Macovei - consilier anticoruptie al premierului Macedoniei

de George Florea     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2007, 0:00


Foto: HotNews.ro

Monica Macovei este noul consilier anti-coruptie al premierului macedonean Nikola Gruevski. Activitatea lui Macovei a inceput de luni, informeaza un comunicat oficial al Guvernului de la Skopje, care da cateva detalii din biografia fostului ministru al Justitiei de la Bucuresti.

"Activitatea sa si masurile in lupta impotriva coruptiei au fost cruciale in decizia UE de a accepta aderarea Romaniei", se arata in comunicatul oficial de presa al Guvernului Macedoniei.

  • Citeste aici comunicatul Guvernului Macedoniei






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    176 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      111 (Luni, 2 iulie 2007, 13:48)

      alex [anonim]

      altii apreciaza..la noi e apreciat cel care fura mai mult..halal tara..halal popor..halal guvern..
    • 0 (0 voturi)    
      Iar suntem (romanii) prosti.... (Luni, 2 iulie 2007, 13:53)

      Pink Panther [anonim]

      ...si nu ne recunoastem valorile.

      Nimic nou de altfel!

      Sunt altii mai destepti gata sa ia de la prosti!
      Unu in plus nu conteaza nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari Macedoniei !!! (Luni, 2 iulie 2007, 13:56)

      Dragos [anonim]

      Felicitari Macedoniei.
      Rusine Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      bravo! (Luni, 2 iulie 2007, 14:00)

      ionel [anonim]

      dupa ce i-a pus pe jar pe coruptii nostri, macovei da o mana de ajutor si macedoniei. bravo. la noi, c...ciosi ca voiculescu arunca in ea cu noroi pentru ca nu e ca el si comp., cei care fac politica pentru a acoperi hotiile pe care le-au facut si vor sa le continue in liniste.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo Monica ! (Luni, 2 iulie 2007, 14:01)

      ionel [anonim]

      Succes Monica in Macedonia.! Noi aici raminem cu Chiuariu sa rezolve coruptia la piscina lui Fenechiu.....
    • 0 (0 voturi)    
      nimic nou sub soare (Luni, 2 iulie 2007, 14:06)

      radu [anonim]

      De ce nu ma mira stirea? Intotdeauna altii au stiut sa ne aprecieze valorile.
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu i-a exilat pe dusmanii lui patriciu (Luni, 2 iulie 2007, 14:11)

      mama lui [anonim]

      fie si numai pentru simplul fapt ca a dat-o afara pe Macovei, tariceanu si-a asigurat ura mea eterna si sincera :) nu vreau sa mai aud nici de el, nici de al sau pnl.
    • 0 (0 voturi)    
      Export (Luni, 2 iulie 2007, 14:23)

      Gabriel [anonim]

      Bravo premierului macedonean, omu' ala stie ce face. Si bravo pentru Monica Macovei, mult succes! Monica, antreneaza-te pe coruptii macedoneeni in asteptarea unor vremuri mai aproape de normal in Romania. Sper sa revii cat mai curand si sa continui ce ai inceput!
    • 0 (0 voturi)    
      corupti din Macedonia, v-a sunat ceasul! (Luni, 2 iulie 2007, 14:37)

      Korupt Makedonski [anonim]

      A-le-lei, coruptii mei,
      Sa vedeti ce va anti-corupe Macovei.

      Aceleasi declaratii sforaitoare si aceeasi ineficienta ca-n Romania. Singurii care vor pica in plasa anti-copruptiei intinsa de Macovei vor fi doi-trei dusmani personali de-ai prim-ministrului macedonean.

      Punem pariu?
    • 0 (0 voturi)    
      chiuariu (Luni, 2 iulie 2007, 14:40)

      emil [anonim]

      Inseamna ca sunt sanse si pt chiuariu,tariceanu,samd sa fie ceruti la export?!
      Sau ma insel cumva !?

      Oricum,felicitari si mult succes D-nei Macovei
    • 0 (0 voturi)    
      ehe... (Luni, 2 iulie 2007, 14:47)

      Sorin [anonim]

      Toata stima ... jos palaria !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Jos palaria... (Luni, 2 iulie 2007, 15:01)

      Alec [anonim]

      Sa nu uitam cele doua importante "realizari" ale madamei Macovei: cazurile Bivolaru si Haissam.
      Jos palaria...de stripper.
    • 0 (0 voturi)    
      Fyi (Luni, 2 iulie 2007, 15:06)

      Alec [anonim]

      Fostul procuror general Ilie Botos a dat-o in judecata pe Monica Macovei, fost ministru al Justitiei, care a refuzat sa trimita judecatorilor americani cererea de extradare a lui Mohammad Munaf. Acest proces a avut loc in urma cu un an si sase luni si a fost tinut strict secret. Pana si data judecatii ridica anumite semne de intrebare, respectiv 28 decembrie 2005, adica intre Craciun si Revelion, cand instantele de judecata nu lucreaza decat in mod exceptional. Iar “cazul Mohammad Munaf” este, intr-adevar, unul exceptional din cel putin doua motive. In primul rand, pentru ca aducerea in Romania a lui Munaf si audie?rea lui in conditii de normalitate - nu sub presiunea intereselor americane si irakiene - ar fi lamurit probabil multe dintre enigmele lega?te de rapirea celor trei jurnalisti romani.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo! (Luni, 2 iulie 2007, 15:12)

      emil [anonim]

      Asa ar trebui sa facem toti, sa plecam din tara asta de rahat!
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Luni, 2 iulie 2007, 15:19)

      mailman [anonim]

      Asta da cariera. De la ministru intr-o tara europeana la consilier in Macedonia. Poate daca alde Macovei facea intr-adevar treaba in loc sa se tina de vendete si garagate prin presa nu ajungea la asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca de obicei, (Luni, 2 iulie 2007, 15:20)

      Oana [anonim]

      ..."latratorii"de serviciu pnl-isti si psd-isti sunt la datorie,defaimand o persoana pe care altii stiu sa o aprecieze cu adevarat!!Ramaneti in tara aceea si"ultimul sa stinga lumina"
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 2 iulie 2007, 15:29)

      mefisto [anonim]

      Voiam sa emigrez in Congo dar acum m-am razgandit.

      Sigur tanarul si vivacele luptator anti-coruptie Chiuariu va fi cerut consilier si de ce nu ministru si in Congo dupa ce termina de ingropat ce are de ingropat in Romania.

      In alta ordine de idei avem o Monica Macovei. Ce facem cu ea Taricene (CC: Dinu Patriciu) ?
    • 0 (0 voturi)    
      Inca o persoana pleaca din Tara (Luni, 2 iulie 2007, 15:36)

      Claudiu [anonim]

      Si iata ca la fel ca multi altii (printre care si subsemnatul), pleaca in alta tara unde esti mult mai bine apreciat, tratat cu mai mult respect si pe un salariu pe masura.

      Sa se mai mire cineva ca Romania merge asa cum merge.
      Personal la mine nationalismul a murit acu 4 ani.

      (PS: Hotnews: autocorectia textului in romana cam da kiks :), daca e de la voi )
    • 0 (0 voturi)    
      Anticoruptie politizata (Luni, 2 iulie 2007, 15:53)

      adrian [anonim]

      In doi ani de ministeriat, d-na M.Macovei nu a reusit decat sa politizeze si mai mult justitia. Sa-mi arate cineva un singur caza de mare coruptie solutionat (prin condamnare ramasa definitiva) in anii 2005 - 2006. De vorbe sunt satul.
    • 0 (0 voturi)    
      Inseamna ca e cazul sa EMIGRAM IN MACEDONIA (Luni, 2 iulie 2007, 16:21)

      Alexandros [anonim]

      In sfarsit, o tara Balcanica DAR NORMALA ! Oare cati locuitori are Macedonia ? Daca da Dumnezeu si are si putini locuitori, deci nu este interesanta NICI PENTRU RECHINII SUA si UE, atunci ne-am scos !
    • 0 (0 voturi)    
      oamenii buni care pleaca se mai pot si intoarce (Luni, 2 iulie 2007, 16:21)

      alina mungiu-pippidi [anonim]

      Sa speram ca asta nu e o plecare definitiva, nici a ei si nici a altor oameni buni. Acesta nu e cel din urma guvern al Romaniei, si nici nu mai sintem ca in comunism, cind odata plecat nu te mai lasau sa te intorci. E o rusine ca pierdem mereu oamenii cei mai buni, dar hai sa ne propunem sa ii recuperam cindva, si poate o sa reusim. Cei care plecati, lasati si voi o optiune deschisa pe undeva...
    • 0 (0 voturi)    
      super oferta (Luni, 2 iulie 2007, 16:33)

      manoflo [anonim]

      dar oare de unul ca Tariceanu, baiat prezentabil, cu motocicleta si Citroen, nu are nimeni nevoie? il transferam moca, dam si bonus un Vacaroiu mic si umil la pachet!
    • 0 (0 voturi)    
      ma apuca plansul (Luni, 2 iulie 2007, 16:41)

      Bogdan [anonim]

      si ce daca a plecat? e un joc de imagine specific politicii basesciene. consilier al primului ministru intr-o tara ca macedonia. pai aici e locul ei. felicitari doamna draga!
    • 0 (0 voturi)    
      pentu @22 (Luni, 2 iulie 2007, 16:45)

      Vic [anonim]

      De ce nu si pe Basescu... Daca tot ne pleaca marile valori...
    • 0 (0 voturi)    
      O palma data pe obrazul (cel gros al) Tariceanului ... (Luni, 2 iulie 2007, 17:00)

      Xerxes [anonim]

      ... adica ce a lepadat Tariceanul a fost totusi bun pentru altii (mai putin "pretentiosi" , nu ? ) ...

      ... probabil ca si daca Monica Macovei ar fi fost solicitata pe post de consilier anticoruptie, sa zicem, de noul premier al Marii Britanii (si nu de "amaratul" de premier al Macedoniei), forumistii de serviciu tot s-ar fi intrecut intre ei sa-i gaseasca nod in papura ... Daca ar fi chiar asa de incompetenta, de ce a fost totusi racolata de Gruevski ala, care si el urmareste sa-si bage tara in UE ? ... De ce nu si-a luat si el niste Finckelsteini sau Silbersteini sa-l consilieze, ca tot e "trendy" ?
    • 0 (0 voturi)    
      @24 Vic cel muc (Luni, 2 iulie 2007, 17:05)

      kiope [anonim]

      Veti ramine singuri sa va lingeti ranile in pustiul gindirii comuniste. Ultimul stinge lumina.
    • 0 (0 voturi)    
      @adrian #19 (Luni, 2 iulie 2007, 17:08)

      aleks [anonim]

      da, adriane, ca ministrul justitiei numeste si controleaza judecatori? Nu v-ati saturat mai sa o acuzati pe Macovei de ce nu era in puterea ei sa faca?
    • 0 (0 voturi)    
      @all (Luni, 2 iulie 2007, 17:19)

      Ratoiu - http://ratoiu.ablog.ro - detalii [anonim]

      da' v-ati intrebat de ce aia zic ca munca doamnei Macovei a fost una excelenta si noi zicem ca a.a ?? Cati ani are presedintele Macedoniei ? Dupa matematica mea ies vreo 37 ... Cred ca stie ce vorbeste si nu ca domnul Cioroianu care incurca Georgia cu Azerbaidjanu sau ca domnul Chiuariu care trimite scrisori semnate de ministerul pe care-l conduce fara sa le stie continutul.
    • 0 (0 voturi)    
      Si pentru cei care o lauda si pentru cei care o injura.... (Luni, 2 iulie 2007, 17:22)

      teekaz [anonim]

      Cine este Monica Macovei...?

      Ca nu-i asa, unii nu-i recunosc meritele si altii au cazut in iconoclasm...Cea mai buna mostenire a Monicai este trebuie sa continuam lupta contra coruptilor si a coruptiei....In rest, nimeni nu-i profet in tara lui....

      Si coruptia este in sangele nostru, nu mai stim sa o deosebim comportament normal, bazat pe lege, de comportament anormal, bazat pe cumetrii, cunostinte, relatii pe langa gard...
    • 0 (0 voturi)    
      @26 (Luni, 2 iulie 2007, 17:27)

      Vic [anonim]

      kiompe, nucumva esti si tu vreo "mare valoare" care pleaca?
    • 0 (0 voturi)    
      @Bogdan (Luni, 2 iulie 2007, 17:36)

      Pink Panther [anonim]

      Bai, tu ai fost in Macedonia?
      Afla ca noi nu suntem cu nimic mai presus decat ei...iar peste cativa ani (5 cel mult) vor fi deasupra.

      Si inca ceva: ce dracu aveti cu cineva care a luptat impotriva porcariei din tara? Va convine sa stati in rahat?
      Era mai bine sa-i lase in pace?

      Sau aveti sarcina de partid?
    • 0 (0 voturi)    
      Drum bun, cale batuta! (Luni, 2 iulie 2007, 17:39)

      Razvan [anonim]

      Si te asteptam sa te intorci sa-ti deschizi "o afacere".
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim seriosi, si sa intelegem... (Luni, 2 iulie 2007, 17:42)

      adevarul [anonim]

      Aici e mana comisarului Frattini, care dupa atatea priviri aruncate Monicai in multele intalniri, si in urma cadourilor schimbate, s-a simtit dator sa semnaleze premierului machedon sa o ia in vizor.

      Nu acuz de relatii extra-profesionale, ci de jocuri de culise periculoase - implicarea mainii invizibile a PD/Basescu/Frattini (prin Macovei) in politica regionala. Sa fim seriosi, Macedonia nu are nevoie crunta de un asemenea consilier pe langa premier, ci doar de un fir scurt intre Basescu si premierul Gruevski (cea mai inocenta legatura pe care aceasta mutare o ofera). Frattini sau e indragostit sau vrea sa faca acelasi joc si cu integrarea Macedoniei - sa scoata coruptia de unde nu-i, sa o amplifice in presa (se coace la foc continuu, pana ies 2-3 tapi ispasitori), ca sa aiba un raport interesant, cu buline de culori aprinse.

      Sa vedem cat de bine vorbeste dna Macovei macedona. Pentru ca intr-un domeniu ca acesta diferentele pe plan ligvistic sunt extraordinar de importante; mai ales cand vorbim de jurisprudenta samd. Macar politicienii din Macedonia vor scuipa pe un strain, nu pe unul de-al lor...
    • 0 (0 voturi)    
      de v-ar fi macar rusine... (Luni, 2 iulie 2007, 20:30)

      Canada [anonim]

      cand citesc asemenea comentarii imi dau seama ca am facut un lucru bun plecand din Romania. Toti ma intreaba de ce am plecat de acasa tocmai in Canada daca o duceam asa de bine. De ce? din cauza oamenilor... am ajuns sa cred ca niciodata nu va fi bine in Romania. Am avut si noi un ministru apreciat de UE si l-am aranjat si pe acela... Bravo Monicai Macovei ca a plecat.
    • 0 (0 voturi)    
      Baieti, linistiti-va, nu ramaneti singuri, hotilor! (Luni, 2 iulie 2007, 20:38)

      anti PNL [anonim]

      Penelistilor, faceti mai repede legea aia cu pragul de 2% pentru parlament, ca voi o sa aveti fix 4% pana-n noiembrie! Si lasati latraturile ciudoase, ca mirositi de la o posta a rahat!

      Ministrul Macovei a fost un om de calitate printre jigodii de partid. Nu va mai ofticati ca ea este capabila sa-si gaseasca de lucru singura. Voi va faceti ca munciti (in institutii de stat) si singurul motiv pentru care inca va luati salariu este limba voastra nici moale, nici aspra!
    • 0 (0 voturi)    
      monica vs tariceanu vs hrebencur (Luni, 2 iulie 2007, 21:45)

      chiuchiu [anonim]

      mda mah mistocarilor, v-ati varsat toata fierea aia pe care v-ati fiert-o in gusa toti cei 322 cand a-ti incercat lovitura de stat!
      aveti un spectru larg de toxine si sincer nu stiu cum de le puteti duce...
      de la chestia aia puturoasa cu frattini pana la lipsa de eficienta in minister...
      hai sa zicem prin absurd ca ar fi asa si a fost un ministru care nu a relationat prea bine cu mafia din romania, asta e ...!
      dar bai javrelor de la treaba asta pana la ce faceti voi secaturilor e cale lungaaaaa!
      sa te duci la rus intr-o fuga sa-i oferi serviciile si dupa aia sa dai fuga la american pentru un papagal cadou...
      de la chiuiturile lu' chiuariu pe holurile ue, gen deletedeletedelete, de la pomenile pre-electorale pentru pensionari, pentru psd, la vanzari de petrom, de sidex, de banci-fabrici-uzine-romance si romani si copii mici pentru organe,.......asta e cu totul altceva !
      si ca sa va convingeti de cele zise nu e nevoie decat sa uitati usa deschisa la parlament si cineva o sa vina sa va stinga lumina...intr-o buna zi...!
      monica keep on walking!
      ai tot viitorul in fata!
      de ce sa te multumesti cu un judet (romania) cand poti sa conduci un minister al uniunii europene!
      eu zic ca tot raul va fi spre bine, chiar daca dorul de casa o sa usture ceva-ceva, insa vei putea influenta cu mult mai mult lucrurile in viitor!
      multa bafta si va multumesc pentru ceea ce a-ti facut !
    • 0 (0 voturi)    
      Este numai imagine , FARA EFICIENTA (Luni, 2 iulie 2007, 22:16)

      Popescu [anonim]

      Hai sa fim seriosi.

      Monica Macovei este o incompetenta.

      Este drept nu este chiar asa ca Rodica Stanoiu ., senatoarea de olt...,protectoare acorutilor si borfasilor gen Deputat Florin Iordache
    • 0 (0 voturi)    
      Profetul si profitul (Marţi, 3 iulie 2007, 0:44)

      Leon [anonim]

      Nimeni nu-i profet in tara sa, si mai ales acolo unde rege e Profitul.
    • 0 (0 voturi)    
      lui Popescu (Marţi, 3 iulie 2007, 0:50)

      Leon [anonim]

      Monica Macovei este incompetenta. Tudor Chiuariu este competent. Calin Popescu Tariceanu este competent. Popescu este competent, ura copiii mei!, ca altfel nu cistiga parai grei ca sa posteze timpenii pe forumuri.
    • 0 (0 voturi)    
      @37 (Marţi, 3 iulie 2007, 0:52)

      Aph [anonim]

      Draga Popescu, ai dat cel mai bun exemplu de postare la comanda, sau mai degraba "targhetata": "Monica Macovei este o incompetenta" - cu asta ai fost la subiect, te-ai incadrat frumos in topic; destul de dur si total neargumentat, dand dovada de un inalt nivel de prostie (nivel scazut de inteligenta este prea mult spus, inteligenta lipseste cu desavarsire). Apoi a trebuit musai sa ne spui noua despre Stanoiu, care il protejeaza pe Deputatul Florin Iordache. Sunt curios de unde se scrie Deputat cu D mare, te pomenesti ca mai nou acesta e un titlu care se obtine dupa adevarate eforturi supraomenesti... Si totusi vorbim despre un borfas, ceea ce ma face sa cred ca esti si dumneata un deputat (as scrie cu d mai mic dar nu am posibilitatea) si cum asa te rasfeti ti-a intrat in mana. Bravo! Acum inchide TabletPC-ul din dotare si poti dormi linistit, azi nu a fost o zi chiar degeaba...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se poate asa ceva (Marţi, 3 iulie 2007, 2:31)

      yakuza [anonim]

      Cum e posibil ca oamenii de valoare ai Romaniei sa fie injositi in Romania si super recunoscuti in strainatate??? Nu se poate asa ceva fratilor.
    • 0 (0 voturi)    
      ANUNT:se cauta consilier german sau englez pentru premierul roman (Marţi, 3 iulie 2007, 6:17)

      liv17 [anonim]

      Bravo Monica!
      Daca Monica Macovei poate fii consilier pe probleme anticoruptie, al Macedoniei, de ce nu si un consilier anticoruptie, german sau englez al Primului Ministru Roman?

      Ma tem ca va trebui sa "importam" consilieri straini, pentru toate ministerele, prefecturile, primariile, administratia publica,regiile, universitatile........................................................ ......administratori de bloc......
    • 0 (0 voturi)    
      Lui Leon si Aph (Marţi, 3 iulie 2007, 7:57)

      Popescu [anonim]

      Daca voi o condiderati pe Macovei o femerie competenta, ori sunteti fotbalisti ori ingineri agronomi.

      Cum puteti sa o numiti competenta bai fratilor, voi nu stiti unde a lucrat ea.Nu ati remarcat rezultatele ei?

      Ea nu a facut decit sa execute niste oridine comandate pe plan politic.

      De unde ati tras voi concluzia ca este competeneta ?

      Dosrele de coruptie erau pregatite de mult.Se astepta nuami o comabda politica si vointa de a face curat.

      Referitor la articoll platit sau deputatie, sunteti ca niste babe care va dati cu parerea.

      De fapt atingeti in forma cea mai buna nivelul de inteligenta al Elenei Udrea.Nu al Monicai Macovei, ca trebuie sa recunosc este mai desteapta si mai morala decit Elena Udrea.

      Maimute portocalii ce sunteti !
    • 0 (0 voturi)    
      parlazitarii (Marţi, 3 iulie 2007, 9:14)

      schiopu [anonim]

      pai cum sa nu o elimine pe monica macovei din moment ce aveau dosare cativa parlamentari..... si ministru si secretari de stat .....le-a fost frica ..... asa ca s-au unit si gata......acum sunt usurati .... isi vad mai departe de afacerile murdare...
    • 0 (0 voturi)    
      Marile valori ale Romaniei (Marţi, 3 iulie 2007, 9:47)

      Radu [anonim]

      Monica Macovei, Mioara Mantale, Anca Boagiu, Sulfina Barbu, Elena Udrea si alte mari valori ale romaniei sa ne mai lase. Toata lumea stie cine se afla in spatele lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Monica se va intoarce (Marţi, 3 iulie 2007, 10:18)

      mihai dinea [anonim]

      Fac pariu ca va fi din nou ministrul justitiei in viitorul guvern! Dar va trebui sa avem rabdare pana la alegeri, ca sa scapam de parlamentul 322.
      Pana atunci da si ea o mana de ajutor unei tari candidate la UE.
    • 0 (0 voturi)    
      tigareta III (Marţi, 3 iulie 2007, 10:34)

      Rollo Tomasi [anonim]

      Apropo de coruptie, despre Tigareta III nimic, nimic, nimic pe site ....
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cei cu incompetenta (Marţi, 3 iulie 2007, 10:41)

      mefisto [anonim]

      Pentru toti cei care sustin ca Monica Macovei este incompetenta.
      Inseamna ca cei de la
    • 0 (0 voturi)    
      "Consilieri de imagine" (Marţi, 3 iulie 2007, 11:00)

      Aliosha Ilici Bratianu [anonim]

      Oare mafiotii din Macedonia isi vor angaja SI ei
      "consilieri de imagine" din Romania ?

      Va mai amintiti de incredibila sceneta jucata de Voiculescu, care trebuia sa ne "convinga" ca Monica l-a batut - ea, personal - pe zdrahonul ala de aprozarist timp de 3 luni in continuu ???

      Oare cat costa azi, la pretul pietei, un "consilier de imagine" din Romania cu experienta in "materia" Monica macovei ?
    • 0 (0 voturi)    
      mai popescu de la 42 (Marţi, 3 iulie 2007, 11:31)

      olandezu [anonim]

      Tot apesi pe taste dar nu esti in stare sa-ti argumentezi miscarile. Noroc ca esti baiat mare si nu se cade sa fii tras de urechi ... Hai, gandeste un pic chiar de esti portocalie!

      Nene Popescu, treaba e ca Macovei pare ca si-a facut treaba: a fost si este apreciata de UE si nu numai. Am intrat in uniune printre altele datorita realizarilor ei si cu siguranta nu datorita pitigaielilor unora ca Chiuauriu.

      Tot treaba facuta bine de Macovei i-a stat si ii sta inca in gat lui Chiuariu cu afacerea cu demiterea procurorului ala de se ocupa de dosare grele.

      I-a mai stat o data in gat si cand a dat directiva ca toti procurorii sa dea raport la comisii in parlament si a fost refuzat. Ai mai vazut tu de 17 ani incoace ca procuratura si justitia in general sa ia asa atitudine cand se i ameninta independenta? Nu, nu a mai fost. E si meritului lui Macovei ca a dat un inceput de coloana vertebrala justitiei.

      Astia mai greu de cap precum Chiuariu, Tariceanu, Geoana, Iliescu, VC Tudor etc etc, reuniti generic sub sintagma "cei 322" nu pot pricepe nici in ziua de azi cum e cu independenta puterilor in stat: parlamentul face legi, justitia le aplica iar guvernul administreaza. Ei, Macovei a incercat sa-i invete... Ca nu a reusit, nu e vina ei, adevarul e ca elevii nu vor sa priceapa si gata!

      Ce a facut competentul Chiuauriu? Numai pozne! sa vedeti ca e incepator, ca tinerel ... e si zburdalnic ... pe deasupra, e un tip temperamental! Poama asta necoapta, stupida si agresiva, e ministru al Romaniei?! Vai de noi!
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru @50 (Marţi, 3 iulie 2007, 11:53)

      Vali [anonim]

      "Poama asta necoapta, stupida si agresiva, e ministru al Romaniei?! " ... Mai olandezule dar ce zici tu de badaranul ala betiv si afemeiat, fost bisnitar securist ajuns sef al statului?!? Chiar ca vai de noi!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. poz 50 Olandezu (Marţi, 3 iulie 2007, 11:57)

      Popescu [anonim]

      De unde ai tras concluzia ca la-as aprecia pe Ciuariu.Eu ,din pacate , il cred aprape la fel de slab ca Rodica Stanoiu.Si e mult mai slab ca minstru decit Macovei.

      Nu stiu cit este de competent, dar daca a terminat o facultate particulara, ne putem face o imagine de cit de bun ar putea fi el.

      de ce creti voi cei care o laudatiasa de mult pe Macovei ca cei care nu o lauda ar aprecia pe minstrii dinainte sau dupa ea la Justitie?

      Ea este doar mai buna ca latii dar sa fim seriosi nu este o tipa competenta cu adevarat.Este mai corecta dar nu este competenta si foarte corecta.

      Ar fi si cometenta si corecta daca ar fi musact si din mafioti PD-ului nunumai din mafiotii psd-ului sau pnl-ului.Asa este , din pd suntmai putini mafioti , dar nu iseamna ca sunt inexistenti sau foarte putini!

      Asadar nu mai scrieti prostii , nu toti care o critica inseamna ca sunt sustinatorii celorlalti.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo Monica! Inca o palma trasa lui Tariceanu & Co. (Marţi, 3 iulie 2007, 12:37)

      Gabriel [anonim]

      Bravo Monica! Inca o palma trasa lui Tariceanu & Co.
      Dupa palma incasata la referendum, vine acum a doua. Mai ramine ca tot niste straini sa-l aprecieze si pe Razvan Ungureanu, ca sa ne demonstreze ca Tariceanu (impreuna cu Geoni, Hrebe si Ilici) i-a indepartat pe cei mai capabili din guvern, numai pentru ca fiind bine intentionati nu le faceau jocul. Cum putea Monica, sa mai ramina in guvern si sa combata coruptia, cata vreme seful guvernului era de parere ca coruptia a fost "practic" deja lichidata si deci nu mai are ce face? Doar nu aveau sa o tina in guvern degeaba!
      Dar asta e o poveste veche: strainii au fost aceia, care i-au identificat si apreciat pe cei mai buni dintre noi, iar noi numai dupa aceia, ne mai avind incotro, ne-am prefacut ca-i apreciem si noi. Rusine!
    • 0 (0 voturi)    
      Ce zice si presa macedoniana (Marţi, 3 iulie 2007, 14:27)

      Sven [anonim]

      Din presa Macedoniana (http://www.vecer.com.mk/?ItemID=66DDB046D53EC742AD8AD01620BA7FEA) :

      Pentru moment intelegerea e ca Macovei va trai si munci in Macedonia timp de doi ani. Monica Macovei a fost angajata in urma unui concurs international tinut de catre guvernul britanic, guvern care si finanteaza programul.

      Ultimul paragraf spune cam asa:
      Pe de alta parte, deja au inceput sa se implineasca prezicerile lui Macovei, potrivit careia Romania va incetini lupta impotriva coruptiei si crimei organizate imediat dupa intrarea in Uniune, lucru pentru care Romania acum primeste necontenit critici de la Bruxelles.
    • 0 (0 voturi)    
      "consileri de imagine" (Marţi, 3 iulie 2007, 15:32)

      A. [anonim]

      Asta inseamna ca pana in 2009 NU VOM AVEA ALEGERI.
      Asta inseamna ca UE A DECIS pentru Noi.
      Si anume, a decis : CA NE AJUNGE ATATA LUPTA ANTI-CORUPTIE !

      Pentru ca acum vin banii de la UE, bani care trebuie administrati "bine", adica nu de catre paduchii din PD, "care nici sa fure nu stiu" (dupa cum ne a-graieste maiestul E-Vanghelie),

      Ci de catre maiestrii la furat Hrebe-nCiuc, si Patri-Ciu.
      Dupa logica 50-50: jumatate UE, jumatate Hrebe si Patri-ciu.
      Iar Poporu : ciu-ciu.

      Ba nu, gresesc: un fel de "nimic spoit" de televiziunile lui Felics si Vantu, cu ajutorul bine-pregatitilor "consilieri de imagine".
    • 0 (0 voturi)    
      In legatura cu 54 (Sven) ... (Marţi, 3 iulie 2007, 15:56)

      Xerxes [anonim]

      ..."Monica Macovei a fost angajata in urma unui concurs international tinut de catre guvernul britanic, guvern care si finanteaza programul"

      ... Asta inca nu stiam... Cu atat mai mult bravo Monicai Macovei ! ... Deci nu a fost aleasa de premierul Gruevski , ci guvernul britanic a ales-o pt. Macedonia ... Hotnews, de ce nu ati mentionat si asta in articol ?

      ... Acuma mai lipseste sa sara forumistii de serviciu - probabil cei din schimbul 2 :) - sa demonstreze ca de fapt acel concurs international a fost masluit de Macovei , ca de obicei, in stil pur mioritic . Adica o fi "cotizat" si ea pe oficialii britanici ,mai mult decat ceilalti candidati , si de aia au ales-o pe ea , nu ca ar fi fost ea mai breaza , nu ? ... Ca doara si "englejii" tot oameni "este"... Cum sa zica ei NU la niste euroi sau verzisori luati pe degeaba, ca mita ? Nu se poate asa ceva, dom`le ... Nu exista... Cum naiba sa reuseasca o nepriceputa ca Macovei sa castige o competitie organizta de guvernul de la Londra , ea, care n-a fost in stare sa corespunda nici macar standardelor pretinse de ilustrul & preacinstitul premier de la Bucuresti , care s-a vazut nevoit sa o dea afara din Guvern, de incompetenta ce era , etc, etc ... Cam asa ar suna, nu ? :)
    • 0 (0 voturi)    
      @vali #51 (Marţi, 3 iulie 2007, 16:20)

      olandezu [anonim]

      Vali, badaran da, restul calificativelor sunt nedovedite si/sau exagerate. Dar oricum, pe cine punem in loc? Geoana, ca sa fie liniste in tara, sa poate astia fura linistiti in continuare? Isterici precum Antonescu?! Vacaroi? Nea Tudor?! Cine? Nu are rost sa incepem iarasi discutia acum, s-a intors pe toate fetele problema cand cu referendumul.

      Fapt este ca Macovei (in tandem cu Basescu, daca tot ai pomenit de el) a facut totusi cate ceva bun, mai mult decat orice alt ministru al justitiei dinainte. E clar ca nu ai ce sa compari pe Chiuariu cu nimeni altcineva; nu cred sa se mai repete in viitor o gafa de asemenea proportii precum numirea astuia in functie. Aproape orice om onest si cu o bruma de inteligenta s-ar comporta mai bine decat Chiuariu.

      Pe scurt, Macovei a fost totusi cel mai bun ministru al justitiei de 17 ani incoace. Rezultatele vorbesc.