A murit Octavian Paler

de D.Galantonu     HotNews.ro
Luni, 7 mai 2007, 0:00


Foto: Rompres

O viata in lumina reflectoarelor

Dupa absolvirea scolii primare in satul natal este admis bursier la Colegiul Spiru Haret din Bucuresti, dupa care urmeaza cursurile Facultatii de Litere si Filosofie si simultan si pe cele ale Facultatii de Drept.

In perioada 1974-1979 a fost membru supleant al CC al PCR, iar in perioada 1965-1970 - vice-presedinte al Comitetului de Radiodifuziune si Televiziune. In 1976 a fost presedinte al Consiliului Ziaristilor, iar in perioada 1970-1983 a fost redactor sef al cotidianului Romania Libera.

Dupa aceasta cariera contestata ulterior de criticii sai, Paler a devenit una dintre vocile critice la adresa regimului comunist. Opera sa insa este incontestabila ca valoare, Paler fiind unul dintre scriitorii de mare calibru ai Romaniei.

Prozator, eseist si jurnalist prodigios, Paler va ramane in istoria literaturii prin volume precum Umbra cuvintelor, Viata pe un peron, Scrisori imaginare, Rugati-va sa nu va creasca aripi, Don Quijote in est si Polemici cordiale.

In ultimii doi ani a colaborat constant cu postul TV Antena 3 si si-a publicat editorialele in Cotidianul.

Octavian Paler a murit in patul sau, in urma unui stop cardiac.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2897 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    resentiment (Luni, 7 mai 2007, 20:03)

    ionion [anonim]

    Nu am crezut niciodata in acest om unealta in mana lui Voiculescu. Dumnezeu sa-l ierte ca eu nu pot.
    • 0 (0 voturi)    
      paler (Marţi, 15 iulie 2008, 15:13)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui ionion

      bai ionion, esti un bou!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca ! (Luni, 7 mai 2007, 20:07)

    Tinu [anonim]

    A plecat o stea, o valoare incotenstabila a intelectualitatii romanesti. De ce Dumnezeu cheama la el doar oamenii curati...cu spirit viu...si puternici?
    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Luni, 7 mai 2007, 20:11)

    kiope [anonim]

    Mie mi-e greu.
  • 0 (0 voturi)    
    viata pe un peron (Luni, 7 mai 2007, 20:15)

    virgil [anonim]

    pana la urma a sosit acel tren...adio maestre...
  • 0 (0 voturi)    
    Dzeu sa-l ierte (Luni, 7 mai 2007, 20:17)

    qatar [anonim]

    una dintre ultimele minti lucide ale Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Era de asteptat (Luni, 7 mai 2007, 20:17)

    Danutz Nastase [anonim]

    Dupa cum arata in ultima vreme... Dumnezeu sa-l ierte! A fost un scriitor important, dar ca analist politic un om patimas antibasescu. Cred ca tocmai fiindca isi dadea sema ca nu o mai duce mult il facea sa fie atat de acru, suparat pe viata...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Luni, 7 mai 2007, 20:21)

    Iancu Lucian [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca.
    O minte clara si vizionara. O sa-i simtim lipsa.
  • 0 (0 voturi)    
    Viata pe un peron (Luni, 7 mai 2007, 20:23)

    Dumnezeu sa-l ierte! [anonim]

    Moartea pune punct si iubirilor si luptelor.Fiecare ramane atunci cu cat a iubit si cu cat a luptat.
  • 0 (0 voturi)    
    mitizam lachei (Luni, 7 mai 2007, 20:23)

    Daphnis [anonim]

    o emisiune de relativa audienta a reusit sa reabiliteze oarecum un batran lacheu comunist. e pacat ca se uita sau nu se cunoaste istoria . d-l gadea sa citeasca sa vada cine a fost si ce a facut acest paler care la batranete s-a ,, calugarit'' . a fost seful ,,Scanteii'' in anii 45-50..o veritabila ghilotina a acelor vremuri, a fost comunist de frunte acum va fi inmormantat cu onoruri..
  • 0 (0 voturi)    
    Paler (Luni, 7 mai 2007, 20:26)

    maria [anonim]

    Despre morti numai de bine. Dumnezeu sa-l ierte daca poate.
  • 0 (0 voturi)    
    O mare pierdere (Luni, 7 mai 2007, 20:35)

    Mihai Teodorescu [anonim]

    O mare pierdere...
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa cum se vede din articol ... (Luni, 7 mai 2007, 20:36)

    canadezul [anonim]

    Un comunist in minus. Nu am stiut pana acuma ca a fost asa de suspus in nomenclatura comunista. Asta explica anumite iesiri mai ales contra religiei
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Luni, 7 mai 2007, 20:36)

    Adonis [anonim]

    Mi-a placuta de el pana a inceput sa-i cante in struna lui Felix.

    pacat ca a murit
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i fie tarana usoara (Luni, 7 mai 2007, 20:38)

    necstul [anonim]

    Octavian Paler va ramane in memoria mea ca unul dintre putinii ziaristi buni din tara care mi-a mentinut speranta vie ca nu ne vom mai intoarce in comunism. Desii imediat dupa inabusirea in sange si bataie a manifestatiei nonviolente din Piata Universitatii 1990 ne-am pierdut speranta, Paler a continuat sa fie criticul cel mai consecvent al regimul neocomunist instaurat de Iliescu si casca lui de comunisti din esalonul II al PCR.

    Dumnezeu sa-l Odihneasca-n Pace!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Luni, 7 mai 2007, 20:38)

    amator [anonim]

    Uff!!
    Fir-ar sa fie....
    Dumnezeu sa-l ierte :((
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 7 mai 2007, 20:41)

    Hasken [anonim]

    Despre morti numai de bine spune o vorba romaneasca.

    ... Nici acum nu inteleg vehementa clamata pe antena3 ... nu inteleg ...


    Dumnezeu sa'l ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    Rugati-va sa nu va creasca aripi (Luni, 7 mai 2007, 20:42)

    Radu [anonim]

    Rugati-va sa nu va creasca aripi
  • 0 (0 voturi)    
    ,.,,. (Luni, 7 mai 2007, 20:45)

    Ivanov [anonim]

    "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea."
    Octavian Paler
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Luni, 7 mai 2007, 20:47)

    Ivanov [anonim]

    "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea."
    Octavian Paler
  • 0 (0 voturi)    
    O mare pierdere (Luni, 7 mai 2007, 20:48)

    Eduard [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai gata! (Luni, 7 mai 2007, 20:48)

    sad [anonim]

    Atata tam-tam. Un fost comunist ce canta la masa lu' Voiculescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ... si membru CC al PCR ... (Luni, 7 mai 2007, 20:49)

    Sorin F. [anonim]

    ... oare de de uitam asa de repede?

    Daca exista Dumnezeu, sa-l ierte El, pentru ca eu nu pot.
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Luni, 7 mai 2007, 20:53)

    Carina [anonim]

    Si ce daca a fost anti-Basescu in ultima perioada? Nu are omul voie sa-si exprime opinia? Sau trebuie sa auzim numai osanale la adresa lui Popey Marinarul?
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Luni, 7 mai 2007, 20:53)

    Kiope [anonim]

    Imi pare rau. Daca Dumnezeu poate ... pot si eu. Despre morti numai de bine. Urmam noi. Dar e important ce lasam in urma. Imi pare rau ca nu-mi mai poate replica.
  • 0 (0 voturi)    
    "Avem timp" Maestre! (Luni, 7 mai 2007, 20:55)

    decadent [anonim]

    Acest om s-a adaptat vremurilor de atunci asa cum o facem si noi astazi. El a trait in comunism iar noi in sclavagism. Nu blamati, mai bine uitati-va in jurul vostru si rusinati-va de ceea ce acceptati!
    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Un comunist in minus (Luni, 7 mai 2007, 20:57)

    George [anonim]

    A fost membru in CC al PCR asa ca nu-l mai ridicati in slavi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i fie tarana usoara (Luni, 7 mai 2007, 20:58)

    David [anonim]

    As fi zis Dumnezeu sa-l odihneasca, dar comunistii nu merita asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Luni, 7 mai 2007, 20:58)

    Rares Vintan [anonim]

    A trecut probabil intr-o lume mai buna , insa pacat pentru ca noi am pierdut un mare om.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre morti numai de bine! (Luni, 7 mai 2007, 21:03)

    Silvia [anonim]

    Putini poate isi mai amintesc ca Octavian Paler a fost un membru marcant al Pietii Universitatii 1990. L-a sustinut pe Constantinescu dupa care l-a injurat, l-a injurat pe Iliescu apoi l-a omagiat. La preferat pe Basescu in fata lui Nastase, dar apoi a sfarsit prin a-l injura. A murit un om si un om nu moare de mai multe ori. Cum necum toti batranii politicii dupa 1990 ajung in solda lui Voiculescu ! Si cei de stanga si cei de dreapta. In orice caz, cele mai stranii optiuni de a merge alaturi de Voiculescu le reprezinta doua nume, Paler si Emil Constantinescu. Paler nu a spus niciodata - am fost un dobitoc cand am crezut in comunism. Ne-a tot vorbit insa continuu dandu-ne citate din mitologia greaca. Ultima parte a vietii, macinat de boala a dedicat-o urii. Si pentru ura pe care a fost dispus sa o verse a facut contract cu dracul, fiind angajat de Voiculescu. Sa lasam funerariile pe seama postului TV care l-a platit.
  • 0 (0 voturi)    
    - (Luni, 7 mai 2007, 21:06)

    nana1929 [anonim]

    Vorba lui Sorin F. N-am nici un regret!
  • 0 (0 voturi)    
    Iertare (Luni, 7 mai 2007, 21:09)

    Alex [anonim]

    pt kiope,maria si Sorin F.
    Dupa cum bunul D-zeu ne-a dat dreptul si puterea de a ierta, este bine sa o facem ca si noua sa ni se ierte la randul nostru
  • 0 (0 voturi)    
    Rememorand trecutul. (Luni, 7 mai 2007, 21:11)

    gerula [anonim]

    A fost un om rau. Pana in ultimul moment!
    Poate nu a vrut... poate nu s-a priceput sa imbatraneasca frumos si bland, macar pentru cartile si cititorii sai...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa il ierte (Luni, 7 mai 2007, 21:14)

    radu [anonim]

    A murit un om de exceptie, o persoana de inalta conduita morala si un scriitor talentat. Fara personalitati ca Paler, Romania nu se poate regasi...Dumnezeu sa il ierte
  • 0 (0 voturi)    
    a murit un om (Luni, 7 mai 2007, 21:15)

    itzenplitz [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte ( macar acum sa lasam politica)
  • 0 (0 voturi)    
    A murit Octavian Paler (Luni, 7 mai 2007, 21:17)

    gheorghe cirstian [anonim]

    Tuturor ne este greu... A murit un intelectual de clasa... Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc, domnule Paler (Luni, 7 mai 2007, 21:17)

    VDGG [anonim]

    Octavian Paler despre basescu: "Traian Basescu e un foarte dotat demagog. Si are sansa de a practica exact demagogia care prinde la noi. Aiurea n-ar fi facut cariera cu ea"

    Dumnezeu sa te odihneasca in pace!


    ps: pentru nemernicii care intra aici sa-l injure ca a indraznit sa-l critice pe marinar ... aveti masura si nu scrieti, macar azi, dragi fesenisti si comunisti
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Luni, 7 mai 2007, 21:19)

    unu [anonim]

    Bai pdistilor, sunteti penibili! Nici mortii nu mai au liniste cu voi. Ca doar sunteti ca si idolul vostru, ce naiba.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: mitizam lachei (Luni, 7 mai 2007, 21:22)

    Tony [anonim]

    Trebuie sa fi avut mare incredere PCR in O. Paler daca la nici 19 ani l-au numit la conducered ziarului "Scanteia" .... Unde mai pui ca isi facea probabil si studiile universitare in acelasi timp.
    Nu credeti ca ne incurcam putin numere?!? Sau poate chiar si in fapte?
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! (Luni, 7 mai 2007, 21:24)

    marius [anonim]

    Un mare roman, mare caracter, un om demn si vertical.
  • 0 (0 voturi)    
    simt nevoia sa revin cu reactii (Luni, 7 mai 2007, 21:27)

    TInu [anonim]

    trebuie sa iau atitudine fata de niste animale ca oameni nu pot sa-i numesc, care improsca memoria unui om de valoare...niste tarani (manelisti) care inafara de steaua si de guta numai cunosc pe nimeni....da nu vi rushine gunoaielor...ca-ntrun moment de doliu sa scrieti in halul asta de domnul paler...ce cautati pe situl asta
  • 0 (0 voturi)    
    Un lingau comunist (Luni, 7 mai 2007, 21:28)

    Eugen [anonim]

    si fara personalitate.
    Eu vreau sa o spun pe sleau ,romaneste.
    Toti scriitorii, ziaristii, prezentatorii TV care se vand pe petrodolari sau altfel de dolari practica prostitutia.
    Si Paler a fost la fel. Daca vrei sa fii respectat nu te vinde ca ultima prostituata de pe centura Bucurestiului pentru o mana de dolari cu miros de petrol.
    A fost un comunist nesimtit , plin de el insusi , care nu s-a ferit sa jigneasca pe orice a vrut. La o conferinta interconfesionala in care au fost invitati teologi din toate confesiunile, ziaristi , scriitori , filozofi, Paler a spus pe un aer de superioritate: Trebuie sa de dezbaram de toate preconceptiile astea primitive in legatura cu Dumenzeu si sa-i lasam pe oameni sa gandesca liber. A spus asta in fata a catorva zeci de preoti si teologi.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce sa-l iertam? (Luni, 7 mai 2007, 21:29)

    Nutzii, spaima constitutii [anonim]

    Bine ca s-a sfarsit cu el, un lingau comunist in minus. Ce sa-ti spun, mare intelectual. Pai daca era asa inteligent, trebuia sa fi inteles mai bine puciul parlamentar din aprilie. Am citit articolele lui in Cotidianul si m-am crucit. Si nu-nteleg de ce trebuie sa fim asa milosi si iertatori: a fost un comunist, un oportunist, un egoist fara simtul raspunderii pentru tara. Nici un regret pentru el.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai, ce emotionant! (Luni, 7 mai 2007, 21:34)

    x [anonim]

    A mai murit de moarte naturala unul dintre calaii poporului roman, inventatorul sintagmei „:Epoca de Aur” si unul dintre cei mai toxici formatori de opinie ai Romaniei post-comuniste. Te pomenesti ca plangea dupa el Brucan, ala la care onorabilul domn Paler ii sufla ocarmuirea Televiziunii lu’ ceasca.

    „Numai in aceasta tara trista, plina de umor, un nomenclaturist notoriu, membru al Comitetului Central al PCR condus de Ceausescu, activist de partid cu munca in presa in intreaga lui viata, de la angajare pina la pensie, om de incredere al Securitatii in cele mai delicate actiuni de presa in strainatate, redactorul-sef al celui de-al doilea cotidian comunist al tarii timp de 13 ani si initiatorul cultului personalitatii lui Ceausescu la Televiziunea Nationala, poate ajunge liderul spiritual al societatii civile postdecembriste fara a schita cel mai mic gest de cainta sau de regret. Numai pentru ca scrie frumos si se declara moralist. Povestea suprarealista a acestui personaj, care face sa paleasca orice opera de fictiune, explica multe lucruri aparent de neinteles intr-o societate bolnava in care viata bate de atitea ori literatura“ (Emil Constantinescu-Timpul darimarii, timpul marturisirii).

    A se citi si:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Octavian_Paler

    Tot ce ii doresc domnului Paler este sa aiba o vesnicie tihna si fericirea pe care au le-au avut romanii sub luminata conducere a sa si a amicilor sai
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiti (Luni, 7 mai 2007, 21:36)

    cineva [anonim]

    Inainte sa faceti un comentariu cititi o carte scrisa de catre acest om. Nu va mai rezumati sa judecati un om dupa ce ati citit un articol din site scris de nu stiu cine. A fost un mare om!Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    ....Imortal.... (Luni, 7 mai 2007, 21:36)

    Sirbu Ioana Alexandra [anonim]

    ......trist cand un mentor paraseste aceasta lume.....dar avem esenta lui scrisa....nu va fi uitat ...mereu un zambet pe buze...ii dorim pace....poate incanta acum ingerii...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Tinu (Luni, 7 mai 2007, 21:36)

    Un Roman [anonim]

    Vrei sa-ti spun ceva. Animale sunt cei care manipuleaza milioane de romani cu ejectiile lor intelectuale si asta pentru un pumn de petrodolari. Daca Romania a ajuns in dezastrul actual asta se datoreaza si unor manipulatori ca Paler. Citeste-i articolele din ultimele luni si vezi cat venin si ura are impotriva lui Basescu. Oricat as incerca sa fiu de obiectiv nu pot sa nu vad ca tot ce scrie impotriva lui Basescu miroase a petrol. Da-mi voie sa-ti spun ca un om care se vinde pentru o mana de dolari nu are nici o valoare. Paler a fost si un comunist de vaza, a lucrat la Scateie prin anii 50 , atunci cand multi oameni cu coloana vertebrala au facut zeci de ani de puscarie pentru convingerile lor politice sau religioase. Cand o femeie se vinde pentru bani, toti o dispretuiesc . Cand un scriitor se vinde pentru bani este apreciat.
  • 0 (0 voturi)    
    avem timp... (Luni, 7 mai 2007, 21:37)

    opaler [anonim]

    Avem timp

    Avem timp pentru toate.

    Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga, sa regretam c-am
    gresit si sa gresim din nou, sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,

    avem timp sa citim si sa scriem, sa corectam ce-am scris, sa
    regretam ce-am scris,
    avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,

    avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai
    tarziu.

    Avem timp pentru ambitii si boli, sa invinovatim destinul si
    amanuntele,

    avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,

    avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile, avem
    timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,

    avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem, avem timp sa primim
    lectii si sa le uitam dupa-aceea,

    avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem. Avem timp pentru
    toate.

    Nu e timp doar pentru putina tandrete.
    Cand sa facem si asta, murim.

    ......
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnzeu sa-l odihneasca (Luni, 7 mai 2007, 21:37)

    Dansu [anonim]

    Se poate spune orice despre el, dar talentul si cultura lui l-au plasat in constelatia culturii.
    In rest, de la demon la inger, Paler a parcurs tot drumul, pate de mai multe or ori si intr-un sens si in celalalt. Uneori l-am iubit, alte ori l-am urat, dar nu pot sa spun ca m-a lasat indiferent.
    Acum nu mai avem noi muritorii drept sa-i condamnan pacatele si slabiciunile.
    A plecat cu ele la judecata spiritului suprem.
    Dumnezeu sa-l ierte daca a gresit fata de noi si sa ne ierte si pe noi daca i-am gresit cu gandul sau cu fapta.
  • 0 (0 voturi)    
    am invatat... (Luni, 7 mai 2007, 21:39)

    opaler [anonim]

    Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua.

    Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce poti
    face este sa fii o persoana iubita. Restul .. depinde de ceilalti.

    Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie Altora s-ar putea sa nu le
    pese.

    Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere si ca doar in cateva
    secunde poti sa o pierzi.

    Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata Ci PE CINE ai.

    Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute.
    Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.

    .....
  • 0 (0 voturi)    
    ...si am mai invatat... (Luni, 7 mai 2007, 21:40)

    opaler [anonim]

    Am invatat ca nu trebuie
    sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca Ci cu ceea ce poti tu
    sa faci

    Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor Ci conteaza
    ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva

    Am invatat ca oricum ai taia
    orice lucru are doua fete

    Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde
    s-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi

    Am invatat ca poti continua inca mult timp
    dupa ce ai spus ca nu mai poti

    Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie
    indiferent de consecinte

    Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
    dar nu stiu s-o arate

    Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat
    dar nu am dreptul sa fiu si rau.

    Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la
    distanta. Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata.

    Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu, nu
    inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.

    Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten
    oricum te va rani din cand in cand.
    Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.

    Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fi iertat de altii.
    Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti.

    Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.

    Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta
    personalitatea. Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii.

    Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se
    iubesc.
    Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.

    Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc
    si nu faptele sale

    .....
  • 0 (0 voturi)    
    pentru mizerii (Luni, 7 mai 2007, 21:41)

    VDGG [anonim]

    @ TInu

    Domnul Paler ar gasi o explicatie si ar accepta pana si scuipatul lor pe mormant.
    Toata viata a fost amenintat si atacat de aceste mizerii ...
    ca ele au luat forma comunistilor, fesenistilor, pedistilor, pesedistilor, neobasescienilor .. nici nu mai conteaza

    Toti o apa si un pamant!
  • 0 (0 voturi)    
    ...si am mai invatat... (Luni, 7 mai 2007, 21:41)

    opaler [anonim]

    Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
    si pot vedea ceva total diferit

    Am invatat ca indiferent de consecinte
    cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata

    Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
    de catre oameni care nici nu te cunosc.

    Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat,
    cand te striga un prieten, vei gasi puterea de a-l ajuta.

    Am invatat ca scrisul ca si vorbitul
    poate linisti durerile sufletesti

    Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
    iti sunt luati prea repede ...

    Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
    unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.

    Am invatat sa iubesc
    ca sa pot sa fiu iubit

    Octavian Paler
  • 0 (0 voturi)    
    Ei si!? (Luni, 7 mai 2007, 21:48)

    Picard [anonim]

    A murit... Moartea nu tine seama de valoare! Nici de etica. Nici de tandrete, nici de nimic...

    Odihneasca-se... Prea era obosit!
  • 0 (0 voturi)    
    lumea e plina de fiare (Luni, 7 mai 2007, 21:56)

    stefan mihaela [anonim]

    nu pot crede ca ce am citit in aceasta seara e scris de OM. se face politica din orice, sa va fie rusine si inchideti calculatoarele ca v-au stricat de tot. si poate nu stiti ca pe timpul comunistilor nu erau Ultrabogati si ultrasaraci ca acum. mai cititi si voi nu va mai chiombiti numai pe site-uri! ca de asta nu mai are tara oameni pregatiti.
    Odihneasca-se in pace !Domnul Paler!
  • 0 (0 voturi)    
    tampenii pe forumuri (Luni, 7 mai 2007, 21:58)

    amen [anonim]

    Interesant cum foarte multi pupincuristi ai "democratiei" actuale vorbesc tampenii si emit ineptii incomensurabile. A fost un intelectual deosebit, un scriitor deosebit. E pacat ca s-a stins el si au ramas sa prosteasca alde Geoana, Voiculesc, Vadim, Becali si multi altii, incontestabili/detestabili ca non-valori.
  • 0 (0 voturi)    
    Testamentul lui Paler (Luni, 7 mai 2007, 21:59)

    Goma [anonim]

    Daca am vrea sa fim rai, am putea spune, cine mai avea nevoie de el in afara de antenele lui Voiculescu ? Daca am vrea sa fim buni, am putea spune ca Paler a intruchipat simplitatea taranului roman. Din pacate taranul roman nu fost reprezentat in scrierile sale, precum a facut Marin Preda. Capitalismul l-a gasit hadicapat in fata vitezei schimbarilor si de aceea l-a urat. Umilinta nu l-a macinat cand mergea in Volga neagra si dadea cu pumnul in redactia Scanteii. Umilinta l-a cuprins cand l-a cuprins neputinta. Nu s-a apropiat niciodata de Dumnezeu. I-a preferat pe grecii antici si a admirat opulenta si femeile lor frumoase. A ales comunismul si cand comunismul nu l-a mai vrut nu a protestat. Doar s-a umilit. Fara indoiala ca Paler nu va putea fi pus niciodata alaturi de Nichita sau Marin Preda. Cu atat mai putin alaturi de Cioran sau Eliade. Paler s-a stins dezamagit, de el in primul rand si de umilintele pe care le-a suportat fara sa-l oblige nimeni. Paler a fost un prezent dar nu va fi niciodata istorie. Si pentru asta s-a urat chiar si pe el insusi. Ne-a lasat noua sarcina sa-l introducem in istorie, prin tot ceea ce vom scrie despre el. Iar noi ne-am prins in jocul sau.
  • 0 (0 voturi)    
    m-am enervat (pentru pro & contra) (Luni, 7 mai 2007, 22:01)

    itzenplitz [anonim]

    chiar nu va e rusine? A murit un OM !
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Luni, 7 mai 2007, 22:03)

    liviu darie [anonim]

    O.Paler,un comunist in minus,un sustinator antibasescu exclus de soarta romanilor inainte de refferendum...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce pierdere! (Luni, 7 mai 2007, 22:06)

    Catalin [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte pe marele maestru Paler!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ai scris acolo nu ii apartine lui Octavian Paler (Luni, 7 mai 2007, 22:06)

    pentru 52 [anonim]

    Printre altele Paler a fost si plagiator.
    Am ramas consternat cand am primit un email de la cineva cu 'Interviu cu Dumnezeu" semnat Octavian Paler.
    Il citisem cu mult timp in urma , in limba engleze. Exista si un website http://www.theinterviewwithgod.com/ unde poate fi vazut. Paler si l-a atribuit insa lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Luni, 7 mai 2007, 22:07)

    OC [anonim]

    pe maestrul Octavian Paler.
  • 0 (0 voturi)    
    A murit un om (Luni, 7 mai 2007, 22:08)

    Jean [anonim]

    A murit un om.
    Fiarele s-au dezlantuit.


    Brad batran

    A fost taiat un brad batran
    Fiindca facea prea multa umbra
    Si-atuncea din padurea sumbra
    S-a auzit un glas pagan.

    O, voi ce-n soare cald traiti
    Si-ati rapus stramosul vostru
    Sa nu va strice voua rostul
    De ce sunteti asa grabiti ?

    In anii multi cat el a fost
    De-alungul ceasurilor grele
    Sub paza crengilor rebele
    Multi au aflat un adapost

    Mosneagul, stand pe culme drept,
    A fost la drum o calauza
    Si-n vremea aspra si ursuza
    El cu furtunile-a dat piept

    Folos aduse cat fu viu
    Si mort acuma, cand se duce,
    Ce alta poate-a va aduce
    Decat doar inca un sicriu.


    Nicolae Iorga
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Un Roman (Luni, 7 mai 2007, 22:12)

    Pentru Un Roman [anonim]

    Pentru tine oamenii se impart in doua: cei care-l iubesc pe Basescu si cei care nu, bineinteles primii fiind cei buni. Mi-e mila de tine, sincer.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa te odihneasca, maestre (Luni, 7 mai 2007, 22:26)

    Hneda [anonim]

    Traiesc demn datorita cartilor dumneavoastre. Respect.
  • 0 (0 voturi)    
    octavian paler is dead (Luni, 7 mai 2007, 22:26)

    nicolae M [anonim]

    usor, usor...te ingrozesti cat de repede...cat de multi...
    in acei aspri ani comunisti, cumparam flacara bardului ...U-east sa citesc in serial, cartile lui paler. In Descrierea unui tablou, a unei scene, dupa achizitia cartii, n-am mai simtit acel farmec... Ce foame imbecila... Ii resimt acut lipsa acum, chiar daca, de cand a intrat in clanul Antenei 3, nu am putut accepta ideile sale intolerante. Dumnezeu sa-l odihneasca !
  • 0 (0 voturi)    
    Moartea unei foste foste (Luni, 7 mai 2007, 22:28)

    Buhi Do [anonim]

    Spre seara, a murit Paler, un tip care a parasit simpatia mea asa cum paraseste o sotie un pat conjugal, pe tacute, lasand in asternutul cald un fel de ranchiuna surda. Eu l-am iubit pe Paler candva, desi altcandva facuse intuneric la Scanteia. L-am iubit pentru ca ideile sale erau atunci singura lumina si pentru ca-mi placea stilul lui. Fusese ca un Saul pe drumul Damascului si eram fericit ca Dumnezeu i-a dat si lui Damascul lui. Apoi a parasit simpatia mea, dovedind ca drumul Damascului se continua si dupa Damasc, sau ca exista mult intuneric, dincolo de iluminare. Nu o sa-l uit niciodata, pentru modul in care a descris mai demult, activtatea unei parti a parlamentului care incerca sa guverneze oarba, indiferenta la sugestiile opozitiei: "onanism politic". Autosatisfactia majoritatii este cea mai sterila dintre practicile politice si Paler a etichetat-o foarte bine. Ma voi duce la mormantul lui Paler si voi lasa acolo un trandafir mare, ca pentru o fosta iubita.
    Am sentimentul, ca desi nu ne-am iubit de-o vreme, am totusi mai multe in comun cu el, decat o celebra bunicuta care a vorbit la Realitatea despre onoarea de a fi terminat acelasi liceu cu Paler, ca despre o legatura subtila.
    Am adormit trist, gandindu-ma la cat de desarta e lumea de la Dumnezeu si la cat de desarta o fac politicienii.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Luni, 7 mai 2007, 22:28)

    nicolae [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
    Pina acum vreo 2 ani chiar il admiram pe omul acesta. Nu am putut intelege insa de ce a variat brusc spre o directie care nu ii face cinste. Prostiile/paralele astea cu Hitler si fascismul nu le pot pune decit pe seama batrinetei (ca sa nu zic mai multe, ma abtin, nu e momentul). Sa crezi ca dupa atitia ani de dictatura tara ar putea sa o ia in directia unei alte dictaturi mi se pare incredibil. Pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    R E A L (Luni, 7 mai 2007, 22:31)

    Dimitris [anonim]

    Bucura-te Basescule!

    Ai scapat de un vot impotriva ta
  • 0 (0 voturi)    
    mai multi dintre voi nu stiti... (Luni, 7 mai 2007, 22:38)

    frank [anonim]

    Sigur, ca a fost comunist pe vremuri.

    Dar comunistu' ala, cum e botezat mai sus (si mai urat), a fost prin scrierilelui o busola morala si mai tare, si mai iertator, si mai luminat decat aproape toti in perioada de dupa '89. N-a fost elevat deloc in mod ironic la redactorul-sef de onoare la RL de *dupa* '89.

    Mai bine sa-l cititi cartile si eseurile sale intai, inainte sa-l criticati fara temelie, in momentul disparitiei sale, decat sa bazati pe o biografie atata scurta pe Internetul.

    Si asta stiu, fiind un american care l-a citit destul de des in ultimele 13 ani.

    P.S. Imi cer scuze dinainte cu nivelul meu de a scrie in romana.
  • 0 (0 voturi)    
    unealta lui voiculescu?! (Luni, 7 mai 2007, 22:38)

    contestatie... [anonim]

    Asta e parerea ta... Un om ca Octavian Paler se naste la 100 de ani. Nu pot sa cred ce vad, ca in atatea mesaje de le lauda aduse drept omagiu unui mare om, apare un ciumpalac sa supna ca a fost "unealta in mana lui voiculescu". Dumnezeu sa-l ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania a pierdut un fiu drag (Luni, 7 mai 2007, 22:41)

    Octavian [anonim]

    Ma doare sufletul sa stiu ca maine va fi cu un Paler mai putin in patria noastra.

    Un mare Om un mare Caracter un mare Roman.

    Ma doare sufletul sa vad cum unii dintre compatriotii sai dau cu noroi in acest om care ia iubit.

    Ma doare sufletul sa vad ca, la 17 ani de la revolutie, a avea o alta opinie inseamna ca esti corupt, vandut etc.

    Singurele lucruri care ma bucura sunt cuvintele frumoase scrise printre raurile de ura si stiinta faptului ca, la aceasta ora, Octavian Paler sta de vorba cu Dumnezeu.

    Va vom simti lipsa domnule Paler,

    Dumnezeu sa va aiba in paza !
  • 0 (0 voturi)    
    Re: pentru ala de la 63 (Luni, 7 mai 2007, 22:54)

    Un roman [anonim]

    Mi se pare aberant sa-l considerati pe individul asta drept o mare valoare. Maine poimaine cand o sa moara si Adrian Pauneescu o sa spuneti acelasi lucru si despre el.
    Nu are importanta Basescu dar ura cu care Paler a scris impotriva lui ii arata adevaratul caracter. Basescu nu e sfant, este si el corupt, face parte din sistem doar ca s-a intors impotriva sistemului .
    Daca te pretinzi intelectual, vino cu argumente, cu idee care sa compbata nu cu injuraturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Gura omului nici pamantul n-o acopera (Luni, 7 mai 2007, 22:57)

    Mihai [anonim]

    ...chiar daca e pamantul care inchide ochii altuia...

    Nu voiam sa scriu, dar m-am decis sa o fac vazand reactiile generate de o stire care ar trebui primita daca nu cu tristete, macar cu decentza.

    Indiferent de opiniile sale politice, fapt ramane ca s-a stins un om care inseamna ceva in cultura romana. Daca asta nu este parerea unora, nu am de gand sa ii contrazic. Insa nu inteleg de ce nu putem sa gandim chiar mai simplu: s-a stins un om! Atata ar fi suficient sa lasam ura la o parte. E destul de singur unde a plecat.

    Dumnezeu sa-l ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    Viata ca o corida.. (Luni, 7 mai 2007, 22:57)

    Stirbei Madalina [anonim]

    Un om urias, o pierdere uriasa.....
    Oamenii buni pleaca, ne ramane, doar, lipsa lor !
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa l ierte ! (Luni, 7 mai 2007, 22:57)

    Alex [anonim]

    A fost o valoare...care in zilele noastre nu se va mai naste repede :(
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte ! (Luni, 7 mai 2007, 23:00)

    Judecata de apoi [anonim]

    Pentru cine mai are creier (cativa de mai sus n-au nici cele mai mici urme ...) A murit un om ... De morti numai de bine ...
    Pastrati mizeria din voi pentru alte momente ...
  • 0 (0 voturi)    
    Un OM s-a mutat in LUMINA !!! (Luni, 7 mai 2007, 23:04)

    Nicolae [anonim]

    Credeam ca pe acest site se poate vorbi civilizat macar despre mortii de valoare (Critici voi cu flori desarte cre roade n-ati adus/E usor a scrie versuri cand nimic nu ai de spus-Eminescu).Sa respectam macar acum Omul !
  • 0 (0 voturi)    
    impartirea romaniei (Luni, 7 mai 2007, 23:04)

    mihai vatafu [anonim]

    il putem suspecta de orice dar nu de unealta securistilor sau de comunist precum niste neaveniti cu calculator si acces la internet scriu. acestia se identifica foarte bine cu cel mai mare presedinte, rege, spion, director...etc al romaniei care , sa dea domnu, va pleca pe 19 mai, uitand sa spun si betiv si afemeiat.

    ODIHNESTE-TE in PACE MAESTRE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Inainte de a (Luni, 7 mai 2007, 23:07)

    Romeo [anonim]

    Nu stim sa pretzuim valoarea unui om ... asta in cazul fericit in care suntem constienti de existenta ei...

    Un ultim omagiu ... MAESTRE...
  • 0 (0 voturi)    
    O mare sila.... (Luni, 7 mai 2007, 23:09)

    Alex V [anonim]

    Din pacate acum il inteleg pe Maestru, pentru ce avea o mare sila, citind comentariile ma cuprinde si pe mine ... O MARE SILA. Dumnezeu sa-l ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce peron pustiu !!! (Luni, 7 mai 2007, 23:15)

    Lumina [anonim]

    Dumnezeu sa il ierte si sa ii ierte si pe cei care fac comentarii dure la adresa celui care, plecand, a lasat un mare gol in cultura romaneasca. Si eu m-am intrebat de multe ori de ce era atat de inversunat, dar de aici si pana la a intoarce toata acea inversunare impotriva lui ACUM cand ar trebui doar sa ne rugam pentru sufletul lui...
    Dumnezeu sa ne ajute sa ne depasim limitele iar pentru Paler Octavian adanca si pioasa plecaciune.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Luni, 7 mai 2007, 23:16)

    Adrian Mironescu [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    ramas bun... (Luni, 7 mai 2007, 23:17)

    Hope [anonim]

    Nu sunt indeajuns de multe cuvinte frumoase pentru a spune totul despre acest om. Eu sunt fericita ca l-am cunoscut, dar sunt nefericita ca nu l-am intalnit...
    Pe curand, Maestre, stiu ca acolo este un loc de cinste pentru dumneavoastra si...puneti si pentru romani o vorba buna...
    Romania e cu mult mai saraca acum...
  • 0 (0 voturi)    
    a mai cazut o stea ! (Luni, 7 mai 2007, 23:18)

    marius george [anonim]

    dumnezeule cat de frumos vorbea omul asta ! ma ungea pe suflet. nici nu aveam nevoie de aer ca sa respir,imi ajungeau vorbele lui. este al doilea mare om de cultura ,dupa Tutea ,de care imi pare nespus de rau ca a trecut in nefiinta. nu cred ca in prezent exista cineva in viata romaneasca care sa zugraveasca atat de bine realitatea din aceasta mizera tara condusa de acesti mizerabili ce se cred eterni. fie ca tot raul ce l-au produs asupra poporului roman sa se abata asupra copiilor lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Luni, 7 mai 2007, 23:22)

    Aaa [anonim]

    Nu va este rusine sa vorbiti asa despre Domnul Octavian Paler? Ce ati realizat voi in viata voastra? Ati for voi capabili de asemenea maretie? V-ati uitat vreodata la voi? Ati vazut vreodata ce greseli ati facut? Sunteti niste egoisti...Dar mai mult intrebarea se pune altfel..L-ati citit vreodata? Cati dintre voi i-au citit operele? Aveti curaj si spuneti ce stiti despre el..Daca nu era scris in articolul asta despre PCR nu aveti nimic de spus...sunteti asa numitii oameni de POZA, fara caracter si persoanlitate...imi este rusine cu oameni ca voi, se destrama tara noastra frumoasa din cauza voastra..a BASISTILOR. RUSINE P.S. cum ar fi daca ati muri maine iar oamenii ar vb asa despre voi? si v-ar "blestema" ??



    Acum ca am avut ce am avut de zis pentru voi, oameni fara de caracter, trebuie sa imi exprim regretele..Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe un mare roman....pacat..nu credeam ca va muri vreodata
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE (Luni, 7 mai 2007, 23:23)

    bb [anonim]

    Nu va este rusine sa vorbiti asa despre Domnul Octavian Paler? Ce ati realizat voi in viata voastra? Ati for voi capabili de asemenea maretie? V-ati uitat vreodata la voi? Ati vazut vreodata ce greseli ati facut? Sunteti niste egoisti...Dar mai mult intrebarea se pune altfel..L-ati citit vreodata? Cati dintre voi i-au citit operele? Aveti curaj si spuneti ce stiti despre el..Daca nu era scris in articolul asta despre PCR nu aveti nimic de spus...sunteti asa numitii oameni de POZA, fara caracter si persoanlitate...imi este rusine cu oameni ca voi, se destrama tara noastra frumoasa din cauza voastra..a BASISTILOR. RUSINE P.S. cum ar fi daca ati muri maine iar oamenii ar vb asa despre voi? si v-ar "blestema"



    Acum ca am avut ce am avut de zis pentru voi, oameni fara de caracter, trebuie sa imi exprim regretele..Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe un mare roman....pacat..nu credeam ca va muri vreodata
  • 0 (0 voturi)    
    Epigonii (Luni, 7 mai 2007, 23:35)

    martoru [anonim]

    Cand privesc zilele de-aur a scripturelor romane,
    Ma cufund ca intr-o mare de visari dulci si senine
    Si in jur parca-mi colinda dulci si mandre primaveri,
    Sau vad nopti ce-ntind deasupra-mi oceanele de stele,
    Zile cu trei sori in frunte, verzi dumbravi cu filomele,
    Cu izvoare-ale gandirii si cu rauri de cantari.

    ---------------------------------------------------------- -

    Ramaneti dara cu bine, sante firi vizionare,
    Ce faceati valul sa cante, ce puneati steaua sa zboare,
    Ce creati o alta lume pe-asta lume de noroi;
    Noi reducem tot la pravul azi in noi, maini in ruina,
    Prosti si genii, mic si mare, sunet, sufletul, lumina, -
    Toate-s praf... Lumea-i cum este... si ca dansa suntem noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare atat de rau... (Luni, 7 mai 2007, 23:53)

    laura ioana [anonim]

    "Avem timp pentru toate.
    Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
    sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
    sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
    avem timp sa citim si sa scriem,
    sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
    avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
    avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin
    cenusa lor mai tarziu.
    Avem timp pentru ambitii si boli,
    sa invinovatim destinul si amanuntele,
    avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident
    oarecare,
    avem timp sa ne-alungam intrebarile,
    sa amanam raspunsurile,
    avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
    avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
    avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
    avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
    Avem timp pentru toate.

    Nu e timp doar pentru putina tandrete.
    Cand sa facem si asta murim."
    ............................................................
    "Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
    Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
    Restul ... depinde de ceilalti.
    .........................................................
    Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul
    loc
    Si nu faptele sale"
    .......................................................
    DUMNE ZEU SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA IN PACE!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru nr. 60 - Te inseli (Luni, 7 mai 2007, 23:56)

    Raluca [anonim]

    Domnul Octavian Paler - Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace - a dezmintit el insusi, intr-un articol publicat in Cotidianul in martie 2006, faptul ca ar fi autorul celebrului "Interviu cu Dumnezeu".
    Iata linkul catre articolul respectiv, intitulat "O capodopera care nu-mi apartine":

    http://www.cotidianul.ro/index.php?id=4399&art=10385&di raut=35&cHash=1739b7b450
  • 0 (0 voturi)    
    Moartea (Luni, 7 mai 2007, 23:59)

    Unguru\' [anonim]

    Limbajul de lemn va obliga pe multi sa apuneti la moartea cuiva "Dumnezeu sa'l ierte" . Chiar si cei ce nu cred intr'o viata dupa moarte iau numele Domnului in desert folosind invocarea milei lui Dumnezeu.
    Dar atita timp cit nu credem in viazta vesnica si in mintuire pentru ce mai cerem iertarea lui Dumnezeu pentru cei care trec in vesnicie ?

    Fratii mei, sa ne aducem aminte de nemurirea sufletului. Sa stiti ca suntem pe pamant strain si calatori. Auziti ce zice Psaltirea: Nemernic este omul pe pamant si strain ca toti parintii sai. Nimeni nu ramane in lumea aceasta. N-am venit sa stam aici. Aici este o trecere necontenita; am rasarit prin nastere si asfintim prin moarte.
    Voi nu auziti cu ce ne aseamana Duhul Sfant? Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului; asa va inflori. Si iarasi: Zilele lui ca umbra trec. Si iarasi: Zilele mele ca umbra s-au plecat si eu ca iarba m-am uscat.Si iarasi zice: S-au stins ca fumul zilele mele si oasele mele ca uscaciunea s-au uscat. Si iarasi: Zilele anilor nostri ca panza paianjenului. Cu panza paianjenului s-au asemanat zilele vietii noastre. Adica, cat este de slaba panza paianjenului, asa-i de slaba viata noastra pe pamant; suntem umbra, vis si floare pe pamant!
    Dumnezeu zice lui Isaia: Asculta, proorocule, striga si zi asa inaintea poporului: Tot trupul omului este iarba si toata slava omului este ca floarea ierbii. Uscatu-s-a iarba si floarea ei a cazut, iar cuvantul Domnului ramane in veac. Deci, sa nu punem baza pe viata aceasta, ca-i umbra si vis.
    Stiti ce ramane in veci? Sufletul. Trupul vedeti ca se face tarana. Ca ingropam si dezgropam mortii si se fac in putina vreme tarana. Mai ales dupa o vreme nici oasele nu mai raman; toate se fac nimic.
    Asta-i si porunca cea dintai, ca pamant esti si in pamant vei merge. Dar sufletul nu moare niciodata. Sufletul ramane in vecii vecilor, ca el este duh si nu poate sa moara. Asa l-a facut Dumnezeu.
  • 0 (0 voturi)    
    uneori as vrea sa nu fiu roman (Marţi, 8 mai 2007, 0:06)

    iulia [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
    Domnilor a murit un OM!
    Daca ar muri toti cei peste 3mil. de oameni care au fost in PCR v-ati simti mai bine , ati fi mai fericiti?
    Nu am sa inteleg cata rautate poate sa existe intr-un "om"daca il face fericit moartea unui om pe care nici macar nu il cunoaste!
    Da avea multa dreptate este multa mitocanie in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Calificativ prost pentru redactorii Hotnews (Marţi, 8 mai 2007, 0:08)

    Claudiu [anonim]

    Cu neplacuta surprindere constat ca documentarea acestui articol s-a rezumat la tastarea numelui "Octavian Paler" in Google si copierea primei informatii aparute, unde? In Wikipedia, o enciclopedie deschisa. Este neplacut sa constati ca viata unui om se rezuma la "activitatea politica in Romania comunista". Octavian Paler a fost mult mai mult decat atat. Este neplacut sa vezi cum atatia oameni simt nevoia sa-si indrepte dejectiile impotriva unui om chiar in ceasul mortii lui neavand alta sursa de informare decat o stire incropita in graba de a asigura "acoperirea evenimentului" aproape "Live". Este neplacut sa remarci ca in gazetaria zilelor noastre este important sa acoperi un eveniment cat mai rapid in detrimentulul calitatii informatiei. Un asemenea om merita o documentare mai serioasa...

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Marţi, 8 mai 2007, 0:51)

    mike soon [anonim]

    Se pare ca hirtia poate suporta multe...varianta ei electronica depaseste cu mult imaginabilul.
    Sarmani inculti si fara de credinta asta au ajuns romanii
    Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat , Domnule Paler.. (Marţi, 8 mai 2007, 0:53)

    vendredi [anonim]

    ..ca ai avut nenorocul de a trai intr-o tara care nu te merita.
    Ramas bun si Dumnezeu sa te odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    nterviu cu Dumnezeu (Marţi, 8 mai 2007, 1:12)

    Octavian Paler [anonim]

    -Ai vrea sa-mi iei un interviu? deci.....zise Dumnezeu.
    -Daca ai timp.... am raspuns eu.

    Dumnezeu a zambit, spunand:
    -Timpul meu este eternitatea. Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?

    -Ce te surprinde cel mai mult la oameni?

    Dumnezeu a raspuns:
    -Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tanjesc sa fie copii; ca isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.

    Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp.
    Apoi am intrebat:

    -Ca un parinte, care sunt cateva din lectiile de viata, pe care ai dori sa le invete copiii Tai?

    -Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc si ca dureaza mai multi ani ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc dar pur si simplu nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca doi oamnei se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca de asemenea trebuie sa se ierte pe ei insisi.

    -Multumesc pentru timpul acordat..am zis umil. Ar mai fi ceva : ce ai dori ca oamenii sa stie ?

    Dumnezeu m-a privit zambind si a zis:
    -Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna...
  • 0 (0 voturi)    
    Interviu cu Dumnezeu - Octavian Paler (Marţi, 8 mai 2007, 1:19)

    martoru [anonim]

    -Ai vrea sa-mi iei un interviu? deci.....zise Dumnezeu.

    -Daca ai timp.... am raspuns eu.

    Dumnezeu a zambit, spunand:
    -Timpul meu este eternitatea. Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?

    -Ce te surprinde cel mai mult la oameni?

    Dumnezeu a raspuns:
    -Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tanjesc sa fie copii; ca isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.

    Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp. Apoi am intrebat:

    -Ca un parinte, care sunt cateva din lectiile de viata, pe care ai dori sa le invete copiii Tai?

    -Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc si ca dureaza mai multi ani ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc dar pur si simplu nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca doi oamnei se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit;
    sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca de asemenea trebuie sa se ierte pe ei insisi.

    -Multumesc pentru timpul acordat..am zis umil. Ar mai fi ceva : ce ai dori ca oamenii sa stie ?


    Dumnezeu m-a privit zambind si a zis:
    -Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna...
  • 0 (0 voturi)    
    Moartea unui maestru (Marţi, 8 mai 2007, 1:25)

    Cristi [anonim]

    http://cristianpavel78.wordpress.com/2007/05/07/moartea-unui-maestru/
  • 0 (0 voturi)    
    Si daca era vina mea, care era acea vina? (Marţi, 8 mai 2007, 1:31)

    Trist [anonim]

    "Mai eram oare viu? Simteam ca n-aveam singe si ca in loc de singe prin mine curgeau amintiri tulburi, acolo pe tarmul unei mari necunoscute, aruncat eu insumi ca o moneda veche. Valurile ma azvirlisera dintr-un trecut in care virstele si intimplarile se incurcau. Am luat un pumn de nisip si l-am lasat sa curga incet. Parca chiar viata mea se scurgea printre degete, nisipul revenea in nisip, clipa traita se intorcea in resturile altor clipe si ma intrebam cine am fost de fapt. Si de ce ma expulzase marea acolo? Era vina mea sau nu ca ma aflam noaptea, singur, pe o plaja pustie? Si daca era vina mea, care era acea vina?

    Si pina la urma m-am simtit chiar nefericit pe plaja aceea unde ma aflam in miez de noapte singur, in loc sa dorm intr-o camera normala. Stam cu o moneda bizara in mina, la doi pasi de o mare la fel de bizara... si poate nu mai existam, murisem, iar pe tarmul acelei mari nu era decit fantoma mea bintuita de insomniile unor vinovatii nelamurite, dar ireparabile..."

    Octavian Paler
    Viata pe un peron
  • 0 (0 voturi)    
    Poate... (Marţi, 8 mai 2007, 1:50)

    Alina [anonim]

    Sa ne uitam fiecare in sufletele noastre si sa vedem cat de curati suntem. E foarte usor sa judeci oamenii, fara sa incerci sa intri in cotloanele sufletelor lor si sa ii intelegi pe ei si actiunile lor. E chiar atat de greu sa vedem mai mult fata frumoasa a lucrurilor? De multe ori, lucrurile rele pe care le vedem in ceilalti sunt lucruri din sufletul nostru de care ne temem. Compasiunea poate fi un drum mai frumos si mai intelept. A murit un om, s-a inaltat un suflet... Dumnezeu sa il odihneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    tovarasu, paler (Marţi, 8 mai 2007, 3:26)

    ceausescu [anonim]

    ... a fost sluga mea prea plecata... un adevarat slujitor al PCR... o lichea perfecta

    il astept in iad unde iam pregatit un cazan cu zmoala...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Marţi, 8 mai 2007, 6:26)

    Remus Boca [anonim]

    Scrierile lui Octavian Paler au fost in anii '80 un act de dizidenta veritabila, erau refugiu si speranta pentru cei care le citeau. Dupa '89 a fost un dezamagit dar nu un deznadajduit. Daca, macar, ne-am fi strigat toti nemultumirea cum a facut-o el, tara si oamenii aratau acum mai bine.
    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    O Paler (Marţi, 8 mai 2007, 7:17)

    Gabi Dumitras [anonim]

    Putini sunt cei alesi. Viata vesnica d-le Paler..............
  • 0 (0 voturi)    
    Paler (Marţi, 8 mai 2007, 7:21)

    Peter Badesco [anonim]

    Octavian Paler a incetat din viata.

    Altfel spus ,..a murit GIGI CONTRA ,....
    Asta este si motivul pentru care Romania este in situatia jalnica de a avea hoarde de 'ideologi'comunisti care bantuie prin toate posturile adimistrative ale tarii ,..pentru ca multi apreciaza munca acestui om care le-a umplut capul cu tampenii in timpul lui Ceausescu si mai apoi a continuat cu alte prostii la postul de televiziune Antena 3 .....Gigi Contra,................
    Dumnezeu sa-l ierte,.........................dar dupa mine nu se ridica nici la sfertul sfertului pe langa
    Domnul TUTEA ,...mare ganditor universal,......................nu numai roman.
  • 0 (0 voturi)    
    domnul Octavian Paler (Marţi, 8 mai 2007, 7:57)

    danielaz [anonim]

    A murit un OM, un mare SCRIITOR, un mare CRITIC. Dumnezeu l-a scutit de mocirla acestei lumi, in care chiar si acum cand dansul nu mai este se gasesc fel de fel de "mitici" sa-l batjocoreasca!
    Cititi ceva din ceea ce a scris, poate se prinde ceva de voi!
  • 0 (0 voturi)    
    A plecat o constiinta... (Marţi, 8 mai 2007, 7:57)

    Cristina [anonim]

    Din pacate, cei buni pleaca. Domnul Paler a fost unul dintre cei cu constiinta si valoare. Mi-e mila de tara asta...mi-e mila de cei care scriu prostii aici...mi-e mila de noi toti ca am ramas mai saraci...
  • 0 (0 voturi)    
    penibili (Marţi, 8 mai 2007, 7:57)

    her [anonim]

    atat de fanatici pro-marinarii astia ca a ajuns sa nu fie suficienta moartea unui critic, mai trebuie si improscat cu noroi in ziua mortii.
    Meretzi fratzilor la inmormantare si aruncatzi cu oua si rosii dupa sicriu... ca merita, comunist imputzit. Poate-i mai luatzi si familia la bataie, va spun io ca merita

    voiam sa spun penibil, da cuvantu e periculos, Basescu face din voi monstrii
    (acelasi mesaj pt. hotnews, articolele proprii sunt la fel de "obiective" ca cele din Romania Mare - doar ca ei cu Vadim si voi cu Primul Marinar al Tzarii)
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Marţi, 8 mai 2007, 8:45)

    Sunteti varza [anonim]

    Observ cu stupoare faptul ca majoritatea celor care il critica pe Octavian Paler sunt inculti. Mare mirare ca au citit articole pe internet scrise de el sau atribuite lui (traduse din engleza). Ba mai mult cineva scria ca este acru ca simtea ca e pe moarte. Dragi inculti, ignoranti ma intreb...ati citit o carte (de la librarie si nu electronica) scrisa de el. Iar pentru domnul care scria ca este acru o sa ii spun sa citeasca "Autoportret intr-o oglinda sparta" care reprezinta memoriile acestui minunat om in care isi prezinta gandurile intime, simtamintele sale nostalgice dupa satul sau natal, Lisa. Sigur era un pesimist...dar nu cred ca este ceva rau...Eminescu, A. Schopenhauer etc. Asta inseamna in mintea unor ignoranti ACRU? Puneti mana pe o carte a lui inainte de a emite judecati de valoare. Cred ca sunteti foarte frustrati si va lipseste sentimentul de dragoste. Mai mult cred ca habar nu aveti ce inseamna viata. Nu este alb sau negru. Exista si greseli si compromisuri dar daca iti pastrezi anumite principii de viata si esti critic cu tine si cu ceilalti, exemplar din punct de vedere cultural, politic etc nu se poate vorbi despre el transant. De asemenea, cand esti o elita a societatii asa cum a fost el, incercarile sunt mai mari. Nu cred ca toate gospodinele si baieti de cartier din fata blocului pot emite judecati de valoare despre Paler. Il judecati dupa ce a facut sau a zis politic. Dar uitati si nu stiti faptul ca el inainte de toate era un ganditor. Puteti sa-i contestati valoarea politica sau nu stiu cum dar nu puteti contesta valoarea UMANA.
    RUSINE SA VA FIE!!!!! CATI SUNTETI CA EL? SAU CATI STITI CE CARTI A SCRIS? SAU CATI SUNTETI DE O ANUMITA VALOARE?
    RUSINE...MI-E SILA...
  • 0 (0 voturi)    
    Pe scurt (Marţi, 8 mai 2007, 8:48)

    Paul [anonim]

    Ca sa poti accepta o decoratie de la iliescu, orcit de nedecorat esti, trebuie sa fii un om de nimic - pentru mine asta spune tot.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat de sufletele voaste (Marţi, 8 mai 2007, 9:02)

    ade [anonim]

    mai nr 100 nu ti-ar fi rusine sa vorbesti asa?tu nu ai nici un fel de respect fata de sine, nu se vorbeste asa despre un om trecut in nefiinta.

    *Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat
    Dar nu am dreptul sa fiu si rau
    Octavian Paler - AVEM TIMP

    *Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
    Altora s-ar putea sa nu le pase.
    Octavian Paler - Am invatat

    *Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca.
    Octavian Paler - Nu m-am nascut ieri


    *Intre linistea sfintilor si furia nebunilor nu e decat o diferenta de diagnostic.
    Octavian Paler - Desertul pentru totdeauna


    S-a stins una dintre putinele minti luminate ce mai erau....pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Marţi, 8 mai 2007, 9:08)

    elisabeta maria [anonim]

    O pierdere inestimabila pentru Romania, pentru umanitate. Cuvintele sunt de prisos. Odihneasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte (Marţi, 8 mai 2007, 9:18)

    ildiko [anonim]

    Citesc si nu-mi vine sa cred.De fapt este atitudinea romanilor fata de un om mai destept ca majoritatea.''Jos intelectualii'' este un slogan adorat de cei care nu reusesc sa-si depaseasca conditia.
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de repede se uita (Marţi, 8 mai 2007, 9:20)

    UNU [anonim]

    Se pare ca lupta pentru ciolanul de la Cotroceni, in care v-ati aruncat cu totii, va orbit mintea... Cum puteti sa vorbiti atat de urat despre Octavian Paler... Cateodata trebuie sa ganditi si obiectiv...
    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb... (Marţi, 8 mai 2007, 9:23)

    Pink Panther [anonim]

    Ma intreb daca cei care au scris lucruri urate despre Paler pot sa citeasca o carte...
    pot sa gandeasca....
    pot sa se uite la un peron...
    ....si pot sa gandeasca.

    Si eu cred ca Paler a gresit lasandu-se folosit de Voiculescu @Co in ultima parte a vietii, dar a avut si atunci si inainte dreptate in comentariile sale si a fost o placere sa-l asculti. Contextul in care le-a facut este insa romanesc .....

    Ca a fost folosit, este consecinta faptului ca a trait intr-o tara care nu l-a meritat dupa cum s-a spus mai sus.

    Voi astia care-l injurati, nu sunteti decat niste "Iliesci", "Tariceni", "Orbani", "Hrebenciuci"...in oglinda.

    Refularile voastre va descalifica!
    Ati citit comentariile lui Paler din Romania Libera in perioada '90? Voi ati fi avut talentul si curajul sa le faceti?

    Inainte de a pune etichete, informati-va. Este de bun simt!
    Tragic este ca voi, astia, sunteti atat de multi si de-o parte si de alta a baricadei (de partea lui Basescu si de partea ailalta).
  • 0 (0 voturi)    
    O ultima vorba (Marţi, 8 mai 2007, 9:24)

    Eu, omul [anonim]

    Regret!
    Regret faptele faptuite; regret spusele celor ce au spus; regret...

    Iti vom simti lipsa, iti vom duce dorul...

    Dumnezeu sa te odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Un mare om (Marţi, 8 mai 2007, 10:14)

    M [anonim]

    Un mare om - cum rar mai gasesti in Romania de azi.
    Nu ma intereseaza ca a fost comunist, fesenist, pd-ist, cu Basescu, anti Basescu, cu Iliescu, anti Iliescu, etc.
    Ma intereseaza in schimb faptul ca nu i-a fost frica niciodata sa isi spuna parerea.
    Curios cum in Romania anului 2007 suntem atat de orbi incat sa nu admiram un astfel de om. Sunt curioasa cati din cei care il injura au citit macar o singura carte scrisa de MARELE OCTAVIAN PALER.

    Rar am mai intalnit un om care sa imi marcheze atat de tare viata. Cand vine vorba despre un astfel de om - regret ca nu a fost nemuritor.

    Cat despre articolul de pe hotnews: articol sec - care nu spune nici macar 10 % din viata omului de cultura Octavian Paler.

    Dumnezeu sa te odihneasca in pace, maestre Octavian Paler!
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb... (Marţi, 8 mai 2007, 10:15)

    Pink Panther [anonim]

    Ma intreb daca cei care au scris lucruri urate despre Paler pot sa citeasca o carte...
    pot sa gandeasca....
    pot sa se uite la un peron...
    ....si pot sa gandeasca.

    Si eu cred ca Paler a gresit lasandu-se folosit de Voiculescu @Co in ultima parte a vietii, dar a avut si atunci si inainte dreptate in comentariile sale si a fost o placere sa-l asculti. Contextul in care le-a facut este insa romanesc .....

    Ca a fost folosit, este consecinta faptului ca a trait intr-o tara care nu l-a meritat dupa cum s-a spus mai sus.

    Voi astia care-l injurati, nu sunteti decat niste "Iliesci", "Tariceni", "Orbani", "Hrebenciuci"...in oglinda.

    Refularile voastre va descalifica!
    Ati citit comentariile lui Paler din Romania Libera in perioada '90? Voi ati fi avut talentul si curajul sa le faceti?

    Inainte de a pune etichete, informati-va. Este de bun simt!
    Tragic este ca voi, astia, sunteti atat de multi si de-o parte si de alta a baricadei (de partea lui Basescu si de partea ailalta).
  • 0 (0 voturi)    
    La revedere Maestre ! (Marţi, 8 mai 2007, 10:17)

    Pablo Picasso [anonim]

    La revedere Maestre ! Imi pare rau ca am fost suparat pe dumneavoastra pentru opiniile dumneavoastra politice exprimate in acea emisiune plina de ura de la Antena 3. Poate ma veti ierta pentru gandurile pizmase pe care vi le-am trimis de-a lungul timpului.
    Ne vedem dincolo...
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Marţi, 8 mai 2007, 10:24)

    Cristina [anonim]

    A murit una dintre cele mai proeminente figuri ale culturii romanesti, iar cei care au postat mesaje rautacioase aici ar trebui sa puna mana pe o carte scrisa de Octavian Paler si apoi mai vorbim... A fost inainte de toate SCRIITOR, si nu unul de duzina! A fost comunist? Si ce daca? Cati dintre actualii democrati n-au fost? Octavian Paler este cel mai bun exemplu de verticalitate si demnitate umana. Si in acest moment de doliu ar trebui sa va ganditi ca in acest moment cultura romana e mai saraca, nu sa aruncati cu noroi intr-un OM care inainte de toate a lasat o opera considerabila in urma sa. "Judecam cartea, nu persoana"... Parca asa spunea Titu Maiorescu, nu?
    Dormi in pace, Octavian Paler!
  • 0 (0 voturi)    
    A invatat dar...n-a aplicat (Marţi, 8 mai 2007, 10:46)

    Meda [anonim]

    Toata stima si regretul la disparitia unui mare scriitor.
    Dar de cele mai multe ori omul si scriitorul sunt doua persoane total diferite.
    Octavian Paler care scrie " Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat dar nu am dreptul sa fiu si rau", n-a reusit sa puna in practica, (cel putin dupa 89) ceea ce a invatat doar teoretic, indiferent de ce parte a baricadei se situa.

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    imensa tristete (Marţi, 8 mai 2007, 10:46)

    george t [anonim]

    Atat cat l-am cunoscut de la tv am putut sa-mi dau seama care este insusirea cea mai mare a Domnului Paler: SINCERITATEA! Intr-o lume in care minciuna este princpalul, evident ca Domnul Paler nu avea prea multi prieteni.

    M-a cuprins o enorma tristete si deznadejde la aflarea vestii ca s-a stins, pentru ca un om ca El nu va mai aparea prea curand pe meleagurile noastre!

    Sa ne calauziti in pace stimate Domn Paler!
  • 0 (0 voturi)    
    La revedere, maestre (Marţi, 8 mai 2007, 10:52)

    Miticul Turmentat [anonim]

    sper ca ati murit fericit...


    ... macar pentru bula de aer pe care o puneati pe prima pagina in Romania Libera din '90, in vremurile acelea cu aer irespirabil, toxic...
  • 0 (0 voturi)    
    cu o lacrima in coltul ochiului... (Marţi, 8 mai 2007, 10:55)

    Florin [anonim]

    ... si multa tristete...
    Sper sa-si gaseasca locul si linistea.
    Tot ce pot sa spun e ca nu multi oameni mi-au influentat viata si m-au facut ceea ce sunt. Poate ciudat, langa mama este si Paler, prin cartile sale...
    Nu i-am impartasit intodeauna ideile, insa i le-am respectat si le-am luat in considerare.
    Ii port un profund respect pentru consecventa in "naivitate" si speranta; in general, pentru consecventa in opinii.
    Mi-a placut felul lui de a injura elevat, discursul lui plin de culoare culturala.

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace.
    Pentru mine va trai atat cat voi trai si eu.

    Cu respect, Florin
  • 0 (0 voturi)    
    Sper ca ati murit fericit, Domnule Paler ... (Marţi, 8 mai 2007, 11:02)

    Miticul Turmentat [anonim]

    ... macar pentru bula de aer pe care o puneati pe prima pagina in Romania Libera din '90, in vremurile acelea cu aer irespirabil, toxic...

    Si nu va fie frica, toti scuipatii din lume nu vor sterge amintirea unui mare om...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt cei ce l-ati "iubit"...si inca,vad, ca-l mai "iubiti"... (Marţi, 8 mai 2007, 11:14)

    Alexandru Pisaltu [anonim]

    Cel fara de pacat sa arunce primul piatra.

    Nu cred ca o sa reusiti in existenta voastra mizera sa cititi macar atatea carti cate a scris Octavian Paler...
    Sa loviti intr-un asemenea om care nu se mai poate apara prin vocea sa proprie inseamna sa loviti intr-o parte din aceasta tara...tara care am invatat sa o iubesc, in pofida scarbei pe care mi-a creat-o oameni ca voi de o incostienta, rautate si mizerie intelectuala rara, prin vorbele lui Octavian Paler !!!
    Dumnezeu sa te odihnesca in pace MAESTRE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    dl Paler (Marţi, 8 mai 2007, 11:33)

    alina [anonim]

    Parca ati innebunit cu totii.....toti l-ati admirat pe dl Paler, desi nu ati avut (nu aveti)curajul sa recunoasteti asta.....a fost, cam singurul, contemporan care avea "sclipirea" dupa care tanjim si singurul caruia nu ii era teama de nimic....cine, ce l-ar fi putut ameninta vreodata? Nu a acceptat compromisuri iar harul de a scrie pe care l-a avut de la Dzeu este incontestabil!
    Dzeu sa il odihneasca....acolo unde e...!
  • 0 (0 voturi)    
    Un salariat in minus ptr. Antena3! (Marţi, 8 mai 2007, 11:35)

    corcodus [anonim]

    Pana sa fie alaturi de Cristoiu, Gadea si alti batracieni pe statul de plata al lui Felix, decedatul chiar era de remarcat prin obiectivitatea sa si a articolelor sale, insa cu trecerea la postul de televiziune la care angajatii si "colaboratorii" depasesc audienta chiar nu are de ce sa-mi para rau de el.
    Rasplata o va avea in cer, sau poate mai jos alaturi de Ceausescu si gasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Iarta-i Doamne! (Marţi, 8 mai 2007, 11:47)

    dinu [anonim]

    Observ calitatile morale a celor ce posteaza pe acest site. Sa fie acestia sustinatorii marinarului? Iarta-i Doamne ca nu stiu ce spun.
  • 0 (0 voturi)    
    paler... (Marţi, 8 mai 2007, 11:48)

    bec [anonim]

    a dat Dumnezeu...Sper ca e primul dintr-un sir lung de altii ca el..
    Si mai sper ca exista iad si ca pe-acolo o fi ajuns deja...
  • 0 (0 voturi)    
    dl Paler (Marţi, 8 mai 2007, 11:55)

    raluca [anonim]

    Draga Paul a fi cum esti tu este la indemana orcui. Asta e diferenta dintre tine si el diferenta pe care nu cred ca vei ajunge sa o intelegi vreodata.
    Ma simit din ce in ce mai singura

    Dumnezeu sa-l ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum, ca sintem intre noi... (Marţi, 8 mai 2007, 11:59)

    Fluieratorul [anonim]

    ..., putem face si spune ce ne taie capul nostru prost fara sa ne mai uitam in oglinda. Ce noroc, nu?, cind mai dispare cite o personalitate, cite o masura prea mare pentru noi, ca nu trebuie sa ne mai simtim mici, ci liberi sa debitam orice prostie, in eterna noastra lipsa de dileme.
    Altfel, noua romanilor nu ne trebuie batrini, ca sintem destul de destepti probabil ca sa n-avem nevoie de intelepciune, nu ne trebuie filosofi, ca sintem descurcareti, nu ne trebuie ginditori, ca-i avem pe ziaristi, pe politicieni si pe VIP-uri.
    Ce pacat ca s-a dus si Octavian Paler, cu fiecare OM care se stinge eu unul ma simt tot mai singur...
  • 0 (0 voturi)    
    trist... (Marţi, 8 mai 2007, 12:02)

    Cosmina [anonim]

    ''Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile.
    Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des. Am invatat cum sa ne castigam existenta, dar nu cum sa ne facem o viata.''
    Cata dreptate avea...Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb... (Marţi, 8 mai 2007, 12:18)

    Pink Panther [anonim]

    Ma intreb daca cei care au scris lucruri urate despre Paler pot sa citeasca o carte...
    pot sa gandeasca....
    pot sa se uite la un peron...
    ....si pot sa gandeasca.

    Si eu cred ca Paler a gresit lasandu-se folosit de Voiculescu @Co in ultima parte a vietii, dar a avut si atunci si inainte dreptate in comentariile sale si a fost o placere sa-l asculti. Contextul in care le-a facut este insa romanesc .....

    Ca a fost folosit, este consecinta faptului ca a trait intr-o tara care nu l-a meritat dupa cum s-a spus mai sus.

    Voi astia care-l injurati, nu sunteti decat niste "Iliesci", "Tariceni", "Orbani", "Hrebenciuci"...in oglinda.

    Refularile voastre va descalifica!
    Ati citit comentariile lui Paler din Romania Libera in perioada '90? Voi ati fi avut talentul si curajul sa le faceti?

    Inainte de a pune etichete, informati-va. Este de bun simt!
    Tragic este ca voi, astia, sunteti atat de multi si de-o parte si de alta a baricadei (de partea lui Basescu si de partea ailalta).
  • 0 (0 voturi)    
    A vorbi fara sa stii (Marţi, 8 mai 2007, 12:19)

    Emilia Zait [anonim]

    Imi este rusine de toate aceste laturi cu care, iata, n-as fi crezut niciodata, unii arunca acum asupra memoriei unui asemenea om. Ca pentru a lupta si a spune ceva si a fi ascultat trebuie sa mergi la un post sau altul, asta nu conteaza prea mult ! Posturile (si patronii lor) vor fi uitate dar opera domnului Paler va ramane spre incantarea celor care o vor citi. Comentariile rau intentionate nu sunt decat o fata a prostiei grosolane (poate un grav simptom al unei societati bolnave...)de care spun din nou, imi este rusine...
    Dumnezeu sa-l odihneasca!
    Emila Zait
  • 0 (0 voturi)    
    ultimul.. (Marţi, 8 mai 2007, 12:22)

    Sergiu [anonim]

    A fost ultimul pe care il mai aveam, din vechea garda.. Singurul care le mai zicea lucrurilor pe nume si observa si comenta public realitatea prin prisma unei scari interioare de mare valoare. Un etalon critic la adresa decadentei de care acest popor sufera si merge din rau in mai-rau. Natiunea asta a mai pierdut un inteletpt dintre foarte putinii pe care ii are, in favoarea eternitatii. Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Sufletul impietrit... (Marţi, 8 mai 2007, 12:44)

    Andrei [anonim]

    se teme de nemurire! Sufletul acestui om nu a stiut vreodata teama. Odata cu el pierdem poate ultima atingere de noblete in gandire si exprimare...Paler a fost OM! Noi restul epigoni...
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Marţi, 8 mai 2007, 12:57)

    elefantu' [anonim]

    Nu cred ca Octavian Paler a murit ieri, murise mai demult poate. Cel putin asa mi-a parut mie.

    Ceva timp in urma il consideram un exemplu de intelepciune. Apoi am vazut o ruptura.
    Trecand peste perioada de pana in '89 (este greu de analizat), Paler a avut o perioada buna si o perioada proasta (cea recenta).

    A scris frumos si a vorbit frumos - asta va ramane. Va fi uitat ca despre el au vorbit frumos Iliescu, Stolnici, senatori PC, PD, PNL si PSD. Va fi uitat ca batranetea il aruncase la Antene si-i adusese decoratii din maini patate. A fost si el un om ca si noi - cu bune si rele. Dumnezeu sa-l odihneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa ne ierte! (Marţi, 8 mai 2007, 13:10)

    Cristian T. [anonim]

    Sunt sigur ca pe el il va ierta. Pe noi insa?
    Daca existi, cum de ne rabzi?
  • 0 (0 voturi)    
    Decesul Lui Octavian Paler (Marţi, 8 mai 2007, 13:11)

    Cristi [anonim]

    S-a stins unul din cei mai verticali oameni din Romania. A fost un mare om de cultura si unul din exponentii intelectualitatii romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Alexandru Pisaltu (Marţi, 8 mai 2007, 13:13)

    Buhi Do [anonim]

    Octavian Paler a fost o personalitate complexa iar viata lui nu a fost sub nici o forma atat de lipsita de controverse pe cat ai vrea tu sa crezi. A fost un mare intelectual, a urcat pe culmile gandirii si de acolo a facut destule salturi morale care justifica intr-un fel aceasta pleiada de opinii pe care tu o condamni aici. Desi pretinzi ca ai citit mai multe carti decat a scris Paler, ramai prizonierul ideii ca despre morti sa se vorbeasca numai de bine. Sa stii, ca exista un obicei social la fiecare inmormantare, unde viata celui care pleaca este tocata marunt. Se numeste priveghi. Si sa mai stii ca oamenii, ca si viata, sunt facuti din mici istorii complexe si ca fiecare trup vertical pe care-l admiri face pe pamant si o umbra, in care acel trup si-ar dori sa nu poata privi nimeni. Asa ca daca vrei sa condamni pe cineva pentru opinia pe care o are fata de Paler fa in asa fel incat, aceasta condamnare sa fie pi saltu' tau, nu pi saltu' cartilor scrise de Octavian Paler.
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE! MACAR ACUM (Marţi, 8 mai 2007, 13:45)

    angela_diaconu [anonim]

    Istericii abrutizati ai lui Basescu nu-l lasa pe Paler sa se odihneasca in pace nici macar trei zile. Il fac si acum in toate felurile pe forumuri. Manipulatorul de Basescu ne transforma in bestii, in neoameni.

    Va multumim, domnule Paler. Ati fost un cavaler al bunului-simt si al normalitatii intr-o lume care pune la mare pret mitocania, minciuna, ipocrizia si ura. Ati fost un cavaler in lumea lui Basescu.
    www.dasuspendare.ro.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Marţi, 8 mai 2007, 15:07)

    mihai george [anonim]

    Sunteti suparati ca l-a criticat pe Basescu? Si ce daca? A mintit catusi de putin? Deloc! Oare i-a laudat cumva pe antibasesti? Nu! Dar de aici si pana la a scrie pe forum tot ce nu gandesti, este cale de un mare creier in minus? DUMNEZEU SA-L IERTE!
  • 0 (0 voturi)    
    Despre lipsa de valori (Marţi, 8 mai 2007, 15:25)

    ando [anonim]

    Ma socheaza cum tot felul de nimicuri umane isi dau cu parerea cum ca Dl. Paler a fost comunist. Da, a fost, dar asta nu inseamna ca o greseala nu se poate ierta. E usor sa critici mortii, il loc sa vedem cele mai grave probleme, identificate si de Dl Paler, cu care societatea noastra se confrunta: nonvaloarea clasei politice si lipsa de valori in societate.

    E simplu sa te legi de trecutul D-lui Paler, in loc sa ne gandim la semnele de intrebare pe care ni le-a lasat referitor la noi si la poporul asta pacatos, fara identitate si fara coloana.

    Si mie imi e scarba de romania si de mizeria asta balcanica in care ne scaldam. nu mai cred ca vom iesi niciodata din ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Nihil mortuit nisi bene (Marţi, 8 mai 2007, 16:12)

    Laurentiu [anonim]

    Desi se pare ca nu vrem sa recunoastem " de la Rim ne tragem " asa ca pios trebuie sa ne amintim "Nihil mortuit nisi bene".

    Nu trebuie sa uitam ca Paler era sincer in ceea ce nu intelegea si nu a inteles neocomunismul, mineriadele si multe altele.

    Ca nu a inteles nici ce se intampla azi e scuzabil.

    Senectutea intunereca multe .....

    Dumnezeu sa il odihneasca !
  • 0 (0 voturi)    
    La revedere, prietene! (Marţi, 8 mai 2007, 16:24)

    jimmy [anonim]

    Nici eu nu era multumit de aprecierile dumnealui la adresa noilor politicieni , dar nu este cazul sa fie judecat pentru o parere. Cei dintre voi care nu puteti scrie corect in lb romana doua propoziti ar trebui sa fiti surghiuniti? Trimisi in Indii?
  • 0 (0 voturi)    
    : | (Marţi, 8 mai 2007, 16:37)

    Protoss [anonim]

    R.I.P Octavian Paler... un om cu parti bune si rele ,ca noi toti de alfel...
  • 0 (0 voturi)    
    O....Paler, o stea luminand printre contuzii (Marţi, 8 mai 2007, 17:41)

    POLLI Magdalena [anonim]

    Ma simt coplesita de plecarea lui din viata prezentului nostru.
    Activ, plin de sinceritate si credinta in ceea ce a scris este un varf romanesc ce poate fi reper pentru cei care STIU ca el a fost un CAUTATOR.
    A ajuns destul de departe in evolutia lui personala pentru a putea spune ca el crede in ce a scris, pentru ca a gasit valori dincolo de timpul cronometrat al vietii noastre efemere.
    Il durea prezentul tulbure......
    Am citit si am adus si in mine plusul din el.
    Te iubesc, O....Paler!
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa-l ierte (Marţi, 8 mai 2007, 18:30)

    nicanor [anonim]

    Atat de mult ne-a abrutizat lupta asta tampita pt nimic incat nici in fata morti unui om nu mai avem pic de respect.(UNII)
    Clamam la nesfarsit cuvinte goale citate din clasici in viata care sunt percepute negativ de lumea internationala iar oretul il vom platii mai tarziu noi toti
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e dor de el... (Marţi, 8 mai 2007, 19:56)

    ionela [anonim]

    A avut ca religie Adevarul...
    "Light for the mind, love for the heart, understanding for the intellect: all three must be satisfied in every man before he has real peace" (G. de Purucker) El a avut toate acestea, dar pentru ca iubea Romania, a suferit cumplit...
  • 0 (0 voturi)    
    paler (Marţi, 8 mai 2007, 20:45)

    mariana [anonim]

    deja mi-e greu fara dumneavoastra, domnule Paler. Am pierdut un "chip luminos" iar cerul e mai bogat cu o stea
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Marţi, 8 mai 2007, 21:05)

    Catalin CIONTU [anonim]

    Sint multe lucruri pe care nu le stiu sau pe care nu le-am stiut, legate de Paler; am citit putin din scrierile lui si mi-a placut; opiniile lui nu au fost intotdeauna aceleasi cu ale mele - fie ele si politice. Dar a nu respecta opinia altuia, a-l acuza si atunci cind nu mai este printre noi, a arunca cu cenusa - ca rezultat al teribilismului infantil de care dau dovada multi pe forumurile astea - este deja grotesc. O decadere ... a omului ... nu prea am cuvinte sa imi exprim dezaprobarea.
    Daca lui nu-i placea de Basescu iar mie imi place, este doar o nuanta, dar nicidecum nu reprezinta ceva un aspect atit de important. Consider ca a fost un scriitor inteligent, a avut plusuri si minusuri (care dintre cei care improscati cu namol nu faceti parte din aceeasi categorie?) si trebuie respectat ca atare.
    Incetati sa va aratati frustrarea doar pentru faptul ca nu toti gindesc la fel.
    Numai bine, cata.
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc ca ai existat (Marţi, 8 mai 2007, 21:59)

    rosu doru [anonim]

    ma bucur ca ai existat.o sa fim mult mai putini fara tine.
    la revedere si sa te odihnesti in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne mor profetii...! (Marţi, 8 mai 2007, 22:08)

    tibi [anonim]

    Am pierdut una din cele mai intelepte personalitati din cultura romaneasca!Un tip care a stiut intotdeauna sa puna punctul pe i si sa identifice problemele natiei romane!Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    ando (Marţi, 8 mai 2007, 22:16)

    bec [anonim]

    mosule,de ce nu emigrezi tu in maica rusie,ca pe-acolo e plin de paleri-scriitori lipsiti de orice fel de valoare,cititi de o mina de complexati(ca tine)?
    Si cind te gindesti ca asta se credea mare scriitor in timp ce altii,mult mai talentati,putrezeau in puscariile comuniste...tratament sustinut cu mult zel,de altfel,de paler,brucan,si altii ca ei...
    Tu care-l admiri atit,macar la asta daca te-ai gindi,si tot ar fi ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    Paler, iarta-i (Marţi, 8 mai 2007, 22:23)

    Dan [anonim]

    Omul CONSTIINTA a trecut la stramosii lui.
    Cine-i ia locul?
    Aceasta ar trebui sa fie unica intrebare, unica problema.
    Desigur, pentru cei care au nevoie sa se raporteze la o CONSTIINTA.
    Pentru ceilalti (vezi si din comentariile de aici, vezi si desertaciunea din celelalte subiecte de azi) ...
  • 0 (0 voturi)    
    pt toti amaratii (Marţi, 8 mai 2007, 23:30)

    daniel [anonim]

    care jignesc acest om, nu exista prea multe cuvinte de spus...Sunt prea redusi ca sa poata face diferenta dintre optiunile pe care le luam in viata, in diferite momente de cumpana si ceea ce lasi in urma. Ca tot zicea un individ pe la postu 72, da, zic ca Adrian Paunescu este un mare poet, chiar daca are un trecut constestat pe drept. In ciuda acestor lucuri, ei au produs valoare pentru acest popor. Sut prea multi oameni "mari" acolo sus care nu produc nimic, decat pentru ei. Din pacate, oricine are acces la internet in ziua de azi. Iar a vedea in afara disputei Parlament - Presedinte este prea mult, pentru prea multi. Niste patetici saraci. Niste saraci. Sunteti niste saraci.
  • 0 (0 voturi)    
    cine n-a fost comunist? (Miercuri, 9 mai 2007, 5:11)

    Alina Dumitrescu [anonim]

    O tara intreaga a fost sau membru de partid, sau informator, sau inspaimantat si pierzator.
    si FRICA
    si FOAMEA
    si dupa razboi multi viteji se-arata!

    Din punctul de vedere al supravietuirii cine e un succes....si oricum, ce folos ca n-au fost comunisti cei ce n-au nimic de spus si n-au indraznit nimic niciodata....

    Cam atat,

    un fost persecutat si de comunisti si de fratii ortodocsi..cam tot pe-acolo
    Primavara buna!
  • 0 (0 voturi)    
    Niste saraci... (Miercuri, 9 mai 2007, 9:13)

    george t [anonim]

    Cu adevarat niste saraci Daniel!

    Niste saraci care ne saracesc si pe noi si ne fac sa ne intrebam daca vreodata o sa scapam de astfel de gauri negre....

    Incep sa-mi dau seama din ce in ce mai bine cat de trist i-a fost dat sa moara Domnului Paler, dar poate pe de alta parte a fost norocos ca a scapat in sfarsit de toate mojiciile acestea.

    Sa ne calauziti in pace stimate Domn Paler!
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Miercuri, 9 mai 2007, 11:01)

    Adi [anonim]

    Plopii se farmanta in vant, ploaia limpezaste cerul, soarele stralucind printre nori, iarba verde si matasoasa pana sub munte, ciripit de priveghetori, parfum de narcise.....aici in paradisul neuitat al copilariei Domnului Paler....Lisa..... Tara Fagrasului....
  • 0 (0 voturi)    
    regret (Miercuri, 9 mai 2007, 20:31)

    Constanta B. [anonim]

    "Sunt drumuri ce ne cauta demult si-ajung la noi,cand noi suntem plecati in cautarea lor,pe alte drumuri"O ... PALER!Pe drumul fara-ntoarcere,pe care ati pornit,D-ZEU,sa va calauzeasca pasii spre liniste si nu regretati nelinistea celor ramasi "in urma"!Nici nu-i urati,nu stiu ce spun!Odihna si pace!
  • 0 (0 voturi)    
    regret (Miercuri, 9 mai 2007, 20:31)

    Constanta B. [anonim]

    "Sunt drumuri ce ne cauta demult si-ajung la noi,cand noi suntem plecati in cautarea lor,pe alte drumuri"O ... PALER!Pe drumul fara-ntoarcere,pe care ati pornit,D-ZEU,sa va calauzeasca pasii spre liniste si nu regretati nelinistea celor ramasi "in urma"!Nici nu-i urati,nu stiu ce spun!Odihna si pace!
  • 0 (0 voturi)    
    voi sunteti romani? (Miercuri, 9 mai 2007, 21:38)

    spectatorul [anonim]

    raspuns pentru toti cei care nu admit ca pot sa-l "ierte" pe maestru ,de parca ar fi nevoie sa fie iertat de ei ,care ar trebui sa-i multumeasca in genunchi ca au fost contemporan cu el.
    cititii opera daca sunteti in stare sa accedeti la profunzimea pe care cu atata eleganta si-a revarsat-o peste noi , simplii muritori anonimi .
    Reflectati la tot ce a scris si a a spus ,poate asa vom gasi si noi in sfarsit cheia catre o Romanie asa cum a incercat sa ne-o propuna in atatea emisiuni daruite de cu atata generozitate de dommnia sa.
    Dar ma indoiesc ca ve-ti face asta dupa cu s-a vazut ,traiti in continuare in obscurantismul vostru pe care-l meritatI.
    Maestre,iarta-i ca nu stiu ce-au piedut.
    Odihneasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Miercuri, 9 mai 2007, 22:46)

    Stoica Dia [anonim]

    Am pierdut o stea , nici nu ne dam seama cat de mult ne va lipsi !
  • 0 (0 voturi)    
    pt spectatorul "intelectual" (Miercuri, 9 mai 2007, 22:55)

    marean [anonim]

    daca ai fi citit toata opera domnului paler ai fi aflat ca se scrie veti si nu "ve-ti"
  • 0 (0 voturi)    
    catre "spectator" (Miercuri, 9 mai 2007, 23:08)

    catalin [anonim]

    poate ar trebui ca TU, simplu muritor anonim, sa-i multumesti, ca ai fost contemporan cu un fost activist pcr
    in rest:
    cititiii se scrie cititi-i
    ve-ti se scrie veti,\, etc.

    si inca ceva: de ce la emisiunile la care participa "domnia" sa nu existau si voci "pro"?
    de ce erau doar voci "contra"?
    probabil din "impartialitate" si "diversitate de opinii"
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Joi, 10 mai 2007, 8:58)

    C.R. [anonim]

    Pentru cei care cred ca are importanta daca il pot ierta sau nu pe MARELE PALER: maestrul nu s-a iertat el insusi, si-a daruit viata si inima acestui popor de "nerecunoscatori" (eufemistic vorbind) si acum se odihneste si nu mai sufera! OCTAVIAN PALER ERA ROMANIA PROFUNDA!
    Fie-i tarana usoara si spiritul pe cea mai frumoasa stea!
  • 0 (0 voturi)    
    Au ramas cuvintele (Joi, 10 mai 2007, 11:37)

    Alina [anonim]

    Deoarece s-a nascut si si-a trait o parte a vietii in comunism, a trebuit sa fie comunist, la fel cum noi ar trebui sa fim democrati si poate urmasii nostri ne vor considera tot comunisti. Romanii au pierdut in primul rand un filosof, ale carui pacate nu trebuie sa le absolvim noi, cei care am ramas si dintre care nu se va mai afirma nimeni precum OCTAVIAN PALER.
  • 0 (0 voturi)    
    octavian paler (Joi, 10 mai 2007, 14:31)

    ileana [anonim]

    Sa le fie rusine celor care daca nu au apucat sa fie membrii PCR,fac parte din familii ai caror membrii au fost cu siguranta.Sunteti grozavi ca atacati un om mort care nu se mai poate apara.Sau poate il atacati pe Gidea care a fost invatacelul lui.Cine a zis ca noi poporul roman suntem niste imbecili(nu toti) a avut dreptate.Nu suntem in stare sa dezlipim valorile de nonvalori,desteptii de prosti,incultii de culti si lista poate continua.Nimeni nu e perfect,toti gresim fata de toti,dar ne bucuram ca ne putem ascunde dupacuvinte insalubre de doi lei.Mai deschideti cite o carte,mai priviti un film de cinemateca si nu mai bateti cimpii ca si cum le-ati sti pe toate.Rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    Mari romani (Vineri, 11 mai 2007, 0:00)

    oze-oze [anonim]

    ...cand eram mic am descoperit muzica lui Valeriu Sterian din vinilurile tatei....inca imi pare foarte rau ca a suferit acel accident stupid. A urmat Teo Peter...iar acum maestrul Octavian Paler moare in patul sau lovindu-mi din plin inima.
    Acest om completeaza cultura romaneasca, a realizat ceva extrem de important si s-a mentinut vertical! Voi ce ati realizat?
    Aveti tot dreptul sa fiti suparati dar nu aveti dreptul sa fiti rai!

    P.S. Sunt sigur ca in momentul asta Valeriu Sterian il invita in insula sa pe domnul Paler aratandu-i drumul si locurile acolo sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Vineri, 11 mai 2007, 11:43)

    Diana [anonim]

    Fie-i cerul aproape !
  • 0 (0 voturi)    
    Dle Paler ! (Vineri, 11 mai 2007, 12:26)

    Diana [anonim]

    Dle Paler, am sa amintesc lui Dumnezeu induiosatele mele dupaamiezi scaldate de demnitatea delicata a gandurilor si trairilor dvoastra... De bucuria imprtasirii unor "scrisori imaginare" prin care dvoastra comunicati atunci lumii si lui Dumnezeu ! Sa va odihneasca sfere inalte ca gandurile Dvoastra, ati fost un Lord in gandire si va multumesc pentru impartasire ! Diana
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa cred ceea ce vad! (Vineri, 11 mai 2007, 20:44)

    Cristina [anonim]

    Oameni buni, reveniti-va! De cand ati devenit toti critici si de cand stiti toti mai bine decat altii? Nimeni n-are dreptul sa judece pe nimeni!Si nu pot sa cred nici ca exista un site pe care sa fie publicate pseudo-condoleante. Iarta-i, doamne, ca nu stiu ce fac! Romanie, Romanie...
  • 0 (0 voturi)    
    Paler (Vineri, 11 mai 2007, 22:25)

    Bianca [anonim]

    Paler...s-a mutat pe o stea (asa cum ii placea lui sa creada).Dumnezeu sa aiba grija de el.
  • 0 (0 voturi)    
    Octavian Paler (Sâmbătă, 12 mai 2007, 9:38)

    larisa bledea [anonim]

    Octavian Paler? Facea parte din "categoria oamenilor pe care daca ajungi sa-i cunosti ii suporti mai usor pe restul".
    S-a stins o stea!
  • 0 (0 voturi)    
    Paler (Vineri, 18 mai 2007, 21:36)

    cremene florin [anonim]

    Paler pentru romani insist sa cred ca reprezinta definitia corectitudini si a celor mai inalte virtuti pe care o natie le poate dobindi.Va putea fi cel putin comparat cu Eminescu
  • 0 (0 voturi)    
    ba,da,p........ mai sunteti!!! (Sâmbătă, 19 mai 2007, 0:24)

    afrodita [anonim]

    astia care il criticati pe acest om de mare,mare valoare!scrierile lui sunt tot ceea ce conteaza,astea raman,altfel a fost si el tot un muritor .trebuie sa separati scriitorul de omul cel de toate zilele.care,da,nu e un sfant! dar care e? vreunul din voi?eu n-am intalnit niciunul ...in afara de cei de pe peretii bisericilor.
  • 0 (0 voturi)    
    o lacrima (Joi, 24 mai 2007, 1:14)

    `mircea [anonim]

    va simt lipsa domnule Paler!
    stiu ca prea multa vorbarie va intristeaza....
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Sâmbătă, 2 iunie 2007, 12:36)

    Iulia [anonim]

    avem timp pentru toate
    nu e timp pentru putina tandrete
    cand sa facem si asta, murim.