Motanul Oscar, mesagerul mortii

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2007, 0:00


Oscar
Foto: AP

Un motan american ce-si face veacul pe acoperisurile unui azil din Rhode Island, SUA, are capacitatea de a anticipa momentul in care un pacient urmeaza sa moara. Potrivit medicilor, Oscar se ghemuieste langa bolnavi cu aproximatiuv doua ore inainte ca acestia sa-si dea sfarsitul, informeaza BBC.

Motanelul in varsta de doi ani a anticipat corect moartea bolnavilor in nu mai putin de 25 de cazuri. Personalul azilului are atat de multa incredere in Oscar incat in momentul in care vad motanul ghemuit langa un pacient suna imediat membrii familiei pentru a fi aproape de ruda muribunda.

Oscar a devenit obiectul unui studiu publicat in ultima editie a revistei New England Journal of Medicine.

“Nu face multe greseli. Pare sa inteleaga cand pacientii urmeaza sa moara”, spune David Dosa, profesor in cadrul Universitatii Brown, care s-a ocupat de studiul capacitatilor motanului.

Un pisoi paranormal

Oscar a fost adoptat inca de mic de personalul de la azilul Steere House.

Medicii spun ca acesta isi face rondul impreuna cu asistentele, dar nu este foarte prietenos cu pacientii.

Chiar daca majoritatea familiilor ii sunt recunoscatoare lui Oscar pentru anunturile pe care le face, unele familii cer ca motanul sa fie scos din salon in momentele grele.

In clipa in care este scos pe hol, Oscar se enerveaza si face ture prin fata usii miorlaind.

“Pisicile simt de multe ori cand stapanii lor sunt bolnavi” spune Thomas Grave, un expert in feline citat de BBC.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


620 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    gramatica asta (Joi, 26 iulie 2007, 16:00)

    jb [anonim]

    Motanelul in varsta de doi ani a anticipat corect moartea bolnavilor in NU MAI putin de 25 de...
  • 0 (0 voturi)    
    Premiul Oscar ...dupa coma. (Joi, 26 iulie 2007, 16:05)

    Bascaliosul [anonim]

    Cine vrea sa-l castige, e terminat. Cine nu, se poate trezi cu el fara sa vrea, iar rezultatul e ...acelasi premiu.
    N-ar fi de coma, dar acest motan pare sa aiba aceleasi aparitie, comportament si influenta nefasta asupra pacientilor precum cel de la noi, Felix, asupra sanselor de supravietuire a democratiei romanesti ...aflata deja in coma.
  • 0 (0 voturi)    
    @jb (Joi, 26 iulie 2007, 16:07)

    N.R [anonim]

    erata. am corectat. multumim de atentionare
  • 0 (0 voturi)    
    Se imput de vii (Joi, 26 iulie 2007, 16:08)

    ALex [anonim]

    Din cauza caldurii. Motanul se cuibareste in asteptarea unei portii de carnita. Nu vad nimic paranormal.
  • 0 (0 voturi)    
    Anticipat sau ... (Joi, 26 iulie 2007, 16:09)

    Alex [anonim]

    Anticipeaza sau poate alege...
    '';!--"=&{()}
  • 0 (0 voturi)    
    erata (Joi, 26 iulie 2007, 16:19)

    Alin [anonim]

    ce ati corectat??? ca tot gresit e!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Literatura nu inseamna studiu stiintific! (Joi, 26 iulie 2007, 16:26)

    CS [anonim]

    "Oscar a devenit obiectul unui studiu publicat in ultima editie a revistei New England Journal of Medicine."

    Intr-adevar o pagina a fost publicata pe situl NEJM dar e departe de a fi un studiu. Titlul e "O zi din viata lui Oscar, motanul" si e un scurt eseu despre mersul lucrurilor intr-un spital specializat in geriatrie. E o pagina de literatura care poate fi mentionata dar e putin exagerat sa numiti asta "studiu".
  • 0 (0 voturi)    
    Si in celelalte cazuri... (Joi, 26 iulie 2007, 16:54)

    aqualung [anonim]

    Dar in celelalte 705 cazuri cand a dormit langa cineva si acel cineva n-a murit?...
  • 0 (0 voturi)    
    atit timp... (Joi, 26 iulie 2007, 17:52)

    ema [anonim]

    cit fenomele acestea exista ele trebui studiate.Nu vad nimic senzational ca acest pisoi poate prevedea sfirsitul unor oameni.Nu pot sa cred ca nimeni nu a auzit de animalele ce prevestesc cutremure sau de ciini ce "urla" atunci cind stapinii sint pe moarte.Studiile au aratat ca animalele vad intr-un alt spectru decit oamenii si probabil simt bioundele altfel decit noi cei carora civilizatia moderna le-a "atrofiat" al 6-lea simt.
    Motanul pe care-l am este foarte independent, dar atunci cind sint bolnava vine si sta linga mine.
  • 0 (0 voturi)    
    lame hotnews .. lame (Joi, 26 iulie 2007, 18:38)

    blu [anonim]

    din pacate nivelul stirilor de pe hotnews scade pe zi ce trece si asta e trist pentru ca va apreciez de mult timp
  • 0 (0 voturi)    
    Motanelul si guvernul (Joi, 26 iulie 2007, 18:57)

    Ionescu A [anonim]

    Daca l-am aduce pe Oscar in Romania sigur s-ar cuibari pe la Palatul Victoria, guvernul se apropie de sfarsit !!.
  • 0 (0 voturi)    
    my god (Joi, 26 iulie 2007, 23:52)

    ady [anonim]

    de ce la guvern si nu la parlament...acolo e treaba serioasa pute si necesita pisoi
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 27 iulie 2007, 7:05)

    Stefannel [anonim]

    Poate motanelul se aseaza si langa Iliescu.....
  • 0 (0 voturi)    
    @ Ionescu / ady (Vineri, 27 iulie 2007, 8:02)

    Piotrceskowich [anonim]

    de ce de fiecare data trebuie sa asociati ORICE subiect cu politica? Nu inteleg! sunteti platiti sa faceti asemenea comentarii prostesti? Pe toate site-urile agentiilor de stiri si mai ales ale cotidienelor gasesti acelasi lucru: dobitoci care scriu ineptii!
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha pentru #13 stefannel (Vineri, 27 iulie 2007, 9:21)

    claudel [anonim]

    ce tare esti omule =)))) ai scris putin dar a fost deajuns sa provoace ras, dar mai gandestete ! poate oscar se aseaza si linga Nastase ca sa ne scape de nebuni =)) poate se mai aseaza si linga tariceanu si linga BECALI!!! ca pute lumea de atata prostie :-))) si se mai aseaza linga toti afurisitii si dobitocii din tzara care ne fura tzara si se dau mari din banii nostrii... si cat pentru #14 Piotrceskowich, DA!! sunt platit de hotnews cu cate €300 pe luna ca mentionez politica in fiecare document!! carei problema?? daca din cauza parlamentului noi pierdem bani???
  • 0 (0 voturi)    
    pentru .... (Vineri, 27 iulie 2007, 9:31)

    Ovidiu [anonim]

    Vrei sa moara motanul? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Bun articol... (Vineri, 27 iulie 2007, 10:11)

    Ion [anonim]

    http://news.yahoo.com/s/ap/20070725/ap_on_fe_st/death_cat

    Observati diferenta intre articole... In romana Oscar isi "face veacul pe acoperisurile unui azil ", ca doar asa suna bine cand e vorba despre pisici. De asemenea s-a cam pierdut partea sceptica a articolului, ca doar romanii cred orice.
    Cat despre Thomas Grave, nu am gasit nimic pe net...
  • 0 (0 voturi)    
    dar, totusi... (Vineri, 27 iulie 2007, 13:28)

    Yankee [anonim]

    daca motanu' sta si se uita in oglinda, aia-nseamna ca isi presimte sfarsitul?
  • 0 (0 voturi)    
    nice.... (Vineri, 27 iulie 2007, 13:59)

    Project Manager [anonim]