Jeana Gheorghiu a incetat din viata

de D.G, L.P.     HotNews.ro
Vineri, 18 mai 2007, 0:00


www.tvr.ro

Realizatoarea de emisiuni radio si TV, Jeana Gheorghiu, a incetat din viata vineri. Ea suferea de mai mult timp de cancer si avea 61 de ani. Cunoscuta pentru reportajele sale despre „trenul mortii” de la Timisoara, din timpul Revolutiei din '89, Jeana Gheorghiu a avut un parcurs tumultuos in presa ultimilor 15 ani.

Din 2002 a condus interimar TVR 2 pana la data de 30 iunie 2004.

A obtinut premiul APTR 1991 pentru reportajul document despre Revolutie: „Ranitii Revolutiei”, Premiul APTR 2002 Premiul pentru Concept de campanie audiovizuala: Seria de emisiuni: Baricada pentru neuitare.

Premiul „Conditia umana” (ex-aequo) - „Tu poti construi mai departe”, Premiile Revistei VIP 2003 , premiul Mass Media, Marele Premiu acordat la Colocviul „Generatia Europa.- Generatia Imaginii” (Franta- Amiens1992) pentru filmul de montaj „Spre alta flacara”.





1438 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Vineri, 18 mai 2007, 17:45)

    andrei [anonim]

    nu ca n-ati fi scris voi stirea profesionist.. da' care e cauza decesului ?
  • 0 (0 voturi)    
    Liniste (Vineri, 18 mai 2007, 17:52)

    belphegor [anonim]

    Cerul s-a deshis si a primit-o la pieptul sau. Dumenezeu a iubit-o prea mult si a curmat zbuciumul sufletului ei de aur. Pacat. Dormi in pace Jana
  • 0 (0 voturi)    
    JG (Vineri, 18 mai 2007, 17:53)

    Diana [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Adio Jeana... (Vineri, 18 mai 2007, 17:59)

    calin [anonim]

    Ca de obicei, se vor inghesui la dat cu pareri de rau dupa Jeana toti cei care pana azi o injurau...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca! (Vineri, 18 mai 2007, 18:07)

    Rody [anonim]

    nu exista cuvinte
    La revedere, Doamna!
  • 0 (0 voturi)    
    another one bites the dust (Vineri, 18 mai 2007, 18:07)

    alecu [anonim]

    inca un comunist has left the building
    nimic despre activitatea prodigioasa inainte de 89?
    • 0 (0 voturi)    
      tembel (Luni, 25 februarie 2008, 19:14)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui alecu

      comunist esti tu
  • 0 (0 voturi)    
    cauza (Vineri, 18 mai 2007, 18:08)

    Radu [anonim]

    cancer, scrie Mediafax si spun posturile TV
    Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    regret (Vineri, 18 mai 2007, 18:09)

    basarab tihomir [anonim]

    Odihneasca-se in pace!
    pt. ANDREI
    daca citeai mai atent stirea, ai fi aflat ca suferea de mai mult timp de cancer...
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Vineri, 18 mai 2007, 18:13)

    eftimie [anonim]

    Odihneasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Mare pacat (Vineri, 18 mai 2007, 18:22)

    del [anonim]

    Un alt OM ne paraseste prea devreme. Pacat ca n-au apucat s-o cunoasca si cei mai tineri. Fie-i tarana usoara!
  • 0 (0 voturi)    
    pliz (Vineri, 18 mai 2007, 18:22)

    andrei [anonim]

    pentru BASARAB:

    Daca o citeai de cand a aparut, ai fi vazut ca nu era in forma initiala chestia cu cancerul. A fost adaugata dupa aia.

    Oricum, Jana mi-a fost profesoara. Mare om. Dumnezeu s-o ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Vineri, 18 mai 2007, 18:24)

    mihai [anonim]

    DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Jeana Gheorghiu (Vineri, 18 mai 2007, 18:31)

    Dumitru [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte pentru multele tampenii facute in aceasta viata. Nu o pot uita cand facea comentarii la revolutie printre cadavre scoase din cimitire.
    Cine isi va mai aminti de ea peste catava zile?
  • 0 (0 voturi)    
    pareri de rau (Vineri, 18 mai 2007, 18:32)

    irina [anonim]

    Jana mi-a fost profesora si prietena. Am invatat de la ea sa scrii o stire , sa citesti corect si am invatat ce inseamna prietenia
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante-JEANA GHEORGHIU (Vineri, 18 mai 2007, 18:38)

    PURICE LUMINITA [anonim]

    DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE
    S-A STINS UN MARE OM DE PRESA DAR S-A
    APRINS O NOUA STEA PE CER.
    BRAILA
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Vineri, 18 mai 2007, 19:04)

    gina [anonim]

    dumnezeu sa o ierte! condoleante familiei si mult respect pentru jeana gheorghiu
  • 0 (0 voturi)    
    o lacrima (Vineri, 18 mai 2007, 19:14)

    pety [anonim]

    macar in fata mortii sa lasam la o parte intoleranta hienei. Cat despre Jeana , nu ptume decat sa ne rugam pentru vesnica odihna a unui suflet zbuciumat si singuratec. sa ne gadim numai cati tineri gayetari ii datoreaza scoala aspra a jurnalisticii. Oricum, Jeana va ramane n om si o constiinta dintre acelea care nu se afla pe toate cararile batatorite ale lumii nostre.
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Vineri, 18 mai 2007, 19:17)

    Silviu [anonim]

    Condoleante familiei si mult respect pt Jeana Gheorghiu.
    Si le transmit celor doi, Alecu si Dumitru care au facut acele comentarii de doi lei, ca inainte de '89 era mai mult respect si bun simt decat acum si ar tb sa-si inghita limba in astfel de momente.
  • 0 (0 voturi)    
    Deeee ceeee ??? (Vineri, 18 mai 2007, 19:48)

    Victor [anonim]

    De ce pleaca asa brusc toti cei care nu ar trebui ? Gica, Gil, Paler ...
    Dumnezeu s-o odihneasca ...
    Iar acum vor apare, ca de obicei, plangatorii profesionisti care ne vor spune cat au iubit-o si cat au apreciat-o , chiar daca unii nu-i stiu nici macar numele complet ...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca! (Vineri, 18 mai 2007, 19:57)

    Cristina [anonim]

    Condoleante familiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Sincere condoleante! (Vineri, 18 mai 2007, 20:05)

    o admiratoare [anonim]

    Printre ingerii sa fii bine primita,caci locul tau e printre ei,tu o femeie deosebita care pe toti cei ce ti-am cerut ajutorul ne-ai indrumat spre bine si nu ne-ai refuzat.NOI AM PIERDUT UN INGER CE TRAIA PE PAMANT!speram ca de acolo de sus vei avea grija de noi toti,asa cum ai facut-o si printre noi. Dumnezeu sa o ierte! Odihneasca-se in pace!
    Am cunoscut-o cu mult timp in urma cand pe postul de radio se difuzau cele 15 minute de "fara prejudecati"
  • 0 (0 voturi)    
    Odihneasca-se in pace! (Vineri, 18 mai 2007, 20:13)

    una [anonim]

    Printre ingerii sa fii bine primita,caci locul tau e printre ei,tu o femeie deosebita care pe toti cei ce ti-am cerut ajutorul ne-ai indrumat spre bine si nu ne-ai refuzat.NOI AM PIERDUT UN INGER CE TRAIA PE PAMANT!speram ca de acolo de sus vei avea grija de noi toti,asa cum ai facut-o si printre noi. Dumnezeu sa o ierte!
    Si acum imi aduc aminte de cele 15 minute de "fara prejudecati"...
  • 0 (0 voturi)    
    doamne ce generatie (Vineri, 18 mai 2007, 20:39)

    alecu [anonim]

    dar ce generatie de cloni lasa in spate mult iubita doama Jana.
    tot inainte mandri pionieri!
  • 0 (0 voturi)    
    somn lin (Vineri, 18 mai 2007, 20:47)

    irina [anonim]

    D-zeu s-o odihneasca in pace..condoleante familiei
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca (Vineri, 18 mai 2007, 21:13)

    Mihaela [anonim]

    Condoleante familiei pentru aceasta pierdere imensa.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru andrei dilematicul (Vineri, 18 mai 2007, 22:06)

    Nkl [anonim]

    Nu ca nu ar scrie deja in articol.. dar din ce cauza crezi ca a murit daca suferea de foarte multi ani de Cancer?!?!? intr-adevar o mare dilema pentru tine!
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat,cati au mai ramas din cei mai buni? (Vineri, 18 mai 2007, 22:08)

    gabriel [anonim]

    Sa-ti fie somnul lin.
  • 0 (0 voturi)    
    adio... (Vineri, 18 mai 2007, 22:23)

    daniela [anonim]

    nu te vom uita niciodata.DE acolo de unde ne privesti acum,revarsa asupra noastra pacea de care avem atata nevoie .ROAGA-L PE BUNUL DUMNEZEU sa ne scape de hoti
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-odihnesca ! (Vineri, 18 mai 2007, 23:27)

    Dang [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca si sa o aseze printre cei buni 1

    Sarutmana doamna !
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante... (Vineri, 18 mai 2007, 23:59)

    Andrei [anonim]

    ...
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 19 mai 2007, 0:11)

    doru [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    marea DOAMNA ramane cu noi (Sâmbătă, 19 mai 2007, 5:29)

    talida [anonim]

    Sa nu credeti ca a plecat. Marea DOAMNA ramane cu noi si printre noi, pentru ca suntem prea multi cei care am cunoscut-o, care am avut ceva de invatat de la ea si care am apreciat-o. Nu stiu cati au iubit-o, dar Jana nu putea sa lase pe nimeni indiferent. Tocami de aceea ramane. Poate ca doar s-a retras putin ca sa-si aline sufletul prea plin de zbucium.
  • 0 (0 voturi)    
    Dzeu sa o odihneasca! (Sâmbătă, 19 mai 2007, 6:17)

    Elena [anonim]

    Spunea cineva ca nimeni nu pomeneste despre activitatea Dnei de pana in '89. Haideti oameni buni sa lasam rautatile. Sa imi spuna si mie cineva care nu a dansat dupa cum se canta in acele vremuri. Ce puteai face? Incercai sa supravietuiesti in conditiile date si sa iti asiguri existenta cum puteai mai bine.
    In ultima vreme nu s-a mai auzit mare lucru despre dansa dar cred ca a fost unul dintre putinii ziaristi cu bun simt din presa noastra. In ceea ce priveste parerile de rau, spunea cineva ca o sa fie cateva zile de lamentari dupa care...nimic. Din pacate asa este si probabil va trece multa vreme pana se va instaura si la noi respectul si recunoasterea fata de oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca (Sâmbătă, 19 mai 2007, 8:16)

    VGM [anonim]

    DOAMNA Jeana intotdeauna veti fi printre noi. Am fost binecuvintati sa va intilnim in aceasta viata. sint prea multe de spus, de aceea vom pastra tacerea.



    Condoleante familiei.
  • 0 (0 voturi)    
    regret (Sâmbătă, 19 mai 2007, 9:12)

    gligor [anonim]

    Am urmarit multe emisiuni de radio si televiziune din toate perioadele profesionale ale acestei PERSONALITATI ,reamintesc aici in mod expres RADIO ROMANIA TINERET.Regret ca datorita mentalitatilor romanesti, in ultimii ani prezenta domniei sale a fost tot mai stearsa.Sa-i fie tarana usoara!
  • 0 (0 voturi)    
    azi o vedem,si nu e.. (Sâmbătă, 19 mai 2007, 12:12)

    Elena [anonim]

    mda..surprinzatoare a fost si pt mine vestea..imi placea ca era o altfel de aparitie la TV cu stilul ei masculin..cred ca tabagismul a fost cauza aparitiei patologiei cancerose...oricum e trist..
  • 0 (0 voturi)    
    La revedere Doamna Jeana ! (Duminică, 20 mai 2007, 18:53)

    Diogen [anonim]

    Regrete eterne!. Pentru mine ati fost si ve-ti ramane in memoria mea o adevarata Doamna , cu un suflet minunat si o bunatate rar intalnita. Dumnezeu s-o odihneasca in pace !
  • 0 (0 voturi)    
    UN DAR CERULUI (Duminică, 20 mai 2007, 19:41)

    Banu Irina din Calarasi [anonim]

    Amintirea Jeanei Gheorghiu sa fie medicamentul nostru de suflet ,al celor ce am admirat-o si sa-l luam ori de cate ori avem nevoie.
    Am facut un dar cerului, un OM deosebit JEANA GHEORGHIU!
    Dumnezeu sigur va avea grija.Odihneasca-se-n pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Mare pierdere! (Duminică, 20 mai 2007, 19:56)

    Adina (jurnalist) [anonim]

    O femeie superba, un profesionist al presei romanesti, un om de mare caracter! Regret nespus pierderea ei! Am convingerea ca multa lume o regreta!
    Am avut un soc, astazi, cand am aflat. Era atat de plina de viata, incat nu ma puteam astepta la asa ceva.
    De o tinereste sufleteasca, demna de invidiat! Mare pierdere!

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Curaj baiatul ei (Luni, 21 mai 2007, 12:48)

    Sorin [anonim]

    Il incurajez pe baiatul ei. Il stiu ca un baiat inteligent si creativ.
  • 0 (0 voturi)    
    jeana gheorghiu (Luni, 21 mai 2007, 20:24)

    iuly7474 [anonim]

    a fost o mare DOAMNA care stia sa fie vesela chiar cand era suparata