Corespondenta speciala din Dublin

The Cake Boutique - prima cofetarie romaneasca din Irlanda

de Tia Sirca     HotNews.ro
Joi, 9 august 2007, 0:00


Viata romanilor din Dublin e cu mult mai dulce pentru ca, de cateva zile, s-a deschis prima cofetarie romaneasca din Irlanda, "The Cake Boutique”.

Prima cofetarie romaneasca din Dublin (Foto: Tia Sirca)

Familiile Tudor Marius si Cristina si Uncheasu Nicu si Roxana, una originara din Roman, iar cealalta din Ploiesti, indulcesc in fiecare zi viata conationalilor, dar si pe a irlandezilor cu prajituri traditionale romanesti, fursecuri, cornuri si paine calda.

Toate acestea sunt plamadite dupa vechi retete romanesti, fara sa se foloseasca aditivi, intaritori sau alte prafuri, ci doar produse naturale.

Investitie romaneasca de 75.000 de euro

"Dulcea investitie” e una cat se poate de serioasa, toate "ingredientele” afacerii insumand peste 75.000 de euro, banii stransi de Marius Tudor si Nicu Uncheasu in cei 9 ani de munca in Irlanda. "Lucram amandoi ca instalatori, fiecare cu firma lui si ne-am gandit sa facem ceva si pentru doamne, mai ales ca stiam nu exista asa ceva in Dublin.

Domeniul acesta e inca foarte gol. Am mai luat in considerare faptul ca numarul romanilor a crescut, dar si acela ca produsele de patiserie ale lituanienilor, polonezilor, rusilor, care traiesc in Dublin, sunt foarte asemanatoare cu cele romanesti.

Tot ce am investit in cofetarie s-a facut din banii nostri munciti cu sudoare. Am achitat totul la zi, si a fost un efort financiar, iar investitia s-a ridicat undeva in jur de 75.000 de euro”, ne-a dezvaluit Marius Tudor. El a mai avut o afacere asemanatoare, in anii 90, in tara, mai precis o fabrica de paine.

Savarina, dupa reteta traditionala
Foto: Tia Sirca

Tudor considera ca e foarte greu sa estimeze in in cat timp vor fi recuperati banii, vanzand produse la doar un euro si ceva. Primele semne sunt insa bune, profitul chiar nesemnificativ inca, dovedind ca afacerea are succes. In cele 2 saptamani de la deschiderea cofetariei, s-a platit totul din ce s-a incasat: furnizorii de materiale prime, curentul, salariile, chiria.

Irlandezii, "vrajiti” de savarina romaneasca

Situata la doi pasi de Alimentara romaneasca, intr-o zona circulata a Dablinului, "The Cake Boutique”este usor de gasit de catre romani, dar nu numai. In cele cateva zile de functionare, romani si irlandezi deopotriva, au dat buzna la „dulceturi” si paine proaspata.

Shopul a reusit sa-si faca clienti fideli printre irlandezi, care s-au indragostit de produsele concepute dupa retete traditionale romanesti, de indata ce au gustat din ele.

"Nu ne-am ferit sa le spunem irlandezilor de unde suntem. Irlandezii nu sunt prea familiarizati cu prajiturile noastre. Iti ia timp foarte mult sa le explici. Cu toate acestea m-au surprins. Ii stiam mai conservatori. Au mancarea lor. Stilul lor. Dar au venit, au cumparat si au vorbit laudativ la adresa prajiturilor.

A fost placut sa vedem ca 70% din clientii nostri din primele zile de functionare au fost irlandezii. Cel mai mare succes l-a avut savarina. De asemenea, mai gustate de irlandezi decat de romani au fost torturile si cremesul cu fructe”, a marturisit Marius Tudor.

In Romania, controalele si politica bancara, i-a dus la sapa de lemn

Comparand demersurile intreprinse in tara, la Iasi, pentru deschiderea brutariei, cu cele pentru deschiderea patiseriei din Dublin, Marius Tudor a spus ca in Romania, a fost mai usor de construit fabrica decat de obtinut aprobarile.

"Dupa ce am deschis brutaria, imediat au inceput sa ne calce tot felul de inspectori de la politia economica, de la Sanepid, de la pompieri. In primele trei luni de activitate, am avut peste 60 de controale, unele cu dedicatie, altele pur si simplu - cica oamenii isi faceau datoria.

Am fost nevoit sa aplic „relatiiile de prietenie”, stilul clasic in Romania si cred era singura solutie.

Aveam un inspector de la Sanepid care ma calca foarte des. Saturandu-ma sa-i dau bani din buzunar, am facut un contract de colaborare, in schimbul unei sume, inspectorul urmand sa se ocupe de partea de igiena. In conditiile in care acest inspector era „super viser” pe partea sanitara, colegii lui au venit si au inchis fabrica.

Dimensiunile erau altele. Lucram in trei schimburi, aveam 120 de muncitori, am ajuns la o productie de 22 de tone de paine pe zi si am obtinut licenta pentru denumirea de piinea "Dacia”. Am inchis fabrica pentru 2 zile si am igienizat, asa cum au cerut, dar 3 saptamani mai tarziu, cu 2 zile inaintea Craciunului, au venit iarasi de la Sanepid ca sa puna lacatul.

Asta, prea mult elan si prea putina precautie, dar si politica bancara a facut ca prospera afacere sa devina istorie. Am avut o linie de credit de 800 de milioane de lei cu o dobanda de 76%, care la un moment dat ajunsese la 124%. Oricat de bun economist ai fi, cu dobanzile astea nu puteai sa produci paine.”, ne-a povestit acelasi investitor.

In schimb in Irlanda, in ce priveste demersurile pentru a-ti deschide o afacere, e mult mai usor. Iar inspectorii nu sunt nici pe departe, precum cei din tara, gata sa te purice pentru a-ti reaminti de "bunele relatii de pretenie”.

Pe partea de igiena, cei doi investitori romani au colaborat, inainte de a deschide patiseria, cu un inspector irlandez care le-a spus de ce au nevoie. La inaugurare, respectivul inspector a venit, a verificat, i-a felicitat pe cei doi romani si le-a urat noroc. Doar atat. Nici un gand ascuns, nici o remarca cu subinteles.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


5311 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Detalii despre locatie (Joi, 9 august 2007, 5:02)

    Cristian [anonim]

    Laudabila initiativa. Mi-era asa un dor de bucataria romaneasca... As dori in schimb mai multe detalii despre locatia cofeteriei. Local Live si Google Maps nu m-au ajutat prea mult. Multzam.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo lor (Joi, 9 august 2007, 6:43)

    judex [anonim]

    Au dreptate investitorii. Trebuie sa mergi in alta tara ca sa poti sa faci ceva. La noi este "sat fara caini". Suntem bolnavi si n-o sa ne facem bine niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 9 august 2007, 9:16)

    Dana, Baia Mare [anonim]

    Ma bucura foarte mult sa vad cum altii reusesc in afara granitelor tarii si ii apreciez foarte mult pentru cei 9 ani de sudori si greutati. In Romania e greu sa realizezi ceva cinstit pentru ca esti obligat sa inchei acele "relatii de prietenie" care erau amintite si mai sus. Va felicit din nou pentru initiativa si sper ca voi mai gasi pe site-ul dvs asemenea povesti de succes ale romanilor plecati din tara.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru nr #1 cristian (Joi, 9 august 2007, 9:19)

    claudel_irlanda [anonim]

    Buna cristi, ca sa ajungi la cofetarie trebuie sa mergi la aldi din centru din spate la Ilac Center si de acolo mergi tot in fata pe un drum mai mic care urca la deal, daca mergi vreo 200 de metrii in sus ai sa vezi alimentara romaneasca si de acolo ai sa vezi si cofetaria asta :-) e adevarat ca sunt foarte bune la gust savarinele (exact ca in romania) , mie chiar miau placut si mai merg si in weekend-ul asta :-)
  • 0 (0 voturi)    
    romani care au succes in strainatate (Joi, 9 august 2007, 9:33)

    adriana mocanu [anonim]

    salutari de la anny
  • 0 (0 voturi)    
    succes romanesc (Joi, 9 august 2007, 9:56)

    trude [anonim]

    in sfarsit un succes romanesc

    mihai
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr 5.. Mihai (Joi, 9 august 2007, 10:26)

    Ciucker [anonim]

    succesele romanesti is mult mai multe ... abtinete de la comentarii de genu >> doh
  • 0 (0 voturi)    
    "Descurcaret" sau Cinstit (Joi, 9 august 2007, 10:35)

    micra [anonim]

    Am stat cativa ani in SUA si am venit acasa plin cu idei si elan si mi-a trebuit 1 an sa inteleg ca Romania este tara tuturor posibilitatilor: poti sa te imbogatesti peste noapte, chiar sa furi si sa fi nepedepsit... daca ai pile si relatii. Daca vrei sa faci o afacere trebuie sa ai idei dar mai ales relatii, sau o buna parte din bani se consuma pentru a cumpara prieteni! Acum dupa 2 ani vad masini supertari peste tot, fetite cu fite si stiu de unde provin banii... Trebuie sa fii "descurcaret" si sa stii cum sa dai spaga. Cine e cinstit si nu se pricepe la coruptie, in Romania da faliment!!!
    Iar cei care ar vrea un salar cinstit din care sa traiasca decent sau sa deschida vreo afacere fara sa aiba prieteni... lauda voua! Sa ramaneti in tara ca Romania are nevie de voi! Ceilalti "descurcaretii" se pot imbogatii doar pe spinarea voastra!
  • 0 (0 voturi)    
    "Descurcaret" sau Cinstit (Joi, 9 august 2007, 10:37)

    micra [anonim]

    Am stat cativa ani in SUA si am venit acasa plin cu idei si elan si mi-a trebuit 1 an sa inteleg ca Romania este tara tuturor posibilitatilor: poti sa te imbogatesti peste noapte, chiar sa furi si sa fi nepedepsit... daca ai pile si relatii. Daca vrei sa faci o afacere trebuie sa ai idei dar mai ales relatii, sau o buna parte din bani se consuma pentru a cumpara prieteni! Acum dupa 2 ani vad masini supertari peste tot, fetite cu fite si stiu de unde provin banii... Trebuie sa fii "descurcaret" si sa stii cum sa dai spaga. Cine e cinstit si nu se pricepe la coruptie, in Romania da faliment!!!
    Iar cei care ar vrea un salar cinstit din care sa traiasca decent sau sa deschida vreo afacere fara sa aiba prieteni... lauda voua! Sa ramaneti in tara ca Romania are nevie de voi! Ceilalti "descurcaretii" se pot imbogatii doar pe spinarea voastra!
  • 0 (0 voturi)    
    Locatie (Joi, 9 august 2007, 11:04)

    George [anonim]

    Daca se poate, postati va rog mai multe detalii despre adresa.

    Cu respect,
    George
  • 0 (0 voturi)    
    despre firme... (Joi, 9 august 2007, 11:11)

    claudel_irlanda [anonim]

    in legatura cu firmele din irlanda, cunosc cel putin 3 romani care siau deschis firme de reparat computere in Irlanda, ba chiar la circa 70 de km de Dublin am lucrat si eu la unul, este fain pentru ca multi oameni fac multi bani din asta si daca mai sunt si baieti destepti se duc doar odata pe saptamana sa verifice treburile pe acolo si sa vada ca nimic nu este furat ca intre timp sa viziteze alte tari si sa se duca in holyday mereu :-) si eu ma gandesc la o asemenea afacere pentru ca daca ai meserie, nu tio fura nimeni!!!
  • 0 (0 voturi)    
    adresa (Joi, 9 august 2007, 12:21)

    aristotel [anonim]

    Alimentara este pe Dorset Street Upper aproape de intersectia cu Granby Row (N1 intersectie cu N2). Cofetaria e usor de gasit daca ajungi la alimentara. Pofta buna! :)
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Joi, 9 august 2007, 15:46)

    dan [anonim]

    cand vin pe la dublin, vin si pe la voi. Aici in County Clare nu avem bunatati din astea.
    Dan
  • 0 (0 voturi)    
    micra (Joi, 9 august 2007, 16:59)

    Ioana [anonim]

    Evident, tu esti unul dintre cei care dau spaga "la greu" dintre cei "destepti" cum ii consideri tu. Corupti, desigur. Ce pot sa spun, atitudine tipica Unchiului Sam. Si la mai mare!

    Felicitari pentru cofetarie :)! Mult succes si sa va mearga bine afacerea!
  • 0 (0 voturi)    
    Balcanismul de "acasa" (Vineri, 10 august 2007, 11:02)

    micra [anonim]

    Am facut doar o descriere a adevarului trist din Romania... poate putin sarcastica ... din moment ce eu apartin clasei care a venit acasa cu elan pentru a face o afacere si am ajuns sa muncesc pentru o treime din banii pe care i-am castigat in State. A trebuit 1 an sa-mi dau seama ca fara pile si relatii n-am sanse la business, si apoi mi-a trebuit inca 1 an sa inteleg ca lucrand ca inginer nici salar decent n-o sa am in Romania, si-n veci nu voi putea cumpara o nici macar o casa mica cu cu gradina mica... Dar vad zi de zi o gramada de "masini supertari si fetite cu fite", mult mai multe decat am vazut in alte tari!
    Poate Ioana are dreptate si atitudinea balcanica se regaseste si in SUA dar in ghetou la negrii saraci care se fataie cu lanturi de aur... dar atunci Romania e ghetoul UE!
    Eu mi-am cumparat doar o masina mica, japoneza, un Nissan Micra, luand in considerare fiabilitatea... Dar daca te-ai uita si tu in jur, poti vedea mai multe BMW-uri sau Audi Q7 decat Citroen C3 sau Micra acetea din urma fiind masini mici, nedorite de romani pentru ca nu sunt destul de reprezentabile.

    Concluzie: in anul viitor voi pleca si eu din tara, dar acum pentru totdeauna... Sa ramana in Romania cui ii place balcanismul romanesc: descurcaretii si cinstitii aia carora le place ca parazitii balcanici sa traiasca pe spinarea lor.
    Hai Romaia, "las' ca merge si asa."
  • 0 (0 voturi)    
    Balcanismul (Vineri, 10 august 2007, 11:09)

    micra [anonim]

    Am facut doar o descriere a adevarului trist din Romania... poate putin sarcastica ... din moment ce eu apartin clasei care a venit acasa cu elan pentru a face o afacere si am ajuns sa muncesc pentru o treime din banii pe care i-am castigat in State. A trebuit 1 an sa-mi dau seama ca fara pile si relatii n-am sanse la business, si apoi mi-a trebuit inca 1 an sa inteleg ca lucrand ca inginer nici salar decent n-o sa am in Romania, si-n veci nu voi putea cumpara o nici macar o casa mica cu cu gradina mica... Dar vad zi de zi o gramada de "masini supertari si fetite cu fite", mult mai multe decat am vazut in alte tari!
    Poate Ioana are dreptate si atitudinea balcanica se regaseste si in SUA dar in ghetou la negrii saraci care se fataie cu lanturi de aur... dar atunci Romania e ghetoul UE!
    Eu mi-am cumparat doar o masina mica, japoneza, un Nissan Micra, luand in considerare fiabilitatea... Dar daca te-ai uita si tu in jur, poti vedea mai multe BMW-uri sau Audi Q7 decat Citroen C3 sau Micra acetea din urma fiind masini mici, nedorite de romani pentru ca nu sunt destul de reprezentabile.

    Concluzie: in anul viitor voi pleca si eu din tara, dar acum pentru totdeauna... Sa ramana in Romania cui ii place balcanismul romanesc: descurcaretii si cinstitii aia carora le place ca parazitii balcanici sa traiasca pe spinarea lor.
    Hai Romaia, "las' ca merge si asa."
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 10 august 2007, 12:32)

    dionis [anonim]

    Articolul are un caracter pur publicitar si propagandistic. Felicitari romanilor care investesc si muncesc pretutindeni, lumea este plina de investitori romani, numai ca presa noastra nu ii prezinta cu caracter de documentare ci asa cum am spus mai sus. Acest stil de prezentare da nastere unor discutii mai acide si asta cred ca se doreste. In ceea ce-i priveste pe cei care gandesc ca "micra", nr 9, pot sa le spun ca Romania nu a incheiat inca perioada de acumulare salbatica a capitalului. Acelasi lucru s-a petrecut si prin tarile pe care le dati voi exemplu, numai ca alte generatii au trait acele perioade. In rest numai de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    adresa exacta (Vineri, 10 august 2007, 23:28)

    ruxandra pufu [anonim]

    Pentru toti cei interesati adresa exacta este 31 bolton street,dublin 1.Enjoyyyyyy......
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo lor! (Sâmbătă, 11 august 2007, 9:29)

    OSHANU [anonim]

    Ma bucur sa aflu de acest succes. Chair daca nu mai trimit banii
    acasa, romanii acestia fac mai mult pentru bunul renume al tarii
    si al concetanilor, decat multi din cei care doar trimit bani in tara.
    In plus, cam asta este distanta dintre practicile lor, europene, si
    ale noastre, "balcano-fanariote". Bravo lor! Le urez succes din
    toata inima - nu sunt singurii, si la Bruxelles stiu un caz
    asemanator - si promit ca, daca voi trece prin Irlanda, am sa-i
    vizitez si am sa cumpar de la ei o paine si o ... savarina!
  • 0 (0 voturi)    
    salut dane (Sâmbătă, 11 august 2007, 16:45)

    claudel_irlanda [anonim]

    dane si eu tot in county clare locuiesc!!! lasami id-ul tau de messenger si poate ne vedem :-) nu mai cunosc romani in co.clare e-mailul meu este claudel_ireland@eircom.net
  • 0 (0 voturi)    
    si romani sant buni (Duminică, 12 august 2007, 11:55)

    lola [anonim]

    fata din poza este cumnata mea si este din Nicula, judetul Cluj si sunt suta la suta sigura ca i-a dat gata pe irlandezi cu prajiturile facute de ea. Bafta si succes in continuare!
    • 0 (0 voturi)    
      angajati cofetari din romania ? (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:57)

      marius [anonim] i-a raspuns lui lola

      chiar miasi dori sa lucrez intro tara straina la romini de ai mei
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exagerati! ganditi la rece (Miercuri, 15 august 2007, 22:46)

    Vlad I [anonim]

    Romanii nu sunt plin de succes in europa de vest, cifrele o spun. Daca nu luam in calcul cei care au mini firma de constructie destul de multi. Cei care au un magazin, cofetarie ect nu pot fi mai mult de 300 adica 1 la 10 mii romani emigrati au succes(poate fi numit oricum , numai succes nu)3 milioane de romani au emigrat dupa 89 in Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    MESAJ DE FELICITARE (Luni, 20 august 2007, 17:05)

    ralucutza [anonim]

    acest mesaj nu are menirea de a comenta acest subiect. acest mesaj are menirea de a transmite felicitarile mele celei care a scris articolul , adica Tia Sirca din FIZES
    imi place ca patiseria romaneasca din Irlanda e rosie ca in desenele animate. IMI PLACE CA TIA PAPADIA E PE FAZA TOTDEAUNA SI NU UITA DE UNDE A PLECAT, IMI PLACE CA MAI FACE SI POZE SI MAI MULT IMI PLACE CA E PRIETENA MEA.SUCCES TIA SI TIE SI ZIARULUI!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 8 octombrie 2010, 23:17)

    Vlada Claudia Lucia [anonim]

    Ma bucur ca sint romananca si chiar o pot spune cu toata dragostea.Ma bucur ca aud cind o ardeleanca s-a putut deschide propriu restaurant ardelenesc in inima Doublinului si existenta a unei alimentare romanesti.Plus ca irlandezilor le place mincarea romaneasca.Ii un lucru care ma incinta.Plus ca si eu sint nascuta in Ardeal