Programul celui de-al treilea Grand Slam al anului, turneul pe iarba de la Wimbledon, devine din ce in ce mai complicat, ploaia impiedicand si desfasurarea zilei a saptea a competitiei. Desi luni ar fi trebuit sa se dispute ultimele jocuri din turul patru, in turneul masculin au mai ramas de incheiat multe restante din runda a treia.

Partida dintre spaniolul Rafael Nadal, al doilea favorit al competitiei si suedezul Robin Soderling a inceput luni la ora 14, (ora Romaniei) si se va incheia marti, fiind intrerupta de desele reprize de ploaie. Scorul de la care se va relua este 6-4, 6-4, 6-7(7), 4-6, 2-0 pentru Nadal.

Alte partide din turul trei ramase de incheiat marti sunt intalnirile dintre Novak Djokovic si Nicolas Kiefer (se reia de la 7-6 6-5), Nikolai Davidenko - Gael Monfils (6-3 7-5 3-0) si Lleyton Hewitt - Guillermo Canas (6-4 3-6 3-1).

Cel mai fericit este insa detinatorul trofeului, elvetianul Roger Federer, care a ajuns direct in sferturi, dupa ce adversarul sau din optimi, germanul Tommy Haas s-a retras.

Pe tabloul feminin a fost stabilit un singur sfert de finala. Justine Henin o va intalni in aceasta faza pe Serena Williams, dupa ce belgianca a trecut in optimi de Patty Schnyder din Elvetia cu 6-2, 6-2, iar americanca a invins-o pe Daniela Hantuchova din Slovacia cu 6-2, 6-7, 6-2. A treia sfertfinalista a competitiei este Michaella Krajicek din Olanda.

Nici romanii nu au fost mai norocosi. Partida de dublu mixt dintre perechile Andrei Pavel/Andreea Vanc si Martin Damm (Cehia)/Michaella Krajicek (Olanda) a fost reprogramata.