Iliescu nu e judecat de instantele militare pentru mineriada din '90

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2007, 0:00



Disjungerea cauzei lui Ion Iliescu survine dupa decizia Curtii Constitutionale care prevede ca civilii nu pot fi anchetati de parchetele militare. Cazul fostului presedinte al Romaniei urmeaza sa fie finalizat de catre procurorii Sectiei I de Urmarire Penala si Criminalistica a Parchetului General.

Rechizitoriul a fost semnat miercuri de Mihai Chitac, care insa nu a vrut sa faca niciun fel de declaratii la iesirea din cladirea Parchetului General. Dosarul va fi trimis in instanta dupa ce rechizitoriul va fi semnat si de ceilalti trei inculpati.

Cei trei ofiteri trimisi in judecata alaturi de Chitac sunt generalul Gheorghe Andrita si coloneii de politie in rezerva Costea Dumitru si Constantin Vasile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


67 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    HUO (Miercuri, 25 iulie 2007, 18:06)

    Rin Tin Tin [anonim]

    HUO Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine pustiu ! (Miercuri, 25 iulie 2007, 19:01)

    vali [anonim]

    Romania, taram blestemat !
  • 0 (0 voturi)    
    pariu (Miercuri, 25 iulie 2007, 19:04)

    costica [anonim]

    Facem pariu ca Andrita, Chitac, Dumitru si Vasile infunda puscaria si Iliescu v-a fluiera liber prin parcuri, gradini si senate? Iliescu l-a omorat pe Ceausescu si meritul asta nu-i poate fi luat de nimeni! Ca au mai murit vreo 2 mii de nevinovati dupa Ceausu, este adevarat Iliescian, dar avem acum o Romanie in EU, NATO si respectata cu palme de intreaga Europa! Atinge-l pe Iliescu, daca poti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    moarte ticalosului (Miercuri, 25 iulie 2007, 21:08)

    emil [anonim]

    .


    Eu ma indoiesc ca acest putregai umblator va mai fi judecat si condamnat intr-o tara de justitiari mizerabili .

    Iata de ce mi-e scarba de tara si de aproape voi toti cei ce o locuiti !


    ... si nu-mi voi lasa nici copiii sa o viziteze !


    .
  • 0 (0 voturi)    
    pt emil (Miercuri, 25 iulie 2007, 22:14)

    Radu [anonim]

    paguba-n ciuperci baiete, o sa plinga 20 de milioane de romani dupa tine si odraslele-ti hahahahahahahaha
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Joi, 26 iulie 2007, 11:42)

    gigi [anonim]

    rezultatul e jignitor pentru rudele si urmasii neidentificatilor morti in dimineata de 13 iunie pe scarile Teatrului, victimelor minerilor si a celor ce au fost inchisi si dupa eliberare s-au sinucis sau au inebunit.
  • 0 (0 voturi)    
    Acelasi sistem! (Joi, 26 iulie 2007, 21:44)

    nana1929 [anonim]

    Ajung la judecata cei mici. Faptasii, scapa cu mustrari sau cu cereri de scuze. Nu ma refer la mustrari de constiinta. Nu stiu cu ce se mananca. Asta este Justitia condusa de PNL-PSD, fosta nomenclatura comunista.