Razvan Murgeanu: Am semnat un angajament cu securitatea, dar nu am dat nici o nota informativa

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Viceprimarul general al Capitalei, Razvan Murgeanu a declarat intr-un interviu acordat BBC ca a fost obligat sa semneze un angajament cu fosta Securitate, in perioada studentiei, dar ca, ulterior nu a dat nici o declaratie despre colegii sai de facultate.

"Da, mi-au dat si un nume conspirativ. Nici nu stiu ce nume conspirativ mi-au dat. Nu, dar vreau sa va spun, ca sa-ntelegeti. N-am dat nici o declaratie nimanui, niciodata".

Murgeanu a afirmat ca a semnat angajamentul in urma presiunilor la care a fost supus de Securitate, dupa ce a cumparat valuta de la un student strain care ii era coleg. El a precizat ca a fost la CNSAS, unde si-a vazut dosarul. Murgeanu a mai spus ca la numirea in functie a dat o declaratie ca nu a facut politie politica, lucru pe care il sustine si acum:

"Pai eu am declarat ca nu am facut politie politica, pentru ca nu am facut. Nu am declarat de nimeni niciodata. E scris acolo".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


417 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Securistu` (Duminică, 29 iulie 2007, 14:01)

    gogu [anonim]

    Pai, ar cam trebui sa-ti dai demisia....
    Pana acum de ce n-ai zis nimic, turnatorule?
  • 0 (0 voturi)    
    Murgeanu e ok (Duminică, 29 iulie 2007, 14:02)

    stefan [anonim]

    Lasati-l pe Murgeanu, ca e mult mai ok decat multi altii neispraviti de la Primarie.
  • 0 (0 voturi)    
    Continuati treaba (Duminică, 29 iulie 2007, 15:14)

    MARIUS [anonim]

    Ar fi pacat sa dam intr-un adevarat profesionist care se afla in planul al doilea (sau chiar al treilea) al expunerii mediatice, de colaboare cu fosta securitate. Nu trebuie uitat ca el este practic adevaratul primar al Bucurestiului, un oras care este un intreg santier in zilele noastre, santier pe care cam de unul singur il supravegheaza. Din partea mea continuati treaba buna pe care o faceti la primarie domnule Murgeanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Murgeanu e foarte ok (Duminică, 29 iulie 2007, 16:28)

    andrei [anonim]

    Murgeanu este adevaratul primar, cum zice si @3. Cand sunt inundatii, accidente grave, strazi blocate, el este la fata locului. Nu am nimic cu Videanu, poate astea nu sunt atributiile lui, dar din partea mea toata consideratia pentru Murgeanu. Cineva (eventual papagalul de Ciuvica, papagalii de la PIN sau conservatorii / conservele care au facut comunicatul lor duminical) au observat aprecierea de care se bucura si au inceput sa dea in el.
  • -1 (1 vot)    
    om de onoare (Duminică, 29 iulie 2007, 16:31)

    mihai [anonim]

    cum el tine in spate cu adevarat primaria, nu vad nici un sens
    in a il acuza de nimic. omul s-a temut pentru el si familie
    (avea 20 ani) si a semnat. daca nu a dat nici o nota
    informativa inseamna ca e un om de onoare.
  • 0 (0 voturi)    
    om de onoare (Duminică, 29 iulie 2007, 16:39)

    mihai [anonim]

    cum el tine in spate cu adevarat primaria, nu vad nici un sens
    in a il acuza de nimic. omul s-a temut pentru el si familie
    (avea 20 ani) si a semnat. daca nu a dat nici o nota
    informativa inseamna ca e un om de onoare.
  • 0 (0 voturi)    
    securitatea (Duminică, 29 iulie 2007, 18:23)

    heraasku [anonim]

    Bine bai domnilol, ati inceput sa fiti intelegatori cu CRIMINALII.
    Vai de caputzul ala proz al vostru de sclavi.
    Toti cei care au colaborat cu securitatea sunt criminali.
    Si tu si tu si tu si tu si tu.
    Oricum este tara voastra infractori de drept comun.
    Pai bai domnilor.
    Cineva car nu a vrut sa semneze a murit in puscarie sau a stat 10 ani la puscarie.
    Si voi ziceti ce Murgeanu e OK???
    Pai semnatura lor ,bai nefericitilor, a trimis la moarte alti sute care nu au fost de acord cu ce se intampla.
    VIERMI.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 7. (Duminică, 29 iulie 2007, 21:17)

    Gigi Duru [anonim]

    Esti un terminat baiatule. Vorbesti exact ca un comunisto stalinist din anii 50. toti sunt prosti, numai tu esti destept si asta o faci jignindu-i pe altii. Du-te la un control ca tot e super oferta de la ministerul sanatatii.


    Iar referitor la Murgeanu, e normal sa ii acordam prezumtia de nevinovatie. Daca a dat note, o sa apara. Daca nu, atunci e curat.
  • 0 (0 voturi)    
    La ce bun? (Duminică, 29 iulie 2007, 21:57)

    Isidor [anonim]

    M-am mai intrebat de nenumarate ori pe aceste forumuri. La ce a servit moartea oamenilor aciea in '89? Ca sa aducem securistii inapoi? Nu va mai dura mult si colegi de dicutie, ca cel de la punctul 8, va cere sa aducem si fostii membri ai CC al PCR la putere, sa cautam fostii prim-secretari si sa ii numim prefecti/primari. Cred ca cei care au regizat miscarile din decembrie '89 se tavalesc pe jos de ras. Inainte de '89 toata lumea ii injurra pe securisti; acum ii pupa'n... si le doresc succes in functiile detinute. Curat murdar, Coane Fanica! Cei care au omorat fruntea romanilor in anii 50, acum cer sa avem "mizericordie" pentru cei ce ne-au turnat, sa ii punem sa ne conduca, doar ei stiu cum sa o faca. De altfel si pseudonimele alese (ar fi prea mult sa le cerem sa foloseasca numele adevarate, poate folosesc chiar numele conspirativ care li s-a dat la birou, nu-i asa Gigi Duru?) ii reprezinta...
  • 0 (0 voturi)    
    pt8 si pt 100 (Duminică, 29 iulie 2007, 22:09)

    heraasku [anonim]

    Bai domnule. Am crezut ca aici scriu cei ce stiu sa citeasca macar. Da, eu sunt destept, in orice caz n-ai scoala cata vacanta am eu.
    In alta ordine de idei - daca nu stii ce-s alea vezi DEX - esti plictisit de viata mei!
    Tu, adica dumneata daca imi permiti, ii consideri vinovati doar pe cei ce au dat informatii nu si pe cei ce au colaborat statistic.
    Adica te dezvinovatesti in fata ta cum ca daca ai colaborat si ai dat una mica nu e mare lucru e pe-acolo.
    Mai tarfa muncitoare. Tu si familia ta, ca de altfel si a mea si a tuturor celor ce traiesc azi cu totii suntem copii CRIMINALILOR.
    Diferenta dintre mine si tine e ca eu nu accept ca un vierme colaborationist sa-mi pozeze ca speriat cu cicumstante.
    Oricum, traiesti unde iti place. In Romania ta minunata si pura.
  • +1 (1 vot)    
    jos cu securistu!!!! (Duminică, 29 iulie 2007, 22:31)

    dizident [anonim]

    Oameni ca el in facultate acum 20 ani ne faceau sa ne temem si de umbra noastra noi aia care nu vroiam sa ne facem membrii PCR. Eu cel putin nu vorbeam pe telefon de frica sa nu ma asculte securitatea facultatii daca de exemplu vroiam si noi sa mergem cu gasca la mare sa intram la disco pe $. Asta ar fi fost o mare crima pt un student!!! Si tu!!! Nu puteai reuza??? Rusine ca esti acolo, ai terorizat mii de studenti si acum vrei sa fi in primarie? da-ti demisia inainte sa te terorizam noi aia care nu te puteam suferi de nenorocit ce erai!
  • 0 (0 voturi)    
    deveniti extremisti fratilor !!! (Duminică, 29 iulie 2007, 22:40)

    andrei [anonim]

    @8, ai zis foarte bine. Atata vreme cat nu a dat note, e curat. Vad ca au aparut foarte multi extremisti pe aici. Nu stiu daca au intrat la comanda sau pur si simplu asta e nivelul....
    nu zicem nimic de cei care au trimis oameni la moarte, insa Murgeanu a semnat un act si atat. End of story.
    adica lustratie, lustratie mon cher, dar sa avem si noi niste limite.... acuma o sa ajungeti sa trimiteti la spanzuratoare oamenii nevinovati , in conditiile in care figuri ca iliescu si voiculescu ne zambesc zilnic la televizor.
  • 0 (0 voturi)    
    101 dalmatieni (Duminică, 29 iulie 2007, 23:05)

    ema [anonim]

    Stiti ce banc circula dupa "revolutie":Ca romanii sint ca si dalmatienii toti sint patati si toti latra
  • 0 (0 voturi)    
    Rusinea (Luni, 30 iulie 2007, 2:14)

    cato [anonim]

    la gherla meritati ,sa stai tu linistit ca a dat el in gat pe multi,cica
    " Nici nu stiu ce nume conspirativ mi-au dat." vrajeala ,dak are coloana vertebrala demisiona si facea ciocul mic,nu va e rusine fata de cei ce si-au lasat oasele la Gherla,Sighet si in multe alte locuri,multi naivi traiesc pe lumea asta,a turnat cu acte in regula dar dupa voi e curat ca lacrima ,rusine
  • 0 (0 voturi)    
    Minte cu nerusinare (Luni, 30 iulie 2007, 3:12)

    Adican [anonim]

    Minte cu nerusinare. A fost obligat in perioada studentiei sa semneze un angajament??? Minciuna. Ori a facut vreo mare prostie si asa l-au prins, ori semnezi ori te condamnam pentru ce ai facut. Altfel nu-l obliga nimeni. Dar eu cred ca s-a dus el de bunavoie si nesilit de nimeni, pica bine.....
  • 0 (0 voturi)    
    sa nu aveti surprize! (Luni, 30 iulie 2007, 6:42)

    judex [anonim]

    Daca cerem celor care au colaborat cu fosta securitate sa-si dea demisia si sa plece, vom ramane fara politicieni, demnitari, prefecti, primari, profesori, oameni de cultura, academicieni, ziarist, etc.
    Ia vedeti voi, astia foarte vehementi, parintii si neamurile voastre nu cumva au dat si ei cu subsemnatul pe la baietii cu ochi albastri? Documentati-va inainte de a-i injura pe altii, pentru ca s-ar putea sa aveti surprize.
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem asa de multi? (Luni, 30 iulie 2007, 6:47)

    kioroo [anonim]

    Constat ca - cel putin pe pagina asta - suntem multi securisti. Daca Razvan era OK nu trebuia sa semneze o declaratie pe proprie raspundere la investire. Acum il paste penalul...
  • 0 (0 voturi)    
    ptr.16 (Luni, 30 iulie 2007, 7:24)

    sile [anonim]

    Stimate judex faci cumva parte din gasca celor care turnau si incerci sa-ti gasesti o justificare pentru ce ai facut?
    Pentru ca altfel afirmatia pe care o faci ,cum ca vom ramane fara politicieni,demnitari,primari,profesori,academicieni....etc,
    etc, este de o prostie infioratoare fiind in acelasi timp si insultatoare pentru cei care nu au colaborat cu securitatea ca politie politica.

    In alta ordine de idei trebuie spus ca e destul de greu sa-i intelegi pe cei care ,stiindu-se patati,insista in a iesi in fata.
    Este si cazul lui Murgeanu.
  • +1 (1 vot)    
    Am mancat rahat dar nu imi pute gura. (Luni, 30 iulie 2007, 7:37)

    B [anonim]

    Ca cam asa cumva suna ce zice baiatu asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma tot mir (Luni, 30 iulie 2007, 7:56)

    Un roman anonim [anonim]

    cum oare se gasesc colaboratori ai securuitatii doar printre o parte a oamenilor politici si anume pritre cei incomozi intr-un fel sau altul (vezi cazul Mona Musca care dupa mine a facut doar contraspinaj nu politie politica pentru ca nu exista nici o informare despre romani) in timp ce altii banuiti pe buna dreptate sunt albiti si transformati si in represati. De ce nu acceptati ca unii dintre cei fortati sa semneze angajamente nu au colaborat sau au colaborat formal? In timp e altii fara angajamente au turnat copios, inclusiv date neadevarate. Moral este insa ca cei ce au semnat angajamente, daca nu au ce sa-si represeze, cand ajung la un anumit nivel sa declare singuri existenta acestui angajament, daca nu au nimic de asucuns in aceasta directie. Si ma mai gandesc la ceva nu cumva securitatea lua angajamente de la cati mai multi pentru a compromite pe toata lumea, ca de motive pentru presiuni nu ducea lipsa, inclusiv pentru cei curati.
  • 0 (0 voturi)    
    confuzie dubioasa (Luni, 30 iulie 2007, 8:15)

    judex [anonim]

    Distrugerea securitatii romane este un obiectiv al fostilor activisti de partid, care incearca sa arunce vina pe securitate pentru a ascunde rolul lor decisiv in distrugerea Romanie si a dusmanilor tarii noastre care incearca sa-si faca nestingheriti mendrele, cum ar fi KGB-ul.
    Se poate vorbi de politie politica pana in 1965, cand ne-au condus NKVD-istii si cominternistii ai carori neamuri detin functii de conducere in prezent (ii gasiti in parlament, MAE, etc.),dupa care cazurile incriminate au fost extrem de rare.
    Mai documentati-va inainte de a acuza oameni care au ajutat la protectia antiterorista a tarii. Toate tarile au organe de informatii si, in functie de profesionalismul acestora, tara este mai bine protejata pe timp de pace. Vorbiti si voi sa va aflati in treaba, sau, probabil, sa va protejati neamurile de fosti activisti PCR sau cominternisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare pnl-psd cauta candidat la Primarie? (Luni, 30 iulie 2007, 8:28)

    anti PNL si anticomunist [anonim]

    D-aia au iesit baietii la discutii cu periuta duminica! Daca spuneti ca Murgeanu tine santierul Bucuresti in spate, dati o tura pe la Piata Obor, sa vedeti in ce fel se repara un rahat (la propriu) de strada de 500m in 2 luni!
  • 0 (0 voturi)    
    ura fata de semenul tau (Luni, 30 iulie 2007, 8:47)

    dionis [anonim]

    Recomand tinerilor sub 15 ani sa nu citeasca aceste postari. In caz contrar societatea noastra nu se va salva niciodata de aceasta boala. Majoritatea celor care au postat mai sus sufera de aceasta boala, transmisa, ce-i drept, tot de securitate. Atata timp cat flacara aceasta numita "ura fata de semenul tau" nu se va stinge, societatea romaneasca nu se va vindeca, vom fi condamnati pe veci sa ne uram.
  • 0 (0 voturi)    
    jkncs (Luni, 30 iulie 2007, 8:59)

    ergweuh [anonim]

    Oare ce mai asteapta pana sa isi scrie demisia ?

    De ce nu lasa un om tanar, destupat la cap care sa nu semneze nimic cu nimeni decat cu electoratul ?


    De ce ne blocam permanent in scursuri de acest tip ?
  • 0 (0 voturi)    
    Politia Politica (Luni, 30 iulie 2007, 9:07)

    Isidor [anonim]

    Vad ca fostii securisti strang randurile, aparandu-se unii pe altii. Ezra Pound sau Drieu La Rochelle va spun ceva? Erau personalitati adevarate, dar dupa '45 au cam fost obligati sa iasa din viata publicca. De ce? Nu au semnat un angajament cu nazistii, nu au avut nume de cod. Au fost doar simpatizanti ai nazismului. Tari ca Franta sau SUA au stiut sa aplice lustratia. Securistii nostri isi doresc sa ramana unde au fost, la conducere si isi gasesc o multime de altii semnatari ai angajamentelor care sa ii apare. EU am fost exmatriculat din facultate, pe motive politice, in 1985, nu pana in 1965 cum spune un vajnic aparator al fortelor "drepte" ale securitatii. Ce viitor sa aiba Romania cand, dupa moartea a cateva mii de oameni pe strazi in '89, exista inca oameni care cer sa mentinem fostii securisti la putere? Multi care semenaza aici o fac pentru a se apara pe ei insisi, cand le vor aparea si lor dosarele. Asta e Romania, ne va fi greu sa scapam de ei. Peste 20 de ani macar nu vor mai exista fosti securisti; poate atunci se va intrezari un viitor si pentru tara aceasta.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare! (Luni, 30 iulie 2007, 9:39)

    Gringo [anonim]

    Stimati forumisti,
    Cine este fara de pacat sa ridice primul piatra!
    Va lansez o intrebare - daca cei care au semnat un angajament la secu' sunt niste criminali, cum pot fi numiti cei care i-au obligat sa semneze?
    Nu vi se pare ca atentia este deviata intr-o directie gresita?
  • 0 (0 voturi)    
    am toata stima fata de tineri (Luni, 30 iulie 2007, 9:47)

    judex [anonim]

    Am toata stima fata de tineri si sunt convins ca ei sunt speranta modernizarii Romaniei. In acelasi timp, insa, lipsa de experienta duce la grseli greu de reparat. Priviti la prostiile pe care le fac membrii actualului guvern si veti vedea ca am dreptate. Nu putem progresa cu ura si atitudine nazista de eliminare a celor care nu ne sunt pe plac. Trebuie, cu totii, tineri si varstnici, sa punem umarul la reformarea si modernizarea Romaniei. important este sa simtim dragoste fata de tara si sa dorim binele poporului nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    he-he (Luni, 30 iulie 2007, 9:59)

    george paun [anonim]

    Nu tipul asta de colaborator este periculos pt. acum, toata lumea bate in turnatori, in timp ce adevaratii securisti dezvolta afaceri pe picior mare sub protectia ploiticienilor santajabili.Oficial acestia sunt pensionati si mulg sume uriase de la buget, dar de fapt sunt incolaciti in viesparul mafiot al marilor afaceri cu bani publici, privatizari, energie, pe astia nu-i deranjeaza nimeni.Bleah!!
  • 0 (0 voturi)    
    incercati sa vedeti adevarul (Luni, 30 iulie 2007, 10:17)

    judex [anonim]

    Romania este, in prezent, teatrul unei lupte dure si acerbe intre doua tabere: cea a fostilor NKVD-isti, KGB-isti, bolsevici si securisti care i-au ajutat sa distruga Romania pana in 1965, impreuna cu neamurile acestora infiltrate in parlament, partide politice, ministere, mass media si chiar servicii de informatii si cea a patriotilor, inclusiv a securistilor care si-au servit tara cu corectitudine si patriotism. Miza este blocarea dezvoltarii Romaniei si readucerea influentei Rusiei.
    Ura si rautatea este cultivata in continuu si constat, cu surpriza, ca multi tineri au aceeasi gandire comunisto-securista intoleranta ceea ce ma face sa cred ca fac parte din astfel de medii ostile.
    Nu ne putem reforma, civiliza si moderniza daca vom cultiva in continuare lupta de clasa impuse de fortele retrograde
  • 0 (0 voturi)    
    @ Dionis (Luni, 30 iulie 2007, 10:34)

    Isidor [anonim]

    Copii,
    Invatati de la Dionis ca cel care trebuie iubit este Iuda, care pentru 30 de arginti si-a vandut Baciul & Domnul. Toti ceilalti, care au suferit martiriul sunt demni sa fie scuipati (conform lui DIonis). Dionis, de ce incerci sa pervertesi tineretul? Asa te-au invatat la scoala de securitate? Ai putin bun simt si lasa societatea sa se dezvolte sanatos macar de acum incolo...
  • 0 (0 voturi)    
    @Dionis (Luni, 30 iulie 2007, 10:38)

    Isidor [anonim]

    Dionis, elogiul pe care il faci lui Iuda iti apartine sau ti-a fost livrat de catre sefii tai? Asa ati fost invatati cand ati semnat angajamentul? Ceri copiilor sa il iubeasca pe Iuda si sa ii scuipe pe cei ce au suferit martiriul. Securist, te-as scuipa dar mi-e rusine/Nu de tine, ci de mine!
  • 0 (0 voturi)    
    domnul Murgeanu... (Luni, 30 iulie 2007, 11:08)

    radulescu octavian [anonim]

    ...este un om cu frica lui Dumnezeu, credincios si bun Roman, vrea sa faca cu adevarat ceva pt.capitala, este un foarte bun profesionist si merita sa fie viitorul PRIMAR GENERAL!
    NU A TURNAT PE NIMENI, NICIODATA!
    CINE NU-L CUNOASTE SA NU MAI ADRESEZE CUVINTE URATE DESPRE EL.
    TIMPUL VA DEMONSTRA TUTUROR CA DL.MURGEANU E CURAT!
    BAFTA domnule VICEPRIMAR!
  • 0 (0 voturi)    
    Murgeanu (Luni, 30 iulie 2007, 11:08)

    Laur [anonim]

    Mi-ar parea rau ca Murgeanu sa demisioneze sau sa fie fortat sa plece din primarie... El e cam singurul din primarie care intr-adevar isi justifica si merita salariul.
    Adevarul e ca am impresia ca 80% din cei aflati in functii de conducere au fost securisti... Ar trebui studiat daca ei au facut vreun rau, si nu daca au fost securisti - NU ESTE ACELASI LUCRU!!!
  • 0 (0 voturi)    
    crestinismul spune altceva decat Dionis (Luni, 30 iulie 2007, 11:28)

    io, Mircea... [anonim]

    Da, nimeni nu e demn sa arunce piatra, sunt de acord cu Dionis pana aici, adica ii iertam crestineste, dar nu ii mai vrem in functii, asta e cu totul altceva. Nu sunt de acord cu Dionis cum ca iertarea si iubirea de aproape inseamna sa-i tinem pe tronurile lor, caci asta nu mai e crestineste, caci vor manji generatiile viitoare (poate ca deja le-au manjit). Chestia asta cu securitatea e ca un drog, asa ca locul lor e la dezintoxicare si asta nu se face in mediul politic, asa ca sa ne mai scuteasca cu prezenta in fruntea tarii si sa-si vada de afacerile lor sau hotiile lor, cum vor sa le numeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    natie infecta (Luni, 30 iulie 2007, 11:50)

    ady [anonim]

    romania e o natie putreda care trebuie taiat in carne vie..multi analfabeti, nemunca, lipsa de organizare face din romania o tara inapoiata..generatii distruse care nu pot fi inlocuite...fostii colaboratori trebuie exclusi din viataza politica fara comentarii..dar nu trebuie taraganat mult trebuie facut rapid baza de date cine care cum a fost ..atragere de investitii cat mai multe si selectarea precum si sponsorizarea oamenilor capabili cu iq ridicat..poate asa mai avem o mica sansa
  • 0 (0 voturi)    
    pt @30 @31 (Luni, 30 iulie 2007, 11:59)

    dionis [anonim]

    Isidor, n-ai inteles nimic. Iar in ceea ce priveste expresia "Securist, te-as scuipa dar mi-e rusine", noroc cu aceste forumuri ca dau prilejul sa spui orice, chiar dincolo de limita oricarui bun simt, iti dau voie sa jignesti un om fara ca macar sa-l cunosti si mai presus de toate te feresc de responsabilitatea cuvintelor pe care le rostesti. Ce Iuda frate? Inca odata, n-ai inteles nimic din ceea ce am vrut sa spun. Nu incerc sa pervertesc tineretul, ci ma straduiesc din rasputeri sa tin tineretul departe de oameni ca tine. Esti cu adevarat bolnav, faci parte din categoria celor care nu se vor face bine niciodata. Cu toate astea nu pot sa-ti urez decat, sanatate.
  • 0 (0 voturi)    
    \ (Luni, 30 iulie 2007, 18:09)

    Isidor [anonim]

    Dionis, Asta este problema. Cei care au colaborat cu "entuziasm tineresc" cu securitatea se straduiesc sa atraga tineretul in mrejele lor. Fac tot ce e posibil sa nu lase copiii sa se apropie de cei ce ii indeamna sa aiba moralitate. Lauda cu acelasi entuziasm fostii securisti si la plang de mila. Daca tineretul nu s-ar lasa inselat de aparatorii securitatii am putea spera ca ROmania sa se schimbe mai repede. Din nefericire, fostii colaboratori sunt destul de smecheri incat sa numeasca semnarea de angajament cu securitatea ca rectitudine morala. In privinta expresiei citate de tine tin sa iti spun ca a stat multi ani pe peretii Bucurestilor dupa '89. Incetul cu incetul semnatarii de angajament au reusit sa stearga inscriptiile si sa ocupe functiile din care isi pot bate joc in continuare de oameni. Iti urez aceeasi sanatate; eu nu doresc moartea pacatosului ci mantuirea lui. Imi pare rau ca suntem mai multi care am inteles ca tu ceri sa lasam securistii sa conduca tara; daca nu asta ai vrut sa spui imi cer, sincer, scuze!