Argentina a trecut cu 4-0 de Peru in sferturile de finala si a inregistrat a patra victorie consecutiva la competitia din Venezuela. Juan Roman Riquelme a fost jucatorul meciului cu doua goluri si o pasa decisiva, Messi si Mascherano semnand celelalte doua goluri. In semifinale, Argentina va intalni Mexic care a zdrobit Paraguay cu 6-0, iar Brazilia va infrunta Uruguay.

Galopul de sanatate al mexicanilor a fost realizat si datorita eliminarii portarului paraguayan in minutul 5. Nery Castillo a fost faultat in suprafata de pedeapsa de Bobadilla, acesta vazand direct cartonasul rosu, iar atacantul mexican a deschis ploaia de goluri care a dus in cele din urma la cea mai categorica victorie a Mexicului in Copa America.

Uruguay a invins cu 4-1, Diego Forlan reusind o dubla, iar Brazilia s-a impus cu 6-1, scorul actualei editii a competitiei, Robinho marcand din nou si ajungand la cota sase in clasamentul golgheterilor. Cele doua partide au fost o repetitie a intalnirilor din grupa cand Uruguay a remizat alb cu Venezuela, iar Brazilia a invins Chile cu 3-0 prin hattrick-ul lui Robinho.

Mexic - Paraguay 6-0