Corespondenta din Germania

Germania: ies la lumina excesele politiei impotriva manifestantilor de la G8

de Manola Romalo, Frankfurt     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iunie 2007, 0:00


Custile cu manifestantii retinuti in timpul G8

Avocati batuti, jurnalisti molestati, demonstranti detinuti in custi. La Heiligendamm, unde a avut loc Summit-ul G8, politia a ingradit masiv drepturile cetatenesti fundamentale, a operat cu cifre false, a lezat separatia puterii de stat, declara Asociatia Avocatilor Republicani. Opozitia si societatea civila din Germania cer o dezbatere in Bundestag.

Vezi aici un film despre actiunile autoritatilor impotriva manifestantilor

Guantanamo made in Germany

Dupa sumitulul G-8, ministrul de Interne Wolfgang Schauble a multumit politiei germane. Fortele de ordine „au aparat drepturile fundamentale ale demonstrantilor pasnici.”, a spus el/ In lumina evenimentelor, o apreciere controversata.

Asociatia Avocatilor Republicani (RAV) s-a aflat la fata locului cu peste 100 de membri, iar avocatii au documentat numeroase actiuni abuzive ale politiei. In perioada 2-7 iunie, 1146 de persoane au fost detinute in...custi.

Pe sol de beton, 20-25 de barbati si femei - filmati non-stop de politisti - au fost inchisi in cutii de sarma de 20 de metri patrati, amplasate pe terenul industrial al concernului Siemens.

Politia a refuzat avocatilor accesul la detinuti si la judecatori. (Video http://www.g8-tv.org: „Illegal situation at the G-8 prison in Rostock”, 8.06.) La conferinta de presa din Berlin (11.06.2007), avocatii au prezentat detalii. Potrivit acestora, 90 % din detentii sunt ilegale.

Cele mai multe dintre persoanelor private de libertate nu au fost audiate de judecatori. „Au fost eliberate dupa o perioada ilegala de detentie. Politia a impiedicat sistematic accesul avocatilor la clienti”, ne-a declarat Martin Dolzer, purtatorul de cuvant al Asociatiei Avocatilor Republicani.

„Pe durata protestelor impotriva G-8, politia si justitia au lezat drepturi cetatenesti fundamentale. Detentia in custi este un tratament inuman”, mai spune acesta. La Tribunalul Administrativ din Rostock, asociatia a depus o plangere penala impotriva judecatorilor, invinuiti de sechestru si abuz in serviciu.

Incriminarea manifestantilor, dorita politic?

Intr-un interviu acordat postului „Deutschlandradio” pe 4 iunie, (www.dradio.de), psihologul Georg Seiber, expert de politie, a criticat metodele utilizate de fortele de ordine in cadrul primei demonstratii din Rostock (2 iunie). In orice manifestatie de masa, se stie exact unde pot surveni asa-zise actiuni penale.

Pentru acest gen de situatii, in mod normal, politia este pregatita, a sustinut Seiber.

Potrivit expertului, autoritatile trebuie sa fie in masura sa insoteasca imediat persoana, nu s-o bata si s-o arunce la pamant. La deteriorare materiala, politia a reactionat cu o brutalitate fizica disproportionata. Metodele operative folosite de politia germana la Rostock nu se mai utilizeaza din anii `70.

„O prostie tehnica”, apreciaza expertul. Cine a incins spiritele? Saptamani in sir, guvernul a avertizat in continuu ca demonstranti „periculosi” vor crea pe durata summitului G8, violenta si haos. In prealabil „s-au luat masuri de securitate care au restrictionat mult drepturile oamenilor”, apreciaza Seibert.

S-a lansat zvonul ca „unii” ar avea intentia sa infiinteze grupari teroriste, chiar in preajma summitului.

Pe 9 mai, 18 persoane au fost arestate, birouri si locuinte perchezitionate, material sechestrat, corespondenta controlata. Catorva persoane li s-au luat chiar probe „de miros” (metoda utilizata de politia secreta STASI, in fosta RDG.)

Un purtator de cuvant al Curtii Federale de Justitie a declarat ca raziile aveau ca scop „stabilirea identitatii unor persoane si grupuri participante la Rostock. Nu exista nici un fel de indicii de actiuni teroriste”. Rezultate concrete? Nu s-au gasit probe, membrii ONG-urilor au fost eliberati...

”Din punct de vedere obiectiv, nu a existat niciodata o manifestare de masa, care sa fie fost in asa masura criminalizata in prealabil”, a apreciat Georg Siebert. „Poate ca pe plan politic s-a dorit acest lucru”, a mai spus expertul.

Politistii au instigat la violente?

Miercuri, 6 iunie, participanti la manifestatiile din Rostock au remarcat patru sau cinci barbati mascati, care incitau tineri cehi sa arunce cu pietre... in politie. Persoane originare din Bremen au recunoscut un functionar de politie local. Luat la intrebari, respectivul nu a vrut sa spuna nimic.

Reporterii ziarului Hamburger Morgenpost” (9 iunie) a vorbit cu un martor de 25 de ani, din Hamburg. „M-am gandit imediat: astia arata ca uni, care vor neaparat sa fie luati drept autonomi”, a spus obervatorul. Alte surse au relatat despre un grup de circa 25 de barbati in civil, sositi la gara din Rostock.

Dupa un timp, au reaparut in grup compact, imbracati in negru. Asa-zisii „autonomi” s-au dat drept englezi. Participantii la manifestari au spus insa ca „englezii vorbeau cu accent german”.

Politia a confirmat masuri operative cu un singur politist in civil. Aceste misiune fac parte din operatiile de de-escaladare. Cazurile au ajuns in vizorul Procuraturii Generale din Rostock, iar procurorul general Peter Luckemann ne-a declarat: „In momentul de fata, sutem in faza de investigati. Ne-au fost anuntati martori care ne pot transmite eventual aspecte penale”.

Embedded journalism

Mass-media oficiala germana a relatat la unison despre „violenta incredibila” a asa-zisului „bloc autonom”, in cadrul manifestatiilor. Despre actele de violenta ale politei, documentate de jurnalisti independenti germani si straini, avocati si alti observatori marile medii tv nu au suflat un cuvant.

Din ce surse s-au informat? Exclusiv de la dpa (Deutsche Presseagentur) si AP (Associated Press).

Dpa si AP, la randul lor, s-au bazat numai pe biroul de presa al politiei. Prin urmare, informatiile despre violentele manifestantilor au avut o singura sursa. Politia. Care a prezentat si fotografiile. Sefii dpa si AP au recunoscut ulterior, ca nu au trimis reporteri la fata locului. Motive? Lipsa de personal, presiune de timp.

Informatii aparent neutre au fost culese de la o singura sursa... De asemenea, cifrele prezentate de medii au fost manipulate. De la 1000 de raniti in total (dintre care peste 500 de politisti „grav”) s-a ajuns la 300 de zgarieturi, hematoame, etc. Un singur politist a stat doua zile la spital.

Renumitele agentii s-au scuzat public „pentru relatarile eronate din cadrul demonstratiilor”. Publicul a inghitit pe parcursul sumitului informatiile care confirma pozitia oficiala a guvernului.

Circa 4.700 de jurnalisti au primit acreditare la sumitul G8 din Heilligedamm. Cu o saptamana inainte, Biroul Federal de presa din Berlin a retras fara motiv acreditarile a 64 de jurnalisti. Biroul a declarat ca jurnalistii au fost refuzati de Politia Criminala Federala.

In realitate, era Serviciul de Aparare a Constitutiei (securitate interioara) care nu apreciase relatarile critice a unor ziaristi.

Cativa reporteri au depus plangeri penale, obtinand din nou acreditarile oficiale. Asociatiile de Jurnalisti din Germania au protestat energic fata de ingradirea dreptului de libera exprimare a presei. Ulterior, s-a aflat ca si in timpul summitului, politia a intervenit abuziv. Autobuzul unor jurnalisti internationali veniti din Amsterdam a fost sechestrat, cu material cu tot. (Video g8-tv.org „Amsterdam media bus confiscated”)

„Statul de drept partial deconectat”

Jurist de profesie si ziarist renumit, Heribert Prant, seful sectiei „Politica Interna” la ziarul Suddeutsche Zeitung trage un semnal de alarma: „Aceasta detentie in custi demonstreaza ca legislatia securitatii interne in Germania este caracterizata prin pierderea criteriilor statului de drept si banalizarea lipsei de masura.
Cand scopul sfinteste mijloacele, asa arata lucrurile: absurditatea devine o caracteristica a represiunii. In felul acesta, statul de drept este partial deconectat pentru a fi asa-zis protejat.”
(SZ, 11.06.2007.)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


144 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    aCaB (Sâmbătă, 16 iunie 2007, 11:23)

    bibi de dupa blocurile negre [anonim]

    instrumente ale sclavagismului modern.
    ne vedem la lucru luni, da? ok
  • 0 (0 voturi)    
    Agitatoare comunista (Sâmbătă, 16 iunie 2007, 13:41)

    ???? [anonim]

    Fratilor, putina grija in alegerea corespondentilor. Vedeti si voi pe unde a mai scris femeia asta daca vreti sa va convingeti de orientarea ei de stanga radicala. Auzi... Guantanamo in Germania... doamne pazeste. Am ajuns sa plangem de mila unor anarhisti-comunisti stipendiati de rusi... "felicitari" hotnews.
  • 0 (0 voturi)    
    asemanare (Sâmbătă, 16 iunie 2007, 13:44)

    militianu\' [anonim]

    Si la ei sunt handicapati profesional ca si la noi! Ma rog, la ei poate mai putini fata de aici unde este politica de institutie! Nu sunt in stare sa isi faca treaba si atunci, in numele statului care l-a investit devine animal crezand ca i se permite!
    Stalinism, fascism, comunism toate sunt prezente sau mai bine zis, omniprezente!
  • 0 (0 voturi)    
    in primul rand (Sâmbătă, 16 iunie 2007, 16:51)

    bibi pentru ???? [anonim]

    de ce ii amesteci pe anarhisti cu comunisti? esti slab informat, sau cum se mai spune, prost. gandeste-te mai bine la viata ta dependenta de niste mari corporatii conduse de o mana de oameni. si ne vedem luni la lucru, da? la ce firma lucrezi? da? foarte bine, noroc cu occidentalii ca ne ajuta sa muncim pentru ei la salarii de 10 ori mai mici.
    "Am ajuns sa plangem de mila unor anarhisti-comunisti stipendiati de rusi... "felicitari" hotnews."
    FELICITARI ESTI PROST FRATE!

    hai np te iert
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 16 iunie 2007, 17:08)

    surse discutabile [anonim]

    Ma intreb daca doamna reporter a fost cumva la fata locului in Rostock sa vada cu cata ura si violenta au demonstrat unii oameni acolo... Si pana la urma cu ce scop? Aruncand cu pietre si sticle sparte in politisti rezolvi problema globalizarii??? Comportament tipic pentru anarhism sau extrema stanga...
    Politia in Germania inca este blanda, sunt multe lucruri pe care nemtii si le permit sa faca aici, pentru care in USA ai fi arestat pe loc (in cel mai fericit caz...)
  • 0 (0 voturi)    
    unde dai si unde crapa (Sâmbătă, 16 iunie 2007, 20:01)

    bogdan ieseanul [anonim]

    -din imaginiile de mai sus am obs ca cei mai violenti erau protestatari si nu politisti.
    -ma gandesc daca politisti nu aveau casti,scuturi cati dintre iei erau in spitale sau in cel mai nefericit caz morti.
    -de fapt ce reclama protestatari ca politisti nu au stat sa o iei in freza de la iei.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie mare (Sâmbătă, 16 iunie 2007, 20:47)

    andrei [anonim]

    m-am lamurit de mult cum stau treburile cu obiectivitatea mass-media. e la fel de cumparata ca si institutiile statului. marile corporatii sunt interesate sa-i prezinte demonizant pe anarhisti, asa cum si anarhistii lupta pt. niste idealuri cam depasite. adevarul e undeva pe la mijloc, insa noi trebuie sa fim atenti si la derapajele anti-drepturile omului ce pot avea loc in conditiile luptei anti-tero.
  • 0 (0 voturi)    
    Marile corporatii (Duminică, 17 iunie 2007, 16:53)

    Imperialistu' [anonim]

    Da, bai, Andrei, marile corporatii va pun sa spargeti magazine intr-o veselie. Marile corporatii va obliga sa aruncati cu tot felul de dracii in politisti. Desigur, tot marile corporatii sunt de vina atunci cand extremistii de stanga isi dau in petec.

    Si nu, pe mine nu ma platesc marile corporatii sa arat cu degetul conspiratiile tipic leniniste pe care le aveti voi in cap. Numai Lenin spunea ca intreaga societate unelteste in fel si chip impotriva "progresistilor". Impotriva voastra unelteste societatea consumatorista detinuta de marile corporatii si lacheii acestora din organele de stat. Lenin ar fi mandru de nivelul de paranoia pe care l-ati atins.
  • 0 (0 voturi)    
    Imperialismul dobitoc (Duminică, 17 iunie 2007, 19:06)

    mitingistu' [anonim]

    Pentru imperialistu' dobitoc. Acum catava vreme un "baiat destept" presedintele consiliului de administratie de la Nestle (cea mai puternica corporatie alimentara si pe locul 5 intre metacorporatiile care domina lumea) se plangea ca "niste anarhisti si comunisti salbatici" boicoteaza produsele din organisme modificate genetic si plantatiile de astfel de orori pe care corporatia vrea sa le impuna in lume. Spun "orori" pentru ca toate sunt modificate nu numai sa produca mai multa masa vegetala dar si sa nu mai produca seminte, sunt deci sterile. O productie mai mare la hectar e de inteles dar lacomia lor nu are margini: vor sa oblige cultivatorii sa ia seminte tot de la ei. Semintele sunt bineinteles tratate si cu chimicale (ca sa faca bine la stomac). Intrebat de ce promoveaza compania lui astfel de orori, a raspuns sec: rolul meu e sa fac profit pentru actionari! Si face, atata timp cat exista astfel de dobitoci ca tine!
    Sigur ca peste agenda cetateanului responsabil se suparapune si agenda "serviciilor" rusesti, dar asta nu e un motiv sa fie condamnati primii.
  • 0 (0 voturi)    
    Mitocania salveaza prostia (Duminică, 17 iunie 2007, 20:41)

    Imperialistu' [anonim]

    Sa mori de ras, nu altceva, atunci cand vezi care sunt marile voastre probleme existentiale! lupta cu metacorporatiile care ameninta din toate partile umanitatea. Nu-i asa ca intri pe indymedia? :> Stimate anticorporatist, eu cred ca ar fi cazul sa deschizi televizorul si sa te mai uiti la stiri. Sunt lucruri de mii de ori mai teribile pe lumea asta decat corporatiile cu care v-ati gasit voi sa va rafuiti. Cand sa o sa iesiti in strada pentru Tibet, mai negociem. Cand o sa fiti la fel de revoltati si pentru uciderea de civili de catre baietii simpatici cu turban (ii stii - aia pe care ii numiti "luptatori pentru libertate" si "antiimperiliasti"), poate imi voi reconsidera opiniile. Prea curand nu se va intampla asta.

    Si da, sunteti salbatici. Imi pare foarte rau, dar asta sunteti. Niste pustani de bani gata, care au avut de toate si in tembelismul adolescentin care nu i-a parasit inca, vad conspiratii pe peste tot si nu si-au gasit alt scop in viata decat anticapitalismul, anticorporatismul, antioccidentalismul mascat sub anti-imperialism, si alte anti-uri de toata jena. Maturizati-va!

    Si inca ceva, mitingistule: poate o lasi mai moale cu mitocaniile. Du-te si sparge geamul unui magazin. Hai, demonstreaza-ne ca esti antiglobalist si da foc la ceva.

    P.S. "Sigur ca peste agenda cetateanului responsabil se suparapune si agenda "serviciilor" rusesti, dar asta nu e un motiv sa fie condamnati primii."
    Ce tare esti! "Nu e nici un motiv". Nuuuu, voi doar sunteti tovarasii de drum de care vorbea Lenin - idiotii utili. Somn usor, teribilistule.
  • 0 (0 voturi)    
    Anticorporatism (Luni, 18 iunie 2007, 10:33)

    g b [anonim]

    Nu toti care au protestat impotriva G8 au fost violenti si nu toti sunt comunisti. Iar termenul "anarhist" este prost folosit si prost inteles din filosofie. Anargia nu inseamna nesupunere publica ci conceptia dupa care lumea nu este determinata (fatalist). Cei care respingeti indeterminismul ganditi-va ca respingeti in aceeasi maniera si fatalismul (consecinta a determinismului).
    asa ca daca luati azi una dintre pozitii iar maine alta nu trebuie ca toti sa faca asta si mai ales nu trebuie sa fie recunoscuti drept golani daca nu accepta carpeala voastra etica.
    Cat despre binefacerile corporatismului uite aici cateva consecinte:
    http://www.members.lycos.co.uk/gabald/acte/Starpirea_vamp irilor.htm

    lucrurile rele cu care unii s-au gasit sa se rafuiasca vin tocmai de la baietii care randuiesc lumea dupa propriile ambitii imperiale. Si fraierii accepta. Uite ca s-au gasit unii care sa refuze. Faptul ca au fost hartuiti sa devina violenti arata de ce este in stare politia si care este rolul ei: acela de aproteja politicienii de revolta celor pe care (nu) ii reprezinta.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostilor (Luni, 18 iunie 2007, 15:04)

    Gigi [anonim]

    Mah, voi nu vedeti ce scrie aici :
    "Politistii au instigat la violente?
    Miercuri, 6 iunie, participanti la manifestatiile din Rostock au remarcat patru sau cinci barbati mascati, care incitau tineri cehi sa arunce cu pietre... in politie. Persoane originare din Bremen au recunoscut un functionar de politie local. Luat la intrebari, respectivul nu a vrut sa spuna nimic"

    Peste tot in lume poltia pregateste astfel de trupe in civil pt a-si putea justifica violenta. Gandhi a introdus conceptul de non-violenta. Intre timp politicienii i-au gasit antidotul. Infiltrezi printre manifestanti cativa indivizi pt a naste si produce violenta. Apoi politia intervine si ne anunta ca a salvat lumea de la violenta. Asa sta treaba iar cine nu observa este un prost.