Seful Politiei Romane, Dan Fatuloiu, indepartat din post prin avansare

de B. Blagu     HotNews.ro
Joi, 9 august 2007, 0:00


Dan Fatuloiu, trimis peste Ocean
Foto: Rompres

Inspectorul general al Inspectoratului General al Politiei Romane, Dan Valentin Fatuloiu, va fi numit sef al Biroului atasatului afacerilor interne in Statele Unite ale Americii, cu rangul de ministru-consilier, informeaza un comunicat de presa al Ministerului Internelor si Reformei Administrative.

Potrivit documentului, succesorul chestorului Fatuloiu va fi desemnat doar dupa finalizarea procedurilor de nominalizare.

Fatuloiu a fost sef la Politiei Capitalei pana in 2004, cand a fost demis din cauza scandalului legat de Stelian Ogica. Numele sau a fost amintit si in scandalul legat de accidentele in lant petrecute in urma cu o luna pe Autostrada Soarelui. Fatuloiu a preferat atunci sa plece in concediu imediat dupa incidente, lasand sa cada vina pe seful Politiei Rutiere, care a si fost demis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1156 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    avansarea asta seamana cu o indepartare (Joi, 9 august 2007, 13:12)

    adrian [anonim]

    nu cred ca fatuloiu este prea bucuros.
    dar per total nu e un lucru rau. ca e avansat nu ca nu-i pare lui bine. d-aia nu mai pot eu dormi la noapte ca nu-i pare lui bine
  • 0 (0 voturi)    
    Seful Politiei Romane, Dan Fatuloiu, avansat atasat de Interne in SUA (Joi, 9 august 2007, 13:13)

    Schimbari!!!! [anonim]

    Ce parere aveti?
  • 0 (0 voturi)    
    tzara lu papura voda (Joi, 9 august 2007, 13:23)

    durere de tzara [anonim]

    demitere prin avansare: ))
  • 0 (0 voturi)    
    Atasat in SUA (Joi, 9 august 2007, 13:24)

    sandman [anonim]

    Eu ma intreb, nenea asta o stii vreo boaba de engleza?
    Ca in romana nu prea excela. Si ma intreb, ce c...e are, frate?
    O fi avansat pe sistemul: lingi si cistigi?
  • 0 (0 voturi)    
    asasaa (Joi, 9 august 2007, 13:59)

    asasaasa [anonim]

    asasassssssssssssssssssssssssssss
  • 0 (0 voturi)    
    dar ce merita are? (Joi, 9 august 2007, 14:56)

    cineva [anonim]

    Sunt surprins!!!!
    Dar ce merite are dansul de trebuie sa prinda asa post gras??
    Nu e nici mai destept, nici mai scolit ca altzii. Cursurile acelea pe care le tot flutura ca le are, le-a facut pentru ca s-a trimis singur la ele! ce mai avea cineva loc de dansul?
    De aia nu se da nici o sansa la altzi politisti, care sunt poate mai pregatitzi si cu mai multe calitati profesionale si morale decat acest general, numai ca nu au usile, portitzele si saliva necesara pentru a pupa pe cine trebuie ca sa promoveze si ei in cariera!
    Ii urez numai atat acestui domn general. Cand va cadea, sa-si aduca aminte de unde a plecat si de mediocritatea in care s-a scaldat pana sa ajunga acolo sus!
  • 0 (0 voturi)    
    MAE (Joi, 9 august 2007, 15:18)

    Guestus [anonim]

    Da ce rang e asta...ministru consilier la ambasada?
    Miine auzi ca trimite MAE om pe post de presedinte suplinitor in China.
  • 0 (0 voturi)    
    eu cred ca stie engleza f. bine, si nu numai... ofticosilor. (Joi, 9 august 2007, 15:31)

    nu conteaza [anonim]

    Coordonator al Task-Force-ului privind traficul de fiinte umane la Centrul SECI ;

    UNODC(United Nations Office on Drugs and Crime) - Intarirea capacitatii de colectare si analiza informatiilor infractionale - Manager de proiect pentru implementarea in structurile de combatere a crimei organizate;

    Coordonator national al proiectului de cooperare romano-britanic REFLEX, proiect referitor la infiintarea unei baze de date nationale despre traficul de fiinte umane si proiectul RIPE referitor la analiza informatiilor si managementul informatorilor;

    Coordonator de proiect - Proiect de cooperare cu USA - Secret Service in domeniul criminalitatii informatice;

    Coordonator International al Operatiunilor MIRAGE I, II si III intre anii 2002 si 2004 desfasurate sub egida SECI - Centrul Regional pentru Combaterea criminalitatii trans-frontaliere;

    Desemnat membru CAHTEH - Comitetul Ad-Hoc de Actiune impotriva Traficului de Fiinte Umane de pe langa Consiliul Europei;

    Absolvent al modulului de instruire privind managementul operatiunilor sub acoperire organizat de Ambasada SUA, Departamentul Securitatii Interne, noiembrie 2004;

    Coordonator la nivelul Politiei Romane al activitatilor specifice detinerii de catre Romania, pentru perioada Mai 2003 - Aprilie 2005 a mandatului de tara coordonatoare a Grupului de lucru privind combaterea criminalitatii, in special al formelor ei organizate, constituit in cadrul Organizatiei de Cooperare Economica a Marii Negre (OCEMN);

    Limbi Straine

    Engleza - certificat de atestare a cunoasterii limbii engleze obtinut in urma cursurilor intensive (2002-2004) pentru experti din Ministerul Administratiei si Internelor;


    Recomandare primita din partea presedintelui american George Bush pentru excelenta cooperare cu USA-Secret Service in domeniul criminalitatii informatice si pentru alte proiecte dezvoltate in colaborare cu alte agentii de aplicare a legii din SUA pe linia combaterii traficului de fiinte umane;
  • 0 (0 voturi)    
    avansare? (Joi, 9 august 2007, 16:04)

    chestoru [anonim]

    hai pe bune... asta a fost avansare????? sunt si atasati de afaceri interne cu grade muuuuult mai mici....
  • 0 (0 voturi)    
    Unu mic... (Joi, 9 august 2007, 16:45)

    Unu mic [anonim]

    Pai bv domn'le, ca la noi la nimenea, dupa ce fu chestionat atat pt apartamentul din bucuresti dat de serviciu si se batu cu pumnu in piept ca a bagat 10000$ in el.. acu ce face pleaca in SUA?
    Intrebare: Il ia si pe fiul sau?
    Ca daca "DA" atunci inteleg dc pleaca.....
    sa zicem ca ala mic a vazut duba de cateva ori.. si seara il arestau dimineata era liber.. "lipsa de probe..." oare??
    Eh asa e la noi in tara! Sa traiasca!!!
    Oricum e si o parte buna.. se pare ca cineva e impotriva mafiei PSD... Oare Baselu? ca prea s-au speriat multi...
  • 0 (0 voturi)    
    Politisti (Joi, 9 august 2007, 17:16)

    catateanu' emigat [anonim]

    Dirty Cop, No Donut for You!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mai ala micu (Joi, 9 august 2007, 17:30)

    adrian [anonim]

    dupa demiterea lui cine la pus in functie? cine era laputere in 2005?
    si atunci ce mafie psd visezi ma?
    m-am coborat sa-ti raspund desi se vede ca tu crezi ca rasaritul soarelui este meritul lui basescu
  • 0 (0 voturi)    
    pt 8 /nu conteaza/ (Joi, 9 august 2007, 21:06)

    vasile [anonim]

    tu chiar crezi ce scrii? sau esti sit u un soarece de birou care ii scrie lucrarile? plecarea IEPURELUI este un lucru bun pt. politisti
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Baloi, lasa-ne (Joi, 9 august 2007, 22:12)

    Insiderul [anonim]

    Cred ca multi au asteptat clipa asta, domnule cu zeci de dispense. Cred ca ar trebui sa-ti pregatesti poponetzul, care sper (pentru tine), sa-ti fie la fel de maleabil ca si limba pe care n-ai mai scos-o din urechea atasatului de afaceri interne in SUA. Si mai lasa-ne cu listele astea de prost gust.

    Colegii
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cel care a postat la nr.8 (Joi, 9 august 2007, 22:23)

    cineva [anonim]

    Pentru domnul care a postat la nr. 8 sub titlul "eu cred ca stie engleza f. bine, si nu numai... ofticosilor.
    Esti un pupinc....t al generalului de ai sarit asa sa-i iei apararea si sa-i pui calificarile in nasul nostru? sau esti chiar generalul in persoana? ca atunci e grav, inseamna ca ai tulburari psihice dom`le!
    Pe noi nu ne incalzeste cam pe umde te-ai plimbat prin politie dom`le, repet, te-ai trimis singur la cursuri, si ai prins toate portitele ca doar singur ti le-ai deschis, asa ca muclex! Daca in postul ala ajungea un politist neblamat, necomentat, nemanipulat, era OK! dar asa...avem cu totzii mari indoieli!!
  • 0 (0 voturi)    
    reversul medaliei (Joi, 9 august 2007, 22:27)

    Insider [anonim]

    Domnu' Baloi!
    Alooooooooo!
    Domnu'! Se aude?
    Cum e? Nu mai dormi atat de linistit, nu-i asa, acum cand, oricat ai avea limbutza de lunga, nu o sa o mai potzi tzine in urechiusha SHEFULUI! Saracu' de tine. Cat te-ai chinuit si de cat tupeu institutzional a fost nevoie ca sa ceri si sa ti se si acorde noianul de dispense de care ai avut nevoie. A venit vremea sa-ti numeri "prietenii" si stie toata lumea ca ti-ai facut o gramada, cu comportamentul tau de printz mostenitor.
    Dar ce sa-i faci? Asa-i in viatza! Vorba americanilor astora unde pleaca acum mentorul tau: " What comes around, goes around".
    Iti doresc sa dai cat mai tare cu poponetzu de pamant, ca prea te-ai cocotzat/ai fost cocotzat unde nu ai ce cauta, ca gaina pe gunoi. Pune mana pe carte, mai prinde niste hotzi si pe urma, cine stie . . .!
    Semneaza: un fost politzist, care a plecat din sistem nu din cauza dinozaurilor, ca pe astia nu-i mai poate schimba nimeni, ci vazand exemplare ca tine, "dinozaurate" din fasha.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cel care a postat la nr.16 (Joi, 9 august 2007, 22:45)

    cineva [anonim]

    Domnule te felicit! Asa e! De aia nu va fi niciodata loc in sistem pentru politistii care cred in meseria lor, fac sacrificii pentru ea, isi respecta colegii si nu ling pe nimeni ca nu au timp! au cazuri de rezolvat!
    Oricum pentru cine a postat la nr. 8, e grava atitudinea acestuia. Numai Irinel Columbeanu mai intra pe comentariile fata de Monica si le raspundea spre distractia tuturora.
    Eh! asa ne dam si noi seama ca e grav cam ce se intampla pe acolo, la capul imputzit al Politiei!
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptia romaneasca a infestat SUA (Vineri, 10 august 2007, 0:33)

    inginerul gica [anonim]

    Din toti oamenii de pe pamantul asta, n-au gasit oare o persoana mai putin controversata?
    Oare chiar e politia romana in stare sa ofere SUA un asemenea om? Are el un trecut in spate astfel incat sa merite asa ceva? Intr-o tara in care mafia tiganeasca si ruseasca isi vad de treburi, in care Ion Ion ne zambeste curat ca praful ce-l trage pe nas in libertate, in care poliomieliticul de SOV da cu tifla justitiei, in care taica Voiculescu scoate limba prin slit la noi, in care Copos apare la TV ca om de fotbal si nu ca si condamnat penal, raspunsul este NU.
  • 0 (0 voturi)    
    da domnle\' (Vineri, 10 august 2007, 7:35)

    jijel [anonim]

    Cand vrei sa scapi de un prost il promovezi.
    Daca merita aceasta "promovare"??? Fiecare este liber sa judece, acest domn a facut si lucruri bune pentru Politia Romana:
    1) A fost singurul om in stare sa achizitioneza masini DACIA LOGAN cu 13500 de Euro, acele masinute cu care patruleaza politia, fara aer fara prea multe pe ele, va dati seama cat ar fi fost optionalele....
    2) multe alte achizitii destepte, acum daca este sa o luam legal: se face o licitatie la care particip eu, mama si cu tata fiind singurii "ofertanti care indeplinim conditiile de participare la licitatie" tata vinde un calculator cu 7000 de Euro, mama ceva mai ieftin cu 6000 de Euro iar eu le rup gura la toti facand o oferta pe care nu o poate refuza nimeni 2500 de Euro pentru un nenorocit de calculator.

    Asa ca felicitari pentru binemeritata promovare, daca stau sa ma gandesc trebuia promovat de la emisiunea lui Turcescu cand nu stia semnele de circulatie.
  • 0 (0 voturi)    
    futuloiu, sub poza (Vineri, 10 august 2007, 11:22)

    jon [anonim]

    se vede clar, sub poza
  • 0 (0 voturi)    
    nu e avansare!!!!! din contra (Vineri, 10 august 2007, 13:30)

    eu [anonim]

    daca va informati mai atent o sa vedeti ca in organigrama MIRA functia viitore este infinit mai mica decat aceea de inspector sef al IGPR
  • 0 (0 voturi)    
    nu e avansare!!!!! din contra (Vineri, 10 august 2007, 13:31)

    eu [anonim]

    daca va informati mai atent o sa vedeti ca in organigrama MIRA functia viitore este infinit mai mica decat aceea de inspector sef al IGPR
  • 0 (0 voturi)    
    nu e avansare!!!!! din contra (Vineri, 10 august 2007, 13:34)

    eu [anonim]

    daca va informati mai atent o sa vedeti ca in organigrama MIRA functia viitore este infinit mai mica decat aceea de inspector sef al IGPR
  • 0 (0 voturi)    
    Un mesaj (Vineri, 10 august 2007, 14:07)

    un oarecare [anonim]

    Ce zbierati asa mah? Parca sunteti nebuni! A facut omul ce a putut! Fiecare dintre voi daca era in locul lui faceati la fel ...poate chiar mai rau! Greseala cea mare este ca si-a dorit un pic mai bine pentru voi! Pentru Militieni (pardon Politisti) ! a vrut si el sa instaureze un stat politienesc cum ii place lui 75% Dumnezeu! Dar din pacate nu a mers! Acum pleca in America (la marele licurici) ca doar acolo toata lumea este super verificata de politie! Dar ca si concluzie nu il mai injurati atat, ca v-a vrut binele!
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Duminică, 12 august 2007, 18:40)

    nu conteaza [anonim]

    Eu cred da dl. chestor principal Dan Valentin Fatuloiu se va acomoda foarte repede in noul post de ministru consilier
  • 0 (0 voturi)    
    asta e viata, scapa cine poate (Vineri, 17 august 2007, 15:29)

    in sfarsit ai rabufnit! [anonim]

    Frate, pe de-o parte e bine ca ai plecat si poti dovedi ca erai subapreciat, pe de alta parte de ce n-ai spus lucrurilor pe nume pana sa pleci? E mai simplu din spatele anonimatului? Si daca ai plecat ca nu ti-a convenit, de ce doresti raul altuia? ...ca nu cred ca e genul care sa-si traga spuza pe turta lui chiar asa cum zici tu.
    Bafta! f2.8
  • 0 (0 voturi)    
    nu stie engleza (Sâmbătă, 18 august 2007, 14:44)

    sarpele [anonim]

    habar n-are de engleza, e o gogorita gravidata ca ar sti-o
  • 0 (0 voturi)    
    Generalul de brigada Costel Tataru (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 3:26)

    Gold Press Media [anonim]

    Generalul de brigada Costel Tataru, loctiitorul Directiei logistica, impreună cu ofiţeri din Statul Major General, a oferit vineri, 18 decembrie, daruri de sarbători persoanelor de vârsta a treia din cadrul Complexului de servicii sociale Sf. Nectarie din Capitala, precum şi bătrânilor, adulţilor şi copiilor care urmează tratamente medicale la componenta de recuperare a complexului.
    Felix Ilie
    Seful Departamentului de Comunicare