Liga 1/ Etapa 2

SOC/ Dinamo-Vaslui 0-2! Campioana infatuarii

de     HotNews.ro
Duminică, 5 august 2007, 0:00


Infringere "neprogramata"

"Soldateii" lui Dorinel Munteanu au executat cu singe rece legiunea "spartanilor" din bulevardul Stefan cel Mare. Dupa o prima perioada in care Dinamo a avut mai multe spatii si o ocazie uriasa (ratata de Zicu...), Vasluiul a dat lovitura - fostul dinamovist Balace a deschis scorul ('47), iar Gheorghiu l-a majorat trei minute mai tirziu. Din acel moment, Dinamo nu si-a mai revenit...

Fara reactie

Golurile Vasluiului au cazut ca doua lovituri de traznet - echipa lui Rednic nu a mai reusit sa refaca nici macar traseele din prima perioada, cind Adrian Cristea ('13 si '26), Bratu ('38), dar mai ales Zicu ('40) au ajuns in fata golului.

Ratarea lui Zicu (minge inaltata peste poarta, de la 11 metri, fara presiune din partea adversarului!) a fost repede regretata dupa pauza - golul lui Balace a venit dupa o lovitura de colt, o centrare veninoasa a lui Dorinel Munteanu, iar fostul fundas al "haitei" a impins mingea in plasa din zona liniei portii.

Dupa numai 3 minute, atacantul Temwanjera a recuperat o minge in flancul drept, a centrat ideal in fata buturilor dinamoviste, iar Gheorghiu, lansat, a finalizat.

Chiar daca a schimbat masiv (introducindu-i pe Catalin Munteanu si Danciulescu, in locul lui Ropotan si Zicu), antrenorul Mircea Rednic nu a mai salvat partida.

Declaratii

"Port intreaga responsabilitate pentru ca nu am gestionat cum trebuia ultimele saptamini. Asteptam de la jucatori mai multa modestie, mai mult respect fata de acest club. Si mai multa seriozitate. Nu am auzit decit "suntem spartani, suntem campioni"... Am fost campioni! Acum e alt campionat" - Mircea Rednic, antrenor Dinamo.

"In prima repriza, am permis lui Dinamo sa aiba prea multe ocazii. Am schimbat jocul dupa pauza, am inscris si am profitat de momentul mai putin bun prin care trec. Sunt convins ca pina vor juca cu Lazio isi vor reveni" - Dorinel Munteanu, antrenor Vaslui.





403 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Dinamo (Duminică, 5 august 2007, 0:12)

    Claudiu_tm [anonim]

    Sincer, era de asteptat un astfel de scor si mai ales un astfel de deznodamant al partidei.Chiar daca sunt din Timisoara stiu sa apreciez valoarea, si trebuie sa recunosc ca echipa Dinamo in campionatul trecut a fost cea mai buna, dar cu siguranta in acest campionat nu vor avea un parcurs atat de usor;principala cauza este relaxarea jucatorilor care au o parere preconceputa precum ca sunt si in acest sezon campioni...total gresit.Astept o figura frumoasa din partea asa zise-i provincii, in special Poli Timisoara si Cfr Cluj.Cred ca prin prisma pasiunii de care dam dovada am merita la Timisoara niste rezultate demne de iubirea noastra pentru echipa care o sustinem.
  • 0 (0 voturi)    
    dinamo (Duminică, 5 august 2007, 0:13)

    steaua [anonim]

    f bine pt ei
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine nu (Duminică, 5 august 2007, 0:21)

    Borcea [anonim]

    Ne pregatim de Liga Campionilor
  • 0 (0 voturi)    
    tot asa (Duminică, 5 august 2007, 0:42)

    NeOfticatu [anonim]

    Spartanii lui Mos Craciun
  • 0 (0 voturi)    
    pentru claudiu_tm (Duminică, 5 august 2007, 2:19)

    john [anonim]

    sa nu faceti si voi cum am facut noi....ma refer la craiova
    adica supermeci in prima etapa si dup-aia doar declaratii prin ziare si figuri pe cap
    Acum o sa depinda foarte mult si de antrenorul vostru....poate in sfarsit l-ati nimerit....ca jucatori de vreo 2 ani aveti.
    Daca te uiti la componenta echipei care a luat bataie grav in penultima etapa de la Craiova cu 5-1 parca nu-ti prea vine sa crezi....!!
    Hai s-avem bafta!!
    Si noi, si voi.
  • 0 (0 voturi)    
    balace (Duminică, 5 august 2007, 9:11)

    dan [anonim]

    Multumesc Balace . Am avuit invredere in tine .
    dan / Ploiesti
  • 0 (0 voturi)    
    HAHAHAHHa...!!!!! (Duminică, 5 august 2007, 9:49)

    spanciok [anonim]

    LASATI-NE SA NE PREGATIM DE LIGA CAMPIONILOR!!!
    Au aratat ca de fapt sunt niste catelusi. Nu spartani, ci niste soldatei mici de plumb.
  • 0 (0 voturi)    
    Latratorii (Duminică, 5 august 2007, 9:50)

    Ilie [anonim]

    S-au dat in barci si au spart-o !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bai vasluienilor (Duminică, 5 august 2007, 10:22)

    deefex [anonim]

    Bai baieti, lasati-i sa se pregateasca de Champions League ma,
    de ce ii bateti asa de urat pa saracii caini retardati?!?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Pekinezi (Duminică, 5 august 2007, 11:29)

    Stelist [anonim]

    He, he , he

    Ce caini au fost si ce javre au ajuns :)))

    Hai Dinamo!!! ... in B.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Vasluiu' (Duminică, 5 august 2007, 11:30)

    Vasluianca [anonim]

    tineti-o tot asa.
  • 0 (0 voturi)    
    Dinamo - capul sus, si bafta in continuare (Duminică, 5 august 2007, 12:01)

    RVG [anonim]

    Dinamo - ca sa isi revina echipa asta ar trebui sa vina un ANTRENOR bun. Frumos ar fi sa se intoarca Andone, sau sa aduca pe cineva de afara. Oricum, Rednic e prea slab pt o echipa care vrea performanta. Dupa ce vom avea antrenor, borcea trebuie invatat sa taca, si sa nu se mai bucure ca am picat cu Lazio -chiar daca tin cu Dinamo, cred ca sansele de calificare sunt de 20%, si, in stilul caracteristic, nu o sa ne calificam, pentru ca nu stim sa jucam si nu mai avem atitudine pe teren. Sper totusi ca jucatorii sa fie concentrati si sa faca o figura frumoasa.
    La meciul cu Vaslui au primit o lectie, si isi vor trata fiecare adversar cu respect. Cu siguranta ca echipa va continua sa isi mentina rezultatele bune in campionat, dar sper sa mearga cat mai departe si in cupele europene.
  • 0 (0 voturi)    
    Infatuarea lui Borcea. (Duminică, 5 august 2007, 12:24)

    V.Onciu [anonim]

    Domnule Borcea,nu crezi ca ti-ar sta mai bine daca ai fi mai modest?Ia-te de mana cu alt infatuat si laudaros ,care se chiama Gigi Becali.Ce crezi ca daca ii dai in stanga si in dreapta cu spartani faci bine?Uite iti spun eu din afara ca nu faci bine si ca in acest caz lumea doreste ca Dinamo sa piarda si chiar se roaga sa piarda.Ce crezi ca oamenii nu au mai auzit de echipe si de fotbal,ca doar fotbalul nu a inceput si nici nu se va termina cu Dinamo si cu Crist Borcea.Asa ca fii mai modest ca iti sta mai bine ,ca nu ai prins pe Dumnezeu de piciare castigand campionatul in anul 2006.
  • 0 (0 voturi)    
    Sefii sunt de vina. (Duminică, 5 august 2007, 13:14)

    iuli [anonim]

    Sefii lui Dinamo sunt niste fraieri si nerealisti,auzi prima de 100000 $ daca se califica.HAHAHAHAHAHA.Astia nu sunt in stare sa joace in campionat si se ridica cu pretentii.Niste idioti.Daca te uiti la declaratiile lor de 2 ani incoace in pauza competitionala se faleau cu accederea in liga campionilor,dar de fapt nu au facut nimic,si drept rasplata nu cred ca in urmatorii 15 ani Dinamo se va mai califica in grupele Ligii, Nu au decat sa inghita in sec,ca performata Dinamo nu va face decat in momentul in care o sa joace corect in campionat. si mai ales pe teren. Antrenorul nu cred ca are vreo vina,nici cu Lucescu pe vremuri nu au facut mare lucru,decat poate jucau mai bine,atata tot.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce (Duminică, 5 august 2007, 14:55)

    care [anonim]

    de ce voi de la hotnews denaturati adevarul????? si tot cenzurati mereu mereu!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Acident (Duminică, 5 august 2007, 16:01)

    Titi [anonim]

    Sunt convins ca a fost un accident pentru Dinamo.
    Hai sa luam partea buna a acestui rezultat!
    Fotbalul este frumos ca se obtin si rezultate mai putin asteptate.
    Tocmai de aceea ziceam ca: atat Steaua, cat si Dinamo nu sunt calificate inca, in turul urmator pentru Cupa Campionilor.
    De aceea :
    ATENTIE Steaua!
    ATENTIE Dinamo!
    Si succes tuturor echipelor romanesti!
  • 0 (0 voturi)    
    buturuga mica ... (Duminică, 5 august 2007, 16:03)

    turistul [anonim]

    poate dusul asta rece ii va trezi pe spartanii in figuri :)
  • 0 (0 voturi)    
    vae victis (Duminică, 5 august 2007, 16:44)

    Mihai [anonim]

    Dinamo sunt de acum .."boratani" nu spartani:)mai multa modestie catelusilor:)Mult succes cu lazio!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo steaua (Duminică, 5 august 2007, 16:49)

    unuzero [anonim]

    Felicit echipa Steaua pentru ca mai castigat un meci si ca nu si au luat aerele celor de la Dinamo.
    Imi place caracterul domnui Rednic, care inca o data da dovada de "fatarnicie", el este vinovat de ce s-a intamplat in seara asta. Ii multumesc si domnului Borcea care se tot pregateste de Ligii, si sper ca de data aceasta "spart(i)anii" au invatat ceva.
    jucati fotbal si lasa-ti vrajeala, nu va face bine deloc.
    dar dupa cum va stiu, cu siguranta o sa reveniti cu aceasi atitudine care dauneaza sportului in general.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Duminică, 5 august 2007, 17:29)

    mama lu` stefan [anonim]

    asa se va merge si ... in etapa urmatoare ? cu ... ne peragtim ptr un shoot ?
  • 0 (0 voturi)    
    hai Dinamo! (Duminică, 5 august 2007, 19:07)

    Catalin [anonim]

    Apreciez fair play-ul lui Dorinel Munteanu. Cat desre rezultat... asta e, balonul este rotund... :)
    Hai Dinamo!
  • 0 (0 voturi)    
    ciocu\\\'mic (Duminică, 5 august 2007, 20:57)

    aryana [anonim]

    Prea multe declaratii care nu au adus nimic bun.V-ati umflat in pene atat de mult ,iar acum ati ramas fara ele.
    Pentru performanta se munceste mult si se vorbeste putin.Aviz amatorilor!
    Hai STEAUA!
  • 0 (0 voturi)    
    CAINE PANA LA MOARTE (Luni, 6 august 2007, 12:17)

    Andra [anonim]

    Dinamo are un antrenor foarte bun!!!asa k nu va mai luati de antrenor.Daca au pierut un meci nu inseamna k au pierdut campionatul.Campionatul abia c a inceput,adevarat au inceput cam prost dar stati linistiti k o sa-si revina si atunci nici Steaua,Rapid sau alta echipa din Liga I nu o sa-i mai opreasca.FORTZA DINAMO!!!CAINE PANA LA MOARTE!!!D c totdeauna knd Dinamo pierde d vina e antrenorul?E usor sa criticati,knd a luat Dinamo campionatul il aplaudati p antrenor si ziceati k nu vreti sa plece si acum k a gresit un pic aruncati k pietre in el?Sa fim seriosi,vinovati sunt TOTI nu numai antrenorul.Ganditi inainte sa afirmati ceva,va rog.Si un mesaj pt stelisti si rapidisti:NU VA BUCURATI PREA MULT,O SA NE REVENIM!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire tipica de mitici (Luni, 6 august 2007, 18:32)

    Badea Gheorghe [anonim]

    La Dinamo infecteaza atmosfera in primul rind Borcea si Turcu, doi analfabeti care apar la TV mai dihai ca vedetele cu tanga in cur, ca sa dea lumii stire de perlele ce le scapa printre dinti. Daca Borcea si Turcu sunt tot ce are Dinamo mai reprezentativ e clar ca asa e si restul conducerii: niste gura-mare ajunsi cu bani si cu taritze in cap. Jucatorii aia de la cine sa se inspire ? Atita stiu, atita fac !