Cititorii HotNews.ro propun

Cort anticanicula cu vapori reci de apa

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 23 iulie 2007, 0:00


Cort anticanicula in statiunea Hajduszoboszlo, Ungaria
Foto: Mary Brandus

Canicula nu a ocolit nici Ungaria sau Italia. Numai ca autoritatile de acolo nu s-au 'agatat' nici de politicieni, nici de biserici, nici de institutii, ci au apelat la solutii mai eficiente, mai practice si nu foarte costisitoare si anume la corturile anticanicula cu vapori reci de apa.

Intreg sistemul e usor de realizat, asa cum ne asigura un cititor, piesele de baza fiind un ventilator, duzele ultra fine, care, coroborate cu presiunea apei realizeaza norul de vapori.

Duzele sint interconectate prin mici furtunuri de cauciuc si dispuse cite 6 pe circumferinta unui ventilator de putere. Ventilatorul e plasat la 6-7 metri de cea mai apropiata masa.

Fluxul de aer racoros si umed rezultat este cat se poate de placut si iti da instantaneu o senzatie reconfortanta, chiar daca afara sint 40 de grade, ne asigura cititorii HotNews care au "incercat" astefel de corturi in Ungaria, Milano sau SUA.

propune si tu aici solutii eficiente si putin costisitoare pentru a ne proteja de canicula






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


334 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    corturi cu vapori apa rece (Luni, 23 iulie 2007, 21:53)

    dan [anonim]

    sfatul meu: ramai ma in ungaria
  • 0 (0 voturi)    
    Unguri mai organizati ca noi (Luni, 23 iulie 2007, 22:43)

    MC [anonim]

    Ce-ai ma cu omu'? Nu i-ai vazut ma pe tiganii nostrii din Buc. ce au facut la Stones? Ai auzit ce au facut ungurii? Au dat apa si inghetata gratis. Fa diferenta. Asa fac ro. lucrurile de mantuiala, sa castige cate ceva si poate ca le fac mai bine. In rest nu le pasa.
    Sunt curios a fost vreo fata sau fecior de senator, deputat, ministru, secretar de stat la concert? Aia nu cred ca au ramas fara apa.
    Sunt roman, nascut in Ardeal si ii respect pe unguri. Pentru nationalismul lor (pe care-l au in suflet, nu ca majoritatea romanilor, din interes), pentru curatenia lor, pentru mancarea lor, pentru seriozitatea lor, si , in ultimul rand, de ce nu, pentru femeile lor!!!
    DE CATE ORI VAD ASTFEL DE NEPUTINTE DIN PARTEA NOSTRA IN COMPARATIE CU UNGURII, SAU ORICE ALTA NATIE, NU LA FEL DE BINECUVANTATA CA A NOASTRA MA INTREB DACA MAI MERITA SA RAMAN IN CONTINUARE AICI!
  • 0 (0 voturi)    
    Idee buna (Luni, 23 iulie 2007, 23:03)

    Sorin Aradean [anonim]

    Ideea duzelor care sa disperseze vapori de apa am vazut-o si eu zilele trecute la Milano, la o terasa din apropierea Pietei Duomo. Duzele sint interconectate prin mici furtune de cauciuc si dispuse cite 6 pe circumferinta unui ventilator de putere. Ventilatorul e plasat la 6-7 m de cea mai apropiata masa.

    Fluxul de aer racoros si umed credeti-ma ca este cit se poate de placut, l-am incercat si eu, iti da instantaneu o senzatie de reconfortare, chiar daca afara sint 40 de grade.

    Intreg sistemul sint convins ca e usor de realizat, piesele de baza fiind duzele ultra fine, care, coroborat cu presiunea apei realizeaza norul de vapori.

    Dan @ #1, esti, cum sa spun, nedemn de luat in seama, atit de jos te situezi prin comentariul tau ...
  • 0 (0 voturi)    
    si nu e nici originala... (Marţi, 24 iulie 2007, 1:00)

    Gabe2006 [anonim]

    Sisteme asemanatoare se folsoesc la cozile de la parcurile de distractii in SUA. Acealeasi sisteme se folosesc si la meciurile de fotbal american langa "banca de rezerve". Nu suntem prima natiune cu temperaturi de peste 40C.
  • 0 (0 voturi)    
    print screen (Marţi, 24 iulie 2007, 2:31)

    gantz [anonim]

    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) faina faza cu citatul...

    apropo de subiect totusi si de faptul ca suntem mai inapoiati de felul nostru... nu m-ar mira sa reapara sacagiii pe strazi.
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANI fiti mai mandri (Marţi, 24 iulie 2007, 4:26)

    roman_mandru [anonim]

    dragii mei,

    fiti dreaku mai mandrii ca sunteti romani, ce naiba, nu mai suferiti de complexul - "noi aia prostii si ei adik' CEILALTI mai civilizati, mai frumosi , mai destepti" - ce dreaku mai oameni buni

    nu mai fiti rusinosi si cu senzatia perpetua de pantaloni rupti in fund, nu mai tratati nimicurile - cum e cazul cortului buclucas de fata - ca niste argumente ale esecului national

    simti, traiti, distrati, imbogatitii-va si mai ales fiti mandri

    desi nu-mi place baselu' (si nu vreau polemici pe tema antipatiei mele viscerale fata de basel) il parafrazez :
    SA VA MANDRITI BINE
  • 0 (0 voturi)    
    acelasi (Marţi, 24 iulie 2007, 7:59)

    rasuflatu [anonim]

    SUNT SI PE LA NOI ! chiar in Militari am stat la o terasa cu sistemu de mai sus.
    AAA si am mai trecut printr-un oras din tara (nu spun care) si acolo am stat la o terasa care iarasi avea acest fabulos si revolutionar sistem.
  • 0 (0 voturi)    
    cortu' si canicula (Marţi, 24 iulie 2007, 8:50)

    iulia [anonim]

    am vazut si in Iasi, dar la particular, la terasa restaurantului Dunarea :) Am trecut pe acolo seara, caldura mare, si am simtit dintr-o data o senzatie placuta de racoare. Apa era pulverizata de sus, mi s-a parut geniala ideea.
  • 0 (0 voturi)    
    aer conditionat pentru spatii exterioare (Marţi, 24 iulie 2007, 9:12)

    cipris [anonim]

    Ideea nu e noua. Doar la noi a aparut mai recent si castiga teren usor usor. Este practic echivalentul unei instalatii de aer conditionat pentru spatii exterioare. De exemplu www.climext.ro comercializeaza astfel de instalatii. Sunt multe locatii unde se preteaza sistemul acesta.
  • 0 (0 voturi)    
    Mandru pentru ce? (Marţi, 24 iulie 2007, 9:43)

    mandru nevoie mare [anonim]

    Nu cred ca este vorba de nici un complex; ci de lehamite cand vezi ca ai nostri sunt absolut incompetenti, nesimtiti si falosi pe deasupra. Si nu ma refer aici doar la corturile cu "confort instantaneu" sau concertul Rolling Stones ci la "starea natiunii".

    Pentru oricine merge afara, fie in concediu, fie sa lucreze nu cred ca este usor cand te intorci sa te acomodezi la mizeria si prostia pe care ai lasat-o in tara.

    Au trecut 17 ani si tot codasii europei am ramas. Cat despre mandrie, asta mi se pare dintotdeauna problema romanului; vesnic mandru si falos dar rupt in cur si cu destu' in nas.
  • 0 (0 voturi)    
    exista si in bucuresti (Marţi, 24 iulie 2007, 9:49)

    teo [anonim]

    si cred ca este in orice oras mai mare din romania, acolo unde patronul vreunei terase ca lumea vrea sa faca clientii sa se intoarca! in bucuresti am vazut prima oara acum 2 ani!
    asa ca... ciocu mic!
  • 0 (0 voturi)    
    duze (Marţi, 24 iulie 2007, 10:00)

    kriss [anonim]

    acelasi sistem se gaseste si la aproximativ toate terasele din drumul taberei si e OK
  • 0 (0 voturi)    
    daca ar fi si la noi.... (Marţi, 24 iulie 2007, 10:04)

    seby [anonim]

    ce sa mai vb....e clar ungurii si italienii sunt mai in fata...la noi ma mir ca totusi sunt niste corturi
  • 0 (0 voturi)    
    idem (Marţi, 24 iulie 2007, 10:18)

    serghei [anonim]

    si exista si in bucuresti.. mai deschideti ochii!
  • 0 (0 voturi)    
    altul era subiectul (Marţi, 24 iulie 2007, 12:12)

    lookingood [anonim]

    De fapt subiectul era despre AUTORITATILE PUBLICE care habar n-au de ce vorbiti voi pe aici. Nu merg amarastenii la terase, ca acolo tre sa si consumi ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    "autoritatile" (Marţi, 24 iulie 2007, 14:46)

    user [anonim]

    Eu nu cred ca "autoritatile" din Ungaria sau Italia s-au gandit sa faca un pas in fata...etc...Eu cred ca este cort instalat de "autoritati"...ci de la o terasa privata din statiunea aia cu apa termala...
    Mai moalte cu cum e la altii de bine ca pana mai ieri in Budapesta se bateau si dadeau foc la masini, mai rau ca in Ferentari...repede s-au gasit cativa sa vada in asta avansul lu' peshte...
    Avansul, atat cat mai e ii duce de rapa...btw...
    Sunt satul pana peste cap de stilul asta...Mai lasati-ne nene cu "breaking news in lipsa de inspiratie"...
  • 0 (0 voturi)    
    vaporii de apa (Miercuri, 29 august 2007, 8:25)

    cristian [anonim]

    stie careva cine face asa ceva pe la noi?
    poate imi dati un indiciu in cest sens
    multam
  • 0 (0 voturi)    
    cisteste mai sus este scris (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:25)

    CLIMEXT [anonim]

    CLIMEXT face asa ceva pe la noi, au distributie in toata tara, Bucuresti, Timisoara, Iasi, Galati, Craiova...