Fotbal / Liga 1: Etapa 1

Steaua-Ceahlaul 2-1. Final tensionat cu trei eliminari

de S.N.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2007, 0:00

Gheorghe Hagi a debutat cu dreptul pe banca Stelei care a reusit o victorie la limita dupa ce a fost condusa din minutul 13, cand Vranjkovic a transformat un penalti. Dubla lui Nicolae Dica a adus linistea in tabara stelista inaintea primei manse a partidei cu Zaglebie Lubin, din Liga Campionilor. In finalul jocului, Rusmir, Vranjkovic si Neaga au fost eliminati.

Partida s-a disputat cu portile inchise pentru spectatori, Steaua avand de ispasit o ultima etapa de suspedare, dintre cele trei primite in incheierea campionatului trecut.

Minutul 13: Rusmir evita jocul la ofsaid al apararii steliste, scapa singur cu Cernea si incearca sa-l dribleze iar portarul bucurestenilor il faulteaza in suprafata de pedeapsa. Lovitura de la 11 metri este executata de Vojislav Vranjkovic care trimite in coltul opus celui in care s-a aruncat Cernea.

Patronul Stelei, Gigi Becali, a parasit arena din Ghencea imediat dupa gol. "Nu stau sa vad cum Steaua e condusa acasa de Ceahlaul. Am dat milioane pe jucatori. Sunt suparat. Stiu foarte bine pe cine sunt suparat", a spus Becali.

Centralul partidei, Sebastian Coltescu acorda al doilea penalti in doua minute, dupa un duel aerian intre Lucian Goian si Banel Nicolita. Contactul dintre cei doi jucatori a avut loc in afara careului mare, dar asistentul Catalin Savu a mutat faza in suprafata de pedeapsa. Nicolae Dica a marcat in ciuda opozitiei lui Catalin Multescu care a atins balonul in drumul lui spre poarta.

Tot Nicolae Dica a adus echipa lui Gheorghe Hagi in avantaj in minutul 63 cu o lovitura de cap de la 9 metri. Decarul Stelei a ramas complet liber in careul mare al Ceahlaului, la o lovitura de colt executata de Nicolita, si a trimis mingea in plasa laterala a portii lui Multescu, facand plonjonul acestuia inutil.

Pe langa cele doua goluri, Dica a trimis de doua ori mingea in barele portii lui Multescu. Mai intai in prima repriza a lovit transversala din voleu, apoi in mitanul secund a trimis in stalpul stang o lovitura libera de la 20 de metri.

Primul cartonas rosu al sezonului este vazut de nemteanul Dejan Rusmir in minutul 80. Rusmir a fost eliminat pentru o lovitura cu cotul, intr-un duel cu fundasul stelist Dorin Goian.

In prelungirile partidei, Coltescu mai arata inca doua cartonase rosii. Mai intai Rica Neaga este eliminat pentru o reactie violenta dupa un fault asupra sa, apoi si Vojislav Vranjkovic este trimis mai devreme la cabine, pentru un fault dur, cu talpa inainte.

125 vizualizari

a FOST MARE JUCATOR, DAR NU ESTE ANTRENOR (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 7:42)

Carol [anonim]

Ca jucator, Hagi a fost cel mai mare, cel mai bun, cel mai...
    Ca antrenor, din pacate, nu este. De ce?
    1. Hagi nu stie sa faca echipa. Chiar si un privitor la TV facea o echipa mai buna. Ce cauta Bostina in aceasta echipa? A, are geniu, este fotbalist..., ar spune Hagi. Greu de inteles de ce Badoi, jucator de nationala, sta rezerva. Greu de inteles de ce Golanski nu este introdus nici macar un minut. Greu de inteles de ce acel baiat muncitor si serios, Bicfalvi, nu este folosit.
    2. Hagi are idei fixe, ca si Piturca. Asemenea celui pe care il improsca cu ou si otet odinioara, Hagi i-a decizii de neinteles. Greu de inteles de ce l-a trimis pe Gurita la Buzau, cand el n-are oameni de gol in afara de Dica. Cand Gurita l-a salvat de rusine in meciurile de pregatire. Greu de inteles de ce il tine pe Neaga pe teren. Ca sa rateze cu poarta goala? Si, ceea ce pune capac, ca primeasca si un cartonas rosu aiurea? De mai vrea jucatori? Stie ce sa faca cu ei?
    3. Hagi nu poate sa pregateasca o echipa care urmareste performanta. El cere ... timp. Bergodi a avut mai mult timp la dispozitie? Bergodi cum a reusit sa faca o echipa care sa se lupte de la egal la egal cu Dinamo? Si sa nu uitam ca el n-are lotul Stelei. daca hagi vrea timp, sa mearga la o echipa de Liga 2 sau la Steaua II. Nici o echipa mare nu ofera timp antrenorului. Sa termine cu prostiile. La Steaua, acum, este ca la nationala. Ai facut selectia, faci echipa si castigi.
    SOLUTII
    Hagi, daca vrea sa devina antrenor, trebuie sa inceapa de jos. Lui ii lipseste ABC-ul. Si Adone, si Bergodi au inceput de jos. Sa-si aduca aminte ca si Lucescu a facut la fel. Asadar, trebuie sa plece.
    CINE SA VINA ANTRENOR LA STEAUA?
    Dintre romani, Lacatus. Oricum, la primul insucces intr-un meci oficial in Ghencea, se va scanda LACATUS.
    Gigi, daca ar avea curaj, l-ar aduce pe REDNIC.
    De D. Petrescu nu poate fi vorba, pentru ca acesta ar refuza, data fiind prietenia lui cu Hagi.
    Dintre straini: PROTASOV sau BERGODI.
    HAGI NU VA REZISTA (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 10:21)

bucsonn [anonim]

Unii ar spune sa avem rabdare. Eu spun ca Hagi nu va rezista 8 etape , si chiar am pariat ca se va intampla asa.Sunt mai multe motive :
    1. Hagi are probleme cu exprimarea,in consecinta jucatorii nu inteleg intotdeauna ce doreste sa faca;
    2.Hagi e un despot si cu despotism nu va merge la Steaua.
    3.Jucatorii ,chiar daca nu au spus-o si probabil nici nu o vor spune,il regreta pe Olaroiu.
    4.Radoi, liderull din vestiar, a fost redus la tacere- CE MAI MARE GRESEALA A LUI HAGI- EL ERA MOTORUL MORAL AL JUCATORILOR [ Hagi nu suporta liderii in curtea lui]
    5.Hagi nu stie sa alcatuiasca o echipa si asta s-a vazut aseara.
    6.La prima infrangere suporterii si Becali vor sari ca arsi iar Hagi ,care nu suporta presiunea si rusinea de a fi invins va incepe cu scuzele, timp de 3-4 etape dupa care va pleca si atunci sa te tii nene.....
    Sa dea Domnu ca Hagi sa nu distruga aceasta echipa frumoasa.
    P.S. : Desteptati-l pe Neaga si spuneti-i ca a inceput campionatul.
    I REST MI CASE.
    Desteptule (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 11:51)

daf [anonim]

Ce cauta Neaga pe teren? In primul rand e un jucator bun si asta ar trebui sa o stii din precedentul episod din Ghencea, cand se rugau toti de Becali sa nu-l vanda la asiatici. Ca rateaza, f. bine, dar a si marcat in cele mai imp. meciuri din sez. precedente.

Cat despre ce cauta unu sau altu in echipa, am impresia ca oricat de slab ar fi Hagi ca antrenor si oricat de prost s-ar exprima, e in pozitia celui care face ceva. Tu dai din gura ca nu e bine. Simplu si inutil.

Cat despre prostiile cu Lacatus antrenor... Esti intr-o doaga... Care a fost marea perf. a lui Lacatus? Ceahlaul, UTA? Ce a reusit acolo?
    Putin respect (Sâmbătă, 28 iulie 2007, 18:54)

mihai [anonim]

Nici ca se putea alftfel decat sa tacem si sa ajutam mai bine comentam. Pai Hagi momentan este nou, are jucatori accidentati sunt cei nou veniti abia adusi si toata lumea se asteapta ca echipa sa zburbe, sa marcheze 3 goluri cel putin pe meci. Pai atata presiune pentru ce ? Hagi sa-si vada de treaba, asa greu cum se spune ca este in exprimare jucatorii daca sunt capabili il vor intelege. Atata rautate pe acest om nu se poate si patronul care se vaita de cheltuiala ce a facut-o vai vai. Pai profit din 0 investite (sau aproape insuficienta) nu am auzit sau poate va creste euroi si dolari pe terenul nou din Ghencea.
    Lasati echipa si antrenorul in pace (si in general in Ro, nu se poate sa dai cu pietre dupa cateva meciuri chiar si proaste) iar daca mai cere jucatori ar fi bine sa-i aduca. Oricum echipa este profitabila , Steaua este o marca si macar doar din reclama pe care ti-o faci de pe urma ei exista castig. Cam cata reclama si-a facut GB? in nici un caz doar 10 -20 mil.euro.
    Sa nu mai comparam antrenorii Rednic, Andone etc. ca au si ei problemele lor si sa-l lasam pe Hagi in pace .
    Campionatul incepe bine (Duminică, 29 iulie 2007, 15:22)

sile [anonim]

Deci iertare de un cartonas rosu clar (portarul a faultat din postura de ultim aparator) si un 11m cadou. Campionatul incepe bine pentru Steaua. Iar o sa vedem un an de meciuri 'corecte'.