Ultimul volum Harry Potter a ajuns pe Internet inainte de lansare

de C. Marin     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2007, 0:00



In ciuda masurilor de securitate fara precedent, ultima carte din seria Harry Potter a ajuns pe internet cu trei zile inaintea lansarii oficiale.

Neil Blair, unul dintre avocatii scriitoarei JK Rowling, a confirmat, miercuri, ca pagini din manuscrisul original al cartii au fost publicate pe internet, desi s-au luat toate masurile necesare pentru a fi evitata orice scurgere de informatii, noteaza cotidianul The Times.

In ultimele doua zile, fotografii cu diferite pasaje din carte au putut fi descarcate de pe mai multe site-uri, insa doar o parte dintre ele erau originale. Potrivit lui Blair, pe internet au existat si multe falsuri, menite sa induca in eroare publicul nerabdator sa citeasca ultimele aventuri ale micului magician.

Internautii au putut citi cuprinsul cartii, unde erau notate cele 36 de capitole ale volumului, si un epilog, de sapte pagini, al autoarei. De asemenea, mai multe pasaje relevante au dezvaluit fanilor Harry Potter ca mai multe personaje vor muri, informatie confirmata deja de scriitoarea JK Rowling.

Este pentru prima data cand fragmente din best-sellerul lui Joanne K. Rowling ajung pe internet, inainte ca acesta carte sa fie lansata oficial.

Volumul “Harry Potter si Sfintii Mortali" urmeaza sa fie pusa in vanzare abia vineri, la miezul noptii, dupa ce intreg procesul de tiparire si multiplicare a fost atent supravegheat. Cartea a fost tiparita in secret, undeva in Germania, iar angajatii tipografiei au fost monitorizati pentru a nu citi vreun rand.

De asemenea, Editura Bloomsbury, care s-a ocupat de publicarea seriei "Harry Potter" in Marea Britanie, a inchiriat mai multe depozite pentru a stoca exemplarele cartii inainte ca acestea sa fie distribuite in librarii. Mai multe zeci de echipe de securitate asigura paza acestor cladiri ajutate de caini antrenati special.

Marca "Harry Potter", comercializata prin jucarii, suveniruri si diverse obiecte decorate cu chipul indragitului vrajitor, valoreaza in prezent peste 4 miliarde de dolari. Printre altele, concerne internationale din industria de jucarii, precum Lego si Mattel, au platit sume exorbitante pentru licenta "Harry Potter".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1565 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    =)) (Miercuri, 18 iulie 2007, 19:12)

    amuzatu [anonim]

    Adica au aparut paginile 10, 25, 36......hotnews ma dezamagiti tot mai tare cu stirile pe care le dati....bleah bleah
  • 0 (0 voturi)    
    f (Miercuri, 18 iulie 2007, 22:40)

    f [anonim]

    Nu a prins vraja! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu chiar (Joi, 19 iulie 2007, 9:35)

    Adrian [anonim]

    Au aparut toate paginile, fotografiate cu o camera digitala (cineva a avut o gramada de timp si nu avea ce sa faca cu el). In afara de cateva pagini care sunt mai incetosate, restul sunt perfect lizibile.
  • 0 (0 voturi)    
    hai ca poate se termina o data... (Joi, 19 iulie 2007, 10:05)

    hari potar [anonim]

    sa moara toate personajele, sa se taie intre ele cu sabia, sa cada norul de fosfor peste toti, sa dea seceta in ele, poate s-o linisti isteria asta cu hari potar...
  • 0 (0 voturi)    
    A aparut acu 2 saptamani (Joi, 19 iulie 2007, 10:41)

    Ana [anonim]

    Cartea a aparut intr-un PDF acum 2 saptamani..nu era chiar varianta finala ci cu niste observatii facute de Rowling la incputul capitelor.
  • 0 (0 voturi)    
    "sfintii mortali"? (Joi, 19 iulie 2007, 10:46)

    valer [anonim]

    parca egmont a hotarat sa traduca "ingerii mortii"
  • 0 (0 voturi)    
    "ingerii mortii"???? (Joi, 19 iulie 2007, 11:37)

    Harry Potter mai mic [anonim]

    Pentru #6, “Harry Potter si Sfintii Mortali" e numele oficial, "ales" de editurile din Ro
  • 0 (0 voturi)    
    a la Gigi Becali (Joi, 19 iulie 2007, 13:50)

    Lucian* [anonim]

    "Cartea a fost tiparita in secret, undeva in Germania, iar angajatii tipografiei au fost monitorizati pentru a nu citi vreun rand."

    Pai si linotipistii atunci cum au lucrat? Asta suna ca si Gigi becali care subliniat cu marker-ul pasajele care nu i-au placut si nu le-a citit!
  • 0 (0 voturi)    
    titlu de comedie (Joi, 19 iulie 2007, 14:02)

    a [anonim]

    Intr-adevar ... traducere facuta in mare pripa sa nu zic incompetenta. Te pufneste rasu. De acord cu o traducere gen ingerii mortii sau chiar spiritele ucigase care ar separa ideea de Sfint de cea de spirite de orice alta natura....
  • 0 (0 voturi)    
    carte (Vineri, 20 iulie 2007, 21:23)

    alex [anonim]

    care stie unde gasesc cartea scrieti pe alexandup@yahoo.com
  • 0 (0 voturi)    
    Pt cei care posteaza comentarii (Marţi, 24 iulie 2007, 15:16)

    Rares [anonim]

    Nu inteleg de ce tineti neaparat sa dezinformatii cititorii. Editura Egmont nu a dezvaluit traducerera titlului in romana, iar versiunea cu sfintii mortalic ade din start, dat fiind faptul ca nu se potriveste cu firul epic al volumului. S-ar putea sa se aleaga varianta: relicvele mortii. Ramane de vazut. VOlumul 7 va aparea pe 1 Decembrie !
  • 0 (0 voturi)    
    ultima carte din seria harry potter (Luni, 13 august 2007, 10:35)

    andrey [anonim]

    harry nu moare!
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie (Joi, 16 august 2007, 19:25)

    Dorin [anonim]

    Cartile si filmele cu Harry Potter sunt un real pericol pentru copii. Ele pot trezi interesul lor pentru vrajitorie. Ce pericol se ascunde in vrajitorie putem vedea citind randurile urmatoare: "Dupa aproximativ un an de zile, am mers acasa la Kostas, care locuia cu prietena lui, studenta la medicina. Studiau o carte de vrajitorie care continea si invocari demonice. Cuprindea numele si „specialitatea“ demonilor, precum si modul in care ii poti chema. Erau putin speriati, dar pe de alta parte nici nu aruncau cartea.

    Dupa mai putin de un an, au inceput sa aiba probleme in relatia lor. Sufereau mult. Fata a ajuns pe la psihiatri, isi pierduse echilibrul mental, si cazuse totodata prada depravarii. O auzeam pe la petreceri spunand cuvinte murdare fata de cunoscuti si necunoscuti, innebunise, sau o stapanea un spirit, un demon? Ultimele vesti pe care le-am avut au fost ca parintii ei alergau cu ea pe la manastiri, caci fusesera dezamagiti de doctori. Kostas suferea teribil!

    Eu atribui acest rau preocuparii lor pentru vrajitorie, caci dintru inceput diavolul a fost ucigas de oameni si tatal minciunii, dupa cuvintele Scripturii. Nu este deloc exclus ca cei doi sa nu se fi marginit doar la a citi acea carte, ci sa fi si facut vreo invocare demonica. in felul acesta au dat drepturi Diavolului si demonilor lui sa aiba stapanire asupra vietii lor. Fie si simpla existenta in casa a acestei carti ii punea in pericol duhovnicesc, din pricina energiei demonice care ii putea influenta; cu atat mai mult cu cat se apucasera sa si studieze" (din cartea Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie, de Farasiotis Dyonysios). Protejati-va copiii de Harry Potter.
  • 0 (0 voturi)    
    Da... (Duminică, 19 august 2007, 21:36)

    lisa [anonim]

    ^ Acuma tu ce vrei sa faci? Chestia asta cu "Protejati-va copiii de Harry Potter" suna chiar penibil... Cartile sunt printre cele mai vandute, filmele sunt printre cele mai vizionate, iar tu te gandesti ca oamenii, in special copii n-or sa aiba ce face decat sa se apuce de vraji... In fine, parerea ta, dar mai documenteaza-te si cere parerea tuturor oamenilor care citesc cartile acestea, si apoi da-ti cu parerea! Pana atunci, protejeaza-ti TU apropiatii de Harry Potter daca asa crezi de cuviinta ca este corect, si lasa-ne pe NOI sa facem ce credem NOI ca este corect. Aaa... ce garantie ai ca (sa zicem) intamplarea povestita de tine este adevarata? Probabil ca sunt si oameni...mai creduli care fac asemenea chestii... Dar de unde stii tu ca intamplarile lui Harry Potter ii influenteaza? Cat despre interesul pentru magie, copii nu au cum sa puna mana pe o astfel de carte pana la o anumita varsta... de acolo inainte sunt destul de maturi pentru a stii pericolul, sau altii, pur si simplu nu cred in vraji, vrajitori etc. Desigur ca nu toata lumea se incadreaza in conditiile de mai sus. Dar: pana nu esti sigur si nu ai dovezi clare despre ceva, te-as sfatui sa nu crezi.
  • 0 (0 voturi)    
    cine stie? (Miercuri, 22 august 2007, 15:21)

    dana [anonim]

    cine stie unde pot sa gasesc cartea?
  • 0 (0 voturi)    
    Harry Potter (Duminică, 26 august 2007, 16:28)

    octavian [anonim]

    Imi place foarte mult Harry Potter si de-abia astept sa apara ultimul volum.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu interzice practicarea vrajitoriei (Marţi, 4 septembrie 2007, 11:45)

    Dorin [anonim]

    Dumnezeu interzice practicarea vrajitoriei, a magiei, si a magiei albe si a magiei negre. Iata ce spune Dumnezeu in Biblie:
    "Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator, nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei ce graiesc cu mortii, caci uraciune este inaintea Domnului tot cel ce face acestea, si pentru aceasta uraciune ii izgoneste Domnul Dumnezeul tau de la fata ta" (Deuteronomul 18, 10-12). Dumnezeu spune sa nu se gaseasca nici vrajitor nici mag, nu spune nici vrajitor ce face magie neagra, nici mag ce face magie neagra, El spune foarte clar sa nu se gaseasca nici un fel de vrajitor sau mag, deci sa nu se gaseasca nici vrajitor sau mag care face magie alba. Daca Dumnezeu ar fi permis sa se gaseasca vrajitor sau mag ai magiei albe, atunci ar fi spus: "sa nu se gaseasca la tine vrajitor sau mag care face magie neagra".

    " ... sa nu vrajiti nici sa ghiciti" (Leviticul 19, 26). Aici Dumnezeu spune foarte clar sa nu vrajiti, nu spune sa nu vrajiti facand magie neagra, deci, El spune sa nu faceti nici un fel de vraja, deci nici vraji ale magiei albe. Daca ar fi permis vrajile magiei albe atunci ar fi spus "sa nu vrajiti facand vraji ale magiei negre."

    "Sa nu alergati la cei ce cheama mortii, pe la vrajitori sa nu umblati si sa nu va intinati cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru" (Leviticul 19, 31). Dumnezeu spune aici foarte clar sa nu alergati la vrajitori, deci la orice fel de vrajitori, nu spune sa nu alergati la vrajitorii care fac magie neagra, deci El spune sa nu alergam si la vrajitorii ce fac magie alba. Daca ar fi spus sa nu alergam doar la vrajitorii care fac magie neagra, atunci ar fi spus: "nu alergati la vrajitorii care fac magie neagra" deci Dumnezeu spune ca alergand la vrajitorii ce fac orice fel de magie alba sau neagra ne intinam cu ei.
    • 0 (0 voturi)    
      harry potter (Vineri, 8 august 2008, 20:15)

      Diana [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      se numeste harry potter si talismanele mortii!!!Nu harry potter si in gerii mortii sau harrypotter si sfintii mortali!
    • 0 (0 voturi)    
      o_O (Miercuri, 13 august 2008, 16:09)

      just a girl [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      dupa ce-am citit ce-ai scris,am ramas ceva in genu: O_o wtf? adica : E O CARTE !!!!!!!!!! nu tu faci vrajile,de fapt nimeni nu le face(asta daca nu pui la socoteala efectele speciale din filme) scrie doar ca face ce stiu eu ce vraja,dar o citesti,ce naiba te apuci sa-mi citezi din biblie ca nu e bine sa-i urmezi pe cei care fac magie sau ca nu ai voie sa faci vraji din magie neagra/alba...deci sincer,la ce ti-a fost capu,e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o....
  • 0 (0 voturi)    
    harry potter (Miercuri, 13 august 2008, 16:00)

    just a girl [anonim]

    deci : oameni buni ,uni aveti probleme serioase......harry potter e o carte despre vrajitori si alte lucruri de genu,dar nu scrie nicaieri despre invocarea demonilor sau alte lucruri chiar atat de sinistre(adica ce studenta crede ca lucrurile de acolo sunt reale,sa fim seriosi,inseamna ca avea probleme de mult....si mie imi plac cartile la nebunie si imi imaginez ca poate unele lucruri sunt reale,dar totul ramane in imaginatia mea) ..........eu una sunt fana inraita si am citit toate cartile,dar asta nu inseamna ca ma apuc sa-mi fac o bagheta si sa incerc sa dobor mustele din camera.......e o simpla poveste care patrunde in imaginatia multora prin felul scriitoarei de a povesti,prin aventurile riscante prin care trec si prin problemele adolescentine ce mai apar(aici ma refer la sentimentele lui harry pentru cho,iar mai tarziu pentru ginny,gelozia lui ron pe krum,iubirea parinteasca a lui dumbledore si altele care mai apar...) ........multi spun ca e o tampenie,dar fac pariu cu oricine ca 99 % din ei au vazut secvente dintr-un film si li se pare penibil,ca si mie de altfel,am vazut toate filmele,dar nu-mi plac,nu se compara cu cartea cand iti imaginezi tu personal ceea ce se intampla si nu niste imagini prost iesite........am citit cartile de atat de multe ori incat stiu care ce trebuie sa zica ,stiu cate faze dintr-un film lipsesc sau care sunt modificate mai radical,in mintea mea am un alt personaj fata de cum arata cel din film,cat despre filmul al 5-lea a fost jalnic ,adica lipsesc o gramada de scene si in ritmul asta nu stiu sincer ce sfarsit va iesi in fimul al 7-lea................in consecinta, inainte sa va apucati sa spuneti ca oameni au innebunit dupa ce au citit sau ca e o mare idiotenie care nu trebuia scrisa,eu zic sa va apucati sa cititi,dar nu in lehamite pentru ca altfel nu va avea niciun rost...
    • 0 (0 voturi)    
      harry potter (Duminică, 12 iulie 2009, 16:33)

      patrscanu alina [anonim] i-a raspuns lui just a girl

      fratilor...ultimul volum din harry potter l-am citit eu..este bestial macar de ar fi si filmu la fel ptr ca am vazut ca in celelate filme au taiat multe replici si intamplari foarte interesante..ukltima carte se numeste:harry potter si Talismanele mortii..de fapr niste hroxuri ale lui cap de mort..
      pelerina invizibila este unul dintre talismane bagheta de soc si inca o piatra care invie mortii..se pare ca toata povestea s-a invartit in jurul acestor 3 talismane...numai ca autaoare asta a taraganito cu 7 carti ca sa mai faca bani..eu asa cred..povestea este asa de simpla..cap de mort crede ca le stie si le simte pe toate dar se inseala..el nu simte iubirea...iubirea care de ltfel l-a salvat pe harry pana acum de cap de mort..cititi cartea..eu am gasito la mega image din constanta cartea..este foarte tare!!!