Raportul inchisorilor CIA a ajuns in Parlamentul European

Dick Marty: "Nu vin in Romania. Nu fac turism parlamentar"

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2007, 0:00


Dick Marty nu vrea sa divulge "sursele anonime"
Foto: AP

Europarlamentarul roman Roberta Anastase (PPE-DE, PD) l-a invitat astazi pe raportorul Consiliului Europei Dick Marty sa viziteze Romania si sa cerceteze la fata locului presupusele ilegalitati mentionate in raportul sau. Acesta a refuzat insa propunerea europarlamentarului roman spunand ca "nu face turism parlamentar".

"Este regretabil ca pentru domnul Marty este oarecum injositor sa efectueze o vizita de lucru Romania. In acelasi timp, domnului Dick Marty ii este la indemna sa formuleze acuzatii extrem de grave la adresa tarii noastre. Parlamentul European a tratat cu maxima serioziate subiectul presupuselor zboruri CIA.

In acest sens, reprezentantii ai PE au efectuat o vizita in Romania impreuna cu raportorul Claudio Fava. Acestia nu au considerat Romania, asemeni domnului Marty, o destinatie pentru turism parlamentar", a mai subliniat europarlamentarul Roberta Anastase, intr-o informare trimisa pe adresa redactiei HotNews.

Comisia pentru Libertati Civile si Justitie a Parlamentului European dezbatut, marti, controversatul raport privind presupusele inchisori CIA in Europa, redactat de elvetianul Dick Marty. Documentul a fost aprobat, luna trecuta, de Consiliul Europei si acuza Romania si Polonia ca au gazduit centre de detentie intre anii 2003-2005.

Dick Marty a fost aspru criticat de mai multi europarlamentari pentru ca nu aduce probe conclude si se foloseste de 30 de surse anonime. Marty spune insa ca nu a vrut sa divulge identitatea martorilor deoarece acestia ocupa pozitii importante in armata si in serviicle secrete ale tarilor acuzate in Raport si astfel i-ar expune unor procese penale.

Fostul ministru roman al MApN, Ioan Mircea Pascu, si fostul consilier polonez pentru Securitatea nationala au anuntat chiar ca-l vor da in judecata pe Dick Marty daca nu le va retrage numele din Raport in termen de 7 zile. Acesta a raspuns insa ca nu se teme de un proces si ca nu le va retrage numele din raport.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


105 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cum o fi? (Marţi, 17 iulie 2007, 20:53)

    poor dick [anonim]

    ceva imi spune ca e foarte probabil ca romania sa fi gazduit aceste inchisori. ce anume imi spune asta? pai e tara ilegalitatilor de orice fel, a jocurilor de culise, a coruptiei atotstapanitoare dar nedovedite, a afacerilor murdare, hotiei, a lui basescu, iliescu, tariceanu, patriciu, hrebenciuc, chiuariu, becali, nicolai, vadim, paunescu si dracula. astea suprapuse cu dorinta tuturor de apropiere de SUA (in bogatie si in marsavie) dau drum liber si justifica suspiciunile si afirmatiile lui dick marty. amu', daca el n-a venit cu probe, ne oprim doar la convingerile astea launtrice si putem sa ne vedem mai departe de treaba fara repercusiuni din partea UE.
  • 0 (0 voturi)    
    penibilul de Pascu (Marţi, 17 iulie 2007, 21:10)

    unu' [anonim]

    Ce sa spun, s-au gasit Pascu si celalalt sa ceara dovezi. Mi se pare evident ca in cazul unor astfel de subiecte, atat de sensibile la nivelurile inalte ale politicii, sa eviti sa dai publicitatii martorii. Este evident (cel putin in cercurile politice) ca inchisori au fost si ca Pascu are o legatura cu asta, ca doar nu l-o fi gasit Marty dand search cu Google pe internet. Apoi i s-a parut ca numele Pascu suna frumos si a zis: hai sa-l pun pe asta pe lista. Mai bine ar tacea si s-ar ascunde in beci. ... da' el nu si nu...mai ramane doar sa-l vad spunand ca i s-a afectat imaginea si ca vrea si daune morale, si atunci circul ar fi complet...
  • 0 (0 voturi)    
    smecheria guverneaza Romania (Marţi, 17 iulie 2007, 21:21)

    dan [anonim]

    Ca Si Emma Nicholson, care prin ctiticile ei dure la adresa atotputernicilor din Romania a provocat corectii foarte necesare (benefice poporului roman), Dick ar putea sa se dovedeadca un mai 'bun roman' decat multi auto-proclamati patrioti si salvatori nationali. Sa fiu sincer, am dubii mari asupra onestitatii leader-ilor romani care ''trompeteaza'' inocenta autoritatilor Romane (la fel de mult il cred pe Iliescu in acest caz ca si in cel al mineriadelor...). Din pacate, e nevoie de un scandal mare de tot ca politrucii Romani de profesie smechera sa ne mai slabeasca...
    Sunt un mare admirator al lui Dick pentru faptul ca are curajul sa se infrunte cu oligarhia politica din Romania. Spe sa vina cu dovezi indubitabile.
  • 0 (0 voturi)    
    pt #1 (Marţi, 17 iulie 2007, 21:47)

    sile [anonim]

    Recunoaste, tu esti sursa boului ala.

    Sa fim seriosi, nici macar intr-un proces civil nu obtii o condamnare daca nu aduci macar un martor. Isi face si omul reclama pentru viitoarele europarlamentare.
  • 0 (0 voturi)    
    draga sile, (Marţi, 17 iulie 2007, 22:17)

    poor dick [anonim]

    ce vroiam sa spun e ca dincolo de lipsa probelor, afirmatiile lui marty sunt foarte plauzibile - n-ar fi asta cu inchisorile CIA cea mai mare porcarie care s-a intamplat in romania ultimilor ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Vor sa suga inca ceva din R.? (Marţi, 17 iulie 2007, 22:54)

    boul [anonim]

    Pentru intrarea in uniunea europeana toate tarile membre cu ceva putere au supt cat au putut din romania(francezii - dacia, nemtii - gazul, austriecii - petrolul, etc.), asta ce mai vrea sa suga, cui ii mai face jocul. Adica englezii (ca e si ei in ue)le sparg dintii la irakieni la ei acasa si totul e OK, ca cine sa se ia de ei...

    Dar ce conteaza he's a DICK.
  • 0 (0 voturi)    
    O gugumanie (Marţi, 17 iulie 2007, 23:09)

    pm [anonim]

    Evident ca americanii au facut ce au vrut ei si nimeni nu i-a verificat ce au facut pe baza de la Kogalniceanu, dar handicapatul asta mintal sustine ca autoritatile noastre, cu buna stiinta, au oferit CIA faciltati ca sa tina sub detentie si sa tortureze diverse persoane "saltate" din Irak, si asta mi se pare o exagerare... Eu sunt dispus sa admit ca posibil tranzitul diverselor persoane "saltate" de americani din Irak, dar fara probe materiale solide l-as da in judecatea pe Jijii Marky asta pentru inventiile din raportul sau care pare un fel de roman SF din categoria "pot sa-i injur cat vreau si sa ma justific cu anonimatul surselor" care pute a stanga comunista si a anti-americanism de iz frantuzesc de mi s-au ofilit narile...
  • 0 (0 voturi)    
    celui cu suptul (Marţi, 17 iulie 2007, 23:35)

    tase [anonim]

    n-o mai zice nimanui pe asta cu "ne-au supt francezii dacia", ca te faci de cacat.
  • 0 (0 voturi)    
    O gugumanie mare (Marţi, 17 iulie 2007, 23:38)

    pm [anonim]

    Ca sa fiu mai explicit, asa-zisa Europa are in acest moment ca motor Franta si Germania. Franta este o tara frustrata pentru ca desi cel putin 90% din cetatenii ei au lins izmenele nemtilor in al doilea razboi mondial americanii nu le-au recunoscut meritele (suficient pentru orgoliul lor supracerbat) celor cel mult 10% rebeli de sub comanda lui De Gaule cat se asteptau ei... Germania sigur ca e si mai complexata de America pentru ca i-a invins in doua razboaie mondiale, si in plus nemtii aproape intotdeauna s-au inteles bine cu rusii. Asa ca daca trebuie sa aruncipi pisica moarta in curtea cuiva, cel mai bine e sa o faci la fostele tari pro-sovietice care sunt azi cele mai pro-americane, si printre principalii candidati sunt tarile baltice, Polonia, Romania, Bulgaria, etc... Nu vreau sa pretind ca suntem absolut curati, dar asta mi se pare genul de acuzatie la care sa pretinzi ca stat milioane de Euro ca despagubiri morale (in cazul nostru trebuie gasit clar un culoar clar de spaga pentru firma de avocatura, ca altfel pierdem din nou procesul...).
  • 0 (0 voturi)    
    si daca au fost ce? (Miercuri, 18 iulie 2007, 0:09)

    rco [anonim]

    care-i problema? si ce daca au fost inchisori in Ro? doar suntemi membri Nato

    si ar fi ultimul lucru care m-ar deranja atat de tare...

    n-am nimic de castigat si nici de pierdut

    dl DICK, are un nume pe masura activitatilor pe care le face, en un vadim 2, un papagal
  • 0 (0 voturi)    
    incredere compromisa (Miercuri, 18 iulie 2007, 7:42)

    emil [anonim]

    .


    sunt intru totul de acord cu 1 si 3 .

    Clasa noastra politica e perceputa atat din tara cat si din afara ca o cloaca de hoti ,mincinosi,corupti si fosti activisti in regimul comunist a lui ceausescu !!!

    Chiar daca ar fi sa aiba ai nostri dreptate ,desi sincer ma indoiesc,datorita imaginii cu care sunt perceputi,sunt greu de crezut pe cuvant !

    Asa ca bravo mr.D.Marty ,si mult succes !


    .
  • 0 (0 voturi)    
    Si prezumtia de nevinovatie? (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:08)

    Un roman anonim [anonim]

    Conform principiilor de drept cu care cei de tipl lui Marty se bat in piept, orice acuzatie trebuie dovedita si pana la decizia jusitiei nimeni nu poate fi considerat vinovat. Care sunt dovezile lui Marty? Si eu am surse secrete care mi-au spus ca Marty e ceea ce KGB numea "un idiot util". Si cunoaste Romania nemai pomenit. Auzi Kogalniceanu primul presedinte. De ce nu vine in Romania? Ii este frica ca va fi dovedit macar rau intentionat? Cat despre inchisori, teroristii au vrut-o, ei eu inceput cu atacuri contra civililor. Luptatorii pentru libertate se lupta cu armata si cu politia nu cu civilii.
  • 0 (0 voturi)    
    problema (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:06)

    eduard [anonim]

    rco problema sunt cei ca tine, care au vrut in UE ca sa dea aia bani la greu, iar tu sa ramai cu mentalitati gen care e problema! ideea este ca UE, dupa ce ia bani din buzunarul cetatenilor sai (germania, franta) ca sa dea la unii ca tine, ar dori ca macar unele valori morale si de drepturi ale omului sa fie respectate! problema e aceasta mentalitate de doi lei pe care o au multi romani ca luam banii (miliarde de euro) de la fraierii de europeni da' suntem jmecheri si pe la spate tinem cu ai mai tari care bat pe oricine: americanii. asa faceam si prin anii 30:ne dam prieteni cu francezii si englezii da' tinem cu nemtii ca sunt mai tari si ai bat pe toti! Oare ce s-a intamplat apoi?
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Dick (Miercuri, 18 iulie 2007, 10:51)

    Laur X [anonim]

    Draga DICK,

    Acest popor de care itzi bati tu joc si cei care il conduc a mai vazut filmul asta.
    Era unul Ceausescu care nu vorbea decat in fatza Marii Adunari Nationale.
    Asa si tu nu vorbesti decait in fata Adunaturii care te-a delegat sa faci ceea ce faci.
    Insa dragul meu DICK ai pronuntat acuzatii asupra a doua persoane : Pascu si Siwiec iar in cazul lor trebuie sa poti produce DOVEZI.
    Altfel numele tau DICK se transforma in renume : un biet bufon la curtea Parlamentului European.
    Si nu stiu daca ai auzit : KGB si GRU confirma fabricarea armei nucleare in laboratoarele CERN din Elvetia.
    A bon entendeur salut !
    Laur X
  • 0 (0 voturi)    
    si ce daca? (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:23)

    Alias [anonim]

    si ce daca au fost gazduite inchisorile pentru teroristi in Romania? sint teroristi, nu au drept la HC.
    ar trebui dat in judecata idiotul de marty pentru divulgarea de informatii clasificate si expulzat in iran.
    e confortabil sa fii ipocrit la o stella artois si o tigara legere pe banii UE. sa aperi drepturile teroristilor, ca saraci nu mai ai in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Dick = Dick (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:03)

    dinu [anonim]

    Super de acord cu #10, #14, #15

    Ce-o apasa grija pe UE ce au facut Polonia si Romania ca parteneri NATO?

    Ce, trebuia sa ii protejeze pe teroristi, cum au facut cu cineva care "a scapat" prin Siria?

    Americanii au inchiriat spatiu la Kogalniceanu, acolo e bucataria lor! Asa cum si ambasadele reprezinta suvernitatea unei alte tari, cand intri in ambasada poti spune ca nu mai esti in tara ta, acolo guverneaza alte legi.

    Si apoi, daca stiau, bine faceau ca le permiteau! Eu i-as fi si ajutat cu vreo bata la interogatoriu (pe cei dovediti islamisti radicali si implicati in "misiuni de pacificare a vestului"

    Pt Dick si toti sustinatorii - give me a brake!

    P.S. Pe Dick il inteleg: sa manance si el o paine ...
  • 0 (0 voturi)    
    Lamuriri pentru comentatorii desorientati (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:32)

    Taranu [anonim]

    1.Consiliul Europei, spre deosebire de Uniunea Europeana, este o organizatie mult mai veche si care cuprinde astazi practic toate statele continentului inclusiv majoritatea fostelor republici unionale sovietice si la care mai participa ca observatori inca un numar de state din afara continentului.
    Aceasta organizatie are si o Adunare Parlamentara care nu trebuie confundata cu Parlamentul Uniunii Europene. Criticile formulate de cineva din aceasta organizatie nu sunt critici formulate de Uniunea Europeana. Dar exista grupuri de interese care incearca sa profite sau sa utilizeze o astfel de confuzie.
    2.Atunci cand, in Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei, elvetianul Dick Marty formuleaza niste critici la adresa mai multor state europene (pentru ca nu sunt criticate doar Polonia si Romania ci si inca alte 11 tari) membre ale NATO si UE, el nu poate vorbi nici in numele Uniunii Europene, nici al NATO, organizatii pe care el le detesta si nici macar al Elvetiei.
    3.De fapt aceasta este intrebarea: ce interese reprezinta de fapt el? Foarte probabil ca interesele cuiva care dezavueaza NATO si UE, care vrea sa insinueze ca aceste organizatii nu respecta drepturile omului (inclusiv ale teroristilor care defapt nu ar fi teroristi ci adevarati eroi sau martiri) sau ca aceste organizatii ar fi o proasta alegere.
    4.Faptul ca nu vrea sa vina in tara, unde risca sa constate lipsa oricarei probe, dovedeste ca el nu are nici o alta proba pe care sa o poate pune la nevoie in functiune si prefera sa ramana in aceasta zona nebuloasa a unor martori pe care, draga Doamne, nu i-i poate desconspira. Dar daca din cavalerism nu-si poate desconspira martorii, atunci sa ne furnizeze macar lista sarmanilor teroristi care au fost in trecere incarcerati in tara care la avut de presedinte pe Mihail Kogalniceanu. Ar fi putut sa consulte o enciclopedie inainte de a scie aceasta ineptie!
  • 0 (0 voturi)    
    Eu sunt "bibicu", nene ... Marty! (Miercuri, 18 iulie 2007, 23:03)

    Ioan Mircea Pascu [anonim]