Elvetianul Roger Federer a triumfat pentru a cincea oara la rand pe iarba londoneza, egaland un record vechi de un sfert de secol, al suedezului Bjorn Borg. In ultimul act, liderul mondial l-a invins pe principalul sau rival la aceasta pozitie, spaniolul Rafael Nadal, in cinci seturi, scor 7-6, 4-6, 7-6, 2-6, 6-2.

In ciuda unei accidentari la picior, in setul patru, Nadal a reusit sa impinga partida in setul decisiv, aceasta fiind prima finala de Grand Slam din cariera lui Federer care are nevoie de numarul maxim de seturi.

Vezi imagini de la finalul meciului

Federer, in lacrimi, dupa ultimul punct / Foto: AP

Partida a durat trei ore si 45 de minute, si a fost dominata de Federer care a reusit 65 de lovituri castigatoare, fata de doar 50 ale spaniolului, trecandu-si in cont 24 de asi, in timp ce Nadal a avut doar unul. La capitolul greseli nefortate, Federer a avut 34, Nadal doar 24.

Elvetianul a castigat al 11-lea Grand Slam din cariera, la doar 26 de ani (pe care ii implineste in august) si a disputat a noua finala consecutiva in cele patru mari turnee ale anului. Federer a urcat pe locul trei in ierarhia castigatorilor in turneele de Mare Slem, egalandu-i pe Bjorn Borg si Rod Laver. Pe primele doua pozitii se afla Pete Sampras (14 victorii) si Roy Emerson (12 victorii).