A murit Boris Eltin

de C. Marin     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Fostul presedinte rus Boris Eltin a decedat luni, la varsta de 76 de ani, relateaza AFP, citand serviciile de presa de la Kremlin. Surse medicale au declarat pentru Interfax ca fostul lider a murit in urma unui atac de cord. Eltin, care a castigat doua mandate de presedinte, avea probleme cu inima, el suferind in urma cu cativa ani o operatie de by-pass coronarian.

El a ramas in istorie drept omul care a inlaturat comunismul de la putere in august 1991 si a inscris Rusia pe calea reformelor.

Boris Eltin s-a nascut pe data de 1 februarie 1931, in Sverdlovsk (azi Ekaterinburg) si a fost primul presedinte de la Kremlin, ales in mod democratic, in august 1991. A ramas la conducerea tarii pana pe 31 decembrie 1999,cand a demisionat. El l-a numit pe Vladimir Putin presedinte interimar, pana la noile alegeri din 26 martie 2000.

Eltin a urmat Liceul Puskin din Berezniki, regiunea Perm, si Institutul Politehnic al Uralilor din Sverdlovsk, specializarea constructii. La varsta de 14 ani, a pierdut doua degete de la mana stanga in urma exploziei unei grenade.

Cariera politica

De profesie inginer constructor, Eltin si-a inceput cariera politica la varsta de 37 de ani, devenind membru al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice (PCUS). In 1977, in calitate de sef de partid in Sverdlovsk, a ordonat distrugerea casei Ipatiev, unde fusese asasinat ultimul Tar.

Opt ani mai tarziu, pe data de 24 decembrie 1985, devine "primar" al Moscovei (Prim-secretar al Comitetului Orasenesc Moscova al PCUS). Se mentine in aceasta functie pana in 1987, cand a fost demis pentru critici la adresa lui Gorbaciov si a ritmului reformei.

In 1989 a fost ales deputat in Sovietul Suprem, ulterior, in 1990, fiind ales deputat de Sverdlovsk in Parlamentul Federatiei Ruse. Eltin a preluat conducerea miscarii democratice care i se opunea lui Gorbaciov.

In alegerile prezidentiale democratice din Rusia organizate pe 12 iunie 1991, Eltin a castigat 57% din voturile populare, si a fost investit in functie pe 10 iulie. La doua luni dupa ce a devenit presedinte, Eltin a atras un val de sustinere populara pozand in aparator al democratiei in timpul puciului din august 1991, indreptat impotriva lui Gorbaciov.

Asaltul asupra parlamentului conservator, in toamna anului 1993, si apoi reprimarea brutala a separatistilor ceceni i-au afectat imaginea. De asemenea, capacitatea sa de lider a fost pusa deseori sub semnul intrebarii, in special din cauza deselor probleme de sanatate, dar si a imaginii sale de bautor redutabil.

El a fost reales in iulie 1996 in functia de presedinte al Rusiei, insa criza financiara din vara anului 1998 a dus la discreditarea completa a fostului lider, care a demisionat la 31 decembrie 1999.

Boris Eltin jucat un important rol pe scena politica din Rusia, dupa incheierea Razboiului Rece.

Primele reactii oficiale dupa confirmarea decesului

Fostul lider sovietic Mihail Gorbaciov a prezentat „sincere condoleante familiei lui Boris Eltin, pe umerii caruia au apasat atat marile realizari, cat si consecintele greselilor sale”. „Un destin tragic”, a conchis Gorbaciov, citat de Reuters.

Premierul britanic, Tony Blair si-a exprimat regretul pentru decesul fostului presedinte rus si a declarat ca Boris Eltin a fost un "om remarcabil" care a jucat un "rol vital intr-un moment crucial" din istoria Rusiei.

Secretarul general al NATO, Jaap de Hoop Scheffer, a salutat contributia lui Boris Eltin la apropierea, in urma cu zece ani, a celor doua blocuri, dupa incheierea Razboiului Rece.

”Boris Eltin a facut mari eforturi pentru a pune capat Razboiului Rece si a creat o noua cale de comunicare intre Rusia si Alianta Nord-Atlantica", a spus de Hoop Scheffer, citat de AFP, intr-un mesaj de condoleante adresat familiei fostului presedinte si poporului rus.


Purtatorul de cuvant al Consiliului de Securitate de la Casa Alba, Gordon Johndroe, a declarat ca „Eltin a fost un important om politic, intr-o perioada de mari schimbari si provocari pentru Rusia. Condoleantele noastre pentru familia sa si poporului rus”.

Liderul Partidului Conservator din Marea Britanie, William Hague, a declarat ca „Boris Yeltsin va fi intotdeauna asociat cu instaurarea democratiei in Rusia. El a contribuit la inlaturarea comunismului, ideologie in care s-a nascut si care l-a adus la putere”.

Vezi un clip cu Eltin intr-un moment caracteristic



Vezi un clip cu Eltin provocandu-i hohote de ras lui Bill Clinton ptrintr-o declaratie in care ex-presedintele rus sustine ca presa din SUA este un dezastru







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


4352 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Luni, 23 aprilie 2007, 17:03)

    gabriel [anonim]

    la cata vodca a consumat, a trait mult, aproape 20 ani mai mult decat speranta de viata la nastere a barbatilor din Rusia
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i fie tzarana usoara ... (Luni, 23 aprilie 2007, 17:10)

    Geenza [anonim]

    Sa-i fie tzarana usoara ...
  • 0 (0 voturi)    
    (Luni, 23 aprilie 2007, 17:24)

    Dan [anonim]

    Ilici.....you're next
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Luni, 23 aprilie 2007, 17:26)

    Zz [anonim]

    Interesant ca n-avea probleme cu ficatul, la cat de terifiant bea vodca.. A aparut beat si la vizite prezidentiale (au aratat la TV).
  • 0 (0 voturi)    
    eltin nu mai e. (Luni, 23 aprilie 2007, 17:43)

    atentie [anonim]

    si nici vacaroiu nu se simte prea bine. alcoolu si presedentia nu prea se impaca.
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. (Luni, 23 aprilie 2007, 17:47)

    nosferatu [anonim]

    D-zeu sa-l ierte & sa-l pazeasca pe Preshedintele nostru!
    Parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    dwd (Luni, 23 aprilie 2007, 17:48)

    dwd [anonim]

    Comentarii de prost gust
  • 0 (0 voturi)    
    viata e ca o..... (Luni, 23 aprilie 2007, 17:48)

    margel [anonim]

    a trait 76 de ani. a avut probleme cu alcolul si inima dar s-a tratat si a supravietuit destul de mult bolii.

    Offtopic(pe langa sant/subiect): Are cineva poze/filmulete cu vacaroiu beat ? ca pe basescu l-au mai aratat televiziunile vesel dupa sau in timpul unor petreceri
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Luni, 23 aprilie 2007, 17:53)

    itica [anonim]

    nu pot sa cred asa ceva. Dumnezeu sa-l odihneasca! Am uitat ca oamenii mai si mor. Nu pot sa cred
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-L ierte! (Luni, 23 aprilie 2007, 17:56)

    Ari [anonim]

    Eu sunt socata de urmatoarea veste:
    "Vineri, o managera pe audit de la un Big4 a murit din cauza epuizarii. Diagnosticul a fost pus de IML. Asadar e primul caz (cel putin pentru mine) facut public, in care cineva moare de epuizare fizica + psihica."

    Am aflat ca este vorba de doamna Maria Raluca Stroescu de la Ernst & Young. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    RIP eltin si Fiat (Luni, 23 aprilie 2007, 18:15)

    vali.d [anonim]

    Poate faceti ceva cu bannerul ala de la fiat,ca la cit e de enervant va promit ca nu-mi voi lua Fiat cit timp voi trai.Daca ei cu bannere din astea vor sa iasa din faliment, atunci chiar ca nu mai au nici o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    A avut curaj cit toti rusii si romanii la un loc. (Luni, 23 aprilie 2007, 18:16)

    Un Trecator Grabit [anonim]

    Toti spun/scriu ca a fost betiv, etc....

    In schimb a avut un curaj nebun si a avut de departe curaj cit rusii si romanii la un loc.

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu dwd (Luni, 23 aprilie 2007, 18:28)

    rusine [anonim]

    despre morti numai de bine.
    de aia tre'sa profitam acum si sa injuram parlamentarii cat putem, ca dupa ce crapa nu e politicos sa mai zicem de rau de ei. bashca, nici n-o sa le mai pese (nu ca acum le-ar pasa..)
  • 0 (0 voturi)    
    articol jalnic (Luni, 23 aprilie 2007, 18:49)

    delina [anonim]

    Un mare om care a facut istorie s-a stins din viata si voi puneti doua filmulete si le mai si numiti "caracteristice". Jalnic!
    Pe zi ce trece ma dezamagiti, Hotnews.
    Sugestie: scrieti despre realizarile lui, despre evenimentele importante prin care a trecut Rusia in timpul presedentiei lui, despre reformele pe care le-a realizat, despre relatia cu alte state. Pe mine asta ma intereseaza dar cred ca si multi alti cititori hotnews ar aprecia asa un material.

    N.R. Stirea este in curs de actualizare.
  • 0 (0 voturi)    
    Eltin si parlamentul (Luni, 23 aprilie 2007, 19:03)

    Gelu Menumorut [anonim]

    citat BBC:

    In one of the most dramatic moments of his presidency, Mr Yeltsin ordered Russian tanks to fire on their own parliament in October 1993, when the building was occupied by hardline political opponents.

    hmm... :) suna ca raspunsul la o problema :)

    my 2c
  • 0 (0 voturi)    
    Vacaroiu? (Luni, 23 aprilie 2007, 19:44)

    CaddY [anonim]

    Poate basescu ;)
  • 0 (0 voturi)    
    sursa (Luni, 23 aprilie 2007, 19:52)

    delina [anonim]

    http://news.yahoo.com/s/ap/20070423/ap_on_re_eu/obit_yeltsin

    p.s. scuze de reclama
  • +1 (1 vot)    
    ahahha (Luni, 23 aprilie 2007, 19:56)

    palade ionut victor [anonim]

    5. eltin nu mai e.
    atentie (23 apr 2007 17:43)

    si nici vacaroiu nu se simte prea bine. alcoolu si presedentia nu prea se impaca.


    am ras pe rupte la comentariul asta =))


    Eltan se stie ca avea probleme cu inima era doar o chestiune de timp si cand era presedinte se stie ca amana unele vizite din cauzele grave ale sanatatii sale.

    Sa-i fie tarana usoara
  • 0 (0 voturi)    
    Rarisim (Luni, 23 aprilie 2007, 20:00)

    Fane [anonim]

    In sfarsit un demnitar rus care nu moare violent, gen pusca, cutit, gaz, dioxina, poloniu samd.

    Ei zic sa-l tina de samanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cum?? (Luni, 23 aprilie 2007, 21:23)

    ionion [anonim]

    Oare cum l-au primit sufletele milioanelelor de oameni ucisi de comunisti??
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-l pot uita.... (Luni, 23 aprilie 2007, 22:46)

    Claude [anonim]

    cum tragea cu tunul in Parlamentul ocupat de comunisti! Mare om...
  • 0 (0 voturi)    
    Odihneste-te in pace (Marţi, 24 aprilie 2007, 5:14)

    Omul de pe strada [anonim]

    Dumnezeu sa te odihneasca. Sper sa ajungi in distileria din Rai.
  • 0 (0 voturi)    
    Vizita (Marţi, 24 aprilie 2007, 15:42)

    Florin din Montreal [anonim]

    Sunt curios cine va participa din Ro la funerarii....
  • 0 (0 voturi)    
    Eltin (Joi, 26 aprilie 2007, 0:33)

    Nicoleta [anonim]

    Imi puteti spune cine a participat din Romania la funeraliile lui Eltin? Va mai amintit care erau ecourile timpurilor lui in tara noastra?