Tariceanu catre Basescu: Ai grija cum te porti!

de D.Galantonu, D. Mihai     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2007, 0:00


Foto: Rompres




Documente:
Scrisoarea lui Calin Popescu Tariceanu catre Traian Basescu
(07.06.2007) DOC

Premierul Calin Popescu Tariceanu a trimis joi o scrisoare deschisa presedintelui Traian Basescu. "Am constat cu amaraciune cum in ultimele zile, sub pretextul unor negocieri cu partidele politice pentru depasirea crizei pe care tot dumneavoastra ati declansant-o, viata politica romaneasca a fost marcata de haos si instabilitate", se precizeaza in document.

"Desi nu imi este greu sa inteleg care sunt motivele care va determina sa puneti atata energie in destabilizarea partidelor politice, nu imi explic lipsa totala de intelegere pe care o manifestati fata de promovarea intereselor reale ale Romaniei.

In anul 2004 le-am promis romanilor ca o sa traiasca bine si am crezut in aceasta promisiune.

Noi, cei din Partidul National Liberal, ne-am indeplinit promisiunea facuta milioanelor de romani care ne-au votat, performantele economice si imbunatatirea continua a traiului zilnic in ultimii doi ani fiind o realitate de necontestat si un merit al Guvernului Romaniei" - subliniaza premierul Tariceanu in scrisoarea pe care a transmis-o presedintelui Basescu.

Totodata, seful Executivului a explicat motivele pentru care nu va conduce delegatia PNL la consultarile de la Palatul Cotroceni, pe care Traian Basescu le va avea cu partidele politice pe 8 iunie. "Eu nu voi lua parte la acest joc politic bazat pe minciuna si dezinformare (...). Modul in care va promovati ambitiile politice in calitate de presedinte al Romaniei nu aduce nimic bun romanilor.

Este doar un episod dintr-o intriga meschina, menita sa va satisfaca setea de putere" - sustine Tariceanu.

In finalul scrisorii, primul ministru i-a transmis presedintelui ceea ce ii spune baiatului sau atunci cand nu este cuminte: "Ai grija cum te porti! Daca nu poti face ceva util, stai in banca ta!".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


135 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    (lol) (Joi, 7 iunie 2007, 11:29)

    Alois [anonim]

    Slabiceanu statea la bancuta lui, si scria frumos, caligrafic, dupa dictare.
    Dupa dictarea lui Petroliciu.


    Penibilule ...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo tov. Tariceanu! (Joi, 7 iunie 2007, 11:33)

    Io [anonim]

    Exact asta e PNL-ul de acum, un maaaare partid democratic care respecta dreptul si eficienta da pe dinafara. Decenta asisderea. Carevasazica papagalul ala de la Educatie care stie sa faca pe zbirul ca toti ceilalti ministrii, lautarul de la transporturi plin de aere si mitocanii josnice, uluitorul de ne-democrat crinut antonescu, grosiera si plina de tupeu norica nicolai, toti oamenii astia nu reprezinta PNL-ul, e doar un vis urat.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite cine conduce Romania, membru NATO si UE! (Joi, 7 iunie 2007, 11:41)

    judex [anonim]

    O asemenea lipsa de bun simt rar mi-a fost dat sa vad. Cum isi permite un premier sprijinit de numai 20% in parlament sa se obrazniceasca asa de tare si s-ai inchipuie ca este "cel mai tare din parcare"? Ce a facu guvernul sau in ultimele 2 luni? Nu a miscat un pas in reformarea invatamantului, da din colt in colt pe la sanatate, se amesteca brutal in justitie, iar ministrul apararii emite ineptii. Apropo, de propunerea acestuia. Se astepta cineva la o alta atitudine decat dispretuitoare si sfidatoare a Rusiei fata de Romania? Poate Gusa, pnl-istii si prm-istii rusofili, Iliescu si Hrebenciuc, precum si toti tradtorii Romaniei. Aceasta este, in realitate, atitudinea Rusiei fata de noi. De altfel, am inceput sa am tot mai mult impresia ca Rompetrol este mai degraba Ruspetrol. A verificat cineva cu ce bani a cumparat Patriciu rafinariile Vega si Petromidia?
  • 0 (0 voturi)    
    PATRIA si LIBERALII (Joi, 7 iunie 2007, 11:42)

    dan [anonim]

    '' ..au de Patrie, Virtute ne vorbeste liberalul''?
  • 0 (0 voturi)    
    bei Alois (Joi, 7 iunie 2007, 11:43)

    Zgabeartza [anonim]

    scoate-ti ochelarii de cal si gandeste putin, parca are dreptate omul asta, tu ce zici?

    "In final, ar trebui sa va amintesc, din nou, de respectarea Constitutiei, a intereselor Romaniei, dar dandu-mi seama ca e inutil, o sa va spun exact ce-i spun baietelului meu atunci cand nu e cuminte: Ai grija cum te porti! Daca nu poti face ceva util, stai in banca ta!"
    GENIAL, bravo Tariceanu, un gentelman adevarat, nu badaran si mitocan cum e unii, nu spui cine ;)
    Parerea mea...
  • 0 (0 voturi)    
    Marlanie (Joi, 7 iunie 2007, 11:44)

    ionion [anonim]

    Rar am citi o scrisoare mai penibila si lipsita de bun simt. Citi si va rog sa ma contraziceti.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu a luat-o rau pe aratura (Joi, 7 iunie 2007, 11:45)

    Bender [anonim]

    Tipu' s-a prostit rau, daca spune asa ceva. Si cat il mai lauda lumea ca e, vai, "rafinat", "educat". Cred ca nici extremistul ala de serviciu n-a indraznit sa spuna una ca asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai grija cum te porti? (Joi, 7 iunie 2007, 11:46)

    ccalpcr [anonim]

    Deplorabil acest tariceanu. Sa spui uni presedinte printr-o
    scrisoare "ai grija cum te porti" e o obraznicie greu egalabila.
  • 0 (0 voturi)    
    ///// ne sfideaza pe toti (Joi, 7 iunie 2007, 11:46)

    rrr [anonim]

    Du-te frate si condu la tara la mata si lasa-ne ca ne descurcam fara tine.
    Dragostea cu forta se numeste VIOL, nu ne aburii !
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire liberala (Joi, 7 iunie 2007, 11:47)

    Buhi Do [anonim]

    Manechinule, cum vorbesti ma, cu Presedintele-n scris? Cui spui tu sa stea-n banca lui, dupa ce va tras-o la toti la referendum? Ce crezi ma, ca Basescu e Dana Savuica? Unde-i onoarea ta de liberal, ma? Unde-i raspunderea politica, pe care o purtai, pana la sf. Patriciu ca pe un steag? Hai ca azi esti mai penibil ca oricand! Urca pe motocicleta si valea de la palat!
  • 0 (0 voturi)    
    cedam ? (Joi, 7 iunie 2007, 11:48)

    gtrhrerg [anonim]

    Pana cand vom mai plati cele mai mari preturi din Europa la masini (bune - Citroen), la mancare (proasta - ca aia buna pleaca la export si profitul in buzunarele baronilor locali) si vom incalca reglementari UE la modul la care se face in prezent de acesti martzafoi pe post de GUVERN ?

    Pana cand va veti mai bate joc de noi ?


    ANTICIPATEEEEE & UNINOMINALEEE - mama voastra de hoti !


    p.s. eu stiu ca voi stiti ca noi suntem prosti - dar nu mizati pe aceste aspecte pe termen lung
  • 0 (0 voturi)    
    NU poate fi adevarat! (Joi, 7 iunie 2007, 11:49)

    dan [anonim]

    Hotnews, aceasta scrisoare nu poate fi autentica! Daca as presupune ca ati verificat-o din 3 surse si este autentica, atunci va sugerez sa o returnati proprietarului pentru a-si corecta exprimarile. Nu puteti posta public o asemenea scrisoare - chiar daca vine de la un individ care vremelnic ocupa functii publice inalte. Chiar va rog frumos, trimiteti-o inapoi!
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Joi, 7 iunie 2007, 11:51)

    sile [anonim]

    Criza pe care a declansat-o Basescu? S-a suspendat Basescu singur si noi nu stim? S-a asezat in usa guvernului si n-a lasat ministri sa intre sa-si faca treaba?
  • 0 (0 voturi)    
    accelereaza (Joi, 7 iunie 2007, 11:53)

    vasile [anonim]

    Tariceane...mergi la cumparaturi in supermarket cu motocicleta si copii, fura si un telefon mobil eventual, da' nu uita ceea ce trebuie, lasa PD-ul fara fonduri guvernamentale, ridiculizeaza-l pe Basescu si trompetele-ecou ale lui (Boc, Videanu, Blaga), pune alegerile euro cand nu se asteapta nimeni, amana celelalte alegeri cu 6 luni (drept constitutional!), lasa democratii PD+PLD+PSD sa refaca FSN...
  • 0 (0 voturi)    
    Tupeu de borfas (Joi, 7 iunie 2007, 11:54)

    cc [anonim]

    hahahahaha
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil....... (Joi, 7 iunie 2007, 11:54)

    macchiavelli [anonim]

    Premierul Romaniei a ales o exprimare MAFIOATA! numai in Cosa Nostra se pune problema in acest fel...
    PS. daca e asa mandru de performantele PNL de ce nu explica si faptul ca PNL e in cadere libera in increderea populatiei ?! si cum nu ar fi...cu avocatzelul de 31 de ani la Justitie, ing in constructii la aceasi varsta min invatamantului, nicolaescu la sanatate, nicolai cu nepoata in parlament, orban la transporturi, Remes agricultorul si securistul Melescanu facand declaratii de dragoste Rusiei. chiar asa: cum dreaq sa n apreciezi eforturile pe care le face PNL ????????????
  • 0 (0 voturi)    
    TUPEU cit cuprinde ! (Joi, 7 iunie 2007, 11:55)

    x1 [anonim]

    Dar eu cred ca basescu nici nu l-a invitat la discutii!
    s-a bagat singur in seama!

    ce scrisoare de doi bani. Asa se face politica? povestind ce spui copilului tau?
    PNL-ul s-a dus pe tobogan in jos, in groapa de gunoi a istoriei.
  • 0 (0 voturi)    
    O scrisoare jenanta (Joi, 7 iunie 2007, 11:55)

    Zenobiu [anonim]

    Este o scrisoare jenanta. Omul acesta are un electorat minuscul in spate, guvernul lui "se bucura" de cam 20% sustinere parlamentara pe fata, dar el continua sa-si dea ifose de parca ar fi fost ales prim ministru pe viata. Nimeni nu mai poate trai astazi fara Calin Popescu Tariceanu prim ministru, daca ar disparea din peisaj , s-ar produce desigur un dezastru national.
    Dupa atatea minciuni exprimate cu nonsalanta, o sa ajunga sa creada si el ca guvernarea Tariceanu a fost cea mai buna nu doar de dupa '89, ci din intreaga istorie a Romaniei. Bratienii erau niste mici copii in comparatie cu meritele sale. E comic, daca n-ar avea parfum de drama autentica, care din pacate nu este cea a primului ministru, ci a intregii noastre tari, care asteapta altceva de la cei ce s-au cocotat in varful piramidei.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine rusofilului (Joi, 7 iunie 2007, 11:58)

    Radu E, Geneva [anonim]

    In orice tara democratica un guvern care a pierdut cu 75% o votare de o asemenea importanta si-ar fi dat automat demisia. In Romania dimpotriva, nerusinata gasca din jurul lui Tariceanu continua sa tina cu dintii de scaune pentru a putea servi mai bine pe Patriciu, Fenechiu si alti imogatiti peste noapte. Cu nerusinarea care-i caracterizeaza pretind ca servesc poporul roman!! Ar fi in stare sa aduca si trupele rusesti, sa tradeze aliatii occidentali pe care ni i-am facut cu atata dificultate, numai sa ramana la palatul Victoria. Cum isi permite acest premier, care pretinde ca respecta institutiile statului sa se adreseze in acest fel Presedintelui Romaniei, indiferent cone ar fi el? Jos acest guvern catastrofal care merge din gafa in gafa! Jos rusofilii!
  • 0 (0 voturi)    
    Taricene - Hai PA (Joi, 7 iunie 2007, 12:01)

    Nelu [anonim]

    Sa mai scrii si tu cate o carte ca Nastase sa mai auzim de tine. O sa ne fie dor de tine. Sper ca te-ai prins ca glumeam. Salutare la ala micu.
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr 8 (Joi, 7 iunie 2007, 12:01)

    mdeah [anonim]

    dar cand basescu a facut-o pe ziariasta "pasarica" si "tiganca imputita" nu e tot o obraznicie?
  • 0 (0 voturi)    
    cantec de lebada (Joi, 7 iunie 2007, 12:03)

    Cata [anonim]

    Asta e cantecul de lebada al lui Tariceanu.
    Bye bye my friend.
    O sa itzi ia o vreme sa te obisnuiesti fara scaun, mai ales ca odata cu scaunul o sa pirzi si sefia in partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Mama ce i-a tras-o !!! (Joi, 7 iunie 2007, 12:05)

    Elena Budrea [anonim]

    Scurt , la obiect si rafinat.
    Si ce real i-a zis-o in fata...sa o priceapa si daca e pe doua carari...aaa...valuri.
    Nu imi vine sa cred ce frumos si diplomatic i-a tras-o : Basescu matrozu' devenit "baietzica" al lui tariceanu.
    E tare dom'le, orice s-ar spune.
  • 0 (0 voturi)    
    vai.... (Joi, 7 iunie 2007, 12:05)

    casillas [anonim]

    ...de tara unde un basescu, un tariceanu,un vadim, un patriciu,un voiculescu,un marko bela,un psd mai pot face macar UN adept! si-nca atatia incat sa se mai agite si sa starneasca pasiuni pe forumuri! ne meritam soarta, ne meritam liderii si ei ne merita pe noi!
    ps:intentionat n-am scris numele proprii cu majuscule, pt ca legumele putrezite sunt substantive comune!
  • 0 (0 voturi)    
    procente minus (Joi, 7 iunie 2007, 12:08)

    anton iorga [anonim]

    Dupa scrisoarea asta cred ca PNL a mai picat 5-10 procente in sondaje. Ma intreb oare daca nu chiar base il plateste pe omul asta sa faca rau peneleului.
  • 0 (0 voturi)    
    mesajele pe hotnews (Joi, 7 iunie 2007, 12:10)

    keepyoursanity [anonim]

    offtopic
    uneori am impresia ca mesajele postate de catre adminul hotnews sunt generate automat de cotroceni si transmise direct pe site.

    altfel mi-e greu sa cred ca exista atatea ineptii postate sub diferite nickuri insa la fel de goale de continut.

    ontopic

    mesajul lui Tariceanu e un mesaj de bun simt catre un mitocan.
  • 0 (0 voturi)    
    Desteapta-te romane! (Joi, 7 iunie 2007, 12:11)

    spider [anonim]

    Ceea ce se intampla este o uzurpare fatzisa a Guvernului, de catre un reprezentant al statului, aflat intamplator chiar in fruntea ierarhiei. Nici macar nu se mai salveaza aparentele, se lucreaza pe fatza. Desi Presedintele nu are drepturi constitutionale, toti, sau aproape totzi, pun botul intr-un fel sau altul, in loc sa denunte aceste actiuni total anticonstitutionale. Ce este mai grav este ca aceste actiuni se desfasoara sub bagheta unor ambasadori cu staif, dupa retete probate prin America Latina. Multi se amagesc ca suntem in democratie, integrati in NATO si UE. Aiurea... suntem la mana unor forte obscure ce doresc sa-si faca mendrele pe aici pe la noi, mai ales ca au vazut ca se poate. Avem o clasa politica de mamaliga, moale si oportunista. Regret ca Tariceanu, desi ca P.M. este poate cel mai eficient, serios si onest om, ca om politic este sfatuit rau si nu reactioneaza pe masura la ce se intampla. Total gresit, deoarece este vorba de o manipulare grosolana si oamenii inghit minciunile celor mai galagiosi. Cu Constitutia in mana, Tariceanu ar trebui sa denunte zilnic si sa explice oamenilor simpli realizarile Guvernului, in contrast cu intrigile murdare si uzurparile altora. Sa demonstreze magariile de care se ocupa unii si sa avertizeze opinia publica ce ne asteapta. Si mai ales sa avertizeze si clasa politica de mamaligari ce se poate intampla dupa caderea Guvernului.

    Aceasta scrisoare deschisa este un pas decisiv in directia asteptata de multi. Bravo, Tariceanu!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine celor care au scris (Joi, 7 iunie 2007, 12:11)

    Adevarul [anonim]

    Totusi nu scrie nimeni despre firma care a scris acest gunoi de mesaj?
    Adica FIRST ONE COMMUNICATION , mai precis acel Dan, ce rusine pe Tariceanu, nu stiu nici sa scrie si lasa pe toti habarnistii sa ii scrie mesaje de 2 lei spre presedintie.
    Rusine FIRST ONE COMMUNICATION, asta nu e mod de a scrie un mesaj la presedintele Romaniei, sau ei nu prea dau 2 lei oricum pe tara asta. Sa mearga inapoi la ei in Israel si sa-i ia si pe jegosii din firma de aici, daca asa porcarii scriu spre presedentia tarii.
    Nu ne respecta pe noi, daca trimit mesaje oficiale cu astfel de limbaj de clasa a 2-a.
    Incep sa cred tot mai mult ca 2 meserii le poate face oricin ein tara asta, trebuie doar nesimtire si lipsa de inhibitii: prostitutie si ziaristica.
    La ce se scrie acum mai bine se desfiinta 50% din presa.
    Pe prostituate le inteleg mai mult, multe nu au alta sursa de venit, dar pe pigmei astia nesimtiti de prin tot felul de trusturi fantoma as prefera sa-i vad traind inainte de 89', macar atunci cine avea curaj sa scrie ceva contra regimului scria adevaruri, si folosea un ton civilizat, atunci erau intelectuali, acum ziaristii sunt mai rau decat dealerii de droguri, sunt cea mai joasa cloaca a acestei societatii romanesti din anul de gratie 2007.
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Joi, 7 iunie 2007, 12:13)

    edmond [anonim]

    a spus exact ceea ce trebuie. o scrisoare de bun simt, in care se sune adevarul despre disperarea unui aventurier politic dornic de putere absoluta. basescu din 2004 pana acum vrea numai alegeri, scandal, manipulare si putere. sper ca oamenii normali din tara asta sa nu acepte jocul lui basescu. nu vreau guvern cu nuti udrea si boc!
  • 0 (0 voturi)    
    cand vezi omul (Joi, 7 iunie 2007, 12:14)

    muciinceai [anonim]

    L-am vazut toti pe nea Nicu in 89 asa cum era de fapt si ne-am crucit cum de un om ca el a putut sa ne conduca atatia ani. Acum il vedem pe Tariceanu asa cum e el de fapt si ne crucim cum de un om ca el ne-a putut conduce ...
    Uninominalul e solutia, simpla.
    PS. pe Basescu il vedem mereu cum e el de fapt si odata ce il votam inseamna ca e OK
  • 0 (0 voturi)    
    hahahaha! (Joi, 7 iunie 2007, 12:16)

    mishooo [anonim]

    da mitocaniile lui basescu?
  • 0 (0 voturi)    
    what the f***!!! (Joi, 7 iunie 2007, 12:17)

    john7 [anonim]

    Welcome to tariceanu vax!
    What the f*** is this guy doing up there? Ar trebui sa-l ia cineva de ureche si sa-l bage la cutie. A scapat rau de tot pe camp. Bai liberalilor, unde l-ati gasit bre pe asta? Asta e o forma de sinucidere politica a PNL-ului. Masochismul in politica e indecent. Practicati-l acasa, baieti!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum indrazneshti .......??? (Joi, 7 iunie 2007, 12:17)

    noodles [anonim]

    Bai da nu mai ai pic de rusine?Pic de moralitate?Nu imi vine sa cred ca a putut redacta asa ceva. Asta e sentinta la moarte...Sentinta la sinucidere.
    Sper sa fie Base cel ce iti unge funia....cat mai repede.Dispari motociclene, tu si nicolaii tai.
  • 0 (0 voturi)    
    pt @21 (Joi, 7 iunie 2007, 12:18)

    Bender [anonim]

    Diferenta este ca la Tariceanu este badaranie si prostie cu premeditare.
  • 0 (0 voturi)    
    Calin File din Poveste (Joi, 7 iunie 2007, 12:21)

    Dan [anonim]

    jenant spun asta ca un votant consecvent al PNL din 1990 incoace.Ma surprinde foarte mult cum acest om nu aminteste deloc de electoratul PNL acela care voteaza de anii bun acest partid .Deci dupa ce a aminat alegerile parlamentare si s-a dat cu comunistii tovarasului Iliescu obtinind o infringere zdrobitoare acum el vrea sa guverneze cu sustinere de 15%.Pai sa guverneze frate cu tovarasii din PSD daca vrea sa ia la parlamentare si la viitoarele alegeri 2%.Facem ceva pe cresterea lui economica de care ne tot vorbeste ,vreau sa vad infrastructura,vreau sa vad democratie,vreau sa vad curatenie in clasa politica,vreau sa vad justitie corecta,vreau sa vad putina civilizatie in tara asta si apoi vorbim de nivel de trai,crestere economica etc.AMR-ul tau este in scadere mai draga tovarase Tariceanu
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred ca ... (Joi, 7 iunie 2007, 12:29)

    Marse [anonim]

    .. este o simpla mitocanie. Scrisoarea este bine elaborata, si gandita de persoane cu experientza. Consilierii aceia cu "stein" in coada s-au lamurit ca singura solutie de a-l distruge pe Traian Basescu este sa-l faci sa se distruga singur. Asa cum au aratat recentele episoade cu "demisia in 5 minute" ori "pasarica - tziganca imputzita", presedintele poate fi facut cedeze nervos pe fond emotional intens. Respectiv, acum miza este sa-l faca pe Base sa urle "Vreau capul motociclistului cu orice pretz !" si sa fie de acord cu cedari enorme in favoarea PSD (cum ar fi postul de premier pt Prostanac). Aceasta ar fi pentru el o veritabila sinucidere politica si, repet, este singura sansa coalitiei prezidentiale: sa-l manipuleze nervos, impingandu-l spre suicid.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Presedintele Vacaroiu! (Joi, 7 iunie 2007, 12:34)

    io [anonim]

    ....mda....era cel mai bun! base si tari sunt doi "baeti dastepti" iar cei care-i sustin/injura nisce "fraeri" care nu au ce face! Concluzia: Vacaroiu reales!
  • 0 (0 voturi)    
    eleganta??????? (Joi, 7 iunie 2007, 12:41)

    micsunica [anonim]

    Mie imi pare de un infantilism aproape grotesc. Brrrr.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 21 (Joi, 7 iunie 2007, 12:44)

    Ap [anonim]

    {quote}
    dar cand basescu a facut-o pe ziariasta "pasarica" si "tiganca imputita" nu e tot o obraznicie?
    {quote}

    - jurnalista respectiva este o "pasarica" si o "imputita" .... si tot ce este posibil sa faca parte din etnia respectiva
    - remarca a fost facuta in intimitatea masinii personale, nu intr-o scrisoare publica
    - "pasarica" respectiva nu era presedintele romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    Desteapta-te, romane! (Joi, 7 iunie 2007, 12:48)

    spider [anonim]

    Ceea ce se intampla este o uzurpare fatzisa a Guvernului, de catre un reprezentant al statului, aflat intamplator chiar in fruntea ierarhiei. Nici macar nu se mai salveaza aparentele, se lucreaza pe fatza. Desi Presedintele nu are drepturi constitutionale, toti, sau aproape totzi, pun botul intr-un fel sau altul, in loc sa denunte aceste actiuni total anticonstitutionale. Ce este mai grav este ca aceste actiuni se desfasoara sub bagheta unor ambasadori cu staif, dupa retete probate prin America Latina. Multi se amagesc ca suntem in democratie, integrati in NATO si UE. Aiurea... suntem la mana unor forte obscure ce doresc sa-si faca mendrele pe aici pe la noi, mai ales ca au vazut ca se poate. Avem o clasa politica de mamaliga, moale si oportunista. Regret ca Tariceanu, desi ca P.M. este poate cel mai eficient, serios si onest om, ca om politic este sfatuit rau si nu reactioneaza pe masura la ce se intampla. Total gresit, deoarece este vorba de o manipulare grosolana si oamenii inghit minciunile celor mai galagiosi. Cu Constitutia in mana, Tariceanu ar trebui sa denunte zilnic si sa explice oamenilor simpli realizarile Guvernului, in contrast cu intrigile murdare si uzurparile altora. Sa demonstreze magariile de care se ocupa unii si sa avertizeze opinia publica ce ne asteapta. Si mai ales sa avertizeze si clasa politica de mamaligari ce se poate intampla dupa caderea Guvernului.

    Aceasta scrisoare deschisa este un pas decisiv in directia asteptata de multi. Bravo, Tariceanu!
  • 0 (0 voturi)    
    tragedie (Joi, 7 iunie 2007, 12:49)

    simion [anonim]

    Tragedia nu este ca pleaca Tariceanu. La urma urmei nu e decat un premier si un guvern. Daca nu e bun (desi am oarecare indoieli ca in doua luni s-a putut constata asta) atunci trebuie dat jos. Regulile democratiei spun ca o motiune de cenzura poate rezolva lesne situatia asta. Nu tine de guvern daca sta sau pleaca. Tine de parlament .
    Tragedia este ca ramanem cu Basescu.
    Sper ca va veti aminti ce ati spus acum despre guvernul Tariceanu in situatia in care si guvernele viitoare vor ajunge in aceeasi situatie. Si vor ajunge in mod sigur.
    Sunt atat de multe probleme de rezolvat in Romania incat vor cadea nu unul ci cateva guverne bune pana cand acestea se vor rezolva. Timp in care cresterile in sondaje vor fi contabilizate nemeritat in buzunarul presedintelui Basescu.
    Astept cu interes sa vad PD la guvernare impreuna cu oligarhiile si cu mogulii lor cu tot.
  • 0 (0 voturi)    
    simtire liberala (Joi, 7 iunie 2007, 12:50)

    Kype [anonim]

    Cu ce v-a vrajit Basescu de ii luati atat de violent apararea si tot atat de violent dati in Tariceanu?
    Sunt un liberal care am votat NU la referendum doar pentru ca nu puteam fi in aceeasi barca cu Iliescu si Vadim. Nu se poate sa nu observati ca dupa ce a distrus Conventia si in special PNTCD, acum tinteste si in liberali si pentru o razbunare personala impotriva lui Patriciu a pus pe jar o tara intreaga. Practic distruge "dreapta" si a trimis tara in mainile PSD-ului.
    De gandit pentru cei de aici "tari in gura", care in scris se cam impiedica in gramatica...
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie mare pe rolul de Prostanac (Joi, 7 iunie 2007, 12:51)

    Alex [anonim]

    Cu batul de la MOP bagat in fund, ametit de atata tavaleala si sters pe jos, Tariceanu nu se lasa, insa. Se pretinde performant, dar uita ca fara banii romanilor din afara, din investitiile straine si din privatizari, nu-i mai ramanea sa se laude decat cu cresterea economica a lui Patriciu, Voiculescu etc.. Tupeul lui Tariceanu este identic cu al oricarui specimen din Mafia PSD, indiferent de treapta ierarhica pe care se afla : stapan sau sluga, asa, ca el.
    Cu fiecare vorba pe care o spune, Tariceanu se sinucide, in mod repetat. Nu-l mai poate salva nimeni. Specia lui politica se stinge, iata, in direct, iar istoria va consemna, cu zambetul pe buze, sfarsitul acestor mutanti. Amintirile unor Tariceanu, Geoana, Iliescu, Voiculescu, Paunescu, Corlatean, Serban, Orban , Antonescu, Vadim, Funar (si restul) ne vor privi, monstruos, dintr-un borcan cu alcool, atent etichetat. Aflat chiar langa vestitul borcan pe care scrie "Cu batul de la MOP bagat in fund, ametit de atata tavaleala si sters pe jos, Tariceanu nu se lasa, insa. Se pretinde performant, dar uita ca fara banii romanilor din afara, din investitiile straine si din privatizari, nu-i mai ramanea sa se laude decat cu cresterea economica a lui Patriciu, Voiculescu etc.. Tupeul lui Tariceanu este identic cu al oricarui specimen din Mafia PSD, indiferent de treapta ierarhica pe care se afla : stapan sau sluga, asa, ca el.
    Cu fiecare vorba pe care o spune, Tariceanu se sinucide, in mod repetat. Nu-l mai poate salva nimeni. Specia lui politica se stinge, iata, in direct, iar istoria va consemna, cu zambetul pe buze, sfarsitul acestor mutanti. Amintirile unor Tariceanu, Geoana, Iliescu, Voiculescu, Paunescu, Corlatean, Serban, Orban , Antonescu, Vadim, Funar (si restul) ne vor privi, monstruos, dintr-un borcan cu alcool, atent etichetat. Aflat chiar langa vestitul borcan pe care scrie "TERENTE".
    ".
  • 0 (0 voturi)    
    Fara comentarii (Joi, 7 iunie 2007, 12:53)

    Bogdan [anonim]

    Elegnta impotriva mitocaniei. In rest, numai de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO Tariceanu!!!! (Joi, 7 iunie 2007, 12:53)

    Asa DA!!! [anonim]

    Stiu ca altii sunt obisnuiti cu alte texte, gen "tiganca imputita", "gaozar", etc , altfel nu-mi explic (vorba vine) reactia unora la scrisoarea de bun simt al lui Tariceanu. Sper ca PNL sa reziste pana la capat si sa nu faca jocurile mitocanilor. Personal, m-am saturat de mahalaua politica din RO, condusa dibaci de la Cotroceni.
  • 0 (0 voturi)    
    Gluma buna (Joi, 7 iunie 2007, 12:53)

    Adrian [anonim]

    Scrisoarea asta chiar mi-a descretit fruntea.
    E cel mai bun banc pe ziua de azi ( de fapt al saptamanii ... )
    Pt Hotnews propun mutarea scisorii la rubrica "Bancul zilei"
    E super tare !
  • 0 (0 voturi)    
    Cine vorbeste (Joi, 7 iunie 2007, 12:57)

    Citroen [anonim]

    Omu asta(Petroliceanu) cred ca a intrecut orice masura de bun simt
  • 0 (0 voturi)    
    ASA DA! (Joi, 7 iunie 2007, 13:01)

    dixit [anonim]

    Eleganta si dimplomatie contra mitocanie si imbecalizare! Asadar "baietzica" dom' Presedinte stati in banca DVS!
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Joi, 7 iunie 2007, 13:03)

    taxa auto [anonim]

    Esti penibil Taricene!
    pentru nr.34 fac pariu ca te cheama Crin :))
  • 0 (0 voturi)    
    @Marse (29) (Joi, 7 iunie 2007, 13:09)

    olandezu [anonim]

    "cedari enorme in favoarea PSD" e dispus sa faca si a facut PNL.Vezi incercarea de a-l revoca din functie pe Tulus, cel mai batator la ochi exemplu.
    Marinarul e cam mitocan, e drept. Se pare insa ca din pacate e nevoie sa fi mitocan in politica romaneasca. Cu obraz subtire nu ajungi nicaieri. Te acopera maimute urlatoare de gen Vadim, Crin si restul gastii.
    Adevarul este "viata politica romaneasca a fost marcata de haos si instabilitate" cum zice Tariceanu. Si este inca. Cauza este deschiderea la gura a lui Basescu in a vorbi despre coruptie, legi facute la comanda etc.
    O alta cauza este incapatanarea lui Tariceanu de a se agata de scaun. Sustinere in parlament nu are. Orice vrea sa faca, trebuie acceptat de PSD, deci nu are cum trece proiecte de legi liberale. Ce rost are sa ramana acolo unde este? Nu ar fi normal sa se defineasca o majoritate parlamentara clara care sustine guvernul, oricare ar fi el? De ce trebuie neaparat sa fie Tariceanu acolo?!
  • 0 (0 voturi)    
    vorba multa...fapte putine (Joi, 7 iunie 2007, 13:14)

    mihai007 [anonim]

    De cand a venit guvernul lui Tariceanu eu, salariat, simt o imbunatatire a nivelului de trai.

    Dar recunosc ca si Basescu mi-a "adus" ceva .... A adus divertismentul gen Vacanta Mare in buletinele de stiri si dezbateri maneliste in talk-show-uri.

    Este adevarat ca amatorii de manele si Vacanta Mare sunt majoritari in Romania.... iar regula democratiei "votul majoritatii" trebuie respectata.

    Prin urmare .... n-avem prea multe sanse sa intram in rand cu europenii mai civilizati. Deh, asta e, vom ramane tot la periferie.
  • 0 (0 voturi)    
    Dan de la First One Communication (Joi, 7 iunie 2007, 13:15)

    Communicator [anonim]

    Uitati-va in Properties-ul fisierului .doc cu "scrisoarea"! Autorul documentului este Dan de la Dan de la First One Communication, semnatura de la sfarsitul "scrisorii" este a lui "Taricean". Cine-i Dan, al cui este baietelu', al cui este Taricean?
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeli (Joi, 7 iunie 2007, 13:15)

    aly [anonim]

    1.Cel mai injositor lucru este acela de a pune la inaintare oamenii.

    "suntem intr-o perioada in care interesele oamenilor ar trebui puse inaintea intereselor politice"

    Sa auzi aceste cuvinte din gura unui om politic. Ma face sa zambesc acest lucru

    Cum ar fii sa il auzi pe Lucifer zicand: "Omenirea este la raspantie de drumuri, ii trebuie un adevarat conducator"

    2."depasirea unei crize politice pe care tot dumneavoastra ati declansat-o"
    cine pe cine aici ?
    auzi gluma buna aici... Chiar daca vorbesc in favoarea presedintelui sa stiti ca eu nu aleg binele absolut ci aleg raul cel mai bun.
    Dupa ce ca partidele au propus demiterea presedintelui , tot presedintele a produs criza politica nu ???
    Dar ce sa faca si partidele , cand te simti cu musca pe caciula reactionezi, ajungi chiar sa vrei sa il dai jos pe presedinte...

    3.viata politica romaneasca a fost marcata de haos.

    Haos pentru cei ce pierd desigur
    Nu veti auzi cuvinte optimiste din partea celor ce se duc la fund scuzati-mi limbajul

    In rest ce sa mai zic...
    Toate cele bune echipei hotnews.ro fara astfel de surse lumea ar fi in haos metaforic vorbind , la propriu am fi la pamant
  • 0 (0 voturi)    
    macovei (Joi, 7 iunie 2007, 13:18)

    jean [anonim]

    eu daca as fi pnl-ist, psd-ist ... as lasa un guvern pd - monica macovei .... si l-as lasa sa mearga pana-n alegeri
  • 0 (0 voturi)    
    Asumeanu aflat in treaba ...intreaba si tot Raspundeanu raspunde. (Joi, 7 iunie 2007, 13:18)

    Poetul prozaic [anonim]

    Papagal cu motzul cretz,
    Repeta ca-i natafletz,
    El se jura ca nu fura
    Din cioc vreo injuratura,

    Le-a pastrat in cap pe toate
    Ca acum, pe etalate,
    Sa vedem inca odata,
    Raspunderea asumata

    Fara nicio actiune
    De retragere, pe bune,
    Din contra, mai trage-o runda
    Si se-apuca sa raspunda,

    Pubertar si cu tupeu
    Tot el tipa teleleu,
    Ca-i un exemplu ...de fleanca
    Ce nu vrea sa stea in banca.


    Scrisoarea si iesirile publice de astazi ale lui Asumeanu Raspundeanu sunt dovezile clare ale pastrarii acelorasi cauze si efecte, aceleasi amenintari tulburatoare pentru linistea stabilitatii, interminabile contestari anti-demo... si incalcari anti-consti... la adresa presedintelui, acum repetate in dispretul electoratului sfidat pentru ca nu a stiut sa stea in banca lui. Cine poate continua sa mearga pe asa o mana moarta nu are decat sa inteleaga tardiv cacialmaua si pierderea de timp.

    La starea lui (in banca) civila jalnica :
    -Numitul Asumeanu Raspundeanu, de buna voie si nesilit de nimeni, in concubinajul stabilitatii prostittionale le mai iei odata in brate pe renumitele Suspendarea si Demiterea ?
    Poti pupa, in ...curand, miresele. La mai multe ...banci, de date !









    Striga replay in prostie
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu (Joi, 7 iunie 2007, 13:23)

    mariana [anonim]

    Nu sunt nici o sustinatoare inversunata a vreunui partid politic sau a vreunui politician.Dar, cea ce se intampla azi in politica si presa, depaseste orice limita a bunului simt.Sunt niste mincinosi, lipsiti de scrupule , carora le place mitocania,lipsa de verticalitate in declaratii , barfa , "rufele murdare" spalate la TV, sa se balaceasca in noroi , numai sa dovedeasca ca unul are ultimul cuvant de spus , indiferent de ce pret plateste poporul.NU VOM INTRA IN UE NICI PESTE 100 DE ANI .CRED CA UE ESTE INGROZITA DE "BUNA NOATRA"CRESTERE SI DE DORINTA NOASTRA DE A MUNCI.STAM NUMAI CU MANA INTINSA SI CU MINCIUNA AMBALATA IN FOITA DE AUR!!!!!Probabil ca, conf. mentalitatii pur romanesti, suntem convinsi ca vom "converti" UE la "stilul"nostru de munca si ca va face ce si cum vrem noi. MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN!
    Basescu si PD-ul are voie sa faca si sa spuna orice , pentru ca exista totdeauna niste "romani"+ niste ziaristi atotsiutori ,care le gasesc o scuza sau o justificare.Ceilalti , inclusiv Tariceanu , orice-ar spune sau face sunt : ori "comunisti", ori "p.s.d-isti",ori extremisti, ori "oligarhi",ETC.
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce ne-am ales! (Joi, 7 iunie 2007, 13:27)

    ictin [anonim]

    Si cand ma gandesc ca trebuie sa il mai suportam inca 2 ani pe individul asta ma apuca dorul de emigrare. Dupa ce a amanat alegerile parlamentare pt. a incerca sa il dea jos pe Basescu si a incalcat dreptul constitutional la vot a mai multor romanii punand referendumul sambata, dupa ce nici macar nu a avut bunul simt sa respecte decizia electoratului si sa isi dea demisia, acum nu numai ca sfideaza instituatia prezidentiala, dar sfideaza si 75% dintre romani spunand-ule practic sa stea in banca lor. Cred ca tariceanu are mai multe probleme psihice decat Vadim, din moment ce se considera un personaj mesianic (dupa cum reise din textul scrisorii). Pana la urma PNL-ul isi merita soarta. A fost un partid istoric, membrii lui au luptat impotriva comunismului, dar sustinand un asemnea personaj(cred ca ar fi putut sa il inlature) si actiunile lui absurde, acum nu este cu nimic mai bun decat PCR. Este credinta mea ca tariceanu va face orice rau posibil pt. a ramane in functie si in 2 ani de zile ne va condamna pe toti daca nu o sa se intample o minue.
  • 0 (0 voturi)    
    scrisorica, carevasazica (Joi, 7 iunie 2007, 13:29)

    bonyes [anonim]

    pariem ca dupa ce ia trinta cu prim-ministrul lu' peste, il lasa si a 4-a nevasta? aud?
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca i-a luat Dumnezeu mintile lui Tariceanu... (Joi, 7 iunie 2007, 13:30)

    andreea [anonim]

    Cum isi permite sa trimita o astfel de scrisoare catre Presedintele statului??? In cazul in care a uitat este Prim ministru si nu se poate comporta ca la scoala generala cand se supara pe colegul de banca...
    Ei, am trait s-o aud si pe asta...
  • 0 (0 voturi)    
    slabiceanu (Joi, 7 iunie 2007, 13:34)

    johny [anonim]

    io nu stiu cum vine treaba cu criza politica declansata de Base?... Adica el il suspenda si pe urma zice ca tot Base a declansat criza??? cum naiba??...

    Ce legatura are Slabiceanu cu interesele Romanilor? Ca nici macar Hoteluri nu ne-a facut pana acum!!! Iar daca economia merge bine asta se datoreaza in mare parte capsunarilor pe care el nu i-a lasat sa voteze....

    Ce nenorocita e si politica asta frate... te transforma din on in gunoi nevertebrat fara sa-ti dai seama poate....
  • 0 (0 voturi)    
    Pt 42 (Joi, 7 iunie 2007, 13:35)

    ionion [anonim]

    Dan Andronic ??? Deci avem o lupta intre experti?!!!!!!!
    Aceasta scrisoare nu are scuza stresului (vezi tiganca..) este creata atent si cumpanita de experti in comunicare si are un scop precis in a crea ilaritate si a manipula "poporul"
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 7 iunie 2007, 13:37)

    ionion [anonim]

    FIRST ONE COMMUNICATION va prelua portofoliul de clienti al One Communication si il va dezvolta prin aportul celor doua agentii din SUA si Israel. Conducerea FIRST ONE COMMUNICATION va fi asigurata, alaturi de Dan Andronic, presedintele actual al companiei, de Shimon Sheves, Tal Silberstein si Gil Birger, consultanti internationali cu o vasta experienta in domeniul relatiilor publice.
    Oferta de servicii prezentata de FIRST ONE COMMUNICATION cuprinde: strategii de comunicare si de imagine, managementul crizelor de imagine, strategii si actiuni de repozitionare, gestionarea relatiilor cu media, promovarea relatiilor in mediul economic si politic, asistenta permanenta in probleme de comunicare.
  • 0 (0 voturi)    
    superman si super guvernul lui (Joi, 7 iunie 2007, 13:40)

    aadriana [anonim]

    Putina demnitate nu v-ar strica ! Macar in al 12-lea ceas, domnilor MINI-stri !
  • 0 (0 voturi)    
    - (Joi, 7 iunie 2007, 13:42)

    cineva [anonim]

    mi se pare jenanta atitudinea unora dintre voi,
    tariceanu are o exprimare nasoala... ce sa zic...
    da basescu "tiganca imputita" ce sa mai zic?????
  • 0 (0 voturi)    
    Un Taricean...se legana... (Joi, 7 iunie 2007, 13:43)

    Alex [anonim]

    Cu batul de la MOP bagat in fund, ametit de atata tavaleala si sters pe jos, Tariceanu nu se lasa, insa. Se pretinde performant, dar uita ca fara banii romanilor din afara, din investitiile straine si din privatizari, nu-i mai ramanea sa se laude decat cu cresterea economica a lui Patriciu, Voiculescu etc.. Tupeul lui Tariceanu este identic cu al oricarui specimen din Mafia PSD, indiferent de treapta ierarhica pe care se afla : stapan sau sluga, asa, ca el.
    Cu fiecare vorba pe care o spune, Tariceanu se sinucide, in mod repetat. Nu-l mai poate salva nimeni. Specia lui politica se stinge, iata, in direct, iar istoria va consemna, cu zambetul pe buze, sfarsitul acestor mutanti. Amintirile unor Tariceanu, Geoana, Iliescu, Voiculescu, Paunescu, Corlatean, Serban, Orban , Antonescu, Vadim, Funar (si restul) ne vor privi, monstruos, dintr-un borcan cu alcool, atent etichetat. Aflat chiar langa vestitul borcan pe care scrie "TERENTE".
  • 0 (0 voturi)    
    Alternativa (Joi, 7 iunie 2007, 13:45)

    Babacloanta [anonim]

    Daca nu va place Taricelu, stati asa ca acus acus vine Prostanacu...
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu jigneste 6.000.000 de romani, ALEGEREA LOR si (Joi, 7 iunie 2007, 13:46)

    Allie [anonim]

    eforturile presedintelui de a scoate tara din criza politica.

    Acest papagal care nu a fost si nu va mai fi votat vreodata in viata lui,

    a jignit cu aceasta replica OPTIUNEA a 6.000.000 de romani.

    Au mai fost si altii mitocani, dar sa spui: "ai grija cum te porti" unui presedinte la nici macar o luna dupa ce a fost re-confirmat prin vot popular, este o JIGNIRE DIRECTA adusa democratiei si populatiei Romaniei.

    Care este de acum inainte diferenta dintre VC Tudor si tariceanu ?
    daca PSD si PNL vor ramane asociate cu acest personaj - eu cred ca din acest moment si-au stabilit cu electoratul o relatie de adversitate directa si manifesta.

    Nu stiu unde va duce asta ...
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 7 iunie 2007, 13:48)

    Bernhard Emy [anonim]

    Culmea nesimtirii, dupa toate stricaciunile pe care le-au produs, sa acuzi presedintele, cum ca el ar fi vinovat pt. ele. In los sa-i spui electoratului spui multam' fain ca ma lasati sa mai ling putin la osul puterii, chiar daca nu merit sa fiu aici, latri catre cel care are sprijinul poporului. Mai oameni buni, oare chiar asa de rau am ajuns? Ne trebuie inc-o revolutie (adevarata de data asta) ca sa scapam de toate gunoaiele gen Tariceanu?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa-i faci, bizonul nu gusta eleganta (Joi, 7 iunie 2007, 13:48)

    Horea [anonim]

    Bizonul apreciaza injuraturile.
    ...
    Imediat se termina cei 20 de ani anuntati de Brucan.
    Chiar mai trebuie sa stam o tura?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari ! (Joi, 7 iunie 2007, 13:51)

    @Communicator [anonim]

    Excelenta idee sa consulti proprietatile documentului. Intr-adevar, ma bucur ca am intuit bine: scrisoarea este produs de laborator.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce aveti cu mine? (Joi, 7 iunie 2007, 13:54)

    Tariceanu [anonim]

    Am trimis si eu o scrisoare, ce sa fac, papagalii mai si ciripesc, nu pot sa tac ca un peste in acvariu. :))
  • 0 (0 voturi)    
    pricopseala (Joi, 7 iunie 2007, 13:55)

    TG [anonim]

    Nu stiu cum ne-am pricopsit cu un astfel de Prim Ministru !!!
  • 0 (0 voturi)    
    semnatura gresita (Joi, 7 iunie 2007, 13:57)

    sefu [anonim]

    semnatura electronica a prim-ministrului din documentul word e gresita. eroare pnl sau eroare hotnews ?
  • 0 (0 voturi)    
    eu in locul lui Tariceanu (Joi, 7 iunie 2007, 13:58)

    Giminu [anonim]

    Eu in locul lui Tariceanu mi-as da demisia si l-as lasa pe Basescu sa puna prim-ministru pe cine vrea el. Dupa 3 luni o sa vada toata lumea ca Basescu e bun numai de gura, inclusiv aia 6 milioane care au votat "nu" la referendum.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Presedintele Vacaroiu! (Joi, 7 iunie 2007, 13:58)

    io [anonim]

    de ce nu va bateti? e mai simplu! si la nivelul vostru!
    hahalerelor!
  • 0 (0 voturi)    
    lasa-ne,lasa-ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 7 iunie 2007, 14:08)

    mihai [anonim]

    trebuie sa existe o solutie rapida de a scapa tara de aceasta rusine nationala: Papagalii Nostrii Leprosi!!!
  • 0 (0 voturi)    
    axa vest-est (Joi, 7 iunie 2007, 14:14)

    milli [anonim]

    Se vede cu ochiul liber ca nu mai este o batalie intre Basescu si Tariceanu, ci intre americani si rusi. Americanii il vor scos de la guvernare numai pe Tariceanu et &, deoarece e sustinut, prin Patriciu, de rusi. Suspendarea a fost opera lor plus gruparea rusofila din Psd.
    In loc sa plece in urma referendumului, Tariceanu se agata si mai tare de scaun.Oricum, ceva i se pregateste cu "ajutor" american. Si el stie(vezi scena de azi de la motiune), dar isi joaca ultima carte.
  • 0 (0 voturi)    
    pui de fesenisti ... (Joi, 7 iunie 2007, 14:22)

    VDGG [anonim]

    Va recunosc atat de bine pe sustinatorii marinarului ... pui de fesenisti, cei care ii injurau pe oamenii cu plete, barba sau ochelari, admiratori de pe margine ai minerilor, neomanelisti si vajnici patrioti (moarte tiganilor, nu?).
    Urmeaxa evreii, maghairii ... mai vedeti voi, pentru ca dupa ce scapa de Tariceanu, mitocanul de la cotroceni trebuie sa-si gaseasca alta tinta, pentru ca de altceva nu este in stare.
    Cei ce au avut "sansa" sa-l aiba primar, stiu bine despre ce vorbesc
  • 0 (0 voturi)    
    Cine scrie scrisorile... (Joi, 7 iunie 2007, 14:27)

    dan [anonim]

    ''Consilieri de imagine si strategie'' care scriu asemenea scrisori pentru PNL sunt aceiasi pe mana carora a pierdut si PSD-ul alegerile (mai exact guvernarea si presedintia) in 2004. Cum domnilor de la PSD si PNL nu vedeti ca o asemenea 'strategie de imagine' total gresita v-a adus la injumatatirea suportului electoral in numai 2 ani? Eu cred ca Dan Andronic ia bani pe contract de la PSD si PNL , dar de fapt face jocurile lui Basescu (o fi prin intelegere sau prin nestiinta?). Caline, sorry dar tare rau ai luat plasa! Asa se intampla cand oamenii nu pun mana sa-si scrie singuri scrisorile. Macar pentru scrisoarea de demisie sa-ti aloci cateva minute din timpul personal...sunt sigur ca va suna mult mai de bun-simt.
  • 0 (0 voturi)    
    optiunile unui impatimit (Joi, 7 iunie 2007, 14:27)

    cu romania: [anonim]

    Presedintele: cum il avem
    Premierul: cum il avem desi il desconsideram sau Seful opozitiei: cum il subestimam
    Seful opozitiei: cum il subestimam sau Premierul: cum il desconsideram
    In plus: In PD un Berceanu, in PSD un Diaconescu ( dar neaparat reeducat si deprins de moravurile comuniste ale mumiilor milenare)
    Restul: deseuri la groapa istoriei
    Conclusio: prea frumos pentru a se adeveri!
  • 0 (0 voturi)    
    As zice ca liberalii vor ramane in aceeasi transa, prin oficializarea concubinajului cu PSD. (Joi, 7 iunie 2007, 14:27)

    Bascaliosul [anonim]

    Din aceasta bascalie-scrisoare de repetent cu tupeu al amenintarilor rasuflate de mult, se intrevede dispretul fata de electorat al premierului numit si nerevocabil, dispret ce va fi desavarsit prin compromisul suprem : oficializarea relatiei cu PSD pt pastrarea cu orice pret a pozitiei actuale.
    Si PSD-ul e in stare sa continue strategia anti-Beasescu.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtirea nu mai are margini in aceasta biata tara (Joi, 7 iunie 2007, 14:40)

    judex [anonim]

    Constat ca, cititnd cateva postari, adevarat numai cateva, nesimtirea este molipsitoare. Cand poporul elector isi exprima increderea in presedinte cu 75%, iar in cei care au incercat sa-l debarce cu numai 25%, chiar ca trebuie sa dispari, daca mai ai pic de bun simt. Dan Andronic si acolitii sai, actioneaza impotriva intereselor poporului roman, daca nu au observat inca acest aspect si nu vor fi iertati. Nu-i nimic, va veni mai intai prostanacul, daca asa trebuie sa fie. O sa trecem si de asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Hahalera! (Joi, 7 iunie 2007, 14:46)

    Zorbache [anonim]

    L-ai depasit si pe Becali, impostorule! Vezi ca Ioana a luat-o razna! Stai langa nevasta si lasa politica!
  • 0 (0 voturi)    
    mai taricene (Joi, 7 iunie 2007, 14:47)

    alex [anonim]

    tu crezi ca la referendum 6 mil de romani l-au votat pe Basescu ca sa aiba grija ?
    tu crezi ca noi am votat:" bine mai traiane , ramai presedinte , dar poti vorbi putin la parchet pentru primul ministru, sa nu mia fie asa constipat??"
    tu crezi ca asta-i votul nostru?
    esti prost sau ce?
    tu compari un om revalidat de 6 mil de romani cu fii-tu de capitalist original?
    ma, noi muncim pentru banii nostri si de aia l-am votat
    l-am votat sa nu ne mai furi tu cu psd ul tau, cu pc ul tau si cu prostia ta incredibila
    tu ai idee cat de bogati am fi toti daca nu ne-ati mai fura voi , de acolo , fara nici un dram de constiinta?
    apropo: seara, la culcare, tu ii spui lui fii tu sa fie corect, sa fie curajos, sa fie bun, sau il inveti sa fie o lichea ca si tine , sa duca averea liberala a familiei mai departe. NU uita sa-l prezinti pe fii-tu lui Patriciu si dupa aia sa-i zici "ai grija cum te porti"
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Joi, 7 iunie 2007, 14:49)

    Gica [anonim]

    Bravo Tari', la mai mare! :D

    Basescu, Udrea & Oligarhii ar trebui donati cui vrea sa-i ia, sa scapam de belea ... :p
  • 0 (0 voturi)    
    Munciti in loc sa va plangeti (Joi, 7 iunie 2007, 14:55)

    roman adevarat [anonim]

    Basescu jigneste 12 milioane de romani pretinzand ca vb in numele intregului popor roman si facand el pe lupul moralist aiurea...
    uitati-va in jurul lui cati oameni bogati are, cezar preda, berceanu, casuneanu, becsenescu, bucsaru si altii de care nu ati auzit dar o sa va prindeti ce mafioti sunt poate prea tarziu...
    vorbit de macovei la superlativ fara sa aveti habar ce prostii facea ea in sistemul juridic... daca nu sunteti specialisti, nu va mai luati dupa presa aservita a lui base (adik majoritatea ei)...
    guvernul isi face treaba bine si voi ar trebui sa va vedeti de munca si va castigati banii nu sa asteptati pomana de la stat...
  • 0 (0 voturi)    
    Taricene mergi acasa (Joi, 7 iunie 2007, 14:56)

    Ted [anonim]

    Dupa cum se vede Forta nu este cu tine Taricene !!! Nu mai tine cu dintii de scaunul ala si lasa oameni mai competenti sa conduca tara asta, oameni care eventual sa nu incerce sa ne faca sclavi !

    Daca te simti penal , mergi si tu acasa si imi cam e mila de copilu ala al tau cand creste daca ii tot zici asa mai bine zii si tu : " daca e cal sa traga, daca e popa sa ceteasca (...) daca e Taricean sa plece acasa "
  • 0 (0 voturi)    
    Explicatiile oficiale din partea lui (Joi, 7 iunie 2007, 14:58)

    Tariceanu [anonim]

    Aleg aceasta cale pentru a-mi cere scuze dlui Basescu si , totodata, intregului popor roman pentru cuvintele pe care le-am rostit azi ! Sa va spun cum s-a ajuns la asta : dl. Silberstein imi recomanda sa-l fac direct porc betiv antisemit pe dl.Basescu, iar dl.Finkelstein imi sugera ca o atitudine ironica ar fi mai potrivita pentru un prim-ministru. Asa ca mi s-a impus varianta respectiva, mai ales ca dl. Patriciu m-a sfatuit sa ma dezlantuiesc cu adevarat de-abia saptamana viitoare, in Romania Mare si pe Antenele dlui Voiculescu. Acum, imi dau seama ca a fost o greseala si ar fi trebuit sa astept, ca tot n-am altceva mai bun de facut decat sa stau in banca mea. Asta pana cand voi face, in sfarsit, ceva util pentru Romania si voi demisiona ! Deocamdata nu pot pentru ca nu sunt lasat. Nu ma lasa Mircea Geoana, vrea sa ma erodez definitiv. Am, insa, o solutie salvatoare : Voi ramane la putere cu orice pret, dar voi prelua strategia dlui Basescu si-l voi critica si eu pe Calin Popescu Tariceanu ! Adica, pe mine ! Ati inteles ? Sunt indeajuns de viclean pentru Basescu, ce ziceti ? La final, cand il voi distruge pe Calin Popescu Tariceanu, eu, Tariceanu voi ramane premier si voi face o alianta cu Basescu impotriva porcului betiv si antisemit, Traian Basescu, pe care il voi elimina de pe scena politica a tarii si voi declansa alegeri anticipate pe care PNL le va castiga cu 75%, in octombrie 2007 !
  • 0 (0 voturi)    
    Am inteles ca Patriciu i-a luat sufletul lui Tradiceanu... (Joi, 7 iunie 2007, 15:00)

    andreea [anonim]

    dar i-a luat si mintea aia, putina e drept, pe care o mai avea...
  • 0 (0 voturi)    
    O scrisoare penibila ca si expeditorul ei (Joi, 7 iunie 2007, 15:07)

    Nicolae [anonim]

    O scrisoare penibila ca si autorul ei. Ba nu, scuzati, ca autorul este Dan Andronic, pe o tema de Dinu Patriciu.

    Oare Dl Tariceanu stie ce scrisoare a trimis, sau o sa-i spuna consilierii mai tarziu ce activitati a avut azi??
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Joi, 7 iunie 2007, 15:08)

    1vot [anonim]

    nu pot sa cred ca este adevarat. Dar daca este, cred ca nu avem scapare, suntem pierduti. Este cel putin IDIOT, daca nu are o problema psihica.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti cei ce il aclama pe basescu (Joi, 7 iunie 2007, 15:12)

    blade [anonim]

    nu pot sa cred cat de orbi sunteti toti cei care il ridicati in slavi pe Basescu si nu vedeti haosul si dezordinea in care a adus tara asta
    in loc ca BAsescu sa ajute la accesarea fondurilor europene pentru reconstructia Romaniei si a propriei noastre prosperitati merge din scandal in scandal si ocupa agenda parlamentului cu suspendari, motinuni de cenzura, referendumuri si alte lucruri inutile pentru noi toti.
    pentru toti cei cu memoria scurta va reamintesc ca BASESCU a inceput tot acest scandal si haos imens inca de atunci cand a declarat ca "PC este solutia imorala".
    si asta numai din ambitia de a-l vedea jos pe Tariceanu si a ajunge sa controleze toate resursele din tara aceasta.
    este de mirare cu voi il vedeti si il urati numai pe Patriciu si sunteti incapabili sa-i vedeti pe oligarhii lui BAsescu: Sorin Ovidiu Vantu, Casuneanu, Dorin Cocos, Adriean Videanu, Radu Berceanu si lista ar putea continua.
    va garantez ca daca Basescu castiga si obtine ceea ce si-a propus o sa mai traim in saracie inca vreo 20 de ani de acum incolo, tara o sa aiba tot drumuri proaste, o sa va imbolnaviti de la ce mancati si o sa muriti in continuare prin spitalele jegoase, si cate si mai cate
    nu mai vorbesc de faptul ca, UE, vazand cum ajung banii lor pentru reconstructia tarii, in buzunarele unora care i-au sustinut campaniile lui Basescu, o sa ne taie toate fondurile si poate chiar o sa ne elimine din uniune si o sa ne lase de izbeliste.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti fanii basescu (Joi, 7 iunie 2007, 15:15)

    alex [anonim]

    oricum copilul lui tariceanu are mai multa minte decat basescu. asa ca nu stiu daca abordarea lui tariceanu o sa dea roade si cu basescu.

    eu inca nu imi dau seama cum pe acest forum sunt atatea posturi pro-basescu, in conditiile in care omul gafeaza zi de zi. si daca pentru constatarea unora dintre gafe e necesar un anumit grad de inteligenta, cred ca toti ati inteles ca e inacceptabil modul in care s-a adresat acelei ziariste.

    in aceste conditi cred ca are dreptate constantinescu, care spunea ca serviciile secrete sunt angrenate serios in sustinerea lui basescu. pur si simplu cred ca asta e adevarul, pentru ca refuz sa cred ca romanii sunt imbecili. haideti autodenuntati-va!
  • 0 (0 voturi)    
    record mondial (Joi, 7 iunie 2007, 15:16)

    Radu [anonim]

    Cred ca e record mondial absolut de impertinenta in relatia publica dintre un prim ministru si un presedinte, intre patru ochi n-au decit sa se injure si sa se si scuipe daca au chef, in public nu se face asa ceva. Punct.
  • 0 (0 voturi)    
    stai in banca ta (Joi, 7 iunie 2007, 15:18)

    adrian [anonim]

    tariceanule, cat de mult ar dura sa dai o ordonanta de urgenta, prin care totii ministri sa fie testati al coeficientul de inteligenta, si primul sa fie chiar premierul, pentru ca atunci cand ai un IQ cuprins intre 70 si 80 ca al tau este normal sa consideri ca instabilitatea a fost declansata de altii.
    Oare nu tu si complicii tai ai votat suspendarea??
    oare nu tu si si gasca ta ati modificat (neconstitutional, cuvantul pe care-l plimba prin gura totii falitii liberali) toate legile privitoare la referendum si ati determinat ca toata populatia care inca mai considera fair_playul o calitate sa voteze cu Basescu, doar de dragul dreptatii.
    Oare nu voi refuzati sa priviti realitatea in fata si impreuna cu neispravitii tai de ministri de la transporturi, invatamant si justitie ati dus la derizoriu actul de guvernare.
    Trezeste-te baiatule cat nu este prea tarziu, uita-te in oglinda, eventual cu lupa, ca tare mic ai ajuns, ia-tii pudelii si pleaca la plimbare cu ei, eventual pe dealul Copoului.
  • 0 (0 voturi)    
    GOLANEALA (Joi, 7 iunie 2007, 15:21)

    rica midona [anonim]

    Nu mai poti spune ca este OBRAZNICIE, este deja NESIMTIRE CRASA.....................
  • 0 (0 voturi)    
    PT blade...mergi de te-mpusca! (Joi, 7 iunie 2007, 15:22)

    abcd [anonim]

    PT blade...mergi de te-mpusca!
    Ce nu inteleg eu, este de ce draq nu renunta capcaunul asta de tariceanu la ciolan.
  • 0 (0 voturi)    
    PT blade...mergi de te-mpusca! (Joi, 7 iunie 2007, 15:23)

    abcd [anonim]

    PT blade...mergi de te-mpusca!
    Ce nu inteleg eu, este de ce draq nu renunta capcaunul asta de tariceanu la ciolan.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO!!!! (Joi, 7 iunie 2007, 15:29)

    Daniel [anonim]

    specia asta de pupinbasesti care au napadit forumurile imi aduce aminte de fesenistii din 1990; acelasi spirit de haita.
    Bravo Domn Tariceanu ; mahalagii trebuie pusi la respect.

    uitati ce spune si Andrei Plesu in ultima Dilema Veche: "Descumpanitoare este, din punctul meu de vedere, si bucuria candida cu care isi pretuieste defectele (ca nu e „diplomat“, ca nu prea ii plac intelectualii, ca scoala si cartile sint un simplu ornament evacuabil). As mai mentiona confuzia intre „echipa“ (bazata pe colaborare) si „echipaj“ (bazat pe subordonare ierarhica), precum si capacitatea discutabila de a transa prea nonsalant aliante si rupturi."

    pupinbasismul e o boala mai grea decat bietul Basescu insusi.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Patriciu! (Joi, 7 iunie 2007, 15:36)

    mike [anonim]

    Gata Patriciu si Gasca, va ajunge, lasati locul la altii. Imi place. Gata cu Patriciu!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa inceapa dansul! (Joi, 7 iunie 2007, 16:00)

    Avocatu' dracului [anonim]

    Si unde mi-l pocni odata Tariceanu, de-i venira Zmeului spumele!
    Ne-am invatat, dragii mosului, ca Basescu sa dea si Prim Ministrul sa incaseze.
    Iata insa ca Tariceanu ii trase un sut in oua.

    Dupa cate spume face forumul, imi pod da seama ce spume face Basescu!
    Mie sincer mi-ar placea sa contiune tot asa.
    Pana acum toti aclamau modul in care Basescu agita spiritele in politica. Ei bine, de acum incolo toata lumea o sa si-o traga elegant prin scrisori, spre deliciul nostru.

    Urmeaza sa se injure de mama si sa se ia fiecare de nevasta celuilalt. Noi toti am incurajat asta. Basescu are sustinere populara ca sa-si ridice poalele in cap si sa scuipe peste gard.

    Tariceanu este roman ca si voi. Daca v-ar face cineva atatea mizerii, voi cum ati reactiona?

    Avem acum un Presedinte jucator, dar si un Prim Ministru jucator. Sa inceapa dansul!
  • 0 (0 voturi)    
    ..nivel european (Joi, 7 iunie 2007, 16:06)

    CZM [anonim]

    auzi ce mai scrie asta in scrisorica: "Acum, ... cand putem asigura romanilor o viata la nivel european" :))
    Care viata la nivel european taticule? Eu sunt in Franta de 5 ani(informatician)
  • 0 (0 voturi)    
    92@Bade Blade, du-te si te rade ! (Joi, 7 iunie 2007, 16:08)

    psd-os-ul [anonim]

    Nu vezi cum arati si te exprimi in minoritatea ta democratica? Vorbesti in inferioritate si nu intelegi nimic din postura asta.
    Dupa exprimarile celor ca tine, nu ar mai trebui schimbat nimic in aceasta mascarada politica, ce tine de 17 ani. Cati ani mai vrei sa traim in aceeasi minciuna politica ?

    Iti dau un exemplu, sa meditezi putin (daca nu e prea mult pt tine):
    Aseara,la "Ultima ora" a Realitatii TV, PSD-istul Sorin Oprescu a incercat sa reitereze ideea imaturitatii electoratului, pe umerii caruia nu prea ar fi momentul sa apese responsabilitati, decizii, exprimarea vointei etc.
    Catalin Avramescu, un extraordinar formator de opinie, onest si de o verticalitate rar intalnita in mass-media, l-a intrerupt si l-a lasat fara replica pe acel reprezentant al "maturitatii politice" dupa ce i-a spus ca recent electoratul s-a dovedit mult mai matur decat clasa politica.
    Banuiesc (vezi ce retinut sunt ?) ca nu s-a referit la maturitatea minoritatii electorale, aia de 25 % .
    Infantilismul politic = aroganta unuia ca Tembeleanu de a ignora decizia majoritatii electoratului si a-si aroga dreptul de a decide fara o astfel de orientare, adica de a improsca contra fluxului cu riscul sa se stropeasca (de parca le-ar avea intregi) din cap pana-n picioare.
  • 0 (0 voturi)    
    Da\' posibilitatea? (Joi, 7 iunie 2007, 16:13)

    Taricescu [anonim]

    Nea Taricene, am impresia ca uitasi sa-l intrebi politicos si lipsit de sens "Daca ai posibilitatea sa te interesezi la Parchet?". Pai, ce se-ntampla? Ne-am suparat ca nu vrea sa ne-ajute in escrocherii? Of, of, mai, mai.
  • 0 (0 voturi)    
    Populism pentru becalizati (Joi, 7 iunie 2007, 16:24)

    Arthur [anonim]

    De vre-o cateva zile se dezbate in mass-media daca succesul tabloidelor scrise sau vorbite este justificat sau nu si daca este daunator sau nu! Majoritatea comentatorilor lucizi au fost nevoiti sa recunoasca existenta unei cerereri masive din partea publicului romanesc a acestui tip de "informatii" (mortaciuni cum le zicea Turcescu!) si ca patronii mass-media care isi doresc succesul financiar se conformeaza.
    Si acum ajung la "cestiune": din postarile majoritatii forumistilor si din votul a 6 mil romani se vede clar ca o parte a " boborului" prefera "politicianul tabloist" cu Basescu in frunte! Culmea e ca unii se vaita ca Tariceanu nu-i lasa sa se integreze in UE cand ei au o comportare "de tzigani imputiti"!
    PS
    Mai penibila motiune de cenzura decat cea prezentata de PD+PLD nu cred ca se poate produce! Singurele lor argumente pentru care vor sa cada guvernul sunt ,unul :de ce s-a luat Tariceanu de Basescu! Vai de capul nostru cu 48% sustinatori ai demagogiei populiste a utecistilor - fenisto-pedisti!
  • 0 (0 voturi)    
    amenintare semivoalata??? (Joi, 7 iunie 2007, 16:34)

    x1 [anonim]

    "Ai grija cum te porti! "

    parca suna a amenintare, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    PT.NR 86 SI PT BLADE (Joi, 7 iunie 2007, 16:45)

    john [anonim]

    Numai timpenii debitati,ati uitat sa adaugati in gargara voastra cuvintul "medicamente,conspiratie,agenturile straine".Daca mai multi oameni gindesc la fel nu inseamna ca suntem vezi doamne mari fani Basescu,dar vedem deocamdata in el pe cineva care vorbeste pe limba noastra si spune ce am vrea noi sa auda politicienii nostii iubiti {a se citi ciumati},si sa stiti ca noi daca am vota cu basescu tot noi o sa si il dam jos daca vedem ca o ia razna.Iar in privinta celor despre care vorbesc ca Basescu nu vorbeste in numele poporului roman,sa stiti ca cine nu a venit la vot nu conteaza si nu au nici un drept sa spuna ceva,ei sunt inerti din punct de vedere politic.Iar Tariceanu e un nesimtit si un om disperat care se agata de putere,pt ca stie ca daca nu mai este Prim nu mai face nci o brinza in politica.{ A se vedea in istoria recenta a Romaniei ca nici un prim ministru nu a mai contat dupa ce a plecat-exclus Vacaroiu-}
  • 0 (0 voturi)    
    @101. Avocatul dracului gol. Nu te-ai prins ca Tariceanu si-a dat singur cu grebla calcata? (Joi, 7 iunie 2007, 16:52)

    Macane [anonim]

    Faci confuzii intre posesorii oualelor lovite, nu te-ai prins ca tocmai Tariceanu a calcat pe o grebla cu coada mai scurta. A vrut sa vada daca nu cumva e tesla si , ca de obiecei, nu a apreciat bine bataia cozii. Nu ai auzit cum macanea?
  • 0 (0 voturi)    
    Despre destabilizare (Joi, 7 iunie 2007, 17:03)

    Leon [anonim]

    Dincolo de furia care ma cuprinde in fata unei asemenea nesimtiri paranoiace, imi mai ramine o umbra de luciditate analitica si remarc prezenta in aceasta imputita scrisoare a unui termen drag marelui intemeietor al autocratiei romanesti postdecembriste (inutil sa-l mai numesc, nu-i asa?): destabilizare. Asadar, discursul puterii are logica lui care e mai presus de diferentele individuale. Si uite asa, constat ca de 17 ani puterea din Romania are nevoie de liniste si tot de 17 ani noi astia o destabilizam. Singura diferenta fata de acum 17 ani: acum chiar sintem milioane.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtirea e mai degraba de partea lui B*se (Joi, 7 iunie 2007, 17:06)

    BGN [anonim]

    am citit atent tot ce s-a scris aici ... tind sa cred ca sunteti de acord cu Base ? care spune in biserica ca a fost votul lui Dumnezeu, sau cum s-o fi exprimat ? care bruscheaza si smunceste telefonul unui reporter, jignind-ul, chiar daca in privat... esti presedinte, trebuie sa te abtii... voi chiar nu observati mitocaniile lui Base ? chiar nu vedeti ca s-a dus vrajeala cu care a aburit atata lume ? nu va ganditi de ce la referendum s-au prezentat doar 44% dintre romani ... din lipsa de interes .... de ce l-au votat pe Base ? va spun.. pentru ca majoritatea nu avea pe cine altcineva ... pt ca le era teama sa nu creasca in sondaje Vadim sau Becali... intr-adevar, nu avem un presedinte responsabil, nu avem un presedinte pe care sa-l votam ... asteptam obtiuni... insa, intre Base si Tariceanu, Tariceanu fara cel mai mic semn de intrebare ..... (p.s. am vazut ca mai sus cineva reamintea de Patriciu... o fi, n-o fi,... probabil ca e... dar de ce nu reamintiti despre cei cu energia, despre "dl cocos" despre flota... despre restul.... va multumesc, si o viata buna, romani, dar ... pune-ti lucrurile in balanta, nu va grabiti sa dat in cap unuia.... )
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti cei ce il aclama pe basescu (Joi, 7 iunie 2007, 17:34)

    blade [anonim]

    sunteti asa de orbiti de iubirea voastra patimasa pentru Basescu ca ati si inceput sa aruncati cu insulte impotriva mea.

    eu doar incercam sa va deschid ochii si sa va fac sa va dati seama ca Basescu nu e cu nimic mai curat si cu nimic mai bun decat toata clasa politica din tarisoara noastra

    pentru cel care a zis sa ma duc sa ma impusc il rog sa sa nu aiba grija mea pentru ca mai am si alte optiuni in afara de cea sugerata

    daca veti continua sa-l sustineti pe Basescu tara asta se va duce de rapa...
  • 0 (0 voturi)    
    indignatii din deal (Joi, 7 iunie 2007, 17:44)

    liviur [anonim]

    ma distreaza la culme ca sustinatorii lui basescu, un om eminamente din topor, cu maniere de birjar, cu vocabular de mahala, cu un stil de manelist, se indigneaza acum ipocrit ca, vezi d-ne, tariceanu a vorbit urat!

    in plus, nu pot sa nu observ, stilul multor sustinatori ai cotroceniului se apropie de al idolului lor.

    mersi
  • 0 (0 voturi)    
    @78 & 99 (Joi, 7 iunie 2007, 17:49)

    Radu [anonim]

    Am barba, ochelari, periodic si plete, m-am distrat putin strigind "Jos comunismul!" si prin Piata Univeristatii - desi cu stringere de inima pentru ca nu vedeam organizarea si finalitatea actiunii, pe Basescu la primarie l-am votat o singura data, in 2000.

    Pe Basescu primar l-am apreciat pentru cum a intors cu 180 grade pozitia PD privind casele nationalizate. Am apreciat felul in care a negociat cu BM modernizarea capitalei si modul cum prin referendum a reusit in final sa o bage pe git consilierilor PSD & Co. Sint lucruri cu care vom trai decenii de acum incolo in capitala.

    In 1990, Ratiu a formulat clar optiunea Romaniei post-comuniste Est sau Vest. Nu doar NATO si UE, ci mai ales consolidarea unui anumit tip de societate, bazata pe reguli si institutii, pe libera initiativa a individului.

    Constantinescu a conceptualizat ideea si a reusit personal sa ne "bage in carti" pentru NATO si UE. Basescu vrea sa puna exploateze aceasta politica si a demonstrat ca a invatat din erorile si esecurile predecesorului sau (pe care de altfel le-a exploatat la vremea respectiva).

    Nu din patriotism nobil si deci nesigur la greu, ci fiindca astfel isi pastreaza voturile pe care se sprijina puterea sa. Basescu a devenit lider prin votul urnelor. El are nevoie de aceasta politica pentru a fi reales. Daca va incearca sa faca aceleasi magariile pe care le fac cu cu impunitate Tariceanu ori Voiculescu, va zbura imediat din functie, cu concursul celor 322.

    Pentru a putea aspira si la al doilea mandat, Basescu are nevoie de unificarea organizatorica a versantului sau politic. De aici consecventa cu care urmareste inca din 2004 organizarea de anticipate si crearea unei singure formatiuni guvernamentale, initial chiar cu riscul ca fostul PNL sa devina aripa dominanta.

    Prin aceasta logica si nu ca fiu de fesenist accept ca Basescu se poate schimba, dar cred ca Tariceanu este incremenit in proiectul politic al lui Campeanu si D. A. Lazarescu din 1990.
  • 0 (0 voturi)    
    eeeehhhhhh (Joi, 7 iunie 2007, 17:54)

    eeeehhhhhh [anonim]

    eeeehhhhhh... putea sa`i zica kiar mai multe marinerului

    bleah

    fugiti cu tot cu basescul vostru
  • 0 (0 voturi)    
    Deci ... (Joi, 7 iunie 2007, 17:55)

    Xerxes [anonim]

    ... cei care va declarati incantati de dipolmatia Tariceanului ("gentelman adevarat, nu badaran si mitocan") , de eleganta si subtilitatea scrisorii sale ("o scrisoare de bun simt, in care se spune adevarul", "Eleganta si dimplomatie contra mitocanie si imbecalizare", etc. ) , ati uitat ca nu cu mult timp in individul se jura ca nu a scris vreodata un anumit biletel, pe care apoi l-a adus Basescu in fata jurnalistilor ? ... Zgabeartzo de la 5, ti se pare ca unul care umbla cu minciuna si a fost prins cu matza-n sac poate fi numit "un gentleman adevarat" , cum ai scris tu acolo ? ... Si Nastase si Iliescu erau cat se poate de eleganti in exprimare si atitudine, iubitori de arta, oameni culti si diplomati, nimic de obiectat din punctul asta de vedere ... Ei, si ? ... A avut Romania de castigat ceva din faptul ca `mnealor stiau sa serveasca masa cu sapte tracamuri si sa faca conversatie sclipitoare la dineuri simandicoase , si ca nu umblau prin Golden Blitz-uri , ca alti "badarani" ? ...Si Vadim, cu toata sminteala lui, e toba de cultura, nimic de zis ... Dar ne foloseste asta la ceva ? Asa ca de domni din astia, numa` mersi ... Prefer marinari badarani, vulgari sau cum or mai fi, cate vreme vor sa faca sa mearga treaba in Romania ...

    - @ 21 ("dar cand basescu a facut-o pe ziariasta "pasarica" si "tiganca imputita" nu e tot o obraznicie?") : nu , nu e tot obraznicie, ca Basescu nu i-a spus asa in fata pupezei aleia ... Desi la comportamentul ala de paparazzi merita sa-i spuna...

    - @ 93 ("eu inca nu imi dau seama cum pe acest forum sunt atatea posturi pro-basescu") : Pai, stiu si eu? ... O fi avand poate vreo legatura cu faptul ca 75% din electorat (da, din intregul electorat, ca la un "sondaj de opinie" la care au participat aproape 50% di cei cu drept de vot, marja de eroare este ZERO ) il sustine pe Basescu , iar restul de 25% se imparte frateste la cele 5 partide din coalitia anti ( in medie ar reveni cate 5% fiecaruia; "impresionant" de-a dreptul, nu ?) ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru cei.. (Joi, 7 iunie 2007, 18:02)

    Bug [anonim]

    ..care arata cu degetul la Base ca si el a zis "pasarica" sau "tiganca", da! ceea ce a apus Basescu este condamnabil dar remarcati totusi ca asta nu il scuza pe Tariceanu intr-o conjucatura totusi usor diferita, in calitate de prim-ministru, intr-o scrisoare publica adresata presedintelui Romaniei. Tariceanu ar fi avut avut ocazia poate sa arate putina stofa de politician si ar fi avut ocazia sa nu isi mai sape inca un metru in propriai groapa, ca de.. a tot sapat saracul si din altruism i-au mai sarit si altii in ajutor. Sau poate, asa cum remarca "macchiavelli" , Tariceanu are o alta intentie, de a provoca sau poate e pur si simplu disperat ca un ciine turbat pe moarte. Oricum ar fi si orice intentii o fi avind, acum e ca o minge inalta la fileu, cu destui ochi pe ea, pe care poate ca Basescu o sa o lovesca bine, fie si numai pentru a mai lucra un pic la imaginea manechinului nostru.
    Asa ca "Taricene - Hai PA" cum spune Nelu la pct 20
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu omul potrivit la locul portivit (Joi, 7 iunie 2007, 18:14)

    cata [anonim]

    Basescu are 3 mari calitati

    1. este bine intentionat
    2. este lider
    3. stie sa faca lucrurile sa se intample, e un executive de exceptie

    defecte are multe...

    Tariceanu are 1 sigura calitate :

    1 papionul (mai in gluma mai in serios e prezentabil)

    Defecte (foarte multe le spun numai pe alea im[portante)

    1. nu este lider (nimeni nu il urmeaza daca nu are un interes clar)
    2. nu are opinie (are opinia altora, patriciu etc)
    3. nu este bine intentionat (are niste interese care cuprind o mica parte a poporului si maxim se pot generaliza la partidul propriu si la patriciu)
    4. este conjunctural in frunte si acum se tzine cu dintzii , cu fortze proprii nu ar fii ajuns niciodata acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Modul de exprimare al pm (Joi, 7 iunie 2007, 18:21)

    titel [anonim]

    -Nu am auzit alt politician care sa produca atatea cacofonii in discursurile sale ca acest asa zis premier.-Am ascultat ultimul interviu de zece ori si tot de atatea ori mi-a scapat o injuratura printre dinti la adresa sa. --( Ex. ,, mi-e frica ca '' ,, politica care " ,, ca care este")
    -La capitolul ,, aroganta" acest personaj l-a depasit cu mult pe
    fostul premier.----Fostul premier era arogant dar avea bun simt in modul de exprimare .
  • 0 (0 voturi)    
    PS la scrisoare (Joi, 7 iunie 2007, 18:49)

    traienel [anonim]

    Traienel iti trag si doua la cur si te trimit la bunicuta sa te faca 'mai animalule!' si nu te mai las sa te joci cu Elena. Si vorbesc cu unchiu' Patriciu sa scumpeasca benzina sa nu te mai joci cu Wolgswagenutzul. Si mai vorbesc si cu tusha Norica sa te certe in Parlament. Si cu finu' Bogdanel Wass si nenea Vaca sa nu se mai votezze nik in parlament, nici macar o motiune. Si cu unchiu orban sa nu mai danseze pe mese sa te mai hilizesti tu. Cu vadim bufonul vorbesc sa nu mai sufle in fluier in Parlament. Iar pe Voiculescu il pun sa mai faca o motiune sa te puna la coltz.
  • 0 (0 voturi)    
    aceeasi moneda (Joi, 7 iunie 2007, 19:08)

    iulius caeser [anonim]

    Limbajul si ideile scrisorii trimise de catre premier presedintelui sunt aproape identice cu cele folosite de acesta din urma. Pina la urma nu ar mai trebui sa ne mire nici una, nici alta. Clasa politica din Romania are, in totalitate, exact aceeasi valoare. Persiflarea, batjocora si ironiile (in cazul in care nu sunt injurii, jicniri si urlete), au existat mereu in locul unei dispute purtate pe idei si principii, bazate pe doctrine politice si viziuni sau programe pe termen lung. Raul provine nu numai de la ei, ci si de la noi, de la ingaduinta noastra fata de acest gen de atitudine. Vedeti mai multe la http://iuleka.wordpress.com
  • 0 (0 voturi)    
    sa se schimbe constitutia - au inceput sa ne calce pe nervi si interese (Joi, 7 iunie 2007, 19:32)

    din bobor [anonim]

    nokia, una din cele mai mari firme de high-tech din lume, e tratata in romania ca ultimul butic din interese de partid sau de spaga.
    milioane de oameni sunt trimisi la urne de pomana.
    parlamentarii fac circ la locul de munca ca niste handicapati (unii fluiera, altii fac 'sto-uri, multi sunt absenti sau ajung cu intarziere, unul voteaza de doua ori, o nesimtita isi trimite nepoata s-o inlocuiasca etc).
    guvernantii se intrec in declaratii belicoase, se gandesc numai la ciolan (n-am pomenit porci mai mari, ii doare-n cot de cei care i-au ales si pentru ce i-au ales).
    dosarele coruptilor putrezesc sau sunt furate din procuraturi.
    imaginea romaniei in lume e compromisa grav, tocmai cand avem sansa sa intram in rand cu lumea (vin investitii, summit-uri), ne inecam ca tiganul la mal (sau ca romanul la mal, daca vreti). daca eu, un oarecare, vad de cata lipsa de civilizatie si seriozitate dau dovada alesii neamului, apai cred ca diplomatii si sefii de stat straini raman trazniti. noi si bulgarii suntem lumea a treia, inapoiatii fara nici o speranta ai UE.
    nu se mai fac odata anticipatele alea? la sfantu-asteapta...
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil! (Joi, 7 iunie 2007, 19:36)

    Cristina [anonim]

    tariceanu mai bine ar demisiona, decat sa scrie asemenea aberatii. de ce tot sustine ca domnul Basescu este obsedat de putere? domnul Basescu detine functia de presedinte pt ca a fost votat de electorat in 2004 si reconfirmat in 2007, in schimb, tradiceanu a fost numit de presedinte care i-a retras sprijinul. Deci, cine este obsedat de putere?
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu (Joi, 7 iunie 2007, 19:44)

    cip [anonim]

    cand pleaca acasa? cine ii spune "du-te in camera ta si stai cuminte" ?
  • 0 (0 voturi)    
    bai papitoiule (Joi, 7 iunie 2007, 20:13)

    robert [anonim]

    maimutoiu asta se crede mare scula de politician.du-te dreacu invirtindu-te si sa aud de tine cand aud de ghiulu lu radu vasile sau ochelarii lu ciorbea.esti un zero, stai acolo datorita unui context politic ssi doar cat te suporta psd.huuuo manechinule
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni si dragi romani (Joi, 7 iunie 2007, 21:18)

    aryana [anonim]

    Ma lasa rece cine si cum a editat scrisoarea.Parerea mea oricum nu o sa schimbe nimic in tara asta ,dar cel putin incerc sa nu-mi mai risipesc energia pe teme politice.De ce zic asta?Indiferent de parerile PRO sau CONTRA pe care le avem fiecare ,ei tot ca ei vor face.Asa ca mai bine incerc sa nu-mi mai fac griji pt. adevaratele mele probleme (care nu sunt de ordin politic)si sa le gasesc o rezolvare.Important acum pt. mine e sa-mi vad copilul sanatos si fericit,sa-mi pot pastra locul de munca,sa traiesc decent si civilizat incercand sa-mi fac loc printe tentaculele caracatitei politice.Prioritatile oricarui om sunt mult mai importante decat frecusurile politice la care asistam zi de zi .Cand noi ,toti cei ce scriem pe forumuri vom constientiza cu adevarat situatia in care plutim si vom avea valoare ca societate civila precum in tarile civilizate,si vom dori sa schimbam cu adevarat vietile noaste,doar atunci putem ridica pretentia de a ne plange.Pana atunci vorbe si frectie la picior de lemn.
  • 0 (0 voturi)    
    auzi taricene (Joi, 7 iunie 2007, 21:58)

    gabi [anonim]

    ce-ai zice sa ne lasi si sa te duci sa plantezi niste panselute la viitorul loc de veci al pnl din kiselef? lasa-ne lasa-ne.a...si in drumul tau ia cu tine si taxa de inmatriculare nenorocitule si maimutoiule!
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu catre Basescu (Vineri, 8 iunie 2007, 6:47)

    Dr.George Calalb [anonim]

    Parcurgand comentariile la articol,m-a apucat ,ca pe Tariceanu,o adanca mahnire,privind gradul de imbecilizare a unor comentatori,care denota incultura,spirit gregar urmare fara echivoc a celor 45 de ani de comunism
  • 0 (0 voturi)    
    Hahalalelor.... (Vineri, 8 iunie 2007, 9:27)

    Pepe [anonim]

    Pentru o tara din lumea a VII a ce conteaza cine o conduce, Tariceanu este perfect!
  • 0 (0 voturi)    
    pt. mihai007 (Vineri, 8 iunie 2007, 9:43)

    anti PNL [anonim]

    Domnu 007, da' unde lucrezi matalutza de simti ca marirea de salariu se datoreaza lui Tariceanu? Nu cumva la stat? Nu cumva te-a angajat intr-un post caldutz unde poti sa freci menta, sa incasezi banii fraierilor de contribuabili si sa faci propaganda Partidului in timpul de lucru?
  • 0 (0 voturi)    
    Tradare,dar sa stim si noi! (Vineri, 8 iunie 2007, 10:40)

    Arthur [anonim]

    Stimati basescieni poate nu realizati perfidia si ipocrizia lui Basescu si a PD! Problema lor este ca trebuie dati jos Tariceanu si PNL pentru ca pana la alegerile din '08 si 09' pana si cei cca.33% din votantii ,pe care se bazeaza acum,oricat de "ne-educati si ne-informati" ar fi ,s-ar putea sa relizeze ca ei nu le-au dat decat CIRC,iar de PAINE s-a ocupat Tariceanu si PNL ca sa fie tot mai alba! Asa ca cei cca.6 mil. de voturi ,chiar daca s-ar mentine,s-ar putea sa nu le ajunga nici pentru parlament nici pentru presedinte ,asa ca d'ai8a trage tare acum in stilul "Baneasa"! La fel si invitatia catre liberali la un puci impotriva lui Tariceanu cu un stil "politic" de maidan ,prin care au atras si marele om politic Nati Meir!
    Problema lui Basescu si PD este ca istoria a dovidit ca si romanii "iubesc tradarea dar nu pe tradatori" si d'aia a ajuns PD in '00 la numa7% dupa ce a tradat CDR! Sper ca istoria se va repeta!
    PT@129- daca lucrezi la "privata" unui privat nu ai cum sa beneficiezi de reducerea de impozite pe care a adus-o guvernul Tariceanu asa ca : LA MUNCA!
  • 0 (0 voturi)    
    Buna! Asta-i buna: buna functionare a autoritatilor publice, inainte si dupa referendum. (Vineri, 8 iunie 2007, 11:09)

    OARE CINE [anonim]

    Constitutie art. 80: Rolul presedintelui.
    (2) Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate.

    CAT TIMP o autoritatea publica, parlamentul, pretinde in mod absurd, prin reprezentantii ei, ca presedintele vegheaza, isi exercita si indeplineste atributiile de mediator DACA SI NUMAI DACA acesta constata ca parlamentul este format doar din persoane infailibile, de buna-credinta si moralitate neindoielnice, incapabile sa ia vreo decizie gresita sau sa constituie CAUZA unor instabilitati politice, sau sa intretina crize prin perpetuarea aceleiasi conduite de implicati nevinovati si impertubabili,etc..

    Altfel, parlamentarii ANTI-BASESCU si sustinatorii acestora vor pretinde ca Traian Basescu incalca (deja prea obositor, nu-i asa ?) constitutia si principiile democratice (iar ? tot alea nenenuntate sau alea originale ?) pentru ca nu mediaza cum (le) trebuie.
    Cand vom incerca sa facem o comparatie analitica si obiectiva, tinand cont si de alte izvoare de drept si ratiuni decat cele originale, intre medierile necesare si posibile ale resedintelui, INAINTE SI DUPA referendum, vom intelelge ca diferentele de abordare si de solutii sunt ESENTIALE, DETERMINANTE si,bineinteles, inconfundabile.(inclusiv daca se pune problema unui nou premier, inainte ca anteriorul sa fie debarcat prin motiune de cenzura sau altfel)
  • 0 (0 voturi)    
    "auzi mai traiane..." (Vineri, 8 iunie 2007, 16:09)

    Ionescu Tariceanu [anonim]

    Intr-un viitor apropiat:
    "auzi mai traiane, tu crezi ca pe mine ma intereseaza de prostii aia care te-au sprijinit la referendum? Pe mine ma doare-n cot, sunt niste prosti ca m-au lasat sa stau aici. Asa ca, ai grija cum te comporti, azi am vazut ca ti-a dat mancarea pe langa ... eu nu vin sa te sterg, eu incet incet o sa incerc sa-ti iau toata mancarea. De pampalaii aia care te sprijina... ma ocup eu incet, incet, ii mai aburesc eu ... ca fapte, nu prea am, nu ma tine, sunt doar o marioneta, fac ce mi se zice, cand incerc sa fac eu... o cam dau in coltz. "
    Citat din scrisoarea deschisa, trimisa de Tantaleanu catre Basescu in data de 20 august 2007.

    Poate sursa mea, m-a inselat si intre timp se va intampla ceva (sa speram) si aceasta scrisoare nu va mai apuca sa fie trimisa :)
    Toata politica in Romania e o joaca, si noi suntem marionetele. De noi nu le pasa, cine suntem noi sa decidem ce vrem? Ei sa aiba ce isi doresc, si noi ne multumim cu firmiturile.
  • 0 (0 voturi)    
    lui Arthur de la etajul # 130 (Duminică, 10 iunie 2007, 0:06)

    brutar de adevarat [anonim]

    Arthur, daca ai un interes sa scrii asa, te iert!
    Uite niste lucruri la care trebuie sa te gandesti inainte de a te lega iar de sarmana tastatura:
    1 Suspendarea Presedintelui si cresterea in sondaje dupa referendum nu-i o urmare a perfidiei PD ci a prostiei PNL.
    2 Probabil ca te adresezi celor de peste ocean, ca traitorii din Romania n-au vazut paine "made by PNL" in tara. Esti cel putin ciudat, zau asa.
    3 La referendum au votat pentru mentinerea presedintelui sustinatori ai PNL, UDMR, PRM si PSD. Te-ai gandit de ce?
    4 Inainte de referendum, PNL-ul tau (scrisoarea deschisa a lui Tariceanu elimina dubiile in legatura cu initiatorul suspendarii) a incercat IMPREUNA cu PSD sa nu ne lase sa-l votam sau sa faca astfel incat sa nu conteze rezultatele votului. Leaga asta de democratie sa te vad cu ce fir rosu o faci.
    5 Am schimbat destui Prim Ministrii si n-am auzit pana acuma de "puci". Daca dl. Tariceanu ARE SUSTINEREA PSD, n-o sa fie schimbat. La motiunea asta NU SE VA PUTEA ASCUNDE SUSTINEREA PSD. Asta a incercat sa faca Basescu si a si reusit (ciuda!). Daca motiunea nu trece, PNL va trebui sa plateasca din greu PSD in urmatorii doi ani (sau pana se trezeste Geoana cu fata la cearsaf)
    6 Cum ar putea sa nu le ajunga cele 6 milioane de voturi nici pentru Presedintie nici pentru Parlament, e o problema care ma depaseste. Inainte de suspendare Basescu avea maximum 4 milioane de votanti. Au avut grija brutarii tai sa mai castige doua milioane de voturi. Nu ma indoiesc nici o clipa ca-i mai varsa unul sau doua milioane de votanti pana la anul. De m-as indoi? Nici acuma n-au vrut s-o faca si asta a iesit. Sunt tot ei si vad ca n-au invatat absolut nimic din asta.
    Cum spuneam mai sus, te iert pentru ce-ai scris daca ai un interes personal s-o faci. Cumva trebuie sa-mi explic atata lipsa de luciditate si discernamant: ori nu esti sincer, ori traiesti intr-o realitate alternativa, ori nu poti patrunde cu mintea mai mult. Sper din toata inima ca nu esti sincer...
  • 0 (0 voturi)    
    Arthur e un frustrat (Duminică, 10 iunie 2007, 0:27)

    1 din 6.000.000 [anonim]

    Un cetatean zice p-aci ca cei 6 miloane de romani care au votat "Nu" la referendum sunt lipsiti de educatie si tinuti fara informatii. Uite cum zice individul: "pana si cei cca.33% din votantii ,pe care se bazeaza acum,oricat de "ne-educati si ne-informati" ar fi..."
    Cand te simti in putere si varf de forma nenea, hai sa facem un test de IQ amandoi, vrei? Dar sa stii ca fac publice rezultatele!!
    Parerea unuia dintre cei 6 milioane despre tine: esti ignorant, frustrat si penibil.
  • 0 (0 voturi)    
     CEUSESCU,BASESCU SI INVERS. (Joi, 6 noiembrie 2008, 22:38)

    robert horvath new york [anonim]

     CEUSESCU,BASESCU SI INVERS.  

     Revenirea studentilor palestinieni in Romania la invitatia presedintelui   Basescu, certifica aderarea tarii la sfera de influenta a lumii arabe.  Ea va duce la creierea unor noi celule AL QUEDA si intarirea organizatiile teroriste din Romania
       Pentru ca primele atacuri asupra Vestului sunt asteptate in curand ,nu ramane decat revocarea invitatiei. Acest lucru este ateptat sa se intample prin colaborarea serviciului romanesc ,cu cele aliate. Nu ramane decat repetarea unui scenariu cunoscut si executat cu succes in 1989