De unde vin resursele pentru majorarea pensiilor

Misterul pensiilor marite: bani din PIB

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2007, 0:00


Foto: HotNews.ro

Banii pentru marirea pensiilor vor veni din cresterea PIB, din cresterea numarului de salariati si din transferuri de la bugetul de stat catre CAS.

Varujan Vosganian, ministrul Economiei si Finantelor, declarat ca marirea pensiilor, care presupune pentru 2008 peste 2 miliarde de euro, nu va determina o crestere a inflatiei si nu va conduce la o supra-impozitare, cota unica de impozitare ramanand in picioare.

"Avem o crestere economica sanatoasa, care ne permite acest efort bugetar", a spus Vosganian intr-o conferinta de presa desfasurata luni seara.

De asemenea, veniturile rezultate din drepturile de autor si cele din dividende raman neimpozitate, a mai declarat Vosganian.

"Nu imi este inca foarte clar de unde vor veni acesti bani si cum se va realiza transferul de la bugetul de stat catre bugetul pensiilor", a declarat pentru HotNews.ro analistul economic Ionut Popescu.

Pensiile urmeaza sa fie majorate pana in 2008 cu circa 40%, ceea ce va duce punctul de pensie de la circa 31% in 2007 la circa 37,5% in 2008.

De unde spune Vosganian ca vor veni banii:

- cei mai multi bani vin din cresterea nominala a PIB -1,2 miliarde de euro in 2008
- cresterea numarului de salariati (apreciata la peste 2% in 2008) si a veniturilor salariale vor aduce 180-200 de milioane de euro
- dinamica salariala
- transferuri de la bugetul de stat catre bugetul asigurarilor sociale- 400-500 de milioane de euro
- imbunatatirea incasarilor-in acest an se va obtine 1% din PIB
- masurile legislative (neprecizate) vor aduce circa 300-400 de milioane de euro

Persoanele care au salarii de peste 75 de miloane de lei vechi vor fi obligati sa plateasca de acum contributii sociale si pentru veniturile obtinute peste aceasta suma. Pana cum contributiile sociale se plateau doar pana la limita celor 75 de milioane de lei.

"Este vorba de venituri care au castigat foarte mult din introducerea cotei unice. Noi consideram ca trebuie platiti bazandu-ne pe principiul solidaritatii sociale", a declarat Vosganian, care spune ca este vorba de un numar mic de persoane, probabil 20-25 de mii de persoane.

"Greutatea financiara a acestui proiect va cadea in sarcina celor care vor guverna in anul 2008, deci tot noi ne vom asuma si facerea bugetului", a raspuns Varujan Vosganian intrebarilor ziaristilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


162 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Prostie sau incompetenta? (Luni, 2 iulie 2007, 20:28)

    RazvanM [anonim]

    Persoanele care au peste 75 de milioane salariu vor gasi modalitati de a nu plati aceste posibile noi impozite (stupide dupa parerea mea). Ideea este ca nespalatii astia din fruntea actualului guvern anunta in gura mare si se lauda cu niste lucruri pe care va trebui sa le puna in practica alt guvern. Asta da inovatie in politica romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    marele economist (Luni, 2 iulie 2007, 21:02)

    gigel [anonim]

    Tipul asta nu are nicio legatura cu economia, si mai incearca sa ne convinga ca nu o sa creasca inflatia si ca banii aia o sa cada din cer.
    Lucrurile sunt f simple, banii aia tot din buzunarele noastre, celor care muncim o sa se duca, prin diverse taxe care vor fi marite sau inventate.
  • 0 (0 voturi)    
    buget (Luni, 2 iulie 2007, 21:20)

    Petrovici [anonim]

    Sunt convins ca sunt bani si pentru marirea cu de 4 ori atat a pensiilor cat si a salariilor minimale. Ar trebui sa se mareasca doar pensiile de pana la 1500 ron si nu ale mafiotilor eroi ai securitatii ceausiste.La fel si la salarii. Sa fie minim 800 ron, sa nu mai ramanem la coada UE.Sa-i scuture pe oligarhii mafioti unde averile sunt luate prin talharie din conturile lui Ceausescu si sa-i dea inapoi la popor : fratii Paunescu, Felix motanul,Catarama,Mitica Dragomir,general Stanculescu,Trita Fanita, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    daca sun t bani majorati pensiile incepand de luna asta!!! (Luni, 2 iulie 2007, 21:54)

    calif [anonim]

    Sa incerci sa pacalesti lumea ca brusc incepand din ianuarie 2008 se umple bugetul de pensii e aberant!
    Daca sunt resurse, atunci sunt acum, iar pensiile pot fi majorate incepand cu luna iulie 2007. Daca in iulie 2007 nu sunt, atunci nici in urmatoarele 6 luni nu se va intampla un miracol ca sa apara!
    Tot ce enumera el acolo sunt povesti de adormit copii. De parca PIB, incasarile, numarul de salariati etc. ar putea face un salt brusc in noapte de revelion.
    Varujane, ai devenit la fel de caraghios ca si restul guvernului!
  • 0 (0 voturi)    
    Mincinos, turnator si prost (Luni, 2 iulie 2007, 22:20)

    Popescu [anonim]

    Stie ceva turnatorul asta ce este o conceptie liberala ?
    Sau poate chiar neoliberala?
    Nu , este un lingau turnator si borfas!

    Avertisment:
  • 0 (0 voturi)    
    Bani sunt, degeaba ne mintim (Luni, 2 iulie 2007, 22:42)

    stiutot [anonim]

    Cum sa nu fie bani caind lunar se dau tunuri la stat de sute de mii de euro? Toate "afacerile" din Ro sunt pe banii statului, deci eu vreau sa mareasca pensiile cu 300%, pentru ca bani sunt, dar nu sunt gestionati calumea. Sa-i scoata din pamant si de la hotii astia bogati.
    Nimeni nu ma poate convinge ca nu se pot da pensii.
  • 0 (0 voturi)    
    de asemenea (Luni, 2 iulie 2007, 23:08)

    alina [anonim]

    Dragi "reporteri" "jurnalisti" Hotnews

    "DE ASEMENEA"= doua cuvinte. Este a mia oara cand vad in articolele voastre "deasemenea" intr-un cuvant. Inteleg ca vreti sa fiti primii in postarea stirilor dar un pic de respect pt lb romana nu ar fi chiar de lepadat.
  • 0 (0 voturi)    
    Drepturi de autor neimpozitate????!!! (Marţi, 3 iulie 2007, 1:06)

    mega [anonim]

    De cand drepturile de autor sunt neimpozitate??? Eu platesc taxa de-mi iese pe nas pentru toti banii pe care-i iau pe drepturi de autor, si la sfarsitul anului imi mai si globalizeaza nemernicii veniturile. Vosga, ai de cand sa-mi dai banii inapoi si nu stii cum sa-mi spui? Stai ca-ti dau numarul de cont...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru mega (Marţi, 3 iulie 2007, 5:52)

    lucian [anonim]

    nu va ambalati,era vorba de altceva..sa sa impoziteze suplimentar cu CAS drepturile de autor [care sunt deja impozitate prin legea venitului global] S-a renuntat la idee
  • 0 (0 voturi)    
    TOT DE ACOLO (Marţi, 3 iulie 2007, 6:44)

    kioroo [anonim]

    Banii pt. pensii vor veni tot de unde au venit nejustificat majorarile salariale din invatamant si sanatate, de unde s-au deturnat intru pacalirea populatiei cu Programul de Investigatii Medicale(300.000.000 euro) sau de unde s-au transferat cateva sute de milioane de euro(intr-un an) pt. construirea somptuosului sediu al Casei Pensiilor. Si daca nu ajunge, vor fi lasati pe dreapta cateva luni cocosii, umbrarestii si udrelele asfaltului delapidator de bani publici. Nu vor simtii cei din urma cateva miliarde mai putin.
  • 0 (0 voturi)    
    din rau in mai rau....traiti bine... (Marţi, 3 iulie 2007, 7:49)

    yo [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    pt. nr. 8 (Marţi, 3 iulie 2007, 8:23)

    bullet dodger [anonim]

    mega, nu da nr. tau de cont hotului astuia! ca nu iti va da banii inapoi, eventual trage o privire p-acolo, decide ca ai prea multi bani si ti-i ia!
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Marţi, 3 iulie 2007, 11:51)

    robert [anonim]

    E trist ca am devenit cu totii atat de inversunati incat cautam doar raul in orice. Toata lumea cauta tot felul de motive sa conteste aceasta marire de pensii doar pt ca o face Tariceanu.
    Dar uitati esentialul: aceasta marire de pensii vine ca o gura de oxigen pentru cei batrani, cei ce nu au bani de mancare si medicamente! Acestia sunt parintii nostri care stim cu totii cat de greu o duc. Nu cred ca ar trebui sa facem atatea calcule meschine si partizane, ci sa ne bucuram ca cei saraci si batrani vor primi un ban in plus. Pt mine, si daca majora pensiile CVTudor ma bucuram pentru batrani!
  • 0 (0 voturi)    
    Si marmota uite asa facea ... (Marţi, 3 iulie 2007, 12:22)

    Georgio [anonim]

    Aberatii. Astia chiar ne cred idioti pe toti. Economisti de 2 lei care fac pe ministrii. Mergeti mah la profesional sa invatati o meserie daca nu va duce capu' nu mai faceti pe ministrii.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostiti bine! (Marţi, 3 iulie 2007, 13:19)

    Mihai [anonim]

    Vad numai "priceputi" in economie pe site-ul asta. Pe langa ei Vosganian care este doctor in economie este un imbecil. Ce repede si ce usor stiu "desteptii" de pe site cum se intampla de fapt cu bugetul, cum se fura banii, cu cat ar trebui marite pensiile, cum ar trebui impozitate salariile, etc.... Ori sunt toti niste ministri de finante in devenire, genii nedescoperite intr-ale economiei, ori sunt de o rautate, de o infatuare si de o prostie crasa. Care e problema "economistilor"? Nu si-a facut Basescu, tatucul vostru, campanie de imagine cu legea pensiilor si inseamna ca e proasta? Moarte pensionarilor? Asta vreti? Adevarul este ca nu meritati sa traiti vreodata bine. Cretinilor!
  • 0 (0 voturi)    
    O guvernare cu adevarat liberala (Marţi, 3 iulie 2007, 13:39)

    Gabriel [anonim]

    Patricienii acestia au uitat, probabil din cauza atator negocieri si trocuri politice, ca sunt liberali. Au ajuns sa fie locomotiva unor masuri de stanga pe care nici macar o guvernare psd-ista nu s-ar fi incumetat sa le promoveze. Impozitarea celor avuti pentru a da celor saraci, iata o masura cu adevarat "liberala". Mai ramane sa aflam conform caror principii liberale. Acelora de solidaritate si echitate sociala?
  • 0 (0 voturi)    
    Mihaita, du-te la gradinita (Marţi, 3 iulie 2007, 21:23)

    RazvanM [anonim]

    Vosganian nu este doar doctorand in stiinte economice, este si absolvent de Facultate de Matematica. Dar asta nu-i da dreptul sa-si bata joc de contribuabili. Eu nu cred ca sunt prea multi oameni in tara asta care sa nu vrea pensii marite pentru parintii si bunicii lor, din pacate maririle astea se fac fara niciun fel de dezbatere publica si intr-un mod iresponsabil. Adica se trezeste un ministru cu diplome de geniu in economie sa ia bani de la Sanatate, Invatamant si din alte domenii pentru a face pomeni electorale si toata lumea trebuie sa taca malc, ca stie el mai bine! Asta-i culmea nesimtirii neoliberale. Iar tu, mai Mihaita baiete, mai du-te si canta pe la alte porti, ca n-au niciun haz argumentele tale stupide cu Basescu. Ai vreo setare in documentatia de partid sa-i folosesti numele in discutii pe orice subiect?