Din cauza aprecierii monedei nationale,

Exportatorii sustin ca au pierdut 200 de milioane de euro in iunie

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2007, 0:00



Exportatorii au inregistrat pierderi de 200 de milioane de euro in luna iunie, din cauza aprecierii leului fata de euro, a declarat Mihai Ionescu, presedintele Asociatei Nationale a Exportatorilor din Romania (ANER), citat de NewsIn. "Fiecare procent de apreciere a leului in raport cu euro aduce exportatorilor pierderi de 25 milioane euro pe luna", sustine presedintele ANER.

De asemenea, Mihai Ionescu crede ca in Romania exista pericolul ca firmele de export sa dea falimente in lant, din cauza aprecierii leului si a rectificarii bugetare care a dat bani doar pentru consum si nu pentru programe de investitii.

"Daca nu se intervine financiar si bancar, vom asista la un lant de falimente la fel cum s-a intamplat in 2005, cu repercursiuni grave asupra intregii economii romanesti", a mai spus presedintele ANER.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


63 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    protectie.... (Joi, 5 iulie 2007, 16:03)

    Matei [anonim]

    Mi se pare ciudat faptul ca acesti exportatori se plang mereu de diverse probleme, asteptand mereu ca atii sa le rezolve problemele.

    Oare in alte tari nu variaza cursul? Oare alti exportatori nu au aceleasi probleme?

    Bancile ofera instrumente de protectie financiara care minimizeaza riscul acestor fluctuatii ale cursului de schimb. Cati importatori sau exportatori le cunosc?

    Cei de la ANEIR mai mult vorbesc, decat sa faca ceva concret pentru sprijinirea exportatorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar cand a crescut s-au imbogatit (Joi, 5 iulie 2007, 16:14)

    Gealy [anonim]

    Acum toti exportatorii se plang ca scade euro, dar cand a crescut de la 31.000 la 42.000 in 2-3 ani nu a zis niciunul nimic ci isi radeau in barba ca se vor imbogati din diferentele de curs valutar.
    De ce nu incheie contractre futures sau hedging pe piata din Sibiu ca sa isi limiteze pierderile?
    Pentru ca Statul si BNR o sa le cante in struna si o intervina pe piata cumparand la greu euro ca sa opreasca aprerea leului.
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea unui exportator (Joi, 5 iulie 2007, 18:26)

    un exportator [anonim]

    Suntem o firma de software care vinde numai in SUA si Europa de Vest (export). Angajatii sunt platiti in lei. Sa zicem ca ii dau unui angajat 2000lei (ron). Eu am incasari in fiecare luna in euro (sa zicem 5000euro). Aproape toate cheltuielile pe care le am sunt tot in lei.

    Presupunem (cu toate ca deja s-a intamplat) ca euro scade de la 3.3 lei la 3.1 lei. Asta inseamna ca nu mai incasez 16500lei ci 15500lei. Asta inseamna ca tocmai ce am pierdut 10milioane lei vechi fara sa am cea mai mica vina - sunt la fel de productiv, am aceleasi cheltuieli, etc. Va dati seama ca nu-i pot scade salariul angajatului ca ar pleca imediat si nici din celelalte cheltuieli nu pot sa le scad.

    Acum incercati sa va imaginati ca euro de fapt a scazut de la 40-41mii lei la 31mii lei si faceti dvs diferenta. Cam asa se simte si traieste (inca) un exportator.

    Ce v-am spus nu este un caz ipotetic. Este cazul meu concret !!! Asa ca va rog sa nu va mai dati cu parerea, mai ales cei care nu stiu ce inseamna cu adevarat pe propria piele.

    Si inca ceva: incercati dvs sa obtineti asigurari de curs de la banci sa vedeti ce inseamna .... (la teorie suntem buni, cu practica-i mai greu)
  • 0 (0 voturi)    
    mai e si alta categorie de exportatori (Joi, 5 iulie 2007, 18:31)

    bullet dodger [anonim]

    dear gealy, dar cu exportatorii de carne vie cum ramane? ca ei nu pot incheia contracte futures la bursa din sibiu, nu? ei fac alt fel de 'futures'...ma rog, angajatele lor, nu chiar ei.
  • 0 (0 voturi)    
    un exportator (Joi, 5 iulie 2007, 18:36)

    export [anonim]

    Suntem o firma de software care vinde numai in SUA si Europa de Vest (export). Angajatii sunt platiti in lei. Sa zicem ca ii dau unui angajat 2000lei (ron). Eu am incasari in fiecare luna in euro (sa zicem 5000euro). Aproape toate cheltuielile pe care le am sunt tot in lei.

    Presupunem (cu toate ca deja s-a intamplat) ca euro scade de la 3.3 lei la 3.1 lei. Asta inseamna ca nu mai incasez 16500lei ci 15500lei. Asta inseamna ca tocmai ce am pierdut 10milioane lei vechi fara sa am cea mai mica vina - sunt la fel de productiv, am aceleasi cheltuieli, etc. Va dati seama ca nu-i pot scade salariul angajatului ca ar pleca imediat si nici din celelalte cheltuieli nu pot sa le scad.

    Acum incercati sa va imaginati ca euro de fapt a scazut de la 40-41mii lei la 31mii lei si faceti dvs diferenta. Cam asa se simte si traieste (inca) un exportator.

    Ce v-am spus nu este un caz ipotetic. Este cazul meu concret !!! Asa ca va rog sa nu va mai dati cu parerea, mai ales cei care nu stiu ce inseamna cu adevarat pe propria piele.

    Si inca ceva: incercati dvs sa obtineti asigurari de curs de la banci sa vedeti ce inseamna .... (la teorie suntem buni, cu practica-i mai greu)
  • 0 (0 voturi)    
    pt. Gealy (Vineri, 6 iulie 2007, 0:33)

    un alt exportator [anonim]

    De obicei nu comentez din lipsa de timp dar nu pot sa inteleg ce se ascunde in mintea romanului. Tata avea o vorba: cap ai, minte ce-ti mai trebuie! Ma mir ca a auzit de bursa din Sibiu.

    Deci domnule, atunci cand euro a crescut de la 31.000 la 42.000 salariile erau negociate in euro deci practic si cheltuielile cresteau. Pe piata IT (si nu numai), la ora actuala, tot in Euro sunt negocierile dar daca leul creste, mi se pare de bun simt sa nu micsorezi salariul unui angajat. In plus, daca faci acest lucru pe cartea de munca trebuie sa aduci justificari, eventual alta incadrare in cadrul firmei.

    Nu stiu daca cumva isi mai aduce cineva aminte cand valutele cresteau iar exportatorii erau impozitati pe diferenta de curs valutar. De exemplu daca la inceputul anului avei 100 USD in cont si o pastrai pana la sfarsitul anului, trebuia sa platesti impozit pe diferenta rezultata din schimbul valutar. Intotdeauna statul roman a lovit in exportatori si asta pentru ca politicienii nu sunt in stare sa isi faca niste afaceri serioase ci se multumesc sa importe si sa vanda in Romania. Bataia de cap e mult mai mica.

    Si inca ceva, daca leul se intareste, a vazut cineva ieftiniri??????? Spre stupoarea mea pretul la laptele praf pt copii (importat desigur) cresteeeee. Pana una alta traiasca IMPORTATORUL si CREDITELE bancare.

    IMPRUMUTATI-VA DE LA BANCI SI CUMPARATI PRODUSE IMPORTATE, DRAGI ROMANI!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru naivi (Vineri, 6 iulie 2007, 7:59)

    vai de noi toti [anonim]

    Ce va vaitati mai baieti? N-ati citit in toata massmedia de cresterea economica? O sa ne fie super bine...cresc salariile si pensiile...ce mai vreti si voi exportatorii? Lasand goangele la o parte e GROASA de tot. Prin acest leu puternic se distruge total productia minuscula si exporturile...si statul traieste din taxe si valuta cumparata pe nimic de la romanii ce muncesc in exterior. Este evident ca politicienii importatori sunt mult majoritari celor care exporta si asta arata cat de HOTI sunt si indiferenti la cei care vor sa construiasca cu adevarat ceva in romania. Numai ALEGERILE ANTICIPATE ne mai poate da si noua muritorilor de rand o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 6 iulie 2007, 12:30)

    tudor [anonim]

    HOTIEEEEE
    euro scade in draci, dar benzina si toate produsele din import costa la fel ,
    econmie de piata a lui peste ( ce cautam in UE nu stiu)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vreau sa intram in polemica pe aceasta tema... (Vineri, 6 iulie 2007, 12:51)

    Gealy [anonim]

    Pentru 3. Nu trebuie sa fim in pielea dvs. ca sa ne dam seama ce inseamna. Nu contest ca pierdeti bani acum domnule exportator, insa odata cu aprecierea leului ne mai creste si nou "level-ul" de trai. Cheltuim mai putin pe produsele care au preturile in euro. Mediul de afaceri din Romania este inca instabil din 1990 incoace, e normal sa va asteptati la schimbari majore si greutati. Parerea mea e ca se va stabiliza la 3 RON / eur, desi m-ar avantaja sa scada in continuare.

    Pentru 4. Exportatorii de carne vine nu stiu unde mai exporta carnea ca peste tot sunt preturi mai mici la carne decat la noi. Asa ca mai bine ori le taie si le mananca ei ori le dau de pomana la saraci.

    Pentru 6. Eu am cativa prieteni care au negociat salariile in euro si lunar primeau echivalentul in lei la cursul euro din luna respectiva.
    Pana acum 3 ani erau super incantati pentru ca salarile lunare le cresteau pe masura ce crestea euro. Cand euro a inceput sa scada normal ca si salariile lor lunare au scazut. Ce nu e de bun simt in asta? Daca ei plecau la alta firma concurenta inseamna ca nu erati destul de eficienti sau - facand un pic haz de necaz - sa compensati scaderea salariului din marja dvs. de profit in perioada asta grea si recuperati dupa.
  • 0 (0 voturi)    
    in ritmul asta... (Vineri, 6 iulie 2007, 13:26)

    ca [anonim]

    Pai cine credeti ca platesc dobanda BNR de 7%....exportatorii....cat or mai putea. Ca sa scoti diferenta fatza de dobanda la euro de 2% sa le dai inapoi investitorilor banii inapoi...tre sa cresti leul cel putin cu 2% pe an...intrucat BNR nu e fond de investitii si tre sa scoata banii de undeva. Si cum nu poti sa ai crestere din nimic...de unde poti lua...de la cei care lucreaza inafara si de la exportatori...crescand leul. Intai o sa dea faliment exportatorii, apoi nu o sa le mai convina celor dinafara, nici nu se vor putea intoarce acasa pentru ca nu o sa mai aiba pentru cine sa lucreze, apoi isi vor lua familiile cu ei in strainatate ca nu o sa le mai convina sa-si dea valuta pe nimic in Romania. O sa mai ramana pe aici cei care lucreaza la BNR cu salarii de zeci de mii de euro,ministrii si pensionarii sa-i vada la televizor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr @6 (Vineri, 6 iulie 2007, 16:09)

    Alin [anonim]

    Pentru mine este clar ca dumneata esti importator. Sigur ca este o conjunctura favorabila pentru importatori dar eu m-as gandi de doua ori inainte de a ma bucura de acesta crestere a leului.
    1 M-as bucura sa-mi dai macar 2 exemple de preturi care au scazut odata cu cresterea leului
    2 Aprecierea este de conjunctura si in acelasi timp reversibila (dar intr-un ritm mult mai rapid). Deprecierea poate fi provocata de orice eveniment neasteptat care ar scadea increderea fondurilor de investitii
    3 Capsunarii care alimenteaza piata cu valuta isi vor gasi treptat locul in tarile unde lucreaza si vor inceta sa mai trimita bani in Romania
    4 Guvernului ii va fi foarte greu sa stabilesca politica de reconversie profesionala/protectie sociala pentru cateva zeci, poate sute de mii de someri ce vor apare dupa falimentul exportatorilor, mai ales acum cand dupa socoteala lor numarul locurilor de munca ar trebui sa creasca
    5 Romania se va gasi in situatia de loc de invidiat a unui stat cu un deficit comercial urias, cu un deficit de cont curent tot mai greu de acoperit, cu populatie indatorata pe termen scurt (cu dobanzi aiuritoare) si in final cu o inflatie tot mai greu de stapanit.
    Nu arata prea bine ca piata de desfacere, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu fac politica liberala?! Tampenie mai mare nu am auzit! (Sâmbătă, 7 iulie 2007, 0:05)

    Aliosha Ilici Bratianu [anonim]

    Imbecilule, de economie sanatoasa ai auzit vreodata in viata ta ? Sau de economie, in general, asa, o chestie deosebita de importul de masini ?????
    E clar ca N-AI AUZIT !

    Se rasucesc liberalii in mormant cand vad cum pun liberalii economia Romaniei la pamant !

    Ca sa traiasca Hotii si PSD-istii : "Numai pentru noi insine"