Golul lui Florin Costea si primul hattrick stagional, reusit de Ciprian Tanasa duc pe Universitatea pe locul intai al clasamentului in urma primei partide din istoria fotbalului romanesc disputata in doua zile. Jocul a inceput sambata seara la ora 22:15 si s-a incheiat duminica la ora 0:08.

Oltenii au deschis scorul in minutul 32. Dorel Stoica a executat puternic o lovitura libera de la mare distanta, mingea a atins pamantul in fata lui Vlas care a fost obligat sa respinga in fata de unde Florin Costea a avut de indeplinit o simpla formalitate.

In minutul 40, Julius Wobay paseaza excelent spre Costea in careul constantean, acesta prelungeste pana la Ciprian Tanasa care reia lejer in plasa din apropierea portii. La pauza oltenii intra cu un scor de forfait dupa reusita aceluiasi Tanasa din minutul 44, dupa o pasa a lui Joshua Rose.

In minutul 75, capitanului Farului, Cristian Schiopu vede al doilea cartonas galben dupa o tinere de tricou si pleaca mai devreme la vestiare.

Peste doua minute Ciprian Tanasa isi incheie recitalul cu golul serii, un lob peste Vlas de la 14 metri lateral dreapta dupa o pasa perfecta venita de la Wobay.

Tanasa, autorul si a unei bare, a venit la Craiova in aceasta vara, alaturi de Andrei Prepelita, clubul oltean platind lui FC Arges 1,5 milioane de euro pentru cei doi.