Vicecampioana Steaua a incheiat turneul din Olanda cu o noua remiza: 1-1 cu Willem Tilburg. Ca si in precedenta intilnire (1-1 cu AEK Atena), Steaua a egalat in final: Nesu, minutul 81.

Steaua - Willem Tilburg 1-1

Nesu 81 - Newedal 22

Steaua, primul “11”: Vitca - Petre Marin, Golanski, Baciu, Nesu - Badoi, Lovin, Bostina, Gigel Coman - Gurita, Iacob. Dupa pauza au mai evoluat Dica, Neaga, Croitoru.

Trupa lui Hagi revine joi in tara, iar vineri va juca impotriva lui Charleroi, in “Ghencea”, amical inaintea caruia va fi prezentat lotul pentru noul sezon.

Conducerea Stelei incearca in aceste zile sa realizeze si ultimele transferuri: un mijlocas argentinian (Armenteros, 21 de ani) si un atacant din Portugalia (Dady, 25 de ani).

Armenteros, campion mondial U20 cu Argentina in 2005, este cautat si de echipa spaniola Sevilla. Steaua ofera 1 milion si jumatate pentru un imprumut pe un an, cu optiune de cumparare definitiva la finalul perioadei de imprumut.

Dady, atacant in Portugalia, la Belenenses, costa 5 milioane, conform declaratiilor facute de oficialii Stelei. Presedintele Argaseala si managerul Adrian Ilie sunt in Portugalia pentru perfectarea actelor.

Steaua a obtinut si transferul unui portar columbian (Zapata) insa sosirea acestuia este intirziata de formalitatile pentru obtinerea vizei. Transferul lui Zapata a fost confirmat marti de o declaratie a antrenorului sau de club, care se declara surprins de plecarea portarului la o echipa din Romania.