Tabera Navodari a fost inchisa de Guvern. Copiii protesteaza, indemnati de profesori

de B. Blagu, D. Mihai     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2007, 0:00



Nicolaescu a declarat ca SC Sind Romania SRL, administratorul taberei, a depus pe 8 iunie o cerere de reinnoire a autorizatiei sanitare de functionare. "Autoritatea judeteana de sanatate publica a constatat ca sunt foarte multe lucruri care nu sunt in regula si nu a acordat prelungirea", a precizat ministrul.

El a mai afirmat ca administratorul taberei a fost amendat cu 75 de milioane de lei si ca cercetarile continua pentru identificarea celor care se fac vinovati de situatia creata. Nicolaescu sustine ca se incearca gasirea de solutii pentru returnarea cat mai rapida a banilor platiti de parintii copiilor imbolnaviti.

Nicolaescu a precizat ca, in cazul in care unitatea ar fi intrat in procedurile de avizare, personalul angajat ar fi fost supus analizelor, astfel ca cele cinci persoane cu salmonela, care lucrau in grupul alimentar si in partea de deservire, ar fi fost depistate, iar autorizarea sanitara a taberei nu ar fi fost posibila.

Purtatorul de cuvant al Guvernului, Camelia Spataru, a declarat ca ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, se afla in Constanta pentru a gasi, impreuna cu autoritatile locale, solutii pentru situatia creata.

Potrivit medicilor constanteni, bacteria a fost prezenta in carnea de pui servita in tabara la pranzul si cina din 7 iulie.

Intre timp, copiii continua sa soseasca in tabara, iar insotitorii lor sustin ca nu le este teama si ca este vorba mai degraba de o publicitate negativa facuta acestui loc.

Directorul taberei, Dan Nicolae Rahau, a confirmat, pentru Radio Romania Actualitati, ca a primit decizia de sistare a activitatii, insa nu se stie exact ce se va intampla cu cei 784 de copii aflati in tabara. La Navodari urmeaza sa ajunga alti 800 de copii.
Cititi si comentariul Ioanei Avadani






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


162 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala (Miercuri, 11 iulie 2007, 17:32)

    salmonela??? [anonim]

    S-a pus batista pe tambal. Au dat vina pe 5 prapaditi. Aia unde s-or fi infectat daca nu la locul de munca? Sau credeti ca personalul de la cantine mananca acasa? Si daca se respectau conditiile de igiena cum puteau aia 5 sa infecteze peste 100 de copii? Rezolvare romaneasca. Nici nu ma asteptam la altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    tabara Galaciuc, jud Vrancea (Miercuri, 11 iulie 2007, 17:56)

    ... [anonim]

    In urma cu niste ani am fost in tabara Galaciuc, jud Vrancea. Vreau sa va povestesc cum era mancarea acolo. In afara de micul dejun, unde se servea gem si ceai, nu se putea manca nimic. Efectiv mancarea putzea. Am gasit si viermi in farfurie. Putina carne pe care o primeam era stricata si mirosea ingrozitor. Dupa vreo 3 zile de mancat gem, ceai si biscuiti, n-am mai suportat m-am dus la directorul taberei. Stiti ce mi-a spus? Nu-ti place, nu mananci. Tabara este amplasata in munti, la km buni de orice localitate, asa ca nu prea ai ce altceva sa mananci. Atunci am facut pentru prima data foamea in viata mea. Am mancat 2 saptamani paine ceu gem. Pot sa fac pariu ca in tabara Galaciuc si acum e acelasi director si aceeasi mancare.
  • 0 (0 voturi)    
    tabara delfinul (Miercuri, 11 iulie 2007, 21:33)

    seby [anonim]

    pe 9 august va trebui sa merg si eu in tabara delfinu dar vad ca e posibil sa nu mai mergem sau sa mergem in alta parte. daca merg acolo nu mananc nmc.......mai poti sa stii cu salmonella asta:>
  • 0 (0 voturi)    
    salmonella asta (Miercuri, 11 iulie 2007, 21:35)

    seby [anonim]

    pe 9 august va trebui sa merg si eu in tabara delfinul dar se vede treaba ca nu voi mai merge sau voi merge in alta parte. daca merg nu mai mananc nmc..........mai poti sa stii cu salmonella asta:>
  • 0 (0 voturi)    
    De la cap se impute tot !!!! (Miercuri, 11 iulie 2007, 22:14)

    Adrian [anonim]

    Activitatea unei tabare de copii, intr-un stat normal, nu ar trebui sa fie pe masa guvernului. A doua zi dupa un asemenea caz se rezilia pur si simplu contractul cu SRL-ul respectiv, se trecea in regim de urgenta la hranirea elevilor de la alte unitati alimentare, pe cheltuiala firmei care a avut contractul si si-a batut joc de el, se initia rapid o alta licitatie. Nici la nivel de ministru nu se impunea o ancheta speciala. Sunt si eu parinte; daca s-ar fi intamplat acest lucru cu copilul meu, ma duceam si il strangeam de gat pe administrator.Sugerez parintilor copiilor afectati sa cheme in instanta SC Sind Romania SRL. A cui smecher o fi firma asta???Prosticeanu, se aude?
  • 0 (0 voturi)    
    un guvern adevarat... (Miercuri, 11 iulie 2007, 22:17)

    ionion [anonim]

    Au luat o hotarare inteleapta si plina de intelegere fata de problemele copiilor, arata astfel tuturor ca se implica si actioneaza rapid, decis si curajos ca un guvern model.
    Surpriza insa, copii din tabara contesta hotararea guvernului model de la Bucuresti, ei au decis altceva si anume sa ramana in tabara.
    Cine-i mai ascuta in Romania pe astia de la Palatul Victoria, daca pana si copii de la Navodari le contesta deciziile si autoritatea??
  • 0 (0 voturi)    
    Salmonella atoderitei (Joi, 12 iulie 2007, 9:19)

    Miron Urs [anonim]

    O decizie mai idioata nici ca se putea. V-ati convins in sfarsit de acest ministru ?
    La mama lor..de copii, jandarii pe ei... Ce idiot !!!
  • 0 (0 voturi)    
    profesori si parinti inconstienti! (Joi, 12 iulie 2007, 10:53)

    zuzu [anonim]

    Un profesor castiga bani pentru organizarea unei tabere si supravegherea unor elevi, iar elevii nu-si dau seama ce se intampla (singura lor preocupare este sa se distreze departe de parinti).
    Profesorii care isi aduc in continuare elevii in acea tabara ar trebui demisi si eventual cercetati pentru intentii criminale, iar parintii informati de situatia de fapt.
    Multi isi trimit acolo copii pentru ca au platit deja si pentru ca au impresia ca lucrurile s-au schimbat o data cu scandalul.
    O situatie ca cea din Navodari nu se rezolva de pe o zi pe alta!
    Ar trebui restituiti banii si trase la raspundere persoanele care administreaza acea tabara. Banii au fost dati, dar ca de obicei, se fura ca in codru!
    Ar trebui in plus verificate toate taberele din tara!
  • 0 (0 voturi)    
    pt 7 (Joi, 12 iulie 2007, 11:05)

    Alin [anonim]

    E o decizie normala care trebuia luata .. sa invete sa ofere conditii ..ca de cerut/luat bani oricine e in stare.
  • 0 (0 voturi)    
    Atitudine proactiva (Joi, 12 iulie 2007, 11:41)

    bedeu [anonim]

    Demitere...motiv "Management defectuos"... Care au fost actiunile impuse de diferitele instituii (care acum se dau mari si tari) pentru prevenirea unui astfel de incident? Cine a verificat implementarea acestor actiuni ?
  • 0 (0 voturi)    
    Navodari? (Joi, 12 iulie 2007, 11:56)

    Moga [anonim]

    Daca se intoxicau toti plecau acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Cand se ia cate-o masura / Lumea-njura / Pe agentul sanitar (Joi, 12 iulie 2007, 12:04)

    valer [anonim]

    se pare ca o mare parte a romanilor sunt inca la nivelul "Pentru ce sa dam cu var?"

    cum naiba sa mearga mai bine ceva in tara asta, cand chiar cei lezati isi asuma cu entuziasm rolul de victime si consimt ingaduitor ca dracu' nu-i chiar asa de negru;

    mancarea din tabara-i foarte buna (ce-or fi consumand acasa?); ca au ajuns peste o suta de oameni in spital e un accident nefericit; cred ca si daca mureau cativa, aialalti concluzionau ca respectivul n-a avut zile si tot se tineau cu dintii de jegul generalizat in care le place sa-si petreaca vacanta
  • 0 (0 voturi)    
    Navodari (Joi, 12 iulie 2007, 12:10)

    Razvan [anonim]

    O implicare fulgeratoare a Guvernului care a pus punctul pe "I", asa cum, de altfel si trebuia sa se intample. In balbaiala generata de atatea agentii si organisme de control implicate in cazul Navodari, Guvernul a pus piciorul in prag.
    Cu siguranta ca profesorii sunt instigatorii si initiatorii protestului copiilor din tabara, e si normal, doar au venit gratis si nu pot pierde o asemenea ocazie de la o "banala" internare a unui grup de 90 de copii.....Halal grija si responsabilitate fata de copii..domnilor profesori si profesoare. Interesul mai presus de toate.....BRAVO !!!!!
    Daca copilul meu ar fi pus, de un cadru didactic, sa solicite ramanerea in tabara in atare conditii...cred ca familia cadrului didactic i-ar face acestuia un "tort de 40 de zile"...
  • 0 (0 voturi)    
    @Razvan (Joi, 12 iulie 2007, 12:48)

    valer [anonim]

    subscriu la chestia cu tortul
  • 0 (0 voturi)    
    Multi isi dau cu parerea, putini pricep. (Joi, 12 iulie 2007, 13:14)

    Unu' [anonim]

    Adrian de la nr. 5 atinge partial *adevarata* problema. In nici un caz nu e ceva de competenta guvernului. E pur si simplu vorba de respectarea normelor sanitar veterinare.
    Infectia cu salmonella e transmisa prin direct prin alimente (mai ales crude) si eventual prin contactul cu ustensile de bucatarie, etc. Tot ce trebuie facut e sa se verifice calitatea si provenienta mincarii, si sa se respecte conditiile sanitare din bucatarii, sali de mese, etc. Nu e nevoie de hotarire guvernamentala pentru asa ceva. Cei care ramin in tabara (pentru care au platit, probabil nu putin) pot sa evite contaminarea consumind mincaruri/bauturi din alte surse "curate" (conserve, etc.). E dreptul lor.
    Ce urmeaza, trupe de mascati inconjurind tabara si somind copii sa se predea? Ca de obicei, presa noastra panicarda, isterica si amatorista face din tintar armasar iar citiva politruci cu mai multa putere decit minte le fac jocul si se implica intr-un scandal inutil.
  • 0 (0 voturi)    
    mentalitate indigena (Joi, 12 iulie 2007, 16:49)

    valer [anonim]

    - daca am dat banii aia macar sa ne imbolnavim corespunzator

    - mai cu sucuri, mai cu conserve, mai tinem mancarea in camera, dar de-aici nu plecam, la nevoie ne baricadam in tabara scump platita

    daca nu ar fi ajuns copiii in spital as fi zis ca doza de microbi&bacterii a fost prea mica, ar fi trebuit o doza tripla ca sa indeparteze romanii nepretentiosi de tabara lor draga; la urma urmei pretentiile de igiena ale clientilor nu par deloc exagerate, spatiu in spitale sa fie
  • 0 (0 voturi)    
    tabara navodari (Duminică, 15 iulie 2007, 13:21)

    monica [anonim]

    Cand veti afla ca nu a fost salmonwella din tabara, ci din tarabele privatizatilor, tabara va fi deja vanduta, pentru ca nimeni nu ia atitudine. Adomnitei a venit sa admonesteze profesorii care in afara gratuitatii propriei persoane ca sejur in tabara nu iau nimic, nici un comision. Mai vorbim si mai vedem!