Tensiune fara precedent intre Rusia si Occident

Moscova expulzeaza 4 diplomati britanici, SUA cer Rusiei extradarea asasinului lui Litvinenko

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2007, 0:00


Putin, pe pozitii ofensive

Secretarul de Stat american, Condoleezza Rice, a cerut Rusiei sa onoreze solicitarea Marii Britanii de a-l preda pe fostul agent KGB Andrei Lugovoi, banuit de asasinarea lui Alexander Litvinenko, informeaza Reuters, citand Sky News.

Tot joi, Rusia a decis expulzarea a patru diplomati britanici ca raspuns la un gest similar facut de Londra la inceputul saptamanii. De asemenea, Kremlinul a hotarat sa intrerupa orice colaborare cu Marea Britanie in razboiul impotriva terorismului.

“O crima teribila a fost comisa pe pamant britanic, iar acest stat trebuie sa gaseasca faptasii si sa-i aduca in fata justitiei”, a declarat Rice intr-un intetrviu acordat Sky News la Lisabona.

“Rusia ar trebui sa onoreze cerera de extradare formulata de Marea Britanie si ar trebui sa dea dovada de cooperare totala”, a mai spus Rice.

Autoritatile de la Moscova au declarat ca legea nu le permite sa extradeze cetateni rusi, dar au precizat ca Andrei Lugovoi ar putea fi judecat acasa.

Aleksandr Litvinenko a murit la Londra in luna noiembrie a anului trecut dupa ce a fost otravit cu o doza de poloniu-210 radioactiv, cantitate de 200 de ori mai mare decat cea letala. Critic al Kremlinului, fostul agent KGB a semnat, inainte de a muri, o declaratie in care il acuza pe Vladimir Putin pentru otravirea sa. Aceasta acuzatie a fost catalogata de Moscova drept ridicola.

In cursul acestei saptamani, Marea Britanie a expulzat patru diplomati rusi, intr-un gest fara precedent, din cauza refuzului Moscovei de a-l extrada pe Lugovoi, principalul suspect al Londrei in cazul asasinarii fostului disident rus Aexander Ltvinenko.

Raspunsul Moscovei a fost eexpulzarea a patru diplomati britanici, decizia fiind luata in cursul zilei de joi.

Tot joi, Kremlinul a decis sa intrerupa orice colaborare cu autoritatile de la Londra in problemele ce tin de lupta impotriva terorismului.

„Spre regretul nostru, masurile luate de Londra fac imposibile colaborarile noastre viitoare in lupta impotriva terorismului”, a declarat Mihail Kaminin, purtator de cuvant in cadrul Ministerului de Externe al Rusiei.

In ciuda crizei diplomatice care pare sa se acutizeze de o maniera similara celei din perioada Razboiului Rece, Condoleezza Rice considera ca Rusia este departe de ceea ce a insemnat Uniunea Sovietica, izolarea acestei tari neaducand nici un beneficiu.

“Rusia este un factor important in zona Orientului Mijlociu si trebuie sa urmarim aceste zone de cooperare”, a mai declarat Rice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


94 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    reactie normala din partea Rusiei! (Joi, 19 iulie 2007, 16:39)

    Lucian* [anonim]

    mi se pare absolut normala reactia Rusiei!
    Cred ca si SUA si UK au o lege similara care nu permite extradarea unui cetatean propriu catre o alta tara pt a fi judecat.

    Pe de alta parte, daca Lugovoi a urmat ordinele Moscovei, atunci ar fi o adevarata dovada de cretinitate din partea Moscovei sa-l trimita in UK ca sa fie judecat!

    O paralela de foarte departe ar fi cazul jandarmilor romani care sunt ceruti sa fie trimisi in Kosovo ca sa fie judecati. Ai nostrii au zis nu. Daca ar fi zis da, in cat timp credeti ca ar fi dezertat restul? Ca sa nu mai zicem ca am fi dat dovada de tara de moluste (nevertebrate pt cine nu stie).
  • 0 (0 voturi)    
    nevertebratele (Joi, 19 iulie 2007, 17:08)

    vertebratu [anonim]

    bai caisa, esti si tu unul din jandarmii aia? ce ticalosii ati facut voi acolo? criminalii trebuie pedepsiti oricine s-ar afla in spatele lor iar sua si uk ar face bine sa nu-i ierte pe rusi, mai ales ca li s-a urcat din nou la cap ca sint mari scule. Nevrtebrate sinteti voi astia care ii aparati pe criminali pentru ca sint "baieti destepti".
  • 0 (0 voturi)    
    Bai vertebratule... (Joi, 19 iulie 2007, 17:49)

    Daniel [anonim]

    criminalii trebuiesc pedepsiti oricine s-ar afla in spatele lor. Unde-i CRIMIMALUL care l-a ucis pe Teo Peter? Cine se afla in spatele lui? Cine-l protejaza?
    De ce nu s-au agitat atunci SUA si UK ?
    Uite ca asta ramane nepedepsit!

    Suntem prea mici pentru o agitatie asa de mare!
  • 0 (0 voturi)    
    dlui Cristian Covaci (Joi, 19 iulie 2007, 17:54)

    dinu [anonim]

    "Raspunsul Moscovei a fost extradadrea a patru diplomati britanici, decizia fiind luata in cursul zilei de joi."

    As dori sa stiu exact daca Moscova a EXPULZAT (vezi DEX)sau a EXTRADAT (vezi DEX) cei patru diplomati britanici.

    N.Red: Am modificat, multumim pentru atentionare!
  • 0 (0 voturi)    
    @ Vertebratu (Joi, 19 iulie 2007, 17:56)

    Tony [anonim]

    vertebratu, tu habar nu ai de politica . Ia lectii de la Lucian. Rusii SUNT "mari scule" nu incearca sa fie. Orice tara procedeaza asa cum procedeaza si Rusia. Asa a procedat si statul american in cazul accidentelor din Romania cu soldati americani. Asa ca cioculetul mic , nu stii nu cunosti... lasa volumul mai incet si mergi la biserica acolo unde te-au invatat sa ai coloana vertebrala.
  • 0 (0 voturi)    
    Spionii nu recunosc nimic (Joi, 19 iulie 2007, 18:10)

    Dan [anonim]

    E la mintea cocosului - nici un spion din lume nu-si va recunoaste vina, nici macar confruntat cu dovezi clare (doar ca acestea de obicei nu exista). Un spion KGB se teme mai mult de superiori (Putin) decat de orice altcineva din lume. Nici SUA nu-si extradeaza cetatenii, cu atat mai putin pe spionii CIA. Pentru mine KGB = CIA = Securitate, nici unii nu sunt mai buni decat ceilalti. Nu accept nici un motiv pentru omucidere, dar trebuie sa va fie clar ca Litvinenko a fost un agent KGB care a tradat iar pedeapsa pentru tradare este doar una...
  • 0 (0 voturi)    
    reciprocitate (Joi, 19 iulie 2007, 18:11)

    alien [anonim]

    Rusii au cerut englezilor sa-l extradeze pe Berezovski, care nici macar nu este cetatean britanic, iar acestia au refuzat. Desi nu sunt rusofil, totusi mi se pare normal sa actioneze prin reciprocitate.
    Pentru eroul vertebratu: De ce sa fie judecati jandarmii romani de sua si uk? Jandarmii au tras cu gloante de cauciuc conform procedurilor normale, deci nu sunt criminali. Daca este sa fie judecati sa fie anchetati si judecati de autoritalile romane. Pe dobitocul ala de soldat american, care in afara indatoririlor sale de serviciu a omorat un artist roman l-au judecat americanii de l-au gasit vinovat tot pe mort.
  • 0 (0 voturi)    
    pt vertebratu (Joi, 19 iulie 2007, 18:17)

    bogdan [anonim]

    bai vertebratule, de ce nu poti sa judeci putin.
    Lasa emotiile legate de rusi deoparte si gindeste la rece.
    Tu sa fii ala care trimite pe unu in Anglia sa omoare un spion, l-ai extrada dupa aia ca sa-l judece englezii? Si daca ai face asta cum ai fi catalogat de conationali?

    Americanii cum au facut cu soldatul ala care l-a omorit pe Teo Peter? L-au extradat?

    A judeca la rece si a nu te ambala ca tatele nu e semn de prostie. Iar a intelege gesturile dusmanului atunci cind el e sunt normale nu-i semn ca tii cu el. Ci doar ca GINDESTI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusii...stiu bine ce fac (Joi, 19 iulie 2007, 18:25)

    Zavaidoc [anonim]

    Trebuie sa fi nesanatos la cap sa predai un agent atat de bun. Agent care a reusit sa aduca la tacere un 'tradator'. Mortul de ce a tradat????? Nu stia ca asta il asteapta? Cand a semnat si a luat livretul militar nu stia ca juramantul depus ... il va urmarii toata viata. Nu l-a obligat nimeni, putea sa se faca mecanic sau agricultor. A tradat si isi merita pedeapsa. Daca nevasta sau sotul va tradeaza ...cum reactionati? Multi vor spune ca sae vor desparte amiabil...sau ii baga o coasa in gat, sau un glont in cap. Singura diferenta este doar modul de operare.
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred ca l-ar putea preda pe tipul ala (Joi, 19 iulie 2007, 18:29)

    agent 007 [anonim]

    Era fost agent secret rus din ce am inteles eu...si in orice armata tradarea se plateste dur. Nu stiu cum ar fi facut britanicii daca un agent de-al lor s-ar fi dus la rusi si ar fi inceput sa toarne cu secrete. De ce nu vor britanicii sa fie judecat tipul in Rusia, doar nu cred ca rusii o sa le predea un alt agent care stie o gramada de secrete...ce stat ar preda un om care stie atat de multe...nici noi nu cred ca am putea preda un ofiter SIE care a dat gres.
  • 0 (0 voturi)    
    Scuze de greseli de redactare... (Joi, 19 iulie 2007, 18:39)

    Zavaidoc [anonim]

    In plus nu cred ca merita sa condamni un om care lupta ca un soldat ... si este soldat. Daca ar fi bombardat un sat plin de civili in Irak si ar fi ucis 3 teroristi pe langa 500 de copii, femei si batrani... cum ar fi privit?? (Erou la americani...nu-i asa??)
    Cine stie cate familii a nenorocit tradandu-si colegii.
    Mai ganditi-va....
  • 0 (0 voturi)    
    pacepa (Joi, 19 iulie 2007, 19:01)

    emil [anonim]

    .

    daca retin bine,si pacepa a lucrat in securitate.
    Ar trebui ca si acesta sa fie omorit ,doar pt ca a tradat cand a fugit la americani ?

    ps: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Mihai_Pacepa


    .
  • 0 (0 voturi)    
    o veste buna totusi (Joi, 19 iulie 2007, 20:24)

    Mumulea [anonim]

    ... se pare ca romania mare se muta totusi irevocabil in virtual, lasand aer curat spatiului real.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca altceva e important (Joi, 19 iulie 2007, 21:20)

    Dansu [anonim]

    "Tot joi, Kremlinul a decis sa intrerupa orice colaborare cu autoritatile de la Londra in problemele ce tin de lupta impotriva terorismului."
    Rusia e una din puterile teroriste - ea incerca acum sa cucereasca occidentul prin santaj economic si diplomatic.
    Umflata ca brosca din poveste cu pompa (cu gaz de la GAZPROM), incalcand orice norma de bun simt in relatiile cu fostii (pe care de fapt ii considera in continuare actuali ) vasali si inamici, rusia ameninta acum cu retragerea din lupta antiterorista. De fapt Rusia practica cu ravna in continuare politica terorista si de sprijun a statelor si miscarilor teroriste, restul e gargara.
    Gestul de ucidere a unui "fost" agent, prin modul in care a fost facut este de fapt un act de terorism in toata regula. Ganditi-va doar la materialul cu care a fost otravit. Actul terorist trebuie pedepsit oriune ar fi. As fi inteles gestul Moscovei daca ar fi fost vorma de un caz penal (gen accidentul de masina in care a murit Teo, sau cazul jandarmilor romani (utilizarea de munitie necorespunzatoare este tot penala)). Dar moartea lui Litvinenko este provocata cu mijloacele teroriste, nu e un banal caz penal de ucidere. Cred ca in acesta cheie trebuie citita si fraza pe care o citez la inceputul postului.
    Asa ca cei ce dati dreptate Rusiei - ganditi-va ca dati dreptate statului cu cel mai mare potential terorist - care nu se sfieste sa foslosesca inclusiv mijloace teroriste.
    Pacat ca interventia verbala a SUA si UK o sa fie doar o furtuna intr-un pahar cu apa.
    Lui Zavaidoc #11 - Ar fi fost erou pentru lumea civilizata pentru ca a omorat cei trei teroristi. De ce nu faci calculele alea cu femeile si copii rudelor si victimelor din 9/11, de la Londra, de la Madrid? De ce nu-i explici ce criminal e soldatul acela si celui ce e descapatanat ritualic in fata web-camurilor? Cred ca s-ar simti mult mai bine - stiind ca a aparat 477 femei si copii ce adaposteau trei descapatanatori de profesie.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa zic... comenteaza SUA (Joi, 19 iulie 2007, 21:33)

    mishu [anonim]

    Cum s-a mai zis anterior... unde-i criminalul care l-a ucis pe Teo Peter? Acum jegosii de ameriacani comenteaza de parca ei ar fi ingeri. La naiba cu SUA! Rusii sa extradeze... ca americanii nu extradeaza pe nimeni... ei is speciali
  • 0 (0 voturi)    
    Vorbe, vorbe, vorbe (Vineri, 20 iulie 2007, 7:56)

    Un roman anonim [anonim]

    E clar ca un agent de informatii in misiune nu va fi extradat de nimeni, rusi, americani, englezi. Deranjant este ca unele persoane aplca dubla masura, americnii si englezii sunt permanent acuzati, rusii nu. Ce au facut americanii in Irak se spune, ce au facut rusii in Afganistan si mai recent in Cecenia nu. Repet, luptorii pentru libertate ataca armata si politia, nu civilii asa cum au facut in America, Spania si Anglia. Si nu se folosesc de civili drept scut cum fac in Afganistan si Irak. Rusine Rusiei ca renunta la lupta antiterorista internationala. Se descalifica ca stat civilizat in masura in care a fost vreodata.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Vineri, 20 iulie 2007, 8:25)

    Gheorghe Pop [anonim]

    Pacepa se pare ca a fost totusi ofiter sovietic si misiunea era de a-l compromite pe Ceasecu in ochii SUA pentru ca se indepartase de linia Moscovei
  • 0 (0 voturi)    
    pseudo-comentatori si pseudo-spioni (Vineri, 20 iulie 2007, 9:28)

    Clau [anonim]

    ptr Mumulea #13: Scurt si devastator. Dar, vai, cat de adevarat! Respect.

    Mi-e mila de pseudo-aparatorii 'spionilor'. Iar comportamentul Rusiei imi aduce aminte de o epoca de... aur !! Razboiul rece 2 este declansat, si ca romani sa ne fereasca dumnezeu sa-l castige rusii de data asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Poveste cu rusi (Vineri, 20 iulie 2007, 9:46)

    Lisimah [anonim]

    Gestul Rusiei este unul inertial. De la Stalin la Putin instrumentarul politicii diplomatice a Rusiei nu s-a modificat esential. Rusia ( ca orice matahala) prefera sa-si foloseasca muschii mai mult decat creierul. Si UK, si SUA se vor potoli foarte curand. Interesele pragmatice sunt mult mai importante decat dorinta infaptuirii unui act justitiar. Si chiar daca Putin s-ar afla in spatele unui asasinat, cine o va recunoaste? Sadam Husein avea in spate mii de victime si era prietenul puterilor occidentale...caci "vorbea" in petrol.
    In politica nu adevarul conteaza, ci verosimilitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    departe de a-i simpatiza pe rusi (Vineri, 20 iulie 2007, 12:38)

    valer [anonim]

    vecinatatea Rusiei fie ea pravoslavnica sau sovietica a fost cat se poate de nociva pentru noi

    totusi atitudinea Londrei e aberanta in cazul asta, nu a Moscovei

    e posibil ca o tara mai amarata ca a noastra sa nu-l casapeasca pe securistul care a trecut cu arme si bagaje la concurenta; fie ca nu dispune capacitatea logistica, fie ca are o situatie prea proasta pe plan international ca sa riste sa-si arate coltii

    dar nici cea mai jalnica si mai falita tara nu cred ca s-ar apuca sa-l extradeze pe securistul trimis sa-si expedieze colegul tradator in lumea celor drepti; si-ar da foc la valiza, ce lucrator al serviciilor secrete si-ar mai executa sarcinile?
  • 0 (0 voturi)    
    Diavolul sta in detalii (Vineri, 20 iulie 2007, 16:11)

    RazvanM [anonim]

    De-a lungul timpului, rusii au acuzat si judecat cetateni straini pentru diverse "crime". Apoi, cu gesturi teatrale, i-au gratiat, pentru a avea acoperire in viitor. In acelasi timp, reprezentanti de frunte ai KGB, care au comis totusi crime in statele pe unde au fost trimisi, sunt protejati de catre statul rus, nefiind nici macar de ochii lumii cercetati.

    Cetateanul rus care a comis actul de terorism la Londra, nu este oricine, ci un lucrator KGB (sintagma "fost" nu are relevanta, pentru ca din KGB nu se poate iesi decat prin moarte), iar la faptuirea crimei a lasat urme. Deci respectivul este reprezentantul statului sovietic. Asadar asezarea batistei pe tambal este o mojicie. Constitutia Rusiei poate spune ca un cetatean rus nu poate fi extradat si foarte bine ca o face, dar respectivul cetatean trebuia arestat si cercetat, conform legilor ruse, imediat dupa comiterea crimei, nu plimbat pe la televiziuni sa dea cu tifla victimei.

    Cat despre Teo Peter, nu trebuie uitat ca statul roman, in primul rand, nu s-a achitat de obligatiile sale, permitand sa existe cetateni straini cu imunitate care au dreptul sa comita chiar si omoruri in Romania. Daca totusi respectivul american a reusit s-o "tuleasca" miseleste din tara noastra, asta nu inseamna ca statul roman nu-l poate chema in judecata in State. In plus, remember accidentul in care a fost implicata nevasta lui Paunescu (3 morti si un ranit): 3 ani cu suspendare, nici macar o zi de inchisoare!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru emil de la 12 (Vineri, 20 iulie 2007, 16:29)

    Un oarecare [anonim]

    Da. Pacepa trebuia omorat. Suntem prosti sau incapabili ca nu am facut-o.