UE ar putea introduce salariul minim pe economie in tarile membre

de C. Marin     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2007, 0:00


Joaquin Almunia / AP

Comisarul european pentru probleme economice si monetare, Joaquin Almunia, doreste ca toate cele 27 statele membre ale Uniunii Europene sa sigure un salariu minim pe economie.

Intr-un interviu acordat publicatiei “Die Zeit”, Almunia precizeaza ca, desi ideea poate parea nerealista, autoritatile de la Bruxelles ar putea obliga state UE sa adopte o astfel de masura pe viitor, relateaza AFP.

“Ar trebui ca noi, la nivelul UE, sa obligam fiecare stat membru sa fixeze un salariu minim propriu", afirma Joaquin Almunia. “Fiecare tara europeana ar trebui sa aiba un salariu minim. Teoretic, aceast lucru ar fi posibil si corect”, a adaugat el.

In prezent, Germania nu are un salariu minim generalizat, chiar daca luna trecuta a incheiat un acord de compromis care extinde la mai multe sectoare economice aplicabilitatea remuneratiei minime.

Acest subiect divizeaza profund coalitia aflata la putere in Germania. Partidul cancelarului Angela Merkel se opune ferm, estimand ca ar costa locuri de munca, in timp ce social-democratii doresc introducerea salariului minim in aceasta tara.

Potrivit Reuters, in cadrul Uniunii Europene, 20 din cele 27 de state UE asigura un salariu minim legal: Belgia, Bulgaria, Spania, Estonia, Grecia, Franta, Ungaria, Irlanda, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Olanda, Polonia, Portugalia, Romania, Slovacia, Slovenia, Cehia si Marea Britanie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


924 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Cea mai mare imbecilitate! (Miercuri, 4 iulie 2007, 18:48)

    Sargon [anonim]

    Salariul minim pe economie ,intotdeauna, reduce numarul de locuri de munca ceea ce inseamna somaj. Salariul creste intr-adevar pentru citiva oameni, dar pentru multi inseamna somaj si imposibilitatea de a gasi alte locuri de munca .

    Consecintele sint: saracie, "munca la negru", prostitutie, infractionalitate... pentru oameni care nu au nici o vina ca sint victimele unei legislatii a muncii aberante, absurde si discriminatorii!
  • 0 (0 voturi)    
    ......pentru sargon (Miercuri, 4 iulie 2007, 19:23)

    vasile [anonim]

    Prima fraza este corecta. Intr-adevar salariul minim aplicat intr-
    o tara unde pana acum nu exista asa ceva va avea ca rezultat
    restructurarea locurilor de munca de cele mai multe ori de la
    angajatorii mici. Automat ceva someri. Insa: vom avea ceva
    mai multi someri dar si ceva mai putin sclavi care muncesc pe
    50 de euro (o suma aleatoare desigur). Pe de alta parte acei
    angajatori care platesc asa de putin vor da faliment sau vor fi
    nevoiti sa isi caute finantari pentru a plati oamenii decent. Asa
    ca pe undeva treaba este ok. Pe de alta parte munca la negru
    de care vorbesti este impiedicata (in tarile unde chiar se
    intentioneaza treaba asta ..nu in romania..)prin alte parghii de
    genul permise de munca (pentru imigranti ...desi o masura
    nepopulara) , subventii pentru angajarea de someri eventual
    din categoriile ceva mai putin favorizate. Prostitutia ca
    manifestare a economiei subterane se poate aduce in limite
    normale (la suprafata ca sa zic asa) prin simpla ei legalizare.
    Infractionalitatea va scade atunci cand oamenii vor fi platiiti
    decent...asa ca nu e cea mai mare imbecilitate
  • -1 (1 vot)    
    salariu (Miercuri, 4 iulie 2007, 21:08)

    Petrovici [anonim]

    Cred ca este o ideie foarte buna.Ce guvern are Romania daca situeaza tara pe ultimul loc din Europa la salariul minim.Ar trebui demis imediat.Ca la fotbal.Daca n-ai rezultate, se incearca altul.La fotbal suntem cu Olanda, batem Slovenia iar la salarii suntem urma urmei.Parlamentul, partidele ar trebui sa impun[ un salariu de minim 200 euro in acest an si 400 euro in 2008.Sa vina Tiriac, sa fie concurs pentru cine promite ca va reusi aceasta tinta : 400 euro in 2008.Asta sa fie tinta politicii romanesti.Nu ca Tariceanu pe care il freaca ideia sa legalizeze sau nu prostitutia.Pai asta e om sa fie premier?
  • -1 (1 vot)    
    salariul minim (Miercuri, 4 iulie 2007, 21:38)

    mueller [anonim]

    Aflarea in treaba la romani este deja metastaza.Fie ca vorbeste
    Base despre pensii fie ca acest Sargon se pronunta despre
    SMIC,ca asa-i zice in Franta,de exemplu.SM-ul,orar,este o inventie
    americana si nu cred ca au a se plange de prostiile pe care le
    debiteaza orice aflator in treaba.(MO=7,25usd/h,stabilit prin lege,
    indexat).Prostia distruge Romania.
  • -1 (1 vot)    
    este un subiect interesant de discutie (Miercuri, 4 iulie 2007, 21:59)

    ciprian [anonim]

    Nu as numi-o imbecilitate nici intr-un caz.
    Cunosc firme romanesti care, daca nu exista acel salariu minim, ar fi acordat salarii si mai mizerabile decat o fac.
    Atunci cand esti disperat ca ai rate la banci sau copii de intretinut, esti dispus sa muncesti o zi pentru o paine, si sunt firme care se ofera sa te plateasca cam cu atata.
    Din exemplul romaniei, putem trage concluzia ca acel minim este prea mic, ca sa aiba efectele negative care au fost insirate.
    Discutia se complica insa daca vorbim de un salariu minim general la nivel de UE.
  • +1 (1 vot)    
    Salariu minim (Joi, 5 iulie 2007, 6:01)

    Dan [anonim]

    Nu guvernul stabileste de fapt salariul minim, ci insasi economia, PIB-ul, productivitatea muncii, tovarasi!
    Un guvern populist ar putea sa propuna salarii minime oricat de mari, dar acestea nu ar putea fi finantate! deci nu incurcati borcanele! Atita vreme cat vom produce putin si de proasta calitate, vor fi bine platiti doar cei putini care lucreaza in domenii performante! Putina matematica si foarte multa logica,
    dar mai ales informatie clara nu le-ar strica celor care confunda fotbalul cu economia!
  • +1 (1 vot)    
    Somaj si saracie (Joi, 5 iulie 2007, 6:58)

    Sargon [anonim]

    Orice crestere a salariului minim impus are ca scop "protejarea" angajatilor care au salarii mici. Dar efectul este somajul pentru cea mai mare parte dintre acestia. De la un venit mic, ajung la un venit zero. Aceasta este adevarata tragedie.

    In UE, exista 7 tari care nu au salariu minim impus, iar cel mai mic salariu platit/incasat este oricum mai mare decit in majoritatea tarilor care au impusa o astfel de aberatie.De ce? Pentru ca economia nu poate fi "dirijata" prin pirghii, statul nu face altceva decit sa distruga echilibrul dinamic al cererii si ofertei, din acest motiv cele mai bune guverne sint cele care se implica cit mai putin in economie.

    Orice subventie acordata pentru a angaja pe acei someri, este acordata din banii celorlalti salariati, dar pentru 1 Euro acordat subvenitie, statul colecteaza de la ceilalti salariati 10 Euro, iar diferenta de 9 Euro este reprezentata de cheltuielile birocratice.
    "Statul este parazitul care distruge socetatea consumindu-i resursele", n-asa?
  • -1 (1 vot)    
    Salar minim....pe care economie? (Joi, 5 iulie 2007, 7:32)

    vinner [anonim]

    Salar minim pe economia Romaniei, avem, dar daca vine vorba despre salar minim pe economia UE, atunci mai avem de asteptat mult timp. Nu vedeti ca sunt probleme cu Constitutia, care ar reglementa drepturi si obligatii cetatenesti, dar daca ar fi vorba despre bani, sa renunte unii in favoarea altora, nu cred!
  • 0 (0 voturi)    
    iuniunea (Joi, 5 iulie 2007, 10:29)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Ar fi o idee buna. Ceea ce vede omul de rand din UE este urmatorul:
    - nu mi se da voie sa culiv vita de vie dacat unele specii si numai prin unele metode
    - nu pot produce lapte si produse lactate decat in anumite conditii
    - nu pot creste porci deacat daca le pun jucarii ca sa nu devina depresivi
    - nu le pot taia dacat prin eutanasiere
    - fondurile europene pentru a desfasura activitatile de mai sus nu le pot accesa decat prin procedee adminsitrative-birocratice complicate
    Adica numai restrictii peste tot.
    E adevarat ca se poate circula liber in Europa. Prin urmare medicii si lucratorii in constructii pleaca din tara pentru salarii mai mari.
    Ar fi bine bine sa vad si ceva pozitiv din "iuniunea aista"
  • -1 (1 vot)    
    Este normal si modern salariul minim. (Joi, 5 iulie 2007, 10:43)

    Gufy [anonim]

    Asa cum patronul pleaca de la un ,,ban '' bagat in afacere si trebuie musai sa scoata profit ca alfel se numeste ,,laba''
    si cel angajat este absolut normal sa plece de la un minim decent ca sa-si vinda munca.Si daca s-ar tripla miine salariul minim nu ar fi absolut nici o problema grava in economie ci benifica.Salariul minim in Romania chiar acum ar fi de 500 eur/luna in buzunar.Si comunisti aveau salariu minim. Ce s-ar intimpla vinzarile ar creste.Ce diferenta este daca esti sofer in SUA, Germania, sau Romania doar de salariu ? Cum la bursa
    pretul principalelor consumuri sunt sensibil egale asa si munca trebuie platita sensibil egal bani fara ,,multimea infometata nu se fac" Priviti ce se intimpla acum la noi la 40 de grade nici un pahar cu apa nu-ti da patronii, daca credeti ca la nivelul unei tari inseamna prosperitate platind munca mizerabil iar cei care se prostesc la tv platiti regeste va inselati amarnic.Interesant este ca cei care au milioane de eur declara ca muncesc din greu de dimineata ora 7 pina la 22 ?Oare de ce cei care muncesc de o viata la noi au o pensie de mizerie.Din experienta am muncit pe gratis sa invat o meserie,am fost platit si cu un corn si un suc pe zi,dar mirlania patronilor in Romania mai vii si cu bani de acasa daca vrei sa muncesti la noi este real.
  • 0 (0 voturi)    
    Salar (Joi, 5 iulie 2007, 10:50)

    mishu [anonim]

    Cati bugetari au salariul minim? (nu e intrebare retorica sau ironica, chiar is curios)
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama (Joi, 5 iulie 2007, 12:27)

    sile [anonim]

    Nu stiu de ce, dar citind mi-am adus aminte de reclama in care un candidat propunea alegatorilor tot ce-i trecea prin cap. 'Salariul minim: maxim!' (aplauze, urale)
  • 0 (0 voturi)    
    haide bre ca asa am ramas si vom ramane (Sâmbătă, 22 septembrie 2007, 20:44)

    geo mai [anonim]

    In Ue salariul minim este de peste 1200eur pentru tari precum Franta, Belgia, Marea Britanie, Olanda, Irlanda. Tari dezvoltate.In Romania salariul minim est undeva la 110 euro.. Cu cat a crescut anul acesta salariul minim pe economie? In cati ani o sa atingem salariul minim pe economie din UE in cazul tarilor respctive? sau cu alte cuvinte cat de inapoiati suntem? in cifre vorbind. Mie imi da salariul in euro sau in lei?Cat a crescut euro in ultimele 3 saptamani?