Studiu Allianz:

Pana in 2050 populatia Romaniei va scadea cu 20%

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 23 iulie 2007, 0:00



Populatia Romaniei va scadea pana in anul 2050 cu aproximativ 20%, se arata intr-un raport al Allianz Global Investors. Tot pana la acea data, Bulgaria va pierde aproape o treime din populatie, iar Polonia - 10%.

Potrivit raportului, rata fertilitatii in tarile Europei centrale si de est este cuprinsa intre 1,24 si 1,42 copii / femeie. Pentru ca populatia sa ramana constanta, rata fertilitatii ar trebui sa fie de 2,1.

Ca rezultat, populatia din cele 11 tari analizate in raport se va diminua cu 15%, aproximativ 16 milioane de persoane, pana in 2050. De asemenea, raportul dintre persoanele apte de munca si pensionari va urca la 50, ceea ce inseamna ca doua persoane apte de munca trebuie sa sustina un pensionar.

In prezent, aceasta rata este de aproximativ 20, adica exista 20 de pensionari la 100 de persoane apte de munca. Acest indicator va creste la 33 pana in 2035 si la 50 in 2050.

Pentru a raspunde tendintelor demodrafice si transformarilor economice, opt din cele 11 tari analizate in raport, printre care si Romania, au introdus noi sisteme obligatorii de pensii in scopul de a diversifica veniturile pensionarilor.

Tarile analizate in raport sunt Bulgaria, Croatia, Cehia, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Romania, Slovenia si Slovacia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


153 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    adica.... (Luni, 23 iulie 2007, 17:38)

    mircea [anonim]

    asta imi suna a recomandare calduroasa....
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Luni, 23 iulie 2007, 17:41)

    sile [anonim]

    Nici printre tarile estice nu stam bine. Se va ajunge ca doua persoane apte de munca sa sustina un pensionar... Pai suntem deja la paritate.

    Dar cel mai ingrijorator aspect mi se pare natalitatea: 1.24-1.42 copii in conditiile in care cunoastem natalitate in rnadul romilor inseamna ca in 2050 manelele vor fi deja la Opera.
  • 0 (0 voturi)    
    Nimic nou (Luni, 23 iulie 2007, 17:50)

    sergiu [anonim]

    nimic nou.. populatia romaniei e in scadere din '93. A trecut perioada cand tzaranii aveau familiii cu cate 5-6 copii.

    Am ajuns in vremurile in care nici macar casatoria nu mai e la moda, numarul de copii omorati prin avorturi atinge 5% din toata populatia Romaniei si inca 3-4% din romani sunt plecati peste hotare...
    Poate ne mai incinge un pic canicula asta si mai facem ceva copii, ca alta sansa n-avem
  • 0 (0 voturi)    
    Populatia (Luni, 23 iulie 2007, 18:11)

    Florian [anonim]

    Este o contradictie: populatia scade si pretul caselor creste!
  • 0 (0 voturi)    
    @4 si @2 (Luni, 23 iulie 2007, 18:30)

    raza mortii [anonim]

    As zice ca politicienii care ne conduc sunt pusi pe fapte mari :)

    Oricum m-am distrat copios la comentariile voastre - desi ar trebui sa plangem caci e clar ca ceva scartzaie bine de tot !

    Nu stiu ce parere are clasa politica - daca are vreuna - sau o doare direct in fund... ori baietii sunt de genul ... "Opera" :)

    Oricum am lua-o clasa politica romaneasca e wipe-out.

    Cine nu intelege asta - e inca in tara.
    Restul au plecat...
  • 0 (0 voturi)    
    Rrom, chinez, african (Luni, 23 iulie 2007, 19:05)

    Unu doi si trei [anonim]

    .... si asa, ca o raritate o sa intalnim si un roman, doi, pe strada.

    Este o ineptie sa sustii ca populatia scade, si guvernul e de vina.
    E o alta ineptie sa sustii ca populatia Romaniei va fi cu 20% mai mica in 2050. Pur si simplu va avea alta componenta (si imigratia in Romania va fi tot mai masiva, in ciuda celor care spun ca aici e nasol, sunt multi care si-ar dori asa o viata).

    Si btw ... nu stiu cine se poate lauda cu natalitate de 2.1 din tarile civilizate.

    Sua are o pop constanta tot din cauza imigratiei.

    Salutari fanilor PD si Basescu de pe forum ... si va felicit ca va bagati in seama cu orice motiv.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Luni, 23 iulie 2007, 19:08)

    BUSYMIND [anonim]

    Apa de ploaie. Aceleasi stiri le aud deja de vreun an. Stupid.
    Este o urmare a unor consecinte... Punct. Viata merge mai departe.
    Stupid
  • 0 (0 voturi)    
    @5 - o mica corectie (Luni, 23 iulie 2007, 19:22)

    n534663 [anonim]

    Corect era sa fie scris:
    "Oricum am lua-o clasa politica romaneasca e wiped-out."

    Pentru amorul artei, nu-i asa ca tu mai esti inca in tara?
  • 0 (0 voturi)    
    Stiati ca? (Luni, 23 iulie 2007, 19:28)

    Claudiu [anonim]

    Stiati ca Allianz Global Investors ghiceste viitorul? :)
  • 0 (0 voturi)    
    bazaconii (Luni, 23 iulie 2007, 20:53)

    gimini [anonim]

    O sa scada pe dracu. Or sa vina imigranti in locul celor care vor pleca. Plus ca emigrarea nu va mai dura mult timp, maxim 4-5 ani, pana cand salariile masselor de aici vor atinge un nivel comparabil cu al masselor de dincolo. Adica unul care da la lopata nu va mai emigra din Romania, ca o sa ia si aici 6-700 de euro. Vor continua sa emigreze "creierele", care vor fi platite mult mai putin decat "creierele" de dincolo, dar astea sunt putine, ca noi oricum suntem un neam de prostovani.
  • 0 (0 voturi)    
    Bine sau rau? (Luni, 23 iulie 2007, 21:51)

    Ganditoru\' [anonim]

    Poate nu inteleg eu, dar de ce e vazuta cersterea populatiei ca un lucru bun sau scaderea ca unul rau? Daca am fi acum 15 miliarde pe pamant ne-ar fi brusc mult mai bine? Nu prea inteleg dorinta asta nebuna a tarilor de a-si creste populatia. Si ce daca scade? Discutia e la modul general, nu fabulo-mioroaie land...
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr 10 (Luni, 23 iulie 2007, 22:40)

    cris [anonim]

    misto, m-ai facut sa zambesc :)
  • 0 (0 voturi)    
    Pensii (Marţi, 24 iulie 2007, 7:13)

    Sargon [anonim]

    Deci peste 30-40 de ani sistemul obligatoriu de pensii de stat se va prabusi singur. Eu propun sa renuntam sa mai contribuim inca de pe acum, iar veniturile actualilor pensionari sa fie asigurate din privatizari.
  • 0 (0 voturi)    
    @11 (Marţi, 24 iulie 2007, 9:32)

    Din public! [anonim]

    Intrebare buna!
    2 raspunsuri:
    1. Din punct de vedere lumesc populatie mai mare inseamna consumatori mai multi, o piata mai mare si deci un dinamism economic mai mare si un nivel de trai mai inalt. Nu trebuie ignorata nici structura pe varste. Vor 15 mio de romani dar cei le pensie vor fi majoritari si vor trebui sustinuti de o minoritate. Cine o sa-ti platesca pensia?
    2. Din punct de vedere crestin oamenilor li s-a cerut sa se inmultesca si sa stapaneasca pamantul. Problema nu sta in numar ci in echitatea distribuirii bunastarii, si din faptul cel care are mult, vrea si mai mult, zice-se ca are mai multe drepturi (adica bani!), ca vorba aceea, this is progress. Sau pe romaneste satulul (cel care are stomacul plin!) nu crede pe flamand.
  • 0 (0 voturi)    
    casatorie.... (Marţi, 24 iulie 2007, 9:51)

    claudel [anonim]

    buna lume :-) nu scade ca am sa procreez ca iepuroiu cand pun mana pe o nevasta peste cativa ani!! eu nus ca alti barbati! doresc sa am o familie si copii pentru ca atuncia cand stii ca ai o familie te simti si mai sufleteste linistit!! ca stii ca ai niste mostenitori si te simti impacat cu gandul ca ai facut ceva bun in viata asta pe linga munca! ca munca vezi ca muncesti degeaba sa stringi bani ca tot cu nimic nu te alegi!! mereu trebuie sa cheltui pe cate ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    casatorie pt 2 (Marţi, 24 iulie 2007, 9:53)

    claudel_irlanda [anonim]

    apropo cine doreste sa ma cunoasca si are yahoo mess ma gaseste pe adresa care o am ca nickname =)
  • 0 (0 voturi)    
    veste buna (Marţi, 24 iulie 2007, 10:31)

    aurel [anonim]

    Ce fain, o sa vad cu 20% mai putini prosti prin jur!
  • 0 (0 voturi)    
    stiati ca ... (Marţi, 24 iulie 2007, 13:14)

    adi [anonim]

    in 1841 in Irlanda avea o populatie de 8.000.000 de locuitori? si acum undeva la 5-6 mil? Noroc ca le-au prognozat unii din timp scaderea si au emigrat baietii, altfel nu ajungeau la actuala populatie + 40 mil afara :-). Si se pare ca se descurca de minune cu pensiile baietiii!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Marţi, 24 iulie 2007, 13:27)

    cam [anonim]

    poate ar trebui luate masuri care sa stimuleze natalitatea si la persoanele educate nu doar la rromi care sunt fericiti ca mai iau niste "meleoane" si mai pun de un puradel, dupa aia ii dau drumul pe strada sau il trimit la matusa din italia sa invete meserie.
    cand esti insarcinata doctorii te trateaza cu posteriorul, stai ore intregi pe holuri la consultatii, plicul e obligatoriu, nasterea este un calvar si o bataie de joc, spitalele colcaie de microbi. unii medici te obliga sa nasti prin cezariana ca sa nu piarda timpul cu tine nshpe ore sa nasti tu normal, isi programeaza cate 5-6 cezariene intr-o zi sa nu piarda timpul degeaba. 700-1000ron in functie de celebritatea medicului.
  • 0 (0 voturi)    
    @8 (Marţi, 24 iulie 2007, 13:28)

    Nae Streinu [anonim]

    Corect era sa fie scris:
    "Oricum am lua-o clasa politica romaneasca e wiped out."

    Pentru amorul artei, nu-i asa ca tu nu mai esti in tara si ca nu stii nici romana nici engleza?
  • 0 (0 voturi)    
    imigrare/emigrare (Marţi, 24 iulie 2007, 15:31)

    ivil [anonim]

    deschideti portile tarii. recrutati in servicii...mmm...mancare chinezeasca, tratamente spa, oameni care zambesc cand iti servesc mancarea sau te ajuta sa iti alegi o pereche de pantofi. se pare ca nici un roman nu este dispus sa presteze in astfel e domenii...imigrantii se vor inmulti asa ca impusti doi iepuri dintr-o data!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai putini oameni (Marţi, 24 iulie 2007, 15:53)

    Alex [anonim]

    Mai putini oameni nu inseamna neaparat un lucru rau.
    Norvegia are 4 mil si e o tara cu un nivel de trai foarte ridicat
    (poate cel mai ridicat).

    Daca scade populatia e posibil sa creasca preturile si taxele
    si salariile. Mai bine mai multi bani si preturi mari, decat bani
    putini si preturi mici cum e acum.
  • 0 (0 voturi)    
    @14 (Marţi, 24 iulie 2007, 16:39)

    Je [anonim]

    Si tu ai reusit sa te aberezi "direct din public"...
  • 0 (0 voturi)