Alexandru Sassu demisioneaza din PSD si ramane cu TVR

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Presedintele interimar al SRTv, Alexandru Sassu, a demisionat, vineri, din functia de secretar executiv al PSD, renuntand totodata si la calitatea de membru al partidului. Vicepresedintele PSD, Cristian Diaconescu a confirmat pentru HotNews.ro ca Sassu si-a depus demisia la cabinetul presedintelui social-democrat Mircea Geoana.

Gestul lui Sassu este in consens cu Legea de functionare a SRTV, care prevede ca presedintele-director nu poate sa detina concomitent si o functie intr-un partid politic.

Senatul si Camera Deputatilor au adoptat saptamana trecuta, in sedinta comuna, cu 239 de voturi "pentru", 27 de voturi "impotriva" si nici o abtinere, o hotarare prin care Alexandru Sassu este numit director general intermiar al TVR pana la 1 octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


113 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    degeaba (Vineri, 6 iulie 2007, 19:28)

    moga [anonim]

    aceasta demisie este tardiva, tot politruc ramane!
    nu asa se depolitizeaza tvr!!!
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Vineri, 6 iulie 2007, 20:32)

    mumu [anonim]

    de parca mai crede cineva in astfel de "demisii" ...
  • 0 (0 voturi)    
    moga si mumu (Vineri, 6 iulie 2007, 20:57)

    andrei [anonim]

    Pentru colegii moga si mumu de mai sus:

    Mai baieti, dar tare prosti trebuie sa mai fiti din moment ce nu sesizati ca demisia lui Sassu este o chestie formala, impusa de noua fisa a postului din tvr. ...Si v-am spus asta fara sa am vreo simpatie anume pentru individ, dupa cum nu am nici pentru cel care i-a zis "politruc"
  • 0 (0 voturi)    
    Suflet de pesedist...ce trist (Vineri, 6 iulie 2007, 21:12)

    ina eyre [anonim]

    eu sacrificiu mai mare n-am vazut...
    Parabolind bancul cu pachistanezul ratacit, aflat int-un balon zburator: unde sunt? In loc de in cos, lui Sassu i se poate raspunde: in pesede. Poate in aer, dar tot acolo.

    Penibil!!


    ________
    E razboi, Ioane!
  • 0 (0 voturi)    
    LUPU (Vineri, 6 iulie 2007, 21:15)

    ionion [anonim]

    ...isi schimba parul, dar naravul BA.

    DAR CHESTIA SE POARTA LA COMUNISTI, RESTUL NU SIMT NEVOIA SA ARUNCE PRAF IN OCHII POPORULUI.
  • 0 (0 voturi)    
    mare ipocrizie... (Sâmbătă, 7 iulie 2007, 12:11)

    Chris Norman [anonim]

    Legea asta e facuta parca special ca sa ii faca pe oameni sa fie ipocriti.
    Cine crede cu adevarat ca in acest moment Sassu e independent si ca nu e al PSD-ului? Cine sustine asta un fatarnic (sau un interesat, exista si aceasta categorie din belsug).
    Cine a crezut vreodata ca Iliescu, cat era presedintele tarii, nu era de fapt si al PSD-ului? sau ca Constanitnescu nu era omul CDR-ului, sau Iliescu al PD-ului (sau invers, ma rog, in ultimul caz).
    Ar trebui abrogate legile astea mincinoase care sa oblige un politician sa isi ascunda (de ochii lumii) functia intr-un partrid, sau sa si-o paraseasca pe durata rexercitarii mandatului.
  • 0 (0 voturi)    
    psd-isti si legea (Sâmbătă, 7 iulie 2007, 18:33)

    sileforever [anonim]

    sigur asa vedem acu proba de echidistata daca si-a da omu demisia din pcr pardon fsn pardon psd
  • 0 (0 voturi)    
    Sassu ca Bassescu (Duminică, 8 iulie 2007, 0:36)

    clujean [anonim]

    la fel de utila si reala este demisia din PSD a ui Sassu ca si demisia lui Basescu din PD! de acord si eu ca politicienii ajunsi in demnitati publice sa-si pastreze apartenenta politica, iar functiile sa fie eliberate imediat ce partidul sustinator pierde puterea sau solicita eliberarea acelei functii! ce rost are sa tot mimam legalismul si corectitudinea, cand realitatile urla la cer ca sunt altfel?
  • 0 (0 voturi)    
    Securistii lu' Basel (Duminică, 8 iulie 2007, 11:47)

    Pacala [anonim]