Bisericile - oaze de racoare ferecate cu lanturi

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2007, 0:00


Biserica Baratiei
Foto: Cimec.ro

Temperaturile extreme te fac sa cauti cu disperare un loc in care sa iti poti trage sufletul pentru cateva minute. In afara centrelor comerciale si a institutiilor publice mai exista un loc in care, chiar fara aer conditionat, temperaturile sunt perfecte.

Bisericile, oazele citadine ale lui Dumnezeu, au - incepand de miercuri - program de functionare si in timpul zilei, in afara slujbelor oficiale. Din pacate numai in judetul Braila. In Bucuresti, cu greu am putut gasi o biserica ale carei usi sa nu fie legate cu lanturi si lacate grele.

Autoritatile bisericesti din Braila au decis ca, incepand de miercuri, sa lase lacasele de cult deschise si in timpul zilei, acestea putand fi folosite de populatie ca adaposit impotriva caniculei.

In Bucuresti insa, oras lovit din plin de caldura, bisericile, cu foarte putine exceptii, sunt ferecate aproape toata ziua. Una dintre cele deschise este cea de la Mitropolie, deschisa probabil pentru a primi fluxul constant de turisti straini care-si lasa banii pe cartoanele ieftine inscriptionate cu sfinti.

Dar in zona cam aceasta este singurul lacas deschis. Restul au afisat un program redus de functionare: doua ceasuri dimineata si eventual alte doua la slujba de seara.

Langa magazinul Unirea, flancata de o pizzerie si un magazin de articole sportive se afla biserica Sfantul Ioan Nou, o cladire de piatra construita in secolul 18 de breslele Lipscaniului. Racoarea din interior este divina. Cu pereti grosi de piatra masiva si lipsita de ferestre, micuta biserica este perfecta pentru a-ti trage sufletul.

Din pacate, privirile pline de suspiciune ale vanzatorilor de lumanari alunga pe oricine nu se prosterneaza.

In intersectia Budapesta sunt doua biserici. Ambele erau ferecate zdravan cu lanturi la orele amiezei. In jur, nici tipenie de preot sau alt slujitor al Bisericii.

Aceeasi situatie si la lacasul din spatele Pietei Norilor.

Putin mai sus, langa piata Sfantul Gheorghe, se afla biserica catolica Baratiei. Inalta, alba si curata, biserica Baratiei este deschisa toata ziua fiind de asemenea construita din piatra si placata cu marmura. Inauntru exista bancute de lemn care pot fi folosite de oricine doreste o pauza de caldura.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


722 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    eroare (Joi, 19 iulie 2007, 0:00)

    Gabriel [anonim]

    Biserica Ortodoxa este trupul lui Hristos. Hristos este Capul Bisericii Ortodoxe.
    Biserica Ortodoxa nu este un adapost pentru cei care vor sa scape de arsita soarelui, ci un adapost si un spital pentru cei care vor sa se vindece de ranile pacatelor, patimilor.
    Cel care a scris articolul este bine sa mearga (mai des, daca merge mai rar) si sa participe la Liturghie si celelalte slujbe, sa se spovedeasca.
    Evident, nu doar in zilele insorite !
  • 0 (0 voturi)    
    biserica-adapost (Joi, 19 iulie 2007, 2:04)

    matei [anonim]

    Da, se poate spune ca, in vremuri de restriste, bisericile au slujit drept adapost, iar preotii se ocupau si de spiritul credinciosilor aflati in aceste lacasuri. Numai ca au fost destui nemernici care n-au lasat loc de crestineasca comportare si au furat din odoarele bisericilor, si atunci dar si in vremea noastra. Unii zic ca au aur, ramas din mosi.si si l-au revendicat. Or fi avut, si au batut si galbeni pentru salbe, Multi il au din jafurile asupra lacaselor de cult, unde n-au scapat de pangarirea lor nemernica icoane vechi, batute in aur sau argint. Sa fie folosite si bisericile, spre crestineasca alinare a oamenilor ,la vreme de arsita, insa sa fie prezent-eventual dislocat din dispozitivul de paza a posteriorului unui mai mare al zilei si un politist, care sa vegheze sa nu cada in pacat firile mai slabe, antrenate cu fierul vechi si cu buzunare sau ferestre uitate deschise..
  • 0 (0 voturi)    
    Biserici... (Joi, 19 iulie 2007, 2:24)

    AAlt [anonim]

    Gabriel, cred ca n-ai inteles sensul articolului.... Aici nu e vorba de biserica ortodoxa (sau nu) ci de biserici ca si cladiri...
    Bisericile ca si cladiri sunt intretinute din banii publici (buget) adica sunt cladiri publice, iar "pastratorii cheilor" n-ar trebui sa uite unul din sensurile initiale al bisericii, si anume de a-l ajuta pe cel nevoias, batran sau bolnav... Din punctul asta de vedere ii dau perfecta dreptate autorului articolului.
  • 0 (0 voturi)    
    Bisericile nu sunt institutii publice (Joi, 19 iulie 2007, 3:19)

    dan [anonim]

    Bisericile nu sunt institutii publice, ci sunt proprietatea BOR. Majoritatea covarsitoare a lor s-au ridicat prin donatiile oamenilor sau ale firmelor, si foarte putine au beneficiat de fonduri alocate de stat. Nu confunda Biserica cu salariul unui preot primit de la stat (si acela primit doar pe jumatate de la stat, restul fiind completat din banii Bisericii, deci din donatii).
    Data fiind saracia parohiilor nu pot fi angajati oameni care sa se ocupe de ele. Cei care mai stau pe acolo o fac voluntar, rareori beneficiind de vreo remuneratie. Iar preotul nu poate sta permanent in Biserica fiindca are si alte indatoriri (sa viziteze credinciosi, are o multime de rugaciuni pe care trebuie sa le fac in intimitatea lui etc-asta ar fi normalitatea). I masura in care se poate insa, ar fi de preferat, ca macar cat tine canicula, preotii sa stea mai mult in Biserica si astfel oamenii sa poata intra. Apo spatiul Bisericii e unul preponderent liturgic, unde linistea, buna cuviinta, tinuta trebuie sa fie adecvate.
    Daca domnul reporter si alti atei veniti sa se fereasca de caldura stau in picioare sau pe scaun cand momentul liturgic cere altceva nu e de mirare ca sunt priviti altfel-eu as zice cu nedumerire si nu cu "suspiciune". Atitudinea lor e cu atat mai nefireasca incat crestinului nu trebuie sa-i fie distrasa atentia cu nimic d ela rugaciune.
    repet, lucrurile astea ar trebui sa s eintample asa intr-o stare de normalitate. Dar daca intri Duminica in Biserica si vezi babele cum sporovaiesc de zor...
    In rest, va doresc putina racoare si sa treceti cu bine peste canicula
  • 0 (0 voturi)    
    Crestineste (Joi, 19 iulie 2007, 7:24)

    Goe [anonim]

    Alo, generatia BOR!

    Ce e "crestineste"? Chiar daca lacasurile de cult sunt in prorprietatea BOR, tot instututii publice sunt, nu cluburi private. Take it easy!

    Btw, crestineste e sa fii mana intinsa pentru cel in nevoie si sa cauti implinirea suferintelor celorlalti. Ce ar face (ar fi facut) Hristos, capul bisericii? I-ar fi chemat la slujba, fireste, in opinia unora... Si i-ar fi trimis la plimbare cand ei aveau nevoie doar sa incerce a respira un pic...

    Mama voastra de crestini! Ca Tata, n-aveti e sigur... Sau ma rog, Tatal minciunii si al urii, probabil.

    Rusine, natiune (crestina)!
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica ... (Joi, 19 iulie 2007, 7:35)

    vlad [anonim]

    acest minunat articol este cel mai probabil scris de un om fara credinta in Dumnezeu. Cine ar mai putea numi sfintele icoane din biserica "cartoanele ieftine inscriptionate cu sfinti"??? Biserica este loc de adapost pentru cei nevoiasi pentru oamenii cu credinta iar nu pentru cei care cauta sa se racoreasca inauntru dupa ce ca nu prezinta in Sfintele reguli ale Bisericii Ortodoxe.
  • 0 (0 voturi)    
    @1 (Joi, 19 iulie 2007, 7:47)

    satanic [anonim]

    man, esti dus cu capul. atit. sper sa cazi per strada de caldura in timp ce te duceai la spovedanie si sa gasesti usa inchisa.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt deschise (Joi, 19 iulie 2007, 8:00)

    Sebi [anonim]

    Nu stiu altii cum sunt, dar eu, de fiecare data cand am venit in Bucuresti, am gasit majoritatea bisericilor deschise in timpul zilei. Daca nu cumva s-a schimbat de curand situatia...
    Zic majoritatea, pentru ca aproape de fiecare data cand vin, fac un tur pe la cat mai multe (imi aloc o zi special pentru asta). Si, apropos, sunt superbe, pline de daruri ceresti. Pacat este ca oamenii isi aduc aminte de ele doar cand au cate o problema...
    In ceea ce priveste orasul Oradea, 95% din bisericile din oras sunt deschise pe tot parcursul zilei. Se inchid doar seara: dupa slujba Vecerniei se face curatenie si apoi se inchid.
    La noi asa este mereu, nu doar ca exceptie datorita conditiilor meteo. Si asa mi se fare normal sa fie. Cand intalnesc prin calatoriile mele biserici inchise mi se pare nefiresc.
    Chiar daca nu sunt institutii publice, bisericie sunt dedicate oamenilor. Acesta este rostul lor. Atat pentru salvarea sufletelor, cat si a trupurilor, atunci cand este posibil (mai demult erau loc de refugiu pentru condamnati si autoritatile nu aveau voie sa se atinga de ei).
    Asa cum Iisus nu a salvat numai sufletele si a tamaduit si trupurile, ca doar stia ca suferinta omului este si sufleteasca si trupeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Diferente de abordare (Joi, 19 iulie 2007, 8:16)

    Georgiana [anonim]

    Domnilor si parintilor care va ganditi doar la proprietatea asupra zidurilor bisericii, sa va relatez o intamplare care dovedeste ca exista diferente de abordare ale problemei in discutie. In vara anului 2000 (extrem de calda, daca va amintiti) eram cu o prietena insarcinata pe strada General Berthelot. Prietenei mele ii era rau si in afara Catedralei Sf. Iosif nu am gasit nici un alt loc in care sa putem intra sa stam jos. Am stat pe bancile din interior cateva minute (ea mai daramata, eu mai in puteri); dupa aceste cateva minute a venit un cleric tanar si ne-a intrebat ce se intampla. I-am explicat care este rostul prezentei noastre acolo si ne-am cerut scuze ca profitam de confortul catedralei, nici una dintre noi nefiind catolica. A fost foarte amabil, ne-a spus ca lucrul acesta nu are nici o importanta si i-a adus prietenei mele un pahar cu apa. A stat cu noi pana cand prietena mea si-a revenit suficient cat sa putem pleca pe picioarele noastre. Nici o clipa nu a fost vorba de proprietate, de ritul fiecaruia, de respectul (de cele mai multe ori fara fond) pentru niste ziduri goale. Biserica si preotii sunt ai credinciosilor, nu invers. Asta intelesese acel cleric catolic si exact acelasi lucru nu il inteleg multi ortodocsi. Pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai sunt si alte institutii unde sa te racoresti (Joi, 19 iulie 2007, 8:36)

    alta [anonim]

    Mai sunt si magazinele cu aer conditionat sau sedii de banci sau orice alte institutii unde se poate intra daca iti e rau de canicula. Si au si dozatoare de apa.
    Sincer, nu m-as bucura sa vad duminica la liturghie sau la orice alta slujba, niste indivizi care se uita pe pereti sau fac orice altceva si-ti distrag atentia, dar nu-i intereseaza ce se intampla acolo.
    Daca ar intra mai des in biserica si l-ar interesa cu adevarat, dl. reporter ar intelege niste lucruri, dar asa, Biserica e doar buna de improscat cu noroi, da bine la rating.
  • 0 (0 voturi)    
    biserica ortodoxa (Joi, 19 iulie 2007, 8:48)

    Gabriel [anonim]

    daca exista o institutie ce NU-SI are rostul, aceasta este biserica
    ortodoxa. O gramada de asa zisi preoti, INTOLERANTI, INCULTI,
    INFATUATI SI INGAMFATI, si o gramada mai mare de amarati
    care nu pricep ca preotii pur si simplu ii desconsidera.
  • 0 (0 voturi)    
    de paza (Joi, 19 iulie 2007, 9:03)

    ana [anonim]

    Nu prea vad de care parte a spiritului se va ocupa biserica daca eu sunt lesinata de caldura....
    Cred ca ar fi un demers binevenit, prin care bisericile sa arata intelegere si deschidere fata de toata lumea - caci toti oamenii au un potential de mantuire, nu doar cei care merg la slujba. Si prin care sa se vada ca se straduiesc sa fie in inima comunitatii, aproape de nevoile oamenilor.
    Din acest punct de vedere bisericile catolice sunt mult mai sprintene si mai deschise catre oameni si comunitate. De altfel, la putin biserici ortodoxe am vazut un numar de mobil de urgenta in caz de nevoie (una dintre ele este o biserica in curs de construire in zona Lujerului). Asta asa, un pic out-of-topic.
  • 0 (0 voturi)    
    Mila crestineasca (Joi, 19 iulie 2007, 9:04)

    bogdan [anonim]

    In Roma, basilici cu mult mai valoroase arhitectonic fata de bisericile romanesti stau deschise toata ziua pentru oricine vrea sa le treaca pragul, indiferent de religie. Si nu se deranjeaza nimeni ca ai intrat nepregatit pentru un moment solemn. ti se da un acoperamant si esti lasat in pace. nu sar cu gura zeci de "crestine" care profita de ocazie sa mai barfeasca un pic.
    Totusi nu inteleg ceva: in mintile ultrareligiosilor ortodocsi un ateu sau un credincios de alta religie trebuie sa fie lasat sa moara ca un caine in soare?! Oare o viata nu are aceiasi valoare indiferent de Dumnezeul in care crede?! Asta ati concluzionat voi din predicile patrintilor?! Dumnezeule, si ne mai minunam ca tara asta e batuta de urgii!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bisericile ... (Joi, 19 iulie 2007, 9:05)

    catalin [anonim]

    Bisericile ca si cladiri sunt intretinute din banii enoriasilor fie ei ortodoxi, catolici, protestanti, evangelisti etc. Sunt lacasuri in care bunul simt trebuie sa primeze. Cred ca ar fi normal ca acestea sa serveasca si de a apara trupul nu numai sufletul, bineinteles s nu le transformam in sali de asteptare. Sa ne rugam si sa ascultam cuvintul Domnului.
  • 0 (0 voturi)    
    @Gabriel #1 (Joi, 19 iulie 2007, 9:05)

    Kevi [anonim]

    Casa Domnului n-ar trebui sa aiba program de functionare...
  • 0 (0 voturi)    
    made-n romania (Joi, 19 iulie 2007, 9:07)

    CDinside [anonim]

    pai da mai, ca doar totul e pe profit, daca le baga cineva bani sub nas sa vezi ce repede deschideau sa ajute oamenii, asa murim de caldura linga "casa domnului" .... jenibil
  • 0 (0 voturi)    
    Bisericile nu sunt doar niste cladiri care ne apara de arsita! (Joi, 19 iulie 2007, 9:14)

    dino [anonim]

    Perfect de acord cu Gabriel, Matei si Dan.
  • 0 (0 voturi)    
    ce bine e sa mori ateu (Joi, 19 iulie 2007, 9:47)

    mircea [anonim]

    pentru toti cei care fac clabuci la gura ca biserica nu e pentru apararea de arsita: au murit 12 oameni in strada de canicula; evident,acei oameni,daca erau atei,nu aveau ce cauta intr-o biserica pentru a se proteja de caldura,nu?

    sunteti patetici cu biserica voastra cu tot: cand mori de caldura,nu mai conteaza de ce religie esti,daca esti ateu etc; conteaza sa-ti protejezi viata,desteptilor.
  • 0 (0 voturi)    
    in Biserica neagra PLATESTI ca sa intrii (Joi, 19 iulie 2007, 10:11)

    Brasoveanu catolic [anonim]

    nu e normal sa platesti sa intrii intr-o biserica.
  • 0 (0 voturi)    
    BOR nu mai are mult de trait! (Joi, 19 iulie 2007, 10:12)

    Io [anonim]

    Daca Biserica Ortodoxa Romana nu isi schimba modul de administrare si de interpretare a canoanelor nu ii dau mai mult de 20 ani. Peste 20 de ani va deveni un cult al minoritatilor. Oricat de cosvervatoare ar vrea sa fie, trebuie sa se adapteze nevoilor societatii si eveolutiei omenirii, fie ea si climatica.
    In primul rand avem o problema a cultelor in Romania: doar personalul BOR este platit de la buget, nu si sel al celorlalte regiligii recunoscute oficial de statul roman. Iar cei care nu apatin religiei ortodoxe de ce sa plateasca o cota parte din salariu pentru un preot de alta religie ? Daca nu ar mai avea salariu de stat ar fi bisericile tot timpul deschise, pentru ca ar trebui sa-si castige enoriasii si sa-i convinga sa faca donatii. Pai ce donatie iti face cel pe care l-a luat salvarea din fata bisericii inchise ? (...asta daca a avut noroc sa vina salvarea dupa el!!!)
  • 0 (0 voturi)    
    rabdare oameni bun (Joi, 19 iulie 2007, 10:14)

    aurel [anonim]

    De suntetem atei or credinciosi toti avem datoria sa ne toleram unii pe altii.
    Cu ce va ajuta sa-i scoateti celuilalt ochii?
    Fiecare trebuie sa inceapa a se abtine a reprosa ceva altora chiar daca aceia gresesc. Altfel o sa ne certam intre noi la nesfarsit.
    Si uite asa politicienii-si pot vedea de 'treburile' lor.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. Mircea si nu numai! (Joi, 19 iulie 2007, 10:29)

    dino [anonim]

    Este interesant faptul ca cei mai multi dintre cei care scriu pe forum au in Biserica (in special cea Ortodoxa!) inamicul nr.1, care nu le-a facut nimic si nu le afecteaza viata. Sunt insa foarte multumiti cum merge lumea si directia in care se indreapta. Nimeni nu va impiedica sa va traiti viata asa cum doriti si sa va aruncati de la etaj, in baza ideii ca gravitatia nu este vizibila.
    Sunteti liberi! Presupun ca libertatea voastra include si dorinta fapta de a ajuta pe celor nevoiasi si pe cei bolnavi care nu au pe nimeni. Presupune si iubirea (nu a se confunda cu SEXUL!)pentru oamenii din jur.
    Daca nu, atunci ce fel de libertate aveti? V-ati gandit?
  • 0 (0 voturi)    
    Aha (Joi, 19 iulie 2007, 10:42)

    Mada [anonim]

    Aha...Cand s-a pus problema scoaterii icoanelor din salile de clasa ca vezi doamne ignora drepturile minoritatilor si ateilor, se plangeau toti pacatosii ca ii deranjeaza icoanele, ca Biserica e nu stiu cum si nu stiu ce.

    Iar acum, cand vi se prajeste creierul in cap, nu va mai deranjeaza icoanele din biserici unde e racoare si bine si nu va mai deranjeaza. Acum prind bine bisericile nu-i asa? Sau te pomeni ca aveti pretentia sa punem un cearsaf pe Altar si icoane cat va racoriti voi tenisii in naosul bisericii ?

    Personal, m-am adapostit de o ploaie ca-n povesti acu vreo luna, in bisericuta de pe calea Victoriei, vis-a-vis de muzeul G. Enescu. Si nu s-a uitat nimeni urat la mine. Am stat frumusel la intrare intr-o parte si a fost bine.
  • 0 (0 voturi)    
    biserica + bani = crestinism ortodox in romania (Joi, 19 iulie 2007, 10:44)

    Alin [anonim]

    Stim cu totii, crestini sau atei.. ca in acest moment in Romania biserica este o simpla afacere, o blasfemie crunta..
    Cand ceri bani ca sa tragi de un clopot, cand stai la slujba 1-2 ore / zi si in rest ignori amaratii.. cand un preot conduce o masina de zeci de mii de euro si oamenii care vin la slujba nu au ce manca, dar in prostia si credinta lor inca ii mai dau bani..... cum poti sa mai spui ca tu esti mesagerul lui Dumnezeu pe pamant? Pai inseamna ca trebuie sa am un cont gras in banca atunci cand voi muri ca sa imi platesc intrarea in rai.. nu?
    Ce bine e sa fii ateu.. :) E adevarat ca asta inseamna de obicei sa deschizi ochii dupa ce ai facut niste scoala, ai citit niste carti..
  • 0 (0 voturi)    
    Re: biserica + bani = crestinism ortodox in romania (Joi, 19 iulie 2007, 11:08)

    C++ [anonim]

    de acord cu Alin ;)
    pacat ca altii nu vor nici in ruptul capului sa priceapa
    si nu ma refer la tzatza Floarea ci la oameni care se tin,
    vorba aia, cititi si scoliti ;))

    pe de alta parte m-am gindit sa concurez serviciile prestate de popa. si eu am facut tot 5 ani de faculta ca si el. e drept ca tehnica ,dar asta nu inseamna ca nu pot sa prestez aceleasi servicii, ba pot chiar mai bine si mai eftin. de ex:
    1.Botez copil: 25 EUR, scufundat automat in bazin de inox cu petale de trandafir pe suprafata apei (nu in ghiveci de floare cum am vazut intr-un filmuletz tras in Madrid...sa faci pe tine de ris nu alta), la cerere se ofera masca si tub de oxigen + labe de scafandru
    2.Cununie religioasa: 100 EUR, invartit pe dupa masa popii modern cu caruselul (nu clasic pe jos), luminari cu xenon de diferite culori, coronitze cu leduri, pishcoturi + miere bio
    3.Botez anual: 1 EUR/persoana, apa termala distilata, busuioc de gradina, cruce de pupat de unica folosinta

    hai c-am plecat la piscina sa ma racoresc
    gudbai
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Alin (Joi, 19 iulie 2007, 11:17)

    Dino [anonim]

    Alin,
    Nu vezi decat ceea ce iti place sa vezi! Dai sentinte din afara fenomenului!
    Biserica are sau nu problemele ei. Nu suntem noi in masura sa o judecam. Are cine sa o judece!
    Ai vizita vre-o data o manastire? Te-ai intrebat vre-o data de ce exista intelectuali care sunt credinciosi practicanti. Ai citit o carte scrisa despre viata unui sfant? Ce afacere este pentru un pusnic catre traieste in creierul muntilor?
    Cititul multor carti poate sa nu inseamne NIMIC daca te face mai lacom, mai neiertator, mai rece si mai egoist!
    Ce explicatie poti da despre credinta cuiva care are salariu in primi 5 % din salariatii tarii? Dupa standardele tale e nebu. Si daca nu e?
    Ma rog pentru tine ca Dumnezeu sa-ti ia valul de pe ochii si sa vezi cu ochii sufletului!
  • 0 (0 voturi)    
    ortodoxi vs catolici (Joi, 19 iulie 2007, 11:49)

    arhiereul [anonim]

    asta este diferenta intre ortodoxi si catolici in tara asta. baratiei
    era deskisa, e o biserica romano catolica. in timp ce la ortodoxi
    erau inkise. de frica sa nu fure odoarele.....mda.
    deci covaci, la orice catedrala catolica mergeai, ai fi gasit=o
    deschisa. da probabil ca-ti era lene sa dai o tura mai larga
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Io (nr.20) (Joi, 19 iulie 2007, 11:58)

    Radu [anonim]

    Gresesti fundamental.
    Ref canoane. Rolul bisericii nu este sa se adapteze dupa societate. Adica cum, cele 10 porunci si ce a propavaduit Mantuitorul, nu mai sunt valabile si trebuie sa le schimbam dupa cum ne este comod, caci totul merge spre comoditate. Credinta inseamna si suferinta. Mantuitorul s-a rastignit ca sa ne fie viata comoda, cu case mari, masini noi, 2 concedii pe an in strainatate?
    Tendinta de evolutia omenirii este spre valori materiale, spre Sodoma si Gomora. Cum vezi adaptarea la asta?
    Cum vezi adaptarea la schimbarile climatice, altfel decat rugaciunea!
  • 0 (0 voturi)    
    afaceri preotzeshti sau de ce e inchisa biserica (Joi, 19 iulie 2007, 12:02)

    luz [anonim]

    Un exemplu trait: ma duc frumos in concediu la Bran, tara lui Dracula, nu-i asa... si, pentru a scapa sufleteste de o stare de spirit sa zicem apasatoare, indusa de ambient, ma indrept spre biserica din sat. Dar, desi poarta era deschisa, puteai admira doar un cimitir super frumos intretinut, deoarce lacate grele pe poarta atarnau... intreb, ca naivul, unde o fi preotul, ca turisti erau destui si rost de niscaiva banuti pentru biserica. Si, aflu, in cele din urma de ,la omu' binevoitor "Popa n-are timp sa vina sa se ocupe, e prins cu Pensiunea - aceea mare din varful dealului..." - Dar, atunci, poate Coana Preoteasa sa deschida... "A, dansa nici atat, a ei e cealalta pensiune... aceea si mai mare" ... no comment.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 19 iulie 2007, 12:18)

    Nautilus [anonim]

    Poate m-a batut soarele (sau Altcineva de acolo de Sus) in cap... sau poate vreau pur si simplu sa vizitez biserica. Doar ca unor "baieti destepti" cu sutana li s-a nazarit ca vreau sa le fur icoanele, de parca ar putea cineva sa plece din biserica ducand o icoana de 150kg ferecata in argint :) iar niste "fete destepte" de varsta a treia pazesc ca niste ulii, de parca e mosia lor personala

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    atentie, se deviaza de la subiect, atat crestinii cat si ateii (Joi, 19 iulie 2007, 12:30)

    Biz [anonim]

    este crestineste si uman sa il ajuti pe cel de langa tine, indiferent daca esti ortodox, catolic, reformat, ateu sau orice altceva. daca poti face asta deschizand usa bisericii intr-o zi caniculara de vara si un singur om se bucura de gestul tau, inseamna ca ai facut un lucru bun. indiferent de religia ta, vei castiga respectul acelui om pe care l-ai ajutat fara sa-i ceri nimic in schimb. asta era mesajul pe care preotul de la Sf. Iosif l-a transmis celor doua doamne care au trecut pragul bisericii, desi nu erau catolice (georgiana de la #9).

    inversunarea cu care va manifestati opiniile pro si contra arata ca sunteti departe de a fi toleranti si intelegatori. ateii au o scuza, ca valorile lor se concentreaza in jurul eului lor si din individualism pot alege sa-l ignore pe cel de langa el, dar voi care va dati crestini sunteti mai jos! sper ca Dumnezeu sa va lumineze, fie in soarele torid de afara, fie in umbra bisericii.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 19 iulie 2007, 12:35)

    Irinel [anonim]

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    Ce drept aveti sa criticati? (Joi, 19 iulie 2007, 12:58)

    Un ne-ateu! [anonim]

    Senzatia mea este ca cei care comenteaza anti credinta si anti biserica (nu atei pt. ca atei ar trebui sa fie indiferenti) plang faptul ca bisericile nu sunt dechise tot timpul.
    Au contribuit ei oare la construirea unei biserici? Au vre-un drept in acest sens?
  • 0 (0 voturi)    
    mai plimbati-va si veti gasi Biserici deschise (Joi, 19 iulie 2007, 13:41)

    e_timpul [anonim]

    Sunt mai multe Biserici deschise in centrul...Biserica Rusa(Biserica studentilor),Biserica Sf.Gheorghe,Biserica Italiana de pe Magheru,Biserica Sf.Anton in zona Lipscani si lista poate continua.
  • 0 (0 voturi)    
    @33, da, da, aveti dreptate (Joi, 19 iulie 2007, 13:49)

    romanu intrigat [anonim]

    acu' e o problema: ce sa faca daca le e cald?
    1. ar intra; da' fug ca lucifer de tamaie;
    2. ar sta in caldura.
    tre' sa li se respecte libertatea (mai curand "sclavia") de constiintza.

    ps. pt. autoru' articolului: interesanta formularea din titlu: "ferecate cu lanturi". ;)
  • 0 (0 voturi)    
    si voi va numiti crestini..... (Joi, 19 iulie 2007, 13:51)

    anca [anonim]

    pentru cei care au uitat, biserica este casa Domnului, Iar el ne iubeste pe toti........ cu ce drept criticati pe cei ce isi cauta refugiu in biserici, indiferent ce fel de refugiu... si de unde stiti ca merg sa caute racoare si nu si pace sufleteasca.... cine va da voua dreptul sa criticati.... daca sunteti asa buni crestini..... cum a spus cativa cititori mai sus, ce credeti voi ca ar fi facut Mantuitorul?!?!?! i-ar fi alungat cu pietre, fireste pe tot batranii care, pentru a nu lesine pe strada cauta refugiu unde gasesc mai usor... fireste, asa este crestineste.... sa nu iti ajuti aproapele decat daca e la fel ca tine. de altfel asa spune si biblia... doar anumite persoane au voie in biserica, de preferat cei care au platit la constructia ei.... nu-i asa?!!!?!?!??

    RUSINE!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica si orarul de functionare (Joi, 19 iulie 2007, 14:12)

    Ellytza [anonim]

    Biserica este locul unde ma duc sa ma inchin, sa ma rog, sa-mi odihnesc sufletul si trupul eventual.
    Nu ma inchin cu program, nu ma rog intre orele x-y. Dumnezeu este unul pentru toti chiar si pentru cei care nu cred in el.
    Biserica trebuie sa fie deschisa toata ziua, fie iarna fie vara pentru toti cei care vor sa gaseasca un refugiu sufletesc sau trupesc de cateva clipe. Dumnezeu nu are program. Preotii au!
    Luati exemplu de la greci, acolo toate bisericile fie mari sau mici sunt deschise pe tot parcursul zilei....si nu se uita nimeni urat daca intri si stai mai mult de 5 minute sa te reculegi.
    Biserica este casa Domnului iar acolo sunt primiti toti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    BISERICILE SA STEA DESCHISE (Joi, 19 iulie 2007, 14:30)

    calin [anonim]

    BOR nu are nici o legatura.
    DOAR CA, VORBIND DE BISERICI, ADICA TOCMAI DE ACELE LACASURI UNDE SE DUC OAMENII SA SE INCHINE, MI SE PARE CA AR FI MAI MULT DECAT CRESTINESTE SA LE LASI DESCHISE CA SA SE ADAPOSTEASCA OAMNEII DE CANICULA.
    IN VREMURI DE SITUATII EXTREME, FIE RAZBOI, INUNDATII SAU SECETA, CANICULA, ETC, BISERICA AR TREBUI SA AIBA USILE DESCHISE FARA SA TREBUIASCA SA SE MAI FACA ATATEA COMENTARII NEAVENITE.
    SUNTEM CRESTINI SA GANDIM CRESTINESTE SI SA ACTIONAM CRESTINESTE.
    Cine gandeste altfel acela nu este crestin, este doar un bigot sau un ipocrit.
  • 0 (0 voturi)    
    caldura mare, cristian covaci, asa-i? (Joi, 19 iulie 2007, 14:39)

    daniel [anonim]

    Care caldura da deseori in plictiseala, care la randul ei da in... na, ca era sa zic profesionalism.

    Probabil ca te amuza ridicolul argumentatiilor de mai sus. Ai aruncat un os (si ce os-subiect!) si s-au gasit imediat unii sa si-l dispute. Nu te amuza prea mult. Personal, mie articolul mi se pare modest si argumentat nefericit. Randurile cu eternul "Rusine!" sunt de aceeasi calitate.

    Este ca nu ai idee de ce inseamna functionarea unui lacas de cult? Este ca nu ai intrebat unde sunt preotii lipsa? Este ca nici nu prea te intereseaza de fapt?

    Uite, o sa fac un experiment in locul tau. Momentan sunt in preajma Pietei Eroii Revolutiei, langa biserica cu aceeasi nume. O sa merg acolo sa vad: daca e deschisa, daca preotul imi sta la dispozitie, daca se stropseste cineva la mine, etc. In ciuda faptului ca e "doar" o biserica ortodoxa, sper sa nu ma dezamageasca ca fac experimentul altuia in ea. Dumnezeu sa mai astepte.
  • 0 (0 voturi)    
    d'ale romanilor (Joi, 19 iulie 2007, 14:51)

    matei [anonim]

    eliminand mesajele venite din partea ultraortodocsilor, pentru care orice opinie despre Biserica Ortodoxa este o blasfemie si o cadere libera in Iad, articolul este unul de bun simt, o constatare a unei alte "anomalii romanesti".

    este o aberatie ceea ce spunea o doamna mai sus, cum ca nu i-ar placea ca duminica, in timpul slubei, cativa indivizi sa-i "pertube" reculegerea. fiti convinsa ca cei care ar intra intr-o biserica din cauza caldurii, ar intra intr-un moment de maxima necesitate, nu sa faca pe bufonii sau sa va perturbe pe dumneavostra. dar aici este iar vorba de mania persecutiei si bineinteles toleranta "piosului" ortodox iar o da in bara.

    este vorba de o perioada mai grea, canicula a ajuns la noi un soi de calamitate. sunt convins ca nu se va face un obicei din asta, ca lumea sa se adaposteasca in biserica. si asta de jena fata de "grupurile femeilor ultracredincioase" care te primesc cu cea mai mare "bucurie" in biserica.

    mi-ar fi si jena sa ma declar un bun crestin (ortodox, ca vad ca aici e buba mare) si sa ma simt lezat de faptul ca 2-3 persoane intra in biserica din cauza caniculei.

    succes in rai!
  • 0 (0 voturi)    
    Cand vreau sa vad doar ce imi place (Joi, 19 iulie 2007, 15:10)

    REM [anonim]

    D-le Covaci,
    E intersant substratul artcolului d-voastra"Biserica Ortodoxa-vai mama ei! Biserica Catolica-tot respectul!" Desi ati gasit deschisa Biserica Sf Ioan din Piata Unirii, v-au deranjat privirile unor oameni. Trebuia sa deranjeze ceva. La Baratia toate bune si frumoase. De ce nu v-ati continuat drumul spre Piata Universitatii? Mai intalneati 2 biserici ortodoxe: Sf Gheorghe Nou si Coltea, care dupa cate stiu eu sunt deschise in timpul zilei. Sau poate chiar le-ati vizitat si pentru ca spiritul dumneavoastra critic, de "jurnalist", nu le-a gasit niciun nod in papura, ati uitat sa le mentionati in articol. Vai, mama ei de obiectivitate!
  • 0 (0 voturi)    
    credinciosi dragi, ce ingusti la minte sunteti! (Joi, 19 iulie 2007, 15:26)

    silvia [anonim]

    doamne, dar ingusti la minte mai sunteti, si incrancenati... credinta ce inseamna, nu sa oferi ajutor oamneilor cand au nevoie? caldurile astea insuportabile te transforma intr-un neputiincios, de ce sa n-ai voie sa intri intr-o biserica doar cu motivul de a scapa de arsita??
    ce-o fi insemnand oare crestinismul? sa-l adori orbeste pe Dumnezeu, fara sa te intrebi ce invataturi are??
    bisericile nu sunt muzee si doar lacasuri de meditatie. casa domnului ar trebui sa fie deschisa pentru toti care au nevoie de ea, inclusiv ca loc de protectie impotriva caldurii. ce-i rau in asta? cu ce se murdareste biserica prin asta??

    incuiati si incrancenati mai sunteti oamnei buni si credinciosi!
  • 0 (0 voturi)    
    Fratilor si surorilor (Joi, 19 iulie 2007, 15:30)

    Iustin [anonim]

    Martirisesc cu bucurie ca m-am regasit mai in toate cugetarile voastre transcrise aici. Fiind om pacatos si egoist ma pot afla in mai toate ipoatazele prezentate. Ma pot afla intr-o biserica racoroasa, dar si intr-una in care te sufoci la Sf. Liturghie (cum e cea pe care o frecventez).

    Ma pot afla in strada in ploaie sau arsita, in sediul unei banci sau in hipermarket, in padure, pe plaja, in mare, etc. Imi va fi bine sau rau si voi lauda starea mea de bine, sau voi critica starea mea de rau.

    Pacatul ma face sa-mi asum starea de bine ca pe un merit propriu, iar starea de rau sa o pun in sarcina celorlalti si sa-i critic bine. Iata asa sunt eu.

    Stiu si cum ar trebui sa fiu: Ar trebui sa-L las pe Hristos sa locuiasca intru mine. Atunci ce-ar mai conta pentru mine caldura, sau setea, sau frigul, sau ploaia, sau foamea, sau boala...?

    Atunci as zice "Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul", sau "Faca-se voia Ta", sau "Mare este Dumnezeu" si as putea strabate fara nicio greutate, chiar cu bucurie drumul Golgotei. Dar vai mie - NU POT.

    Rugati-va si pentru mine. Iustin
  • 0 (0 voturi)    
    @40 (Joi, 19 iulie 2007, 15:38)

    Dino [anonim]

    Atentie!
    Exista si barbati ultracredinciosi
    Nu exista credinciosi si ultracredinciosi!
    Exista doar simpli credinciosi care gandesc si incearca sa traiasca cum li se cere (post. rugaciune, fapte bune, cauta sa nu mai pacatuiasca), credinciosi "caldicei", de ocazie, care merg la biserica de 3 ori in existenta fizica de pe aceasta lume, intre care de 2 ori sunt adusi de altii (intelegeti ce vreau sa spun!), si ceilalti. Exista, trebuie recunoscut o anumita intoleranta, dar nu trebuie aruncat copilul din copaie dupa ce face baie. Cititi vietile sfintilor si veti avea o imagine mult mai clara a ccea ce inseamna credinta adevarata. Faptul ca bisericile nu sunt deschise around the clock poate avea si motive justificate. Mai usor este sa remarci ca sunt "ferecate cu lanturi". BOR nu este un model de pragmatism, si poate si acest lucru constituie taria ei, in a rezista impotriva "libertatii". Spre deosebire de B. Romano Catolica nu cred ca exista din partea credinciosilor ortodocsi, cererea de "binecuvanta" avortul. BOR nu ii trebuie neaparat un aggiornamento, trebuie sa-si faca treaba "by the BOOK".
  • 0 (0 voturi)    
    "In intersectia Budapesta sunt doua biserici. Ambele erau ferecate zdravan cu lanturi la orele amiezei." (Joi, 19 iulie 2007, 16:07)

    patriarhia romana [anonim]

    Stimate domnule Cristian Covaci,

    In articolul dumneavoastra amintiti ca: "In intersectia Budapesta sunt doua biserici. Ambele erau ferecate zdravan cu lanturi la orele amiezei." Una dintre ele este biserica "Slobozia", cu hramul Sf. Dumitru. Ne punem serios intrebarea: cand ati fost dumneavoastra "la orele amiezei" la aceasta biserica? Aceasta biserica este deschisa totdeauna "la orele amiezei" pentru toata lumea. Inauntru exista si posibilitatea ca oricine sa poata sa bea un pahar cu apa rece. In biserica se desfasoara in momentul de fata si lucrari de restaurare. Nu credem ca acesti restauratori ar putea lucra intr-o biserica "ferecata zdravan cu lanturi". Care este parerea dumneavoastra? Poate ne puteti preciza si ora la care ati fost acolo, cu mai multa precizie, pentru a nu dezinforma cititorii.

    Va asteptam, cu mult drag, la biserica "Slobozia", daca nu la rugaciune, atunci macar la un pahar cu apa.
  • 0 (0 voturi)    
    @42 (Joi, 19 iulie 2007, 16:22)

    Radu [anonim]

    Sivia,
    Nu cred ca din postarile pro reiese ca unii credinciosi sunt impotriva folosirii bisericilor ca adaposturi de caldura. Se subliniaza ca aceste lacasuri au ca scop principal slujirea lui lui Dumnezeu si ca la nevoie, fara a deranja, se pot folosi si in alte scopuri.
    Sa nu uitam ca discutia a inceput de la "Bisericile - oaze de racoare ferecate cu lanturi" unde, intr-un ciclu in spiritul lumii in care traim, se infiereaza tot ce face Biserica (Ortodoxa in special.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre puterea de a fi uman (Joi, 19 iulie 2007, 16:23)

    Adrian [anonim]

    Subiectul mi se pare ca a deviat de la "de ce biserica nu ii ajuta (prin orice metoda poate) pe cei nevoiasi ?" la " de ce sa il ajut pe cel de pe strada care poate nu e crestin ca si mine ?". Dar daca e crestin ca si tine? Canicula nu cred ca alege pe acest criteriu...
    Nu sunt credincios. Tot ce incerc in viata asta este sa fiu uman. Desi nu am citit-o, imi place sa cred ca Biblia incearca sa-i invete pe oameni sa fie buni unii fata de ceilalti, intr-un cuvant, sa fie umani.
    Am inteles ca undeva in Biblie scrie ceva de genul " Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" . Ce se intampla, crestine, daca aproapele tau este ortodox, catolic, musulman, ateu, agnostic, satanist ? Ai putere si credinta in tine sa ii iubesti pe toti la fel ? Este foarte usor sa il iubesti pe cel ce are aceleasi opinii ca si tine. Este mult mai greu sa il intelegi si sa il iubesti pe cel care gandeste altfel. Dupa parerea mea, acesta este motivul pentru care umanitatea se lupta pentru supravietuire : INTOLERANTA.

    Pentru cei care au timp si gandire libera, puteti da o cautare pe google video dupa "root of all evil". Exista doua documentare de cca 50 minute, "The Root of All Evil? - The God Delusion (1 of 2) " si "The Root of All Evil? - The Virus of Faith (2 of 2) " ale lui Richard Dawkins. Vizionare placuta.
  • 0 (0 voturi)    
    @47 (Joi, 19 iulie 2007, 17:56)

    Dino [anonim]

    Tot ce spui se refera la valori crestine, la care s-a pierdut insa sursa initiala! Citeste si vei afla mai multe!
    Intoleranta este doar un aspect, LACOMIA, MANDRIA si INVIDIA sunt alte "valori" prin care cel rau ne vrea "binele".
    Numele filmuletzelor cred ca spun tot despre tema. Cat despre gandire libera nu exista gandire mai libera dacat a celor care cred fara sa vada cu ochii trupesti, spre deosebire de cei la care, imi cer iertare!, "tot ce zboara, nu doar se mananca, ci trebuie neparat mancat"
    Cat despre iubirea apropelui este o cerinta la care f. putini sunt capabili sa o satisfaca cum trebuie - cu uitare de sine!!!!!! punandu-l pe cel de langa noi pe primul plan. Poti tu fiind uman sa te ridici la acest nivel? Citeste- si afla cea se asteapta de la tine ca om!
    Despre printul lumi recomand a citi cartea "Partea diavolului" de Denis de Rougemont.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sint "ferecate cu lanturi" unele biserici din Bucuresti (Vineri, 20 iulie 2007, 9:30)

    Romeo [anonim]

    Daca as fi Cristian Covaci eu m-as intoarce la bisericile pe care le-am gasit inchise si as cauta preotii de acolo sa ii intreb de ce e asa. De ce tin ei bisericile deschise numai "doua ceasuri dimineata si eventual alte doua la slujba de seara". Ca asa le-am gasit eu intr-o zi cu caldura mare, in care fiecare crestin sau necrestin s-ar fi bucurat sa afle o "oaza de racoare" in care sa isi "traga sufletul pentru citeva minute".
    Si apoi as scrie din nou, de data asta adaugind si raspunsul preotilor care au incuiat bisericile.
    Nu e greu sa ii gasesti pe preoti. Daca la biserica nu este nici un numar de telefon, atunci duminica sigur vine preotul, la Liturghie.

    Si as reveni inclusiv la Mitropolie sa intreb daca aici tin biserica deschisa tot timpul cu adevarat "pentru a primi fluxul constant de turisti straini care-si lasa banii pe cartoanele ieftine inscriptionate cu sfinti". Pentru ca eu, Cristian Covaci, negasind pe nimeni sa-mi spuna, am scris lumii ca "probabil" ca asa e. Si vin acum sa vad daca e chiar asa, si sa scriu lumii cum e ca sa stie lumea sigur, si nu doar "probabil".

    As reveni si la biserica Sfantul Ioan Nou, de langa magazinul Unirea, pe care am gasit-o deschisa, si le-as spune vanzatorilor de lumanari, celor cu "privirile pline de suspiciune", ca nu intru ca sa ma "prosternez" ci numai pentru a-mi "trage sufletul". Si daca s-ar uita din nou asa la mine i-as intreba politicos de ce se uita asa la mine, si as vrea sa stiu daca este vreo problema, daca am facut ceva nepotrivit. Si le-as vorbi ca si cum ar fi cititorii mei, cei care citesc gindurile mele pe care vreau sa le transmit multora cu folos.

    Asa as face daca as fi Cristian Covaci.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ziaristul retardat (Vineri, 20 iulie 2007, 12:16)

    Anonim [anonim]

    Personal trec zilnic pe langa 3-4 biserici si de obicei sunt deschise.
    La cate biserici ai fost domnule ziarist?!?!
    Cate biserici sunt in Bucuresti domnule ziarist?
    Ti se par revante concluziile articolului daca tu ai vizitat 0.x% din bisericile din Bucuresti?
    Normal ca ti se par relevante, pentru ca altceva decat scoala de doi lei de ziarist nu mai ai (retardatilor, habar n-aveti pe ce lume traiti, voi stiti sa ... ce?).

    Cate baruri sunt draga in Bucuresti?

    Maine poimaine o sa vrei sa fie deschise bisericile tot timpul, sa te duci si la buda, sa fie deschise si noaptea, poate daca omul vrea sa si-o puna si nu are unde, de ce s-o faca prin boscheti, mai bine in biserica, nu?
    Preotii sa te serveasca frumusel cu niste vin bisericesc sa te mai racoresti, ca doar sunt platiti din banii tai, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #47 (Vineri, 20 iulie 2007, 12:20)

    Anonim [anonim]

    Tot in biblie scrie sa te feresti de lupii imbracati in piele de oaie.
    Asta esti tu si cei de teapa ta -- vii in primul paragraf si ne spui tu ca umanismul inseamna iubirea aproapelui si ne explici care e mesajul crestinismului, pentru ca apoi sa-ti raspadesti propaganda JEGOASA, JOSNICA SI MURDARA impotriva religiei.