Comisia Europeana va pune punct abuzurilor agentiilor imobiliare

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Agentiile imobiliare vor fi constranse de Comisia Eropeana sa-si profesionalizeze serviciile. Meseria de agent imobiliar urmeaza la randul ei sa devina una care necesita cursuri de specialitate. Potrivit analistului Radu Zilisteanu, citat de Newsin, aceasta masura va duce la disparitia a sase mii, dintr-un total de zece mii de agentii imobiliare existente la nivel national.

"Dupa implementarea standardului european, pe piata vor ramane maxim 40% dintre actualii agenti imobiliari. Acest lucru se va reflecta in faptul ca aproximativ 60% din cele 10.000 agentii romanesti, dintre care 2.000 doar in Bucuresti, vor disparea de pe piata", a declarat Zilisteanu pentru Newsin.

Meseria de agent imobiliar urmeaza sa fie reglementata printr-un proiect ce va fi implementat de Comisia Europeana si de Confederatia Europeana Imobiliara in acest an, in toate tarile member UE.

Proiectul isi propune sa strabileasca conditiile pe care o persoana trebuie sa le indeplineasca pentru a practica aceasta meserie precum si standardele pe care agentiile imobiliare trebuie sa le respecte.

Conform estimarilor lui Zilisteanu, din cauza cerintei de atestare numarul agentilor imobiliari necalificati va scadea in mod simtitor, iar in conditiile in care proiectul atestarii va fi implementat, un agent imobiliar va putea profesa si peste hotare fiindca ii va fi recunoscuta diploma.

"Odata cu adoptarea prevederilor standardului specializarii in acest tip de activitate si in Romania va exista un cadru legislativ pentru domeniul imobiliar, iar principalul avantaj va fi al agentilor imobiliari fiindca atestatul le va permite sa profeseze in orice tara a Uniunii Europene", a spus Radu Zilisteanu.

Monica Marin, oficial in cadrul agentiei EuroMetropola considera ca pe langa profesionalizarea agentilor, masura va impune anumite standarde de calitate pe piata imobiliara.

Potrivit lui George Dimitriu director al agentiei imobiliare PYF, alegea personalului si mai ales fidelizarea acestuia a fost intotdeauna o problema pentru agentiile imobiliare.

"Legislatia romaneasca actuala nu prevede masuri in domeniul imobiliar, iar statutul si rolul agentului imobiliar sunt neclare. Despre aceasta meserie toata lumea crede ca o poate face, dar nu e chiar asa. Se entuziasmeaza in fata castigurilor rapide si nu se mai gandesc daca au sau nu calitatile necesare", spune George Dimitriu, citat de Newsin.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


971 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    agentii imobiliari (Luni, 30 iulie 2007, 14:55)

    me [anonim]

    poate asa scapam de specia asta care traieste pe spinarea altora pentru ca nu sunt in stare sa faca altceva
  • 0 (0 voturi)    
    prea vag (Luni, 30 iulie 2007, 15:15)

    george paun [anonim]

    Poate vor umbla si pe la notarii publici, astia chiar dau cu jaful ca la drumul mare ...( ma refer la UE, nu la legiuitorii nostii cu rima)
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 30 iulie 2007, 15:17)

    break_noon [anonim]

    agentii de vinzare in general, daca nu in toate cazurile habar nu au ce vind. sau daca au habar, maresc pretul vinzatorului.
    pai e normal sa ai comision de pina la 3% din pretul de vinzare si sa nu fi in stare sa dai detalii clare despre ce vinzi? sa nu stii care este pretul, si ajungi cu clientul la fata locului si sa pari surprins ca s-a schimbat pretul?

    normal ca astea sunt tertipuri sa iti bage pe git diverse oferte.
    si cum comisionul asta imens nu le ajunge, mai si maresc ei pretul, de la sine, cu citeva mii de euro, si apoi se intelege cu vinzatorul, sa zica ca ala e pretul.
  • 0 (0 voturi)    
    fereste-ma de ceea ce vreu (Luni, 30 iulie 2007, 15:44)

    mircea [anonim]

    parerea mea e ca agentiile mobiliare din afara (cel putin astea din franta) sunt mult mai paguboase decat cele de la noi.
    astia de aici nu fac nimic si cer o 'carca' de bani..
    poate peste un an o sa vad posturi pe hotnews de genu' ca era mai bine inainte
  • 0 (0 voturi)    
    agentiile imobiliare (Luni, 30 iulie 2007, 15:56)

    dan [anonim]

    aceasta nu poate fi inclusa in catalogul de meserii in primul rind pt. ca nu implica specializare iar in al doilea rind este de presupus disparitia acestei tagme de jefuitori, dupa legiferarea unei burse imobiliare coerente, controlate de sistemul bancar, altfel aceste firme nu fac decit o curata spalare de bani.
  • 0 (0 voturi)    
    cerintele meseriei de agent immobiliar (Luni, 30 iulie 2007, 15:56)

    Adrian din Canada [anonim]

    In Canada si in toate tarile civilizate materiile la care trebuie sa promovezi pentru a deveni agent immobiliar sint: Matematica immobiliara, drept immobiliar, curtaj immobiliar.evaluare si arhitectura, redactarea formularelor in tranzactiile immobiliare.
    Datorita faptului ca un agent face participa prin munca sa in tranzactii legale( bazate pe legile in vigoare) examenele de reusita nu sint deloc usoare ! Totii agentii fac parte dintr-o asociatie indiferent de compania pentru care lucreaza si pot cu totii accesa aceasi baza de date . Legile de functionare sint stricte si ordinul din care fac parte executa controale de verificare a tranzactiilor immobiliare, iar in caz de orice-fel de incorectitudine se poate ajunge in fata tribunalului. Este imposibil ca un agent sa poata functiona si in alta tara decit in aceea in care a urmat cursurile, pentru ca nu ar fi la curent cu legislatia in vigoare !
  • 0 (0 voturi)    
    atestare (Luni, 30 iulie 2007, 16:00)

    geo [anonim]

    "Conform estimarilor lui Zilisteanu, din cauza cerintei de atestare numarul agentilor imobiliari necalificati va scadea in mod simtitor [...]"

    Inseamna ca nu se asteapta ca agentii necalificati sa dispara definitiv?
  • 0 (0 voturi)    
    ADICA NIMENI NU SE PRINDE?? (Luni, 30 iulie 2007, 16:55)

    priceputul [anonim]

    Ii doare in shpitz pe Comisia Europeana de profesionalismul jefuitorilor imobiliari! Parca mai conteaza stilul cind scopul e acelasi: sa lasi pe cit mai multi pe drumuri ca sa te umpli tu de bani. Ideea e ca respectiva Comisie Europeana functioneaza la presiunea (pardon, lobby-ul) marilor companii. Si e mai mishto sa dai o lege care sa elimine 60% (!!!) din concurenta, asa poti sa prinzi mai rapid radacini in acest Eldorado care este Romania de acum... Nici liberalismul nu ne mai scapa de salbaticii astia si de multinationalele lor, ca in liberalism ideea e sa permiti cit mai multa concurenta, in special companii mici si mijlocii, nu sa-i strivesti cu bocancu pe pestii mici casa se infrupte mai bine rechinii!
  • 0 (0 voturi)    
    Si aici ca in atatea alte domenii sunt o gramada care-si dau cu parerea (Luni, 30 iulie 2007, 17:10)

    sorache [anonim]

    E adevarat ca e o meserie al carei statut trebuie reglementat. Nu sunt impotriva cursurilor de specializare, din contra faptul in sine va aduce un plus de valoare prestatiei fiecarui individ care ar vrea sa faca asa ceva. Numai ca aici sunt de parere c-ar trebui luata in seama si experienta fiecaruia, bazata pe vechimea in acest domeniu.

    In ceea ce priveste comentariile celor de mai sus, nu pot spune decat: romanii se mai pricep si la altceva, in afara de muzica, fotbal, politica, moda, fizica atomica si farfurii zburatoare. CE NEAM DE DESTEPTI SUNTEM !!!!! Sa moara Europa de invidie, ca ne dorim ca meseria asta sa dispara....
  • 0 (0 voturi)    
    subject (Luni, 30 iulie 2007, 17:17)

    dan [anonim]

    faptul ca agentul umfla pretul apartamentului pentru a putea lua si de la cumparator si de la vanzator acel comision de 3 % e deja discutat.
    insa mai sunt ceva aspecte care merita mentionate. de exemplu ca agentul obliga orice posibil cumparator sa semneze o declaratie ca nu va cumpara imobilul pe care il va viziona decat prin intermediul agentiei respective. insa cumparatorul e posibil sa fi vazut deja imobilul respectiv cu un alt agent de la o alta agentie cu care a semnat deja un angajament similar.
    ar trebui ca orice imobil sa nu poate fi vandut decat printr-o singura agentie si nu mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    sa dispara (Luni, 30 iulie 2007, 18:32)

    goe [anonim]

    La felul cum se practica aceasta "meserie" in Romania, ar fi mai bine sa dispara. Acesti terchea berchea numiti agenti imobiliari nu fac decat sa inunde ziarele cu anunturi repetate si momeli, astfel incat proprietarii care vor sa-si vanda direct proprietatile sa nu se vada din miile de anunturi ale agentiilor. Anunturile particularilor sunt vanate de agentii, care apoi le vor repeta de zeci si sute de ori, doar doar pica fraierul in plasa lor. Care este serviciul pe care ti-l face un agent imobiliar in Romania? Pt ce au pretentia la 3% comision? Va rog, agenti care acum injurati printre dinti, sa-mi raspundeti si mie. Dupa parerea mea sunteti 100% paraziti si sper sa dispareti cat mai repede, nu avem nevoie de voi!
  • 0 (0 voturi)    
    alternativa (Luni, 30 iulie 2007, 18:38)

    goe [anonim]

    Cautati pe google "anunturi imobiliare particulari" si veti vedea ca se poate si altfel. Agenti, roadeti-va unghiiile.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a terminat cu lipitorile (Luni, 30 iulie 2007, 19:18)

    ilinca [anonim]

    Excelent!
    E timpul sa trimitem lipitorile inapoi in balta din care au venit.
  • 0 (0 voturi)    
    CB Richard Ellis (Marţi, 31 iulie 2007, 4:18)

    aa [anonim]

    Stie cineva de ce se retrage CB Richard Ellis din Romania?
    A fost un mic anunt fara nici o justificare si de atunci nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    ofticati-va! (Marţi, 31 iulie 2007, 8:48)

    viitor agent [anonim]

    Tocmai fac un curs de agent imobiliar si dupa atestare voi profesa aceasta meserie.

    Stimati ofticati pe agenti - nimeni nu va obliga sa lucrati (deocamdata) cu agentiile imobiliare. Daca lucrati sau ati lucrat inseamna ca ati vizat un anume avantaj (sa vindeti mai scump sau mai repede, sa nu umblati dupa acte, sa nu consumati timp, telefon sau benzina, etc.).

    Cand vom avea o baza de date unica a ofertelor imobiliare, veti avea voie sa dati ordin de vanzare sau cumparare unui singur agent (bursa imobiliara). La revedere libertate pentru proprietari, cumparatori sau chiriasi. Monopolul care se va instaura (sau dictatura agentilor) va va face sa regretati timpurile de acum.

    Noi vom fi in avantaj, iar voi va veti oftica si mai tare.
    • 0 (0 voturi)    
      CINE CREDE CA NU E MESERIE? (Marţi, 18 decembrie 2007, 11:08)

      ADA [anonim] i-a raspuns lui viitor agent

      De ce foarte multi dintre voi credeti ca nu e meserie? Nu stau agentii sa munceasca pentru voi pentru a nu va mai pierde pretiosul timp cu telefoane, drumuri inutile. Voi stiti cate se fac pentru a va vedea numele scris pe un contract de vanzare- cumparare? Preferati sa umblati zile in sir, sa va umpleti de nervi etc. Aveti toti cumva pregatire juridica pentru a-i impiedica pe altii sa profite de voi? Nu stiti ce inseamna sa munciti 12 ore pe zi, uneori sa fie pe degeaba, pentru ca exista din astia ca voi care sa nu pretuiasca munca celorlalti. Daca multi dintre voi ati fost 'tepuiti', de ce nu ati apelat la agentii de renume, cu vechime?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt viitor agent (Marţi, 31 iulie 2007, 10:10)

    Ovidiu dinTM [anonim]

    Nu ma oftic, ca toti sunteti degeaba:
    Pentru un comision de 3 -5 % va spun ce faceti voi pentru noi:
    - Nu aveti actele si nici nu ne ajutati la le facem
    - Nu incercati sa ne obtineti un pret mai bun
    - Luati bani din ambele parti (vanzator si cumparator)
    - Ne pierdeti vremea cu gioarse ca apoi sa ne duceti la unul mai rasarit (care era de fapt "target-ul")

    Dar stiti ce: noi tot va shuntam oricat luati voi toate anunturile din ziare si le modificati: exista metode de suntare.
    Stiti de ce facem asta: Ca sunteti degeaba!!!!

    "Ce-i mai bun decat un agent imobiliar: 1.000.000 de agenti imobiliari pe fundul oceanului"

    Fa-ti cursul ca-l faci degeaba, ca esti degeaba!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu va ofticati voi mai mult decat noi (Marţi, 31 iulie 2007, 10:10)

    george [anonim]

    Dar cine ma obliga sa vand prin voi? Exista prieteni, cunoscuti ...
  • 0 (0 voturi)    
    For sale by owner (Marţi, 31 iulie 2007, 10:37)

    geo [anonim]

    In US, intre 12-20% din tranzactiile imobiliare se fac fara implicarea agentiilor din partea vanzatorului. ( http://en.wikipedia.org/wiki/FSBO ) Cred ca e o idee buna, la care ar trebui sa ne intoarcem si noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: #15 (Marţi, 31 iulie 2007, 11:10)

    mancator de agenti [anonim]

    E greu sa nu lucrezi cu agentiile pt ca ele intoxica media de nu mai gasesti nici un proprietar. Dar e si usor sa scapi de ele, ca rogi un prieten sa semneze pana gasesti proprietarul, pe urma bye bye comision. Vizitarea se face de regula pe benzina clientului, actele se fac la notar, de vandut mai scump ma indoiesc, eventual de cumparat mai scump. Si ca ce chestie sa vreti voi procent din valoarea tranzactiei? Pai daca ma duc la frizer sa ma tund ma cantareste ala cam cati bani am si ma costa tunsul diferit daca sunt mai bogat sau mai sarac?
    Cat despre monopol, dictatura... viseaza tu in continuare. Daca tu acum te pregatesti sa devii calificat intr-o "meserie" cum ii spui tu, si tot ce poti sa scoti din tine e ca o sa te faci tu un mic dictator... cred ca e clar pt toata lumea cat de utila este aceasta "meserie" si care e calitatea celor care o presteaza.
    Tot voi sunteti de vina si pt preturile aberante la care a ajuns piata. Sunteti o sleahta de hiene, aveti tot dispretul meu.
  • 0 (0 voturi)    
    Reglementarea ocupatiilor = bariera pe piata muncii (Marţi, 31 iulie 2007, 12:18)

    Sargon [anonim]

    "Reglementarea ocupatiilor" este impusa la solicitarea agentiilor imobliliare mari prin care incearca sa blocheze accesul agentilor imobiliari independenti ("fara diploma"). Cu cit sint mai putini agenti imobiliari cu atit comisionul agentilor ramasi creste!

    Clientii sint singurii care au dreptul sa decida ce agenti au cel mai potrivit raport calitate/pret pentru ei. Clientii sint singurii care au dreptul sa decida ce servicii sint de caliate, nicidecum vreo hirtie sau vreun birocrat aiurit!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru agenti si agentiile imobiliare (Marţi, 31 iulie 2007, 13:52)

    stefan zanfir [anonim]

    uraaaaaaa !!! o veste buna si sper sa nu ramana doar la stadiu de veste !!!!!!

    - imi doresc sa dispara cat mai repede acesti impostori analfabeti, care maresc nejustificat preturile de pe piata imobiliara, si ne fac sa ne pierdem timpul si uneori ,,, banii !!!!! "agentii " astia sunt precum hienele ......

    - imi doresc sa se desfiinteze toate aceste "agentii" imobiliare care au rasarit ca ciupercile dupa ploaie, si acum sunt la fiecare colt de strada si habar nu au ce inseamna tranzactie imobiliara si respectul si onestitatea pentru clienti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    oare spre ce ne indreptam? ce ni se pregateste? (Marţi, 31 iulie 2007, 14:22)

    Agentul Dan [anonim]

    Cod CAEN 7031 - spune ceva. Stati linistiti ca nu se poate desfiinta.
    Pe cine deranjeaza (intrebare retorica) ca de economiile populatiei de o viata se ocupa Consilierul Imobiliar, Consilierul Financiar, fara Agent bagati in casele voastre pe oricine din strada si le puneti actele pe masa, pesemne ca cei care fac aceasta campanie sustinuta impotriva acestor firme, au cu siguranta ceva de castigat sau nu mai au alte subiecte, dupa 17 ani de bataie de joc pt.economiile populatiei (de care s-a ales praful prin tot felul de inginerii financiare) acum a venit timpul sa fie si deposedati de imobilul in care locuiesc, vanzatorii si cumparatorii trebuiesc lasati la mana unora si a altora care nu folosesc firmele ci alte "moduri"; este problema comisionul? Nu, nicidecum domnilor asta e vrajeala, credeti ca este cuiva mila ca platiti comision-nicidecum, PROBLEMA ESTE ALTA CA SUNTEM PREA MULTI PROPRIETARI SI ALTII DORESC SA NE TRANSFORME IN CHIRIASI, de ce nu!?
  • 0 (0 voturi)    
    oare spre ce ne indreptam? ce ni se pregateste? (Marţi, 31 iulie 2007, 14:22)

    Agentul Dan [anonim]

    SCRIE CINEVA MAI SUS:
    "- Nu aveti actele si nici nu ne ajutati la le facem" - CU BANI SAU FARA??
    "- Nu incercati sa ne obtineti un pret mai bun" - preturile in cartiere au ajuns la 2.000E/mp - UNDE VRETI SA DUCETI PRETURI DOMNILOR PROPRIETARI??
    "- Luati bani din ambele parti (vanzator si cumparator)" - NU LUAM BANI STIMABILE, CI DUMNEATA PLATESTI UN SERVICIU, cei drept unii inteleg mai greu ca orice serviciu tr. platit (pe semne sunt cei ce ne scoteau inainte la munca patriotica)
    .... se vede ca mentalitate comunista, dictatoriala nu are cum sa dispara asa usor, este vorba de prestari servicii si atat ce atata valva pt. nimic, sau numai un anumit segment are acest "privilegiu" sa se ocupe de imobiliare, si ce e atata de important sa ne uitam cu toti in gura unui asa zis "autointitulat EXPERT IMOBILIAR", mai bine v-ati ocupa cu inspectia in constructii si cu pregatirea personalului celor care lucreaza la blocurile NOI sau nu aveti voie DOMNILOR ZIARISTI (sa intrati pe acest segment?), cativa ani tr. sa ai pe cartea de munca in domeniul constructiilor sa poti lucra pe un santier? sau poate nu are importanta? banu sa iasa....
    - Mai bine a-ti lua sa cititi Dreptul Civil, daca a-ti auzit de el domnilor expeti imobiliaristi, mai are rost sa fac si o usoara trimitere in materia Dreptului Comunitar, mai are rost......
  • 0 (0 voturi)    
    Re: agentul dan (Marţi, 31 iulie 2007, 17:21)

    ... [anonim]

    Sunt de acord ca serviciile prestate trebuie platite. Dar cum se cheama anunturile false pe care agentiile le dau pentru a pacali si manipula piata? Anunturi care incep cu "proprietar, vand..." care de fapt sunt agentii... asta vi se pare o practica cinstita de a-ti vinde serviciile? Care costa mii de euro pentru nimic? Probabil ca investiti mult timp in cautarea fraierilor, dar pe urma orele alea de "munca" trebuie sa vi le platesc eu, cumparatorul? Racolarea mea este cumva un serviciu pe care vi l-am cerut? Ma mir ca nu va este rusine sa pretindeti mii de euro pentru niste "servicii" pe care insistati sa ni le bagati pe gat si care constau in... absolut nimic. Sa va spun ceva: cine da tzepe la tzepari nu e tzepar. Va urez sa luati numai si numai tzepe, pentru ca nu meritati nimic altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    agent nou pe piata (Marţi, 31 iulie 2007, 20:33)

    agent nou [anonim]

    chiar sunt un agent nou pe piata, de o luna mai precis. agentia mea...am si intermediat un teren de 800.000€. daca eram ''incapabil'' cum zic unii ca suntem, mai cumpara prin mine o firma printre cele mai puternice din lume? ne facem datoria si suntem platiti pt. un serviciu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Agentul DAN: (Miercuri, 1 august 2007, 14:21)

    Ovidiu dinTM [anonim]

    Domnul Dan,

    Nu sunt pentru munca patriotica....

    O intrebare: Daca iei bani procentual din ambele parti, tu (Hamesitule!) o sa tragi de pret in sus in ambele parti...

    I-am zis unuia ca tine (apropos de:"-Nu incercati sa ne obtineti un pret mai bun") odata la o cumparare ca 50% din ce obtine rabat sub pretul initial cerut de vanzator este a lui. A ras si a zis ca mai vin 2 clienti ,deci sa ma hotarasc daca ii dau eu cei 3 % (5000 EUR)?Deci nu la vanzare ma refeream.

    Acte: Un altul pana in ultimul moment mi-a ascuns ca imobilul a fost construit fara autorizatie, dar se obtine in maxim 1 luna(sic). Asta a zis un agent de pe piata care o aperi cu indarjire.

    Eu la cine trebuia sa ma plang ca agentia in cardasie cu contructorul urma sa ma intepe. Ai tu habar cat dureaza un proces?

    Deci te intreb, de ce mai existati?

    Degeaba!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    agenti/agentii (Joi, 2 august 2007, 18:38)

    Radu [anonim]

    Legea e foarte utila... am intalnit , o gramada de tarani, care incercau sa ma convinga ca pretul pietii e cel pe care il spun ei , si mai bine nu se poate. O agentie imobiliare in momentul asta lucreaza exclusiv pentru ridicarea pretului , pentru ca comisionul e mai gras astfel.... foarte rar sa gasesti un agent caruia sa ii pese si de client.
  • 0 (0 voturi)    
    In mare aveti cu totii dreptate (Joi, 2 august 2007, 23:58)

    Adrian din Canada [anonim]

    ..din cite citesc aici constat ca nu este nici o lege, nici o regula si ca toata populatia este impotriva agentilor. din intimplare sint si eu unul, insa in Canada, unde fiecare proprietate se vinde in baza unui contract de curtaj cu o companie ) deci una singura) la care este stabilit un comision de vinzare din care este platit si agentul cumparator! insa va asigur ca pentru acest comision agentul inscriptor plateste comisioane de listing, comision de vinzare la compania la care lucreaza, plateste publicitatea, vizitele, pancatele,ordinul din care face parte, asigurarea profesionale,etc,..si totul este facut cit se poate de legal,incit nimeni nu are motive sa acuze si sa fie nemultumit ! Este clar ca o legislatie in domeniu ar schimba lucrurilr in tranzactiile immobiliare din Romania ! Respectele mele celui care face cursul de agent, sper sa fie unulin care sa aiba ceva de invatat !
  • 0 (0 voturi)    
    curs de agent imobiliar (Luni, 13 august 2007, 22:27)

    adi [anonim]

    mama mea a facut un curs de agent imobiliar la firma Eurotraining din timisoara, cursurile au fost tinute de un patron de agentie imobiliara care din 12 cursuri a tinut doar 6 , unul din cursuri tinandu-l o jurista "boboc".Patronu de agentie imobiliara tot zicea ca o sa le de-a un curs tiparit complet ,da ...normal doar o parte cea mai neimportanta le-a dat.La examen sa copiat dupa notite. Acuma si Zilisteanu asta mare burtos si "agent imobiliar" vrea sa ne convinga sa nu ne mai facem agentii dar el de fapt incearca sa influenteze piata la fel cum a facut-o cu preturile!...el are doar de castigat !! Eu am bani destui ,da oricum pe viitor o sa emigrez si eu ......in tara asta nu se mai poate trai......se fura la capacitate, la bac, la examene la facultate, politistii fura , preotii , oricine........suntem un popor bolnav
  • 0 (0 voturi)    
    moralitate si profesionalism (Luni, 13 august 2007, 22:28)

    monica L [anonim]

    faptul ca o agentie percepe de 3 ori comisionul (o data de la vinzator si de doua ori de la cumparator) nu tine de calificare, atestare, etichetare ori clipsare....
  • 0 (0 voturi)    
    O ALTA TAXA UN ALT PROCENT (Marţi, 14 august 2007, 6:44)

    Anonim [anonim]

    Nu sunt agent imobiliar dar chiar nu se vede interesul de a se mai lua niste bani ca in orice domeniu de activitate din asa numitele cursuri de specializare?Cursuri ce vor trebui vizate anual adica un venit sigur pentru cine stie ce Talhar cu pile sau o asociatie formata din agenti imobiliari carora nu le mai ajunge piata.Un mod al rechinilor de a scapa de concurenta.Mai putini agenti imobiliari si comisioane mai mari pentru cei ramasi pe piata imobiliara..Sa nu va mire pe viitor o crestere a comisionului de la 3% la 5% .Vezi piata Taxi transporturi ,comert etc. unde cei ramasi ridica pretul nemai avand concurenta.Si apropo traim mai bine!!! Scazand artificial cursul Eur-lui avem salarii mai mari in Eur nu? castigam mai mult si mancam mai putin!
  • 0 (0 voturi)    
    despre agentii imobiliare (Marţi, 14 august 2007, 6:51)

    diaconu coresii [anonim]

    dragi "enoriasi", ca vreti ca nu vreti, agentii si implicit agentiile vor fi pe piata atata timp cat vor rezista.insa aveti posibilitatea de a vinde si cumpara fara "implicarea" acestora; nimeni nu va obliga sa apelati la serviciile lor, insa atentie la zicala cu "scumpitu` la tarate.
    pana la urma daca totusi ati intalnit un ag imob care va dat satisfactie e bine de "tinut" si "promovat" altor prieteni deoarece sunt intradevar putini profesionisti adevarati pe piata, care iti pot oferi un sfat si chiar lupta pt un pret mai bun in detrimentul unui comision mai gras.
    pt acestia am toata stima
  • 0 (0 voturi)    
    Vorbiti ca sa va aflati in treaba (Marţi, 14 august 2007, 7:46)

    ionel dinu [anonim]

    Un agent este platit doar daca tranzactia se face si clientul este multumit. Altfel nu ia nici un ban. Clar ?
    Nimeni nu te obliga sa lucrezi cu o agentie. De ce lucrezi ?

    E o gogorita imensa: Agentiile maresc pretul.
    Agentia are interesul ca pretul sa fie cit mai mic pentru ca altfel nu vinde el ci vinde altul.
    Sa zicem ca proprietarul vrea sa vinda cu 100.000 euro la care agentul are comision (sa zicem 6%) de 6000 euro
    Agentul cum spuneti voi il convinge pe vinzator sa faca oferta la 110.000 euro. Din diferenta de 10.000 euro agentul ar cistiga in plus numai 600 euro. Dar agentul nu este idiot sa lase din mina cei 6000 euro pentru un cistig suplimentar ipotetic de 600 euro cind stie ca este infinit mai greu sa vinda la 110 decit la 100. Cei ce agita apele sunt dnii Zilisteanu si co de la ARAI, UNAI care intre 2000-2002 au cistigat multi bani din cursuri si acreditari de agenti imobiliari. Era mai bine atunci si piata mai curata ? Legea a fost abrogata atunci ca anticoncurentiala.
    Dinsii asteapta noul cascaval. La fel firmele care doresc sa nu aiba concurenta in piata. Oricum va fi bine pentru ca atunci daca vei eluda agentia cu varul si prietenul vei plati despagubiri cit nu face. Scrie cineva ca in SUA 20% din tranzactii sunt facute de particulari. Asa este dar 80% sunt facute de agentii. Sunt americanii mai prosti sa ii ingrase pe "paduchii de la agentii " ?
    Vreti sa spuneti ca preturile de apartament in Berceni au crescut de la 10.000 la 70.000 in ultimii ani din cauza agentiilor ?
  • 0 (0 voturi)    
    suntem satui de comissii (Marţi, 14 august 2007, 8:24)

    unul ca altul [anonim]

    si de procurori pentru un sine ratati la facultatea de stramb din bucuresti,deveniti teroristi ai cate biet jude de provincie.
    puscariile urla...
    dati-le drumul si aia sunt oameni
    altfel,
    taiti-o-n macedonia
  • 0 (0 voturi)    
    atestate si moralitate (Marţi, 14 august 2007, 8:53)

    prieten [anonim]

    Am vorbit cu un prieten (agent imobiliar) despre acest subiect, imediat dupa prima aparitie a acestui articol. Are facut un curs de agent si mi-a spus ca abia acum a aflat cum se poate jecmani clientul. Fiind un om onest, nici nu s-a gandit pana la acel curs la toate metodele de "jaf" aflate de la lector sau de la colegi. Vrea sa paraseasca domeniul, considerand ca nu va putea fi cinstit din cauza patronului sau a concurentei neloiale.

    Privind pretul de vanzare, mi-a spus ca avantajul unui agent este sa se vanda cat mai ieftin, pentru ca atunci se vinde mai repede, iar in aceeasi perioada vanzand mai mult - castiga mai mult.

    Concluzie: Atestatii vor fi escrocii patentati.
  • 0 (0 voturi)    
    piggybear (Marţi, 14 august 2007, 8:58)

    piggybear [anonim]

    Piata imobiliara din Romania sufera de o opacitate perfecta.
    Informatiile statistice sunt perfect ascunse de la cea mai mica firma de constructii la cea mai mare agentie imobiliara astfel incat marmota de rand sa nu stie de fapt cat, unde, si daca sa cumpere. In acest mod de manipulare tipic comunist se desfasoara o activitate extrem de banoasa in jurul careia graviteaza cu siguranta interesele meschine ale tuturor ce ne conduc.

    Pana acum ma bucur ca am ajuns in Europa - caci doar aceasta doamna poate si stie sa faca ordine in mizeria noastra politico-economica !

    Asteptam cu interes de la clasa noastra politica si decizia uninominalelor si alte decizii importante pentru poporul asta batut, scurs de toate resursele existentei zilnice cu impozite aberante si preturi manipulate de la paine la propriul acoperis.

    Oare pana cand o sa mai induram aceasta mizerie umana ce ne conduce ?
  • 0 (0 voturi)    
    subscriu la @29 Adi (Marţi, 14 august 2007, 9:07)

    aaa [anonim]

    Ai perfecta dreptate, asta vezi oriunde intorci capul, omenia, demnitatea ....sunt extrem de rare.
  • 0 (0 voturi)    
    Imobiliare (Marţi, 14 august 2007, 10:06)

    JH [anonim]

    Intentia nu e rea, da`eu nu cred ca niste cursuri vor schimba ceva in Romania... O sa fie destule scoli, sau chiar universitati care in schimbul taxei de scolarizare sunt dispuse sa acorde certificatele necesare... practica in Romania a dovedit asta de nenumarate ori...
    pe de alta parte nu in toate tarile EU (Germania) este nevoie de cursuri sau scoli pentru a fii agent imobiliar... De fapt "agent imobiliar" este mai putin o profesie cat o ocupatie...
    Pe de alta parte, piata va regla in timp si cine ramane pe piata si cine nu... unul neserios va disparea, iar cei seriosi se vor impune... Nu trebuie decat ca cei nemultumiti sa se adreseze de fiecare data cand ceva e putred sau protectiei consumatorului, sau justitiei... (oracat de prost functioneaza justitia, sau prot. consumatorului, daca se aglomeareaza plangerile contra unei persoane, pana la urma ceva tot va misca)
    In rest cred ca prin discutii cu agentul se pot rezolva majoritatea lucrurilor... Nu trebuie sa uitati ca voi aveti banii, iar daca voi nu vreti sa cumparati nimeni nu va poate obliga...
    PS Nu-s agent imobiliar, si nici macar nu locuiesc in Romania...
  • 0 (0 voturi)    
    nu va bucurati degeaba (Marţi, 14 august 2007, 10:38)

    gabriel [anonim]

    Eliminarea a 60% din agentii va duce la un control si mai mare a pietii. Agentiile care vor ramane vor putea manipula mai usor.
  • 0 (0 voturi)    
    ...serios dragi agenti (Marţi, 14 august 2007, 10:52)

    mefisto [anonim]

    Aratati-mi si mie profesionistii lui Peste o agentie care are poze dupa toate apartamentele pe care le promoveaza. Aratati-mi un agent care imi poate raspunde la toate intrebarile pe care le pun vis-a-vis de anul de constructie, suprafete, vecini, etc.
    Majoritatea dintre voi nu de examenul asta au nevoie...ci de "Bac".
    Legislatia europeana incearca sa ma protejeze si pe mine ca si cumparator si pe vanzator. Asa ca cei care sunteti incompetenti faceti pasi...cei care doriti sa deveniti cu adevarat agenti imobiliari dati examenul.
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Mefisto @40 (Marţi, 14 august 2007, 12:05)

    Draga Mefisto [anonim]

    "Profesionistii lui Peste" vor devenii "profesionistii diplomei". Traim in Romania unde diplomele se iau usor, mai ales de catre cei care invart sume mari de bani.

    Sfatul meu este ca cei ce nu au incredere in agenti sa lucreze fara ei, iar cei ce vor sa lucreze cu agenti sa fie foarte atenti, sa nu semneze contracte de exclusivitate si sa-si calculeze bine avantajele sau dejavantajele.
  • 0 (0 voturi)    
    de unde atata comision? (Marţi, 14 august 2007, 12:06)

    gunoaielor [anonim]

    Trec peste introducere (sunteti niste libarci, lipitori, hiene, sobolani, etc) si va intreb atat: pentru ce cereti voi mii de euro? Ba voi stiti ca pentru mii de euro tre sa munciti sute de ore??? Asta daca aveti studii superioare si experienta! Voi aveti cate un curs de 2 saptamani la sfarsitul caruia ati copiat, sunteti niste nulitati absolute in orice domeniu, dar aveti un tupeu nemaipomenit. Voi vreti pentru vreo 2 ore de "munca" (adica plimbarea cu masina clientului la imobil/teren) sa luati mii de euro?
  • 0 (0 voturi)    
    agenti imobiliari (Marţi, 14 august 2007, 12:20)

    paula [anonim]

    daca un client nu intelege pentru ce plateste comision unui agent imobiliar este doar vina agentului pentru ca nu i-a explicat clientului cat timp ii economiseste cati nervi si cate cozi dar si ce cheltuiele face un agent pana finalizeaza o vanzare ca doar telefonul, benzina si timpul nu sunt pe gratis.
    Ca unii nu sunt profesionisti si inteleg meseria de agent redusa doar la a gasi cererea si oferta si al le intalni apoi ,asta e..... din cauza lor sufera cei care inteleg ce important e sa fi profesionist ca sa poti oferi servicii de calitate care sa-si merite comisionul.
    Ar fi bine sa va mai educati si voi dragi clienti dar mai ales voi agenti imobiliari care iata cum ati ajuns sa fiti tratati.
  • 0 (0 voturi)    
    pt ionel dinu - agentul lui peste (Marţi, 14 august 2007, 12:27)

    adrian [anonim]

    pe cuvantul tau ca nu ai propus niciodata unui vanzator sa mareasca pretul pentru ca tu sa primesti comision? sa-ti spun eu cum fac colegii tai daca tu nu stii.
    vanzatorul cere 100.000 de mii. dar nu vrea sa lucreze cu agentii ca ar trebui sa plateasca comision. si atunci colegii tai zic - hai sa cerem 110.000 negociabil. ca sa le ramana cei 6000 de care vorbeai tu. dar surpriza, cumparatorul tot plateste 3% si de negociat nu negociaza foarte mult.
    hai sa-ti explic si de ce nu va iubeste lumea.
    pentru ca dupa ce contactati vanzatorul dati anunturi pe net. pana nu-l mai gaseste lumea pe al lui decat cu argus-ul. adica mie mi-e imposibil sa gasesc un apartament de la un proprietar pentru ca voi dati anunturi pana nu mai gasesc anuntul proprietarului.
    vrei sa-ti povestesc si descpre anunturile fantoma - "s-a vandut asta la 100.000 de o saptamana. am altul asemanator la 110.000"
    de ce cereti comision particularilor pe care ii contactati voi? eu un "serviciu" pe care nu-l cer.
    voi ati crescut pretul de la 10.000 la 12.000 , de la 60.000 la 70.000. de crescut de la 15.000 la 60.000 preturile au crescut pentru ca a crescut cererea datorita creditelor ipotecare.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: paula: poftiiim??? (Marţi, 14 august 2007, 12:31)

    gunoaielor [anonim]

    Adica eu (client) care vrei sa-ti umflu tie portofelul cu mii de euro ar trebui sa ma mai educ ca sa stiu pentru ce iti dau tie bani? Hai ca mor de ras! Deci dragi clienti, ori va educati ori recunoasteti ca sunteti prosti si dati banii fara alte comentarii. Nu, paula? Mai paula, hai sa-ti povetesc ceva: eu mi-am cumparat apartamentul fara voi, si nu mi-a luat mai mult de 2 zile, in care am "muncit" cam 2 ore. Hai pa, agento.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e nicio bucurie ca dispar agentii si agenti (Marţi, 14 august 2007, 12:37)

    adrian [anonim]

    credeti ca asta il doare pe zilisteanu? ca sunt servicii proate pe piata? nu. el vrea cursanti si atat. de cate ori nu a prognozat expertul lui peste o crestere a pietei doar pentru a creste si comioanele?
    paula, te intreb ca si pe un alt agent de mai sus. nu ai sunat niciodata un vanzator pentru a-i propune sa includa in pretul cerut si comisionul tau? daca vanzatorul a preferat sa dea singur un anunt la ziar sau pe internet in los sa mearga la agentia din colt inseamna ca atat vrea el pentru apartament. si orice adaugare de comision la pretul lui este o crestere de pret.
    eu am fost sunat din postura de cumparator sa mi se propuna un apartament pe care-l vazusem direct cu proprietarul. ghici ce? pretul la care mi-a fost propus era mai mare si mi se cerea si comision pentru un "servicu" pe care nu l-am cerut.
    stati in banca voastra si nu mai fiti agresivi in promovare si va fi bine. faceti-va un portofoliu de clienti cu care lucrati (care au afaceri imobiliare) si pe care ii reprezentati in exclusivitate si atunci cereti comision
  • 0 (0 voturi)    
    agentul lui peste (Miercuri, 15 august 2007, 12:34)

    ionel dinu [anonim]

    @gunoaileor- Comisionul primit se ia dupa ce ai alergat cu 50 cumparatori la 100 de case deci nu in 2 ore. Cel care zice am fost cu el 2 ore si culmea - am gasit ce imi trebuia la pretul acceptabil- (dupa ce el a alergat singur sa gaseasca timp de 2 luni si nu a reusit) nu vede decit partea vizibila a aisbergului: Agentul are 700 oferte in baza de date din care cel putin 50 le-a vizitat inainte si iti propune ceva care culmea ! nu il refuzi dar ai vrea sa nu dai bani celui care te-a dus acolo.
    Reglementarea este UE este buna. Daca vei apela la o agentie va trebui timp de 2 luni sa nu vinzi decit prin agentia respectiva, iar daca vinzi tu sa platesti comision agentiei. Va creste si PROFILUL profesional al agentului. Notarului ii spui ca e un gunoi fiindca iti ia 2 milioane de lei numai pt 10 minute de scirta scirta pe hirtie. ?
    Articolul are un titlu idiot si este inspirat de Zilisteanu si ai sai.
    De fapt UE va pune capat abuzurilor inclusiv cele ale vinzatorilor si cumparatorilor.
    @adrian
    Nu agentul creste pretul cu comisionul sau. Agentului putin ii pasa daca proprietarul adauga comisionul la pret sau daca scoate banii pentru serviciu din dulapul din bucatarie. Daca a apelat la agentie atunci trebuie sa plateasca.
    Dar in nici un caz daca el cere 100.000 (inclusiv comision) eu nu voi pune 110.000- sau 120.000 (inclusiv comision) pentru ca asa cum am scris mai sus nu am un cistig din treaba asta. Eu trebuie sa fac obiectul vandabil iar un obiect devine nevandabil nu din zecile de mii din fata ci din unitati- Un 3-5000 il poate face nevandabil.
    Eu am un comision aproape constant.. Din 1995 pina acum valoarea in lei a comisionului a crescut de 2 ori (atunci ceream 10%) dar proprietarii sunt cei ce au ridicat preturile de 10 ori pentru ca piata este libera.
    Inca o data astept reglementarile UE in care in profesia mea vor fi aparati si agentii (citi vor mai ramine) de celelalte gunoaie.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: agentul lui peste (Miercuri, 15 august 2007, 15:05)

    gunoaielor [anonim]

    Ma bucur ca mi-a raspuns si mie un agent adevarat :)
    Deci eu tre sa-ti platesc tie serviciile pe care le-ai prestat altora, da? Tu ai alergat cu nu stiu cati clienti degeaba, iar primul fraier care pica plateste tot. Si alergatura asta pe tine cam cat te costa, ca pe mine toti care m-au plimbat m-au plimbat cu masina mea, si imi dadeau bipuri cand vroiau sa ma mai plimbe. Iar cand ajungeam undeva, ei stiau despre imobilul ala exact cat stiam si eu. Deci cat costa timpul unui agent imobiliar? Adica a unui incapabil care n-a fost in stare sa faca nimic util in viata decat sa piarda timpul altora si sa ceara multi bani pt asta.
    Si de ce trebuie sa alergi tu cu clientii? Pai fiindca ai pescuit un anunt din ziar, l-ai mai repetat de vreo 20 de ori si nu stii nimic despre ce vinzi. Daca venea vanzatorul sa-ti solicite serviciile, iti aducea poze, date, tot ce trebuie, ca nici vanzatorii nu vor sa aiba 50 de vizitatori pe zi numai ca sa constate ca nu e deloc ceea ce cauta ei. Dar nu merge nimeni sa solicite serviciile voastre, pt ca nu e chiar asa de greu sa dai un anunt gratuit in ziar sau pe net. Voi va interpuneti cu forta, de aia va uraste toata lumea, si vanzatori si cumparatori.
    Si inca ceva IMPORTANT, pentru cumparatori: cautati legea nr 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele intre comercianti si cumparatori. Agentiile imobiliare au cele mai nesimtite clauze contractuale din cate mi-a fost dat sa vad. OPC-ul este organismul care aplica aceasta lege (si chiar se aplica). Asa ca daca va ameninta acesti mici "importanti" cu clauzele lor cu jde mii de euro daune daca misti in front, mergeti frumos la OPC si se vor alege cu niste amenzi grase, plus anularea clauzelor respective sau a intregului contract. Bye bye comision...
  • 0 (0 voturi)    
    No48 (Miercuri, 15 august 2007, 16:44)

    ionel dinu [anonim]

    Dragul meu.
    Furaciunile din partea rominului smecher fie ca este vinzator, cumparator sau agent se vor termina intr-un an, gratie UE
    Iti vei cauta singur casa sau vinzatorul sau vei apela la o agentie.
    Agentul nu va putea prezenta ceva ce nu are un contract ferm iar dumneata nu vei scapa de platit comision gras agentului daca apelezi la serviciul lui.
    Ne uraste numai mitocanul invatat de comunism sa primeasca serviciile si consultanta gratis. Pe betzivul care iti pune faianta in bucatarie nu te gindesti sa nu il platesti dar pe broker iti da prin minte.
    Daca un cumparator accepta sa plateasca pretul +comisionul (fiindca nu ii scoate nimeni banii din buzunare) inseamna ca pretul cerut este in raportul pret/calitate superior la ceeace a reusit sa gaseasca singur.
    In mod real agentul are un singur client - cumparatorul , de aceea el negociaza cu toti cei 700 de vinzatori din baza de date ca sa ii obtina acestuia un pret mai bun decit poate gasi el singur sau la alte agentii.
    Daca agentul cistiga 10.000 euro pe luna insemna nu ca a pacalit pe cineva sau a fortat pe cineva ci ca atita este valoarea muncii lui. In Germania un agent bun cistiga 40.000 euro iar in SUA 80.000 euro /luna.
    Asta asteptam si noi in Romania sa se reglementeze piata iar agentii sa nu fie injurati de toti mitocanii. Personal am studii postuniversitare de profil in strainatate si nu imi convine sa fiu respectat mai putin decit un notar amarit care cistiga si el o groaza de bani pe ora (daca ii intra cineva in birou)
  • 0 (0 voturi)    
    N48 continuare (Miercuri, 15 august 2007, 16:44)

    ionel dinu [anonim]

    Daca agentul cu care mergi este prost, iti pierzi si tu timpul , si-l pierde si el. E pacat ca v-ati intilnit. El trebuia sa iti prezinte ceeace vinde inainte de a merge pe teren (pozele sunt o prostie la apartamente sau la terenuri- ce sa iti fotografieze bucataria cu ochi de peste ca smecherii de la magazinuldecase incit o fac de dimensiunea Salii Palatului ?)
    dimensiuni, etc, etc, tot ce il intrebi tu- iar el sa te intrebe daca vei cumpara acea proprietate la care va duceti si daca elementele povestite la telefon se dovedesc reale la fata locului. Eu personal nu duc un client la mai mult de 2,3 proprietati.
    Imobiliarele sunt o afacere mare pentru toti in toata lumea. Nu este acceptabil ca un agent care e platit doar cu success fee sa nu cistige o groaza de bani din proprietati imobiliare , cum cistiga si vinzatorii care au cumparat casa de la stat cu te miri ce si o vind la pret de Champs Elisee.
  • 0 (0 voturi)    
    asa deci (Joi, 16 august 2007, 12:35)

    gunoiaielor [anonim]

    D-le agent,
    Nici nu stiu cu ce sa incep, sunt coplesit de argumente. Si din fericire, toate se sfarsesc cu un "comision gras" :))) Speranta moare ultima...
    Deci... care va sa zica eu sunt mitocan ca nu vreau sa-ti umplu tie buzunarele degeaba, da? Betivul care imi pune faianta chiar munceste, si nu cere nici 2% din cat ceri tu, care vrei sa ma faci din vorbe. Deci cand va veni vremea sa nu mai puteti intermedia decat ce ati contractat, si proprietarii vor deveni din nou vizibili pe piata, voi veti muri de foame. 95% dintre voi se vor reprofila pe pus faianta.
    Si castigurile alea de unde le-ai scos? Asa v-a zis la cursul vostru de 2 saptamani ca in curand veti ajunge milionari toti? :) Domnule agent visator, in Statele Unite nici chirurgii nici avocatii nu castiga atatia bani. Nici macar pe aproape! Nu va mai imbatati cu apa rece, ca nu s-a intalnit hotul cu prostul. "Valoarea muncii lui"??? Pai tu nu intelegi ca voi nu munciti? Aia nu e munca. Escrocheria nu e munca, imi pare rau. Ca sa se cheme munca, trebuie sa creeze valoare. Ce valoare creezi tu? Tu esti un speculant, de cea mai joasa speta. Exista speculanti care isi merita banii, pentru ca isi investesc banii lor si risca. Tot respectul pentru acel gen de speculanti. Dar tu nu investesti nimic, nu ai raspundere, nu ai risc, nu ai bun simt, nu ai nici macar un gram de constiinta. Doar mult tupeu.
  • 0 (0 voturi)    
    asa deci - part 2 (Joi, 16 august 2007, 12:36)

    gunoaielor [anonim]

    Si sa stii ca de urat va uraste toata lumea, fiindca ati intoxicat piata si unde te intorci dai numai peste agenti. Sunt pline ziarele de mii de anunturi mincinoase, gen "proprietar, vand...", iar cand suni e agentie. Dati mii de anunturi ca sa nu se mai vada proprietarii si sa ne faceti noua cautarea imposibila. Crezi ca nu stiu ca aveti un soft care va filtreaza numerele de telefon sa nu va sunati intre voi si sa gasiti repede putinii proprietari adevarati? Si ce ne aburesti aici ca tie nu-ti convine sa creasca preturile? Pai tu din ce castigi? Zilisteanu ala nu face decat sa dea semnale de crestere a preturilor, pe care proprietarii abia asteapta sa le auda. Unde sunt statisticile cu vanzari? Alea ar edifica pe toata lumea asupra stadiului pietei. Pana si bulgarii au asa ceva, dar noi n-avem, ca n-avem interes. Daca se risipeste ceata, voi cum ati mai opera? Nu-i asa, agentule?
    Pozele nu sunt o prostie, sunt doar peste puterea ta de a le obtine, fiindca tu pescuiesti anunturi din ziare si le repeti. Pentru efortul asta eu ti-as da de o pizza, poate si o bere daca esti simpatic. Dar daca vrei bani adevarati, imi pare rau dar trebuie sa muncesti, sau sa investesti si sa risti. Restul e hotie. Agentule.
  • 0 (0 voturi)    
    Vom vedea (Joi, 16 august 2007, 14:02)

    ionel dinu [anonim]

    Vom ajunge acolo, la nivelul reglementarilor din UE si SUA si atunci vei vedea ca si la noi 80% din proprietatile imobiliare se vor vinde prin agentii. De ce este acolo asa ? Pentru ca proprietarii sau cumparatorii isi iau fiecare cite o agentie care ii reprezinta si pentru a avea sfatul, beneficiul negocierii si siguranta necesara. Ei platesc pentru asta pina la 15% comision . Agentia este acolo un avocat al clientului sau. Romanul destept va intelege avantajul iar romanul carpanos care la un proces nu isi angajeaza avocat bun fiindca nu vrea sa-i da si aluia bani tot nu va intelege nimic.
    Oricum piata imobiliara termina valoric cu apartamentele ceausiste, silozuri de locuit iar dezvoltarea imobiliara, zone rezidentiale, de retail, logistice nu se poate face (prin anunturi pe net sau in Anuntul telefonic) fara o agentie de profil. Dupa cum te vad eu pe tine ti-ai pune si faianta singur numai sa nu platesti pe cineva.
    Ai o percepere stalinista asupra muncii: Cei ce cistiga cei mai multi bani in lumea asta noua sunt:
    1 tranzactiile financiare
    2 tdezvoltarile imobiliare (nu ma refer la garsoniere in Militari)
    apoi urmeaza
    3 retailul
    4 productia
    Stiu ca tu nu ai plati decit pe cel care iti pune faianta. Dar mi-am ocupat timpul sa scriu cele de mai sus nu pentru tine pentru ca se vede ca nu intelegi mare lucru (cel mult ai o frustrare pentru un comision platit) ci pentru ceilalti care citesc cele scrise de mine si sigur inteleg.
  • 0 (0 voturi)    
    Parere Generala (Joi, 16 august 2007, 14:07)

    Ovidiu [anonim]

    Dupa interesul manifestat si exprimarea radicala ce am vazut-o aici, este clar ca este nevoie de reglementari dure in acest domeniu.
    Dar mi-este teama se va intampla ca si cu taxiurile. Vor fi multe reglementari neaplicate.
    F interesant ce a zis canadianul la nr 28.
  • 0 (0 voturi)    
    tu nu intelegi nimic (Joi, 16 august 2007, 15:11)

    gunoaielor [anonim]

    Tu compari mere cu avioane aici.
    1. Nu suntem in SUA, din nici un pct de vedere. Daca vrei sa fii in SUA, trebuie sa te duci acolo.
    2. Romanul nu e carpanos ca nu va da voua bani, fiindca voi nu ii faceti romanului nici un serviciu, doar deservicii.
    3. In lumea asta noua se castiga bani din munca si din investitii cu risc. Toate domeniile enumerate de tine presupun investitii in bani (cu riscurile de rigoare), raspundere, management si in tot cazul o pregatire personala mai lunga de 2 saptamani (de la 10 ani in sus). A copia anunturi din ziare in aceleasi ziare multiplicat cu 100 se cheama ce vrei tu dar munca nu. Dupa mine se cheama escrocherie.
    4. Am incercat sa nu devin personal, pt ca nu te cunosc. Poate ca nu am reusit intru totul dar ceea ce am spus nu se refera la tine ci la aceasta "breasla". Si pt curiozitatea ta am si avocat si nici nu imi pun singur faianta. Imi schimb insa becurile singur deocamdata, dar dupa ce vor ramane 95% din agenti pe drumuri imi voi face mila de unul sa vina sa mi le schimbe el si sa-mi duca si gunoiul. Desi mi-e teama ca intr-o zi nu-mi voi aminti unde mi-am pus ceasul si primul suspect care imi va veni in minte va fi gunoierul schimbator de becuri, fost agent imobiliar.
    5. Vezi ce se intampla pe piata imobiliara americana si ce urmari incepe sa aiba pe celelalte piete. Asta e doar inceputul. Caritasul imobiliar a ajuns in lipsa de lichiditati. In traducere libera, faliment. Mari creditori imobiliari si fonduri de hedging au dat faliment deja si urmarile se vor face simtite in toata lumea, inclusiv Romania. Multi vor lua teapa.
    Continuam cat vrei, dar nu cred ca mai citeste nimeni stirea asta in afara de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    bre' (Joi, 23 august 2007, 1:01)

    luatzi_cucu [anonim]

    lasatzi oamenii sa traiasca si ei bre' ca nu avetzi dreptate deplina nici unii, nici altzii, bre ;)
  • 0 (0 voturi)    
    fantastic (Vineri, 24 august 2007, 12:02)

    andrei [anonim]

    e adevarat...mai mult de jumatate din cele peste 2000 de agentii din bucuresti au practici care atrag indignarea si ura clientilor...dar de aici si pana la a-i numi pe toti agentii hiene si lipitori e destul de mult...si mi se pare o catalogare nesimtita .orice serviciu trebuie platit(e adevarat ca trebuie sa ai si ce plati).spunea cineva mai sus ceva legat de educatia cumparatorului si a vanzatorului (fara a generaliza)...sunt complet de acord asa cum cred ca trebuie umblat si la mentalitatea comunista de care se pare ca nu o sa scapam, iar agentii imobiliari trebuie mai intai sa-si invete meseria si apoi sa aiba pretentia la comisioane...pana atunci toti se merita intre ei...
  • 0 (0 voturi)    
    sunt niste comentarii rusinoase pentru oamenii mileniului 3 (Joi, 15 noiembrie 2007, 12:51)

    oprea nicoleta [anonim]

    in primul rand se vorbeste despre cinste si corectitudine. Vorbesc despre aceste notiuni oameni care nu au aceste calitati si este lesne de observat acest lucru din felul cum pun problema. Daca apelezi la o agentie imobiliara pentru a cumpara, dar iti trimiti prietenul sa vizioneze pentru tine, iar dupa cumperi fara a plati niciun comision te poti numi "om cinstit, iar agentia jefuitor". Nu, cred ca problema se pune cu totul altfel, in momentul ala esti comparabil cu oricare alt hot. Aceste comentarii sunt facute de oameni care nu au minime cunostinte depsre economie si capitalismul mult dorit, poate nici patru clase terminate.
    Este foarte simplu! Nu te obliga nimeni sa vinzi sau sa cumperi prin intermediul unei Agentii, dar in momentul in care deja ai ajuns sa semnezi un contract in vederea cumpararii sau vanzarii cu Agentia se consdera ca esti in deplinatatea facultatilor mintale cand o faci si atunci nu mai putem vorbi de obligativitate. Esti stapanul propriilor actiuni. Asa ca incetati sa mai fiti javre: cumparatori si vanzatori! Sunteti constienti cu totii ca aveti nevoie de NOI!
  • 0 (0 voturi)    
    Imobiliare fara comision (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:11)

    Dragos [anonim]

    www.imobiliarefaracomision.ro este un site dedicat proprietarilor care doresc sa efectueze tranzactii fara sa mai plateasca vreun comision agentiilor imobiliare, ajutându-i astfel sa salveze mii de euro.