Mick Jagger la concertul Rolling Stones: 'Ce rochie frumoasa ai! Pacat ca pantofii sunt ieftini'

de M. Zidaru     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2007, 0:00


Keith Richards pe scena
foto: Mihnea Mihalache Fiastru

Concertul anului? Poate al secolului! Rolling Stones a aratat marti seara, la Bucuresti, de ce e o industrie a carei cifra de afaceri bate jumatate din companiile romanesti: show desavarsit, sunet cristal, si patru componenti asupra carora timpul actioneaza precum in cazul vinului.

Iar cand Mick Jagger si-a permis sa faca glume in limba romana cu superba cantareata care-i tinea isonul, cei 60.000 de spectatori au fost cuceriti. Definitiv si irevocabil.

  • Vezi o galerie foto Rolling Stones la Bucuresti

    Recitalul Rolling Stones a inceput pe la 21.30, dupa ce Iris si The Charlatans au incalzit bine publicul toropit de arsita unei zile sufocante. Cozile de sute de persoane la apa si bere s-au imprastiat intr-o secunda la aparitia pe scena a veteranilor.

    Si au inceput ca din pusca. Imbracat intr-un tricou negru mulat, cu pantaloni asisderea si o tunica visinie, Mick Jagger a inceput sa topaie pe scena, pe acordurile piesei "Start Me Up". „Mi s-a zbarlit parul pe ceafa cand l-am vazut. Nu-mi vine sa cred ca am prins asa ceva”, spunea un spectator la finalul concertului.

    Keith Richards si-a facut si el partitura. Cu tigara-n coltul gurii si ranjetul atarnat tot acolo, a zburdat pe scena alaturi de Ronnie Wood. Cuminte, ca de obicei, Charlie Watts a stat indaratul tobelor si le-a chinuit cum stie el mai bine.

    Si, melodie dupa melodie, cei patru si-au onorat numele. Au cantat You Got Me Rocking, Let’s spend the night together, It’s Only Rock And Roll, Satisfaction sau Jumping Jack Flash. La bis - Brown Sugar.

    A smuls aplauze serioase si Lisa, superba cantareata de backing vocals care si-a incrucisat vocea cu Mick Jagger intr-un duet de zile mari. “Ce rochie frumoasa ai! Pacat ca pantofii sunt ieftini!”, i-a aruncat Jagger partenerei de scena. In limba romana.

    Iar cand au rasunat primele acorduri din “Paint It Black”, stadionul s-a cutremurat.

    Printre surprizele spectacolului s-au numarat focurile de artificii, “decolarea” scenei catre centrul stadionului, dar si imensele flacari care au izbucnit pe acoperisul scenei.

    Organizare de doi lei

    Chiar daca prestatia britanicilor a fost la inaltime, nu acelasi lucru se poate spune despre organizare. Accesul Lia Manoliu a fost extrem de greoi, drumul de la portile stadionului pana la gazonul din fata scenei fiind parcurs in aproximativ 50 de minute. Timp suficient insa pentru ca o mare parte din public sa piarda prestatia The Charlattans.

    Cozi interminabile si foarte putine cai de acces pe aleea ce inconjoara Lia Manoliu. Intrarea pe stadion, cel putin in sectoarele A si B ce se aflau pe gazon, s-a facut printr-un tunel care a fost sufocat de aproximativ 20 de mii de persoane.

    Deshidratarea a fost a doua mare problema a publicului. Paznicii au obligat oamenii sa renunte inca de la intrare la sticlele de suc sau apa, masura fiind luata pentru ca fanii sa nu atenteze la siguranta lui Mick&Co.

    Siguranta a fost lasata la o parte insa in momentul in care in corturile amplasate in tribune si pe gazon au inceput sa vanda apa minerala si sucuri exact in recipientele pe care oamenii erau obligati sa le abandoneze la intrare.

    La ora 19, doua din cele aproximativ sapte corturi (pentru 60 de mii de oameni) de la care se puteau cumpara lichide ramasesera fara marfa. Cei care nu au dorit sa astepte la cozile de sute de oameni au gasit o alternativa. Una oferita chiar de personalul ce asigura paza.

    Specula cu lichid. 8 lei o jumatate de litru de suc si 9 lei un litru si jumatate de apa. Dupa jumatate de ora de concert, pretul apei ajunsese la 20 de lei sticla.

    Jumpin’ Jack Flash a incheiat un concert minunat la finalul caruia majoritatea publicului a avut nevoie de gheata pentru palme.

    Nimic nu mai contat nici macar ca ultimul metrou a plecat la ora 12, cand stadionul era inca aproape plin.






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    736 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      litru nu kg (Miercuri, 18 iulie 2007, 5:21)

      relu [anonim]

      bine ca nu ati scris in metri
    • 0 (0 voturi)    
      catre relu (Miercuri, 18 iulie 2007, 5:59)

      Andrei [anonim]

      ha ha ha.
      cat despre titlul articolului... wtf, e libertatea sau hotnews?
    • 0 (0 voturi)    
      9 lei de mii??? (Miercuri, 18 iulie 2007, 6:59)

      Anonim [anonim]

      Poate 9 lei un litru si jumatate, nu cum ati scris voi acolo...
    • 0 (0 voturi)    
      RUSINE! (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:08)

      x [anonim]

      Intotdeauna, dar intotdeauna Primaria Capitalei da dovada ca putin ii pasa de cetatenii ei. Cu ocazia organizarii unor astfel de evenimente nu suplimenteaza mijloacele de transport in comun sub nici o forma.Iar organizatorii unor astfel de evenimente arata ca sunt interesati de bani nu de organizare si de numele pe care il reprezinta.RUSINE!
    • 0 (0 voturi)    
      ciudat articol (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:14)

      buhuhuuuuuuuuuuuuuu [anonim]

      Cu lei de mii...cam ciudat articol..poate de la deshidratare....
    • 0 (0 voturi)    
      Organizare de doi lei ?? (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:24)

      mac [anonim]

      De doi lei vechi frate....e inadmisibil si strigator la cer sa stai la coada 2 ore sa iei bere si cind ajungi in fata sa iti zica ca numai are bere.....e de tot ******. Organizare mai proasta ca asta nu am vazut nici la sarbatorile cimpenesti......noroc cu super show-ul oferit de Mike & Co. !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ne-am facut de ras.... (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:36)

      zed [anonim]

      Ati facut f bine scriind despre organizare: A FOST DE 2 LEI...

      -cum este posibil ca Metroul sa nu circule??? politistii de la metrou ne-au spus pe un ton zeflemitor: " noi avem masina"
      -cum este posibil sa nu ai ce bea, sa te bati pur si simplu pt o sticla de apa
      -in sectorul A nu a fost nici un punct de vanzare apa/bere/etc
      -analfabetii de la BGS nu stiau nici macar sa lege 2 vorbe si te apostrofau la pers 1 devenind aproape violenti daca le atrageai atentia; iar dupa concert - la iesire - strigau spre public: "R.S. v-a trebuit, R.S. ati avut"


      Va lua cineva vreo masura? NU! pt ca romanii sunt o natie de oi care ingit orice mai ales daca le aduci in fata concertul anului :D

      Suntem o tara de lumea a III a, imi este rusine ca sunt roman!
    • 0 (0 voturi)    
      "9 lei de mii un kilogram " (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:36)

      CAP [anonim]

      ..recunoaste ca tu habar n'ai ce e aia apa !
    • 0 (0 voturi)    
      Va rugam sa completati campul ' Subiect '. (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:42)

      Kevi [anonim]

      dar "9 lei de mii" ce inseamna?
    • 0 (0 voturi)    
      cine se ocupa de organizare? (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:42)

      gica [anonim]

      Relu, e irelevanta problema. Dupa cum bine stii 1 litru de apa = 1 kg ... tot de apa.
      Am fost acum vreo 8 ani la un concert pe Lia Manoliu si a fost aceeasi tembeleala la intrare. E rusinos ca dupa atatia ani nu s-a schimbat nimic. Poate aflati pentru noi si cine se ocupa de chestiile astea, sa stim pe cine injuram. Si cine e "responsabil" cu vanzarile de apa la concert. Sa stie lumea pt. cine s-a deshidratat pana pe gazon. Intr-o tara normala ar trebui sa-i dai in judecata pe cei care-ti iau sticla cu apa de la gura cand afara sunt 40+ ...
    • 0 (0 voturi)    
      Organizare proasta (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:45)

      veve [anonim]

      Concertul a fost OK. In schimb am auzit cel putin 100 de oameni care spuneau ca nu merita efortul. Tubor s-a facut de mare rusine avand cam exact atatea dozatoare cat terasa de langa stadion. Singura problema fiind ca terasa nu vinde pentru 60 000 de oameni. Asadar a fost o mare nebunie la bere, cozi interminabile si neorganizate la care multa lume stata la mult timp dupa inceperea concertului. Perioada de asteptare, la o coada "impanata", era de aproximativ 2 h pentru 5 beri. Tuborg - RUSINE.

      Coca -cola au fost ca si inexistenti. Am vazut doar frigidere goale. De ce s-au mai prezentat cu 5 sticle de cola aduse in ghiozdane, nu stiu. Coca-Cola -RUSINE.

      Apa sincer nu am vazut deloc. Poate la hidrant.

      Sa nu asiguri contra cost nici macar a 10-a parte din lichidele pe care un angajator amarat roman e obligat prin lege sa le asigure in mod gratuit in zilele caniculare, imi pare o dovada de totala nepricepere in organizarea de evenimente si cu siguranta da si ceva conflicte cu legea.
      Ca exemplu, recente am fost in Europa la un festival cu 100 000 de oameni care a durat un weekend. Nu am stat mai mult de 30 s la nici o coada de bere, apa, cola si ce mai vreti voi
    • 0 (0 voturi)    
      pt 1, bravo (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:52)

      lucian [anonim]

      probabil ca nu si-a revenit dupa concert...
      oricum, gluma ta a fost excelenta
    • 0 (0 voturi)    
      organizare (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:58)

      cineva [anonim]

      Este strigator la cer cum pot autoritatile locale sa-si bata joc de oameni. Cum sa dai 20 RON pe o sticla de apa? Inca RO e tara tuturor posibilitatilor, dar mai ales a hotiei la nivel inalt.
      MI-E SCARBA de toate aceste intamplari. Nu meritam concerte de asemanea anvergura. Va trebui sa mai treaca 50 de ani, sa ne dam seama ca ne indreptam intr-o directie gresita.
      Poate era mai bine daca mergeam la Beograd. Pun pariu ca sarbii l-au organizat mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Super concert! Mare spert. Organizare execrabila (Miercuri, 18 iulie 2007, 8:59)

      Elena [anonim]

      Sa ceri oamenilor sa nu-si aduca apa pe un stadion unde erau asteptate 60.000 de persoane, pe o caldura care sperie toate autoritatile si le obliga sa ia masuri anti-caniculare, mi se pare INCONSTIENTA! Odata ajunsa acolo, ar fi trebuit sa-mi dea ei mie lichid sa ma hidratez, ca am stat la toate cozile alea, incepand cu una inainte de intrare, alta la intrare, alta la control, alta la intrarea pe stadion si una...cea mai criminala, la apa! Era 7 fara un sfert si dupa 20 de minute de stat la o coada care se ingrosa si nu respecta nicio regula, pentru ca nu exista vreuna, la chioscurile alea penibile, la temperaturi de peste 40 de grade, NU MAI ERA APA! Un pahar de jumatate de litru de apa costa 4 lei, la fel ca o cola. Lumea insetata a fost obligata in momentul respectiv (de circumstante, temperatura, sete izbitoare) sa dea banii pe cola. Iar domnisoarele care vindeau nu aveau bani sa dea rest! Am pierdut, bine-nteles, The Charlatans, dar am savurat The Roling Stones pana la cea mai mica picatura ...de sudoare! Prestatia lor, respectul pentru fani si pentru tara in care concerteaza, calitatea sunetului, vocile impecabile si publicul viu, decent - au anulat toate frustrarile de ordin organizatoric -trecute, prezente, viitoare.
    • 0 (0 voturi)    
      ne meritam soarta (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:01)

      liviut [anonim]

      Romanii alearga ca disperati cu zecile de mii sa asculte muzica satanica a acestor oameni. Iar la concertele de muzica crestina abia daca vezi cincizeci de oameni in sala .Ne mai miram ca nu merge nimic in tara asta?

      PS.Despre unul din membrii trupei am citit nu demult ca ar fi declarat ca a incinerat trupul tatalui sau care decedase iar cenusa a prizat-o cu droguri .Ce parere aveti! Halal idoli!
    • 0 (0 voturi)    
      mult loc in coltul gurii (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:02)

      Fulgericus [anonim]

      "Cu tigara-n coltul gurii si ranjetul atarnat in coltul gurii..."
      Haide bre... ma lasi!
    • 0 (0 voturi)    
      care organizare? (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:05)

      Sogard [anonim]

      Sa le fie rusine "organizatorilor" pentru problema creeata de interzicerea accesului in stadion cu apa! Mi-a fost sa vad, bataie pentru o sticla de apa!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ORIGANIZARE ZERO BARAT (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:09)

      Ionut [anonim]

      Propun ca noi toti care am fost nemultumiti sa facem front comun sa dam in judecata FIRMA ORGANIZATOARE pentru conditiile inumane la care am fost supusi . PIC DE APA . Am avut prieteni care au plecat imediat cum a inceput concertul ca nu mai puteau de sete . INCREDIBIL .
      Firma care distribuia COCA - COLA cum a inceput concertul nu mai distribuia nimic , angajatii erau atenti la concert iar tutrora le explicau SENIN ca nu mai au marfa .
      In Sectorul B unde am avut BILET au fost "amenajate" 4 Corturi cu BERE , 4 Corturi Cocacola ... apa " NEXAM "la cel putin 10.000 de oameni cati eram pe "gazon" .
    • 0 (0 voturi)    
      superb! (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:13)

      anna [anonim]

      concertul a fost absolut superb! te uitai la masa de oameni in extas, cum se miscau la unison, ti se zburlea parul pe tine! absolut senzational... felicitari si mult respect pentru toti cei care au stat in spatele unui astfel de show!

      in schimb... 4 lei pentru 0.5 l de apa???????? dar unde eram fratilor? in Sahara???? si cu toate astea nici nu a inceput concertul ca nu aveai ce sa bei! socant!!!! si rusinos!!!!! a facut compania de racoritoare, bani cat nu a facut tot sesozonul!
    • 0 (0 voturi)    
      sunet (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:21)

      indoi-m-as [anonim]

      concertul a fost ok, nimic de zis. problema cu apa este aberanta. ce ma intereseaza pe mine sa aflu este in care colt al stadionului mai exact a fost acel sunet cristal? pentru ca cel putin pe gazon a fost la nivel mediu calitativ, ceea ce pentru un astfel de concert inseamna execrabil. ma rog, mai spre centrul lui era ceva mai bine, nu perfect, dar mai bine, insa la un astfel de concert, mai ales pentru a povesti de sunet cristal, ar trebui sa se auda ca intr-o sala de opera in orice colt. metode exista. dar am avut un mare sentiment de "lasa mah ca la romani merge".
      anyway...macar nu mi-a fost sete...
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:22)

      zoogie [anonim]

      ce moldovean gebauer a scris articolu asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Organizare de mitici (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:26)

      UnNene [anonim]

      Clar, organizare tipic de mitici. Las' ca merge si asa.
      Ce nu or mutat concertul la Sibiu sau in alta parte, in interiorul Carpatilor. Sau macar pe malul unei ape curgatoare. :)
    • 0 (0 voturi)    
      PLAY-BACKKKKKKK!!!!!!!! (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:27)

      b [anonim]

      imi pare rau ca am fost la acest "concert". in afara de Satisfaction, totul a fost PLAY-BACK!!!!!!!!!!! RUSINE!!!!!!!!!! daca nu mai sunt in stare, sa stea acasa!!!!!!! am fost si la Alice Cooper, care are 60 ani, si 2 ore a CANTAT
    • 0 (0 voturi)    
      PLAY-BACKKKKKKK (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:27)

      gf [anonim]

      imi pare rau ca am fost la acest "concert". in afara de Satisfaction, totul a fost PLAY-BACK!!!!!!!!!!! RUSINE!!!!!!!!!! daca nu mai sunt in stare, sa stea acasa!!!!!!! am fost si la Alice Cooper, care are 60 ani, si 2 ore a CANTAT
    • 0 (0 voturi)    
      pt 1 super tare (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:36)

      Cristina [anonim]

      :))) foarte tare. ....." si 9 lei de mii un kilogram"??!!!!:)
    • 0 (0 voturi)    
      concert super, organizare de kkt (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:38)

      andra [anonim]

      Pai bine, chiar la un asemenea concert s-au gandit maretele firme coca cola si tuborg sa trimita citeva sticle , respectiv dozatoare, ca sa nu mai vorbesc de impiedicatii aia care turnau in pahare - si culmea, topt ei aveau tupeul si obraznicia si nu stiu cum sa ii mai zic sa comenteze (am stat 10 minute numai ca sa desfaca pachetele de apa, sa stringa sticlele goale s.a.m.d), ca sa nu mai spun ca la cola si la apa nu existau suporturi pentru pahare si nu se putea sa iei prea multe pahare (cum au fost la bere) mai ales ca la ingramadeala care era exista riscul ca in momentul in care plecai de la ghereta sa iti verse cineva cola in brate...sa nu mai zic ca pe o asemenea caldura ar foi trebuit sa vina ei la fiecare spectator in parte sa dea apa gratuita...
      vodafonele isi cam da astfel in cap cu sigla sa de mare organizator, poate ca din pretul platit ar trebui sa returneze spectatorilor o parte de rusine domnilor, de rusine, si v-ati trezit sa fiti asa de nesimtiti tocmai la un asemenea spectacol, la o asemenea trupa.

      cit despre autorul articolului... mai invata si tu limba romana
    • 0 (0 voturi)    
      Organizare (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:38)

      Magus [anonim]

      Inainte de toate: "9 lei de mii un kilogram si jumatate de apa.". Numai mie mi se pare ciudata afirmatia? 9 lei de mii? Un kil juma de apa?
      Nu am fost la aceasta trupa de mumii dar am fost la B'estival. Acolo nu s-a sarit calul la faza cu sucul si berea dar, in momentul in care Manson terminase iar toata lumea iesea din stadiul de sardina sau sarma - caci asa eram toti, caci toti vroiam sa fim cat mai in fata - toate chisculetele de vanzare a sucului sau a berii s-au inchis. Am vazut chiar o fata care a cedat psihic vazand ca nimeni nu ii poate oferi un pahar cu apa. Inteleg ca organizatorii ne vor dupa concert in afara incintei dar, macar o apa sa dea. Inteleg sa interzica berea, dar nu apa pe temperaturile astea.
      Organizarile la ambele evenimente au fost execrabile si nu m-ar mira daca si la anul la B'estival 2008 vom avea parte de acelasi tratament.
      O alta parte nesimtita a romanilor mi s-a parut faptul ca lui Alice Cooper nu i s-a facut aceeasi giganta reclama desi canta din aceeasi perioada cu mumiile si, sa fim seriosi, canta mult mai bine iar performanta scenica este egalata doar de Marilyn Manson sau King Diamond, dar gusturile nu se discuta. La anul daca B'estival aduce Ozzy Osbourne sau Metallica sau Rob Zombie si astia aduc Rod Stewart sau vreo trupa ambigua a generatiei flower-power, ma intreb cui i se va face reclama masiva nemeritata? Si oare unde se va duce romanu' ca bolovanu'?
      Va vand un pont: stati cu ochii pe festivalele din afara, strangeti bani si duceti-va acolo!!!
    • 0 (0 voturi)    
      VARZA (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:38)

      organizare varza [anonim]

      Pai bine, chiar la un asemenea concert s-au gandit maretele firme coca cola si tuborg sa trimita citeva sticle , respectiv dozatoare, ca sa nu mai vorbesc de impiedicatii aia care turnau in pahare - si culmea, topt ei aveau tupeul si obraznicia si nu stiu cum sa ii mai zic sa comenteze (am stat 10 minute numai ca sa desfaca pachetele de apa, sa stringa sticlele goale s.a.m.d), ca sa nu mai spun ca la cola si la apa nu existau suporturi pentru pahare si nu se putea sa iei prea multe pahare (cum au fost la bere) mai ales ca la ingramadeala care era exista riscul ca in momentul in care plecai de la ghereta sa iti verse cineva cola in brate...sa nu mai zic ca pe o asemenea caldura ar foi trebuit sa vina ei la fiecare spectator in parte sa dea apa gratuita...
      vodafonele isi cam da astfel in cap cu sigla sa de mare organizator, poate ca din pretul platit ar trebui sa returneze spectatorilor o parte de rusine domnilor, de rusine, si v-ati trezit sa fiti asa de nesimtiti tocmai la un asemenea spectacol, la o asemenea trupa.

      cit despre autorul articolului... mai invata si tu limba romana
    • 0 (0 voturi)    
      Demolati 23 august! (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:42)

      Krakadil [anonim]

      Stones nu m-a dezamagit deloc. Am primit ce am asteptat: muzica buna si un show de exceptie.
      Insa, organizarea si lipsa de educatie a publicului roman, care nu a vazut prea multe concerte mi-a lasat un gust amar si nu voi mai merge la niciun alt concert in Bucuresti.
      1. Parcare pentru public ioc.
      2. Indicatoare care sa orienteze publicul spre intrari - 2 pentru zeci de mii de oameni!!!!! - lipsesc cu desavarsire.
      3. Daca vor sa nu duci apa sau aparat foto, atunci sa scrie pe bilet si nu in ziare.
      4. Sectoarele nu au fost marcate deloc, iar randurile au fost marcate aiurea.
      5. Cozi imense la bautura. Care pana la urma tot in sticle s-a dat.....
      6. Din pacate publicul nu e obisnuit cu concertele. Cand Mick a spus "Good night!" lumea s-a asezat calma la locuri, fara sa ceara bis. Si nici nu a primit, decat unul.....
      7. Iesirea folosita de oficialitati si "vedete" era chiar langa una dintre iesirile pentru public. Iar asta a insemnat ca riscai sa fii bruscat de gorilele de la BGS, daca vroiai pur si simplu sa iti vezi de drum.
      8. Va rog frumos demolati stadionul ala. Poate pentru demonstratiile ceausiste o fi fost bun, dar acustica lui e de doi bani.
      In concluzie: multumesc Rolling Stones, rusine Events!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      extraordinar (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:46)

      spectatorul [anonim]

      concertul a fost cu adevarat extraordinar!!!
      oamenii astia respira muzica de zeci de ani....super!

      show-ul perfect , muzica, lumini, prestatie...

      nu inteleg insa de ce nu se poate sa avem si o organizare pe masura?

      peste toate ramane insa muzica...sa auzi "Satisfaction" sau "Paint it black" live....e ceva de neuitat!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Concerte in EU (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:47)

      Brandon [anonim]

      Jenant, la diverse concerte in EU am vazut ca organizatorii iti dau(nu te stropesc !!) apa, gratis, mai ales la cei din linia intai :-D
    • 0 (0 voturi)    
      super concert insa organizare teribila (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:47)

      dan [anonim]

      absolut penibila organizarea!
      e iandmisibil sa nu te lase cu apa la concert intr-o zi caniculara. nici nu mai povestesc de cozile interminabile de la apa vanduta de ei. care s-a si terminat.
      60 000 de oameni au facut setea timp de 4-5 ore. bravo coca cola, tuborg event si emag!c. vai de capul vostru!

      asteptam si alti sponsori/organizatori care sa nu fie atat de nesimtiti cu publicul platitor de bilete SCUMPE!

      p.s. nu stiu ce ati vazut voi, dar in fata baietii de la BGS ne mai dadeau cate o sticla de apa gratis pe care o circulam printre noi.
    • 0 (0 voturi)    
      concertul a fost super (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:50)

      john [anonim]

      ...si organizarea extrem de proasta...cum s-a mai spus aici.
      Ce nu am inteles eu este: cand a cantat IRIS?...sau nici nu a mai cantat? (eu am ajuns pe stadion pe la 8). Merci
    • 0 (0 voturi)    
      Sa inteleg ca am avut noroc! (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:52)

      Catalin [anonim]

      Am intrat pe la 6 si ceva. Am trecut super rapid de filtre, nu am resimtit vreo coada. La intrare, la primele standuri cu apa/suc, era nebunie.

      Am mers pe partea opusa unde nu era nimeni. In 5 minute mi-am luat de 2 ori, m-am alimentat cu 1 litru de lichid. M-am dus si m-am lipit de bara de la marginea gazon B ... si ce noapte a urmat!

      I can get satisfaction! :)
    • 0 (0 voturi)    
      Criminalii de organizatori (Miercuri, 18 iulie 2007, 9:53)

      geo [anonim]

      E de-a dreptul criminal sa interzici accesul cu apa dar in caldura aia ingrozitoare sa stai ore in sir la coada pentru un pahar aproape cald de apa. In fatza noastra s-a terminat apa si mai era doar cola.
      Nu mai beau cola de ani de zile, dar acum am fost nevoita sa cumpar.
      NU mai spun, erau si femei insarcinate si bineinteles nu s-a gandit nimeni sa le lase mai in fatza sau macar sa fi avut un chiosc al lor. Dnii de la VIP cred ca n-au avut probleme din astea. Tariceanu , Boureanu si alti atarnatori obisnuiti.
      DEZAMAGIRE CRUNTA! Rusine, n-am cuvinte pentru Vodafone.
      Concertul a fost OK, Metallica a fost mult mai tare. TRaiasca marketingul.
    • 0 (0 voturi)    
      si-au meritat toti banii (Miercuri, 18 iulie 2007, 10:09)

      suca [anonim]

      in scimb procentul luat de organizatori a fost mult prea mare pt bataia de joc la care am fost supusi pe stadion.
      a fost incredibil cum la 40 de grade am fost nevoiti sa stam la cozi peste o ora pt un pahar cu apa.
      ori est incompetenta crasa ori nu vor sa faca bani. alfel nu-mi pot explica prostia organizatorilor.
      cred ca pe viitor formatiile care vin ar trebui sa se ocupe si de organizare ca ai nostrii nu stiu despre ce este vorba.

      in schimb concertul a fost INCREDIBIL. acum am ce sa povestesc nepotilor :)
    • 0 (0 voturi)    
      nr 6. (Miercuri, 18 iulie 2007, 10:12)

      vlad [anonim]

      Pentru cei veniti inainte de 6:30 a fost foarte bine...
      Chestia cea mai enervanta era ca in momentul in care te asezai la coada la bere, te trezeai ca mai toti din fata ta luau comenzi de la diversi amici a.i. fiecare om mai bine plasat trebuia sa cumpere cel putin 20-25 beri... timpul de asteptare crestea intr-atit ca iti trecea si setea :|
    • 0 (0 voturi)    
      Organizare oribila (Miercuri, 18 iulie 2007, 10:18)

      Lampukku [anonim]

      Nu stiu a cui e vina:
      Compania Events? Tuborg? Coca Cola?

      Toti au primit o imensa lovitura de imagine cu MIZERIA pe care au facut-o celor 60 mii oameni. Sa pui 2 corturi duble cu bere la 60 mii oameni, si 4-5 corturi razlete cu racoritoare e bataie de joc, iar oamenii tin cont de asta.

      Sper ca cei care vand chimicala toxica numita Coca Cola sa inteleaga asta, si compania cu fitze care face Tuborg sa mai coboare nasul, cand vanzarile le vor scadea in favoarea Heineken, care au fost excelenti la B'Estival, unde nu stateai mai mult de 2 minute pentru o bere, chiar si la cele mai aglomerate ore. De ce n-au trimis oameni cu bidoanele in spate, care sa vanda la dozator, ca Heineken?
      Rusine Events, Tuborg si Coca Cola.
    • 0 (0 voturi)    
      Hehe (Miercuri, 18 iulie 2007, 10:23)

      UnNene [anonim]

      Si aici se ingradeste libertatea de expresie, am mai scris un mesaj care critica tipica organizare de Bucuresti, (ca sa evit cuvantul ala care incepe cu "m" se termina in "c" si rimeaza cu "pitic") si nu s-a publicat. Felicitari, erati un sait pe care obisnuiam sa-l citesc destul de des...
    • 0 (0 voturi)    
      vesnic diletantism (Miercuri, 18 iulie 2007, 10:26)

      Lav [anonim]

      "(...) au inceput sa vanda apa minerala si sucuri exact in recipientele pe care oamenii erau obligati sa le abandoneze la intrare." Asadar, recipientele cu pricina au fos reciclate si servite, cel mai probabil, acelorasi persoane si, in urma acestui proces, unitatea de masura s-a transformat, in mod cu totul curios, din litru in kg...!!!
      Grave inadvertente, exprimare agramata, stil obscur al articolului.
      The Rolling Stones: mari performeri.
      Organizarea; purely...neaosa...
    • 0 (0 voturi)    
      Concertul secolului sau pomul laudat? (Miercuri, 18 iulie 2007, 10:31)

      baladist [anonim]

      Daca asta a fost concertul secolului eu sunt popa papistas. Ma asteptam sa se cutremure stadionul, dar am fost departe de asa ceva. Efortul lor a fost notabil, dar au lungit prea mult improvizatiile pe ultimul album in dauna altor piese pe care le-au omis si la care publicul prezent ar fi percutat mult mai bine. Daca recapitulez, publicul a reactionat bine la hturile mai vechi, la piesa lui James Brown si la prima bucata a lui Richards.
      Spuneau ca in acest turneu, in tarile in care canta in premiera isi vor adapta repertoriul, cu mai multe hituri mai vechi. Nu a fost asa. Imi pare rau sa o spun, dar Jagger nu prea a simtit publicul. Pacat ca a trebuit sa apeleze la artificii (si la propriu si la figurat) pentru a anuma publicul mai mult.
      Iar la capitolul scenografie, ma asteptam la mai mult cand am vazut ditai scena. Cred ca ceva a lipsit.
      Dar asta cred ca tine de organizare si tre sa pape si organizatorul ceva. Stie cineva cine a organizat concertul? McCann-ul sau Momentum au fost implicate (din partea Vodafone)?
      P.S. Ce piese ati fi vrut voi sa auziti si n-au fost sa fie? Eu as fi vrut sa aud macar Angie.
    • 0 (0 voturi)    
      bun articol dar nefinisat (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:02)

      clony [anonim]

      Ineresanta relatarea despre concert, dar ar trebui sa mai retusati si voi ce scrieti... Nu prea merge cu chestii de genul:

      "Cu tigara-n coltul gurii si ranjetul atarnat in coltul gurii"....

      Si la teza la lb.romana le nimeream mai bine.

      Cu respect,

      MC
    • 0 (0 voturi)    
      Romanica manca-o-ar mama cu specula ei cu tot (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:14)

      B [anonim]

      Si la concertul de anul trecut de la Depeche a fost ingrozitor in ceea ce priveste partea cu bautura. Berea era fara alcool, indoita sau intreita cu apa, caldura infernala. In fine. suntem un popor de imbecili care acceptam sa isi bata joc de noi niste speculanti - cred ca ce ar fi meritat cei care isi permoit sa vanda apa la pret triplu fata de club Bamboo, in conditiile in care te-a batut soarele in cap, si ai mai si avut bafta sa vii in Bucuresti din Oradea sau Satu Mare. Cei care si-au permis sa isi bata asa joc de oameni care au dat un milion pe bilet ar fimeritat sa li se ia pe gratis apa - :) oricum undercoverii prezenti la astfel de eventuri nu ar fi putut face nimic. Si frati romani - daca le rastorni tarabele la urmatoarele concerte la care o sa puna 2oo de mii pret pe "kilu" de apa.. sunt ferm convins ca apoi o sa isi revina si speculantii astia de doi lei. Scuze daca m-am aberat - dar caldura asta ma omoara. Viata lunga doresc zeilor Rolling Stones, chiar daca sa ne bucuram de ei costa destul de mult. :)
    • 0 (0 voturi)    
      pt. baietzii ardeleni (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:21)

      laura andresan [anonim]

      Ma tata, ce naiba o tot tineti pe mitici si alte prostii din astea? Orientati-va si voi catre informatii, vedeti a cui e compania organizatoare, ca mi-e c-o gasiti prin interiorul Carpatilor, si mai ganditi-va un pic ce legatura are Bucurestiul cu treaba organizarii? Tot Vodafone a facut si panarama cu Shakira la Timisoara, la voi in Occident acolo, si am fost, si a fost un rahat la fel de mare dpdv organizatoric - asa ca nu va mai umflati frustrarile degeaba pe aici, ca ii deranjati pe ceilalti, inclusiv ardeleni de-ai vostri - sute de mii, si stiu ce vorbesc - care sunt veniti la Bucuresti sa castige bani si sa traiasca. Cu titlu de exemplu, am murit de sete si la Sibiu la festival in iunie, iar cand am gasit de baut am luat o bere botezata la modul ordinar, cu o caciula de bani - asa ca lasati-ne si pe noi sa traim, si faceti-va un site al vostru - frustrati.ro, de pilda...
    • 0 (0 voturi)    
      De la Bucuresti ce astepti (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:23)

      Mircea [anonim]

      De la taranii din Bucuresti la ce te astepti. Hoti toti. Isi merita soarta. Mai bine faceau un concert in Transilvania.
    • 0 (0 voturi)    
      D-lui M Zidaru (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:29)

      Bogdan [anonim]

      D-le M Zidaru,am citit rubrica dvs.din intamplare si va imaginez foarte tanar si fara bacalaureat -caci despre o oarecare scoala de jurnalism,este exclus sa mai vorbim !
      Cu permisiunea dvs (sau fara!) va voi sfatui sa luati cateva lectii inainte de a va hotara sa scrieti si chiar publica. Este parcursul minim necesar practicii unei astfel de meserii. Sigur,daca HotNews va apreciaza asa cum scrieti,atunci probitatea acestui site este la nivelul (cultural) respectiv.
      Veti spune cu totii "...numarul de accesari conteaza !" si cu siguranta ca veti avea dreptate -dar numai din acest punct de vedere,plafonat .
      Realitatea mizeriei mioritice,o cunoastem cu totii si nu incetam sa o descriem in nici un fel de imprejurari...este un scoop ?! Mai poate fi un scoop "longevitatea relatiei comportamentale" romano-romane (cu voia dvs si Europeene) in ziua de azi ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Coca Cola Romania - sa le spunem parerea noastra (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:34)

      Traian [anonim]

      http://www.cocacola.ro/contact/

      Intrati aici si exprimati-va parerea despre compania lor de doi lei. E si un tel verde.

      Sper sa dea un comunicat cu scuze si cu niste demisii...

      Sa beti Pepsi ! :)
    • 0 (0 voturi)    
      Coca Cola Romania - sa le spunem parerea noastra (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:34)

      Traian [anonim]

      http://www.cocacola.ro/contact/

      Intrati aici si exprimati-va parerea despre compania lor de doi lei. E si un tel verde. Sper sa dea un comunicat cu scuze si cu niste demisii...
    • 0 (0 voturi)    
      handicapati (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:38)

      eu [anonim]

      As vrea sa-mi spuna si mie cineva ce anume trebuie facut importiva acestor retardati pe nume coca cola, tuborg etc? Suntem in stare sa facem ceva sau o sa comentam, o sa injuram putin si gata?
      COCA COLA, TUBORG... iti vine sa razi si cu curu. Va imaginati cand s-au intalnit ei acolo sa organizeze totul asa cum se cuvine? ha ha
    • 0 (0 voturi)    
      PROPUNERE (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:40)

      miculgigant [anonim]

      Haideti sa trimitem, fiecare, mesaje la E-MAGIC, Vodafone,
      Tuborg si Coca-Cola, sa le explicam cit de cretini sunt. Eu am
      scris la E-Magic Romania, dar acum ma apuc sa scriu la firma
      mama, care e in Olanda. La fel o sa scriu, in engleza, la Tuborg si
      la Coca-Cola, la firmele-mama, sa vada ce directori capabili au
      pus in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa fim patrioti! (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:45)

      Iancu [anonim]

      Noi suntem romani,
      noi suntem romani,
      lalala,
      Las' ca merge si asa...
    • 0 (0 voturi)    
      A Bigger Gang-Bang... (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:47)

      Daniel [anonim]

      .... sub titulatura asta trebuia sa se organizeze concertul in Romania. Pentru ca asta a fost, un fu*ai de mari proportii pe care l-au administrat organizatorii celor 60.000 de spectatori.
      Probabil au vrut sa ne vada pe toti cu limba scoasa, ca sa fim in ton cu logo-ul celor de pe scena.

      Sa va fie rusine!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ura si la gara (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:53)

      Emanuel [anonim]

      Sincer, cred ca si un pusti de 10 ani si-ar fi dat seama ca 4 dozatoare de bere la 1 bucata peluza (cca. 10000 oameni) nu au cum sa satisfaca cererea. Initial am crezut ca ideea a fost sa nu se imbete lumea si sa faca urat pe acolo, dar cand pe la 19:30 nu se mai gasea nici apa, nici cola nimic. Am stat 3 ore si jumatate la coada la bere si am reusit sa prind ultimele 10 jumatati de bere (restul era spuma) si circa 30-40 minute de concert :(.
      Cineva si-a tras o gramada de bani din chestia asta. Sunt curios daca se va afla ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      organizarea la concertul Rolling Stones (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:00)

      d.c. [anonim]

      M-am nimerit de 14 iulie la Paris si am fost sa vad defilarea pe Champs Elysee de Ziua Nationala a Frantei. Si aici, in zonele care fusesera ingradite pe marginea bulevardului pe unde avea sa treaca si presedintele tarii, inainte de a permite accesul, politia controla pe toata lumea si retinea insa numai capacele de la sticlele de racoritoare (nu stiu de ce). Deci te lasa cu apa, dar fara capac. In plus, in interiorul zonei ingradite, soldatii imparteau continuu tuturor bidoane de apa de 1/2 GRATUIT, pt ca era o zi destul de calduroasa. Dar pe noi nu ne despart de Franta vreo 2000 de km ci si vreo cateva sutre de ani de civilizatie.
    • 0 (0 voturi)    
      "De la Bucuresti ce astepti" (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:06)

      vali [anonim]

      Asa e, s-a umplut Bucurestiul de tarani !
    • 0 (0 voturi)    
      deeparte (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:10)

      romania [anonim]

      Nesimtire crasa Event si Coca Cola. Cel mai rau imi pare ca mi-am incalcat principiul de a nu bea cola. Nu am baut nenorocita asta de bautura de 4 ani, dar aseara, dupa 3 ore de asteptat a fost tot c am mai putut gasi.
      Frumos concert, insa Romania e inca departe rau...
    • 0 (0 voturi)    
      events@events.ro, www.events.ro (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:14)

      Afterlife [anonim]

      Daca intrati pe site-ul lor de "organizatori", pe prima pagina gasesti o informatie f interesanta: "De ce noi?". Te apuca greata....

      Cred ca ar trebui sa le trimitem toti cate un email in care sa le explicam cat de mult ii iubim...

      Concertul a fost de nota 10, organizarea ... e greu de descris in cuvinte atata neputinta.

      events@events.ro
    • 0 (0 voturi)    
      organizare execrabila (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:17)

      Costin [anonim]

      Spectacolul in sine a fost frumos dar organizare mai proasta chiar nu am intalnit.
      Am stat 2:30, de la 7:05 pana la a 3 melodie a formatiei la o coada la bere dupa care am cedat nervos si m-am dus sa vad concertul.
      S-au bagat in fata asa zis-ul staff pe care scria mare evenimentul zilei si desi a iesit cu scandal, nu s-au linistit si au inceput sa ia prin spate.

      Prietena mea a stat 1h la coada la apa/coca-cola dar degeaba - se terminasera. Culmea era ca nu spuneau nimic si lumea statea in continuare la coada.
      Am fost si in timpul concertului dar nimic, bodyguarzii si vanzatorii aveau lichide dar nimeni din public.

      De cand am ajuns si pana am plecat nu am reusit sa cumpar absolut nimic de baut asta in conditiile in care ieri a fost anuntat cod galben in Bucuresti.

      Si apropo, sonorizarea a dezamagit - la peluza sunetul era decalat cu 0.5-1 secunda. Nici nu se compara Bestival sau George Michael la organizare cu fiasco-ul de ieri.
      Repet, formatia a facut show dar statul 2.5h la coada pentru ceva lichid si urmaritul spectacolului pe trepte cu sunetul decalat au eclipsat perfomanta.
      Au fost bani aruncati pe fereastra...
    • 0 (0 voturi)    
      si tot despre organizare (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:30)

      smirghel [anonim]

      Compania organizatoare se cheama Events si zic ei ca au adresa de e-mail: events@events.ro. Propun sa ne exprimam nemultumirile vis-a-vis de organizare direct lor. Daca va uitati pe site-ul lor o sa vedeti ca maximum pe care l-au atins a fost concertul lui Billy Idol. Si merita si Primaria niste injuraturi!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine a Organizat Concertul (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:30)

      ionut [anonim]

      Vodafone, sponsorul evenimentului, a desemnat compania Events Romania sa se ocupe de organizarea concertului ce va avea loc pe data de 17 iulie la Bucuresti.

      Adresa : BUL. Lascar Catarziu, Nr.15A, Ap. 2, Parter, Sector 1 , Buc.

      Tel : 021 311.50.63
      021 311.50.65

      Web: www.events.ro
    • 0 (0 voturi)    
      legende (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:35)

      ritual [anonim]

      Trupa si-a onorat emblema, la superlativ !
      Organizarea + BGS - execrabile, specific romanesti, pana la urma nefiind o surpriza...
      Stadionul trebuia renovat demult, scaune vechi si murdare, numerotarea "riguroasa" a locurilor fiind munca patriotica de buna intentie dar prea putin eficienta !
    • 0 (0 voturi)    
      dk asta putem sa facem hai sa o facem (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:50)

      rania [anonim]

      eu am scris la coca cola. mai ramane tuborg si restul. ma ocup imediat..:)
    • 0 (0 voturi)    
      ati venit sa-i vedeti pe The Stones sau sa beti apa? (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:12)

      pax [anonim]

      Nu pot sa cred, toata lumea vorbeste despre lipsa apei. Parca asta a fost cel mai important lucru - 4 ore fara apa sunt inconfortabile insa nu tragice. Mai toata lumea, in loc sa vorbeasca despre cum a fost concertul, povesteste despre coada la dozatoare.

      Logistica hidratarii a fost mult deficitara. Neplacut. Totusi, i-au adus pe Rolling Stones in Romania. In context, cu adevarat trist era daca era un show mediocru sau o sonorizare proasta. Cat oare poti sa vorbesti despre o gafa organizatorica?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai PAX bai .. (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:19)

      ionut [anonim]

      spune-mi si mie cum poti urmari un concert dezhidratat ... !!?!?!??
      HELLOOOOO >>>>
    • 0 (0 voturi)    
      help (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:45)

      Don [anonim]

      Stie cineva ce melodie a fost pusa la final, dupa ce s-a terminat totul? Aducea a Bob Marley.

      Thanks.
    • 0 (0 voturi)    
      BAI CARCOTASILOR (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:28)

      mama [anonim]

      v-a trecut vreun minut prin capetele alea goale ca daca mergeati la stadion pe la ora 6-7 n-ati fi stat la cozi kilometrice si nici n-ati fi ramas fara apa?

      de ce naiba credeti ca se deschide stadionul cu cateva ore inainte de concertul principal? ca sa intre 40.000 de oameni cu o ora inainte?

      tzaranilor. habar n-aveti cum se procedeaza la concertele cu zeci de mii de oameni dar stiti sa dati cu barda in stanga si-n dreapta.

      voi de ce v-ati dus la stadion, sa beti sau sa vedeti concertul? mureati doua ore fara lichide? pariu ca nu? si nu mai aberati, ca erau deja sub 30 de grade la ora 8, iar dupa 9 deja era placut.

      eu am ajuns acolo inainte de ora 7, cand la tonete abia gaseai vreun cumparator. mi-am luat trei ape, ca am mai fost la manifestari de genul asta si ma duce mintea. am baut ultimele guri de apa cand concertul abia incepuse, dar n-am simtit setea. mi-era prea bine de la muzica. am baut un litru de apa cand am ajuns acasa.

      data viitoare sa stati acasa. sa va uitati la inregistrarile de pe youtube in timp ce va umpleti burtile cu apa.
    • 0 (0 voturi)    
      mama noastra de fraieri (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:36)

      man [anonim]

      mai oamenilor voi chiar nu aveti nici o sansa. Mai cap sec eu am ajuns la stadion la ora 8 fara cateva minute.
      erau 35-36 de grade erau niste cozi infernale la bauturi care intr-un final s-au terminat. ERA OBLIGATIA LOR SA ASIGURE BAUTURI PE O ASA TEMPERATURA SI PE LA 10 S-A FACUT RACOARE IN CAPUL TAU ALA GOL SI TRIST.
      Si nu, nu sunt obligat sa rezist doua ore fara apa nici pentru RS
    • 0 (0 voturi)    
      pentru don (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:50)

      dan [anonim]

      Melodia de la final, intr-adevar .... Bob Marley - Exodus.
    • 0 (0 voturi)    
      to DON (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:52)

      vlad [anonim]

      Era 'Exodus' de la Bob Marley...
    • 0 (0 voturi)    
      DA .... (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:54)

      Ionut [anonim]

      Uite si cum sunt oamenii viteji .. pe semne ca nu sti ca pot fi oameni care nu pot retine apa in corp .. etc .. dar ce draku invatam noi romanii cum este cu civilizatia asta .. poate ca este mai bine sa fim tratati cu biciu si ca niste "animale "

      Ne Meritam soarta .. la atatea semnale "pozitive" .................................... No COMMENT .

      "Las-o ma ce mergea asa " ... a fost frumos .. ce draku ...
    • 0 (0 voturi)    
      daca ar tine si de foame ar fo ok........... (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:01)

      yo [anonim]

      stupid people.........ca sa-si ceara drepturile nu vin atatia.....
    • 0 (0 voturi)    
      in anglia la stadion se vine cu cel mult 30' inainte (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:03)

      yo [anonim]

      e....alta civilizatie.............
    • 0 (0 voturi)    
      apropos... (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:07)

      yo [anonim]

      au mai spart chitara la final.................
    • 0 (0 voturi)    
      mama, lucrezi la event, nu? (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:22)

      tutankamon [anonim]

      daca nu, este dusa cu capu'...
      eu am ajuns la 6 si tot am stat 5 minute la coada...
      si cum ai facut tu de ti-ai luat 3 ape? ca mie mi le-au varsat in niste pahare de carton...
      tu le-ai luat si ai stat cu ele pe burta si mai beai cate putin din ele, sub umbrelutza , stand cu kuru labartzat in unul din scaunele de la oficiala? :D
      tzaranca te-o fi facut pe tine mama ta, ca daca ai fi stiut cum "se procedeaza la concerte cu zeci de mii de oameni" ai fi retinut ca la un public de 60 de mii de spectatori nu aduci 7 tarabe de vandut lichide, cand afara sunt spre 40 de grade.
      Sau aduci, decat daca esti nesimtit si te doare la 2 metri in fata...
    • 0 (0 voturi)    
      pentru mircea de la 45. (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:27)

      padre [anonim]

      Daca se tinea spectacolul la voi in Ardeal, probabil ca din scenariu trebuia sa faca parte obligatoriu si un bocet pentru Avram Iancu, nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru tutankamon (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:29)

      mama [anonim]

      1. invata limba romana inainte de a te exprima public, ca altfel de te faci de rusine.
      2. nu lucrez nici macar in acelasi domeniu de activitate cu events
      3. si mie mi-au pus apele in pahare, sub privirile mele disperate. dar mi le-am inghesuit in ambele maini si m-am descurcat, n-am injurat organizarea
      4. nu, n-am stat la oficiala. si nici macar curul nu mi l-am pus jos de dinainte de 7 si pana am ajuns acasa.
      5. n-am zis ca organizarea a fost buna. a fost de kkt. dar ma ingrozeste cum stim noi, romanii, sa injuram cu patos, cu cata placere cautam kkturile din jur si uitam de ce ne-am dus de fapt acolo.

      eu m-am dus pentru concert. nu pentru apa de 40 de mii.
    • 0 (0 voturi)    
      romanism (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:31)

      Mihai [anonim]

      Inteligentilor, voi credeti ca daca ar fi putut Coca-Cola sau Tuborg sa puna mai multe standuri, nu puneau? Vorbiti de organizare proasta si de romanisme, sunt de acord, insa reactiile voastre sunt tot romanisme - organizarea voastra de a venii la concert cu juma de ora inainte este romanism. Scandalul si aruncatul cu injurii de asemenea.

      Eu sunt multumit de concert, a fost excelent, chiar daca nu am putut sa cumpar apa.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru YO (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:34)

      mama [anonim]

      yo, in anglia, in statia de autobuz , lumea se aseaza cuminte la coada sa urce in autobuz in ordinea in care a ajuns acolo.

      ai dreptate, cu totul alta civilizatie. de aia suntem noi balcanici, iar ei anglo-saxoni :)
    • 0 (0 voturi)    
      EVENTS (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:38)

      zed [anonim]

      Toata lumea sa sune si sa isi spuna urarile de bine aici:
      Ramona Aparaschivei, PR&Marketing Manager, la telefon 0788 439 353/021. 311 50 63 sau la adresa ra@events.ro

      enjoy :D
    • 0 (0 voturi)    
      Organizatorii sa fie sanctionati! (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:08)

      Liviu [anonim]

      Si-au batut joc de 60000 de oameni! Au confiscat apa la intrare ca sa ne lase sa crapam de sete! Niste NEMERNICI! Chiar nimanui nu-i pasa de organizarea unui asa eveniment? RUSINE Primariei pentru organizare. Cine a luat MITA pentru organizarea asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Cine ia masuri pentru irgan izare? (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:09)

      Liviu [anonim]

      Si-au batut joc de 60000 de oameni! Au confiscat apa la intrare ca sa ne lase sa crapam de sete! Niste NEMERNICI! Chiar nimanui nu-i pasa de organizarea unui asa eveniment? RUSINE Primariei pentru organizare. Cine a luat MITA pentru organizarea asta?
    • 0 (0 voturi)    
      NU MAI MERGETI LA CONCERTE IN BUCURESTI (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:11)

      matrix [anonim]

      sziged e foarte aproape de romania, alte concerte se intampla
      in jurul romaniei, NU MAI CUMPARATI bilet la mizeriile pe care
      le organizeaza manelistii astia de la events, emagic etc. mizerie
      de organizare, mizerie de bodyguarzi, abuzuri etc. si din cate
      citestc pe lista asta, 60de mii de imbecili au indurat toate
      mizeriile organizatorilor si nu sunt in stare sa-i dea in judecata
      sau macar sa-i reclame la OPC!!! incredibil! bine ca va lamentati
      ca niste babe pe forum. macar intrati pe forum la rolling stones,
      trimiteti plangeri la opc, presa etc. sa dea naiba faliment
      manelistii astia care organizeaza cumetrii pe banii vostri.
    • 0 (0 voturi)    
      penibili (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:14)

      enricone [anonim]

      auzi mai romanism si daca ei stiau ca nu pot sa aduca apa penru 60000 de ce drak s-au mai apucat sa organizeze concerte? intreb si eu?
      nu e vorba de romani care injura cu patos e vorba despre 60000 de oameni care au platit sa-i asculte pe the stones si nu au putut ore in sir sa bea apa pentru ca inbecilii care au organizat s-au gandit ei ca trei corturi si o buda ajung.
      voi nu constientizati ca e aberant?
    • 0 (0 voturi)    
      "mama" - clientul ideal pentru Events (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:28)

      valer [anonim]

      presupun ca asa gandesc respectivii organizatori "da-i in ... de tarani, pot sa rabde si ei de sete daca vor sa-i vada pe Rolling Stones"; si chiar au gasit unii care gandesc asa ...

      apropo de tarani, faza cu venitul cu n-spe ore inainte parca aduce a "Prostii" lui Rebreanu

      ma gandesc ce prost s-ar simti biata femeie / fiinta la un megaconcert intr-o tara din astea, mai "ne-tarane" vazand ca spectatorii nu-s nici deshidratati ca sa poata aprecia muzica, nici nu vin prudenti cu noaptea-n cap; chiar asa, sa ai parte de arta fara nici un sacrificiu?

      sau chiar aici la B’Estival - nici o coada de juma' de ora, nici un gatlej uscat; dezgustator, nu-i pentru fani autentici

      in fine, cui i-a placut organizarea Events, n-are decat sa se mai duca ...
    • 0 (0 voturi)    
      pt mama (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:30)

      suca [anonim]

      mama draga, daca veneau cei 60000 de oameni la ora la care ai venit tu nu mai cumparai nici tu apa. aici nu este vorba de ora la care s-a venit ci de nr de tonete pe cap de vita furajata.
      ca au venit la 8 sau veneau de la 4 tot aglomeratia aia era.
      diferenta este ca venind la 8 a fost nevoie de mai putina apa stand in soare mai putin. daca eram toti prezenti la ora 4 pe stadion cred ca la ora 8 problema apei era mult mai mare.

      si de la 6 seara la 12 nu sunt 2 ore. nici daca nu erau temperaturile de ieri tot aveam nevoie de apa.

      inainte sa jignesti in stanga si-n dreapta inccearca sa gandesti logic (in cazul in care ai toate cele necesare) si ai sa vezi ca oamenii nu se plang degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      gunoiul (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:45)

      cleo [anonim]

      singura problema: organizarea.
      Am lasat sticla cu apa la intrare,intr-un sac de gunoi.
      La iesire, sacii erau inshirati pe jos, nu i-au debarasat.puteau fi legatzi la gura, si aruncati intr-un colt. Nu e bai, asha i-am calcat in picioare
    • 0 (0 voturi)    
      rusine (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:57)

      Cam [anonim]

      astia care zic ca a fost organizarea buna lucreaza la events pp. incepand cu dna care isi spune "mama". Mama ranitilor de la events carora trebuie sa le "repereze onoarea"?
      Madam, lasa-ne cu prelucrari ieftine, ca oamenii de peste 50 de ani , cardiaci, au nevoie sa ajunga cat mai repede la o sursa de apa potabila la temperaturile astea, nu cola, nu bere. Nu ca astea s-ar fi gasit dar la un moment dat NU mai era apa deloc.
      Si la femeile insarcinate s-a gandit cineva? In afara de faptul ca probabil deranjeaza si trebuiau sa stea acasa. Eventual toate cele 9 luni ca sa nu deranjeze ochii sensibili.
      Nu erau in stare sa asigure apa, atunci sa nu fi confiscat apa la intrare!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      concertu' de la Belgrad (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:58)

      carlos tm [anonim]

      Frati romani! Problema este numai la noi! Eu am fost sambata la concert la Belgrad (este numai la 160 de km de Timisoara). Tre' sa recunosc ca organizarea sarbilor a fost impecabila. Accesul la locul concertului s-a facut foarte usor, la intrare nu am stat la nicio coada. In privinta apei de baut si a sucurilor, au fost doua randuri de cate 15 standuri de la care puteai sa cumperi apa, sucuri si bere, toate la pahar bineinteles! Am fost sa cumpar bere in doua randuri si nu am gasit o coada formata din mai mult de 3-4 oameni. La toalete la fel. La terminarea concertului am avut placuta surpriza sa constat ca organizatorii au demontat absolut toate gardurile care inconjurau hipodromul, locul desfasurarii concertului. Am remarcat imediat organizarea impecabila, mirandu-ma totusi ca eram intr-o tara care a stagnat in ultimii 15 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      incapabililor (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:59)

      gg [anonim]

      Daca nu erau in stare sa asigure apa, atunci de ce au mai vandut atatea bilete? De ce nu au dat cate un pahar cu apa la intrare?
      De ce au confiscat apa?
      Chemati oamenii sa le luati banii si dupa va doare undeva daca vreunul crapa??!
      Pe urma apareti pe forumuri si incercati sa va scuzati. Macar ciocul mic, toti clonatii astia care aberati ca a fost organizarea perfecta.
    • 0 (0 voturi)    
      rolling stones versus bestival (Miercuri, 18 iulie 2007, 17:13)

      anca [anonim]

      am mers la ambele si mie personal mi a placut mai mult organizarea de la bestival care a fost chiar super. nu as putea spune acelasi lucrusi despre cea de la RS.
      voi ce spuneti?
    • 0 (0 voturi)    
      care 60.000 de oameni??? (Miercuri, 18 iulie 2007, 17:45)

      t skeptic [anonim]

      bai, voi n-ati fost nici unii anu' trecut la depeche?? atunci au fost 45.000 de oameni pe stadion. la stones poate ca au fost 3-4.000 in plus pe gazon, dar tribunele erau la fel de pline. de unde naiba a iesit gogorita asta cu 60.000, n-are stadionu' asa capacitate!! anyway, respect pentru mick & co, sunt niste zei si-mi pare bine ca i-am vazut, chiar daca deshidratat la max
    • 0 (0 voturi)    
      tataie, bon fiscal imi dai la apa aia? (Miercuri, 18 iulie 2007, 17:56)

      Beavis and butthead [anonim]

      Ma intreb daca Parlamentarii prezenti la concert au putut sa-si deconteze sticla de apa cumparata la supra pret.
      Cu alte cuvinte:
      1. Vipurile au fost lasate fara apa?
      2. Se da vre-o data bon fiscal la ceva ce se vinde pe stadion? (eu ni am gasit niciodata altceva decat preturi mari la apa bere si seminte)
      3. Vip-urile au facut pipi la tufis?
      Garantat ar fi meritat efortul unei deplasari in Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      O rezolvare simpla (Miercuri, 18 iulie 2007, 17:58)

      pierpatrat [anonim]

      1. nu mai beti Tuborg NICIODATA.
      2. nu mai beti Coca Cola NICIODATA. Oricum e daunatoare.
      3. scrieti tot ce ati scris aici si la www.events.ro.
      4. scrieti tot ce ati scris aici si la OPC.
      Sa adaugam si faptul ca nu se indeplineau cerintele elementare privind siguranta exploatatorilor, conditii care au fost avizate de factori importanti ai statului. Ma refer aici la conformarea acceselor, circulatiilor, cailor de evacuare, posibilitati de interventie, etc, pentru care organizatorul in mod sigur a prezentat un scenariu care a fost avizat de primarie, politie, pompieri, protectie civila si multe alte institutii care ori nu s-au prins cat de slab este acest scenariu, ori s-au prins, dar........???
      Deci,
      5. Pe viitor aveti grija si cu cine votati,
      Deoarece este democratie,
      Iar la urmatorul concert:
      a. Noi vom fi tot 60.000
      b. Ei vor fi mult mai putini, asa cum au fost si de data asta, iar daca vor fi la fel de prosti, hoti, nesimtiti, incompetenti, etc, sa se gandeasca ce le pot face 60.000 de oameni nervosi.
      Pentru ca, de ce sa nu o spunem, concertul Rolling Stones a fost nasol fiindca ne-a enervat; ne-a placut, dar ne-a enervat. De ce sa ne enervam la un concert ? Hai sa mergem la concerte la care sa fim 60.000 de oameni calmi, degajati, zambitori, sanatosi, democrati, bucurosi ca Tuborg, Coca Cola si events au dat faliment.
      Fiti razbunatori. Noi ii platim pe ei, nu invers.
    • 0 (0 voturi)    
      BS (Miercuri, 18 iulie 2007, 18:01)

      Collin [anonim]

      Show-ul a fost excelent, Mick Jagger a avut de 1000 de ori mai multa energie decat multi dintre spectatori, sound-ul asa si asa intr-adevar.
      Partea de organizare? pe langa cele deja spuse, s-su remarcat vanzatorii de bilete la negru la tot pasul si intrarile, carora nimeni nu le zicea nimic, firma de paza a calcat pe nervi multa lume (de exemplu, aproape au batut pe cineva care nu s-a mutat rapid de dupa un gard din spatele tribunelor, ca dupa aceea, in vazul tuturor sa introduca diverse persoane in stadion pe acolo). Cei de la Metrou si-au prelungit intr-adevar programul, nu cu mult dar sufucuent sa mai preia ceva populatie.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu renunt la bere! (Miercuri, 18 iulie 2007, 19:19)

      nnn [anonim]

      ...parca sunteti copii de gradinita.
      Ok..de acord cu voi ca ati murit de sete pe acolo si ca poate cola si cu Tuborg nu au avut indeajuns de multe puncte de vanzare...Asta e!
      Dar de aici si pana la a spune: Gata! renunt la a mai bea tuborg...sau cola...
      Eu voi continua sa imi beau berea favorita Tuborg, chiar daca am fost suparat ca am stat la coada 20 min...
      Nu consum un produs in functie de cat de mult m-a pupat in fund la evenimente sau nu, ci doar in functie de gust si calitate...asa ca gafa lor de la RS nu ma convinge sa renunt in a mai consuma Tuborg
    • 0 (0 voturi)    
      Bestial concert, oameni astea shtiu sa fac show! (Miercuri, 18 iulie 2007, 19:36)

      Alina [anonim]

      Nu am crezut ca va fi un show atat de fain, e super cand asteptarile sunt depasite de realitate.

      Dar, referitor la organizare:

      BGS au introdus f multe persoane fara bilet, in sectorele ocupate nu in cele libere care nu aveau o f buna vizibilitate catre scena (unde imi pare super OK sa introduca oameni dupa inceperea concertului).

      Cand ne-am dus spre locurile noastre, surpriza erau ocupate. Ca oameni civilizati am banuit ca am gresit sectorul, am mai intrebat, ne-am mai fatait cam jumatate de ora ne imaginandu-ne ca daca nu ai bilet si te intreaba cineva dc. acolo e nr 4 tu ii raspunzi ca da dar nu te ridici. Iar cand am realizat ca intradevar acelea sunt locurile noastre ne-am trezit shporcaitzi de cuconitzele plasate acolo: "Da ce, nu oi veni sa ma ridici pe mine acum!!!" . "Ce nu puteai sa stai unde au stat pana acum!!!" si punctul culminant, cand dupa tratative indelungate in sfarshit s-au ridicat, tot au mai aruncat asa printre dintii: "Vrea vaca sa stea cu kuru pe scaun".

      Cui sa ma adresez? celor de la BGS care le-au bagat acolo??? Cand le-am atras atentia celor de la paza mi-au spus ca ei nu verifica biletele si au devenit foarte zefemitori si interesati de ce ma doare pe mine ca sunt 2-3 fara bilet... ca ce... mi-e ciuda....

      De ce trebuie sa suport jicniri pentru a beneficia de serviciile platite? De ce nu putem invata sa platim daca vrem servici de calitate?

      Cat despre lipsa apei, parcarii sau cozile pe care nimeni nu le respecta ( de la intratre sau chioscuri) cred ca s-a comentat destul.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 18 iulie 2007, 20:09)

      veve [anonim]

      Collin (88)zice:"..Mick Jagger a avut de 1000 de ori mai multa energie decat multi dintre spectatori, sound-ul asa si asa intr-adevar..." .Pai normal! ca a baut 3 beri inainte. Daca prindeam si eu macar un carton de 5 beri sa vezi cum faceam crowd surfing pe acolo. Asa nici pipi nu am facut de frica sa nu lesin din cauza deshidratarii.

      Vai de curul Coca-Cola si Tuborg ca s-au asociat cu evenimentul asta. Vodafone macar si-a meritat-o ca ei au ales rahatul de Events.
      De aia stau eu pr Orange : ca aia ma invita la concerte de canta unii de care nu am auzit, nu ma duc si nici nu-s dezamagit:D
    • 0 (0 voturi)    
      Impresii (Miercuri, 18 iulie 2007, 21:11)

      rufosu [anonim]

      Nu sunt un fan al RS dar consider ca a participa la un astfel de eveniment este 'a must do' in viata oricarui iubitor de MUZICA. In ceea ce priveste organizarea...evocand un banc din epoca de aur, pot doar sa urez 'multa caldura' organizatorilor (a se citi arza-i-ar focu) si 'toate cele bune', asta pentru a evita trivialitatile pe care ma retin cu greu sa le exprim.
      Cat despre apa...nu vreau sa va fac in ciuda dar, dovada faptului ca traim in tara smekeriei este modul in care am procurat-o. Am ajuns pe stadion la 8:30 asta pentru ca pe bilet nu era tecuta nici o ora de incepere a spectacolului si pentru ca auzisem ca RS ar intra pe scena pe la 9. Sar peste detaliile cu imbecilitatea gen 'lasati sticlele si brichetele' - eu i-am dat bricheta ficei mele de 9 ani pe care nu s-a gandit nimeni sa o controleze. Avand un sot isterizat de caldura si de sete si evitand cu pretul deshidratarii consumul de Coca Cola sau Tuborg botezat 'a la roumaine', m-am adresat echipei de la Salvarea (tot BGS) inteband de unde se poate obtine apa - cunoscuta in istorie ca fiind unul din elementele necesare vietii. Am primit pretioasa indicatie de a ma adresa baietilor din spatele lor care asteptau, nu se stie ce, pentru a tansporta circa 10 bax-uri de apa catre un kiosk. Le-am oferit 50 RON pentru 1 bax (sticle de 0,5 l) cu care ne-am spurahidratat si am fost foarte, foarte fericiti la acest concert care mi-a facut pielea de gaina de incantare. Nu am inteles insa delimitarea inter sect A si sect B gazon???? La Depeche era mai clara.
      Cat despre domnul care a scijelit articolul mult comentat, nu pot decat sa va invit la culanta si la acceptarea ideii ca limba romana este o limba vie...nu-i asa? ;)
    • 0 (0 voturi)    
      concert (Joi, 19 iulie 2007, 0:28)

      janis [anonim]

      A fost minunat. mai putin, cum s-a spus deja, problema hidratarii pe zapuseala aceea. ma gandesc totusi ca vina e a organizatorilor, nu a celor de la Tuborg sau Coca-Cola. Probabil au primit aprobare doar pentru cate corturi au fost. Cred ca le-ar fi convenit sa vanda mai mult. Organizatorii pur si simplu nu s-au gandit ( asta din lipsa de profesionalism) ca pe o caldura atat de mare zeci de mii de oameni nu pot sta de la ora 4, 5, 6, 7 sau 8 (la cat au apucat spectatorii sa vina) pana aproape la 12 fara sa bea, cand la radio si la televizor se anunta din ora in ora canicula. Sper sa le fie invatatura de minte, desi ma indoiesc. Oricum, eu voi risca si la anul, daca vom mai avea sansa sa vedem niste grei de talia celor de RS. Aproape indraznesc sa sper la AC/DC sau U2.
    • 0 (0 voturi)    
      concertul si poporul (Joi, 19 iulie 2007, 1:41)

      keith [anonim]

      Concertul a fost excelent desi poate ca ma asteptam la mai mult. Eu am stat in tribuna si sunetul nu a fost extraordinar. In fine, data viitoare o sa testez si eu gazonul.
      De organizare nu stiu ce sa zic ca am ajuns lejer la 6, nu era nebunie la intrare si nici la lichide.
      Cu toate ca mi-am luat vreo 3 beri pana sa inceapa, si mie mi-a fost sete dar nu m-am dus sa-mi iau apa ca doar era Rolling Stones live!!!
      Va spun eu, cine a mers sa vada cu adevarat concertul inca bea de fericire si nu tot carcoteste pe forumuri!
    • 0 (0 voturi)    
      play-back ??? (Joi, 19 iulie 2007, 10:37)

      maria [anonim]

      citesc comentariile pt. ca n-am reusit sa ajung la concert, dar nu inteleg, a fost sau nu PLAY-BACk? parca nu-mi vine sa cred asa ceva.....
    • 0 (0 voturi)    
      100=mama reloaded? (Joi, 19 iulie 2007, 10:44)

      Cam [anonim]

      @100, spune-le asta si celor care au lesinat de sete. daca tu esti tanar si in putere, poate pentru cineva care are peste 50 de ani si probleme cardiace nu a fost atat de simplu.
      dar bineinteles hai sa ingropam gunoiul sub pres in stilul romanesc. idiotii de la events nici macar nu si-au cerut scuze public, au gasit tot felul de motive dupa cum am vazut aseara la stiri, ca se miorlaia o individa la telefon. "era full-full va dati seama ca nu se putea face mai mult". cum ar fi sa nu fi confiscat apa sau sa fi dat macar un pahar de persoana sau sa NU vanda atatea bilete daca nu sunt in stare sa organizeze.
    • 0 (0 voturi)    
      loviti putin in coca cola (Joi, 19 iulie 2007, 17:09)

      DINU [anonim]

      intrati si spuneti ce va vine pe inima. poate nu citesc dar macar va mai detensionati. niste nesimtiti la faza cu bautura. parca o dadeau gratis, atat de nemernici au fost ...