Capitanul campioanei, Claudiu Niculescu, aduce prima victorie a lui Dinamo in actuala editie de campionat dupa o executie perfecta a unei lovituri libere. Buzoienii, reveniti dupa 20 de ani in prima liga, au condus cu 1-0 dupa reusita lui Valentin Iovita, in minutul 24, dar Adrian Cristea a egalat peste 11 minute cu un voleu superb din afara careului mare.

"Sunt multumit de rezultat, nu si de joc. Ma bucur ca am inceput campionatul cu dreptul. Ma asteptam ca Gloria sa dea o replica puternica, date fiind circumstantele. Gloria a dominat 35 de minute, a fost o formatie ambitioasa, agresiva, extrem de motivata. S-a vazut oboseala acumulata dupa cele 120 de mintue jucate in Supercupa Romaniei, dar si cele 37 de grade care au fost la ora meciului."

Mircea Rednic - antrenor Dinamo

"Am pierdut nemeritat si am avut un penalti neacordat la Gurita, la scorul de 2-1. Un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil. Felicit echipa pentru modul in care a jucat si s-a daruit. Ne-a lipsit concentrarea la fazele fixe, si asa am am primit si cele doua goluri. Este un inceput incurajator, am intalnit totusi campioana si trebuie sa fim multumiti de modul cum ne-am prezentat."

Ilie Stan - antrenor secund Gloria Buzau

Buzoienii au dominat inceputul partidei, dar presiunea lor a fost anemica, nereusind sa-si creeze ocazii de poarta. Dinamo a preferat un joc de asteptare in primele minute.

In minutul 21, Mircea Rednic a fost obligat sa-l trimita in teren pe Adrian Ropotan in locul lui Margaritescu, accidentat.

Gloria a deschis scorul in minutul 24, prin Valentin Iovita, in urma unei actiuni colective. Mingea a ajuns la Iovita, la 14 metri de poarta, sutul sau la coltul lung facand inutil plonjonul lui Lobont.

Imediat dupa gol, fanii dinamovisti au aruncat cu bete de steag, pietre si alte obiecte in directia fortelor de ordine si a suporterilor adversi. Jandarmii au intervenit in forta, lovind mai multe persoane cu bastoanele din dotare. Mai multi suporteri dinamovisti au ripostat lovind si ei cu betele de la steaguri in reprezentantii fortelor de ordine.

Spiritele s-au calmat dupa aproximativ 5 minute, dupa o discutie intre liderii fanilor dinamovisti si jandarmi. Nicio persoana nu a fost retinuta sau scoasa in afara stadionului de reprezentantii fortelor de ordine.

In minutul 35, voleul superb de la 20 de metri al lui Adrian Cristea restabileste egalitatea si aduce un pic de liniste in tabara dinamovista unde spiritele incepusera sa se incinga.

Claudiu Niculescu marcheaza golul decisiv in minutul 49, cand transforma impecabil o lovitura libera de la 25 de metri, usor lateral stanga, trimitand mingea pe coltul portarului Mihai Barbu care a vazut tarziu balonul si a plonjat inutil.

Finalul de joc a apartinut buzoienilor care au dominat insa apatic, fara a-si crea mari ocazii de gol, experienta lui Dinamo spunandu-si cuvantul. Alb-rosii obtin o victorie fara sa-si demonstreze insa clasa superioara.