Prima zapada in Buenos Aires dupa 89 de ani (VIDEO)

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2007, 0:00


Argentinienii sarbatoresc prima zapada/Rompres

Mii de persoane din capitala Argentinei, Buenos Aires, au iesit in strada sa sarbatoreasca prima ninsoare care a cazut in oras, in ultimii 89 de ani, informeaza cotidianul The Guardion. „Este un fenomen care apare o data la 100 de ani, si este foarte greu de anticipat” a declarat un meteorolog argentinian pentru cotidianul „La Nacion”.

Zapada cazuta a acoperit strazile capitalei cu un strat subtire de zapada, ce s-a topit imediat. Fenomenul a fost cauzat de un val de aer rece din Antarctica intrat in contact cu un strat atmosferic foarte umed.

Serviciul de meteorologie din Argentina a anuntat ca aceasta este prima ninsoare serioasa incepand cu anul 1918, chiar daca intre timp s-au mai inregistrat precipitatii precum lapovita.

„In ciuda varstei, este prima oara cand vad zapada” spune o batrana de 89 de ani, iesita in strada sa sarbatoreasca alaturi de copii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


247 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cad fulgii de zapada in ritm de tango (Marţi, 10 iulie 2007, 14:28)

    benny [anonim]

    coooool
  • 0 (0 voturi)    
    fericire (Marţi, 10 iulie 2007, 14:43)

    Siegchen [anonim]

    ce simpla poate fi fericirea uneori
  • 0 (0 voturi)    
    Ii astept pe promotorii incalzirii globale sa ne povesteasca ... (Marţi, 10 iulie 2007, 15:03)

    dinu [anonim]

    Astept niste explicatii ...


    Cum de nu se incalzeste Terra peste tot?
    Cum e cu poluarea?

    ....


    Va las sa mai citit.
  • 0 (0 voturi)    
    pt dinu (Marţi, 10 iulie 2007, 15:21)

    andy [anonim]

    domnule, tu ai auzit de hazard?.... ai auzit de teoria probabilitatilor?... te uiti iarna pe geam si vezi ca nu e zapada?... te uiti la televizor sa vezi cate catastrofe naturale din cauza vremii au loc?... ce dovezi mai vrei?.. ce explicatii?
  • 0 (0 voturi)    
    d'oooh (Marţi, 10 iulie 2007, 15:23)

    Rov [anonim]

    Incalzirea globala este, cum ii spune si numele, o medie globala. Cresterea cu un grad inseamna o schimbare dramatica. fenomenul el Nino, care este o consecinta a acestei incalziri, determina diferente atat de mari de temperatura in diferitele parti ale globului. La noi canicula, la ei ninsoare. Dar per global, temperatura este mai ridicata cu un grad fata de acum cativa ani.

    Oameni buni, inainte sa criticati, documentati-va, evitati superficialitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    unul din "promotorii" incalzirii globale (poate a teoriei) (Marţi, 10 iulie 2007, 15:26)

    antidinu [anonim]

    Dinu nu face diferenta intre clima si anotimpuri. Existenta iernii (in emisfera sudica e iarna acum, daca nu stiai) nu exclude incalzirea globala.

    Te las sa mai citesti.
  • 0 (0 voturi)    
    ce dragut (Marţi, 10 iulie 2007, 15:38)

    roxy [anonim]

    Chiar ieri imi spunea un prieten ca l-a sunat iubita din Argentina sa-i spuna ca ninge.

    Bine spus, chiar e simpla fericirea uneori, daca stii sa ai parte de ea...
  • 0 (0 voturi)    
    pt dinu de la #3 (Marţi, 10 iulie 2007, 16:07)

    Kevi [anonim]

    dinule, iti recomand sa dai un search pe wikipedia dupa global warming. e accesibil incepatorilor.

    o sa afli acolo ca extremele de temperatura si de clima sunt o consecinta a incalzirii globale.

    cu respect,
  • 0 (0 voturi)    
    unul din "promotorii" incalzirii globale 2 (Marţi, 10 iulie 2007, 23:00)

    John [anonim]

    Intr-adevar este iarna in emisfera sudica, dar acest fenomen are loc in Argentina o data la 100 de ani, si nu cred ca acum 89 de ani cand a nins ultima data era vorba de incalzire globala sau poluare sau alceva...
  • 0 (0 voturi)    
    zapada care cade a fost odata ploaie (Miercuri, 11 iulie 2007, 10:52)

    Manno [anonim]

    intrade-var, atunci can dzapada cade pe sosea, riscul incalzirii globale creste ametitor, in concordanta cu numarul picaturilor de ploaie care cade din nori. Deasemenea zapada necazuta inca, va astepta urmatoarea incalzire globala pt ca sa cada si ea unde a cazut cealalta zapada dinainte-a ei, care a fost si ea picaturi inainte de a fi zapada deadrep-tul. Acesta este un subiect pe care-l voi tine la teza mea de doctorat, care se numeste: "de ce cade zapada atunci cand cade, sau ploaia care a fost odata zapada ..." Am primit foarte multe solicitari pt a tine conferinte pe aceasta tema, in multe parti de pe planeta, dc vreti va pot trimi-te o copie a tezei mele de doctorat. Deasemen-ea as vrea sa mentionez legatura dintre cadeerea zapezii si marirea pensiilor, dar aceasta probabil va fi urmatoare-a mea teza din doctorat. Va multumesc pt-tru intreaga atentie si zapada usoara. Un om de stiinta.
  • 0 (0 voturi)    
    In concluzie (Miercuri, 11 iulie 2007, 12:31)

    oligofren [anonim]

    Mai voi credeti in Mos Craciun ?