Partidul Democrat - in topul preferintelor electoratului, atat la anticipate cat si la europarlamentare

de D. Galantonu, I. Baias     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2007, 0:00



PD ar castiga alegerile anticipate si pe cele europarlamentare cu un procent de 43%, arata un sondaj CURS, relateaza NewsIn. Pe locul al doilea se situeaza, la europarlamentare, PNL, cu 12%, iar la alegerile anticipate PSD, cu 19%. Potrivit studiului, daca duminica viitoare ar avea loc alegeri PLD, PC, PNTCD si PIN ar ramane in afara legislativului, pentru ca ar obtine sub 5%.

In privinta alegerile pentru Parlamentul european, sondajul arata ca PD este urmat de PNL cu 12 procente, si PSD cu 10 la suta. Doar 8 la suta dintre romani ar vota cu PNG, iar 5 la suta cu PRM si UDMR. Sub pragul electoral se situeaza PLD, PNTCD, PC si Partidul Initiativa Nationala.

Daca duminica viitoare ar avea loc alegeri anticipate, PD ar aduna 43 la suta din optiunile romanilor, urmat de PSD cu 19 procente, PNL cu 11 si PNG cu 7 la suta. Partidul Romania Mare ar totaliza 6 procente iar UDMR 5. Potrivit sondajului CURS, si in cazul alegerilor anticipate PLD, PC, PNTCD si PIN ar ramane in afara legislativului.

Sondajul CURS a fost realizat in perioada 1-15 iunie, pe un esantion de 1100 de persoane si are o marja de eroare de +-3 la suta.

PD favorita si in sondajul INSOMAR

PD este favorita si intr-un sondaj realizat de INSOMAR, citat de TVR. Daca maine ar fi alegeri anticipate PD ar obtine 47%, PSD 18% iar PNL 13%. PNG si PRM ar urma sa primeasca cate 6% din optiunile electoratului.

59% din cei chestionati au raspuns ca sunt foarte multumiti sau destul de multumiti de activitatea presedintelui Train Basescu, in timp ce 41% s-au declarat destul de nemultumiti sau foarte nemultumiti.

Guvernul, in schimb, are o imagine proasta - 70 la suta dintre cei chestionati si-au exprimat neincrederea in Cabinetul Tariceanu II. Activitatea desfasurata de premierul Calin Popescu Tariceanu a fost apreciata de doar 20% dintre cei chestionati.

Potrivit sondajului INSOMAR, UDMR, PLD, PC, PNTCD si Forta Democrata ar ramane in afara legislativului.

Sondajul INSOMAR a fost realizat in perioada 20-25 iunie, pe un esantion de 1330 de persoane si are o marja de eroare de +-2,7%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


126 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    topul preferintelor (Duminică, 1 iulie 2007, 11:48)

    alex [anonim]

    Vraja marii ! De la 5 % in 2000, cind de-abia intra in Parlament, pina la 43 % in 2007 cind fuge de responsabilitate ? Exista vreun sondaj care sa spuna citi au intrat in PD dupa cistigarea alegerilor din 2004?
    Astept migratia pasarilor calatoare !
  • 0 (0 voturi)    
    pd intop (Duminică, 1 iulie 2007, 11:56)

    sileforever [anonim]

    excelent sper sa ajunga la 60 % pina la toamna iar moliceanu cu gasca la 5% cum marita doar asta si-au dorit.
  • 0 (0 voturi)    
    laudabil (Duminică, 1 iulie 2007, 12:20)

    mokko [anonim]

    Laudabila stirea mai ales ca nici pd-ul nu stie pe unde se mai afla in tulburatoarea masa de votanti.Cert este ca ar fi corect sa stim cu cine dansam si sa stim cand ii pocnim cate una ptr ca altfel iata s-a vazut ce zarva de fete mari au creat aceste aliante politice .De dorit ar fi sa avem reprezentanti profesionisti si nu tot felul de ciorapari alesi dupa zarurile la perete aruncate de presedintii de carton ai partidelor ce cu cinste rod in parlament si lovesc cu celulita lor pana si cadrele tv.
  • 0 (0 voturi)    
    Ah... ce placere! (Duminică, 1 iulie 2007, 12:51)

    Julvarici [anonim]

    Aliantza Milutz-Moliceanu da primele rezultate! Doua voturi de la sate! Tine-o tot asa, cu Bogdan Olteanu-n sa! Hihihihihi!
  • 0 (0 voturi)    
    yeah right! (Duminică, 1 iulie 2007, 12:56)

    shar pei [anonim]

    Si marmota invelea ciocolata in staniol
  • 0 (0 voturi)    
    Hm... (Duminică, 1 iulie 2007, 13:25)

    Vali [anonim]

    In primul rand as vrea sa stiu cine a comandat sondajul. Faptul ca nu stiu asta ma face sa nu cred chiar nimic. Aia e una la mana. A doua la mana e ca realitatea spune ierarhia: daca PSD era creditat cu 40%, acuma aveam alegeri anticipate iar daca PNL avea macar 25%, le dadeau flit psd-istilor si votau "legea pensiilor" in urmatorul an bisect milenar. E firesc sa cred ca PD e mai sus decat celelalt doua partide, doar ca nu stiu cu cat.
    Atat informatie este, atata pot comenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Platiti regeste pentru sondaj gras (Duminică, 1 iulie 2007, 13:36)

    Crezuti fraieri [anonim]

    Domnilor, pisica mingaiata pe spate se intinde si se face cit mai mare. "Firmele de creiat iluzi" cu cit primesc mai mult te scot cu 110% . Suveran este alegatorul. Deocamdata domnul Presedinte Basescu incearca sa-l tina in fata pe domnul Presedinte BOC. Regretabil , (pentru pol) este ca toata lumea ( poporul) incepe sa priceapa cum este sa te lauzi singur.
    Saracia rominului este provocata tocmai de cei ce promit bunastarea. De ce cind au fost la putere nu au marit salarile si pensile. De ce au tupeul porcului la troc si incearca sa treaca pe sunb radar cind este vorba de rominii ce muncesc in strainatate. Nu tot ei, politicienii tuturor partidelor, au praduit tot de au ramas oameni someri . Oameni incep sa inteleaga ca trintorii din parlament ,diletantii din politica sunt murdari si lipsiti de demnitate. Chiar daca nu mai au functii , nu mai sunt nimic, au dorinta oarba de a ramine in case de protocol, de a avea imunitatesi pasapoarte diplomatice - mizeria de Dan Iosif si altii.
    Pling poporul dar si-au ajustat , in nesimtire , pensii ce depasesc bunul simt. S-a distrus invatamintul. s-au institutele de cercetare , si toate celelelte si cresc in sondaje - pentru ce ?
    Euro se face mic in raport cu Leul - s-o creada ei . A venit vara cei ce muncesc afara trebuie sa trimita mai mult - Furtul pe fata al muncii lor.
    Nu am nimic cu PD , dar deocamdata PNL duce greul si este cel care mai mareste ceva. - responsabil
    Domnul Presedinte Basescu este istorie ca Primar al Bucurestiului, va fi istorie ca Presedinte de partid si de tara. La suntat pe Roman, la fentat pe Stolojan si acesta nu a ajuns Premier, sa declarat orice numai ce trebuie sa faca NU.
    Voiculescu este spuma de imperechere a broastelor, care va dispare si el. PSD este in chinurile facerii si desfacerii . Invidia , lacomia , dorinta de putere ii duce la pierzanie. Politica se face oameni instruiti , versati, nu cu politicieni de profesie, ce nu condus un WC public si doresc sa conduca tara. Sondaje ?
  • 0 (0 voturi)    
    lehamite (Duminică, 1 iulie 2007, 15:54)

    emil [anonim]

    Nu ma bucur de procentele pd-lui, pnl-lui, si nici vreunui alt partid.

    la zalau,unde primar e un pd-ist ( Radu Capalnasiu ) , in opinia mea ,acest reprezentant al pd-lui la zalau, este o rusine pt partid.

    Amintesc numai canalizarea facuta vara trecuta pe str.Fabricii din Zalau,din bani publici si fonduri europene,canalizare care deserveste doar imobilele aflate pe o parte a strazii .
    Interesele personale si de gasca ,sunt ceea ce conteaza pt. acest prim pd-ist al orasului.
    As putea sa continui enumerarea mai multor aspecte cu privire la administrarea proasta a orasului ,dar ma rezum doar la atat.

    Atata timp cat partidele din Romania vor fi conduse sau vor adaposti personaje iresponsabile, fara coloana vertebrala ,
    si vulnerabile la anchete ale DNA-lui ,
    situatia din tara va continua sa fie una favorabila doar pt smecheri si ticalosi .

    Fara o curatenie a partidelor din Romania, statisticile ma vor lasa rece nu numai pe mine ,dar,sunt sigur si pe multi alti votanti din tara sau de afara.

    Doresc spor la lucru D-lui Daniel Morar si echipei sale.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru PNL: mult prea multi inca (Duminică, 1 iulie 2007, 16:02)

    Pink Panther [anonim]

    O fi adevarat ca inca sunt 12% pentru PNL?
    Or fi cei surzi, muti si orbi...sau fosti PSD-isti.
    Ca din votantii PNL din 2004, nttttt!
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj (Duminică, 1 iulie 2007, 17:08)

    kk [anonim]

    adevaratele rezultate:
    PD 29%
    PSD 21%
    PNG 11%
    PRM 7%
    PNL 9%
    PLD 7%
    PIN 2%
    PNTCD 2%
    PC 2%
    altii 10%
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e zi de munca astazi PNListi raspandaci (Duminică, 1 iulie 2007, 17:13)

    flor [anonim]

    Bai PNL-istilor raspandaci, io sunt unul din fraierii care a votat PNL-ul 17 ani la randul de cate ori a fost ocazia ca sa ajunga papagalii astia la conducere si sa renunte la agenda liberala de dragul voturilor si a patricienilor/fenechienilor.Cine credeti ca o sustina fraierilor maririle de pensii? Tariceanu si Geoana? Unde e politica de dreapta aceia numita cu evlavie de fiecare data. Trebuie sa ai ochelari de cal sa nu vezi deloc in stanga sau dreapta. Am ajuns sa votam altenativa la platforma de dreapta dar care sa nu fie stanga datorita unor idioti ca Tariceanu si Orban. Sunteti atat de prosti incat nu va dati seama ca lovind toti in continuu in PD il victimizati (asa cum s-a intamplat si cu basescu si ia-ti dat un milion de voturi in plus). Voi dati miloioane la Finchelsteini sa va spuna pe unde sa mergeti fraieirlor ca nu sunteti in stare nici gaura c....lui s-o gasiti singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezastru la PNL (Duminică, 1 iulie 2007, 18:09)

    Adrian E./ Saudi Arabia [anonim]

    Oare asta nu le-o spune nimic celor de la PNL si lui Tariceanu personal?,sunt chiar atat de orbiti de PUTERE si de setea de INAVUTIRE incat nu aud 'Clopotele' ca a venit vremea sa se retraga si sa-si linga ranile ?? Mari jigodii !.
  • 0 (0 voturi)    
    rezultate f. asemenatoare si la INSOMAR (Duminică, 1 iulie 2007, 18:26)

    mihnea [anonim]

    PD 47%
    PSD 18%
    PNL 13%
    PNG 6%
    PRM 6%
    ...
  • 0 (0 voturi)    
    pt.10 si altii (Duminică, 1 iulie 2007, 23:07)

    papichulo [anonim]

    Pe cei care cred ca aceste sondaje sint masluite ii intreb:cine ar avea interesul? PD-ul?Pai ei ar trebui sa le masluiasca invers pt. a da incredere PNL-ului si PSD-ului (mai ales) sa accepte alegeri anticipate. Si deabia apoi sa apara sondajele reale. Asa vom avea alegeri parlamentare in martie 2009.Va spun eu!
    Oricum se vor vedea rezultatele reale la alegerile europarlamentare si la cele locale.
    Si s-au vazut la referendum (cind tot la fel sondajele ce se credeau masluite s-au adeverit).
    P.S. Mi se pare totusi greu de crezut si inteles procentajul mare al PNL-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt 14 (Luni, 2 iulie 2007, 0:15)

    Marius [anonim]

    E mare? E mic zic eu, dar totusi asta ar demonstra ca propaganda fesenista nu tine la toata lumea :)
  • 0 (0 voturi)    
    SA SCAPAM DE HOTII :(((((((( (Luni, 2 iulie 2007, 0:21)

    Tudor [anonim]

    Ce ar insemna sa nu le acordam niciun vot PSD+PNL+UDMR+PC+PRM??da niciunul mai!
    GREATA...atat pot sa mai provoace in tara asta!!!
  • 0 (0 voturi)    
    si IMAS-ul a sondat (Luni, 2 iulie 2007, 1:11)

    mihnea [anonim]

    PD 49%
    PSD 15,4%
    PNL 11,7%
    PNG 8,5%
    ...
  • 0 (0 voturi)    
    ce se petrece cu noi? (Luni, 2 iulie 2007, 8:01)

    crin [anonim]

    emil boc presedintele unui partid cu 47 % din sondaje. vai de mama noastra! si va mai si bucurati. pe cand anca boagiu la conducerea partidilui? sau elena udrea. ar face cuplu excelent cu domn presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaje (Luni, 2 iulie 2007, 8:48)

    juv [anonim]

    INCONSTIENTA LA ROMANI.CE GASESC LA ACEST PARTID PD, PARTID DE OPORTUNISTI SI TRADATORI.TRADAT COMUNISTII,FSN-ISTII,CDR-ISTII,ALIANTA DA SI CHIAR SOCIAL DEMOCRATIA ,TRECIND LA POPULARI.PINA CIND ROMANII SE MAI LASA PACALITI ???...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru forumistii de serviciu (Luni, 2 iulie 2007, 10:21)

    mefisto [anonim]

    Ultima data cand au fost blamate sondajele a fost la suspendarea presedintelui.

    Mai tineti minte ce rezultate au fost sau e cazul sa vi se reaminteasca?
  • 0 (0 voturi)    
    @20 insomar dadea 75,3% pt NU (Luni, 2 iulie 2007, 11:14)

    mihai dinea [anonim]

    m-ai facut curios si am cautat sondajele care au fost inaintea referendumulu.
    iata ce spunea un sondaj INSOMAR cu cateva zile inainte de referendum:
    "Veti vota pentru sau impotriva demiterii presedintelui Traian Basescu?
    79,1% - impotriva demiterii
    20,9 % - pentru demitere
    Din buletinul de vot veti alege casuta DA sau pe cea cu NU?
    24,7% - DA
    75,3 % - NU"

    si CURS cu 2 saptamani inaintea referendumului dadea 70% pt. NU.

    au fost pe-aproape, nu vad nimic blamabil
  • 0 (0 voturi)    
    Cine cistiga? (Luni, 2 iulie 2007, 11:31)

    Pacat [anonim]

    Cistigam toti, cistigam ca fiecare are o parere, incepem sa ne cunoatem si sa aflam unii de la altii.
    Viata merge inainte. Lenin a spus - invatati , invatat, invatati si iata ca n-au invatat nimic. Si tot el a avut o lucrare intitulata "Ce-i de facut"
    S-a dus bietul de el. nimeni ni i-a gasit carte de munca. S-a scos bancnotele sovietice cu el , l-au demolat . Intrebarea este ce-i de facut. Ce-i de facut cu smecherii , parvenitii , rezultati din politica . Cei de facut cu mizeria din politica , cu fatarnicia "intelectualilor" cu lupta pentru ciolan si milioane de euro pe caile nevazute ce intra in buzunarele lor.
    Invatati oameni buni si pricepeti odata ca minciuna de pe soclu nu trebuie sa fie vesnica , invatati ca nu degeaba UE ne bate obrazul, invatati ca nu se promoveaza oameni care au vindut chiloti la colt de strada , adusi din Turcia in autoritati cu competente. Chiar daca a fost sef de PNL -intr-un Judet.
    PNL-istilor, PD-stilor peste citiva ani sunteti istorie. Atunci veti cercetati si voi de DNA - PNA sau cum se va numi.
    Cistiga romanul, nu ciostiga , romanul a pierdut petrolul, gazele, fabricile ,locurile de munca pentru romani, invatamintul, cercetare, cei ce sustin fondul de pensii. Saracia cistiga pe zi ce trece, oameni de la tara sunt la limita.
    Firmele straine din romania i-si bat joc de romani , am ajunsi cersetori in propria tara.
    Nu este posibil , nu este decent sa existe o lupta far sfarsit de dragul orgolilor. Nici un partid nu este ce doreste sa arate ca este . Mizerie cu staif, trancaneala , diletantism si toate pentru bani si putere. Si copii stiu ca dai , ajungi undeva intr-o irarhie si recuperezi dublu.
    Ati facut di Romania o tara de nimic , far sa aiba infrastructura, far firme serioase, fara fabrica de camioane si tractoare, fara IAS, avicole, telefonie... Sunteti mindrii hrebenciucilor, fluturilor, vacaroilor, orbanilor, cocosilor, elenelor , taricenilor, basescilor , unde suntem ?
    Haimanele politice , expirate !
  • 0 (0 voturi)    
    @ 21 (Luni, 2 iulie 2007, 12:07)

    moga [anonim]

    vad ca au reusit sa pacaleasca 4% cu campania "DA pentru Basescu"...
  • 0 (0 voturi)    
    marja de eroare- masa de manevra (Luni, 2 iulie 2007, 17:24)

    gogol [anonim]

    E vrajeala la greu. Marja aia a lor nu-i acopera deloc:
    - pd 43% la curs- 47% la insomar= 4%.
    Pe aproape, veti spune. Ehe nu-i cam asa, cu stiinta nu te joci.
    Metodologia sondajului de opinie este foarte exacta.
    Problema nu e asta, ci faptul ca nu sunt oferite spre cunoscatori date despre felul cum s-a respectat aceasta. Ar trebui introduse pedepse foarte aspre in ceea ce s-ar dori niste anchete sociologice corecte, altfel.... manipulare, manipulare!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa le scot politica din cap! (Marţi, 3 iulie 2007, 10:15)

    Vanina [anonim]

    Abia astept alegerile europarlamentare, locale si parlamentare ca sa pot sa le scot politica din cap lui Voiculescu, Vadim, Tariceanu, Gusa , Geoana si in special lui Orban ! Nu zici ca e frate cu celalalt Orban! Pe el cred ca l-a facut o matusa in ziua ei proasta!
  • 0 (0 voturi)    
    axa PCR-PSD-PD-PLD! (Marţi, 3 iulie 2007, 16:13)

    Nigrita [anonim]

    Nu stiu in ce masura sunt reale rezultatele sondajului, dar nu ar fi deloc de dorit ca un urmas de drept al PCR-ului, respectiv PD-ul (asta daca ne gandim la practicile PD-iste), sa se bucure de atata incredere populara!In final o singura solutie mai avem, iar ea se cheama Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    Politica (Marţi, 3 iulie 2007, 16:19)

    Nigrita [anonim]

    axa PCR-PSD-PD-PLD!

    Nu stiu in ce masura sunt reale rezultatele sondajului, dar nu ar fi deloc de dorit ca un urmas de drept al PCR-ului, respectiv PD-ul (asta daca ne gandim la practicile PD-iste), sa se bucure de atata incredere populara!In final o singura solutie mai avem, iar ea se cheama Majestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei!