EvZ

Rockerii maghiari, mai norocosi ca romanii

de Raluca Moisa     Evenimentul Zilei
Luni, 23 iulie 2007, 0:00


Foto: EvZ

In ciuda valului de caldura care a lovit Ungaria, aproximativ 50.000 de persoane au asistat la concertul pe care Rolling Stones l-a sustinut vineri, la Budapesta, unde organizatorii au distribuit apa pe toata durata show-ului.

Cu doar trei zile inainte, la Bucuresti, bucuria fanilor romani a fost umbrita de proasta organizare: spectatorii au rabdat de sete pe o vreme caniculara deoarece pe stadion se aflau doar cateva locuri in care se vindeau bauturi racoritoare, apa si bere.

„Jos palaria in fata organizatorilor! Pe langa faptul ca au distribuit apa si inghetata gratuit, ne-au lasat sa intram pe stadion cu sticle de apa. Au facut tot posibilul ca spectatorii sa indure mai usor caldura”, scrie o spectatoare din Viena pe site-ul iorr.org, un site neoficial al fanilor formatiei.

Scuze publice tardive

Dupa spectacolul de la Bucuresti, compania Events, organizatorul concertului, a transmis un comunicat in care isi cerea scuze publice: „Compania Events regreta incidentele legate de distribuirea ineficienta a bauturilor alcoolice si racoritoare la concertul Rolling Stones si isi cere scuze pe aceasta cale spectatorilor”.

Organizatorii au precizat ca au acordat dreptul de comercializare a bauturilor alcoolice si racoritoare unor firme de profil, carora le-au furnizat informatiile pentru calcularea necesarului corect de bauturi.

In timp ce reprezentantii Coca-Cola au precizat ca au indeplinit toate cerintele organizatorilor (aprovizionand corturile de pe „National” cu aproximativ 55.560 de sticle de 0,5 litri de bauturi racoritoare pentru public si 3.000 pentru tribuna VIP, adica mai putin de o sticla pentru fiecare persoana), reprezentantii companiei Tuborg sustin ca au fost livrate 600 de butoaie de bere,

din care au fost vandute doar 380, din cauza limitarii numarului punctelor de vanzare, potrivit cerintelor managementului Rolling Stones.
integral in EvZ






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


45 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ungurii (Luni, 23 iulie 2007, 8:20)

    satanic [anonim]

    ungurii fac concerte cu trupe mari de afara inca din anii 80. ei stiu sa-si respecte publicul platitor de bilet. *uie Events pentru porcaria de la Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    of, ... (Luni, 23 iulie 2007, 9:02)

    dionis [anonim]

    Articolul este incomplet si tendentios. Sa iteleg ca singurul lucru care s-a intamplat in Romania la concertul Rolling Stones a fost lipsa de apa, iar in Ungaria a fost apa distribuita gratuit, alaturi de ceva inghetata. Cu toate ca asteptam acest concert de zeci de ani, eu personal incep sa cred ca marile formatii nu au ce cauta in tarile est europene. Publicul nu este pregatit pentru a participa la asemenea concerte. Presa de asemenea, de dragul de a distruge un om care este proprietarul unei firme organizatoare, face tot posibilul pentru a face acest lucru. A trecut aproape o saptamana de la concertul de la Bucuresti si nu am vazut inca o emisiune TV sau un articol de ziar in care sa gasesc elemente suplimentare privind concertul: explicatii, sentimente, senzatii etc. Toata lumea o da cu apa si organizarea. Acum ca a avut loc si concertul de la Budapesta acest element apare din nou. Astept inca un articol complet despre Rolling Stones, o comparatie intre evolutia de la Bucureti si cea din Budapesta, incercati sa fiti obiectivi si documentati, lasati amatorismul si alte interese.
  • 0 (0 voturi)    
    NESIMTIREA EVENTS intinsa la maxim (Luni, 23 iulie 2007, 11:16)

    ION LILIANA [anonim]

    Nu va e rusina sa umpleti buzunarele cu bani pe spatele acelora care au murit de sete la evenimentul maret organizat de voi ?! La burtile voastre sa va stea mintea, c-o sa mai vina DRACU' la evenimente organizate de voi.... Bagati-va mintile-n cap si nu mai bateti moneda pe... "de dragul de a distruge un om care este proprietarul unei firme organizatoare, face tot posibilul pentru a face acest lucru"
    CHIAR SUNTE-TI NESMTITI ? In genunchi, pe cioburi de sticla sa cereti scuze publicului platitor de bilet, cateva luni de acum incolo.... VARZA CU CARNE SUNTETI, DAR.... AVETI BURTA MARE si nesimtire cat casa poporului
  • 0 (0 voturi)    
    coca cola si apa (Luni, 23 iulie 2007, 12:00)

    Nelu [anonim]

    Dupa ce ca au fost insuficente au fost si foarte scumpe. La standuri Coca Cola se vindea orice produs (1/2 litri) cu 4 RON. Nici in club de fite nu au acest pret. Berea de 400 ml era 3 RON si a fost OK.
  • 0 (0 voturi)    
    Dionis, dionis, mai bine taceai (Luni, 23 iulie 2007, 12:41)

    Eu [anonim]

    Mai Dionis de poveste,

    Ia da-ti doua palme si trezeste-te ca nu cred ca ai stat pe stadion pe caldura aia si fara sa ai macar o sticla cu apa la tine. Si din alt punct de vedere, baga-ti mintile in cap si nu mai spune la nimeni ce ai scris mai sus, nu de alta dar s-ar putea sa te mai s***pe vreo cativa, asa de exemplu.

    Este clar ca buna ziua, ca ai nostri conationali nu stiu decat sa profite ca niste mari tampiti ce sunt ca sa se asigure ei ca fac bani din orice. Sunteti niste nesimtiti si Budapesta va poate da lectii oricand la capitolul organizare si mediatizare evenimente de anvergura.
    Mai bine taceti naibii si invatati. Scuzele sunt penibile, doar o schimbare a mentalitatii va da dovada ca sunteti oameni de caracter. desi nu cred ca sunteti in stare avand in vedere gunoiele printre care umblati si scursorile morale cu care iesiti la un gratar.

    Stiu ca este, off topic, dar sa ne uitam la litoralul nostru unde o camera la 4 stele costa mai mult decat o camera in Bellagio Las Vegas care are 5 stele si unde gasesti camere normale si la 172 $, adica 124.528 EUR sau 389.854 RON, iar in mod normal nu sare de 210 $. No comment!!

    Si sa nu vii mai dionis sa mai spui ca nu e mai misto la Bellagio decat in Mamaia ca .....

    Cu alte cuvinte, avem o tara de hoti, dar mai grav este ca din cauza ca unii au fite, ca vezi doamne au fost la Mamaia la 500 RON camera sau chiar mai mult, sunt mai smecheri si mai au si aere.

    Ce misto ar fi daca nu ar mai merge lumea la Mamaia sa ramana aia cu plaja goala sa ii vezi cum fac ca trenu ca nu mai au clienti.
    Asa si la concerte. Ia sa vad ca se strang macar 20 care sa dea in judecata organizatorii pentru lipsa de respect si punerea in pericol a sigurantei celor prezenti. Si nu ma refer la siguranta fizica ci la cea legata de sanatate.

    La inceput se vor tine tare ca au nasu pe sus si cred ca nimeni nu-i atinge pana le da unu peste nas si atunci se invata minte ca ii atingi la portofel

    Numai bine
  • 0 (0 voturi)    
    "firma omului" - @2 (Luni, 23 iulie 2007, 13:06)

    valer [anonim]

    mai pe scurt; ce naiba aveti de vreti sa-i faceti rau bietului om numai pentru ca a dat-o in bara cu organizarea, vreti sa-l distrugeti numai pentru ca ati rabdat cateva ore de sete si ati fost tratati de aia ce se ocupau cu paza ca si cum ati fi fost niste puscariasi recidivisti

    raspunsul e categoric da la faza cu distrugerea; nu numai pe "omul" in cauza, ci pe toti "oamenii" care au impresia ca cei ce se inghesuie la concerte sunt o specie de vite (sau de camile in cazul de fata) si ar fi deplasat sa fie tratati politicos

    nu ca as avea ceva cu "omul" respectiv, din partea mea sa se apuce de orice alta activitate respectabila: catering pentru parlamentari de exemplu
  • 0 (0 voturi)    
    @2 (Luni, 23 iulie 2007, 13:20)

    antidionis [anonim]

    cred ca la peste 40 de grade apa reprezinta printre cele mai importante lucruri.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Dionis (Luni, 23 iulie 2007, 14:43)

    Capello [anonim]

    lol nu zic ca nu au fost scumpe dar la o terasa, sucul e 40mii la 330ml :)
  • 0 (0 voturi)    
    Dionis, ce e tendentios? (Luni, 23 iulie 2007, 16:43)

    http://blog.evolution-online.eu/ [anonim]

    Chiar asa ce e tendtios si incomplet? Poate ca nu au spus ca la Budapesta cand intrau pe stadion la concert nu numai ca nu le luau sticlele de apa, dar le si ofereau celor care nu aveau? Si in fond ce e atat de rau in a distruge un om si firma lui care sunt niste nesimtiti. In alte tari imaginea unei firme este totul, si nu isi permit scandaluri de genul celui din romania, de aceea au avut grija la Budapesta sa aiba toata lumea apa. Sa nu lesine vre-unu de dezhidratare pe acolo si sa dea organizatorii in judecata si sa le ia toti banii. Asa ca omul ala de care vorbesti tu, intr-o tara normala oricum ar fi fost distrus de procesele pe care le-ar fi avut pe cap si banii pe care ar fi trebuit sa ii dea drept despagubiri. Si vrei sentimente si senzatii? Adevarul e ca la Bucuresti oamenii au avut parte de senzati tari, de genul sete puternica.
  • 0 (0 voturi)    
    revoltator sau umilitor? (Luni, 23 iulie 2007, 19:33)

    dorin dobre [anonim]

    La toate concertele la care m-am dus pana acum pe stadionul nationa a fost interdictie de a intra cu bauturi. Daca poti intelege interesul economic de a-ti vinde bauturi la supra pret, este revoltator si umilitor sa nu ti se permita sa intri cu o sticla cu apa la tine. Daca mai traia Ceasca si tot nu ar fi fost asa de josnic din partea organizatorilor (a se citi Vodafone, al carui client sint cu ...3 abonamente, dar de care firma mi-e deja greata)