Gloria Bistrita a fost eliminata in ultimul tur al Cupei UEFA Intertoto in urma golului primit in mansa tur a dublei cu spaniolii de la Atletico Madrid. Formatia din capitala Spaniei a castigat returul cu 1-0 dupa ce pierduse la Bistrita cu 2-1. Unicul gol al intalnirii de pe stadionul Vincente Calderon a fost reusit de Diego Forlan in minutul 11.

Spaniolii au dominat copios prima repriza, fiind si impinsi de la spate de cei 40.000 de spectatori din tribune intre care se aflau doar 2.000 de romani. Au reusit sa inscrie insa o singura data si atunci in urma unor grave greseli in apararea bistriteana.

Mircea Rus a incercat sa evite un corner si a trimis mingea in centrul propriului careu de unde uruguayanul, lasat liber de fundasii centrali, a marcat cu un sut pe langa Tatarusanu de la 10 metri.

Tripleta sud-americana alcatuita din Forlan si argentinienii Sergio Aguero si Maxi Rodriguez a creat in continuare panica in careul Gloriei, doar interventiile lui Tatarusanu sau bara salvandu-i de la primirea celui de-al doilea gol.

Bistritenii au prins mai mult curaj in repriza secunda si, profitand si de relaxarea gazdelor, si-au creat cateva ocazii de gol, cele mai mari fiind ratate de Cosmin Tilinca. Finalul partidei i-a surprins pe spanioli tragand de timp pentru a mentine o victorie la limita care ii trimite in turul doi preliminar al Cupei UEFA.

Gloria isi incheie parcursul european in care a intrecut formatia muntenegreana FK Grbalj cu 2-1 si 1-1 si pe cea israeliana Maccabi Haifa la lovituri de departajare dupa 2-0 in Israel si 0-2 acasa.