Zsolt Nagy: oficial, e urmarit penal

de D.Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2007, 0:00


Foto: MixMedia.ro

Presedintele interimar Nicolae Vacaroiu a fost informat de catre procurorul general, Laura Codruta Kovesi, ca s-a inceput urmarirea penala fata de ministrul Comunicatiilor Nagy Zsolt, se arata intr-un comunicat al presedintiei remis vineri HotNews.ro.

Nagy este cel de-al patrulea ministru urmarit penal din cele doua guverne Tariceanu, dupa George Copos, Codrut Seres si Teodor Atanasiu.

Purtatorul de cuvant al lui Nicolae Vacaroiu, Andrei Alexandru, a confirmat vineri seara, pentru HotNews.ro, ca presedintele interimar a decis sa nu il suspende pe ministrul Zsolt Nagy, "pentru ca nu au aparut elemente noi de cand presedintele Basescu a luat aceeasi decizie", in martie a.c..

"Pentru exercitarea atributiilor prevazute de Legea 115/1999 privind responsabilitatea ministeriala Presedintele Interimar al Romaniei a solicitat Procurorului General ca, in cazul in care, in desfasurarea urmaririi penale apar elemente noi asupra activitatii infractionale sa fie informat", se arata in comunicatul presedintiei transmis in cursul zilei de ieri, in care se mai precizeaza ca a fost informat despre acasta situatie si premierul Tariceanu.

Conform comunicatului, urmarirea penala fata de Nagy Zsolt a inceput inca din 27 aprilie, printr-o rezolutie DIICOT.

In luna martie a acestui an, presedintele Traian Basescu a trimis ministrului Monica Macovei cererea privind inceperea procedurilor pentru urmarirea penala a lui Zsolt Nagy.

In presa au aparut informatii legate de presupuse legaturi ale ministrului UDMR cu reteaua de spionaj a Stamen Stancev, ministrul Zsolt Nagy facilitand scurgerile unor informatii secrete catre reteaua bulgarului.

Este vorba despre informatii care ar fi favorizat castigarea unor licitatii pentru consultanta sau privatizarea unor societati - Radiocomunicatii SA, Posta Romana si Romtelecom.

In acelasi dosar, fostul ministru al economiei, Codrut Seres, este acuzat ca ar fi servit interesele retelei lui Stamen Stantchev in mai multe cazuri, de la privatizari pana la contracte ieftine de energie, in cazul Alro Slatina.

Premierul Tariceanu a luat act de inceperea urmaririi penale fata de ministrul Zsolt Nagy si ramane la latitudinea presedintelui interimar, Nicolae Vacaroiu, sa decida daca il suspenda sau nu, a declarat vineri purtatorul de cuvant al Guvernului, Camelia Spataru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


247 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i motivul colaborationismului UDMR-PRM (Vineri, 4 mai 2007, 15:42)

    VIRUSU' [anonim]

    Aici e adevarul gol-golut. Se stia ca vor veni dosarele, motivul pentru care toti dusmanii joaca azi hora unirii.
    Pe ei si pe mama lor de hoti!
  • 0 (0 voturi)    
    ia sa vedeti acuma (Vineri, 4 mai 2007, 15:43)

    macchiavelli [anonim]

    in ce timp record va fi data afara Laura Codruta K?vesi pentru aceasta ''impertinenta''. apropo: un presedinte suspendat ca asa au vrut muschii Parlamentului este scos pe tusa. Oare un Ministru anchetat penal nu ar trebui sa aibe aceasi soarta????
    intreb si eu....
  • 0 (0 voturi)    
    U.D.M.R. si Basescu (Vineri, 4 mai 2007, 15:45)

    Danutz Nastase [anonim]

    Si asa se explica de ce U.D.M.R. a votat suspendarea si sprijina demiterea lui Basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    unde ne situam (Vineri, 4 mai 2007, 15:48)

    dan [anonim]

    ...in orice alta tara cu pretentie de UE, un astfel de anunt ducea la demisia respectivului (si-o oferea sau ca backup, primul ministru il demitea)
    ....aici ne situam..., si vom inainta incet, ca melcul; cine spunea ca UDMR este singurul partid cu fata europeana?
  • 0 (0 voturi)    
    Au inceput manipularile (Vineri, 4 mai 2007, 15:49)

    Gelu [anonim]

    Masina de manipulare a SRI-ului fidel lui basescu a inceput sa-si faca treaba: ministrii urmariti penal (de ce n-au fost urmariti pana acum?!?), heroina descoperita "intamplator" in masini pe la guvern, inalti prelati santajabili care dintr-o data iau atitudini pro basescu... E o porcarie ce se intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    am uitat (Vineri, 4 mai 2007, 16:10)

    postionica-ionelule [anonim]

    pus sub acuzatie...
    e plin de procese d'astea; cred ca e o noua gaselnita: avem procese de coruptie cu mari corupti, insa nimeni nu si-a luat-o pana acum.
    scuze daca ma inseala memoria, dar Pavalache era/este chistoc...
    aceeasi hora... o sa va judece colegii mei!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Luptam impotriva coruptiei din interior (Vineri, 4 mai 2007, 16:23)

    Bogdan [anonim]

    Pentru Gelu: poate nu stii, dar procuratura nu are nimic de a face cu SRI. Cu atat mai mult acum, cand nu mai este "controlata" de Basescu.

    In alta ordine de idei, cum se poate ca Tariceanu sa stea la masa cu un ministru cercetat penal ? Cum este asa ceva posibil, mai ales intr-o tara care "lupta" impotriva coruptiei ?
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Vineri, 4 mai 2007, 16:26)

    Alois [anonim]

    Sa vezi ce ti-o zboara saptamana viitoare pe procuroreasa asta.

    Prieteni, nu uitati ce aveti de facut pe 19 Mai.

    Ce vrea sufletul vostru. Un vot din proprie conshtiinta.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevar sau Minciuna? (Vineri, 4 mai 2007, 16:36)

    dragos pena [anonim]

    Nu e adevarat
    Totul e o minciuna
    oameni corecti sunt persecutati
    marinelu e de vina
    asta e soarta patriotilor
    e o incercare de discreditare a udemereului
    masinatiuni politice
    la parchet se face politie politica...adica se pun sub urmarire politicieni cinstiti si curati
    dictatorul e de vina
    politicieni nu mint
    oameni au fost manipulati
    nimic nu e adevarat
    nici un politician nu fura si nu minte
    adevarul se obtine la vot in parlament
    nimeni nu a votat de doua ori
    cine e monika macovei?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 9. Adevar sau Minciuna? (Vineri, 4 mai 2007, 16:43)

    eu [anonim]

    Ma faci sa rad.... Unguri si patrioti .... intradevar sunt patrioti dar pentru familia lor.. nu pt. romania... drept dovada... sau nascut in romania si asa doar din respect ar putea sa invete limba romana.
  • 0 (0 voturi)    
    Sentinta (Vineri, 4 mai 2007, 16:49)

    Citizen [anonim]

    Comunistii sa taca , au vorbit 60 de ani numai minciuni si prostii.Monica Macovei a bagat Romania in UE si a fost laudata de comisari, parlamentari si oficialitati.Acum ,ca a dat drumul la dosare, e indezirabila, dar si-a facut datoria.Justitia a luat un balon de oxigen si a descoperit ca nu se mai poate latra la ea din palatele tradarii cu asa mare usurinta.
    Unde pe planeta asta exista nreun sistem comunist in care sa doreasca sa ajunga parlamentarii nostri si guvernantii pt. ca in tara doresc comunism bolsevic, dar isi petrec vacantele si isi dau plozii la scoala in "occidentul asta nenorocit."
  • 0 (0 voturi)    
    Mai rasfirat no 5 si no 9 (Vineri, 4 mai 2007, 16:49)

    Alt Marius [anonim]

    Bai securistilor, cum adica
    " (de ce n-au fost urmariti pana acum?!?)"
    atunci cand puteti sa cititi (din moment ce puteti sa scrieti) stirile
    din dec. 2006 din arhiva Hotnews, asta daca v-a lasat memoria selectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    x (Vineri, 4 mai 2007, 17:02)

    x [anonim]

    E vorba de inceperea urmarii penale. Nu e vorba de trimiterea in judecata si nici vreo sentinta definitiva.
    Nu pot sa nu observ ca cei care au postat aici nu tin cont de prezumtia de nevinovatie.
    Daca avem in vedere si "profesionalismul" procurorilor romani, putem spune cu siguranta ca va scapa indiferent daca e vinovat sau nu.
    Iar tanti codruta e mult depasita de cele ce se intampla in jurul ei.
  • 0 (0 voturi)    
    ce las e tariceanu (Vineri, 4 mai 2007, 17:08)

    macchiavelli [anonim]

    impotriva lui flutur, a lui blaga, a lui macovei a tunat si fulgerat domnul tariceanu mai ceva ca sf Ilie. iata insa ca in prblema unui ministru urmarti PENAL pentru TRADARE Tariceanu paseaza pisica in bratele lui Vacaroiu.... HALAL LIBERALI!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    si iata cum coruptia sedea la masa guvernului (Vineri, 4 mai 2007, 17:09)

    edif [anonim]

    PNL-PSD-PRM-UDMR-PC = alianta hotilor
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 4 mai 2007, 17:12)

    tudor [anonim]

    pe Tariceanu il deranja doar sa stea la masa cu Monica Macovei, cu cercetatii penal nu il deranjeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    UDMR (Vineri, 4 mai 2007, 17:15)

    Zorbache [anonim]

    UDMR-ul nu reprezinta interesul romanilor de origine maghiara! UDMR-ul doreste distabilizarea Romaniei.
    Toti cei din conducerea UDMR-ului sunt oameni de afaceri ce au facut front comun cu hoardele psdiste pentru a ruina Romania. Iar ministrul Naghy, nu va demisiona. De ce? Pentru ca va fi gasit NEVINOVAT de bandele de talhari ce jupuiesc Romania!
    Romani, indemnati lumea sa mearga la vot si sa voteze NU demiterii Presedintelui Romaniei!
    Oameni buni, tara este in mana unor excroci si mafioti! Tara noastra ROMANI! S-o salvam, sustinandu-l pe Basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    hei, haita, (Vineri, 4 mai 2007, 17:16)

    joeblack [anonim]

    Nu sariti sa-l aparati?frunda&bolcas,andon&diaconescu, madam weber,madam costiniu, tudorica baiatule, pai,ce faceti?prietenii la nevoie se cunosc, lua-v-ar nevoile!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru @9 dragos (Vineri, 4 mai 2007, 17:20)

    Gelu [anonim]

    Ironiile dvs sunt cam naive.
    Nu este o lupta impotriva coruptiei, este o cotonogeala intre doua gasti mafiote: una a psd-ului si alta a lui basescu.
    S-au gasit acum sa scoata dosare si cocaine, in urletele intaratate ale rinocerilor gen nr 12.
    E de toata jena...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa zicem.. (Vineri, 4 mai 2007, 17:20)

    CALMATIVA [anonim]

    ..ca persoanele acuzate de Basescu ar fi nevinovate, ar fi simplu sa li se dovedeasca nevinovatia.. nu au avut nici un contact cu persoana... afacerea respectiva... dar cand esti murdar parca nu iti vine sa iti fortezi norocul. Mai ales cand este asa de evident.. probabil ca pot sa musamalizeze anumite chestiuni ale afacerii.. dar ce au facut ei nu :)
    Simplu !

    Ce rost are sa ii facem pe unii si pe altii comunisti sau altceva.. unii sunt intr-o tabara alti in cealalta.. cine e mai puternic castiga...
    NE VEDEM LA ALEGERI
  • 0 (0 voturi)    
    sa fim seriosi (Vineri, 4 mai 2007, 17:27)

    :) [anonim]

    Eu nu cred ca toti PNL-PSD-PRM-UDMR-PC si altii sunt hoti.. or fi multi... dar nu toti..Si nu cred ca in PD nu fura nimeni..
    Ce bine ar fi daca am vota numai pe cine trebuie..

    Acum ne-am pus "parazitii" pe spate sa vedem cine ne ajuta sa ii dam jos...
  • 0 (0 voturi)    
    pactul cu mafia transpartinica functioneaza (Vineri, 4 mai 2007, 17:38)

    gabriel [anonim]

    Tariceanu e in stare de orice compromis.
    Chiar daca nu are prerogative sa-l demita, trebuia sa-i ceara demisia sau sa afirme public ca asteapta de la presedintie suspendarea lui, nu sa se spele (inutil) pe mainile-i murdare de aliantele cu mafiotii.
  • 0 (0 voturi)    
    cand crezi cu organul altuia... (Vineri, 4 mai 2007, 17:39)

    joeblack [anonim]

    aplauzi eliminarea Monicai Macovei si introducerea triumfala a reprezentantului mafiei iesene: tudorica fenechistul, degustator renumit de dosare grele.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Gelu no 5 si no 19 (Vineri, 4 mai 2007, 18:19)

    Alt Marius [anonim]

    Draga Gelu, tu auzi urlete? Urlete de rinoceri?? Cum suna glasul rinocerului, spune-mi. Si ce legatura logica exista
    intre mesajele tale?

    Ai vazut rinoceri care sa ii preseze pe procurori?

    Sper, pentru sanatatea ta, ca vrei sa faci aluzie la o piesa de teatru.

    In rest, observ in jurul meu de la o vreme ca aceleasi persoane
    care inainte erau obediente regimului trecut, acum se intrec sa
    ma convinga folosind argumentul: nu e serios, e o lupta intre mafii, si unii si altii sunt manjiti. Concluzia urmarita: nu are rost
    sa mergem la vot.

    Aceleasi voci care spuneau: lasa, nu putem sa il dam jos
    pe Ceausescu, nu putem sa il dam jos pe Iliescu, ...

    Exista o singura solutie azi: MERGETI LA VOT SI EXPRIMATI-VA PAREREA
  • 0 (0 voturi)    
    Ha Ha (Vineri, 4 mai 2007, 18:34)

    cineva [anonim]

    Da, se prefac si ei (PNL-PSD-PRM-PC) inainte de referendum ca lupta impotriva coruptiei, sperand ca asa mai conving pe cate cineva sa voteze impotriva lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Alt Marius @24 (Vineri, 4 mai 2007, 19:48)

    Geli [anonim]

    Eu n-am fost obedient regimului trecut si nu incerc sa va conving cu ceva. Si n-am propus nici o solutie, doar am observat ca "sfanta lupta" impotriva coruptiei este dusa de niste mari corupti. Vi se pare corect ca marele luptator impotriva oligarhilor sa-si ia spaga indirect, prin copii? Asta cum ti se pare...
  • 0 (0 voturi)    
    O justitie marcata de comunism (Vineri, 4 mai 2007, 19:48)

    piti [anonim]

    O justitie marcata de comunism
    Vineri 04 mai 2007, 08:17

    Juristii romani sunt marcati de trecutul lor comunist, scrie cotidianul german Frankfurter Allgemeine Zeitung.

    O adevarata reforma in justitie nu va fi posibila pana cand universitatile de specialitate din Romania nu isi vor adapta programa de studiu la normele vest-europene.
    Sursa: Realitatea TV
  • 0 (0 voturi)    
    gelu de la 5 esti un securist (Vineri, 4 mai 2007, 20:02)

    Stolul de sobolani rozalii [anonim]

    tu faci manipulari.
  • 0 (0 voturi)    
    Zsolt Nagy se ocupa cu asigurarea comunicatiilor in bascalie. (Vineri, 4 mai 2007, 20:09)

    Bascaliosul [anonim]

    Cum se ocupa ? Vedea cand e "OCUPAT"
    Ce asigura ? Spatele comunicatiior.
    De ce ? Vroia sa invete mai bine romaneste.
    Unde ? IN GUVERNUL ROMANIEI.
    Care guvern? In ambele. A fost in guvernul legal, dar a ramas si in guvernul de OCUPATIE. Tocmai spuneam ca e si asta o OCUPATIE ...sa vezi cat de OCUPAT poate fi.

    Cum de a mai ramas? Tocmai pt ca el vroia SA SE ASIGURE, iar Tradaceanu L-A ASIGURAT ca nu-i va OCUPA nimeni locul potrivit al omului asa de potrivit. Toti sunt la fel de potriviti.

    Pana cand? Pana ne vom ASIGURA si noi ca sediul guvernului trebuie OACUPAT pentru a asigura o comunicare ca lumea in ...viitor. Viitorul SUNA bine.
    Deocamdata e guvernul in bascalie si bascalie in guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    ce se mai oftica :p (Vineri, 4 mai 2007, 21:23)

    mental [anonim]

    m-am inselat, etapa 4 a inceput deja. Nu e asa ca se intampla chestii nasoale. Va ofticati ha ha ha si eu ma bucur. Azi unul, maine altul. Este exact ca o functie recursiva. Se incepe din varf, si se tooot cauta pana in radacini, incep procesele si se intorc tot spre varf. Oare cine e acolo? AFLAM muahaha.
  • 0 (0 voturi)    
    INCREDIBIL ! (Sâmbătă, 5 mai 2007, 0:17)

    Razvan [anonim]

    Un ministru urmarit penal ramane in functie ! Suntem din nou o tara bananiera !

    Haideti toti la cules de banane.

    Astea sunt gesturile pentru care eu un pot niciodata sa iert PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania redevine in mod oficial o tara bananiera (Sâmbătă, 5 mai 2007, 0:36)

    Razvan [anonim]

    http://www.360romania.eu/showthread.php?t=31
  • 0 (0 voturi)    
    Credeati ca-l suspenda ? (Sâmbătă, 5 mai 2007, 19:19)

    martin [anonim]

    Vacaroiu nu l-ar suspenda nici mort pe unul din gasca celor 322, nici daca omora pe cineva. Si doar stim ca nu a omorat, fiind un om onorabil. E suspectat doar ca a spionat ,a vandut interesul de stat, s-a lasat mituit si a profitat de foloase necuvenite. In mod normal trebuie inaintat in grad, dar posturile superioare sunt ocupate de cetateni bine insurubati in teren, Tradiceanu si Marko Bella (nu stiu cum se zice tradator pe ungureste ) !
  • 0 (0 voturi)    
    dl Nagy se simte tare (Sâmbătă, 5 mai 2007, 21:58)

    cristian [anonim]

    Daca un angajat al unei firme divulga concurentei date confidentiale este zburat fara drept de apel (in cel mai fericit caz). Daca inalti functionari ai statului roman vand informatii confidentiale periclitand interesele tarii nu este nici-o problema. Tara este o notiune abstracta. Pe cine pagubesc ei? Pe prostii care sant chemati odata la 4 ani sa voteze?
    Sa fie sanatosi. M-am nascut intr-o zona care era odinioara un colt de rai si care acum a devenit acum aproape desert in urma expeditiei lui Atila (Verstoy). Toate dealurile din n zona au fost rase. Nici-un copac n-a mai mai rams in picioare.
    Apoi torentii au pustiilt totul.
    Codrul, frate cu romanul
    De secure se tot pleaca
    Si izvoarele ii seaca
    Sarac in tara saraca.
  • 0 (0 voturi)    
    DEGEABA ! (Sâmbătă, 5 mai 2007, 22:09)

    ANGELa [anonim]

    Politicenii romani indiferent de nationalitate sunt inmarea lor majoritate uniti in cuget si simtire, solidari in fata acuzatiilor de orice natura, tradarea tarii fiind reidicata la rang de mare cinste. Cum poti sa te pui la dispoizitia unei puteri straine, sa doresti si sa actionazi in favoarea altei tari, iar clasa politica pur si simplu se face solidara cu tradatorii. Degeaba , e inutil de pus problema, suntem condusi de indivizi iresponsabili, incompetenti si aroganti, dispusi sa riste destinele unei intregi natiuni pentru a-si satisface propriul interes !
  • 0 (0 voturi)    
    Ardem lumanarea saracului sa numaram banii bogatilor (Sâmbătă, 5 mai 2007, 22:54)

    Trimbita [anonim]

    Mai fratilor, cand din astia se va scula vreunul sa plece la munca in locul meu atunci o sa-mi pese de ei. Pana una alta se calicesc toti care cum sa prinda cate ceva. Basescu o face pe ofticosu' ca n-a fost cand s-a impartit tortu' la energie si pe unde o mai zice el. S-a calicit asa de tare ca a vrut sa ramana numai el si gasca PD-PLD. Din cauza asta s-au coalizat ceilalti. Daca erau baieti cu bun simt, si vorbesc de toti, s-ar fi certat pe treburi serioase pentru oameni, nu numai pe cele din care le ies bani. Nu vedeti nimic de sanatate, scoala cultura, sport. Totul e jecmaneala. Cand voi vedea si eu un politician ca va face campanie pentru sanatate sau scoala jos palaria. In rest, duca-se cu totii unde or vedea.