Corespondenta din New York

Un film despre Romania, nominalizat la Emmy

de Adrian Novac, New York     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2007, 0:00


Cadru din filmul lui Travis Fox

O pelicula despre Romania, realizata de un jurnalist american, se afla printre nominalizarile la premiile Emmy pentru stire si film documentar din acest an anuntate de Academia Nationala pentru Arta si Stiinta (NATAS).

Filmul Romania’s Hopes Lie with EU se afla in cursa pentru castigarea premiilor Broadband Emmy, care sunt echivalentul pentru televiziune al premiilor Oscar.

Realizatorul peliculei este ziaristul Travis Fox, unul dintre cei mai apreciati producatori video ai paginii washingtonpost.com, laureat a diferite premii pentru jurnalism si creator de documentare despre Irak, Orientul Mijlociu sau Asia.

In anul 2006, Travis Fox a primit premiul Emmy pentru un documentar despre efectele catastrofale pe care uraganul Katrina le-a avut asupra orasului New Orleans.

Pelicula despre Romania a fost realizata la inceputul anului trecut si descrie situatia tarii noastre cu un an inainte de aderarea la Uniunea Europeana. In timp ce vest-europenii incepeau sa-si piarda increderea in UE, romanii priveau integrarea ca pe o rupere definitiva de perioada comunista.

Documentarul vorbeste despre conditiile pe care Romania a fost obligata sa le indeplineasca inainte de integrarea in forumul european, intre care reforma sistemului juridic, schimbarea modului in care se face sacrificarea animalelor domestice si respectarea drepturilor comunitatii rrome.

Printre cei intervievati de jurnalistul american se afla fostul ministru al Justitiei, Monica Macovei, si presedintele Traian Basescu. Documentarul, care dureaza aproximativ 10 minute, a fost filmat in Bucuresti, Targu Frumos si Targu Mures.

Travis Fox a fost nominalizat in acest an in competitia Broadband Emmy pentru un al doilea film, intitulat ”Crisis in Darfur Expands”, care vorbeste despre situatia dramatica a regiunii din Sudan macinata de razboiul civil.

NATAS va decerna premiile Emmy pentru stire si film documentar pe 24 septembrie la Hotelul Sheraton din New York.

  • Vezi aici filmul






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    127 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Link corect. (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:45)

      Dragos [anonim]

      Link-ul corect este: http://www.washingtonpost.com/wpdyn/content/video/2006/02/28/VI2006022 800645.html
    • 0 (0 voturi)    
      Link corect. (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:46)

      Dragos [anonim]

      Scuze. L-am pus tot pe cel gresit. Cel corect e mai jos:

      http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/video/2006/02/28/ VI2006022800645.html
    • 0 (0 voturi)    
      slabut (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:27)

      mihai [anonim]

      Nu-mi spune mai nimic documentarul asta. Poate numai faptul ca BB Emy e in criza de pelicule cu adevarat interesante.
    • 0 (0 voturi)    
      Documentar neprofesionist realizat (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:27)

      EU Observer [anonim]

      Deja m-am saturat de asa-zisele documentare realizate de americani sau de vestici in care arata cat de marginalizati si de discriminati sunt tiganii la noi... De ce nu realizeaza documentare cu anumite zone din jud. Sibiu sau cu comuna Buzescu din jud. Teleorman, exemple unde romanii ar fi cei marginalizati de tigani... Iar primarul din Targu Frumos, oricat de greu se exprima (sunt sigur ca in viata de zi cu zi e un idiot) are dreptate - tiganii nu vor sa-si faca viata mai buna.
    • 0 (0 voturi)    
      Total superficial tratat subiectul tiganilor (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:01)

      Stefan [anonim]

      Da, aceeasi minunata poveste cu" tiganii care sunt marginalizati, uitati de societate". Am avut ocazia sa merg destul de mult prin lume, inclusiv in China, dar natia tiganeasca este cea mai de jos (ma abtin sa le zic rromi (sic)), o natia nomada fara respectul muncii. De cate ori trec prin Buzescu, de cate ori vad tigani in masini scumpe imi dau seama de "saracia" lor. Ceea ce ma distreaza la culme este faptul ca Romania era aratata cu degetul ca o tara in care se face discriminare fata de ei iar odata cu intrarea Romaniei in EU statele vestice au realizat ca au acceasi problema ca si Romania cu fenomenul infractional facut de tigani. Pacat ca Romania in ultimii 17 a suferit un proces de "tiganizare", iar vina o poarta mai ales "alesii" nostri care permis dezvoltarea furtului ca un mod de viata.
    • 0 (0 voturi)    
      discriminare (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:06)

      andrei [anonim]

      iarasi tiganii discriminati?
      acu 3 ani un prieten spaniol a venit sa ma vada sa cunoasca tara etc .... totu bine si frumos pin la o sarbatoare cimpeneasca lalala unde era plin ca de obicei si de tiganasi care nenea da si mie .... la care eu, du-te de-aici! aoleu, soc mare, cum poti sa-i alungi, nu te recunosc ... (ca sa nu mai zic ca auzise deja cit de rai sunt romanii cu tiganii). nici el nu s-a mai recunoscut cind i-or sarit in cap toti puradeii apoi or venit si tigancile alea grase care din citit in da si mie domnu i-or luat si micii si friptura direct din farfurie far' sa se mai sinchiseasca si s-or tot dus, discriminati saracii cum sunt. jale mare cu discriminarea asta. de la teorie pin la practica pin la pragmatism, cale luuunga.
    • 0 (0 voturi)    
      si la ei se face (Miercuri, 18 iulie 2007, 21:59)

      margaret [anonim]

      e cea mai lamentabila scuza de documentar pe care am vazut-o vreodata. baiatul a mirosit subiectele in trend pentru premii si vrea si el un pic de malai. este cel mai nedocumentat si neprofesionist documentar pe care l-am vazut in viata mea, dar stiti, un film pe tema holocaustului ar fi batut la ochi si ar fi fost.... cum sa ii spunem, extrem de dificil de documentat pentru a scoarte ceva original si care sa merite atentie. asa k, baiatul s-a scos: a venit in tara nimanui - de care nu a auzit nimeni, nimeni nu stie nimic despre realitatile de aici, cu atat mai putin desrpe problema rromilor, si a facut un filmulet. de, nu are cine sa il contrazica, iar orice film "critic, curajos..." prinde la juriu. nu intram in problema veridicitatii, nu merita atentie. este o ... cersetorie - invatata oare de la cine - cerseste si el un premiu. si nu m-ar mira sa il ia. pacat k pe site-ul unde este postat acest film nu se poate comenta, i-as fi spus o vorba, k vad k ditamai woashingtonpostul se mandreste cu creatia marelui "michael moore" de wasington post(doamne fereste, ala chiar e om d valoare): pustiului i-a fost frica sa se duca in gaza sa faca ceva d valoare, incearca si el marea cu degetul, se pare k nu l-a impuscat nimeni aici
      cum spuneam, ce numai la noi exista stirile de la ora cinci? uite si la case mai mari cu strategii si mai preverse
      "mama mia ce dezvaluire, e absolut cutremurator ce ne arta baiatul asta"
    • 0 (0 voturi)    
      Romania surprinzatoare... (Joi, 19 iulie 2007, 6:54)

      liv17 [anonim]

      Sa vina "altii", sa ne vanda imaginea tarii in lume, in vreme ce Guvernul investeste milioane de euro pentru acelasi scop, cu eficienta zero - pe buna dreptate ne intrebam, ori banii nu au ajuns unde trebuie si au fost deturnati ori nu ne pricepem si basta!
      Mare rusine!
    • 0 (0 voturi)    
      slabut (Joi, 19 iulie 2007, 11:10)

      alex [anonim]

      lasand la o parte lipsa de consistenta a filmuletului, ma intreb, cu asa ceva candideaza realizatorul la un prestigios premiu? orice amator cu vocatie scotea ceva mai bun; concluzie - slabut si superficial !!!