UPDATE: In ultimii 10 ani, un diplomat roman din Marea Britanie a fost scapat de justitie datorita imunitatii

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2007, 0:00



Ministerul Afacerilor Externe de la Bucuresti nu a oferit deocamdata informatii despre numele diplomatului roman de pe aceasta lista.

Jurnalistii britanici afirma ca din lista reiese ca cei mai "indisciplinati" diplomati sunt cei ai Arabiei Saudite. In ultimii zece ani, sapte dintre acestia au fost expulzati pentru infractiuni cum ar fi agresarea sexuala a unui minor, violenta domestica si vanzare de droguri.

Potrivit sursei citate, un diplomat mexican a reusit sa se foloseasca de imunitatea diplomatica pentru a scapa de acuzatiile de viol, iar altul a reusit acelasi lucru in cazul unei acuzatii de agresiune.

Doi sud-africani au fost acuzati de talharie si tentativa de talharie.

Alti diplomati prezenti pe lista sunt din Germania, Franta, Rusia, Belgia, Kuweit, Italia, Mongolia, Angola, Camerun, Ucraina si Rwanda.

Potrivit raspunsului trimis de Ministerul de Externe Parlamentului britanic, comunitatea diplomatilor straini in regat cuprinde 24.000 de persoane.

Lista ambasadelor din care au fost expulzati diplomati si infractiunile de care au fost acuzati acestia:

1997
Kuwait - agresiune/violenta domestica
Belgia - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
1998
Maroc - agresiune
Arabia Saudita - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
1999
Zimbabwe - conducerea unui autovehicul fara asigurare auto
Saudi Arabia - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Italy - furt din magazin
Romania - furt din magazin
Alt caz (detaliile ar putea duce la identificarea persoanei in cauza)
2000
Africa de Sud - agresiune sexuala
Arabia Saudita - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Camerun - conducerea unui autovehicul fara permis de conducere si fara asigurare auto
2001
Germania - agresarea unui ofiter de politie
Franta - agresiune si vatamare corporala
Belize - agresiune si vatamare corporala grava
Mongolia - trafic cu tigari
Arabia Saudita - posesia unui drog de categoria B, cu intentia de a-l distribui
2002
Germania - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Rusia - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Ucraina - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Morocco - viol
2003
Rwanda - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
2004
Arabia Saudita - agresiune sexuala
Arabia Saudita - agresiune sexuala asupra unui minor
2005
Arabia Saudita -agresiune/violenta domestica
Angola - conducere sub influenta bauturilor alcoolice
2006
South Africa - tentativa de jaf
South Africa - talharie

(Sursa: House of Commons






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


146 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si romanii? (Miercuri, 4 iulie 2007, 12:45)

    G [anonim]

    Ce-au facut? Ne-ati lasat cu ochii in soare!
  • 0 (0 voturi)    
    meandrele manipularii (Miercuri, 4 iulie 2007, 12:51)

    serban marin [anonim]

    Sa-mi fie cu iertare, insa discrepanta dintre titlu si continut este flagranta in cazul acestui articol. Probabil totul este din cauza ca un titlu cu referire la romani are un mai mare impact in randul romanilor, asadar motivul il reprezinta "rating"-ul. Insa de aici pana la a-i "promova" pe romani drept campioni intr-un sens negativ (asa cum reiese din titlu, insa nu si din continutul stirii) este deja manipulare crasa.

    Cu stima,
    Serban
  • 0 (0 voturi)    
    bravos (Miercuri, 4 iulie 2007, 12:51)

    mailman [anonim]

    Fain articol! Nici o informatie. Cine sunt violatorii si hotii? Sau poate doar nu si-au platit amenzile de parcare? Nu se stie. Da hai sa publicam iar o stire cu titlul alarmist si acuzator. Jurnalism de mare clasa.
  • 0 (0 voturi)    
    diplomati romani infractori (Miercuri, 4 iulie 2007, 12:57)

    SAM [anonim]

    De ce infractiuni sunt acuzati acei diplomati romani? Daca sunt reale acuzatiile, Ministerul de Externe ar trebui sa le ridice inmunitatea si sa fie deferiti justitiei britanice. Ar fi un frumos exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    articolul pare incomplet.... (Miercuri, 4 iulie 2007, 13:02)

    macchiavelli [anonim]

    eu sunt interesat sa aflu ce au comis diplomatii nostri in UK....
  • 0 (0 voturi)    
    articolul nu e spune care sunt motivele pt care diplomatii romani sunt pe lista (Miercuri, 4 iulie 2007, 13:10)

    Raluca [anonim]

    Articolului ii lipsesc destul de multe date, mai exact de ce se afla diplomatii romani pe acea lista... sugestia mea e sa va documentati serios inainte de a scrie un articol ( sau de a-l prelua) si sa nu va rezumati la un enunt de genul " se afla pe o lista"... Diplomatii romani, alaturi de multi altii, apar pe acea lista din cauza unor amende de parcare..
  • 0 (0 voturi)    
    amende ? (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:04)

    fabius [anonim]

    La asa articol (site), cititori pe masura :))
  • 0 (0 voturi)    
    Si imunitatea angajatilor ambasadei SUA la Bucuresti? (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:15)

    LauraC [anonim]

    ...Ca a dat unu' cu un jeep peste noi de era sa ne omoare acum 2 saptamani, si nu a primit decat o amenda de 110 RON.

    Ca sa nu mai vorbim de ce s-a intamplat cu regretatul Teo Peter.
  • 0 (0 voturi)    
    lasati-o mai usor cei care criticati site-ul ca nu da detalii (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:29)

    Luke [anonim]

    nu vreau sa ma refer la articolele de pe hotnews in general dar unii din voi altceva nu mai stiti decat sa umpleti comentaile cu posturi inutile (mai inutile decat articolele in sine)
    aveti bunavointa sa dati un click pe linkul pus la dispozitie spre Daily Mirror si o sa vedeti acelasi lucru publicat acolo. articolul de fata nu pretinde mai mult decat ca va ofera in romana o informatie de-acolo
  • 0 (0 voturi)    
    HotNews degeaba ai 6 luni (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:51)

    Daniel [anonim]

    Cateodata, o dati in bara rau de tot. Asta-i articol? N-am aflat nimic nou. De lista aia stiam, ca se afla romani nu stiam, dar cand dai o informatie in titlu si nu o argumentezi in articol arata incompetenta. Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    Astea sunt crimele... (Miercuri, 4 iulie 2007, 17:40)

    Emil [anonim]

    Astea sunt crimele de care sunt acuzati diplomatii straini, furt din magazin, conducere sub influenta bauturilor alcoolice, in comparatie cu englezii care sunt o natiune de homosexuali si pedofili, chiar ca e ceva iesit din comun.
  • 0 (0 voturi)    
    diplomatul (Joi, 5 iulie 2007, 9:51)

    din cate pricep eu, [anonim]

    roman a furat dintr-un magazin. Fain. In primul rand, imunitatea diplomatica e un fel de scutire de la medic: omul e declarat iresponsabil de mai toate infractiunile. Dar mai este si un al doilea aspect: boala cleptomaniei poate apare chiar si la un imun diplomatic, ca tot om e, in ciuda aparentelor false. Ar fi edificator de aflat, ce mare valoare au avut lucrurile sustrase din averea pravaliei; imi aduc aminte de un caz asemanator, cand un diplomat n-a putut rezista unor table de ciocolata.