Putin e mandru de Kalasnikovul rusesc

de C. Marin     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2007, 0:00



Presedintele rus Vladimir Putin a laudat celebra pusca Kalashnikov, unul dintre simbolurile Rusiei. Potrivit liderului de la Kremlin, aceasta arma, de la patentarea careia se implinesc 60 de ani, reprezinta un "simbol al talentului si al geniului rus", relateaza agentia France Presse.

“Kalasnikovul nu reprezinta doar un exemplu de gandire inovatoare, ci si un simbol al talentului, al geniului creativ al poporului nostru”, se precizeaza intr-un comunicat al Kremlinului cu ocazia unei conferinte internationale pe acesta tema, organizate la Moscova.

"Gratie caracteristicilor sale tehnice unice, Ak-47 si multiplele sale modificari servesc de sase decenii Rusia, dar si altor tari din intreaga lume", se subliniaza in document.

Inventatorul renumitei arme, Mihail Kalasnikov, in varsta de 87 de ani, a facut un apel pentru intensificarea luptei impotriva contrabandei cu armament, un trafic care anual costa peste doua miliarde de dolari Rusia, potrivit agentiei publice ruse de exporturi de armament Rosoboronexport.

Potrivit unui responsabil al Rosoboronexport, Valeri Varlamov, citat de AFP, "procentul contrafacerilor la vanzarile mondiale de Kalasnikov este de 90%". Varlamov a mentionat ca 11 tari, inclusiv Statele Unite, sunt implicate in fabricarea ilegala de acest tip de arma.

Pusca de asalt AK-47 Kalasnikov, care costa 30 de dolari in unele tari din Africa, va ramane timp de cel putin inca 20 de ani arma cea mai folosita in zonele de lupta din lume. Acest fapt se datoreaza productiei care nu este aproape deloc reglementata, potrivit unui raport al coalitiei "Control asupra armelor", publicat in iunie 2006.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1245 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    greseli (Joi, 5 iulie 2007, 18:50)

    Profi [anonim]

    vezi ca ai repetat ultimele doua paragrafe + greseli gramaticale
  • 0 (0 voturi)    
    Sfirsitul articolului (Joi, 5 iulie 2007, 18:54)

    Sar Castic [anonim]

    ...l-ati cam ametit...

    Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    citat (Joi, 5 iulie 2007, 19:21)

    ndr [anonim]

    http://web.amnesty.org/library/index/engPOL300232006

    "The Kalashnikov assault rifle will remain the most widely-used weapon in conflict zones for at least the next 20 years because it is so poorly regulated, according to a new report by the Control Arms campaign released at the start of the UN world conference on small arms and light weapons in New York today (26 June).

    The Kalashnikov is manufactured in more countries and is being used to cause more widespread suffering today than at any time in its sixty-year history. Many thousands of people are killed every year by the weapon. This is because there is little international control on its production, sale and use, according to the report, AK-47: The World's Favourite Killing Machine. ..."
    Traducerea e de vina... in mod sigur
  • 0 (0 voturi)    
    va lacomiti aiurea HOTNEWS (Joi, 5 iulie 2007, 19:35)

    ovidiu [anonim]

    Ma gandesc sa renunt la voi si sa citesc alte canale de stiri:

    ATI BAGAT RECLAME SI PESTE STIRI!!!
    SI EU IMI BAG PIX-ul .....
  • 0 (0 voturi)    
    bolsevici pungasi (Joi, 5 iulie 2007, 19:45)

    Remus [anonim]

    Ca orice rusnac adevarat, tovarasul Putina e mandru cu ce au furat inaintasii lui. Celebrul AK nu a fost conceput de vreun ciolovec, puscociul initial a fost o copie indigo a germanei STG44, o inventie revolutionara pe care nemtii nu au mai apucat sa o utilizeze pe scara larga. E drept ca actualul Kakalasnicov a evoluat de la proiectul initial, dar furaciunea ramane furaciune. Ca mai toate "inventiile" sovietice. Astora nu le e rusine si nu o sa le fie niciodata, neam de rachetzi si de pungasi. Nici macar vodca nu au inventat-o ei. Auzi tu, realizare rusesca, redactia hotnews ar trebui sa fie mai vigilenta cu stirile dinspre rasarit, ca altfel se va manji de kakao, de la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    ce lume perversa... (Joi, 5 iulie 2007, 19:53)

    bibi [anonim]

    sa celebrezi o arma cu care ucizi alti oameni...
    foarte trist!
  • 0 (0 voturi)    
    kalasnicov (Joi, 5 iulie 2007, 21:19)

    maria [anonim]

    arma de ucidere in masa;
    minte de KGB in mileniul 3;
    nivelul de cultura al rusilor dupa 100 de ani de scolarizare comunista
    s.a.
  • 0 (0 voturi)    
    kalasnicov (Joi, 5 iulie 2007, 21:31)

    maria [anonim]

    "Celebrul AK nu a fost conceput de vreun ciolovec, puscociul initial a fost o copie indigo a germanei STG44", adica o hotie este "simbolul geniului si talentului rusesc", bravo , quod erat demonstrandum
  • 0 (0 voturi)    
    (Joi, 5 iulie 2007, 22:03)

    unu [anonim]

    "The AK is simple, inexpensive to manufacture and easy to clean and maintain. Its ruggedness and reliability are legendary." Alt citat despre StG44 din wikipedia "The resultant rifle, the Sturmgewehr 44 (StG44) was not the first with these features; its predecessors were the Italian Cei-Rigotti and the Russian Fedorov Avtomat design rifles." Carevasazica, s-a intamplat ca la manele: daca il doare pe Minune inima desigur pe toti o sa ii apuce. Lasand gluma la o parte pentru toti frustratii comentariile despre armamentul rusesc ma fac sa rad. Ca e tot de acum 60 de ani racheta Katiusha este tot furaciune? Dar Migurile? Dar Suhoi? Cand nemtii aveau motoarele la tancuri pe benzina (doar o scanteie si.....poc) rusii au mers pe motorina. Exemplele sunt sute si chiar sunteti caraghiosi... Rusii stau si la ora asta mai bine la avioane, submarine, tancuri si infanterie. Lasati jocurile pe calculator, mai lasati Pantzer ca e depasit si vedeti realitatea. AK este cea mai simpla si eficienta arma proiectata pentru asalt si folosita acum in lumea a 3 a!
  • 0 (0 voturi)    
    incepand de la (Joi, 5 iulie 2007, 22:20)

    mental [anonim]

    AK47 a vazut cineva o arma mai buna? Poate preferati un M16 M1A1 care daca este bagat in noroi, dai si curata. Poate un FAMAS? Cam grea nu? Poate un Enfield L98A1? Sa zicem ca H&K l-au mai aranjat putin ca sa functioneze calumea. Vreun exemplu mai bun?
  • 0 (0 voturi)    
    AK (Joi, 5 iulie 2007, 22:38)

    Dan [anonim]

    Nr 9 are mare dreptate. Daca citesti parerile nepartinitoare ale celor mai buni experti in domeniul armamentului, veti vedea ca, ajung mai devreme sau mai tarziu la aceeasi concluzie: armamentul rusesc este mai bun, mai durabil, mai usor de produs si de intretinut. AK047 nu face exceptie. Iar ca sa numesti un intreg popor "natie de cioloveci" e dovada de prostie. Din acelasi popor parca fac parte si Puskin, Dostoievski, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    kalasnikov pe naiba... (Joi, 5 iulie 2007, 22:57)

    smotocel [anonim]

    daca sunteti curiosi in domeniul armelor va pot recomanda un catalog cu absolut toata istoria lor. Aici veti vedea ca acest vestit kalasnikov este furat pur si simplu de la nemti. Primul model, se numea MP 44, modelul imediat superior a fost STG 44 (deh, se cam grabeau nemtii). Kalasnikov a fost un idiot, rus, care a brevetat aceasta arma furata. Numele, a ramas bineanteles in istorie. Sa va mai dau un exemplu de furaciune mai interesant! Cunoscuta arma "Pusca Automata" cu care ne-am facut serviciul militar dupa '90 este furata, bineinteles, tot de la nemti. Politia STASI din fosta RDG, au construit-o exact asa cum este in prezent in dotarea soldatului romanesc. Alti idioti, cei de la serviciul de inzestrare al armatei! Din cate am constatat in timpul serviciului militar, este o arma buna numai pt. tinte apropiate, pt. politie. Nicidecum pt. Armata!
    Cea mai bine punctata arma in acest catalog ramane in continuare (dupa 70 de ani) carabina Mauser 98K (nemteasca), la concurenta cu carabinele englezesti moderne, semiautomate.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru "unu" ciolovecul de serviciu (Joi, 5 iulie 2007, 23:25)

    Remus [anonim]

    nimeni nu a zis ca AK nu e buna, numai ca nu e conceputa de rusnaci. Fedorov Avtomat era o copie a unei carabine englezesti, careia i s-a lungit magazia, dar care a murit asa cum s-a nascut, un avorton. In Finlanda nu a fost bun de nimik, sinucidere curata. Toata lumea visa la o pusca rapida, cu multe gloante, inca de pe vremea lu Napoleon, dar pana la a o face, e cale lunga. Fedorov nu are nici o legatura cu STG, decat poate una de aspect exterior. Mecanismul de armare e 100%diferit iar cine a desfacut un AK vreodata stie cat e de simplu de intretinut. Fedorov a pus probleme de fiabilitate si in razboiul civil rusesc. Sa insiri nume de care ai auzit pe vremuri prin revista Modelism e una, sa discuti in cunostinta de cauza e alta. Rusii nu numai ca au luat proiectul armei, dar au demontat piesa cu piesa una dintre fabrici si au transplantat-o la ei, dupa bunul or obicei. Mi-e si scarba, pe bune. S-auzim de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Arma furata! (Vineri, 6 iulie 2007, 1:38)

    DAN [anonim]

    STG 44 fost in dotarea trupelor de cercetare -diversiune germane.Unii au cazut in miinile rusilor cu armamentul din dotare,care s-au grabit sa-l introduca in productia de serie int-o varianta modificata.Arme moderne care se folosesc in IRAQ si AFGANISTAN ,isi au originea in mintea inventatorilor germani(ex.arma cu care se poate trage dupa colt)folosita actualmente de fortele speciale americane.
  • 0 (0 voturi)    
    tampiti (Vineri, 6 iulie 2007, 3:00)

    john [anonim]

    care genuiu creativ?
    construim arme pt a ucide...nu vad creatia aicea,,
  • 0 (0 voturi)    
    akm (Vineri, 6 iulie 2007, 8:27)

    mental [anonim]

    Cineva spunea ca pusca din dotarea armatei romanesti este Ak47?Dar de Akm ce zici?
  • 0 (0 voturi)    
    Criminal ? (Vineri, 6 iulie 2007, 9:54)

    Gabi Popa [anonim]

    parca ar fi iesit omul pe strada si ar fi tras in multimea de oameni de la cozile WU sau MG...
  • 0 (0 voturi)    
    Pusca Kalasnikov (Vineri, 6 iulie 2007, 11:35)

    Neculai Fudulu [anonim]

    Arma este o varianta a armei germane Sturmgewehr 44 (pusca de asalt 44) fabricata de nemti din 1942.
    Rusii, care capatasera un respect considerabil pentru StG 44, pentu ca ii simtisera pe propria piele calitatile, au hotarat sa produca propria lor varianta, folosind aceleasi principii de baza.
    Aceasta arma a fost proiectata de Mihail Kalasnikov, un siberian nascut in 1920, care a dat dovada de un neasteptat talent in proiectarea armelor de foc, la care a inceput sa lucreze intr-un concediu de covalescenta, dupa o rana capatata in batalia de la Briansk din 1941, unde a luptat in calitate de comandant de tanc.
    Pusca de asalt STURMGEWEHR 44 (StG 44)
    Fisa tehnica
    • calibrul............................................. ....7,92 x 33 mm;
    • greutatea fara incarcator..................................5,1kg;
    • greutatea incarcatorului cu 30 cartuse................1 kg;
    • lungimea totala.......................................820/940 mm;
    • lungimea tevii................................................420 mm;
    • viteza glontului la gura tevii..........................647 m/s;
    • energia de recul..........................................0,382 kgfm.

    Pistolul mitraliera Kalasnikov AK 47 / AKM
    Fisa tehnica
    • calibrul............................................. ......7,62 x 39 mm;
    • lungimea................................................. .........870 mm;
    • greutatea................................................ ...4,8/3,64 kg;
    • cadenta de tragere...............................600 lovituri/min;
    • sistemul de alimentare.............incarcator cu 30 cartuse;
    • viteza glontului la gura tevii............................715 m/s;
    • greutatea glontului..........................................7,89 g;
    • energia de recul..........................................0,485 kgfm.


    (STIINTA SI TEHNICA, nr.5, 1995)
  • 0 (0 voturi)    
    Care furaciune?? (Vineri, 6 iulie 2007, 11:36)

    StefanAlin [anonim]

    Oameni buni..nu mai spuneti ca Ak47 este o copie a STG-44.Conceptul este acelasi (destinatia etc) dar mecanic difera mult.Pt cei care va pricepeti este ca si cum ai spune ca PSL-ul e acelasi cu Dragunovul (arata la fel dar mecanism diferit) Conceptul de arma de asalt a fost preluat de toate armatele lumii,deci toti au "copiat" STG44. Iar ideea de "furaciune"...sa fim seriosi...asta este drumul tuturor inventiilor; se nasc si apoi evolueaza (de cele mai multe ori diferit, in parti diferite ale lumii) Pai asa...si F16 e furaciune dupa avionul lui Coanda..amandoua au aripi, pilot, motor din care iese foc.. :)) Noroace!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Remus (Vineri, 6 iulie 2007, 13:02)

    unu [anonim]

    Dar de intregul program NASA si de inzestrare a armatei USA nu iti e scarba? Doar e foaie cu foaie conceptie von Braun care deodata nu a mai fost nazist, nu a mai bombardat civili in Londra si a luat cetatenia americana... Nu vreau sa polemizez deloc, insa cred ca e bine sa faci distinctie intre realizari tehnice si propaganda. E ok sa copiezi si sa imbunatatesti. Asta face toata lumea ca ii zice furaciune-copie sau "reverse engineering". Daca are cineva muschi sa imbunatateasca AK-ul sa o faca. Orice inginer (absolvent de faclutate tehnica...care si-a facut proiectrele sigur:)) iti va spune treaba asta cu armamentul rusesc. Du-te pe net si vezi tancuri capabile sa traga la tinta fixa cu 100km/ora. Vezi si tu ce face un Mig sau un Suhoi si o sa iti dai seama. Compara si tu realizarile palpabile si o sa vezi ca americanii sunt singurii care au ajuns o singura data pe Luna (ciudat pentru ei sa nu revina) si de acum dupa zeci de ani si au dificultati la zboruri de rutina in programul spatial. Ei au cea mai buna armata dar sunt foarte suparati daca rusii vand 30 de avioane taranului ala de Chavez... Sa vina ei cu "racheta minune" daca e cazul. Tehnic rusii au armament ieftin, bun si usor de intretinut. Si ca sa inchei, un ultim exemplu: in Iraq am vazut la TV soldati in uniforme irakiene (casti americane, coscume americane, ) cu ghici ce? AK47. De ce?
    Si pentru moralistii tip john care se intreaba care geniu creativ si ca suntem tampiti pt ca construim arme sa ucidem ii zic un singur proverb: armele nu omoara oameni, oamenii omoara oameni. Proverbul latin homo homini lupus a ramas valabil, e in natura noastra si doar il ascundem dupa legi, norme sociale si educatie. Toate bune!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai... (Vineri, 6 iulie 2007, 13:25)

    john [anonim]

    "Kalasnikovul nu reprezinta doar un exemplu de gandire inovatoare, ci si un simbol al talentului, al geniului creativ al poporului nostru" zise unul din purtatorii de cuvant de la Kremlin.

    Faza e ca geniul creator e de fapt geniul distrugator care creeaza instrumente pentru nimicire....al inteligentei puse in slujba uciderii eficiente si inovatoare mda..
    Este atat de tampita si de perfida declaratia asta ca mi-e sila..
    Nu prin asta se declara simboluri ale talentului cuiva, numai niste bolnavi la cap ar putea zice asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Pupincuristi americanilor (Sâmbătă, 7 iulie 2007, 0:28)

    badea [anonim]

    Remus si astia care discreditati Rusia sinteti niste slugi ale americlocilor bine ca nati zis ca kalashnikovul nu e american, cica nu e proiect rusesc poate vreti sa va traga un rus un glont cu renumita piesa numita akm sa vedeti dupa aia daca e ruseasca sau altceva.Idioti ce sa mai zic daca rusii nu au cultura si geniu atunci cine are