Reportaj HotNews.ro

Vama Veche cu oameni noi

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2007, 0:00


Corturi si ATV-uri

Am plecat din estul Capitalei cu autostop-ul. Dupa vreo 40 de minute de asteptat la capatul bucurestean al Autostrazii Soarelui, a oprit o duba alba cu niste oameni prietenosi care ne-au deschis imediat masina. Inauntru mai erau doi pusti, plecati la mare, tot cu stopul. Pe drum am ascultat manele, de la sofer. (Si ce?)

In Constanta ne-a lasat omul nostru fiindca el avea drum in Mamaia. De acolo ne trebuia un microbuz pana Mangalia si apoi inca unul din Mangalia care sa ajunga la Vama Veche. Nu parea sa fie foarte greu, insa din cauza inghesuielii si a mirosului neplacut din microbuzul constantean am coborat in Eforie Sud. Si de acolo am mers cu urmatoarea masina care ajungea in Mangalia, pe acelasi drum rau.

Cateva lucruri despre transportul in comun din Constanta pana in Vama Veche:

Se merge cu microbuzul sau masina. Locuri prinde numai cel mai bun. Adica fix ca in selectia naturala. Daca esti mic si slab stai in picioare si te multumesti sa stii ca mirosul ala rau din masina nu ajunge numai la tine. Te tii cu mana de plafonul microbuzului, transpiri si tu alaturi de toti si te uiti la bilet. Daca ai primit unul.

Si legat de bilet am sa va vand un pont: Cum recunosti un bilet de 5 RON? Scrie 45.000 lei pe el.

Cazare, cu baie in camera

Am gasit casa pentru o noapte intr-o vila, imediat ce intri in Vama, pe stanga. Eram prea obositi sa negociem, asa ca femeia ne-a combinat la un milion pe noapte, camera. „Baie la camera, apa calda”, suna bine si am batut palma repede.

Cand ne-am dezmeticit ne-am dat seama ca baia la camera era de fapt in camera. Adica un colt al incaperii a fost izolat si transformat in micro-baie cu micro-dus, micro-chiuveta, etc. Aveam chiar si un microcos de gunoi. Toate astea ar fi trebuit sa fie inchise de o usa, dar nu functiona.

Oricum, baza era de fapt usa de la camera si abia noaptea cand dardaiam de frig ne-am dat seama ca la baie nici nu ne trebuia usa.

Gazdele noastre ne-au tinut in frig toata noaptea si singura alternativa a fost sa lasam sa curga apa calda. Dar la un moment dat s-a terminat si apa calda si am dormit chirciti de frig, intre doua paturi ciudate.


Personalul de la Terasa Dambovita, acolo unde am gasit cazarea, nu a putut sa ne ofere nici o factura, nici un bon. Pai de ce? „Noi sunem particulari” a motivat doamna, care sustine ca particularii platesc impozit la stat.

Ne-am plans si de meciul „conditii - pret”, dar angajatii fireste n-aveau un raspuns pentru asta. „Eu lucrez aici, ce sa fac”?, a raspuns doamna de la bar care desfacea sticle de suc, incheia afaceri pentru cazari si cand mai avea timp mai curata si o masa.

”Sclavi Corporatisti, in Vama Nudisti”

Si de-abia acum despre oamenii care populau Vama in weekend-ul asta, oameni cu toleranta zero fata de diversitate. De la intrarea in Vama am citit primele afise, gen „Sclavi corporatisti in Vama Nudisti” .

Adica, daca esti corporatist, sunt unii cu care trebuie sa fii egal daca ai chef de nudism. Trebuie sa fii egal cu rockerii, cu punkistii fiindca in vama oamenii se numesc altfel: vamaioti. Miros a alcool si sunt de parere ca tiganii, cocalarii, corporatistii si houserii n-au ce cauta in Vama. Nici manelele.

Acestea, din fericire, sunt versurile din anii trecuti. Anul asta l-am vazut pe Gojira punand muzica pe plaja si cativa pusti care dansau bezmetic in fata lui. Si am zis ca-i bine fiindca e diversitate si ma saturasem de verile in care canta Florin Chilian in fiecare seara.

Oamenii

Si era multa lume? Era multa lume. Vama are acum ceva proaspat, insa e la fel de plina de ura ca si in anii trecuti. Sprancene incruntate intre oamenii care nu arata la fel, si aere de superioritate din partea valului de intelectuali de stanga cu tricouri haioase gen „Felatio humanum est”.

Oameni de treaba, cu vietile la locul lor, dar care dupa 20 beri se numesc „beti ca niste porci”.


N-am numarat, dar daca fac un exercitiu de imaginatie pot sa spun ca luni si marti, in Vama erau peste 300 de tricouri negre cu Metallica, Guns’n Roses, Nirvana... adica aceleasi ca in anii trecuti. La polul opus am vazut skaterii care aveau amenajat un loc de rulat, chiar in spate la Expirat. Pantaloni largi, tricou din 2007 si skateboard.

Cei un pic in varsta aveau si ei distractia loc: ATV-urile. Pe 1 mai, daca stateai ca omul pe nisip cu ochii la mare venea imediat un maniac calare pe ATV care sa te scoata din film. Norocul e ca nu au toti bani sa isi cumpere. Erau numai vreo trei-patru cu ATV, dar suficient de multi sa lase transee in nisip.

Muzica si dansul

In Vama, ziua se bea si noaptea la fel. Cine vrea si are unde mai si danseaza. Anul asta Vama Veche are cateva posibilitati de distractie noi.

B52 era mai fresh si asta numai din cauza unei generatii noi care bea berea de seara acolo.

Pletosii care se faceau crita, in anii trecuti, in B52, erau probabil „la Pirati”, fiindca locul lor a fost luat de brunete cu breton, imbracate in stretch. Am vazut si cativa baieti acolo, dar nu aveau nas de genul de fete pe langa care dansau. Genul de impostori iesiti la agatat.

Aproape de B52 a aparut un club nou unde non stop se asculta muzica electronica. Multa lume care circula, fiindca era genul de loc care nu te tine aproape mai mult de 10 minute. Decorul care nu e suficient de prietenos te pierde prea repede si nici muzica nu era cea mai tare de pe plaja.

In El Comandante erau cativa insi si bazaia puternic rock. Club A, fie l-am ratat, fie nu s-a deschis inca, iar in Expirat erau prea multi mini-punkeri.

La Ovidiu, in primele ore de 1 Mai, un individ beat turta o incasa de la doi tipi masivi de la bar. Alti sase vamaioti carau bancile pe plaja, sa faca focul. Se suparasera pe patron sau era vorba de o reintoarcere in sanul naturii, habar n-am. Dar din cate pot sa-mi dau seama majoritatea lemnelor aprinse pe plaja au fost candva banci si mese la Ovidiu.


Coloana sonora pentru aceste mici desfasurari de cadre era muzica din fecare an, de la Ovidiu: Cher, Roling Stones, Nirvana. Muzica buna, dar nu din anul 2007. Dimineata la Ovidiu, responsabilul cu muzica alinta urechile cu chill si trance.

Cele mai frumoase melodii ieseau din CD-urile lui Gojira care bucura un grup, nu foarte mare, de adolescenti si post-adolescenti. Acolo era perfect si pentru un post-rocker.

Dj-ul combina laptele (primit de la un vamaiot) cu bere si facea muzica. Chiar se poate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


879 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Voma Veche (Joi, 3 mai 2007, 7:35)

    Dumitru [anonim]

    Cam prea multa literatura pentru a descrie un loc pe care unii il considera ca fiind cine stie ce sanctuar de libertate si nonconformism, eventual interzis "neinitiatilor", si care in realitate nu e decat o plaja banala si murdara, poleita cu voma veche (sau proaspata, dupa caz)...
    A, probabil ca totul e in atmosfera ...
    • 0 (0 voturi)    
      Vama Veche (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:25)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

      O noua comunitate online... Vama Veche Forum!!!
      http://vamaiot.uv.ro
  • 0 (0 voturi)    
    fara patima (Joi, 3 mai 2007, 8:12)

    jo [anonim]

    as vrea sa te intreb, draga Liana, de ce neaparat toate statiunile trebuie sa fie la fel? Chiar trebuie sa achiesam cu totii la aceeasi placere...adica plajele unde urla decibelii neobositi cu muzica de toate felurile.......si unde baietii cu lanturi de gard la gat vin sa ne arate ce zmekeri sunt, iar blondele lor se matzaie in extaz la fiecare hahait al masculilor lor...........
    .pe mine una ma obosesc, ca sa nu zic ca ma dezgusta..
    si nu asta cautam in vama atunci cand inca ma mai duceam...adik atunci cand era PUSTIU...Atunci evadam in vama ...acum in alta parte....dar nu va spun unde....
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 3 mai 2007, 8:41)

    No_One [anonim]

    Frumos articol Liana, insa ai uitat sa specifici de mizeria lasata pe plaja ...
  • 0 (0 voturi)    
    Du-te la Neptun, cu Gojira-n brate! (Joi, 3 mai 2007, 8:58)

    Che [anonim]

    1. Nu inteleg ce-ai cautat in Vama. E loc pt vamaioti, iar daca nu-ti plac si nu-i intelegi, du-te la Neptun, ca nu te obliga nimeni sa te amesteci.
    2. Dorind sa fie cat mai lung si cat mai lat, hotnews gazduieste tot soiul de compuneri ale unor scolarei cu talent la romana in a VIII-a si care se si cred ziaristi. Acest text nu este un reportaj! E compunere infantila, gen: ce-am facut de 1 Mai...
    3. M-ai innebunit cu Gojira. Daca tie-ti place vaca aia transpirata, nu-i musai sa ne chinui si pe noi...
    4. Lasa-ne, lasa-ne!!!
  • 0 (0 voturi)    
    vama (Joi, 3 mai 2007, 9:38)

    un om [anonim]

    am fost pe 1mai la concertul lui ag weinberger la soni..minunat
    si atmosfera..frumoasa..lumea pe plaja..linistita..ce nu inteleg ..de ce nu e grija mai mare pentru curatenie
  • 0 (0 voturi)    
    corectie (Joi, 3 mai 2007, 9:46)

    Jay [anonim]

    "La polul opus am vazut skaterii care aveau amenajat un loc de rulat, chiar in spate la Expirat. Pantaloni largi, tricou din 2007 si skateboard."

    ...locul de rulat, cum ii spui tu, a fost amenajat de cei de la SHIRE fix langa barul SHIRE nu in spate la EXPIRAT. Stiu k nu prea conteaza dar daca te documentai un pic, aflai exact ce au vrut cei de la SHIRE sa faca in acest weekend premergator 1 mai si anume minifestivalul "Primul fir de nisip".
  • 0 (0 voturi)    
    pe puncte (Joi, 3 mai 2007, 11:27)

    laura [anonim]

    1.amaratul care s-a oferit sa ia tineri cu masina avea dreptul sa asculte ce muzica (proasta) ii placea lui ( chiar si manele) in propria masina.altenativ exista vrianta tren. cu biletul aferent.
    2.pe principiul "nu-i prost cine inghite 7 paini e prost cine i le da" restul de 0.5 ron putea fi cerut. in plus am mers si eu cu autobuzul respectiv si, desi e mizerabil si vechi, locurile s-au ocupat in ordinea venirii.
    3. ideea cu "salvati vama veche" era ca sustinatorii sa mearga pe varianta corturi sau cazare la localnici ( da casele alea prapadite cu buda in curte) si in nici un caz sa incurajeze hotelurile de neam prost construite langa plaja.
    4. odata acceptat gandul ca vama e un loc al "rockerilor" si al "nonconformistilor" ( desi saraca vama nu mai e demult asa ceva) nu inteleg obstinatia de a gasi aici confortul unui hotel si muzica gen mtv. exista suficiente alte locuri pentru asta.
    5.e rolling stones ...cu 2 de l :)...rock on!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 3 mai 2007, 11:34)

    Constantin [anonim]

    de ce ai mers cu autostopul daca tot ti'ai permis sa te cazezi cu un milion pe noapte?
  • 0 (0 voturi)    
    pt Che #4 (Joi, 3 mai 2007, 11:59)

    soundchaser [anonim]

    Cei carora le place Vama acum cred ca nu au habar despre cum era ea alta data. Acesti combatanti melancolici, cheguevaristi, "nonconformisti" si desueti cred ca au auzit si ei despre spiritul de la Vama Veche, au ascultat formatia omonima si au venit sa-l descopere dar prea tarziu. Pe vremea cand era intr-adevar frumos in acel loc erau prea mici ca sa ajunga asa departe de casa.
    Cu ceilalti nu am nimic. Ei sunt romanii de rand care populeaza ghirlanda de statiuni de pe litoralul romanesc cu masinile si gadgeturile lor scumpe.
    Dar hai sa nu ne mai prefacem ca ar mai fi ceva frumos pe acolo.
    Cei inteligenti cred ca si-au gasit deja locuri mai frumoase.
    Va pup
  • 0 (0 voturi)    
    DE BATAIA DIN POZA SI FUNDUL ARATAT LA OBIECTIV CE NE POTI SPUNE ?? (Joi, 3 mai 2007, 13:34)

    MAX [anonim]

    Cine sunt personajele care se bat in poza din "cort:" ce varsta aveau ca mie imi par minori . Stii de ce se cafteau ??
    Cea mai palpitanta poza nu ai comentat-o.
    Daca mai ai si altele poate le afisezi pe site.
    Un fan nostalgic ca si tine.
    Pa
  • 0 (0 voturi)    
    plecat, venit din vama (Joi, 3 mai 2007, 13:45)

    doidesapte [anonim]

    tin minte ca ma jucam cu papusi cand eram mic, stiu ca in cls a VI-a ascultam Sepultura, imi afisam tricoul cu Sebastian Bach, apoi vreo 2 ani mai tarziu ascultam dj tonka la "club rotation" , am terminat liceul in ritmuri hippie, am intrat la facultate visator, romantic; mi-am dat seama ca nu mai pot sa stau la baute si chitari, lucrurile astea le faceam si in liceu, incerc sa traiesc in 2007, ma preocupa alte fragmentare sinaptice, m-am saturat de parerile altora vis a vis de perceptiile mele, stiu ca nu mai pot sa fiu intr-un anumit fel pentru cercurile pseudointelectuale care inca li se pare apolinica voma si mahmureala dupa o seara "la ovidiu", m-am saturat de mizeria si cocalarii care au descoperit vama de 2 ani, da, vama nu mai e la fel, de acord, vama se schimba, am vazut adolescenti care asteapta sa se schimbe vama, putini, ce-i drept, dar pana la urma sa spui "cui?" si "de ce?", oricum nu suntem pregatiti(vamaioti sau nu, romani,in general) pentru nou, pentru 2007.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce cred eu ca lipseste in tarisoara asta sumbra... (Joi, 3 mai 2007, 14:02)

    Lerescu [anonim]

    ...iar asta se vede si pe litoral de 1 mai si la "vama veche" si in articole pe hotnews si in comentarii la articole, lipseste _atitudinea_ aia buna care e ingredientul principal "afara" cum le place unora sa zica. Cu alte cuvinte calmul - adica nu isteria, relaxarea - si nu frustrarea.

    Fata asta Liana a facut si ea un reportaj asa cum a vazut ea lucrurile. De ce oare v-ati repezit sa postati comentarii si raspunsuri care se screm sa para atat de "intelijente" si "de spirit" care s-o desfiinteze "punct cu punct"? Nu e loc pentru toata lumea? De ce unii sunt asa isterici, patimasi si chiori in tara orbilor?

    Apropo, vama veche nu mai e vama veche din anii 90, atunci cand inca puteai sa te simti bine si relaxat (fizic si mintal), cu oameni cititi, inteligenti si misto, care stiu sa se distreze. Azi au ramas doar slehtele recoltelor anuale de frustrati si mitocani impostori care vor sa treaca drept "boemi" si "artisti". Indiferent de "orientare" muzicala, niste lucruri evidente ii unesc pe toti: crisparea, frustrarea, intoleranta si bineinteles infumurarea.
  • 0 (0 voturi)    
    Anacronicul trend Vama Veche (Joi, 3 mai 2007, 14:35)

    netanderthal [anonim]

    Trebuie sa recunoasteti ca Vama Veche este un trend... Nu inteleg de ce Liana se agata cu disperare de intrarea VV in 2007 ca intr-o glorioasa era. Tritul adevar e ca acum predomina ciobanismul si mitocania - atat a localnicilor cat si a vizitatorilor. Mi-e dor de rasarituri de soare pe Bolero sau pe Floyd. Dar asta nu se intampla in 2007, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Anacronicul trend Vama Veche (Joi, 3 mai 2007, 14:36)

    netanderthal [anonim]

    Trebuie sa recunoasteti ca Vama Veche este un trend ANACRONIC... Nu inteleg de ce Liana se agata cu disperare de intrarea VV in 2007 ca intr-o glorioasa era. Tritul adevar e ca acum predomina ciobanismul si mitocania - atat a localnicilor cat si a vizitatorilor. Mi-e dor de rasarituri de soare pe Bolero sau pe Floyd. Dar asta nu se intampla in 2007, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    2007 (Joi, 3 mai 2007, 15:28)

    doidesapte [anonim]

    da, e important 2007, draga netanderthal, pentru ca esti tu,sau ar trebui sa defineasca personalitatea ta acest 2007, fara clisee, fara doctrine, ci doar ceea ce se intampla cu tine,la prezent, cu ce ai de spus tu ca individ, sau nu, iar daca te sperie si ti-e frica sa darami si sa construiesti, atunci 2007 nu e important, nu trebuie, nimic nu trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Draga 2d7 (Joi, 3 mai 2007, 16:32)

    Aha [anonim]

    Asta-i mugetare din preputzul(a) gandirii? Adica traieste clipa, ucide momentul? Cred ca-mi voi "defini personalitatea" in alta parte. Dar nu spun unde.
  • 0 (0 voturi)    
    Vama Veche (Joi, 3 mai 2007, 17:22)

    Nori [anonim]

    Vama Veche a murit.Complet.Iremediabil.Si se discuta pe tema asta de vreo 4 ani. Asta e. S-a terminat.Acum este o monstruozitate.Un fel de struto-camila.un fel de Costinesti, o statiune de tineret, aglomerata cu tot felul de muzici, cu mizerie, de toate felurile. O rezervatie naturala distrusa. Specific romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Floyd la VV 2007 (Joi, 3 mai 2007, 18:07)

    Spirache [anonim]

    A fost, chiar in dimineata de 1 mai la baru nou cu skateri. Cateva piese chiar, am facut si poza :)
  • 0 (0 voturi)    
    si ce daca? (Joi, 3 mai 2007, 22:15)

    CoRR [anonim]

    Lasati naibii Vama ca nu se mai intoarce! Faptul ca mai intra in playlist si cate un Floyd la Ovidiu din cand in cand mie una nu-mi spune nimic. La inceputuri, Pink Floyd compuneau muzica pe niste experimente cu lumini. La Vama Veche s-a lasat intunericul. Ca vine de la tiganii cu ghiuluri care mai ca te calca pe ulita principala din Vama cu masina, ca vine de la cladirile alea sinistre ca se tot construiesc de vreo 7 ani, ca vine de la prostia iremediabila a unor specimene.... Asta e partea a doua.
    Acestea fiind zise, probabil ca ma pot baga in categoria numita de Liana "intelectuali de stanga cu aere de superioritate". In fine, eu le numesc "minime pretentii".
    Ce ma intriga este faptul ca week-endul asta am mers acolo sa ma simt bine si m-am surprins speriata in cateva randuri de lumea haotica si rauvoitoare din jurul meu, de specimene esuate social de care se pare ca nu mai poti scapa oriunde te-ai duce. Sa fie asta "diversitatea" de care se bucura Liana?
    Pana si Gogoasa Vesela s-a transformat intr-o flegma trista.
  • 0 (0 voturi)    
    rasarit cu bolero (Vineri, 4 mai 2007, 0:45)

    oancea [anonim]

    Neandrthal m-ai facut sa calatoresc 7-8-9 ani in urma. Rasarit de soare cu Bolero. Cel mai frumos lucru din lume. Cele mai frumoase senzatii la Ovidiu, zgibulit la 6 dimineata, vrajind o fata si mergand aspoi spre gazda.

    Rasarit cu bolero. Masina timpului frate am trait cand am citit comentariul
  • 0 (0 voturi)    
    vama sucks (Vineri, 4 mai 2007, 8:12)

    satanic [anonim]

    salutare!
    problema este alta, decit sa vad pokemoni care se matolesc dupa o sticla de suc si asa zisii vamaioti care cred ca ei au facut zona respectiva, mai bine merg in Bulgaria-Kavarna. cunoscatorii stiu de ce. mincare ieftina, cazare la fel +!!! concerte la 10 euro. rock on'!
  • 0 (0 voturi)    
    la vama (Vineri, 4 mai 2007, 9:34)

    un om [anonim]

    imi cer scuze....anul trecut am prins niste rasarituri cu Amalia
    Rodriguez si Pink Floyd..nu e chiar asa cum spuneti..si era o liniste si o frumusete de zi de vara....pe undeva sunteti rautaciosi
  • 0 (0 voturi)    
    Vama a murit..sa o ingopam pana nu putrezeste :( (Vineri, 4 mai 2007, 12:58)

    me [anonim]

    "Salvati Vama Veche" a fost marele bullshit care a distrus-o: publicitate, media si tot ce a dus fenomenul la urechile incultilor de Romania, popor care probabil s-a laudat prea mult cu vechea traditie de oieri, atat de mult incat am crescut ca natie intr-o mare turma. Daca vilele care se construiau acum 7 ani nu ar fi avut clienti ca cei care dau acolo 1 milion pentru a dormi cu nasul in buda, poate nu s-ar fi continuat construirea lor, daca "mini expiratii" nu ar fi auzit ca "in vama poti a bei non stop fara sa te miroasa mami si fara sa te ascunzi de garda" ci pur si simplu ca e asa cum chiar era vama - o chitara, cativa prieteni, un foc si alcool pe plaja nu ar fi venit. Anul acesta probabil vor aparea si mult mai multi...nici nu stiu cum sa le zic...care au vazut ei la TV ca acolo sunt femei care sar pe tine ca sa iti ofere satisfactii .. si tot asa de la an la an..prin urmare VAMA A MURIT...Pacat...Raman cu o singura speranta..sa se mai nasca una..in alta parte...dar sa o tinem pentru noi ..sa nu mai urlam in gura mare si nici sa nu mai gasim idei de salvare, ci de conservare
  • 0 (0 voturi)    
    voma veche (Vineri, 4 mai 2007, 15:30)

    costin [anonim]

    Vama a ajuns locul de intalnire al frustratilor. Eu pe acolo nu mai calc. De fapt pe litoralul romanesc nu mai calc, pentru ca eu atata nesimtire concentrata la un loc n-am vazut in viata mea. Preturi mari, conditii proaste, mancare proasta, manelari si alte feluri de jegosi te agreseaza direct sau indirect la tot pasul, localnicii si personalul din turism nesimtiti pana la cer si inapoi, plajele mizerabile... Ar trebui sa fiu masochist sa imi mai irosesc vreo zi de vacanta sau vreun ban in zona aia. Si va mai spun ceva: toata zona aia nu are canalizare si statie de tratare a apei, toata lumea are fose si le goleste cu vidanja. Si ghici unde se goleste vidanja? :)
  • 0 (0 voturi)    
    efecte secundare (Vineri, 4 mai 2007, 16:10)

    thc 77 [anonim]

    poporul si implicit Romania s-au degradat intr-un ritm ametitor in ultimii 15 ani...

    poate ca tinuti prea mult timp in lesa am devenit salbatici si sfasaiem totul in jur, eliberandu-ne de frustrare si ganduri negre

    singura solutie sa revenim la normal ar fi timpul, care le rezolva pe toate...
  • 0 (0 voturi)    
    a fost odata vama veche... (Vineri, 4 mai 2007, 16:52)

    cristina [anonim]

    Probabil daca mergeai in Vama in urma cu vreo sase, sapte ani nu-ti mai bateai capul acum cu tot felul de reportaje comerciale...
  • 0 (0 voturi)    
    suntem in 2007 (Vineri, 4 mai 2007, 17:53)

    reality check [anonim]

    Am o veste pentru nostalgicii vamii: the sixties are over!
    Infectia aia numita vama veche ar trebui nivelata cu buldozerele.
  • 0 (0 voturi)    
    apus de Vama (Vineri, 4 mai 2007, 23:14)

    hmc [anonim]

    Recunosc. Uneori visez sa merg din nou in Vama, sperand sa-mi regasesc senzatiile uimitoare de acum ani. Incerc sa uit ciudatul sentiment care imi spune ca acel loc este definitiv disparut.
    Apoi ma trezesc, intru pe net, citesc si mi-aduc aminte de ceea ce multi au priceput. Vama Veche nu mai exista. Sfarsit. Moarta. Kaput. End. Ce ma deranjeaza este imaginea ei de muribunda: cu pseudo hoteluri mutiland nisipul si retina, cu plete cautat imputite, cu blugi taiati si franjurati la repezeala, cu transpiratia imposibil de inlaturat cand dormi in sant, cu alcoolul inlocuind ratiunea, cu apusul intrezarit printre fumul de carnati, cu acel miros de pisat aproape impregnat in nisip, cu voma omniprezenta, cu..., dar ma opresc aici, pentru ca incepe sa doara.
    Au omorat-o Pro-TV ul, Vama Veche, si, involuntar, campania mai sus amintita.
    Singura posibilitate- reality check a exprimat-o cel mai bine, asa ca trebuie sa-l citez-: "Infectia aia numita vama veche ar trebui nivelata cu buldozerele."
    Uitati de planurile de urbanism discutate si ras-disputate.
  • 0 (0 voturi)    
    vama veche (Sâmbătă, 5 mai 2007, 20:27)

    blanaru gabriel [anonim]

    super tare in vama anul asta am stat 3zile non stop in super party si am colindat toate terasele si bodegile atat ziua cat si noatea si acu incerc sa-mi revin salutari de la tarazaneichmann cui nu-i place sa nu vina ca sa am loc mai mult la anu
  • 0 (0 voturi)    
    slab scris (Duminică, 6 mai 2007, 20:48)

    Patricia [anonim]

    Asta-i reportaj? Nu stiu cine-o vrea sa-i zica asa, dar mai e cale lunga pana la ce-si doreste textul asta sa fie. Foarte, foarte slab redactat... si fara pic de forta. Asa cum scria cineva mai sus, e o compunere despre ce a facut Liana in clasa a VI-a!