Romanii mai astepta intrarea in SUA fara viza

de C.N.A.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2007, 0:00



Congresul american este pe cale sa aprobe un proiect de lege care prevede extinderea programului de intrare in SUA fara viza a cetatenilor din alte tari.

Romania si Polonia ar putea fi insa excluse din lista tarilor ale caror cetateni nu vor avea nevoie de viza pentru Statele Unite pentru ca au fost respinse mai mult de 25%, din cererile depuse in ultimul timp, peste limita permisa de 10%, scrie International Herald Tribune in editia electronica.

Mai multe tari aliate, inclusiv cele care au trupe in Irak sau Afganistan, par sa fie exluse din acest program, comenteaza publicatia citata. Nu vor fi pe lista nici o serie de tari est-europene care au aderat la UE.

Calificarea pentru acest program este dificila pentru ca una dintre prevederile proiectului de lege impune tarilor candidate ca numarul cererilor de viza pentru Statele Unite, respinse recent, sa nu depaseasca 10%.

Romania, alaturi de Polonia, Lituania, Letonia, Slovacia si Ungaria, nu poate intra pe lista celor admisi fara viza pentru ca, potrivit datelor Departamentului de Stat, in primele sase luni ale acestui an, nu indeplineste acest criteriu.

Majoritatea acestor tari au depasit cu putin limita impusa de 10%, dar in Romania si Polonia cifra ajunge la 25 de procente, scrie articolul.
Cehia, Estonia si Coreea de Sud indeplinesc, insa, conditiile impuse pentru programul Visa Waiver.

Dezamagire pentru unele state

Camera Reprezentantilor si Senatul american au convenit asupra proiectului de lege din domeniul securitatii care va fi, probabil, adoptat si inaintat spre promulgare presedintelui Bush.

Multe tari UE ale caror cetateni mai au inca nevoie de vize pentru a intra in SUA precum si cele membre NATO s-au aratat dezamagite fata de atitudinea SUA in problema vizelor.

Polonia si-a exprimat, joi, dezamagirea ca ar putea fi exclusa din programul ce prevede eliminarea vizelor pentru Statele Unite.

"Vom continua campania noastra pentru a convinge membrii Congresului ca includerea Poloniei in programul de eliminare a vizelor va consolida securitatea Statelor Unite si va intari legaturile politice si culturale intre SUA si statele din Europa Centrala", a spus atasatul de presa la ambasada Poloniei la Washington.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1047 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    MAI BINE FARA VIZE DECAT ... (Vineri, 27 iulie 2007, 10:51)

    cezar [anonim]

    sa citesc in fiecare saptamana de ce a f acut mai stiu eu ce golan prin State.

    Strangi 2 salarii te urci in avion si esti in SUA. Si acolo, tara tuturor posibilitatilor, daca nu esti serios, poti ajunge foarte NEserios!

    Cand te gandesti ca acolo nu au garduri, nu incuie masinile, .... paradis pentru toti kokalarii si derbedeii rromi si nu numai care impanzesc acum toata EUROPA.

    Daca aveti vreun argument solid impotriva a ceea ce am scris aici - aratati-mi-l!

    In rest, numai bine!

    P.S. Chiar azi voi scrie catre Departamentul de Stat American pt a-i felicita pentru decizie!
    (Polonezilor ar trebui sa le dea drumul ca sunt civilizati, nu ca la noi. Numai dc te uiti la politica damboviteana te ia durerea de cap)
  • 0 (0 voturi)    
    ........parca nu stau chiar asa lucrurile (Vineri, 27 iulie 2007, 11:26)

    Sorin [anonim]

    In Romania nu traiaesc numai kokalari si lowlife, mai sunt si oameni de bine care din cauza unor indivizi care se trezesc cu fata la ceasaf diminata la ambasada, nu primesc viza. Asa cum noi ii pupam in c*r toata ziua( a se citi ) ar putea sa aiba in vedere si libera circulatie a cetatenilor statelor respective si nu vorbesc doar de noi.

    In rest toate bune
  • 0 (0 voturi)    
    fara gard (Vineri, 27 iulie 2007, 11:32)

    bibicu [anonim]

    Bibibcule? Ai fost vreofata in USA?
    Sau tot ce vb. e din carti si ziare vechi!!!
    Afla ca isi fac garduri la greu, ca-i ataca in fata casei, ca le fura masina, ca-si incuie bine casele si nu raspund nici la sonerie!!!
    Asa ca .... vorbesti aiurea in tramvai!
    • 0 (0 voturi)    
      are dreptate cezar (Joi, 20 noiembrie 2008, 19:04)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      Locuiesc de cativa ani in SUA. Depinde in ce stat sau localitate esti. Nu am gard la casa cum foarte multi nu au, de multe ori las usa descuiata. Masina o las descuiata si mai des. Cumpar de pe net produse de sute si mii de dolari si mi le aduce si mi le lasa in fata usii, afara, unde pot sta cateva zile si nu se atinge nimeni de ele. Daca se scot vizele pentru romani.. o sa le ajunga faima ca si in Italia din cauza tiganilor si altor romani pusi pe fapte mai putin bune... Apoi o sa-ti fie rusine sa recunosti ca esti roman sau sa minti cand te intreaba cineva de unde esti. Exista comunitati de romani in fiecare stat, majoritatea sunt oameni cumsecade si inca nu le e rusine sa se mandreasca ca sunt romani ... pana nu scot vizele pt SUA...
  • 0 (0 voturi)    
    optiuni (Vineri, 27 iulie 2007, 11:35)

    Andrei [anonim]

    Da, drept e ca nu au garduri, in schimb au arme :-)
  • 0 (0 voturi)    
    "tara tuturor posibilitatilor" (Vineri, 27 iulie 2007, 11:50)

    hb [anonim]

    Ar trebui sa te uiti la filmul "Bowling for Columbine" sa vezi tu cata violenta si teama este indusa artificial in statele unite. Sa vezi cum toti stau baricadati in casa. In Canada este asta cum zici tu dar in s.u.a. e pe draq asa.
  • 0 (0 voturi)    
    spanacel (Vineri, 27 iulie 2007, 11:56)

    spanaq [anonim]

    din pacate ai dreptate in tot ce spui (trist adevar) dar era vorba ca orice tara ce a colaborat militar cu ei sa scape de vize... acum... poate ma insel eu :)
  • 0 (0 voturi)    
    Astronautul turmentat (Vineri, 27 iulie 2007, 12:06)

    Ionut [anonim]

    Cu baietii aseara-m fost, sa tragem o dusca-n colt,
    Ne-am bagat si in costume, vreo 3 kile de alune,
    Si in casti noi ne-am cablat, din calculator stricat, circuit de vin vexat.

    PS: Pentru http://hotnews.ro/articol_79691-Scandal-la-NASA-astronautii-au-plecat- beti-in-misiune.htm
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai credeti tot ce vedeti in filme (Vineri, 27 iulie 2007, 12:06)

    usa=mit [anonim]

    americanii se cred bucricu pamantului. sarcii din ro pot sa plece linistiti in eu, tari mult mai dezvoltate social decat sua.
    americanii sa pastreze vizele si sa stea izolati de frica arabilor etc
    sua nue o tara unde sa lucrezi: conceziu zero fata de europeni, dolaru foarte slab deci concediu scump in strainatate etc
    iar canada...numai glumiti aiurea..cine vrea sa stea la -50 iarna sa se duca acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai debitat tampenii (Vineri, 27 iulie 2007, 12:06)

    Tiborg [anonim]

    Mey hb, mai lasa filmele si asculta de cei care au fost acolo. Cezar are dreptate in privinta usilor neincuiate si cheilor in masina. Du-te tu intr-o zona rezidentiala si sa vezi paradis ptr rromi... Asa ca lasa ... trebuie sa fii tare naiv sa crezi in filme...
    Sunt de acord cu Cezar. Multe tari europene nu sunt pregatite sa intre fara viza in SUA. Personal as lasa fara vize in state numai pe cei care pot face dovada ca au un venit lunar substantial (adica nu au nevoie sa ciordeasca)...parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    Desteptaciune! (Vineri, 27 iulie 2007, 12:20)

    johnny [anonim]

    D-nule Cezar,am sa-ti raspund la cea ce ai scris mai sus,intreband daca am(sau avem)vreun argument,asupra deciziei congresului american,vreau sa-ti spun,fara sa intru in polemica cu tine sau cu cei ce gandesc ca tine ca romanii sant mai civilizati de o mie(1000)de ori decat Italieni care au impanzit america si cat despre faptele lor,.....inclin sa vad ca stai f. prost la capitolul istorie astfel incat studiaza prietene istoria interbelica,si ai sa vezi ca.......santem si meritam mai mult ca orisicine sa calatorim liber in USA!
  • 0 (0 voturi)    
    CEZAR REVINE CU DETALII (Vineri, 27 iulie 2007, 12:33)

    cezar [anonim]

    Ofer cateva raspusuri ajutatoare urmare a comentariilor facute asupra postului #1 care imi apartine.

    1. Am fost in SUA, si nu o data.
    2. Sunt filme care arata "Real life" si sunt filme (mai ales psihologice sau politice) care arata scenarii fortate sau mint
    3. Nu toata SUA si nu orice din SUA este foarte bun sau mai bun decat RO, dar un procent MARE, DA!
    4. La solicitarea vizei nu se tine cont numai de venit. Sunt afaceristi care castiga (cu acte) cat sa intretina 10 familii normale si care nu primesc viza. Politica de acordare a vizei este destul de complexa, desi, de obicei, obtii raspunsul in doar 5' de stat de vorba cu ofiterul de la Consulat.
    5. Pentru cei certati cu legea, America este paradis! Un lucru foarte interesant este situatia imigr. mexicani care, spre deosebire de rromii nostri (care traiesc fara sa munceasca), ei vor sa munceasca pentru a trai.



    Cateva intrebari:
    1. De ce majoritatea (peste 90%) a celor care se duc in SUA pt a se stabili, o fac?
    2. De ce sunt programe de tip work&travel unde studenti (dar nu cei repetenti sau car enu au treaba cu scoala) pot vedea pe viu si experimenta stilul de viata american si pot calatori nestingheriti? Dc ar avea ceva de ascuns, nu s-ar vedea si nu s-ar spune? E adevarat, unii dintre ei "uita" sa se mai intoarca.
    3. Am vazut la ambasada multe cazuri dubioase respinse fara drept de apel! De ex. Sotul solicita o viza si sotia impreuna cu fiica solicita viza separat, aparent fara legatura. Ambii sunt bine situati financiar. Rezultat: respingere. Sau: Un tip familist, la 45 ani, are un foarte bun prieten pe care doreste sa il viziteze. Are invitatie din SUA. Biletul ii este platit de cel care-l cheama. Nu stie sa raspunda la intrebarea "Cand v-ati vazut ultima oara?" Rezultat: respingere.
    4. Nu zic ca ei nu gresesc in acordarea vizelor, dar de regula, simt ("miros") cand ceva este in neregula.
  • 0 (0 voturi)    
    yesman (Vineri, 27 iulie 2007, 12:37)

    Kevi [anonim]

    Yes, of course!
  • -1 (1 vot)    
    ce comentarii... (Vineri, 27 iulie 2007, 12:38)

    S.A. [anonim]

    Ca de obicei, romanul comenteaza despre americani fara a fi calcat vreodata prin SUA. Hai sa va spuna citeva unul care a stat acolo aproape 3 ani:

    1) Americanul mediu e mai intelept si mai inteligent decit romanul mediu. Dureros dart adevarat. Mitul americanului prost este... doar un mit, inventat de frustrati.
    2) Da, in multe zone ale SUA nu se incuie casele, sau daca se incuie, asta e partial - usile din spatele casei sau unele geamuri ramin deschise. Infractionalitatea e mult mai redusa decit in Romania si lumea e relaxata, nu cu mina pe poseta tot timpul.
    3) Nu te impusca nimeni in SUA pe strada, in ciuda faptului ca armele de foc sint destul de raspindite. Orori precum Columbine se intimpla fiindca armele ajung uneori pe mina unor dezaxati. Nu as vrea sa ma gindesc ce macel ar fi in Romania daca ar fi legalizate armele de foc... Ar fi un Columbine in fiecare week. S-ar impusca toti la semafoare in Bucuresti. Orice nespalat de taximetrist ar trage in ala de linga el ca sa isi faca loc in trafic.
    4) Americanii nu se caca in paduri. Nu umbla cu burtile goale si in slapi prin parcurile nationale (care sint extrem de numeroase). De asemenea, nu se face gratar (mici) in natura si nu se asculta muzica (manele in Romania) data la maxim din masina cu portierele larg deschise.
    5) In SUA nu o sa vezi un gunoi prin natura. Unde e parc national, nici un muc de tigara nu vezi aruncat pe jos, asta chiar in locurile frecventate, de ex. parcari auto sau visitor centers.

    Si as putea continua... Asa ca mai bine mai putini romani prin SUA. Sa se civilizeze mai intii.
  • 0 (0 voturi)    
    Articol prost si comentarii pe masura (cu exceptii) (Vineri, 27 iulie 2007, 13:10)

    Vladimir [anonim]

    In primul rand articolul e tradus/inteles prost de ziaristul care se vede de la o posta ca nu a fost mai departe de Dorohoi sau Patarlagele. TREBUIE SPUS DIN START CA DEP. DE STAT AMERICAN ARE CA STANDART RATA CAZURILOR DE "IESIT DIN VIZA" CARE TREBUIE SA FIE SUB UN PROCENT NU SUNT SIGUR CA ESTE 10%. Se aplica tuturor tarilor si nu are nimic de a face cu Irak sau aliante, NATO etc. Apoi, ascultati la cei care au mai stat pe acolo, ex 12. Romanii sunt in proportie de 90% necivilizati si primitivi. E vorba ca doar in Bucuresti-Otopeni vezi veceul plin, cu dare, stropeli si rahat pe alaturi la Plecari cum am vazut eu sau vezi genti si valize taiate iar politistii de frontiera fac pe prostii spunand ca nu stiu si nu tine de ei ce se intampla. Asta nu e istoie ci e experienta personala din "vacanta in Romania '07". Vreti si impresii din oras?
  • +1 (1 vot)    
    Americanii sunt profitori (Vineri, 27 iulie 2007, 13:14)

    European [anonim]

    Multumim lui Basescu ca pupa in fund America si noi ne intorcem fdosul pentru sutul lor!
    Provoaca razboiae, foamete, atentate, lovituri de stat in interesul lor, se folosesc de cei de care au nevoie si pe urma le arata dosul.
    Ar trebui sa deschidem ochii la realitatea eueopeana, europenii sunt in clar cu adevarata fata a americii si sa nu mai dam navala cu miile sa facaem cu manuta redneck-ului Bush!

    Noi suntem leaganul civilizatiei si nu o adunatura de hoti si extradati. Sincer, cateodata ii inteleg pe musulmani....
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. S.A. @12 (Vineri, 27 iulie 2007, 13:29)

    loco [anonim]

    Si eu locuiesc de 15 ani in US, insa nu sunt de acord cu unele puncte care le-ai scris. In primul rind nu se poate generaliza, deoarece sint diferite zone in US, si diferiti oameni.

    1. Americanul mediu nu e deloc mai intelept decit un roman mediu. Marea majoritate nu cunosc foarte multe lucruri generale pe care orice om mediu le-ar cunoaste. Uite intreaba-i unde se afle Romania, de ex.
    2. Asta e cam adevarat, insa depinde si de zona unde locuiesti, fi sigur ca si in Romania gasesti parti unde se poate lasa o casa neincuiata, etc.
    3. Aici cam ai dreptate.
    4. Ba da si americanii fac kk in paduri, normal, nu toti, iar de umblat in slapi, cum nu ai vazut? Sa nu-mi spui ca nu ai vazut niciodata un american imbracat cu pantaloni de pijama in magazin? Sau mai ales in sweatpants? Nu se face gratar in natura??? Ai fost vreodata la picnic? In parcuri nici nu trebuie sa-ti aduci gratarul cu tine , ca sint instalate acolo. Iar ascultatul muzicii in masina, hmm, nu sint manele, insa vibreaza si geamul de la casa din cauza muzicii din masina.
    5. Exagerezi, sint gunoaie si pe aici, si am o boala pe aia care lasa caruciaorele din parcarile de la supermarketuri sau de la magazine fara sa le duca la locul lor, citeodata mai le si impinge sa se duca sa loveasca alta masina parcata. Ai fost vreodata in NY? Ce gunoi este peste tot, mai ales in Manhattan.
  • 0 (0 voturi)    
    Yankeii (Vineri, 27 iulie 2007, 13:41)

    Radu [anonim]

    Mie mi-se pare o reactie tipic americana. Romania e buna de carne de tun in razboiul lor , pentru dominare globala, deh petrolul. Cand e vorba sa ne sustina, ne uita ca si dupa cel de-al doilea razboi mondial. Retrageti trupele din Iraq si Afghanistan. Nu e razboiul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil ce popor de lichele putem fi (Vineri, 27 iulie 2007, 14:12)

    goe [anonim]

    Ca americanii nu ne vor, pot sa inteleg. E adevarat, le-am aglomera si mai tare inchisorile lor supra-aglomerate (apropos: America are cel mai mare procent din populatie aflat in inchisoare din lume).
    Dar... ceea ce mi se pare absolut penibil este ca unii romani din America scuipa in directia din care s-au nascut si de unde au plecat, unde sunt stramosii lor. Sunteti niste gunoaie.
    Apoi mai sunt unii care traiesc in Romania si urla sus si tare ca sa protejam America de stricaciunile din Romania. Astia sunt aia care se caca in padure, apoi trag aer adanc in piept iar pe toata fata li se asterne satisfactia... ca au pus si ei umarul pentru o America mai curata.
    Ar trebui sa le punem si noi vize americanilor, fara nici o suparare. Vizele ar trebui sa se acorde numai la Washington si numai personal. Avem noi destui criminali de-ai nostri ca sa mai importam si de la marele licurici.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am fost inca in SUA (Vineri, 27 iulie 2007, 14:16)

    ALex [anonim]

    Ieri am fost la niste prieteni de familie care au fata (medic) in SUA. Este casatorita cu un american si si-au cumparat o casa de 650000 USD. Ea castiga pe an brut 158000 USD. Tocmai ma gandeam ca mie imi trebuie cateva secole ca sa castig in Europa aceeasi suma de bani cat costa casa (eu castigand 1000 euro pe luna si neavand drept de munca, fiind bursier).

    Am vazut poze cu casa si cu cele 7 hectare de padure pe care le are, cu oraselul (nu mai stiu numele) situat pe undeva pe langa lacul Michigan. Pur si simplu, daca nu as fi stiut ca sunt facute in SUA, as fi crezut ca sunt facute in Elvetia. Singurul lucru care m-a deranjat in toata povestea a fost consumul casei: pe an casa consuma energie electrica in valoare de 39 MW (39000 kW) - enorm.

    Revenind la vize: cei seriosi si care vor sa munceasca in domenii cautate in SUA nu cred ca au probleme in obtinerea vizei. Nici cei care vor sa faca o vizita turistica. Fireste ca exista si erori singulare in care viza nu este data dintr-o cauza subiectiva. Uitandu-ma insa la cum arata acea mica portiune de SUA (fireste ca nu toata SUA arata la fel) m-am gandit la problema vizelor. Raspunsul este de tip elvetian: este posibil sa le dam tuturor romanilor dreptul sa se aventureze necontrolat pe acolo ? Fireste ca da, dar ar fi pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    God bless Amerika ... (Vineri, 27 iulie 2007, 14:22)

    Joe limonada [anonim]

    Traiesc de ceva vreme peste ocean si pot spune ca America isi are valorile ei de necontestat dar si nenorocirile ei, ca oamenii sunt si buni si rai, nu mai buni sau mai prosti decat romanii, i-am vazut mai individualisti dar mai civilizati, i-am gasit si cu sufletul mare dar si egoisti, etc. Nu cred ca se poate generaliza nici o experienta. Ce m-a facut sa ma gandesc a fost faptul ca i-am aflat mult mai toleranti decat noi, chiar daca rasism exista si va exista intotdeauna pretutindeni si de asemenea am vazut ca STIU SA-SI VADA DE INTERESUL LOR, ceea ce noi romanii nu reusim.
    Nu mai departe de circul facut in jurul condamnarii pipitzei lui Hilton, pana la urma a stat cateva zile inchisa, ceea ce la noi nu se va intampla niciodata daca te numesti Paunescu, Tiriac sau nu mai stiu eu cum.
    Cat despre vize, romanii ce au bani sa-si permita sa calatoreasca sau sa faca afaceri peste ocean, primesc viza, insa cei ce ar vrea sa treaca Atlanticul asa cum au facut dupa '90 trecand Oderul catre Germania, cred ca e mai bine sa stea acasa. God bless Amerika! dar si Romania :-)
  • 0 (0 voturi)    
    mitocani... (Vineri, 27 iulie 2007, 15:01)

    Victor [anonim]

    Cunoastem foarte bile mitocania angajatilor Ambasadei sau chiar a functionarilor din USA, in ce priveste acordarea vizelor sau cum sunt tratati strainii la intrarea in USA. Nu inteleg insa de ce acesta sa fie un criteriu la acordarea vizelor. Cunosc destule exemple in care unor oameni li s-a respins dreptul la viza ca "asa a vrut muschii lor" Deci prima data te scuipa in fata cand mergi la ambasada dupa viza, dupa aia nu-ti dau viza ca esti scuipat pe fata, cum vine aia?
  • 0 (0 voturi)    
    pt cezar (Vineri, 27 iulie 2007, 15:05)

    goe [anonim]

    Scrie, cezare, la Dept de Stat American (cum ai zis ca o sa faci in primul post) si da-le o mare limba in anus, am auzit ca astia care le trimit scrisori de amor primesc un stegulet american si o medalie de tinichea, pe care scrie "Drink Coca-Cola!". Esti un retardat cezare. Tu si altii ca tine faceti Romania de ras. Cand spui unui strain: toti conationalii mei sunt niste cocalari jegosi si buni de nimic, crezi ca tu scapi? Stii ce eticheta o sa primesti tu? Cocalar jegos, bun de nimic, pupincurist si TRADATOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru LOCO (Vineri, 27 iulie 2007, 16:18)

    S.A. [anonim]

    Am stat pe coasta de west. Imi pare rau, nu am vazut pe nimeni in burta goala si in slapi prin paduri, la "iarba verde"... Du-te in Romania si o sa vezi in weekend la fiecare padure numai burtosi facind mici, bind bere si dind muzica la maxim... In SUA n-am vazut asta, desi asa cum zici si tu, mai vezi pe cite unu' in "pijamale" :)). Dar macar nu e in burta goala! Gratar n-am vazut sa se faca in parcuri nationale. Ai vazut tu asta de ex. in Yosemite sau Yellowstone? Eu nu, desi am fost frecvent pe acolo. Pe coasta de est n-am fost decit in NY, unde intr-adevar, e mult mai murdar ca in LA/SF/bay area, dar totusi mai curat ca in Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni! (Vineri, 27 iulie 2007, 16:26)

    Maria [anonim]

    Nu va mai puneti cenusa in cap ca suntem asa si pe dincolo. Fiecare padure are uscaturile ei, sa nu credeti ca alte natii sunt perfecte! Eu nu sunt de acord cu atat de multe critici pentru Romani si nici cu viziunea asta ca cineva ne-ar indrepta moravurile prin lipsa unor vize. Aici sunt considerente economice, politice si va conta mai putin istoria individuala a unui personaj sau altul. Oricum si cu visa waiver vor fi niste conditii pe care multi nu le pot indeplini, nu uitati de cate documente cereau la vama inainte la intrarea in UE, gen bilet dus intors, dovezi scrise de sustinere financiara, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni! (Vineri, 27 iulie 2007, 16:28)

    Maria [anonim]

    Nu va mai puneti cenusa in cap ca suntem asa si pe dincolo. Fiecare padure are uscaturile ei, sa nu credeti ca alte natii sunt perfecte! Eu nu sunt de acord cu atat de multe critici pentru Romani si nici cu viziunea asta ca cineva ne-ar indrepta moravurile prin lipsa unor vize. Aici sunt considerente economice, politice si va conta mai putin istoria individuala a unui personaj sau altul. Oricum si cu visa waiver vor fi niste conditii pe care multi nu le pot indeplini, nu uitati de cate documente cereau la vama inainte la intrarea in UE, gen bilet dus intors, dovezi scrise de sustinere financiara, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    PS: (Vineri, 27 iulie 2007, 16:35)

    S.A. [anonim]

    A, am uitat. Ai dreptate, multi nu stiu unde e Romania. Dar nu mi se pare un semn de incultura, pur si simplu nu ii intereseaza unde e Romania pe harta, nu e in "aria lor de interes". Multi au auzit insa de Nadia (mi s-a intimplat sa imi povesteasca indienii din Navajo de Nadia!). De unde se vede cred ca trebuie sa meriti, sa fi dat valori de talie mondiala ca sa ai pretentia sa se auda de tine ca natie! Mai stiu de regula si de Ceausescu, desi nu e clar pentru ei cine e fost (un fost sef de stat comunist - asta mai stiu unii)... Acuma bine-inteles ca romanii stiu unde e SUA pe harta, caci na - nu poti sa nu stii unde e o mare putere economica, nu? Nu e insa un semn de cultura. Daca e sa pastram "proportiile", stiu oare romanii unde este de exemplu Burkina Faso? Nu! Ei bine, pentru americani Romania este ceea ce este Burkina Faso pentru romani.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 27 iulie 2007, 16:59)

    goe [anonim]

    Vad ca discutia a luat-o razna. In articolul asta este vorba de vize, nu daca America e mai nu stiu cum decat Romania, sau daca americanii sunt mai prosti ca romanii.
    Chestia cu vizele e cam asa: vine americanul Sam la romanul Ion si ii zice... mai Ioane, uite, avem o problema, Ahmed ne-a tras-o si acum ne ameninta modul nostru de viata, hai sa mergem sa-l cautam prin desert sa-l snopim in bataie. Si se duce Ion, sa apere modul de viata american. Apoi vrea Ion sa mearga in vizita la bunul lui prieten Sam, pe care l-a ajutat la greu, iar Sam ii spune: mai Ioane, noi suntem prieteni, dar nu te pot primi in casa mea ca tu cam puti. Cam asa e treaba. Acuma intrebarea e ce ar trebui sa faca Ion?

    In Ambasada Americana din Bucuresti esti injosit din secunda in care ai pasit dincolo de gardul ambasadei. Interviul este de asemenea injositor si seamana mai degraba cu un interogatoriu la politie. Daca esti refuzat nu primesti nici o explicatie. Dar banii ti-i iau oricum.

    Romania s-a ridicat putin in ultimii ani pentru ca oamenii au putut sa circule, pentru ca nu am mai fost izolati. Europa ne-a ajutat sa ne luminam, iar tarile din vestul Europei si-au asumat un risc si au platit un pret pentru gestul lor, fiindca in primul rand pleava din Romania a plecat si a uitat sa mai vina inapoi, creind probleme pe unde au ajuns. Dar noi suntem reci cu Europa, care ne-a ridicat si continua sa ne ridice, si ii pupam in cur pe americani, care fac ceva pe tara noastra. Cat oare va mai trebui sa treaca pana o sa ne dam seama ca noi ne aflam in Europa si asta nu se poate schimba niciodata?
  • 0 (0 voturi)    
    2 Centi (Vineri, 27 iulie 2007, 17:49)

    George [anonim]

    Locuiesc de sapte ani peste ocean, am o situatie materiala si sociala foarte buna, asa cum cei mai multi americani nu au.

    Mi-am facut propria parere despre realitatile Americii si Romaniei. Este adevarat ca o parte dintre Americani, mai ales cei din Midwest sunt rasisti si se uita stramb la oricine nu e alb si nascut in America. Alta parte e toleranta si foarte primitoare. Locuiesc in Arizona si nu am de ce sa ma plang in partea asta. Ma simt ca acasa aici.

    Ca nivel de inteligenta, nu sunt nici mai buni nici mai rai ca europenii. Au alt sistem de valori culturale si nu trebuie judecati prin prisma unui roman sau european. Am vazut americani extrem de inteligenti, de educati si eleganti care imi dau clasa si pot da clasa multora de peste ocean.

    Inteleg foarte bine de ce americanii nu vor sa dea drumul la vize pentru romani. Daca as putea, as trimite niste romani de aici acasa, desi ei stau in SUA de zeci de ani. Au adus aici in SUA toate racilele societatii romanesti. Vad romani exploatand alti romani sau hispanici ilegali, vad romance care alearga in limba dupa soti cu cetatenie sa-si legalizeze situatia, vad falsi dentisti sau falsi profesionisti practicand meserii pentru care nu sunt calificati legal sa le practice, vad tot felul de chestii nelalocul lor si romani total neadaptati la realitatile americane si dupa 25 de ani de stat aici (genul care are nevoie de translator cand se duce la tribunal dupa multi ani de stat in SUA). Culmea este ca tot ei se plang de toate.

    Sunt si romani aici in fata carora imi ridic palaria, insa. Sunt oameni care s-au ridicat pe picioare proprii si isi vad de treaba lor onesta. Pacat ca nu cunosc destui dintre ei.
  • 0 (0 voturi)    
    mde. (Vineri, 27 iulie 2007, 18:15)

    away [anonim]

    interesante comentarii.
    @cezar: esti un frustrat, probabil unul nitel imbecil, care nu reuseste sa-si stapaneasca frustrarea.
    sunt cateva comentariu cu care sunt de acod: 16, 18, 19, 20..
    In primul rand mi se pare lipsa de inteligenta sa compari America cu Romania..numai NYC-ul cu tot cu suburbii are aproape cat populatia Romaniei.
    Pe "coaste", East si respectiv West, lumea este mai educata, NYC-ul este capitala mondiala a modei...am avut ocazia sa beau o bere in Village si sa-mi spuna un american.."aa..esti din Romania? capitala Bucuresti, nu?:). Si-a zambit. A pronuntat "Bucuresti" si nu Bucharest, ceea ce m-a socat.
    Daca intri insa "inauntrul tarii", de acolo de unde se trag votantii...stim noi cui:P, deja apar pijamale si slapi prin aeroporturi si magazine...Dar, dupa cum spuneam, America este foarte mare si vei regasi aproape orice aspect.
    Sa ne lamurim tovarasi: lipsa de civilizatie nu are nici o legatura. E vorba de bani. Iar ei isi protejeaza forta de munca.
    In fine, recunosc, de fiecare data cand ajung in Europa si iau avionul spre Romania,.. imi aduc aminte totusi ca mai sunt si alte motive:))).
  • 0 (0 voturi)    
    pentru lingaii lu' Baselu (Vineri, 27 iulie 2007, 19:08)

    Anonim [anonim]

    Fratilor, cvhiar asa de retardati sunteti?
    Chiar atat de indobitociti?
    Cum adica e foarte bine ca romanii nu pot intra in SUA fara vize?
    Aloo, Baselule, vezi ca americanii iti dadura iar cu flit, trupele din Irak si Afganistan acasa, sau suntem chiar curvele americanilor?!?!?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Make it happen !!! (Vineri, 27 iulie 2007, 19:43)

    Getodac [anonim]

    Mi se pare penibil sa spui ca strugurii sunt acrii cand nu poti ajunge la ei.

    Statele Unite ofera oricui posibilitatea sa reuseasca prin seriozitate si munca cinstita. Sunt evident si nedreptati sau imperfectiuni, ca in orice alt sistem creat de oameni. Cu toate astea nimeni nu este adus si nici tinut cu forta in America. Cei care vin fac o alegere individuala, iar daca nu se pot adapta sunt liberi sa plece inapoi cu ce au agonisit.

    Cred ca e mai bine sa ne concentram asupra noastra, cum sa folosim lucrurile bune vazute in America si Europa occidentala pentru a impune respect oricarei tari din lumea asta. Multi romani care calatoresc au tendinta de a observa si vorbi doar despre lucrurile negative, avand impresia ca este bine doar acolo unde nu sunt ei.

    Daca fiecare punctual ne facem in mod perseverent datoria acolo unde ne aflam, este imposibil sa nu influentam pozitiv pe cei din jur. Cei vesnic nemultumiti si cartitori, sa iasa mai degraba in fata casei si sa faca curatenie precum neamtul, sa identifice o oportunitate si sa pornesca o mica afacere de familie precum americanul etc. O sa fim atunci inclusi si in visa waiver program si o sa vina orice alta recunoastere ne dorim ca natiune.
  • 0 (0 voturi)    
    motive (Vineri, 27 iulie 2007, 20:06)

    adi [anonim]

    Programul de Vise al USA este foarte influentat in ultimii ani de doua probleme:
    - imigratia ilegala - a se intelege si imigrantii care uita sa mai plece dupa expirarea viziei, dar sincer nu inteleg ce-i opreste pe americani sa-i deporteze (ba de fapt inteleg: cheap labor); si despre acest subiect puteti vedea zilnic pe CNN dezbateri mai mult decit aprinnse (Lou Dobs)

    - terorismul - si aici un civint greu de spus in are TSA - ca o paranteza, bossului meu - Canadian din '73, nascut in Anglia din parinti irlandezi si scotieni, protestant -(deci foarte WASP) i-a fost supendat dreptul de a mai vizita USA (dupa ani si ani de cind o face, avind si afaceri acolo, angajati) deoarece pe declaratia pe care trebuie sa o completezi inainte de a zbura spre state, la intrebarea daca are vreo solicitare sau este indreptatit sa ceara cetatenia USA a raspuns ca nu. Totul ar fi fost ok dar el are un fiu nascut in state si prin urmare ar putea solicita cetatenia. Ei bine, pana acum un an de fiecare data cind completa aceeasi declaratie cu acelasi raspuns totul era ok - de un an, de cind agentiile si-au interconectat bazele de date a putut si TSA sa vada ca are un copil cetatean american.
    Vreau sa spun ca desi el nu a gresit teribil, mai degraba ei, a fost tratat intr-un mod umilitor, dat jos din avion, tinut citeva ore bune de ofiterul de imigrari american (se intampla in Toronto) si trata ca un "terorist". I s-a ridicat fara drept de apel "privilegiul" de a mai merge in State, si a fost sfatuit sa nu faca nici o plingere deoarece se poate si mai rau.
    Deci cu asa ceva se lupta si Romania si nu vad cum sa reuseasca acolo unde nici canadienii nu pot.

    pe de alta parte, Europa e larga, multa si bogata, mult mai frumoasa (exceptie the Rockies) decit USA. Asa ca mare lucru nu se pierde.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Vineri, 27 iulie 2007, 20:21)

    ion iliescu [anonim]

    ca sa-l citez pe Bush suntem "prietenii din noua Europa, aliati in lupta impotriva terorismului".. Ei bine suntem prieteni cand participam in razboaie inutile dar nu prezentam incredere ca sa ne lase sa-i vizitam... Nu-i bai ca basescu tot da limbi in partea dorsala
  • 0 (0 voturi)    
    romanii din sua nu fiti frustati, sunteti gena slaba a poporului roman (Vineri, 27 iulie 2007, 22:34)

    alex [anonim]

    se pare ca forumul a fost invadat de romanii frustati din america, care nu vor sa scape nici o ocazie sa arunce cu rahat in cei ramasi acasa. Se simt saracii frustrati ca nu isi permit mai nimic nici in SUA, si nici in Romania. Le creste inima de fiecare data cand se intampla ceva rau acasa, ca sa isi confirne ca au facut bine atunci cand au plecat , si au nod in gat cand citesc despre boom-ul economic din romania. Cand ajung pe Otopeni isi suna colegii sai gazduiasca o noapte la ei pt ca nu au bani nici macar de un hotel decent. Tot ce au realizat in america este ca pot face kaka de doua ori mai mult decat faceau Romania, intrucat carnea este ieftina. Si POATE cu o casa din placaj si carton comprimat. Nu-i bagati in seama, sunt gena slaba a poporului roman.
  • 0 (0 voturi)    
    @34 ramai tu in Ro si asteapta"boom " economic de la iubitii nostri guvernanti "autentici" (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 3:27)

    Trotinela [anonim]

    Frustrat ejti tu amice si nu cei plecati pe afara! Si eu locuiesc in SUA de ceva timp dar sa sti ca ma doare f tare ce se intampla acasa! De exemplu cand PSD, PNL si ceilalti dobitoci au suspendat presedintele! (presedintele ales de popor trebuie lasat sa-si duca mandatul pana la sfarsit fie el Iliescu, Vadim, Basescu etc etc.) Asa golaneala numai in Romania mai vezi! Eu nu mai vin in ro pentru simplul fapt ca aici ma pot bucura de munca mea! adica: mai pot trage o vacanta, imi permit o masina fara taxa de prima inmatriculare si te mai miri ce.....pretul la benzina este aproape la jumatate fata de Romania...etc etc.! Cand am plecat din ro (vreo 6 ani in urma) am avut un fabulos salar de 98$ pe luna! Acum fac 3500 luna! Cum as putea fi frustrat la o asa diferenta? Ce "BOOM ECONOMIC" A FOST IN RO ASA DE MARE INCAT SA MA FACA SA MERG INAPOI? Eu cred ca tu esti frustrat ca nu ai reusit sa pleci, poate ai incercat si ambasadorul ti-a spus "NU"! Am incercat in RO sa imi iau apartament pe credit si nici o banca nu mi-a dat imprumut 25000$ cat valora un apartament atunci! Am ajuns aici in USA si dupa 2 ani am avut casa mea care valoreaza 225000(bineinteles in rate)...de ce in Ro nu am fost aprobat pt 25 mii si americani mi-au dat 225 mii? De asta sa fiu frustrat? repet cred ca tu ejti frustrat! Am fost fff surprins cand am vazut ca mi se aproba imprumutul de 225 mii! Eu te sfatuiesc sa ramai in RO si sa ajtepti BOOM-ul ECONOMIC de la Tariceanu si Geoana si la prea iubitul nostru Vadim.
    P.S as vrea sa stiu cu ce te ocupi si cati bani faci de ejti asa de patriot!
  • 0 (0 voturi)    
    vai de voi, vai de ei.... (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 6:46)

    luigius [anonim]

    trebuie sa dau nota zece pentru bibicu, a fost la obiect. Ca doar cu ochii mei am vazut americanul la Buffalo asteptindu-si de trei ore proprietarul ca sa-i dea inapoi cei 2 dolari pe care-i datoreaza. Deh, sa mai scriu si despre mizeria din unele locuri.
    Eu as fi de alta parere: Daca tot Romania ii pupa pe americani in c** de atitia ani si lor nici nu le pasa, cred ca ar fi timpul ca rolurile sa fie schimbate. Oare cum poate fi numita civilizatia de acolo cu toti maxicanii si jamaicanii care au devenit spaima americanilor?
    Sa fim seriosi si e timpul ca romanii sa inteleaga ca e destul de mare comunitatea europeana . Timp de 18 ani, cred ca am vazut mai multe decit as fi vrut eu si prea putine bune. Singurul lucru care m-a tinut pe acest continent, este ca de fapt traiesc in Canada. Multumescu-ti Doamne!
  • 0 (0 voturi)    
    ridicol (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 9:38)

    dionis [anonim]

    Observ clar doua tabere care se infrunta aici. Romanii stabiliti in America si cei ramasi acasa. Trotinela @35, chiar castigi 3500 $ pe luna? Fantastic!! Deja ma indrept spre ambasada sa obtin si eu viza. Voi reusi oare? Asta inseamna 42000 pe an. Nimic nu cred ca intrece in ridicol acest site, aceste articole provocatoare si aceste comentarii de doi bani. Mi-as dori ca, copiii mei sa nu acceseze vreodata acest site. Ar fi mult mai bine pentru ei. Succes!!
  • 0 (0 voturi)    
    America (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 9:51)

    Slabutz [anonim]

    E de neinteles de ce vrem noi asa de mult sa plecam in America. Am fost acolo si nu mi se pare o viata iesita din comun. Singurul atu este salariul crescut. Dar, daca ma gandesc bine, nu stiu daca se merita sa muncesti 12 ore pe zi (aici includ si timpul necesar transportului de la casa la servici) si sa traiesti intr-un mediu super aglomerat din toate punctele de vedere (social, infrastructural, cultural) sa iti pierzi identitatea in acea supa de oameni, nationalitati si limbi vorbite care toti isi spun americani si sunt foarte mandrii ca au bani si ca isi pot permite o saptamana doua de concediu la un picnic de tot rahatu.
    Mie personal imi place Europa mult mai mult. E un alt stil de viata. Mai linistit, mai bine definit. Iar diferenta dintre Europa si SUA e ca de la cer la pamant.
    Imi pare rau ca la noi romanii exista aceasta mentalitate de a fugi din tara pentru a castiga multi bani. Din pacate, la mentalitatea pe care o avem, e singura varianta de a te implini financiar. Daca am sta toti in tara si am incerca sa facem ceva din ea am fi cu totii, de la mic la mare, impliniti.
  • 0 (0 voturi)    
    "Please help me, I am from Romania and we have no food there" (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 10:49)

    Andrei [anonim]

    "Please help me, I am from Romania and we have no food there", asa suna o tiganca la iesire dintr-un supermarket in Santa Monica/California. Nu sunt o persoana violenta, dar am inceput sa dau dupa ea cu ce mi-a venit in maini. Deja au ajuns si aici, nu stiu cum, dar au ajuns si peste ocean. Cu un puradeu dupa ea, imbracata in costum traditional (zdrente) ... cersea!
    Eu propun doar un lucru, atunci cand vedem aceste rebuturi, lulati si dati dupa ele, sunt tinte vii care trebuiesc strivite. Striviti nu de autoritati.. care stau cu mainile in san, ca or fi autoritati italiene, americane, franceze... toi sunt o apa si-un pamant. Noi trebuie sa-i strivim, co-nationalii lor, aceasta mana de oameni fac de ras Romania. Iar inca, deocamdata, a spune ca esti roman in USA, e un lucru mare, e o mandrie, nu e o rusine deloc. Hai sa tinem in continuare aceasta imagine!
  • 0 (0 voturi)    
    La ei ca la noi (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 11:58)

    Radu Constantin [anonim]

    Pentru ca sunt atat de asemanatori cu noi ne pun bete in roate la vize, altfel spus nu mai au nevoie in tara lor de altii ca ei.Sa vedem doar unele din multele asemanari: politicieni corupti, populatie in majoritate dezinteresata de vot, spaga este la mare cinste si la fel bacsisul, cei bogati isi etaleaza cu aroganta si cu mult prost gust averea prin case gigantice, masini scumpe, petreceri cu multa galagie dispretuind bunul simt, asculta(tare de tot) muzica de proasta calitate si altele asemenea, majoritatea populatiei se imbraca prost, urat si tipator, poulatia de culoare in majoritate fara educatie si fara dorinta de a fi educata este aroganta, violenta, mana in mana cu politia si da din randul ei(desi numeric reprezinta cu putin peste 12 % din populatie) majoritatea infractorilor si criminalilor, presedinti alesi si contestati imediat dupa alegeri, populatie majoritar crestina dar care in proportie de 80 % merge la biserica doar o data pe an(de Paste la noi si de Craciun la ei) in schimb cei ce sunt de alte religii frecventeaza cu regularitate lacasele lor de cult, concedii mai scurte decat in alte tari, dezinteresul fata de cei loviti de soarta, ziua nationala serbata cu mare fast si pe langa ea tot felul de zile cretine: a femeii, drapelului, imnului, muncitorului, aviatorului, strugarului, turnatorului, militianului, etc. etc.,in curand poate vor avea si ei ziua pasaportului ca la noi s-a inventat si ea in acest an. Gata oricine va cauta va gasi cu usurinta multe alte asemanari intre noi si ei si tot atata de multe deosebiri fata de lumea civilizata din Europa occidentala.
  • 0 (0 voturi)    
    catre dionis(37) si celor ce nu vad decit linguseala pe linga banii americani. (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 13:41)

    luigius [anonim]

    Dragule:
    Daca iti spun ca eu cistig 3200 pe saptamina, ma crezi? Nu iti cer asta nici tie si nici celor care nu fac altceva decit sa incerce a pune Romania cit mai mult la pamint. Eu declar in fata tuturor ca am fost odata blestemat de soarta si legat la ochi m-am trezit pe continentul american. Ar mai fi cazul sa spun ca am fost un prost cu diploma? Daca nu ar fi prea tirziu acum si nu as fi legat de familie, cu mare drag as lasa oricui dreptul sa cistige banii acestia iar eu as reveni acasa acolo unde sint piinea si sarea mai bune decit in orice loc de pe pamint. Romania are un viitor dupa parerea mea, americanii abia se mai tin cu ajutor financiar chinezesc. Incredibil! Deci voi toti cei ce iubiti atit de mult sa faceti Romania de ris, nu mai trintiti vorbe la nimereala care sa dea acelasi inteles cu acel episod prin care sa incepeti prin a va blestema parintii care v-au dat viata. Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce nu inteleg... (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 16:00)

    eu [anonim]

    Nu inteleg totusi de ce tabara patriotilor romani+ tabara denigratorilor USA s-au inflamat la aflarea vestii ca romanii nu vor intra in USA fara viza.
    Patriotii nu vor fi nevoiti sa vada America si sa dea ochi cu tradatorii de romani plecati.
    Cat despre ceilalti, uite, vor avea prilejul sa stea acasa si anul asta, sa nu fie nevoiti sa-si faca concediul in mizerabila America visand in continuare ca "nu e tara mai frumoasa si manoasa ca Romania"!
    Atata scandal ca nu le dau vize de intrare intr-o tara pe care o detesta? Mare ti-e ipocrizia omeneasca....
  • 0 (0 voturi)    
    NUMAI PROSTII S-AU POSTAT... (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 21:31)

    dorinutza travestita canadiana [anonim]

    Fratilor problema este urmatoarea 25% din cererile depuse NU INDEPLINEAU CONDITIILE DE OBTINERE A VIZELOR !!!
    Deci, mai intati EVALUATIVA DOSARUL CUM TREBUIE !!! SI DUPA ACEEA VEDETI DACA INDEPLINITI CONDITIILE IMPUSE!!!
    Nu recomand, in general persoanelor sub 30 de ani sa isi depuna actele pentru viza tip B1 pentru ca AU SANSE MARI SA NU O OBTINA...
    Toate celelate comentarii cine ce are, cum au reusit, si numai stiu ce criterii ROMANESTI ...NU LE VAD IN COONCORDANTA CU SUBIECTUL DE MAI SUS...
    O ALTA PROBLEMA ESTE CA PREA PUTINI ROMANI O DATA AJUNSI IN STATE SAU CANADA ... STIU PENTRU CE AU VENIT....
    bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    cezar esti un prost wai (Duminică, 29 iulie 2007, 2:37)

    manu [anonim]

    bai caisa traiesc in strainatate de multi ani!si vreau sa iti spun ca polonezii ii depasesc pe irlandezi in bautura ca sa nu mai zic ca astia(irlandezii) sunt acriti de ei!tu faci ca timpitii de la antena 3 care s-au gasit sa arate cum poti obtine un permis de lucru in anglia!suna fraiere ca numai noi ne dam in git -neam de fraieri!sunt roman dar ma doare ce prosti vrem sa fim citeodata
  • 0 (0 voturi)    
    Roman ramas in america (Duminică, 29 iulie 2007, 4:09)

    Cristi VADUVA [anonim]

    Am venit in america cu o viza J1, si cum am terminat facultatea am decis sa raman aici... sunt la inceput de drum, am o luna de cand sunt aici, dar am fost si anu trecut. Anu trecut am pus de-oparte 4.900$ in 3 luni de zile. Anul asta am un singur job, lejer, iar din ce castig imi ajunge sa fac naveta zilnic la 15 mile distanta (aproximativ 25 de km), mancare si bautura la discretie.. si imi permit lejer sa ma duc in magazin si sa-mi cumpar ABSOLUT tot ce-mi pofteste inima... si tot mai pun ceva bani deoprare. Nu castig mult, sunt bucatar, dar imi permit sa-mi cumpar MULT lucuru pe care in Romania (absolvent al faculatii de informatica-economica) nu mi le permiteam.
    Aici nu mi-e rusine sa zic ca sunt Roman, am umblat si prin Europa: Ungaria, Italia, Cehia, Franta, Austria ... peste tot romanii erau vazuti super prost.
    Din pacate sunt 2 probleme: 1. Vizele se dau dupa bunul plac al cunsuluilui. Daca ii place cum te prezinti e ok ai viza, daca nu poti sa vi perfect din pct de vedere legal, te respinge ca nu i-ai zambit, sau ca nu iti sta bine gulerul la bluza. 2.Daca s-ar da liber ar ajunge aici atat oameni buni, cum de altfel sunt multi in Romania, dar ar ajunge si multi cu intentii nu tocmai ortodoxe.
    ... in concluzie un lucru e cert... degeaba ne suparam, dar romanii mai au MULT de lucru la MENTALITATE.
  • 0 (0 voturi)    
    vize!!!!!!!!!! (Duminică, 29 iulie 2007, 10:47)

    botic [anonim]

    Oricum trebuie facut ceva in legatura cu "bunul plac" al ofiterilor consulari. Nu mi se pare corect ca daca se trezesc cu fata la cearceaf sau daca mancarea nu a fost buna sau mai stiu eu ce alt motiv, sa respingi oamenii care vor sa vina sa viziteze familia aici. Eu personal as vrea sa dau cu ceva in ei pt. ca nu vor sa-i dea viza mamei mele si sunt aici de doi ani, mai nou acum ofiterul consular i-a zis mamei ca "mai intaii fiica dvs. tre sa ia cetatenia si apoi puteti merge in vizita la ea" Nu mi se pare normal ca sa respingi o femeie in varsta pentru un motiv asa de stupid. Oricum ea nu poate sa vb. limba, automat n-o sa munceasca aici. Parerea mea e ca ar trebui sa se uite si la varsta celor care solicita viza de vizita. Si cum s-a mai scris mai sus, sa le mai ia si banii care pentru noi, aici in USA nu sunt mare lucru (111$) dar pentru cineva de acasa sunt bani!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Fiti Seriosi!!! (Joi, 2 august 2007, 6:48)

    bigo [anonim]

    Cata subestimare!!! Cred ca ar trebui sa va valorati putin mai mult. Mi se pare foarte trist ca considerati ca meritam sa fim opriti din a calatori unde vrem fara complicatii. Hoti sunt in toata lumea....si toate tarile mai slabute au trebuit sa invete sa se comporte bine...de ce credeti ca noi nu am putea...avem nevoie de o sansa!! Si cei care gresesc o sa plateasca!!
    Ar trebui sa fiti putini mai mandri de poporul roman...sunt multii mai rai decat noi!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Deale lui Creanga (Sâmbătă, 4 august 2007, 8:31)

    just me [anonim]

    Dragii mei,

    Nu va bateti voi capul,lasatii pe aericani sa doarma linistiti cit or mai putea dormi ca vezi tu, "amicii" lor din orientul mijlociu au inceput sa se trezasca si cind s-or trezi de tot o sa va bucurati ca sinteti in Romania. Despre bancurile si filmele care le auziti,lasatile la o parte.Ei isi incuie casele ca si noi daca nu si mai bine,la capitolul garduri stam mai bine ca ei,as zice eu.Nu vorbiti de americani ca sint civilizati,ei saracii nici nu stiu cu ce se maninca "civilizat".Un lucru va spun sigur,romanul este mult mai umblat decit americanul.Cred ca e timpul sa dam cartile pe fata, nu am nevoie sa-mi spuna nimeni cum a fost in Europa dupa '89,SUA ori Canada.Ce-au facut tiganii au facut si romanii(daca nu si mai rau) si uite asa am ajuns la vorba aia what goes up must come down,in alte cuvintewe got to pay the price.for all the shit we did.
  • 0 (0 voturi)    
    duceti-va la rusi bah nativilor, (Miercuri, 8 august 2007, 2:25)

    marcel [anonim]

    de ce se ataca lumea ca li se da viza de venit in state la romani,v-ati facut de caca in europa si acum vreti sa ne faceti si pe noi de caca?stati acolo in romania pina o sa aveti pe cineva care va face o invitatie(bineinteles daca meritati)>Eu am dubla cetatenie dar nu sint invidios nici pe unii nici pe altii,fiecare cum isi asterne asa doarme.Daca americanii nu va da viza au ei motivul lor...stiu e greu sa intelegeti...de aceeia nu va vrea nimeni.Si ce daca nu au auzit multi de Romania?asta nu inseamna ca sint prosti.Voi ROMANII din Romania ar trebui sa incercati sa va faceti cunoscuta tara prin activitatile voastre nu prin Hagi si Nadia....mda e greu ca numai la afaceri va e gindul,cum sa va prostiti intre voi si sa va faceti bogati peste noapte...
  • 0 (0 voturi)    
    La rusi? (Miercuri, 19 septembrie 2007, 22:49)

    Cristina [anonim]

    "Eu am dubla cetatenie dar nu sint invidios nici pe unii nici pe altii,fiecare cum isi asterne asa doarme....stiu e greu sa intelegeti...de aceeia nu va vrea nimeni...mda e greu ca numai la afaceri va e gindul,cum sa va prostiti intre voi si sa va faceti bogati peste noapte"
    Mda, bine ca esti tu impartial..si obiectiv..americano-romanule..vezi sa nu te-mpiedici in orgoliu..
  • 0 (0 voturi)    
    viza sua (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:40)

    ramona [anonim]

    Draga S.A, nu stiu unde ai stat tu in SUA, eu sunt in Boston acum si e plin de drogati si cersetorii AMERICANII, sunt o gramada de mucuri de tigara pe jos si multe altele.Ar trebui sa vezi New York-ul, unde e mai mare mizeria pe strazi decat in Bucuresti!!!!Fiecare padure isi are uscaturile ei!!!
    Iar tu MARCEL, sincer, nu stiu cine ti-a dat tie viza si green card, cred ca esti singurul roman care NU o merita!!