De ziua Justitiei

Traian Basescu l-a criticat pe Chiuariu, dar si pe magistrati

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2007, 0:00


Foto: HotNews

Traian Basescu l-a criticat, in discursul sau tinut la Alba Iulia cu ozazia 'Zilei Justitiei', pe ministrul Tudor Chiuariu, caruia i-a atras atentia ca lupta anticoruptie nu se face prin schimbarea procurorilor incomozi si nici prin indepartare din interese politice a unor pasaje favorabile la adresa justitiei romane din Raportul Comiei Europene.

Traian Basescu i-a acuzat si pe magistrati subliniind ca acestia nu au rezolvat inca un dosar de inalta coruptie.

"In mod categoric, Justitia nu a confirmat inca capacitatea de a lupta impotriva coruptiei la nivel inalt. Ceva se intampla in instante cu aceste dosare de nu se mai finalizeaza. Deasemeni procesul de reforma al sistemului Judiciar din Romania trebuie sa continue pentru a se adapta realitatilor de zi cu zi ale Romaniei", a declarat Traian Basescu.

Presedintele a subliniat ca patru tinte sunt vitale in acest moment pentru a scapa de monitorizarea UE: reforma Justitiei; eficienta luptei anticoruptie la nivel inalt; punerea in functiune a Agentiei Nationale pentru Integritate si capacitatea de a pune sub control coruptia din administratia locala.

"Sunt hotarari ale Curtilor de Apel care se substituie Consiliilor locale" pentru a le permite anumitor persoane sa construiasca pe spatiul verde, a mai declarat presedintele Basescu facand aluzie la situatia parcului Bordei din Capitala.

Presedintele a declarat ca va depune luni o plangere la Parchet impotriva deciziei de sistare a lucrarilor la drumul ce face legatura intre Campu lui Neag si Baile Herculane, calificand decizia drept "o actiune abuziva a birocratiei". Mai multe asociatii ecologiste si ONG-uri au protestat fata de realizarea acestui drum deoarece ar afecta rezervatia din zona.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


140 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ingerinta (Duminică, 8 iulie 2007, 21:52)

    mueller [anonim]

    Cum sa reformam justitia cand delirantul asta contesta
    hotarari judecatoresti?...
  • 0 (0 voturi)    
    hihi (Duminică, 8 iulie 2007, 22:10)

    Behehehe [anonim]

    Fatza lui Basescu exprima inteligenta, echilibru, intelepciune...Nu vi se pare?
  • 0 (0 voturi)    
    "justitia" (Duminică, 8 iulie 2007, 22:28)

    Max [anonim]

    "Cum sa reformam justitia cand delirantul asta contesta
    hotarari judecatoresti?..."
    Si cine ai vrea tu sa reformeze justitia,Chiuariu ??
    Hotarari judecatoresti iau judecatorii, nu gunoaiele astea ce-si zic judecatori. Politicienii si "magistratii" sunt cei mai mari dusmani ai omului de rand !
    Oricum, il aveti pe Chiuariu la justitie, puneti-l pe Vanghelie la educatie si s-a dus dracului Romania !
  • 0 (0 voturi)    
    mioriticii se lamuresc cine este "arhanghelul" (Duminică, 8 iulie 2007, 23:05)

    bebe [anonim]

    omu', limitat si cabotin, nu numai ca plictiseste, dar chiar a inceput sa scrabeasca tocmai "boborul 75%" ce l-a votat cu veselie la referendum - si care bobor incepe sa-si dea seama ca a fost prostit inca o data, in modul cel mai infam de un om de nimic, mai venal decat iliescu - a cata oara dupa '89 incoace?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 2 (Duminică, 8 iulie 2007, 23:22)

    Vali [anonim]

    Poate iti place fatza lui Bombonel. De ce nu va intalniti, poate te place si el. In plus, nici el nu-l are la inima pe Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea pupa ceva.. (Duminică, 8 iulie 2007, 23:30)

    Dan [anonim]

    In urma cu vreo 2-3 ani, am auzit un comentariu de-al lui Basescu destul de corect: adica proprietarul de teren din Satul Francez a fost de acord sa primeasca la schimb un teren echivalent, dar daca primaria nu ii va da autorizatie sa construiasca pe acest nou teren, s-ar putea spune ca a fost fraierit de primarie. Booon.. Astazi, justitia da hotarare prin care obliga primaria sa dea autorizatie de constructie (ma rog, sa inceapa PUZ) si este criticata. Spuneti voi, ca la mine nu potriveste ceva.. E drept, nu Justitia trebuia sa hotarasca asa ceva ci Primaria de la bun inceput, sau sa fie eventual un proces prin care se solicita alte despagubiri de catre proprietarul caruia i s-a dat teren echivalent
  • 0 (0 voturi)    
    base (Duminică, 8 iulie 2007, 23:32)

    romanul [anonim]

    nu ii este rusine acestui ticalos? cat a fost primarul general al Bucurestiului se pare ca a avut grija sa-i dea terenul din parcul bordei mafiotului sa-si faca blocuri si sedii de birouri. mai are si tupeul sa vorbeasca despre retrocedare ca ci sum nu ar stii nimic. halal presedinte!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Duminică, 8 iulie 2007, 23:35)

    Dan [anonim]

    Capusele PNL-iste (a se citi petroliste), spameri
    platiti din banii partidului stau de veghe pe hotnews si publica comentarii "interesante". Bai hihi si behehe, ce parere aveti voi de Tradiceanu, primul dealer (Citroen) si ministru si taxa de prima prosteala ? Numai fraierii o sa mai voteze PNL, liberalii adevarati nu mai voteaza grupul pesedisto-petrolist.
    Chiuariu, marioneta asta, ziceti voi ca e ministru justitiei ?


    Huaaaa, rusine, la munca.
    Bine, nici cu Videanu nu ma mandresc.
  • 0 (0 voturi)    
    base (Duminică, 8 iulie 2007, 23:36)

    negru [anonim]

    doamne...ce incult....tara asta se duce de rapa cu un om ca basescu....treziti-va oameni......
  • 0 (0 voturi)    
    ia o pauza ! (Duminică, 8 iulie 2007, 23:49)

    Cristi [anonim]

    "...chiar a inceput sa scrabeasca tocmai "boborul 75%"..." sau "...doamne...ce incult.."
    De unde le scoti, mai panarama ? N-ai si tu duminica libera ca tot omul ?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cel ce a comentat la punctele : 1,2,3....10 (Luni, 9 iulie 2007, 0:50)

    ionut [anonim]

    am o intrebare pentru tine : ai terminat liceul la seral ,
    genertia Ion Iliescu si acum accesezi pagini web ???
    daca tot faci politica , acceseaza pagina web :
    http://www.hotnews.ro/articol_77744-Curtea-Constitutionala-il-spala-pe -Nastase-si-i-da-verde-pentru-revenirea-in-politica.htm

    sa nu te incurci in butoane , comunist liber duminica ...
  • 0 (0 voturi)    
    @4 (Luni, 9 iulie 2007, 1:14)

    mecs98 [anonim]

    cand o stire nu va mai provoca reactii precum a ta, cand pur si simplu nu vei mai simti nevoia sa sari in tavan cand auzi de Basescu, atunci se va putea spuna ca prsedintele plicitseste lumea... Insa citind comentariile anti de mai sus, imi dau seama ca starneste aceleasi patimi ca si in ultimii 3-4ani. Numarul de vizualizari ne arata ca cititorii continua sa fie curiosi cand apare o stire care contine numele "Basescu".
    Ceea ce spui tu va fi adevarat atunci cand o stire despre Basescu nu va mai avea nici un comentariu (pro sau contra), iar numarul de vizualizari va ajunge neglijabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne ce m-am saturat de vorbe goale si praf in ochii (Luni, 9 iulie 2007, 4:57)

    Amrita357 [anonim]

    Sant suparata pe magistrati dar acum si pe Domnul Presedinte ca disimuleaza,ori nu stie ori nu verifica niciodata.Pai cat de ametiti sant Domnule Presedinte magistratii dv.de la Anticoruptie????? daca imi cer tot mie documente,hartoage,cand eu le-am trimis imagini,ei imi trimit adrese care se bat cap in cap.Ba ca au trimis dosarul sa se faca verificari la directia teritoriala DNA,iar pe urma la 3 saptamani si dupa ce expirase termenul legal ce fac magistratii dv ,mai trimit o hartie cum ca nu le-am trimis eu documente din care sa reiasa coruptia????????? scisorica fiind trimisa imediat dupa plecarea D-lui comisar Fratrini ,fff foarte smechera chestie.NU era de ajuns ca uite coruptia nu e coruptia acum este si uite Anticoruptia nu este anticoruptia.Si culmea primarii dv Domnule Presedinte .NU au raspuns in termen nu doar legal la petitii,dar tac malc.Pt ca de Dl senator Voiculescu si amicul sau politic Dl pascu si-au permis sa incalce si legea constructiilor si proprietea si putin le pasa mi-au taiat si pomi in curte.Si la urma urmelor ,nu mai vb de nici un parc Bordei ca Magistratii Dv Domnule presedinte ,au facut posibil Sa se distruga si parcul de la podul Baneasa si Monumentul eroilor pt ca tin de un an in sertare dosarele si actiunile penale pe care le-am trimis in timp legal cu foarte multe documente,Iar magistratii dv,Domnulke prededinte de la Directia Anticoruptie eritoriala daca tot nu se misca de pe scaune din birouri sinici tel.nu stiu sa dea.macar se informau la Politie unde cu toata teroarea ,documentele de urmartire penala sant o stiva si foarte complete si la zi. Dar buboiul este mare de tot la primaria ce cu onor ati condus-o.Acolo este super coruptia.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie sa luati masuri contcrete!!!! (Luni, 9 iulie 2007, 5:06)

    Georgiana Niculescu [anonim]

    . Dar buboiul este mare de tot la primaria ce cu onor ati condus-o.Acolo este super coruptia si la sect 1 la functionarii mai mititei publici asa zisi,arhitecti j consilieri juridici etc.Asta era treaba magistratilor DNA sa verifice functionarii din primarii pe unde a dat mita Dl senator Pascu.Ca nu aveau cum sa i dea autorizatie de constructie pe ternul meu si in timp ce ma judecam cu Primaria pt anularea PUZ sa salvez spatiul verde si Monumentul.Acum cine a dat mita si la DNA sa nu faca nimic.Dl Pascu.Dl.Voiculescu Cine??? sau sant doar indolentii domnii magistrati Verificati DomnulePreaedinte ca nueu am avut prietnii politice cu dl Voiculescu si pascu si al lor curat murdar PUR ci dumeavoastra.si verificati-va si primarii pt ca nu este posibil sa taca la atatea scrisori pe care le-am tot trimis la legea proprietatii si-i doare undeva,i doare doar de puz-ul Constanda.fara praf in ochi ca nu magistratii au hotarat ca nu santem prosti.magistratii hotarasc ce vrea Primaria si primarii eu stiu mai bine dupa 16 ani de procese cu Pimaria cum sta traba.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu critica justitia (Luni, 9 iulie 2007, 6:55)

    Dr.George Calalb [anonim]

    Slava Domnului,ca are ce critica !
  • 0 (0 voturi)    
    In general... (Luni, 9 iulie 2007, 9:04)

    Midia [anonim]

    Incep cu o intrebare pentru comentatorul HIHI. La care din fetele lui Basescu va referiti ? In ce ma priveste, cred ca Basescu este ruda cu Mazare. Amandoi sunt dusmani crunti ai parcurilor si in general a tot ce tine de spatiu verde. Numai ca la Constanta, Mazare distruge cu binecuvantarea preanecinstitelor fete bisericesti, in frunte cu Spagoveanu. A verificat vreodata cineva legalitatea achizitionarii materialelor de catre fetele bisericesti ? Ma refer de fapt la modul cum sunt justificate acele materiale de constructii tocmai de catre aceia care le "doneaza". Basescu ataca acea justitie care i-a smenuit (matrasit, etc.) chiar lui dosarele ? Pai aia este pseudojustitie, sau cacialma. Avea dreptate cineva care inventase unitatea de masura a coruptiei si anume : HREBENCIUCUL. Numai ca fiul hrebenciucului i-a dat o lectie basescului...
  • 0 (0 voturi)    
    tirul (Luni, 9 iulie 2007, 9:58)

    tir [anonim]

    Clasa asta politica se misca oricum spre o alta directie - o directie in care PUR/PC, PRM si UDMR vor iesi din Parlament.... e un pas inainte totusi.

    Pe de alta parte - va amintiti de "monumentul" "Cartoful Intepat" - inchinat revolutiei romanesti facut de tov. Ilici ? E simplu cartoful ne reprezinta ca fiind noi poporul asta de papa-lapta - iar teapa ce trece prin el e politica de re-educare la idealurile comunismului dusa de tovarasul Ilici timp de 15 ani.

    Oricum ai lua-o suntem unici ... si sper sa priceapa cineva mesajul asta.

    p.s. unde esti tu Tepes - Doamneeeeee !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva interesant... (Luni, 9 iulie 2007, 10:06)

    Ovidache [anonim]

    Decizia de retrocedare a parcului Bordei a fost votata de consiliul primariei generale, care era PSD. Basescu a trebuit sa o semneze, el neavand drept de veto. Adica nu avea cum sa refuze semnarea unei decizii a consiliului general.
    Apoi chestia cu "procurorii lui Basescu", de cand are un presedinte procurori, cand procurorii si judecatorii sunt "stat in stat" iar pe ei nu-i judeca nimini. Daca ei au hotarat ceva e litera de lege (nu conteaza ca au luat mita sau nu).
    Pe de alta parte, decalratia lui Basescu m-i se pare corecta, Chiuariu e un nimic iar justitia nu functioneaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Plangerea la Parchet. (Luni, 9 iulie 2007, 10:20)

    Tudor Popescu [anonim]

    Mai bine ar face dl. Basescu o plangere la parchet in legatura cu modul catastrofal in care se lucreaza-sau mai bine nu se lucreaza- la tronsonul de drum national Orsova- Caransebes, vital pentru transporturile de marfuri spre si si nspre tarile Uniunii Europene. Situatia este identica pe acelasi drum national intre Lugoj si Timisoara. Pe ambele tronsoane situatia treneaza de cativa ani, dar nimanui nu-i pasa, la nivelul autoritatilor acestei tari. In schimb in Moldova avem sosele superbe si inca se mai anunta si altele. Oare unde ne-am integrat, in UE sau in CSI? Care sunt prioritatile actuale ale tarii in materie de infrastructura rutiera. Ar trebui ca parlamentul sa organizeze o dezbatere pe aceasta tema, pentru a stabili o strategie calara.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se schimba oamenii.. (Luni, 9 iulie 2007, 10:41)

    UNU [anonim]

    Numarand banii pe care-i primesc de la PNL ca sa scriu aceste cuvinte, pot sa observ cum "presedintele" Basescu incearca iar sa pacaleasca "imensul popor" care este de partea lui... El uita ce a facut cat timp era primar al Bucurestiului si cum datorita lui se distruge parcul Bordei si o sa urmeze toate parcurile din Bucuresti (si ne mai miram de ce sunt aceste temperaturi si de ce e atata poluare in Bucuresti).
    Urmareste acelasi traseu : de fiecare data spune ce vrea sa auda poporul, dar face exact pe dos... iar "prostii" il urmeaza ca pe un "arhanghel al dreptatii"...
    Ce popor slab...
  • 0 (0 voturi)    
    Chiuariu (Luni, 9 iulie 2007, 12:24)

    Florin [anonim]

    Acest individ a terminat cea mai buna facultate posibila. Petre Andrei din Iasi, universitate care se bucura de un prestigiu deosebit si la care intri daca ai luat bacul cu sms-uri. Sunt atatia oameni capabili, care au terminat o facultate la stat cu medii foarte bune, dar nu dom`le noua ne e bun acest Chiuariu. Sa nu vorbim despre cat e de capabil..........
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ca populatia a inceput din ce in ce mai mult sa (Luni, 9 iulie 2007, 12:32)

    Aliosha Ilici Bratianu [anonim]

    inteleaga de ce nu merge bine romania : pentru ca RECHINII sunt protejati de : LEGE, de CONSTITUTIE, de Parlament, de GUVERN,

    Tactica mafiotilor este sa duca discutiile in cu totul alta parte, in derizoriu si in minciuna cea mai groasa (NU TB a retrocedat parcul bordei ci Consiliul general al PMB, care era condus de PSD; mai dureaza putin si il vor acuza pe TB ca nu a retrocedat DESTUL !!!)

    ADEVARUL este ca :

    1. Curtea Constitutionala il scapa pe Nastase

    2. Curtea Constitutionala il scapa pe Iliescu de procesul mineriadei

    3. Norica Niolai il scapa pe Iliescu de lustratie

    4. PSDPNL incearca sa scape de Procurorul Doru Tulus

    5. PSDPNL au scapat de Monica Macovei

    6. Maria Sa Adrian nastase I-ul scapa de acuzatiile din procesul bratarilor dacice

    Lista se ingroasa si Lista a devenit ea insasi o problema a PSDPNL.

    Noi insa, ar trebui dupa mintea lor sa citim cancanuri si mizerii despre Elena udrea si minciuni grosolane despre basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    pt UNU (Luni, 9 iulie 2007, 14:11)

    mefisto [anonim]

    Unu... mi-e greu sa cred ca te poate plati cineva pe tine. Poate doar pentru incompetenta. Tu mai si citesti ce scrii?

    Dar in PNL asa ajungi ministru:)
  • 0 (0 voturi)    
    degeaba (Luni, 9 iulie 2007, 14:16)

    mental [anonim]

    iar va platesc astia ca sa-i faceti o imagine proasta lui Traian Basescu? Pai sunteti cam prost platiti si antrenati. Nu pricep de ce sunteti atat de incapabili si va reluati mesajele cu tot felul de exemple mai idioate.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai votez... ca nu am cu cine (Luni, 9 iulie 2007, 16:02)

    Impartial Gheorghe [anonim]

    Fanii lui base se vad de la o posta.
    Cand nu au argumente scriu fraze de genu:

    Pai sunteti cam prost platiti si antrenati
    va reluati mesajele cu tot felul de exemple mai idioate
    Unu... mi-e greu sa cred ca te poate plati cineva pe tine. Poate doar pentru incompetenta
    Dar in PNL asa ajungi ministru:
    am o intrebare pentru tine : ai terminat liceul la seral ,
    genertia Ion Iliescu si acum accesezi pagini web ???
    De unde le scoti, mai panarama ? N-ai si tu duminica libera ca tot omul ?

    Tineti tot asa, o sa convingeti tot mai multa lume.
  • 0 (0 voturi)    
    @22 (Luni, 9 iulie 2007, 17:44)

    cool [anonim]

    @22 - Corect - asta fac sobolanii rosii - manipuleaza si calomniaza. Ca tot ramane ceva ! - a zis-o Machiavelli ... iar comunistii sunt cei mai buni manipulatori din lume - dar din fericire pt lume ... doar atat :)

    Un exemplu de rezultat de victima deja manipulata este cel de la pctul 25 ... omul deja simte si gandeste in "fabrici si uzine" :) - si evident ca el face parte din generatia "celor ce asteapta".

    Ce asteapta ? Sa traiasca bine fara sa faca nimic in acest sens... si probabil mantuirea... tot fara sa faca nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre Chiuoariu nimic? (Luni, 9 iulie 2007, 22:29)

    RazvanM [anonim]

    N-are nimeni nimic de zis? Nici macar pozitiv? Haideti, tineri penelisti, vi s-au tocit periutele sau omul este prea idiot?
  • 0 (0 voturi)    
    tudor chiuariu (Marţi, 10 iulie 2007, 20:11)

    alina [anonim]

    Pentru cei care il critica pe ministrul justitiei am o mica rugaminte :inainte de a aduce afirmatii calomnioase sa verifice cv-ul . Din acest cv reiese clar unde a terminat studiile :EDUCATIE:


    · Cursuri postuniversitare in dreptul Uniunii Europene la Universitatea Central-Europeana - CEU, Budapesta, Ungaria (2006) si Academia de Drept European - ERA, Trier, Germania (2005, 2006, 2007)
    · Doctorand in Drept procesual penal, Facultatea de Drept, Universitatea „Al. I. Cuza” Iasi (2003)
    · Cursuri postuniversitare, Facultatea de Drept, Academia de Politie „Al. I. Cuza” Bucuresti (2003)
    · Licentiat in Drept, Facultatea de Drept, Universitatea „Al. I. Cuza” Iasi (2000)

    Cred ca totusi domnul Basescu are noroc . Cu atitea minti "luminate " in tara , poate mai prinde un mandat . Poate ca domnul Basescu ar trebui sa se priveasca un pic in oglinda inainte de a critica pe altii .