De 1 iulie s-au scumpit: tigarile, electrocasnicele, cazarea pe litoral

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2007, 0:00



Incepand cu luna iulie preturile la cazare pe litoralul romanesc se majoreaza cu aproape 20 la suta. Si pachetul de tigari se scumpeste in medie, cu 20 - 30 de bani. Nu in ultimul rand pretul produselor electronice si electrocasnice creste, pentru ca se adauga taxa verde, care este cuprinsa intre 4 si 37 de lei.

O mare parte a hotelurilor de pe litoral scumpeste tarifele de cazare cu 15-20%, majorarea fiind stabilita de anul trecut din perioada contractarilor cu agentiile de turism din tara. Cea mai mare majorare va fi insa in perioada 16 iulie-20 august.

De duminica, 1 iulie, platim mai mult pentru electronice si electrocasnice, pentru ca vanzatorii vor adauga o taxa de mediu cuprinsa intre 4 lei si 37 de lei. Pana acum, taxa verde se platea numai pentru produsele IT si pentru telefoanele mobile.

Accizele la tigari au crescut si ele de la 1 iulie cu circa 20%, determinand scumpiri cu 0,2 lei pe pachet. Nivelul minim al accizelor este stabilit la nivelul Uniunii Europene. Romania a obtinut perioade de tranzitie pentru o serie de produse supuse accizelor armonizate, printre care si produsele din tutun, situatie care presupune modificarea periodica a nivelului accizelor.

Pentru anul viitor, Codul Fiscal stabileste majorarea accizelor la 50 euro/1.000 de bucati, in cazul tigarilor. Romania trebuie sa respecte un calendar de majorare treptata a taxei minime la mia de tigari, astfel incat valoarea accizei sa ajunga, in 2010, la 74 de euro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


106 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    noi preturi, aceeasi calitate (Duminică, 1 iulie 2007, 12:02)

    mad [anonim]

    Desi nefumator, ma intreb daca in cazul tigarilor Romania trebuie sa respecte si vreun calendar al calitatii minime. O fi in vestul Europei pachetul de tigari 3-4 euro, dar si calitatea e cu totul alta... Iar in privinta electrocasnicelor, o sa ajung sa-mi cumpar tot ce am nevoie din Germania, unde si acum, fara nici o taxa verde la noi, sunt in mare majoritate mai ieftine.
  • 0 (0 voturi)    
    euro (Duminică, 1 iulie 2007, 12:46)

    fumator [anonim]

    Sunt satul chestia cu "in vest, aia-i atatia euro, aia atatia..."
    La 200 de euro, cat castig eu, "la stat", fata de 2000, cat castiga aia, ar fi normal sa coste de 10 ori TOTUL mai putin pt. mine. Dar ce sa spun... ma incalzeste faptul ca sunt in UE si ca statul roman isi bate joc de supermegataxele pe tigari. Rahat cu mac.
  • 0 (0 voturi)    
    noi preturi (Duminică, 1 iulie 2007, 12:48)

    DoDo [anonim]

    ... si mult mai bune !
  • 0 (0 voturi)    
    romania... (Duminică, 1 iulie 2007, 12:53)

    dezamagit... [anonim]

    imi tot spun de la o stire de genul asta la urmatoarea ca nu e nimic, ca ma descurc, ca se putea si mai rau.... problema e ca nu prea mai reusesc sa ma pacalesc... pana cand atata bataie de joc?!? chiar nu-si dau seama ai nostri reprezentanti ca au depasit de mult pragul penibilului si dau in ridicol?!? sunt fumator dar nu scumpirea tigarilor ma deranjeaza ci toata "alinierea" la preturile europene... pe cand o aliniere la salariile europene? pe cand o aliniere la calitatea vietii europene? pe cand orice altceva decat scumpiri si restrictii??????
  • 0 (0 voturi)    
    jeg (Duminică, 1 iulie 2007, 13:19)

    Jeg [anonim]

    ce nu am inteles eu de ce se scumpeste cazarea pe litoral? Prostia se pare ca nu are margini la noi. In loc sa ieftinim si sa invitam cat mai multi turisti nu facem decat sa-i trimitem la bulgari. Conditii varza cu gandaci in hotel de 3 stele da preturi mari...mai ceva ca la boieri. Rusine Rusine rusine!!!
    O apa minerala pe un jeg de plaja de litoral romanesc rivalizeaza la pret cu cele de pe Coasta de Azur.
  • 0 (0 voturi)    
    PRETURI DE LUX ! (Duminică, 1 iulie 2007, 16:19)

    DAN [anonim]

    De citva timp locuiesc in Spania impreuna cu familia."Marea"mea problema ,este ca nu ma pot obisnui cu preturile de aici,in majoritatea cazurilor fiind mai mici decit cele din Romania .Am sa cer o audienta la primul ministru pentru a alinia preturile cu cele din R.,poate asa ne acomodam mai repede.Lasind gluma la o parte,aici iti poti permite mult mai multe la acelasi pret si calitate crescuta.Spaniolii nu intrec romanii nici la destepaciune nici la numarul de ore/zi lucrate,si au o gramada de zile libere,mult mai multe decit in R.Dar se pare ca exista doua Uniuni Europene: una atarilor bogate ,alta a tarilor sarace.
  • 0 (0 voturi)    
    hotia KENT (Luni, 2 iulie 2007, 10:22)

    liv17 [anonim]

    Hotie mare si cu tigarile astea.
    Kentul s-a scumpit cu 2 lei, cu o saptamana inainte- asta ce sa insemne?
    Firma nu a mai asteptat sa se accizeze de la 1 iulie, dar o va mai face"ilegal" si dupa aceea?
    OPC-ul stie?