca pe hartie statisticile oficiale arata o cresterea spectaculoasa a exemplarelor de ursi din Romania, cifre pe baza carora ulterior se stabilesc cotele legale de vanatoare. Ursii sunt vanati cu acoperire legala dar nu si reala. An de an numarul lor scade si ariile in care traiesc se restrang. Acest lucru insa nu preocupa autoritatile cata vreme exterminarea lor organizata aduce bani frumosi in contul mafiilor care organizeaza aceste partide de vanatoare si care cu siguranta stiu sa "unga" bine functionarii ministeriali.
  • 0 (0 voturi)    
    Straja (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 13:18)

    Eu [anonim]

    la Straja, in statiune, erau acu vreo 3-4 ani cativa ursi tinuti intr-un spatiu langa o cabana...unul din ei, cel putin (pe care l-am vazut eu era pe atunci un pui care sarise gardul si se plimba pe partia de ski)
  • 0 (0 voturi)    
    copiii strazii (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 13:55)

    jony [anonim]

    Laudabil, dar ce faceti de exemplu cu copiii strazii care sunt mai multi ca niciodata pe strazile bucurestene?

    In fata la Carrefour Orhideea cersesc zilnic cativa in picioarele goale, cu un tricou jegos pe ei (maneca scurta) si cam atat, pe un frig de crapa pietrele.

    Ce facem cu jemiile de caini vagabonzi care au inceput deja sa se imulteasca amenintator din nou, de cand nimeni nu ii mai deranjeaza. Vrem ceva copii sfasiati (japonezi nu ne ajung) ca sa luam o atitudine?

    Stiu ca e offtopic, dar vad mereu campanii nerelevante pentru mizeria jalnica (fizica si umana) care ne inconjoara.

    Bucurestiul (si probabil multe alte orase din tara) a ajuns jegos, ultrapoluat, irespirabil, infect.

    Sa nu uitam salvam si oamenii dupa ce ispravim cu ursii !
  • 0 (0 voturi)    
    Ursi (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 13:58)

    Alex [anonim]

    Cand vezi asa ceva iti vine sa iei pusca si sa te duci sa-i executi pe cei care, sub orice forma, participa sau permit aceste atrocitati. Ma tem ca multi se vor arata socati dar nimic nu se va schimba.
  • 0 (0 voturi)    
    Craiova (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 13:59)

    Lumi [anonim]

    Bravo!
    este excelenta initiativa!

    Daca vreti, aruncati o privire si la Gradina Zoologica din Craiova, unde ursii sunt tinuti practic intr-o groapa de unde ies mirosuri insuportabile... As prefera sa vad bietele animale in rezervatia Dnei Lapis decat in captivitate.

    Mult succes!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 14:21)

    sam [anonim]

    daca ar fi dupa mine si legea mi-ar permite ,n-as avea nicio problema in a-i scalpa pe nenorocitii astia. le-as lua pieile si le-as pune la soare apoi le-as vinde papuasilor sa le puna in fata semineului. eventual le-as pune capul pe un placaj de lemn si l-as aseza frumos pe peretele din sufragerie.

    faceti cevas in sensul asta, sunati toti, indiferent de judet la institutiile voastre, la ministerul agriculturii si depuneti plangeri.

    sunt convins ca v-a impresionat insa daca nu faceti nimic, ramane doar un articol bun.

    nu va mai ganditi la caltabosi si drob. ganditi-va la animalele alea care stau in custi, in soare de 40 de grade, fara ca nimeni sa le bage in seama.
  • 0 (0 voturi)    
    Initiativa (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 14:45)

    Stefan [anonim]

    Laudabila intiativa din partea voastra. Totusi ma vad nevoit sa fac o recomandare: pentru a mentine in actualitate aceasta initiativa va rog sa aveti grija fie sa ramana cap de afis sau sa creati un link special in partea stanga a paginii.

    Altfel se va pierde in zarva politica.
  • 0 (0 voturi)    
    initiativa legislativa (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 15:28)

    gabriel [anonim]

    ar trebui sa facem, cumva, sa apara o lege sa se interzica vanatoarea din placere pe teritoriul Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    ursi captivi (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 15:32)

    valentin [anonim]

    interesanat si de apreciat initiativa
    la iesirea din buzau spre ploiesti, la aprox 12km de oras, exista un popas unde mai multe animale, printre care si un urs, erau inchise in niste custi foarte mici! au fost acolo pt ani buni, anul asta nu am mai trecut sa vad daca mai sunt.locuitorii din zona pot confirma sau infirma

    va multumesc, spor la treaba!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru Intentie... (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 15:55)

    Doru [anonim]

    ...insa trebuie continuata mediatizarea acestor genuri de maltratari... sper sa se sesizeze si protectia animalelor si a mediului de la noi din tara, si sa faca ceva in sensul acesta nu sa stea cu mainile in san...
    Am vazut la 5 Km de Sebes pe Soseaua E68 la un Motel(nu-mi aduc aminte cum se numeste) 2 ursi, o pisica salbatica si cateva pasari tinute in custi foarte mici si in conditii precare - animalele erau intr-o stare jalnica, am si cateva poze cu ele; apoi intr-o vizita in Caracal, am trecut si prin parcul din oras si am vazut aceleasi conditii precare pentru animalele din mini-gradina zoo-- ursii erau infometati si kinuiti, intr-o alta cusca lupul era kircit pe betonul umed, o lama era intinsa pe pietre umede, etc...
    NU POT SA CRED CA ACEASTA ESTE LUMEA IN CARE TRAIM! CE VOR INVATA COPII NOSTRII DE LA NOI SI CUM VA ARATA LUMEA PESTE 10-20 DE ANI??!! SPER CA AUTORITATILE ABILITATE SA SE TREZEASCA LA REALITATEA CRUDA SI SA IA MASURI.
    • 0 (0 voturi)    
      la asta ma gand si eu (Vineri, 20 iunie 2008, 19:12)

      szabi [anonim] i-a raspuns lui Doru

      ai dreptate..la asta ma gand si eu.e foarte trist si rusinos ce ignoranta e si incultura...e jalnic ce-i acum dar cum zici, macar copii sa fie altfel crescuti sa-i pese sa fie interesati de animale, ca nu suntem singuri pe lume. la prea putini ii pasa, si asta vad pe strada cand trec oamenii pe langa un caine care e un schelet saracul si nici nu se uita la el..dar tot din cauza oamenilor sta pe strada, mai sunt si eroii astia care dau cu pietre dupa ei..ma crizez cand vad asta.. ii dau de fiecare data ce pot sau cumpar cate ceva, majoritatea fug cand te vad ca te apleci spre ei.e foarte trist
  • 0 (0 voturi)    
    Mare Rusine !! (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 16:23)

    Johnny [anonim]

    Sa ai noroc de ceva asa de rar si sa iti bati joc...Rusine popor roman !!
  • 0 (0 voturi)    
    Zoo Craiova (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 16:44)

    Irina [anonim]

    Felicitari pentru initiativa!

    As dori sa semnalez cazul ursilor din Parcul Romanescu din Craiova. Isi petrec toata ziua cersind, din groapa aceea care le e deja pe jumatate mormant, vata pe bat, ciocolata, pufuleti etc de la trecatorii amuzati. Arata mai degraba a niste caini costelivi.

    Mult succes si felicitari inca o data!
  • 0 (0 voturi)    
    Morala!! (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 18:52)

    Razvan [anonim]

    Ne tratam ursii la fel cum ne tratam oamanii cu disabilitati, batrinii, orfanii, copii stazilor etc. E legatura directa intre felul in care suntem tratati de cei de la putere si nu-mi ramine decit sa cred ca ASTI SUNTEM! Niste Barbari! am intrat in UE pe usa din dos si vom sta acolo unde sunt situate toaletele in majoritatea caselor de la tara- AFARA. Au trecut 18 ani de la revolutie! Citi ani avem nevoie sa ne trezim la realitate? Mi-e scirba de latrina morala care exista in Romania sper ca aceste imagini sa nu populeze stirile canalelor tv internationale. Asta pe buna drepate este rusinos!
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 21:07)

    hehe [anonim]

    Extraodrinar proiect! M-a sensibiliza pana la lacrimi!
    Tot respectul pentru aceasta initiativa sprijinita de hotnews.ro.

    PROPUN SA FACEM LISTE ONLINE CU SEMNATURI PENTRU A SPRIJINI ACTIUNI SIMILARE SI A ATRAGE ATENTIA AUTORITATILOR (care se pare ca hiberneaza).

    Este DATORIA poporului roman sa-si apare frumusetile si bogatiile naturii.
    Sa nu ajungem sa citim pe tablite in ce an a fost impuscat ultimul urs din aceste paduri.
  • 0 (0 voturi)    
    Soarta ursului in Romania (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 21:10)

    Mihai A [anonim]

    In ultimul numar al "Academiei Catavencu", Nicolae Daramus a prezentat exact aceasta tema, pe care o va trata si in saptaminile viitoare (pozele facute sint cutremuratoare). Crimele impotriva ursilor se fac la comanda de sus si cu complicitate pina jos. Din pacate, Daramus e in situatia unui Don Quijote care se lupta pentru natura, pentru noi, cu un sistem al coruptiei bine pus la punct. Multi sint foarte activi pe forumuri, dar cind e vorba sa se faca ceva concret, oamenii ca el ramin (aproape) singuri...
    Il puteti contacta la edituraecologic@gmail.com daca vreti sa faceti ceva mai mult decit sa va revoltati un minut pe forumul acesta.
  • 0 (0 voturi)    
    PENTRU MESAJUL 10 JONY... (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 21:18)

    dorinutza travestita canadiana [anonim]

    As dori sa spun doar ca....copiii strazilor au fost CONCEPUTI DE OAMENII CARE NU AU FOST IN STARE SA SE OCUPE DE EI !!!! SI AU AJUNS PE STRADA TOCMAI DIN CAUZA ACEASTA !!!! HRANA PENTRU PEDOFILI !!!! PARINTII LOR AR MERITA SA FIE EXECUTATI IN CENTRU CAPITALEI ..SI SA FIE TRANSMIS LIVE!!!!
    Pe cind URSII au fost CAPTURATI DIN MEDIU LOR NATURAL PENTRU A FII INCHISI , SI "ARATATI" DE STAPINII LOR....
    Asta-i marea diferentza...Si din nou, si din nou Romani care CER, CARE CER LA INFINIT ...SA SE REZOLVE...CE????
  • 0 (0 voturi)    
    Rezervatie pentru ursi (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 21:23)

    Mihai A [anonim]

    Nicolae Daramus, despre care am scris mai sus, a avut acum vreo 10 ani o "gradinita" pentru pui de lupi si de ursi ramasi orfani dupa ce mamele lor au fost ucise in perioada prohibita. Dupa ce i-a crescut, lupii au fost luati si dusi la gradina zoologica, iar ursii au fost "eliberati" cu forta de ocolul silvic in padure, pentru a fi impuscati... In cartea lui, "Dregatoria cartitelor", povesteste si aceste lucruri. Pacat ca sint putini oameni cu credinta si tenacitatea lui de a lupta pentru natura.
  • 0 (0 voturi)    
    Piatra Neamt (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 21:53)

    florinesku [anonim]

    Noroc cu astfel de oameni si intiative..
    Asa-zisa gradina zoologica din Piatra Neamt tine prizonieri vreo doi ursi, un amarat de leu, doi lupi jigariti, niste capre, un cerb si niste maimute bezmetice, parca si niste vulpi.
    Paradoxal, se propusese la un moment dat desfiintarea custilor de ursi pentru ca un vip local ce-si construise casa gard in gard cu zoo nu suporta mirosul de urs.
    Consiliul local s-a gandit la 'nivelul educativ' al comunitatii si n-a dat curs 'propunerii'.
    Altfel, aceleasi conditii precare asemenatoare descrise mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    straja (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 22:37)

    Andra [anonim]

    Cei trei ursi din Straja sunt inca acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    Reportaj??? (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 22:48)

    eftimie [anonim]

    Asta puteai sa-l faci si pe Google si mai dadeai nu telefon la doamna Lapis sa-ti trimita niste poze. Inteleg ca presa online e viitoru da si aici trebuie sa te documentezi cat de cat serios.

    Pe consulul Frantei il cheama Roger Lapis nu Pierre. Pierre e ala Pierre Brice care a fost la Libearty si a botezat doi ursi. Cat despre sprijinul autoritatilor locale, ala aproape nul, ai idee cat e metru patrat de teren acolo unde e rezervatia??? Hectarele alea de teren valoreaza cateva milioane bune de euro, nu stiu ce alta fundatie din lumea asta ar primi teren de-a moca. I da-i un "gugal" si verifica.

    Sunt curios cati dintre cei care psoteaza aici ar fi venit la Brasov sa dea la mancare la ursii aia de tomberon? CA asa se duce dracului si ursu si "reportajul" tau. Din lipsa de documnetare
  • 0 (0 voturi)    
    cam multi ursani (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 22:56)

    hash [anonim]

    Mdea, toata lumea se oripileaza la vederea lui ursache ostracizat, la televizor. Daca l-ar vedea in fiecare dimineata si seara de la fereastra apartamentului proprietate personala, dand tarcoale prin parcare, oare entuziasmul ar ramane tot asa de ridicat ? Sa mai zic ca sunt sectoare bune de padure in jur unde daca te duci in excursie, poti sa dai nas in nas cu Mos Martin ?
  • 0 (0 voturi)    
    Animale, animale... (Sâmbătă, 7 aprilie 2007, 23:18)

    Fane [anonim]

    Probabil ca nimeni nu-i va sugera domnului Tiriac exercitiul de imaginatie de a se pune in locul unui asemenea animal in cusca sau intr-o rezervatie si a trai impuscarea sa.

    Oricum, as propune un alt urs, dresat in URSS, raspunde la numele de Ionica/Nelu, e cam ramolit acum, dar o sansa de revenire la natura tot mai exista...
  • 0 (0 voturi)    
    CAMPANIE? (Duminică, 8 aprilie 2007, 5:38)

    Moshu49 [anonim]

    De ce doar atat? Si de ce numai despre ursii captivi?
    Cati cunosc grozaviile traite de dl. Daramus (http://www.gurahumorului.org/nicolae-daramus.html) pentru salvarea lupilor, de ex.?
    Despre lupta lui surda cu niste autoritati criminale si animale bipede din politichia damboviteana?
    Si nu e singurul in situatia asta, o stiu! Dar este un exponent.
    Animalele salbatice merita o atentie serioasa. Fara implicatiile perverse ale politicienilor.
    Stradaniile momentului sunt singulare, emotionale si exclusiviste.
    Chiar si academicienii catzavenci vor acum bani si show. Asta da emancipare, cand iti asculti ... oaiele!!!
    Dupa numarul mare de vizualizari (peste 2200) imi permit a va sugera o sectiune (link?) tematica permanenta a ziarului.
    Sigur va fi mai accesata ca, de ex, „Showbiz & Fun”!
    Al dumneavoastra,
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Duminică, 8 aprilie 2007, 11:16)

    John [anonim]

    !
  • 0 (0 voturi)    
    ursii (Duminică, 8 aprilie 2007, 12:23)

    nisa [anonim]

    Pe 23 martie 2007 am fost la Sinaia la restauratul Taverna Sarbului. Cand am plecat era ora 16.00si in fata parcarii venisera ursii!! Erau 4, doi maturi si doi pui si veneau dinspre zona inchisa cu sarma. Probabil ca venisera dupa mirosul de mancare. Lumea s-a strans ca la urs. Ursii vroiau sa treaca de sarma. Cativa oameni au aruncat cu pietre si ursii au fugit.
    Oare cum se va rezolva problema aceasta. Oamenii ocupa tot mai mult din teritoriul animalelor salbatice si se impun cu forta. Ar fi o solutie sa se interzica construirea in paduri? Cred ca daca am gasi o modalitate sa aparam natura de oameni, am face un pas inainte.
    Asa cum a mentionat cineva intr-un mesaj postat anterior, in ultimii ani se vede clar dispretul pentru copii orfani, batrani singuri, persoane cu dizabilitati, animale parasite, animale din gradini zoologice, de fapt este vorba despre atitudinea de invingator prost inteleasa.
    Revenind la situatia ursilor si a animalelor salbatice care mai traiesc in libertate, inteleg ca perspectiva este sumbra: ori parcuri/ zone protejate ori disparitia!
    Sper ca articolul dvs. sa genereze un efect in cascada care sa permita asocierea celor interesati de acest aspect si sustinerea unei perspective optimiste pt. aceste animale.
  • 0 (0 voturi)    
    Ursi (Duminică, 8 aprilie 2007, 12:27)

    Alex [anonim]

    @ Hash ( pozitia 28)

    esti praf baiete
  • 0 (0 voturi)    
    Fantanita Craiesei-Fagaras (Duminică, 8 aprilie 2007, 12:47)

    Adi [anonim]

    La pensiunea Fantanita Craiesei,linga Fagaras era acum un an de zile un urs captiv vai de mama lui. Il tineau intr-o cusca undeva la 10 metri de una din cabanele cu locuri de cazare(la marginea padurii),pe partea stinga imediat cum intri in complex.
  • 0 (0 voturi)    
    laudabil (Duminică, 8 aprilie 2007, 13:46)

    CARMEN [anonim]

    poate este un inceput. Sa dea Dzeu. M-a impresionat pana la lacrimi acest reportaj. Dar sunt multe de facut si pentru oameni. Doar oameni ca dvs. sa existe, cu suflet mare si adevarati. Va apreciez . LAUDABIL. Veti intampina sigur multe greutati dar nu renuntati caci raul se face repede si constient din invidie, din rautate sau din prostie care este cea mai periculoasa.
  • 0 (0 voturi)    
    ia verificati complexul turistic de la balvanyos (Duminică, 8 aprilie 2007, 15:45)

    un functionar [anonim]

    Tin sa mentionez un caz aparte, si anume in statiunea balvanyos, in apropiere de targu secuiesc, un patron pe nume daragos tine in captivitate doi ursi bruni.
  • 0 (0 voturi)    
    lutsch / buzau (Duminică, 8 aprilie 2007, 18:57)

    nelis [anonim]

    Ursul de langa Buzau (16) nu mai este. Motelul din (17) pare a fi cel din articol, Lutsch 2000, nu langa Arad ci langa Sebes & Alba Iulia.
  • 0 (0 voturi)    
    URSII (Duminică, 8 aprilie 2007, 20:47)

    CRISTIAN LIRCA [anonim]

    INTRADEVAR ESTE BATAIE DE JOC, SUNT NISTE ANIMALE SUPERBE SI NUMAI CARACTERUL INFECT AL UNORA DINTRE NOI FACE CA ACEST ANIMAL SA SUFERE.
    SUPER ARTICOL, TINETI-O TOT ASA.
    FELICITARIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Aprecieri (Duminică, 8 aprilie 2007, 22:08)

    Raluca [anonim]

    Multumiri si apecieri celor de la Hotnews pentru popularizarea in ultima vreme a situatiei animalelor care devin victime inocente ale cruzimii si/sau ignorantei celui mai feroce dintre ele: omul.
  • 0 (0 voturi)    
    ce poti sa spui... (Duminică, 8 aprilie 2007, 23:11)

    florin [anonim]

    im romania bogatii au o caracteristica comuna prostia inganfata pentru ca provin din fie din batrana securitate cu noile ei ramuri "moderne"-partidele politice unde oamenii aveau orice numai educatie nu, fie din tagma smenarilor manelisti despre care se poate spune acelasi lucru despre cei cativa ani de acasa de educatie (cei mai multi neavand casa in copilarie). felicitari acestei doamne cu suflet bun
  • 0 (0 voturi)    
    Urs captiv la Lutsch 2000 (Luni, 9 aprilie 2007, 12:31)

    victor [anonim]

    Felicitari pentru initiativa. Un alt urs este captiv de trei ani, pe post de atractie turistica, la Pensiunea Cerbului / Lutsch 2000, aflata pe E68 la 8 km de Sebes spre Deva. Rugam sesizarea autoritatilor si eliberarea ursului.
  • 0 (0 voturi)    
    2 ursi captivi in Balvanyos (Luni, 9 aprilie 2007, 16:02)

    marius [anonim]

    Excelenta initiativa si felicitari dnei Cristina Lapis pentru
    tot ce a facut!

    Vara trecuta (2006) am fost la Pensiunea Cetate in
    Balvanyos (Covasna). Acolo sunt 2 ursi tinuti
    captivi "pentru turisti" din cate am inteles. Cred ca nu le
    bine deloc pentru ca am observat la un moment dat ca
    unul pentru cel putin o ora a mers doi metri la stanga
    apoi doi la dreapta si tot asa.

    Poate o sa se ajunga si la noi ca in alte tari europene sa
    se interzica folosirea animalelor salbatice in circuri. In
    Olanda am impresia ca nu au voie nici macar domestice.
  • 0 (0 voturi)    
    libearty (Luni, 9 aprilie 2007, 18:50)

    andy [anonim]

    pt. a avea rezultat o campanie ,ea trebuie sa tina capul de afis al televiziunilor si ziarelor importante, pina se trezesc toti cei cu raspunderi in tara asta ,iar cei simpli incep sa "vocifereze"! succes,mult,mult succes!
  • 0 (0 voturi)    
    nu va mai duceti copiii la dresuri de animale ! (Luni, 9 aprilie 2007, 23:17)

    Valentin [anonim]

    Nu uitati ca fiecare dresura inseamna chinuirea acelui animal !
  • 0 (0 voturi)    
    ursi (Marţi, 10 aprilie 2007, 0:31)

    alex [anonim]

    tre interzisa detinerea de ursi in capivitate pe orice persoana fizica sau juridic daca nu este o gradina zoologica, si de e gradina zoologica tre sa aiba niste standarde minime
  • 0 (0 voturi)    
    Straja (Marţi, 10 aprilie 2007, 3:00)

    Iulian [anonim]

    La Straja (statiunea montana de langa Lupeni) sunt 2-3 ursi captivi. Poate le-ar sta mai bine in rezervatia de la Zarnesti.

    Cat despre copii strazii si cainii vagabonzi din Bucuresti este un alt subiect. Normal ca trebuie sa te ocupi si de ei, dar lucrurile se pot face si in paralel nu e musai sa le facem pe rand.
  • 0 (0 voturi)    
    2% (Marţi, 10 aprilie 2007, 7:25)

    satanic [anonim]

    precum se stie se poate da o cota de 2% din impozitul anual pe salarii unei organizatii non profit/ong. rog autorul sa-mi dea pe adresa de mail niste date de contact ale organizatiei. multam!
  • 0 (0 voturi)    
    Ursi (Marţi, 10 aprilie 2007, 8:05)

    Ana [anonim]

    Nu cred ca noi avem vreo sansa de izbanda , din moment ce la nivel inalt lucrurile sunt privite altfel.Toti amintesc ce facea Ceausescu, dar el avea limite, in schimb de masacrul de acum nu zice nimeni nimic. Se bucura toti ca vin strainii si vaneaza in padurile Romaniei.Dar se uita ca animalele sunt o bogatie a naturii, ar trebui sa le protejam noi, pt. ca tampitilor de la conducere nu le pasa.
  • 0 (0 voturi)    
    LUTCH 2000 (Marţi, 10 aprilie 2007, 8:39)

    CRISTIAN L [anonim]

    LA 14 KM DE ALBA IULIA SAU SEBES SE AFLA ACEST HAN UNDE DIN PACATE PE LANGA URSULETUL VASILICA CARE STA IA 10 m DE CUSCA A MAI APARUT SI UN PUI DE CCA 6 LUNI.
  • 0 (0 voturi)    
    ursi (Marţi, 10 aprilie 2007, 9:27)

    Radu [anonim]

    Impresionant articol. Ma batea gandul sa merg la circ (nu am mai fost de cand eram mic), dar acum pot sa spun ca nu mai calc acolo decat daca au exclusiv 'dresura de oameni' capabili sa aleaga pentru ei.
    Pentru redactie ca sa nu se piarda prin maldarul de stiri politice aceste stiri trebuie grupe intr-o sectiune a lor. As vrea sa stiu daca aveti in vedere aceasta sugestie.
    Felicitari hotnews pentru initiative de care dati dovada.
  • 0 (0 voturi)    
    Ursii gunoieri (Marţi, 10 aprilie 2007, 9:45)

    Traian [anonim]

    Ursii gunoieri pot fi tinuti departe de locurile populate intr-un singur fel: pastrand casalor, padurea. Ursii coboara la gunoaie pentru ca sunt constransi de lipsa hranei. Lipsa hranei apare din defrisarea padurii.
    Dupa ce li se distruge casa ursii nu mai au de ales si coboara spre zonele populate unde traiesc din resturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Marţi, 10 aprilie 2007, 9:52)

    Cristi [anonim]

    Va felicit pentru aceasta initiativa! Bravo! Bravo! Bravo!

    Eu am vazut la Sinaia un urs tinut pentru fotografii cu turisti. Cred ca multa lume il stie. Ce s-o mai fi intamplat cu el?


    Exista un website al Libearty? Eu nu l-am gasit.
    Pentru donatii cu cine se poate vorbi?
    ccc19792001@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 10 aprilie 2007, 10:05)

    w0lf [anonim]

    sper sa aveti destula putere sa faceti ceva! macar ei sa scape din infectia generala.
  • 0 (0 voturi)    
    donatii (Marţi, 10 aprilie 2007, 10:08)

    w0lf [anonim]

    nu exista inca in romania un mod simplu (online) de a face donatii? cum putem noi poporul sa ajutam proiectele de genul acesta?
  • 0 (0 voturi)    
    ursii (Marţi, 10 aprilie 2007, 10:20)

    Vlad Vinatoru [anonim]

    Sper sa-i vad liber in munti!
    Acolo e locul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 10 aprilie 2007, 10:43)

    Daniel [anonim]

    Multe felicitari si putere sa reusiti in aceasta initiativa.
  • 0 (0 voturi)    
    eliberarea ursilor (Marţi, 10 aprilie 2007, 10:43)

    cristine barbu [anonim]

    nu cunosc personal astfel de cazuri, dar daca va pot ajuta cu ceva, cu draga inima!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 10 aprilie 2007, 10:44)

    AdrianB [anonim]

    Faceti o munca admirabila. Sa va dea Dumnezeu putere de munca si curaj in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine Lutch 2000 (Marţi, 10 aprilie 2007, 11:15)

    Davy [anonim]

    Rusine patronului de la Lutch 2000.
  • 0 (0 voturi)    
    salvare valori romanesti (Marţi, 10 aprilie 2007, 11:27)

    cititori [anonim]

    Felicitari pentru initiativa redactiei hotnews ,cat si rezervatiei "Libearty",de salvare a unui simbol romanesc,de care-si bat joc vanatori de toate categoriile.Speram ca aceasta initiativa sa aiba urmari in bine,cat si sa fie urmata de initiativa de a stopa defrisarea masiva a codrilor seculari romanesti,alt simbol specific.Ne doare sufletul cand vedem portul Constanta "gemand" de cherestea pentru export,cat si munti intregi goi si ciuntiti de podoaba verde.Cum sa mai supravietuiasca ursii,lupii,etc.,ca sa nu mai vorbim de oameni,lipsiti de "aurul verde" si de aer curat.Despre impaduriri - necesare atat oamenilor cat si animalelor,pasarilor,etc.- ,atat la munti,cat si la campie,unde ne paste pericolul desertificarii, nici o masura la Ministerul Mediului,Romsilva si alte institutii ,de parca nu ar fi romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 10 aprilie 2007, 11:43)

    Roxana [anonim]

    Nu gasesc datele de contact ale centrului: email, telefon.. Am cautat un pic pe Google, vroiam sa va vorbesc despre ursul pe care l-am vazut chinuit pe aleea de intrare in Castelul Peles, si am descoperit cu placere ca acel ursulet a fost deja salvat de dumneavoastra!!! Mi-ati dat o speranta.. multumesc! Nu am gasit nici un site al rezervatiei.. Daca aveti nevoie de asa ceva as putea fi de ajutor, lucrez in domeniu, ma ofer volutar :)
  • 0 (0 voturi)    
    gradina zoologica oradea (Marţi, 10 aprilie 2007, 12:46)

    anca [anonim]

    buna ziua
    in primul rand vreau sa-i felicit pe cei care au demarat acest proiect si sa le urez mult succes .
    la gardina zoologica din oradea sunt 4 ursi care traiesc intr-o cusca de cativa metri , sunt murdari si foarte slabi , stau toata ziua si isi rod ghearele . oricum gradina zoo din oradea arata oribil; la un moment dat vroiau sa o inchida si poate era mai bine pentru bietele animale .
    sper sa ii puteti ajuta pe ursii din oradea , si nu numai pe ei
    va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 10 aprilie 2007, 13:07)

    Traian [anonim]

    Ma bucar sa aud ca se mai fac si lucruri bune in Romania. Vreau sa semnalez cazul ursilor din "gradina zoologica" din Poiana Brasov , tinuti in custi stramte de beton. Nu am mai fost acolo de un an de zile sper ca fiind asa aproape de zarnesti macar au ei au fost deja salvati! !

    Un site al acestei asociatii?
  • 0 (0 voturi)    
    SAlvati si ursii de la Gradina zoologica din Bucuresti (Marţi, 10 aprilie 2007, 13:43)

    Andreea Ionescu [anonim]

    Va rugam frumos salvati si ursii inchisi la Gradina Zoologica din Bucuresti. Acestia traiesc in condiitii greu de imaginat..mizerie, doar ciment si cativa metri patrati ca habitat. Pacat ca ne batem joc de animale. O sa radeti, dar daca stati si ii observati o perioada mai lunga veti remarca ca au probleme de comportament. Pacat, tare mila imi este de acele animale.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo ! (Marţi, 10 aprilie 2007, 13:57)

    Alexandru [anonim]

    Felicitari Libearty, Felicitari HotNews !
    Chiar in gradina zoologica de la Baneasa stau ursii in niste custi din orel si beton , mici care nici macar eu nu mi-as dori sa stau in ele. Stau lupi boiereste in niste tarcuri imense iar ursii si leul stau in niste custi..oribile !
    Ar fi foarte bine daca i-ati lua de acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Ursi (Marţi, 10 aprilie 2007, 14:21)

    Adina [anonim]

    Ca oameni obisnuiti credem ca nu putem face nimic. Oameni ca doamna Lapis sunt oameni obisnuiti care au vrut sa faca ceva si au reusit. Visez la o campanie antivanat pornita cu toate armele: brosuri, manifestatii antivanat, memorii scrise catre cine trebuie si chiar catre cine nu trebuie pentru a atrage, pentru a cata oara, atentia ca traim in ignoranta, prostie si lacomie.
    Exista cineva care sa fie capabil sa coordoneze o asemenea activitate? Vom avea noi oare puterea sa ne unim mintile si vointa sa reusim ca macar 1% din dorintele noastre sa devina realitate?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari...un caz (Marţi, 10 aprilie 2007, 16:00)

    Andrei C [anonim]

    cunosc un caz in judetul arges, comuna cotmeana, unde un urs este tinut in captivitate intr-o cusca de pe terenul unei manastiri, Manastirea Cotmeana. nu stiu in ce conditii este ursul acum, dar cred este ingrijit si hranit corespunzator, dar totusi este tinut in captivitate...ar trebui eliberat....cand vizitam manastirea il auzeam de multe ori gemand, iar uneori il zaream in cusca de pe un deal din apropierea manastirii cum se plimba si se zbate...ar trebui facut ceva si pentru acest urs....
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 10 aprilie 2007, 16:04)

    Pink Panther [anonim]

    Super!
    Pasul urmator: pedepse pentru refulati. Sa stea si ei dupa gratii ca si animalele pe care-i chinuie.

    Pentru indivizi gen Hash (28): De regula infractorilor inraiti le place sa chinuie animalele.
    De fapt ce propui: sa-i exterminam? Esti de cacao baiatule!
  • 0 (0 voturi)    
    Site despre ursii din RO (Marţi, 10 aprilie 2007, 20:15)

    Gec [anonim]

    http://homepage.hispeed.ch/ursus_arctos/
  • 0 (0 voturi)    
    ma bucur ca sunt multi oameni cu suflet.. (Marţi, 10 aprilie 2007, 21:15)

    pepe [anonim]

    ..in ".RO". Hmmm... Mai stii, poate avem si noi o sansa ca popor...

    O surpriza foarte placuta sa vad atatea reactii la acest articol.
    Jos palaria, Cristina Lapis, iar noi ceilalti, hai sa ajutam si noi cum putem.

    Numai bine, tot ce trebuie sa facem e sa nu ne lasam coplesiti de mizerii si dezamagiri

    O sa reusim
  • 0 (0 voturi)    
    Ursul de la Cotmeana (Marţi, 10 aprilie 2007, 21:44)

    Adriana [anonim]

    Despre ursul de la Cotmeana am citit recent ca staretul vroia sa-i caute alt loc,unde sa poata sa continue sa bea si sa fumeze cum l-au invatat calugarii.Rusine lor,nu le ajunge ca incalca ei una din cele zece porunci,chinuie si alte fiinte nevinovate!Acel urs merita o viata mai buna in libertate,departe de acei "credinciosi".Amanunte pe www.adevarul.ro/articole/staret-caut-familie-pentru-urs-bautor-si -fumator/306256
  • 0 (0 voturi)    
    ursul de la manastirea Cotmeana (Marţi, 10 aprilie 2007, 21:54)

    Adriana [anonim]

    www.adevarul.ro/articole/staret-caut-familie-pentru-urs-bautor-si-fuma tor/306256
  • 0 (0 voturi)    
    Salvati si alte animale! (Miercuri, 11 aprilie 2007, 10:37)

    mishu [anonim]

    La noi in tara murdaria e la ea acasa. Noi romanii ne c....m unde mancam si nu ne pasa. Am fost de pasti la Poiana Zanelor in BN. Nu va pot descrie ce jeg, cata delasare si lipsa de interes am intalnit. Totul era facut in graba, fara cap, la fiecare colt gunoie, sticle de plastic, au fost chiar nishte cetateni care au facut un picnic in mijlocul drumului dupa care au lasat gratarul, sticlele de bere si restul de oase de miel aruncate in jur. Toate pensiunile de acolo sunt construite exclusiv din lemn si padurea e culcata pe langa drum, ai impresia ca e o scena din Apocalypse Now. Plus ca incearca sa te faca de bani. Ca romanii. Si tot ca romanii le-am lasat nishte oua de pashti stricate in camera cand am plecat. Sper sa intre putoarea in peretii lor de lemn. Doar ca acuma mi-e frica ca o sa darame cabana si o sa mai taie jumatate de padure ca sa faca alta.

    Asta a fost doar ca sa stiti si sa nu mergeti acolo. Dar durerea cea mare e ca intr-un tarc de 10x10 m isi petrec veacul amarat printre gunoie si sticle 2 ciute care sunt "punctul de atractie" al statiunii. Mie mi s-a facut mila de ele, nu stiu daca sunt nemancate sau nu, cert este ca nu este fir de iarba pe jos acolo unde stau si nimeni nu pare a fi interesat de soarta lor. La fel ca si cu ursii, nu mi se pare normal ca ele sa stea inchise intr-un perimetru de 100 de m2 si sa fie la batjocura celor de mai sus cu picnicul. Daca nu ma credeti, aruncati o privire la pozele astea: http://www.mishu.i2xm.com/zanele_010.jpg si
    http://www.mishu.i2xm.com/zanele_014.jpg . Si sa stiti ca nu erau stricate culorile aparatului... asa arata acolo, maro si dezolant. Imi pare rau ca nu am avut inspiratia sa iau un cadru mai larg sa se vada cum traiesc sarmanele animale acolo. Exista vreun numar de la protectia animalelor? Poate ar trebui sa il posteze cineva aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Ursii de la Zoo Calarasi (Miercuri, 11 aprilie 2007, 13:19)

    Cristi [anonim]

    Felicitari pentru acest proiect !
    Vizitez de ani de zile gradina zoologica Calarasi si am remarcat mereu cu durere modul in care este tinut un urs negru american, intr-o "celula" de beton, fara iesire intr-un spatiu verde, fara un loc cu apa unde sa se scalde. Fata de ceilalti ursi care au parte de conditii mai bune (dar nu optime), acest animal nu poate decat sa faca acel "dute-vino" prin cusca, ca un detinut.
    Prefer sa vad o gradina zoologica cu animale putine, dar tinute in conditii apropiate de cele naturale, decat o ingramadire de animale in conditii improprii.
  • 0 (0 voturi)    
    Respekt! (Joi, 12 aprilie 2007, 1:12)

    Lao [anonim]

    Era timpul sa se gandeasca cineva la simpaticele animalute! Sa speram ca vor fi din ce in ce mai multe initiative de acest gen. Si sa speram ca profitorii ordinari si asupritorii de animalute vor ajunge... in custi! Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Baloo (Vineri, 13 aprilie 2007, 8:39)

    Nelson Mandravela [anonim]

    Ma alatur si eu initiativei de eliberare a acestor animale al caror loc este in mediul lor natural si nu in captivitate. Ar trebui sa existe o lege care sa interzica detinerea de animale salbatice altfel decat in salbaticie, altfel nepotii nostri nu vor putea vedea urs decat in poze. Iata ca suntem multi si uniti cei care sustinem campania, iar la nevoie putem fi si mai multi. Luati-o ca pe o amenintare domnilor care puteti face ceva si nu miscati un deget!
  • 0 (0 voturi)    
    Leii fotografi (Vineri, 13 aprilie 2007, 11:17)

    ce [anonim]

    Incercati acelasi tip de actiune de salvare si a leilor ce insotesc fotografii romani. Un exemplu sunt leii de la Sinaia - cota 1400. In afara faptului ca stau toata ziua in soare (fie vara, fie iarna) priponiti cu un lant de doi metri, sunt si vizibil drogati - pentru a evita orice incident neplacut provocat de vreo iritare neasteptata a animalului.

    Insotind tot un fotograf, cu ani in urma (eu l-am vazut ultima data in 2005, dar poate mai este si astazi acolo) era un urs suberb de talie mare, la intrarea in domeniul castelului Peles - Sinaia. Ursul fusese orbit - mai usor de controlat, nu-i asa?

    Succes campaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    Carpatii si noi (Vineri, 13 aprilie 2007, 12:05)

    Calin [anonim]

    Facem dovada locului "suprem" pe care il ocupam deasupra lantului trofic. Imi este rusine de locul unde am ajuns.

    Suntem dovada certa ca nu meritam aceste locuri.

    Curios ca ne mai numim fiinte inteligente.
  • 0 (0 voturi)    
    initiativa (Vineri, 13 aprilie 2007, 12:47)

    radu jinga [anonim]

    Toata lumea se emotioneaza pana la lacrimi si scrie mesaje dar nimeni nu face nimic.
    Pentru a contracara actiunile acestor brute trebuie actionat cu brutalitate avand in vedere ca autoritatile sunt ca si inexistente.
    Sunt pentru formarea (angajarea) unor echipe care impreuna cu reprezentantii acestei fundatii + medici/specialisti + echipament sa se prezinte la locurile de detentie a ursilor si sa colecteze aceste animale pentru a le reda o viata cat de cat normala.
    Daca la brutalitate ne opunem cu vorbe frumoase n-o sa rezolvam niciodata nimic.
    Cred ca s-ar gasi suficienti oameni care sa sprijine (inclusiv material) aceste actiuni.
    Astept reactii !
  • 0 (0 voturi)    
    Salvati si ursii din Straja (Sâmbătă, 14 aprilie 2007, 17:29)

    Anca [anonim]

    Am mai scris un comentariu legat de cei 3 ursi din Straja. O sa-i salveze cineva si pe ei? Ei sunt in proprietatea presedintelui si intemeietorului Partidului Ecologist din Lupeni. E moral ce se intampla?
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit.... (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 20:22)

    Banica Dragos [anonim]

    Excelent, sunt ani buni de cand ma intristez din cauza ursilor, cand merg la zoo... de ceva timp am incetat sa mai merg.
    daca aveti nevoie de un voluntar, pentru orice fel de activitate, nu ezitati. 0723.845.023.
  • 0 (0 voturi)    
    rugaminte (Duminică, 22 aprilie 2007, 18:22)

    simona [anonim]

    as dori daca poate cineva sa ma ajute sa iau legatura cu d-na cristina lapis. multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Contact (Duminică, 22 aprilie 2007, 23:57)

    cata [anonim]

    1.vezi ce conditii mizerabile au ursii de la gradina zoo din PITESTI
    2. adresa de sit , mail ......
  • 0 (0 voturi)    
    Contact (Luni, 23 aprilie 2007, 0:01)

    cata [anonim]

    ADRESA DE SIT, MAIL....
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO (Marţi, 24 aprilie 2007, 21:28)

    Ghita [anonim]

    Felicitari! As dori insa sa vad persoane vinovate dupa gratii.
  • 0 (0 voturi)    
    ursii (Miercuri, 25 aprilie 2007, 12:32)

    visio [anonim]

    de vina sunt oamenii acestei tari, cei care o locuiesc; au sansa, la 4 ani sa voteze ce trebuie pt a le fi bine, si se duc la vot ca la circ; asta vor asta au
    vreti sa traiti ca nemtii? trebuie sa ganditi si sa munciti ca nemtii; pana atunci va spun noapte buna Romania, si noaptea polara dureaza 6 luni dar in Tara noastra (pacat ca e populata cu oameni) dureaza mii de ani...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa spun???? (Miercuri, 25 aprilie 2007, 16:03)

    Stanila Lorica [anonim]

    Fara cuvinte ....
  • 0 (0 voturi)    
    Fara cuvinte..... (Vineri, 4 mai 2007, 10:56)

    adriana v [anonim]

    Felicitari pentru acest proiect si pentru toate celelalte care incearca sa salveze bietele animale care au nefericita sansa de a trai in Romania...nu e vina lor....tot ce putem face este sa sustinem pe cei care au astfel de initiative....
    Pacat de frumusetile acestei tari, de animalutzele ce populeaza padurile......toate aceste frumusetzi....vai de noi si de viitorul nostru...
  • 0 (0 voturi)    
    asa nu se mai poate.. (Sâmbătă, 5 mai 2007, 14:55)

    georgiana [anonim]

    asa nu se mai poate cum puteti acepta asa ceva? daca as pute daca as avea cum as ajuta acesti ursi ca re szunt sigura ca sufera ingrozitor . chiar daca daca unii au reusit sa fie salvati ,dar sunt muuuuuuuuuuuulti alti care fhiar in a cest moment sufera groaznic



    ganditiva la ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
  • 0 (0 voturi)    
    felicitarin doamnei Cristina Lapis (Duminică, 13 mai 2007, 15:33)

    sarah [anonim]

    va multumesc mult pt ceea ce facetzi pt ursii captivi!suntetzi un om extraordinar sh va felicit!!asa oameni ca dumneavoastra rar intalnim!!!!ma bucur mult k cineva se gandeste sh la aceste fiinte nevinovate!!!!inca o data mii de multumiri sh felicitari!!!dk se poate as dori sh eu adresa dumneavoastra de email...va multumesc mult,sarah
  • 0 (0 voturi)    
    M-a impresionat foarte mult!!! (Luni, 15 octombrie 2007, 21:22)

    Larisa [anonim]

    Desi am numai 15 ani sunt foarte impresionata de aceasta poveste...in lume sunt foarte multe animale care au nevoie de ajutor...cruzimea oamenilor este evidenta in orice loc a lumii,iar aceasta cruzime este fata de animale in special...Am intrat pe aceasta adresa cu scopul unei lucrari pentru scoala...apoi am vazut pozele si acel filmulet...cred ca l-am ascultat de vreo 10 ori :) sunt foarte fericita si mandra de acest proiect "Libearty" acesti ursi au foarte mare nevoie de ajutorul nostru!Si eu sunt hotarata sa invat cat mai mult despre aceste animale,si poate,de ce nu? sa fac si eu ceva in viitor ca sa ajut la salvarea lor!
  • 0 (0 voturi)    
    animale (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:05)

    yonut [anonim]

    ba astea-s niste animale nevinovate
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari pentru articol! (Vineri, 20 iunie 2008, 19:20)

    szabi [anonim]

    e foarte frumos ce au facut! e impresionant! acesti oameni sunt speciali si nu credeam ca o sa vad asa ceva. si eu sunt iubitor de animale si fac cat pot pt ei, sunt lucruri marunte dar totusi..
    n-am stiut de acest loc. prea putini sunt acesti oameni care sa faca ceva din inima pentru animale..la noi e o ignoranta inimaginabila.e foarte trist in ce fel de tara traim.o gramada de resurse naturale si animale salbatice ce in lumea asta moderna ar trebui sa fie ca o comoara..nu stiu astia sa pretuiasca nimic..
    sper ca aceasta rezervatie va da un exemplu pt toata tara mai ales pentru cei care sunt abilitati prin lege sa faca ceva! nu se poate sa conteze mereu banii..e jalnic!!!
    felicitari pt articol si cred ca astfel de teme ar trebui sa fie prelucrate in scoli sau promovate mereu prin tv, radio si orice fel de mijloace pentru a atrage atentia oamenilor
  • 0 (0 voturi)    
    STRAJA, Straja...Lupeni, jud Hunedoara (Marţi, 30 decembrie 2008, 12:28)

    maria [anonim]

    mii de felicitarii pentru proiect....mergeti si la Straja in orasul Lupeni, Jud. Hunedoara...de foarte multi ani sunt chinuitit acolo vreo 2 sau 3 (poate acum mai multi) ursi...sper sa reusiti sa-i luati de acolo desi "proprietarul"lor este un personaj cu foarte multe pile si relatii sus puse...va urez mult succes si sper sa va regasesc curand cu alte vesti bune...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo initiatorilor (Vineri, 2 ianuarie 2009, 15:23)

    clau [anonim]

    este mare nevoie de protectia faunei din romania, iar pt acesti oameni toata stima. Si eu as dori sa fac acest lucru.