La proba E a fost extrasa varianta 67

Bacalaureat 2007: elevii au dat penultimul examen

de C.N.A.     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2007, 0:00



Pentru acesta proba sunt 24 de discipline de examen si 99 de programe de examen. Ministerul Educatiei a atras atentia profesorilor supraveghetori sa nu incurce variantele pe care le vor da spre rezolvare elevilor, in functie de profilul absolvit.

Pentru prima data la Bacalaureat intre probele de examen, sunt si cele la limbile spaniola, italiana, portugheza, greaca moderna, latina si japoneza.

Pentru a vedea subiectele pe care le au de rezolvat elevii alegeti profilul absolvit aici.

Ce urmeaza?

• 5 iulie 2007 - o proba la alegere dintre disciplinele din celelalte arii curriculare - proba f) - proba scrisa sau practica
• 7 iulie 2007 - afisarea rezultatelor (pana la ora 16) si depunerea contestatiilor (orele 16 - 20)
• 8-9 iulie 2007 - rezolvarea contestatiilor
• 10 iulie 2007 - afisarea rezultatelor finale

Sesiunea septembrie 2007

• 16 - 20 iulie 2007 - inscrierea candidatilor
• 20 august 2007 - limba si literatura romana - proba orala
• 21 august 2007 - limba si literatura materna - proba orala
• 22 august 2007 - limba si literatura moderna - proba orala
• 23 august 2007 - limba si literatura romana - proba a) - proba scrisa
• 24 august 2007 - limba si literatura materna - proba c) - proba scrisa
• 27 august 2007 - proba obligatorie a profilului - proba d) - proba scrisa
• 28 august 2007 - o proba la alegere din aria curriculara corespunzatoare specializarii - proba e) - proba scrisa sau practica
• 29 august 2007 - o proba la alegere dintre disciplinele din celelalte arii curriculare - proba f) - proba scrisa sau practica
• 31 august 2007 - afisarea rezultatelor (pana la orele 16) si depunerea contestatiilor (orele 16 - 20)
• 1-2 septembrie 2007 - rezolvarea contestatiilor
• 3 septembrie 2007 - afisarea rezultatelor finale






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1125 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    succes (Miercuri, 4 iulie 2007, 9:18)

    mental [anonim]

    Nu ii mai ascultati pe cei cu mentalitatea gospodaro-comunista. Au un talent de a deprima....
  • 0 (0 voturi)    
    bafta... (Miercuri, 4 iulie 2007, 9:35)

    lumi [anonim]

    bafta! tuturor indiferent la ce au azi examen.Mult a fost ...putzin mai este....haidetzi ce sunteti copii istetzi!
  • 0 (0 voturi)    
    Succes! (Miercuri, 4 iulie 2007, 10:21)

    Catalin [anonim]

    Succes daca ati invatat, altfel, cadere libera placuta. Mai e o sesiune si in toamna.
    Sincer, mi se rupe daca cei care in loc sa invete au frecat bancile in parcuri, si tastele pe messenger. Societatea nu prea are nevoie de rebuturi. A ba da, la tarnacop.
    Exceptie fac olimpicii, care au o scuza, dedicandu-si timpul pentru performanta. Lor le doresc si mai mult succes
  • 0 (0 voturi)    
    am trecut si noi pe aici! (Miercuri, 4 iulie 2007, 10:29)

    Gabi [anonim]

    multa bafta! desi din cate am vazut si auzit, nu asta iti trebuie sa iei nota mare la BAC, ci niste pliculetete cu banuti!
    "pe vremea noasta" nu ni se dictau raspunsurile de catre suparaveghetori, doar in facultate!

    succes celor care dau bacul pe bune!
  • 0 (0 voturi)    
    rusinica - mai multa documentare (Miercuri, 4 iulie 2007, 10:57)

    acc [anonim]

    nu stiu de disciplinele la limba spaniola, italiana etc. dar proba scrisa la limba latina a figurat si anul trecut in bacalaureat pe filiera filologica, deci mai multa atentie la scrierea stirilor.
    Bafta tuturor candidatilor!
    • 0 (0 voturi)    
      vreau si eu rezolvarile la anatomie i fiziologie u (Duminică, 26 iulie 2009, 15:15)

      ROBERT [anonim] i-a raspuns lui acc

      k
      kkkk
  • 0 (0 voturi)    
    pentru catalin (Miercuri, 4 iulie 2007, 11:04)

    lumi [anonim]

    Sa inteleg ca dupa parerea ta in afara de olimpici nimeni in tara asta nu mai invata?Sunt si multi care au facut ceea ce zici tu dar la fel de multi sunt si cei care si-au ales deja un drum in viata pe care deja pasesc ...Si mai pune in calcul ca olimpicii sunt pregatiti suplimentar de profesori , fara sa mai scoata parintii bani din buzunar.. cum fac restul elevilor care totusi s-au pregatiti pentru acest bac...si pentru mai departe..pe destiu bani , pentru ca in clasa, sa fim seriosi, nu s-au omorat profesorii sa predea ceea ce trebuie.Daca crezi ca se face primavara cu o floare, te inseli amarmic...ca olimpicii in nici un caz nu raman in tara....pe mai tarziu, cand fac performanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. 3 (Miercuri, 4 iulie 2007, 12:37)

    Arbaces [anonim]

    Nu va refereati la societatea romaneasca, asa-i? In Romania, societatea are nevoie de rebuturi pentru ca altfel nu ar avea cu cine sa voteze! Desigur in invatamantul romanesc ar cam fi rebuturi peste tot, incepand cu ministrul...
  • 0 (0 voturi)    
    mdeah (Miercuri, 4 iulie 2007, 13:26)

    kean [anonim]

    perfect...la romana au spus presedintii de comisii k au picat 70 % la nivel general... :( ne-au nenorocit... :(
  • 0 (0 voturi)    
    cum spuneam (Miercuri, 4 iulie 2007, 15:25)

    mental [anonim]

    Nu va mai uitati la ce scriu astia fiindca va distrug moralul. Fruntea sus si JOS cu mentalitatea gospodareasca. Succes.
  • 0 (0 voturi)    
    As da vina pe cei din minister (Miercuri, 4 iulie 2007, 17:23)

    implicat [anonim]

    La scoala s-ar invata, daca in clasa ar fi cel mult 20 de elevi. Va mai amintiti de reforma Marga? Erau maximum 25 in clasa, cu intentia de a scadea numarul pana la 20. Dar diriguitorii din 2001 au distrus tot ce se realizase (nici nu e de mirare, secretar de stat era fostul inspector general pe Bucuresti intre 1978 si 1989, ani care au marcat despartirea de invatamant). Cum vreti sa predea si sa antreneze in dezbateri profesorii unei clase cu 30-35 de copii? Mai raman studiul individual (sa fim seriosi, la varsta lor) si meditatiile, pentru cei care au bani. Cu olimpuicii se lucreaza in grupe mici sau individual.
    Si in prezent, onorabilii din minister, in loc sa profite ca numarul copiilor este in scadere pentru cateva serii (cei nascuti pana prin 2002), prefera sa pastreze clase de 30- 35 de elevi si sa restructureze profesorii. Lasati orice speranta...
    Precizez ca nu lucrez in invatamant.
  • 0 (0 voturi)    
    lamurire pt autor (Miercuri, 4 iulie 2007, 18:26)

    stef [anonim]

    spaniola, italiana si portugheza sunt de mai multi ani probe de examen la sectiile bilingve de filologie (vezi liceele cervantes, dante, lovinescu etc), iar latina este in aria curriculara a tuturor sectiilor de filologie.
  • 0 (0 voturi)    
    bacul asta... (Miercuri, 4 iulie 2007, 18:41)

    elevu' [anonim]

    mai mult da dureri de cap. Spun acuma ceva in constienta de cauza, fiin in plin examen: Daca esti destept, te uiti o singura data peste materie si-l iei. Daca nu esti chiar asa, te pui cu burta pe carte. Elevul mediocru dintr-un oras de la noi nu trebuie sa-si rupa mintea ca sa ia bacul. La tara nu stiu, poate se dau note mai usor, dar nu-s informat...

    Pt Calin, eu is unul din aia care a tocit banci si taste. Si ghici ce, iau cel putin 9 in bac.
  • 0 (0 voturi)    
    bacul asta mandrie nationala (Miercuri, 4 iulie 2007, 19:09)

    mental [anonim]

    Felicitari. Ramane sa mai faci si 3 facultati si sa ajungi un functionar pe la posta. :P
  • 0 (0 voturi)    
    geografie (Joi, 5 iulie 2007, 8:29)

    Eu-Nicu [anonim]

    care stie exact ce varianta este la geografie ? VARIANTA 67????
    Mersi si bafta
  • 0 (0 voturi)    
    hellp me !! (Joi, 5 iulie 2007, 17:09)

    silviu [anonim]

    care ma ajut si pe mine ??? am nevoie de rezolvarea variantei 67 la limba latina care imi face si mie un upload in email? plZZZZZZZZ va astept....
  • 0 (0 voturi)    
    bacul e o pierdere de timp (Vineri, 6 iulie 2007, 14:34)

    violeta cadir [anonim]

    in zilele noastre bacul se ia foarte usor...cred eu.Nu moare nimeni daca nu trece de aceste teste nationale!Asta e doar pentru cei ce vor sa mearga mai departe si sa faca o facultate...Desi culmea...pica cei care invata!
  • 0 (0 voturi)    
    Bacul? (Marţi, 10 iulie 2007, 16:28)

    Elev an terminal [anonim]

    Am renuntat sa copiez ,pentru ca mi-am dorit pur si simplu sa imi testez cultura generala dupa ce am trecut prin 4 ani de liceu. Nu am luat o nota "umflata" asa cum au fost restul din centrul meu de testare,dar a fost peste 9. Oricum,in Romania se promoveaza non-valorile . Un exemplu concludent? Ultimul elev intrat la liceul meu (un liceu deloc de neglijat ca nr.de olimpici si participari la concursuri) a luat bacul peste 9.90,asta dupa nenumarate absente pe perioada liceului si o medie foarte mica de absolvire. Nu m-ar fi uimit sa ia bacul...m-a uimit doar faptul ca a fost printre cei mai buni. Ce imi mai pot dori sa realizez cand vad atata nedreptate? Cu siguranta nu o sa plec din tara ...ca sa ridic economia nationala a altcuiva.Vreau doar ...ca la un moment dat cuvantul meu sa conteze si ecoul lui sa fie luat in seama de cei care pot schimba ceva. Asa ca...voi continua sa lupt , pentru ca nu am invatat niciodata sa pierd mai mult de o lupta si sa nu castig razboiul.
    • 0 (0 voturi)    
      Subiectele contin rezolvari foarte detaliate pentr (Duminică, 29 martie 2009, 13:55)

      MIMI44 [anonim] i-a raspuns lui Elev an terminal

      Subiectele contin rezolvari foarte detaliate pentru bac 2009:
      -romana, engleza si franceza oral bac 2008, posibil si-n 2009:
      -matematica-m2- 2009
      -romana scris 2009
      -marketing si mediul concurential 2009
      Contactati-ma, email: subiecte_detaliate_bac2009@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)