Reforma vinului in UE: il preferati cu zahar sau fara?

de L. Anghelescu, C. Covaci     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Comisia Europeana intentioneaza reformarea intregii industrii viticole a UE, sector care pierde tot mai mult teren in fata atacurilor producatorilor din “Lumea Noua”: cele doua Americi, Australia si Africa de Sud.

Unul din punctele extrem de importante ale reformei este eliminarea practicilor de imbogatire artificiala a vinurilor cu zahar, amanunt care ii nemultumeste profund pe producatorii romani.

Comisarul european pentru Agricultura, Mariann Fischer Boel, a declarat ca bugetul alocat anual acestei industrii, aproximativ 1.3 miliarde de euro, este cheltuit in mod deficitar.

“In acest moment pierdem cota de piata in favoarea competitorilor mai dinamici din alte parti ale lumii, iar consumul scade pe fondul avansului importurilor”, a spus Fischer.

In fiecare an, Europa cheltuieste peste 500 de milioane de euro pentru a scapa de supra-productia de vin, una din solutiile Comisiei fiind acordarea de ajutoare acelor fermieri care sunt de acord sa-si distruga podgoriile.

Suprafetele podgoriilor europene ar urma sa se reduca cu aproximativ 200 de mii de hectare in cazul in care reforma CE va fi adoptata.
Chiar daca Europa ramane de departe cel mai mare producator si exportator de vinuri din lume, se confrunta cu o competitie tot mai mare din partea producatorilor din “Lumea Noua”: Australia, statul american California, Chile si Africa de Sud.

Comisia propune alocarea unei sume de 120 de milioane de euro anual, asigurata din bugetul UE si al statelor mebre, pentru realizarea unor campanii de marketing care sa duca la cresterea cotei de piata in exterior.

O alta masura ar fi eliminarea ajutoarelor acordate producatorilor care trebuie sa-si-si arunce surplusul de productie, precum si a subventiilor acordate producatorilor care isi transforma vinul nevandut in alcool industrial.

Poate cel mai important amendament il reprezinta intentia CE de a interzice producatorilor sa adauge zahar in vinuri. In timp ce producatorii din sud, tari care au parte de un soare puternic pe parcursul anului, sunt incantati, cei din nord-Luxemburg, Germania, Austria sau Slovacia se opun categoric.

Reforma urmeaza sa fie discutata de ministrii agriculturii din tarile membre UE in toamna acestui an, astfel incat prevederile acesteia sa intre in vigoare din luna august a anului viitor.

Ovidiu Gheorghe, directorul general al Patronatului National al Viei si Vinului, considera pozitiva initiativa europeana in privinta legislatiei vinului.

„In sfarsit se face o reforma a vinului. Sunt o multime de lucruri care se negociaza. Subventiile pe stocurile de vin si distilarea obligatorie cu subventie de la stat ar fi doua dintre vestile imbucuratoare”, a declarat Gheorghe pentru HotNews.ro.

In privinta propunerii europenilor de a interzice adaugarea de zahar in vin, Gheorghe a spus ca aceasta ar fi o problema.

„Este doar o propunere si ma indoiesc de faptul ca ea ar putea fi aprobata. Din punctul de vedere al Romaniei, Germaniei, Frantei Austriei, Ungariei, Slovaciei, Sloveniei si Bulgariei, aceasta nu va fi aprobata. Noi nu vom agrea acest lucru”, a spus Ovidiu Gheorghe.

CE propune de asemenea alocarea fondurilor pentru viticultura pe baza unor criterii neagreate de producatorii romani.

„Nu vom accepta varianta plicului national. Sunt criterii care nu ne convin. Alocarea fondurilor in functie de valoarea istorica si in functie de productie nu ne avantajeaza. De exemplu, Spania are o productie mare, insa vinurile de masa romanesti sunt mai bune decat cele spaniole”, a mai spus Gheorghe.

Piata vinului din Europa angajeaza in acest moment aproximativ 2.5 milioane de persoane, care are putea fi direct afectate in urmatoarea perioada mai ales daca anumiti producatori vor trebui sa-si inceteze activitatea.

Vinul este unul din domeniile de top ale agriculturii europene, cei mai mari producatori in acest moment fiind Frabnta, Italia, Spania, Germania, Portugalia, Ungaria, Grecia si Austria.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


469 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie specificat pe sticla (Miercuri, 4 iulie 2007, 22:17)

    Bogdan [anonim]

    Daca langa DOC / DGC / vin de masa vor scrie si daca si cat zahar a fost adaugat, va fi foarte usor de selectat de catre un bautor cat de cat avizat de vinuri, cei pe care nu ii intereseaza vor putea sa bea ce au baut si pana atunci.
  • 0 (0 voturi)    
    Aoleeeeu (Joi, 5 iulie 2007, 1:01)

    Arbaces [anonim]

    Aoleeeu... interzic babalau' !! ramanem fara babalau!!! Ce ma fac fara babalau?
  • 0 (0 voturi)    
    excelent (Joi, 5 iulie 2007, 4:16)

    Emil [anonim]

    Evident ca sunt nemultumiti, romanii, in snobismul lor, beau vinuri dulci. E foarte bun si pentru agatat gagici "bea draga, ca nu te imbeti, e dulce ... tzusti in patul meu".

    Tot in snobismul nostru, desi avem traditie foarte veche si vinuri excelente, n-avem o cultura a vinului. Noi ii dam cu berea inainte....

    Cu asemenea consumatori, ca producator as sari in sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Zaharul (Joi, 5 iulie 2007, 9:01)

    kinn [anonim]

    Pe BBC mai scria: interzicerea adaugarii zaharului in vin este contestata de producatorii din Germania, Austria si alte tari mai reci unde conditiile nu-s asa prielnice pentru viticultura, plus de cei din Franta unde zaharul se foloseste in mod traditional in procesul de obtinere a sampaniei. Deci nu e simpla dorinta a producatorilor romani de a-si insela consumatorii...

    Oricum, specificarea clara pe eticheta ar trebui sa fie suficienta, zic eu
  • 0 (0 voturi)    
    Zahar pentru fermentare (Joi, 5 iulie 2007, 9:05)

    Bogdan [anonim]

    Zaharul nu este folosit neaparat pentru a indulci vinul, ci pentru a-i da nivelul de zahar potrivit pentru fermentare. Nu stiu daca sau cat adaugarea zaharului se reflecta automat in gust, asta as fi curios sa aflu.

    Daca are prea putin zahar nu ajunge la concentratia de 12% si in loc de vin de soi nobil ai vin de masa.
  • 0 (0 voturi)    
    VIN DE ORSOVA (Joi, 5 iulie 2007, 9:11)

    marin oprea [anonim]

    Vin" cu zahar'? pai mai bine ei niste coloranti , esenta si ce te mai chinui sa astepti sa se faca struguri.

    Taiatul vitei, sapatul, facutul acelui vin , E MUNCA NENE. Sa pui zahar in vin e un sacrilegiu pentru mine.

    Pe dealul orsovei cu aerul acela mai tare de pa valea herculanei si cu cunostinta ca trebuie sa lasi mai mult timp pina la culegerea strugurilor, face cel mai extra ordinar vin din cite am cunoscut .
    In fiecare an fac citeva sute de litrii si am poate cel mai bun vin din zona mehedintului, desi la ostrovul mare oamenii fac vin de cind lumea , nu se compara cu al meu de la orsova.
    recas , murfatlar si celelalte , degeaba.
    Vinul este tot alb , cel rosu rosu iese rosu nu din vin ci de la pielita de la struguri. Asta ptr cunostinte generale.
    Lasati vinul Natural.
  • 0 (0 voturi)    
    Hehe (Joi, 5 iulie 2007, 9:42)

    Radu [anonim]

    Noroc ca beau numa' d-alea seci. Sau te pomenesti ca si-n alea baga zahar? Serios vorbind, mi se pare cel mai rau lucru sa bagi zahar in vin. Sunt din Dragasani si de cand ma stiu lucrez la vie, daca pui zahar in vin, l-ai stricat.
  • 0 (0 voturi)    
    zahar in vin (Joi, 5 iulie 2007, 21:42)

    mihai [anonim]

    "Tot in snobismul nostru, desi avem traditie foarte veche si vinuri excelente, n-avem o cultura a vinului. Noi ii dam cu berea inainte...."

    Daca avem vinuri excelente de ce e nevoie sa punem zahar in vin? ce e prost e prost, vinde-l ca atare, ca vin de masa.

    "Cu asemenea consumatori, ca producator as sari in sus."
    Really?! Consumatorii sunt de vina ca producatorii isi bat joc de vin?
    Iese vin de masa? pai asta e. vrei sa vinzi vin de masa pe post de vin de calitate? asta e escrocherie.

    Vinde scris pe eticheta "Vin Indulcit" si nu e nici o problema. Bineinteles ca nu o sa mai indrazneasca nimeni sa se prezinte la o petrecere cu asa ceva dar asta e. Nu incerca sa cistigi piata trisind si batindu-ti joc de consumatori.
  • 0 (0 voturi)    
    romani idioti (Vineri, 6 iulie 2007, 11:50)

    hobittul [anonim]

    Oricum, romanii sunt un popor de cretini si manelisti !
    Va recomand sa evitati vinurile romanesti si sa le incercati pe cele chiliene sau australiene. Daca vi se par prea scumpe mai binel luati vin de tara dar fiti atenti si acolo !
    In rest, evitati pe cat posibil toate vinurile romanesti. Sunt o porcarie !
  • 0 (0 voturi)    
    vinuri (Marţi, 10 iulie 2007, 16:12)

    adi [anonim]

    Problema cu un vin dulce/semidulce e ca atunci cand il gusti, simti zaharul si nu "strugurii". Eu va recomand celor care beti asa ceva sa luati zahar, colorant, apa si votca "straight" si va faceti ce vin va pofteste inima.
    Daca tot da lumea recomandari eu propun pe cele Moldovenesti: ieftine (in Moldova) si extrem de bune. De asemenea sunt de parere ca vinurile romanesti sunt proaste.